AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 22/11/2011, 23:57   #1
lironrbbr

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
Question מרחק תאורה מהאקווריום

שלום ,אני צריך עזרה לקראת קניית תאורה חדשה לאקווריום.
יש לי אקווריום גובה 50 ,260 ליטר. את הציוד הנ"ל מצאתי לאחר שיטוטים בחנויות צורכי בניין כי בחנויות דגים דיברו איתי על מחירים של פי 3 בערך.
אני מתלבט מבחינת איזו תאורה לקנות כאשר הגעתי לדירוג הבא(הכי נראה לי 1 והכי פחות אחרון..) אשמח אם תתנו לי מנסיונכם עצות והמלצות מה עדיף:

1.תאורת מטאל הייד שעולה לנורת 150 וואט 300 שקל :הבנתי שזה האור הכי טוב לצמחיה אך הבעיה שזו נורה אחת ולכן אני מתלבט איך למקם אותה משום שבמרכז האקווריום יש לוח זכוכית שיחסום את האור. שאלה שניה היא באיזה מרחק שמים אותה מפני המים לפיזור טוב ושלא תחמם את המים אם למישהו יש נסיון . האם היא לא תאיר לי גם חצי סלון? מחיר החלפת נורה יקר הבנתי ש 200 ש"ח?
2.תאורת לד בצורת פרוזקטור שמצאתי בעוצמה של 20 וואט המוכאר טוען שזה שווה ל100 וואט רגיל? 300 ש"ח.
אותן שאלות בקשר למיקום כמו המטאל הייד ושאלה על אמינות האם ניתן להחליף נורת לד?
3.מנורת T5 בעוצמת 100 וואט באורך 120. מחיר 170 ש"ח.
4.תאורת T8 בעוצמת 72 וואט אורך 120 עולה 170 ש"ח- היתרון על T5 לדעתי שיותר זול להחליף נורה וצ'וק אם צריך לא? מצד שני אורך חיים יותר קצר.
כל האופציות מוגנות ממים, ויש לי עוד שתי נורות בבית של סכ"ה 60 וואט כך שיהיו לי 150 וואט שזה חצי וואט לליטר.
הפרמטרים החשובים לי תמורה לכסף לאורך שנים מה יהיה אמין יותר , מה יתן את התאורה הכי טובה .ההבדלים במחיר בין האפשרויות לא נראים לי בעייתיים.
תודה לירון
lironrbbr לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 23/11/2011, 08:40   #2
sber

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: מרחק תאורה מהאקווריום

אנסה להאיר חלק מהנושאים:
ציטוט:
פורסם במקור על ידי lironrbbr צפה בהודעה
שלום ,אני צריך עזרה לקראת קניית תאורה חדשה לאקווריום
1.תאורת מטאל הייד שעולה לנורת 150 וואט 300 שקל :הבנתי שזה האור הכי טוב לצמחיה אך הבעיה שזו נורה אחת ולכן אני מתלבט איך למקם אותה משום שבמרכז האקווריום יש לוח זכוכית שיחסום את האור. שאלה שניה היא באיזה מרחק שמים אותה מפני המים לפיזור טוב ושלא תחמם את המים אם למישהו יש נסיון . האם היא לא תאיר לי גם חצי סלון? מחיר החלפת נורה יקר הבנתי ש 200 ש"ח?
את נורת המטל הליד יש למקם כמה עשרות ס"מ מעל האקווריום. בכדי שהיא תהיה אפקטיווית הפרוזקטור חייב להיות מאד ממוקד - זווית פיזור של כ 30 מעלות, אחרת הוא באמת יאיר את הסלון יותר מאשר את האקווריום.
רצוי מאד להשתמש בנורות ייעודיות לצימחיה.

2.תאורת לד בצורת פרוזקטור שמצאתי בעוצמה של 20 וואט המוכאר טוען שזה שווה ל100 וואט רגיל? 300 ש"ח.
זה שווה ל 100 וואט של נורות להט רגילות. ביחס לנורות פלורסנט או מטאל זה שווה ל20 וואט מבחינת עוצמת האור הנראה (לומן) וכניראה יותר מבחינת PAR - תלוי בסוג הלד-יש על זה הרבה דיונים.
אותן שאלות בקשר למיקום כמו המטאל הייד ושאלה על אמינות האם ניתן להחליף נורת לד?
המיקום תלןי בזוווית הפיזור.
לא ממש ניתן להחלף נורה.
אורך החיים התיאורטי ארוך מאד, לי נשרפה נורה אחרי שנה (נורה סינית זולה כמו שאני מניח שמציעים לך)

3.מנורת T5 בעוצמת 100 וואט באורך 120. מחיר 170 ש"ח.
4.תאורת T8 בעוצמת 72 וואט אורך 120 עולה 170 ש"ח- היתרון על T5 לדעתי שיותר זול להחליף נורה וצ'וק אם צריך לא? מצד שני אורך חיים יותר קצר.
גם בפלורסנטים חייבים רפלקטור טוב, ורצויות נורות ייעודיות. הT5 יותר יעילות במעט.
כל האופציות מוגנות ממים, ויש לי עוד שתי נורות בבית של סכ"ה 60 וואט כך שיהיו לי 150 וואט שזה חצי וואט לליטר.
הפרמטרים החשובים לי תמורה לכסף לאורך שנים מה יהיה אמין יותר , מה יתן את התאורה הכי טובה .ההבדלים במחיר בין האפשרויות לא נראים לי בעייתיים.
תודה לירון
sber לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 23/11/2011, 12:56   #3
bugsbunny

הסמל האישי שלbugsbunny

סוג אקווריום: צמחיה Low Tech
וותק בתחום: כ-20 שנה

מה מידות האקווריום ?
איזה סוג צמחיה אתה מתכנן לגדל ? (לואוטק / הייטק / מידטק)
גופי תאורה יד שניה באים בחשבון ?

לגובה 50 מטאל לא מתאים האלומה חזקה מדי ותצטרך להרים את התאורה גבוה בעל המיכל.
לדעתי, T5 יתן לך נכון להיום את התוצאות הטובות מבחינת עלות מול תועלת.
עדיין לא נקרא Wednesday 23/11/2011, 22:49   #4
lironrbbr

שלום ותודה על התשובות
ראיתי מאמרים פה בפורום על מטאל שהיה מומלץ.-
אשמח לפירוט למה עדיף לדעתך ולמה זה יותר מידי לגובה 50 כי לא ראיתי התייחסות לגובה במקומות אחרים. חשבתי שהמטאל יהיה יותר יעיל בגלל שסכ"ה ברמה הבסיסית שלו תפוקת האור והספקטרום של הזול- יותר יעיל גם אם אני לא קונה נורה ייעודית לצמחים.כמו גם אורך חיים ארוך יותר הבנתי שפי 1.3 מנורת פלורוסנט. ההבדלים הם בנוחות פיזור האור ובמחיר של החלפת נורה. ב T5 יש עלויות לא צפויות פעם צוק פעם נורה ופה נקודה לטובת המטאל שנראה לי יותר אמינה ועם פחות סיכויי להיגמר מהר מ T5 . לטובת ה T5 שהיא תעלה לי חצי כרגע וגם אם אצטרך להחליף 3 פעמים זה יעלה רק אז המחיר של המטאל ולכן השאלה היא כמה זמן צריך להחליף נורה אם היא במקרה מאיכות טובה?
הדיון ממנו שאבתי את המידע:
https://www.aqua.org.il/forums/showth...C+%E4%EC%E9%E3 איציק רז ז"ל
עוול אתם עושים למטאל הליד, יתרונות רבים לה ודוקא בעניין החימום מוציאים לה דיבה
כל האומרים ש"פלורסנט אינו מחמם בניגוד למטאל שלוהט בטירוף", אינם יודעים על מה הם שחים, כאשר מתבוננים באיבודי החום של פלורסנט, נראה כי קרוב ל80% מההספק הופך לחום כאשר במטאל רק שליש!. נורת מטאל יעילה בתפוקת האור יותר מפלורסנט: פי שניים עד פי שלוש!,תפוקת האור פוחתת עם הזמן בקצב מתון יותר מפלורסנט, ואורך חייה כ-10000 שעות (ב-30% יותר מפלורסנט).
הבדל קיים בין הפלורסנט ה-"לינארי" ל"נקודתי" של המטאל שאינו יוצר אחידות ב"הארה", אבל בפיזור מתאים מאפשר 'עומק' הארה מוצללת ויעילה.
גם מבחינת עלות כלכלית היתרון כולו לצד נורות מטאל הליד ואת השיקולים יעשה כל אחד בעצמו :P
לסיכום נושא החימום הבלתי רצוי, כאשר מאירים באותה עוצמה ע"י מטאל מחממים את האקוריום שישית ממה שיחממו הפלורסנטים, נכון שבגלל שטח הפנים הגדול של הפלורסנט, הWתחושה' שאינם מחממים לעומת להט נורת המטל הליד, אך המאזן הכולל הוא הקובע.

תודה לירון
עדיין לא נקרא Saturday 26/11/2011, 14:18   #5
bugsbunny

הסמל האישי שלbugsbunny

עדיין לא נתת מידות של המיכל ואיזה סוג צמחיה.

מטאל באיכות טובה שתתן לך אור שיראה לך טוב בעין , תעלה כמה מאות שקלים.
אולי תצליח להשיג נורה של BLV שתתאים אבל גם היא באזור 120 ש"ח.
החלפה של נורה להייטק - אחת לשנה (גם ב-T5 מומלץ)
גוף מטאל עם צוק מגנטי - די אמין (אין לי נסיון עם אלקטרוני) - אורך חיים ? אני הייתי מחליף אחת ל-3-4 שנים.

לעומת זאת בגוף של T5 תוכל לבחור שילוב של מנורות שגם יתנו גוון נעים לעין וגם יענו על צרכים של סוגי צמחים שונים.
זמני החלפת נורות - כמו במטאל.
צוק אלקטרוני- תפוקה / עלות יותר גבוהים מאשר במטאל מגנטי.

אני עדיין חושב שלמיכל של 50 גובה, מטאל זה יותר מדי.
יש גופים של 75W שאולי יתאימו ,אבל הנורות בזמינות נמוכה מאוד.

תקרא גם את UV שאמנם בחר מטאל אבל יתן לך עוד קצת ידע.
עדיין לא נקרא Sunday 27/11/2011, 13:37   #6
sber

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים

ליאור,
מטאל הליד אינו יעיל פי 3 מפלורסנט, זו כנראה טעות במאמר שציטטת ממנו, הוא מלפני שבע שנים.
מטאל הליד דומה ביעילות שלו לפלורסנט T5.
לדעתי, לך על פלורסנט.
sber לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 27/11/2011, 17:30   #7
lironrbbr

Thumbs up תגובה להודעה: מרחק תאורה מהאקווריום

תודה רבה לכל העונים החלטתי ללכת על ההמלצה שלכם ולקנות את ה T5 באמת יותר הגיוני וגם אני חשבתי על עניין גוון האור אך לא ידעתי לגבי האיכות נורות מטאל והצ'וקים,כמן גם מצא חן בעיני הרעיון שלא לסתום את החלק העליון עי נורות אלא לשים נורה אחת חזקה כמו המטאל.גם יצרון נוסף לT5 הוא שאוכל לשחק עם העוצמה בהתאם לגדילה
דרך אגב האקווריום שאני מתכנן הוא LOWTECH עם וולסנריה אנוביות וכדומה עם ציקלידים קטנים וניאונים גודלן 130 *50*40 =260 ליטר.
יש לי כרגע שתי נורות ניאון ביחד נותנות 60 וואט ואני אקנה עוד 2 T5 של 54 כל אחת סכ"ה:יהיו כ 150 וואט.
אני מנצל את העונים אם תוכלו לומר לי מה ידוע לכן על CO2 נוזלי במקום בבלון כי זה הרבה יותר זול, גם נאמר לי שבכלל לא חובה CO2 בLOWTECH...ע"י החנות בראשון -גלים דגי נוי(איך הם מבחינת ציוד ואמינות?) תודה שוב
לירון
עדיין לא נקרא Monday 28/11/2011, 13:18   #8
bugsbunny

הסמל האישי שלbugsbunny

ל-120 אורך, בכל מקרה נורת מטאל בודדת לא היתה נותנת לך כיסוי מספיק לכל האורך.

לאנוביות אין לך צורך בתאורה נוספת מעבר לתאורת החדר.
לולסנריה קצת יותר, 2 נורות T5 של 54 ואט גם יתאימו באורך וגם יספיקו לצרכים לך ויותר.

אם המטרה לגדל ולסנריה / אנוביה לא הייתי מוציא כסף על מקור פחמן נוזלי.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול