AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 09:11   #1
quasimodo2

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל מנורת UV

שלום
אמש קניתי מנורת UV - 15W , לאקווריום של 120 ליטר , אני מודע לכך שהנורה חזקה לאקווריום בגודל כזה ומספיקה מנורה של 5W .
השאלה האם יכולות להיות השפעות שליליות מכך שהנורה חזקה ?
quasimodo2 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 09:47   #2
אורח

השפעות רעות לא יהיו לך ובאמת קנית נורה גדולה לאקוו' - היא מתאימה לבריכות.
אתן לך שני טיפים :
1. אף פעם לא להסתכל על האור! זה מעוור.
2. כשאתה מכבה את האור באקוו' כבה את ה-UV גם.

תקן אותי אם אני טועה אין לךף מים מלוחים ומים ירוקים לא היו לך, נכון? אם נכון חבל על הכסף.
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 09:57   #3
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 15 הודעות 34 פעמים

דעתי אינה כדעת החבר DUEL בכל אחד מהסעיפים....
הייתי מציע ששנכם תגשו "למאגר המידע" יש שם עץ הדן במערכות UV לעומק עם כל המידע הרלוונטי
על כל פנים:
ניתן בהחלט להסתכל על האור-יש נורות אשר לא ניתן לראות את הנורה עצמה (הכיסוי כהה), יש נורות כמו המודל של SERA (יש תמונה במאגר המידע) אשר הכיסוי שקוף וניתן לראות את הנורה אולם היא מבודדת בבידוד קוורץ כפול וכמובן בטוחה לשימוש.

מדוע כאשר מכבים את האור באק' צריכים לכבות את הUV? תוכל להסביר כי הקשר לא ברור לי?

חבל על הכסף? כל אחד וכיסו, אני קניתי את הUV שלי על מנת להמנע ממחלות, זה עובד, אבל גם כאן יש שאלה של כל אחד ועומק כיסיו, אני אישית העדפתי להשקיע בזה ולא במערכת של CO2

ELMINISTER
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 10:22   #4
אורח

נורת ה-UV בעלת הכיסוי קווארצי - לא נאמר איזה סוג הנורה כך שלא כדאי לקחת סיכון.
למה זה מעוור? את האמת לא ניסיתי לבדוק כי לא בא לי להתעוור אך זה מידע שרכשתי מאדם מנוסה שמתעסק עם מערכות אילו שנים.
לגבי הכיבוי, התרבות האצות המיקרוסקופיות במים מתבצע באור יום, נורת ה-UV תפקידה לעקור(לסרס) את האצות ולמנוע מהן התרבות וכשהן לא מתרבות אין מים ירוקים.
ולכן אין טעם להדליק את הנורה כאשר אין לה צורך - גם חוסך שעות אור לשימוש רב יותר.

אם הבנתי נכון, מטרת קניית ה-UV הייתה למנוע אצות במים (למרות שבפועל היא מונעת אצות מיקרוסקופיות).
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 12:48   #5
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

אנה קרא את מאגר המידע כאן:
http://ffil.org/viewtopic.php?t=2952

אור הUV גורם לנזק ללא ספק (גם לעור וגם לעיניים) מערכות הUV כפי שניתן לראות בתמונות במאגר המידע (הלינק למעלה) מוגנות ביותר (ברור שימכרו מערכת בטיחותית) והם מצופות בפלאסטיק שחור,
המותג של חברת SERA שונה היות והוא שקוף אולם לא יש בידוד קוורץ כפול אשר מגן על עינינו ולכן לא מתעוורים...כמובן שהמוצרים משווקים על פי תקן בטיחות גבוה...

DUEL כתב " התרבות האצות המיקרוסקופיות במים מתבצע באור יום, נורת ה-UV תפקידה לעקור(לסרס) את האצות ולמנוע מהן התרבות וכשהן לא מתרבות אין מים ירוקים.
ולכן אין טעם להדליק את הנורה כאשר אין לה צורך - גם חוסך שעות אור לשימוש רב יותר.
"

כל זה נכון, אולם נורת הUV מעקרת הרבה יותר "מסתם אצות" התועלת שהיא מביאה הוא הרבה יותר מאסטטיות של המיים (אשר במקרה של אצה חד תאית נראים צלולים יותר), במאגר המידע יש פרוט על מה בדיוק הורגת הנורה ובאיזה אורכי גל,
לטעמי (ולטעם רוב היצרנים) ניתן להדליק את הנורה לסרוגין לאו דוקא כאשר יש אור, אלה לנסות להדליק את הנורה בשני פרקי זמן ארוכים, ואני אתן דוגמה כללית ואז אתן דוגמה פרטית לגבי המערכת של quasimodo2,
זמן דור של חיידק או אצה נע בין דקות לבין שעות (לצורך העיניין נאמר 20 דקות להכפלה של התא), לכן אם נדליק את הנורה 6 שעות כאשר נחלק את זמני ההדלקה לשלוש שעות בבוקר ושלוש שעות בערב למעשה "נכסה" את זמני ההתרבות של החיידק ונשמיד אותו,
זאת ועוד בטיפולי UV בברכות אשר "מוריקות" בגלל אצות חד תאיות כמו הכלמידומונס(נושא אשר קרוב למשתמש DUEL), נהוג להפעיל את הUV רצוף למשך שבוע בכדי שהמיים יעברו מספר גדול של פעמים=זמן חשיפה ארוך לנורה בכדי להשמיד כליל את כל האוכלוסיה, לאחר "הצללת המיים" ניתן לעבור "להפסקות" כפי שציינתי.

לגבי במערכת של quasimodo2-יש לך מערכת אשר הנורה שלה בהספק WATT גבוה ממה שמומלץ, מה אומרת המילה "הספק"?זאת אומרת שהנורה הזו קוטלת מיקרואורגניסמים במהירות רבה הרבה יותר בגלל עוצמת הנורה ולכן ניתן להפעילה לפרקי זמן קצרים יותר...
בכל מקרה אני ממליץ להפעיל את הנורה בצורה רצופה מספר ימים בכדי "לחטא" ולהשמיד % ניכרים של המיקרו' ולאחר מכן להדליק את הנורה לזמנים קצובים ,
עכשיו שאלת מיליון ה$$ היא לכמה זמן...תוכל לכתוב לי את דגם המערכת ומה המלצת היצרן לגבי שעות התאורה שלה...

אם יחס ההספקים הוא 1:3 (15/5) ניתן לאמר כי בשליש הזמן נורה זו נורה זו עובדת ושווה לזו של ה5WATT אולם צריך לקחת בחשבון איזה ראש כח ומהו שטף המיים אשר עובר דרכה בליטר לשעה, תן יותר פרטים, ונגיע לתשובה סופית, על כל פנים אני לא רואה נזק בשימוש במנורה חזקה יותר..
הייתי שמח אם תבקרו את התשובה שלי היות והיא נתנה לפני הקפה+סיגריה של הבוקר ולכן אני לא יכול להיות בטוח סופית...

ELMINISTER
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 14:30   #6
quasimodo2

תשמע אלמיניסטר אני לא מול המכשיר כך שאינני זוכר את הדגם,אבל בוודאות אני יכול לאמר שלפי הוראת היצרן יש להדליק את הנורה כל הזמן (למרות שנראה לי שמדובר בבריכה).
אך הנורה מחובר פילטר Eheim2224 שנותן ספיקה של כ500 ליטרשעה.
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 15:03   #7
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

בדרך כלל היצרן מדבר על כמות הגאלונים אשר נורה זו משרתת, ( ברכה ואק'..), לאק' מיים מלוחים בדרך כלל המוצר המסויים,מספיק להרבה פחות גאלונים (לטובת סירקולציה גדולה יותר=חשיפה ארוכה יותר)
דוגמית:
מערכת UV של 15W
Aqua Ultraviolet 15W Sterilizer w/o Wipe(Aqua UV)

כאשר המידע הטכני מציין:
Good for ponds & f/w tanks 200-500 gallons, marine tanks up to 75 gallons

מוצר נוסף:
Advantage UV 2000 Plus 15W (Aqua UV)

This UV unit with quartz sleeve is good for up to 500 gallons in f/w & 75 gal- lons in s/w

זה נותן לנו סדר גודל דומה על כמויות המיים אשר הספק זה משרת,
אם תוכל לתת לנו דגם מדוייק נוכל להיות יותר ספציפים, אולם כאמור ניתן לקבל אמת מידה בביטחון לא מועט לגבי ההספקים של הנורות.

ואם בUV עסקינן (נושא חביב עלי כפי ששמתם לב), לא נוכל בלי לסקור את "המילה האחרונה"
מעבר מיים על ידי ספירלה מה שמגדיל את זמן המעבר של שטף המיים על הנורה,
Turbo Twist 3X 9 WT UV Sterilizer (Coralife)

--כל המידע נלקח מתוך האתר www.thatfishplace.com אשר מחזיק 53 דגמים של מערכות UV של יצרנים שונים.

ELMINISTER
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 15:25   #8
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

ולמי שרוצה להעמיק את הידע שלו על הטכנולוגיה הזו מוזמן לגלוש

http://saltaquarium.about.com/cs/uvozone/

ולהכנס לעובי הקורה, יש שם דברים נפלאים אשר לא רציתי להכנס אלהם במסגרת הדיון הזה, כמו יצירת אוזון על ידי נורת הUV אשר באה במגע עם מיים עשירים בחמצן, דבר הגורם לחמצון רציני מאוד של מזהמים ועל ידי כך הפעולה כפולה,

אבל למי שבאמת רוצה לקרוא, ולהפנים,להתבסס על עובדות,ניסיון של אנשים מוזמן להשכיל

ELMINISTER
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 17:20   #9
אורח

אלמי, תודה על ההסבר.
עדיין אני לא ממליץ להסתכל על זה אך אם קונים מוצר בטוח ניתן להציץ....בעיניים שלכם.
השימוש בנורות UV שבו התנסיתי הוא לבריכות ולמערכות גדולות של מים מלוחים - והשימוש בהן היה למטרה אחת והיא עיקור האצות המיקרוסקופיות שיוצרות "מים ירוקים".
גם היום ברוב החנויות(המהימנות) מטרת מכירת הנורות היא למנוע את המים הירוקים.
אך גם בפעולת הטרמוסטט לדוגמה שמטרתו היא שמירת טמפ' קבועה במים יש עוד מספר שימושים, כך לגבי כל מוצר.

שמחתי לדעת שיש לנורות שימושים נוספים.

בברכה, דודי
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 17:25   #10
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

נורות הUV הם עולם שלם בפני עצמו אשר מיושם באק',ברכות,טיהור מיים ומעבדות,
בגדול הם משמידות כל דבר ! כל יצור חי אשר נחשף לקרניים הקטלניות,
כמובן שאצה חד תאית, היא אורגניסם אשר "מטוגן" ולכן המיים "הירוקים" הופכים להיות צלולים,
באק' מיים מתוקים,מלוחים,מעבדות,טיהור מיים השימוש הוא למטרות שונות אשר האצות נכללות בינהם אולם לא רק ,
אולם בגדול ניתן לאמור כי כל דבר חי מושמד,
כאן ניתן להתחיל דיון אחר...האם זה טוב? בעיקר לחברי המיים המלוחים?
בלינק למעלה יש הסברים מפורטים על הנושא,
ELMINISTER
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 21:14   #11
Wild Blue

ציטוט:
פורסם במקור על ידי elminister
יצירת אוזון על ידי נורת הUV אשר באה במגע עם מיים עשירים בחמצן, דבר הגורם לחמצון רציני מאוד של מזהמים ועל ידי כך הפעולה כפולה,
אלמי הזזת אצלי גלגל שינים שגרם לי להבין למה לעזאזל היה רשום בהוראות של הUV שלי ששימוש ממשוך גורם לירידה בריכוז החמצן במים ויש לעקוב אחרי זה בזכותך נפל האסימון ונזכרתי במשהוא שלמדתי בביה"ס על שיכבת האוזון שקרני הUV מהשמש לא רק שמפרקות אוזון אלא גם מיצרות אוזון ואז בזכותך חיברתי אחד ועוד אחד והגעתי למסקנה שזה חשוב ונכון והם לא סתם חרבשו שטויות ויש לעקוב אחרי ריכוז החמצן במים.
אז לכל מי שמשתמש במערכות UV סימו לב.
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 22:27   #12
quasimodo2

O.K. הגעתי הבייתה סוף - סוף , הנורה היא מדגם UV-C TL 5000/10watt עד 800 ליטר.
ובכן כמה זמן רצוי להשאירה דולקת (מדובר באקווריום של מים מתוקים),ובאיזה שעות ?
Max Flow through unit 2250 lph

ד"א האם גם אצלכם הטרנספורמטור מתחמם מאוד ?
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 23:32   #13
Wild Blue

של איזה יצרן המכשיר

האם הוא זה:

מצאתי רק אתר אחד איתו אבל הוא באיזה ספה זרה:
http://www.aquaristikseite.de/p267.html

וכן גם אצל השנאי הוא די חם אבל ככה זה שנאים.
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 25/12/2002, 23:52   #14
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

המודל הזה מתאים לברכות עד 5000 ליטר....
ניתן להעביר בו מקסימום זרימה של 2250 ליטר לשעה...
נראה לי שהייתי מדליק את הנורה ל ארבע שעות, שעתיים בבוקר ושעתיים בערב (עם שעון שבת)
מחבר את הנורה לראש כח של 300 ליטר שעה או משהו דומה
בכל שעתיים המיים יעברו בערך 4-5 פעמים על הנורה,
זה צריך להספיק,
תוכל להפעיל את הנורה רצוף למשך יומיים שלושה אם יש לך "פריחת אצות"

תתחדש!
ELMI
עדיין לא נקרא Thursday 26/12/2002, 08:12   #15
quasimodo2

Wild Blue שלום
אכן זוהי המנורה - תוצרת הולנד.
אלמיניסטר , תודה על העצה.
אבירם
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול