AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 03/05/2008, 21:48   #1
FeL
משתמש חסום

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל צריך עזרה בהקמת אקווריום ננו צ

שלום לכל הקוראים ותודה מראש לכל העוזרים.
גלריית תמונות עם רב הדברים שאני מזכיר בנושא נמצאת תחת הלינק הבא : http://picasaweb.google.com/FelixFedorovsky/AquaCover .
קצת הסטוריה : ברשותי אקווריום ציקלידים קיבוצי כשנתיים. לפני מספר חודשים קראתי בפורום מאמר של יאנה על אקווריום ננו טבעי והחלטתי שאני חייב אחד כזה. לאחר קריאת המון מאמרים בהרבה שפות והתייעצות עם כמה אנשי הפורום התחלתי בבניה.
קניתי אקווריום סיני(חברה לא ידוע ) בגודל 40X22X26 כ 20 ליטר. אקווריום ללא ציוד רק עם מכסה מזכוכית. בנוסף לו רכשתי פילטר קטן פנימי עד 300 ליטר לשעה ובעזרת חיבור צינור מחורר(גוף של עט) הורדתי את חוזק הזרם של המים. כמו כן נרכש מצע מדושן של SERA. גוף חימום 50W ששומר על טמפרטורה של 24-25 מעלות. תאורה DIY עם שתי מנורות (יש ברשותי 4 מנורות. 2 של 15W ו-2 של 9W מנורות פלורוסנט אור יום ספירליות). בתור חצץ קניתי קוורץ שחור (גרגרים קטנים יחסית). כל הציוד ובניית תאורה מופעים בגלריה.
הקמה (נסיון ראשון) : מיקמתי את האקווריום על השולחן (אין שמש שמגיע אליו) מלאתי בכמה ס"מ של מים הכנסתי את הדשן של SERA כ 1.5-2 ס"מ גובה ומעל שמתי כ 1.5 – 2 ס"מ של קוורץ. באמצע האקווריום הנחתי גזע עץ שנרכש בחנות דגים לאחר שהיה כמה ימים בדלי של מים (עם החלפות מים) בכדי שיצא מנו צבע חום. שתלתי את הצמחים(לרוב מהירי גדילה ואנוביה קטנה) ומלאתי את האווקריום במים עם תוספת של אנטי כלור. לאחר כמה ימים הכנסתי לאקווריום מולי ושבלול תפוח ו3 שרימפסים קטנטנים.
בהקמה הראשונה התאורה הייתה 2X23W (הבנתי שזה יותר מדי), החלפות מים של כ30% כל יומיים . לא היה שימוש בפילטר פרט ליומיים הראשונים בכדי להוריד את העכירות מהר יותר. בשבוע הראשון האקווריום נראה טוב, הדג והשבלול התנהגו יפה אך פתאום דברים רעים התחילו לקרות. קודם מת שבלול(חשבתי שהם מאוד חזקים) אחריו גסס מולי כך גם השרימפסים והאקווריום התפוצץ באצה ירוקה. התאורה דלקה 8 שעות ביום. המתנתי כחודש בתקווה שאקווריום יתאזן אך הוא לא. כמו כן בדיקת מים על המצאות אמוניה , ניטריט וניטרט הראת כי המים טובים מאוד( כל הערכים היה 0 לפי הבדיקה)
נסיון שני : הוצאתי את כל הצמחים כי היו מלאים באצה ניקיתי את הדפנות של אקווריום בספוג נקי עם מים בלבד. הורדתי את התאורה ל 2X15W הוספתי פילטר לזרימה איטית של המים ולתוך הפילטר חיברתי צינור שמוביל 2CO DIY משמרים. הצמחים היו יפים ואף היה פירלינג. הכנסת י מולי נוסף(ז"ל) שלא החזיק יותר משבוע. ושוב מכת אצות! חשבתי כי אקווריום קטן אז צריך לתת לו זמן להתייצב אז ניקיתי את הזכוכית מאצות וחיכיתי. לאחר שבועיים הכנסתי דג מולי חדש שמת תוך יומיים. גם הכנסת שבלול לא הצליחה . הוא נסגר בתוך הכונכיה ומת בלי שיצא משם. הרעיון היחיד שעלה לי לראש באותו רגע הוא הרעלת 2CO.
נסיון שלישי: שוב הוצאת צמחים מהאקווריום. הוספת צמחים חדשים. פילטר פועל. 2CO שאינו נכנס דרך הפילטר אלא נכנס למן כוס קטנה (רעיון שראיתי באחד המאמרים שנכתב עליו כי הינו טוב במיוחד ל2CO משמרים כי הינו שומר על רמה מבוקרת של 2CO לפי קוטר הכוס). תאורה הפעם 2X9W ללא רפלקטורים. הצמחים נראו טוב(ללא פירלינג) האצה שהשארתי חלקית לא התרבה אלא כמותה ירדה לאט וככה שבועיים. הייתי בטוח שפתרתי את הבעיה והחלטתי להכניס שבלול(תפוח) בתור התחלה. ברגע שהשבלול הוכנס למים הוא הסתגר בכונכיה וסירב לצאת עד מותו לאחר 3 ימים. מולי נוסף אף הוא החזיק מעמד יומיים והלך לעולמו וזאת כאשר לפי בדיקת המים עם תוצאות מעולות. חשבתי כי אולי חוסר חמצן גרם לדג למות אך אינו נראה מתנשף ונושם בקו המים.
אז החלטתי לחכות עוד עם הכנסת בעלי חיים (כשבועיים אולי קצת יותר) בנתיים הצמחים גדלו וכמות האצה ירד משמעותית. החלטתי להכניס שוב מולי ושבלול. לאחר יומיים שניים יצאו מהאקווריום לאקווריום גדול כי הראו סימני מצוקה.

המצב היום: הוצאתי את הכל מהאקוריום, אבל הכל. שטפתי אותו עם מים הכנסתי לתוכו פילטר שאליו מחובר צינור להכנסת חמצן(לא משאבת אוויר אלא צינור שבא עם הפילטר), גוף חימום ששומר על טמפרטורה של 24-25 מעלות. מים עם אנטיכלור והחזרתי את המולי והשבלול שחיכו בנתיים באקווריום השני. עברו כמה ימים ובנתיים שניהם מרוצים אך זה לא בדיוק המראה הטבעי אלא יותר מראה תעשייתי.

זהו הסיפור העצוב שלי. נגמרו לי כל הרעיונות ואני על גבול התייאשות מהרעיון כולו. למרות שהלכתי לפי המאמרים של אנשים אחרים כלום לא הלך לי. בנסיון האחרון נראה הכל כשורה אך בעלי חיים לא שרדו.
האם יתכן כי הבעיה בדשן של SERA שגורם לתמותה של דגים או בכמותו?
אשמח לשמוע פתרונות אפשריים מבעלי נסיון(אני מאמין שיש הרבה כאלה בפורום), כמו כן אם משהו ידריך אותי מ 'א' עד 'ת' בנסיון הקמה נוסף כולל תזמונים של הכנסת דגים, מספר צמחים, כמות המצע המדושן( גובה המצע המדושן וגובה הקוורץ), פילטר(עם או בלי) תאורה, בקיצור הכל עד הפרט האחרון. אנא לא להציע לקרוא מאמרים כי ראיתי אם לא את כולם אז את הרוב ובבקשה בלי תגובות סתמיות.
תודה מראש לכל העוזרים.
FeL לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 03/05/2008, 22:01   #2
קריב קריבנסיס

אין לי המון נסיון בתחום, למען האמת אני בדיוק עכשיו נכנס אליו.

אבל לדעתי עניין הCO2 מיותר, עניין אקווריום לאו תק\טבעי הוא תחזוק במינימום אמצעים והרבה סבלנות.
אתה צריך להגיע למצב שהדגים מייצרים רפש בשביל הצמחים והצמחים מיצרים CO2 לעצמם וחמצן לדגים.
עדיין לא נקרא Saturday 03/05/2008, 22:09   #3
FeL
משתמש חסום

תודה על התגובה אבל שוב. זה משהו מאוד תאורטי. אם קראת טוב את מה שכתבתי אז ראיתי שהתחלתי ללא CO2.
עדיין לא נקרא Sunday 04/05/2008, 00:05   #4
ting_tong

לידיעה ( אולי זה יעזור ).

אק' צמחיה = סובלנות , והרבה סובלנות .

אק' צמחיה טבעי = המון סובלנות ( יותר ממה שחשבת - במצב הקיצוני ביותר ).

אצלי - הייטק , "מתקרב" לאיזון מושלם ( האצות נעלמות אט אט , ואחוז התמותה שואף לאפס ).
וזה לאחר כמעט 9 חודשים של מלחמות .

לבסוף הכל התחיל לעבוד , למה?

אני פחות מתערב , לא מוסיף דשן קבוע אלה רק מתי שצריך , למלחמה באצות הכנסו 2 צוותים 9 שרימפ שרי + 5 שרימפ במבוק ( אני לא האמנתי , לאחר 1.5 חודשים האצות כמעט נעלמו - השרי אוכלים אותם ..).
עדיין לא נקרא Monday 05/05/2008, 12:53   #5
FeL
משתמש חסום

עוד רעיונות? משהו?
עדיין לא נקרא Monday 05/05/2008, 17:00   #6
Yana

הסמל האישי שלYana

היי פליקס, ממש עצוב לי לשמוע שזה מה שקרה לאקווריום
אם להיות כנה אני לא מצליחה לחשוב על שום דבר שיכל לגרום לכך......גם אם גובה המצע היה גבוה מידי הדגים היו אמורים לשרוד....

ובלי להיכנס למה קרה או לא קרה שם הייתי מנסה עכשיו לפוצץ בצמחייה מהירת גדילה ולשמור על 1 וואט לליטר עם רפלקטורים.

צמחים שהייתי מכניסה כרגע: אלודיאה (מפיקה כמות חמצן מטורפת), גאווה מוס (אפילו כמה שיחים מפוזרים כדי שיהיה מקום מסתור טוב לשרימפסים שיבואו בהמשך) קריפטוקורינים מכמה סוגים קטנים (בכל זאת ננו) בכדי שיתנו שורשים כמוקים ויאווררו את המצע. וצריך שתהייה כמה שיותר צמחייה. כרגע אפילו אל תחשוב על יותר מידי עיצוב.

לגבי אוכלוסייה, אחרי שבוע וחצי ככה, הייתי מכניסה שלוש דנטיקולטות לבדוק מה המצב. חוצמזה חכה עם דגים.
עדיין לא נקרא Monday 05/05/2008, 18:25   #7
FeL
משתמש חסום

היי יאנה. אז גובה המצע וכמותו אינם משפיעים על בריאות הדגים, זה כבר משהו. תאורה 1W לליטר יהיה, רק אסדר רפלקטור נורמלי.
כמה שאלות:
1) כמה מצע לשים בכל זאת? 1 ס"מ של SERA ומעל 3 ס"מ של קוורץ זה טוב. או שלשים יותר מ-SERA?
2) לפי התמונות שהיה לי האם זה נקרא לפוצץ בצמחיה או שממש לא?
3) גאווה מוס לא יסבול מתאורה גבוהה מדי?
עדיין לא נקרא Saturday 10/05/2008, 09:40   #8
FeL
משתמש חסום

אינני רוצה להפגין חוסר סבלנות אבל עבר יותר מבוע מאז שפורסמה ההודעה וענו רק 3 אנשים שמתוכם תשובה אחת עוזרת.
הבעיה שכבר ניסית לעשות את מה שיאנה אמרה לי(כמה פעמים) וזה לא עבד.
עוד רעיונות?
עדיין לא נקרא Sunday 11/05/2008, 23:29   #9
FeL
משתמש חסום

עדיין לא נקרא Monday 12/05/2008, 01:12   #10
erezz

הסמל האישי שלerezz

השתמשת באנטי כלור איכותי שמנטרל כלורמין?

אם התשובה היא כן אז על פניו הקמת אק' על פי הספר אך בכל זאת כל בעל חי שהכנסת מת, אני הייתי בודק כיוון של הרעלה מהלקה המצפה את הכתר.

- פרק את האק' ואת המצע המדושן,מצע השתילה, גזעים (או כל דקורציה אחרת) תניח בצד ואל תשתמש בהם בהקמה המחודשת
- נקה אותו ביסודיות עם המון מים
- תניח מצע מדושן חדש (עד 2 ס"מ)
- תניח מצע שתילה חדש (4-6 ס"מ)
- אל תשתמש בכתר שבנית
- נורה אחת של 15W תהיה בסדר בשביל ההתחלה

המשך ההקמה כמו שעשית עד כה
erezz לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 12/05/2008, 09:05   #11
FeL
משתמש חסום

תודה erezz.
אני אכן משתמש באנטיכלור. אני לא בטוח אם הוא מבין הטובים כי הינו די זול אך אני משתמש בו כבר שנתיים באקווריום השני ואין שום בעיות אז זה לא זה.
כרגע פירקתי את כל האקווריום מציוד חוץ מפילטר וחימום. בתוכו כמה שבלולים ו דג שחיים כבר שבועיים בכיף! אז כנראה שזה לא לקה...
סוף שבוע אני אקנה צמחים ואקים מחדש...
עדיין לא נקרא Monday 12/05/2008, 10:56   #12
Poah

הסמל האישי שלPoah

פליקס שלום. אם הם חיים כבר שבועיים בכיף אז למה להקים מחדש?
Poah לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 12/05/2008, 11:47   #13
Poah

הסמל האישי שלPoah

ברירת מחדל Re: צריך עזרה בהקמת אקווריום נ

ציטוט:
פורסם במקור על ידי FeL
החלטתי להכניס שוב מולי ושבלול. לאחר יומיים שניים יצאו מהאקווריום לאקווריום גדול כי הראו סימני מצוקה.

.
איזה סימני מצוקה הראו הדגים שהוצאת חיים?
איזה סימני מצוקה הראו הדגים שמתו לפני שהם מתו?
Poah לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 12/05/2008, 12:28   #14
FeL
משתמש חסום

ציטוט:
פליקס שלום. אם הם חיים כבר שבועיים בכיף אז למה להקים מחדש?
כיוון שלאקווריום יש מראה תעשייתי... כפי שכתבית רק פילטר וחימום. הוצאתי את השאר(חצץ, צמחים וכו)
פשוט כרגע אני יודע שזה לא הלקה של המכסה.

ציטוט:
איזה סימני מצוקה הראו הדגים שהוצאת חיים?
הדגים היו איטיים כאלה. לא התנשפו או משהו. כאשר העברתי אותם לאקווריום השני (שרץ כבר שנה) תוך כמה שעות הדגים חזרו לחיים.
לעומת זאת השבלולים ברגע שהוכנסו למים נסגרו וסירבו לצאת. מדי פעם הם הפרישו חומר לבן החוצה...
עדיין לא נקרא Sunday 18/05/2008, 21:35   #15
FeL
משתמש חסום

טוב אז הנה עוד נסיון, מקווה הפעם מוצלח.

http://picasaweb.google.com/FelixFed...82345429486466

כרגע אין עיצוב כלל.
רק הוספתי קצת יותר קוורץ מפעמים הקודמות שיהיה 4 ס"מ. 2 מנורות של 9W עם רפלקטורים. הרבה צמחים. פילטר עם זרימה ממש איטית. חימום על 24 מעלות . מולי קטן ...

שאלה:
החלפות מים, כן\לא? כמה?
עדיין לא נקרא Wednesday 21/05/2008, 12:31   #16
FeL
משתמש חסום

משהו?
עדיין לא נקרא Wednesday 21/05/2008, 19:06   #17
bugsbunny

הסמל האישי שלbugsbunny

סוג אקווריום: צמחיה Low Tech
וותק בתחום: כ-20 שנה

יאנה נתנה לך יעוץ יפה לדעתי.

אני רואה שאתה ללא הגזע, אני הייתי משאיר אותו בחוץ בינתיים ומחזיר אבל בזהירות רבה.
החלפות מים הייתי עושה אחת לשבוע כרבע.
יש לך ואט לליטר, תהיה עם היד על הדופק, ברגע שאתה רואה התחלה של אצה ירוקה, תגדיל כמות.

אני הייתי נותן למיכל לרוץ עוד שבועיים שלושה ואז מוסיף עוד דג או שניים.
לא הייתי מדשן בשלב הזה.

בהצלחה.
עדיין לא נקרא Wednesday 21/05/2008, 19:15   #18
FeL
משתמש חסום

ציטוט:
לך ואט לליטר, תהיה עם היד על הדופק, ברגע שאתה רואה התחלה של אצה ירוקה, תגדיל כמות
למה אתה מתכוון תגדיל כמות?
כלומר במקרה של הפעת אצות להגביר את התאורה?
עדיין לא נקרא Wednesday 21/05/2008, 21:33   #19
יער

קפצתי אז אנסה אולי לעזור, אם אתה רוצה אקווריום טבעי:
-ציוד: רק תאורה וגוף חימום. להוציא את הפילטר לגמרי. הוא רק גורם להוצאת CO2 מהמים, ולכן מפריע לצמחים ועוזר לאצות.כנ"ל חמצן- רק מפריע.
-אם אין רפלקטור הייתי שמה קצת יותר מואט לליטר- נורה של 15 + של 9.
-המון צמחים בהתחלה, כמו שיאנה כתבה. המצע נשמע לי בסדר.
-אקווריום קטן רגיש להרבה פרמטרים, לכן כדאי לבדוק בקביעות טמפרטורה (שים מד-חום קטן בצד הרחוק מגוף החימום. כשהכל מתייצב תוכל להוציא אם תרצה), PH וחנקות עד שהוא מתייצב.
-הקפדה על מזון בכמות קבועה.
שום החלפות מים. החלפות מים הרסניות לאקווריום טבעי.
אם תרצה תשלח לי מסר ונדבר בטלפון. עברת מספיק צרות איתו...
אסתי (יער).
יער לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 22/05/2008, 11:19   #20
bugsbunny

הסמל האישי שלbugsbunny

סוג אקווריום: צמחיה Low Tech
וותק בתחום: כ-20 שנה

ציטוט:
פורסם במקור על ידי FeL
ציטוט:
לך ואט לליטר, תהיה עם היד על הדופק, ברגע שאתה רואה התחלה של אצה ירוקה, תגדיל כמות
למה אתה מתכוון תגדיל כמות?
כלומר במקרה של הפעת אצות להגביר את התאורה?
בואט לליטר - low tech, הסבירות לאצת מים ירוקה - גדולה מאוד לדעתי.
בהנחה שהצמחיה תגדל בסופו של דבר למצב שלאצה לא יהיו מקורות מזון זמינים.
ועד אז להגביר החלפות מים במקרה של התפרצות האצה.
עדיין לא נקרא Thursday 22/05/2008, 12:35   #21
יער

באקווריומים קטנים עוצמת התאורה הנדרשת גדולה יחסית, לכן ואט לליטר באקווריום של 20 ליטר זה לא הרבה בכלל.
יער
עדיין לא נקרא Saturday 07/06/2008, 10:49   #22
FeL
משתמש חסום

עבר כמעט חודש מאז שאקווריום קיבל חיים חדשים.
ככה הוא נראה ביום האראשון:
http://picasaweb.google.com/FelixFed...82066256612178
לאחר יומיים הצמח מאחורה בצד ימין נרקב כולו. הצמח משמאל גם לא נראה משהו. ג'ווה מוס קיבל גוון חום יותר אך בקצוות יש ירוק.
הוספתי עוד צמחים . בנוסף למולי שחי בכיף הוספתי 3 שרימפסים(נותר רק אחד...)
זו התמונה כרגע :
http://picasaweb.google.com/FelixFed...91752327767186

הצמחים לא נראים להיט חוץ מאנוביה שאפילו פורחת. הצמח האדום מאחורה מוציא עלים חדשים אך הם ירוקים ונראים מסולסלים.
מה שכן אין אצות! הדג חי בכיף.
מבחינת תאורה יש 2 מנורות ללא רפלקטור(הורדתי אותו כי ראיתי התחלה של אצות) מנורה של 9W אור לבן. ומנורה אחת של 15W אבל עם גוון צהב יותר. האם זה רע?

אם יש הערות אני אשמח!
עדיין לא נקרא Saturday 07/06/2008, 10:59   #23
יער

נראה שעלית על הדרך הנכונה .

הייתי שמה צמח גבוה מאחור שיסתיר את הגוף חימום- בעיקר בשביל האסתטיקה, וקצת גם בשביל הביטחון נגד האצות, אבל נראה שבכל מקרה האקווריום מתייצב, ואפילו תוכל להוסיף לו בהדרגתיות כמה דגים.
תיהנה...
עדיין לא נקרא Saturday 07/06/2008, 12:36   #24
FeL
משתמש חסום

יער תודה רבה.
אני אוסיף עוד צמחים.
ג'אווה מוס נראה חום מדי. האם זה מעודף תאורה? כמו כן כמו שכתבתי קודם הצמח האדום מאחור מוציא עלים ירוקים(ולא אדומים) והעלים לא נראים בריאים(מסולסלים) ממה זה נובע?
עכשיו לגבי תאורה . שתי מנורות ללא רפלקטור כמו שכבר כתבתי.
אחת 9W cool light ושניה 15W warm light. האם זה משנה ? warm light נותן אור צהוב יותר וcool light אור לבן. האם יש צורך בדישון? יש לי דשן נוזלי כולל ברזל בתוכו (אני אכתוב את שמו המדויק מאוחר יותר)
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול