AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 06:56   #1
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
ברירת מחדל הקמת אק' צמחייה HI TEC בנפח קט

הקמת אקווריום צמחייה HI TEC בנפח קטן
מאמר DIY מקורי מאת: Elmi

מה אומר ומה אספר גבירותיי ורבותי, היו היה מגדל שהרים אקווריום של סביבות ה- 1000 ליטר, כי רצה אקווריום "ללא מגבלות" של סוגי צמחייה, כמות דגים.
על האקווריום הגדול סיפרתי בפרוט רב במספר גדול של מאמרים.
וכעת הגיע הזמן לאקווריום נוסף, ראשית כל, מזמן רציתי אקווריום קטן בחדר העבודה שלי.

אותו חדר בו נמצאת הספרייה שלי (שעשירה בספרים על גידול דגי נוי), והמחשב שלי ממנו אני כותב שורות אלה, הרי טבעי שיהיה שם אקווריום.

הבעיה הראשונה והקשה מכולן הייתה וטו מוחלט של אשתי להכניס הביתה אקווריום נוספים, בעל לא מנוסה היה מתווכח איתה, גורם למריבה, בסוף מתנצל ולא מקבל כלום.
אני החלטתי על גישה אחרת שעוד תילמד אצל חובבים בספר "אומנות המלחמה והאישה מאת ELMI”, אבל נגיע לזה מאוחר יותר. כל מה שאתם צריכים לדעת כרגע הוא, שאשתי לא יודעת מכלום.

מבצע האקווריום הקטן (שיכונה בשם קוד "האח הקטן") תוכנן כמו מבצע צבאי של ממש, ומייד יהיה פרוט.

רציתי אקווריום צמחייה קטן יחסית, מסוג High Tec, אשר בו יהיו כמעט אך ורק מי אוסמוזה לגידול וריבוי של צמחייה נדירה. בתנאי המים הרכים והחומציים האלה ישחו בשלווה סטואית אפיסטוגרמות ודגים זעירים, כאשר הרעיון הוא שכיית חמדה אסטטית מאוד וקטנה.
כמו כל פרויקט , מתחילים על שולחן השרטוטים בואו ניגש למפרט.
אבל לפני המפרט הרי האפיון, כלומר מה אני בעצם רוצה מהמערכת:

1)בניית אקווריום צמחייה HI TEC בנפח קטן
2)מערכת תאורה ופד"ח מקצועיות
3)מילוי מים וניקוז קלים מאוד לגישה
4)הסתרה מוחלטת של המכשור
5)חובה התאמת צבע אסטטית בין מעמד וכתר האקווריום לשאר הריהוט בחדר.

הנה המפרט, חלק מהציוד היה לי, על חלק מהציוד הייתה לי הנחה, אבל הנה רשימת מכולת של הקמת הפרויקט הזה ועלויות עם מחירי השוק פחות או יותר של הציוד.
אל תקפצו לי במהלך הדיון "אבל אני מכיר מחיר יותר נמוך" - כל הכבוד יוסף, אלו הם מחירי השוק ללקוח רגיל ללא הנחות

1)שימו לב שלא "סתם בחרנו" אורך של 60 ס"מ למכל הנ"ל – 60 ס"מ הינו אורך אופטימאלי בו ניתן להתאים נורות 55 ס"מ מסוג T5, במקרה הזה התחשבנו באורך האקווריום מול מערכת התאורה על מנת ליצור פיזור אחיד ומלא ככל האפשר של שטף התאורה.

2)מידות האקווריום מזכירות ככל האפשר "קובייה" , נכון, זו לא קובייה מושלמת , וניתן לקרוא לה מבחינה הנדסית "תיבה רחבה וגבוהה", אבל אם נצא מגבולות ההנדסה ניראה כי מידות אלה נוחות מאוד לעיצוב נוף תת מימי

3)מערכת הפד"ח היא אחת היקרות ולמעשה מהווה את המרכיב היקר ביותר של האקווריום, ולמעשה חלקים ממנה הושגו "בקומבינה".
וסת רתכים – סוחר אדיב נתן לי וסת תקול, תיקונו אצל גורדון גז עלה לי 85 שקלים (סניטטה ישראל)
בלון CO2 - ארבעה קילו, נילקח בברוטאליות מאלי **** – בין כה הוא לא צריך אותו (סניטטה אלי).
ראקטור\דיפיוזר של חברת אקווה מדיק מסוג reactor 500 ניתן לי על ידי ידידי ורעי משה טחנאי (סניטטה MOSES).
טיפ – נסו לחפש בכיכר השוק ציוד משומש, אם אתם לפני הקמה של אקווריום, תסקרו קודם כל את כיכר השוק.

טיפ 2 – קניית בלון פד"ח, מומלץ לקנות את הבלון הגדול ביותר שידכם משגת אבל – עד 8 קילו, היות ומחיר המילוי זהה עד 8 קילו כמובן תוך התחשבות במידות הבלון ובמקום שיש לכם לאכסן אותו.

טיפ 3 – מחיר ראקטור\דיפיוזר הוא בדרך כלל גבוה, תמיד יש להעדיף ריאקטור על דיפיוזר היות והמיסוס מתקרב או שווה ל100%. יש בפורום צמחייה, פרסום לגבי בית מלאכה שניתן ב100 ₪ להגיע לריאקטור מעולה.

4)הפילטר והמדיה היו ברשותי, כנ"ל ראש הכוח לריאקטור. בכל זאת תומחרו על מנת להכניס את הפרויקט לפרופורציה.

5)מערכת הUV נתרמה על ידי אבא של אשתי (סניטטה שאול), הוחלפה הנורה לנורה חדשה בסך הכל והעלות היתה רק 130 ש"ח,
אבא של אשתי הוכנס בסוד העניין של הקמת אקווריום חדש, ולא נישבר בארוחת יום השישי המשפחתית (הוא חטף על הראש מאשתי– אל תדאגו).
אני אגב מאמין בשימוש בנורת UV באקווריום צמחייה, אחד הדברים שמסלק אצות מרחפות מחלל המים ואישית יש לי ניסיון טוב עם מערכת שכאלה.
מערכת UV נבחרה, למרות שלא ממש חייבים היות ומדובר במערכת קטנה שקל לה מאוד לצאת מהאיזון ולהתלקחות של אצות, מערכת הUV יכולה לסייע לאיזון.

6)מחירי סטנד המתכת , והנגר הובאו על ידי עופר, 2 בעלי מקצוע מעולים, זולים ואדיבים.
לא כתבתי את שמותהם בטבלה , מי שרוצה פרטים שיפנה בפרטי אל עופר

בואו נמשיך, לכל פרויקט בעיקר פרויקט סודי שכזה צריכים חבר נאמן, אחד שניתן להוביל אליו את הדברים, ועל הדרך רצוי שיהיה לו ידיים טובות, אני בחרתי את עופר משגיח פורום צמחייה שלנו. איש יקר ושומר סוד אשר מגיעה לו תודה (תחזיקו חזק)
1.תכנון ובניית מערכת הסטנד
2.תכנון ובנייה כתר , וסטנד העץ
3.חיווט מערכת התאורה
4.התקנת האקווריום עצמו

אני מודה שגם אני השתתפתי, אבל הקרדיט מגיע כולו לגמרי לאיש הזה (בטבלה לא תומחרו שעות העבודה שלו – כי הוא עשה את זה בלב אוהב וכמו כל דבר בעמותה- בחינם ומהלב).

חיש ומהר יצאו ההזמנות והציוד החל להיערם אצל עופר בבית, כאן כבר התחלתי לחשוב מה אני אומר לזוגתי שתחייה.
אבל החיים חזקים יותר מכל דבר, ויום אחד בנסיעה ברכב אשתי מעיפה מבט למושב האחורי ורואה, צנרת, מערכת UV, פילטר דוד וכד'
הערת ביניים – אשתי לא פריירית בכלל, היא חייה איתי לא מעט שנים , מכירה את המערכות האלה ויודעת בדיוק מה זה.
שאלה –" מה זה כל הציוד הזה מאחורה, בקושי יש מקום לכסא של הילד"
=-שתיקה רועמת – איך לא העלמתי את הציוד הזה=-
שאלה – "אם אתה עובד עם סאמפ, למה אתה צריך פילטר ירוק ישן?"
=-שתיקה רועמת=-
שאלה – א-ת-ה- ל-א- ע-ו-ש-ה-ל-י ע-ו-ד-א-ק-ו-ו-רי-ו-ם נכון?!!
=-שתיקה רועמת=-
"תענה לי מייד"

וכאן הגיע התרגיל המבריק (!)
עצרתי את האוטו, הסתכלתי לה בלבן של העיניים ואמרתי:" אני עומד להקים ריף של 600 ליטר בחדר עבודה."
=-הפסקת נשימה=-
אישתי מתחילה לחפש חפץ כבד להכות בי, ואז אני אומר, "מה קרה לך נשמתי, זה בסך הכול אקווריום קטן של 60 ס"מ..." (שימו לב לתרגיל הגאוני – לא להגיד ליטרים, להגיד ס"מ זה נישמע הרבה יותר קטן).
=-הפסקה של שעה, של צעקות למה היא חטאה שהיא נשואה לי=-
ואז נשלף המרצע מהשק (חיכיתי לו) – "אוי ואבוי לך אם זה לא יצא אסטטי ויפה"
ואז שלפתי את האס המנצח – "על מה אתה מדברת נשמתי הזכה, האקווריום יראה כמו רהיט, אפילו עשינו התאמת צבע עם הריהוט בחדר..."

(גם את המכשול הזה עברנו).

נו שויין, אתם בטח רוצים לראות תמונות נכון?

בתמונה, עופר מקבע את לוחות העץ לסטנד הברזל, כפי שאתם יכולים לראות ניקנו זויות של 90 מעלות, בורג אחד (קודח) הוברג ללוח העץ, והשני (קודח ברזל) עוגן לסטנד

בתמונה חזית קדמית, לוח העץ שלתוכו מאוחר יותר תוברג הדלת הדקורטיבית (צירים פנמימיים)

בתמונה: הנה מתחיל לקבל צורה, שימו לב להגבהת לוחות העץ כמה ס"מ מעל זכוכית האקווריום, רצינו ליצור כאן אפקט של "כתר תחתון" על מנת לנסות ולהסתיר לפחות חלק מעובי המצע (באקווריום צמחייה עובי המצע עבה ביותר, זה לא כל כך אסטטי). כמו כן שימו לב כי העץ מוגבה 5 ס"מ מרגלי הסטנד

הכתר העליון, לתוכו תבוא מערכת התאורה, שימו לב שכל העבודה בעצם מתבצעת, על האקווריום עצמו שמונח, הקידוחים וההברגות ממש עוטפות אותו עצמו

בתמונה:
1.זוגתי שתחייה מבקרת את העבודה
2.שימו לב לקופסת הצ'וקים, לקחנו קופסת מתכת של אביזר תיקשורת ורוקנו אותה מתכולתה, הצ'וקים הודבקו בפנים, כל אני מפריד את הצ'וקים מהנורות עצמם (ומונע מהם להיות חשופים ללחות מוגברת בחלקו העליון של האקווריום).

3.הפרדת הצ'וק עוזרת לנו גם בהורדת החום שניפלט מהם, שלא יפלט לחלקו העליון של האקווריום (אקווריום צמחייה בטח של צמחים עדינים, לא סובל חום יתר).

4.שימו לב לחיווט, כאן לא מומש לצערי אחד הדברים שתוככנו על ידי עופר, החוטים נימשכים ממערכת התאורה העליונה ועד חלקו התחתון של המעמד,לא טוב, רצינו לחפש מחבר מהיר אשר
מחבר את כל החוטים בשקע (זכר) ותקע (נקבה), על מנת שיקל עלינו להפריד לחלוטין את הכתר העליון לטיפולים, לצערינו לא מצאנו חלק כזה.

5. שני שקעים יוצאים מהקופסה, למרות שהיה ניתן כמובן לקחת את 2 החוטים ולחבר אותם לשקע הזנה אחד, הרי ששני שקעים שכל אחד מפעיל צ'וק אחר יכול לשמש לנו במידה וכל שקע על שעון שבת ניפרד ,סימולציה של זריחה\שקיעה על ידי תיזמון הדלקות וכיבוי בהפרשים של חצי\רבע שעה

בתמונה:
רק לצורך הדגמה זה המבנה הראשוני של מערכת התאורה, בשלב מתקדם יותר של הקמת המכסה והכיסוי לאקווריום מערכת התאורה מוצמדת אליו ולמעשה ניפתחת וניסגרת איתו עצמו, זוהי הייתה אחת הדרישות לטובת נוחות הטיפול והגיזום.

בתמונה: let there be light

בתמונה: מכסה האקווריום, שימו לב לצירים החיצוניים הדקורטיביים שניבחרו, והידית הנאה.
מערכת התאורה עוגנה למעסה על ידי 2 פסי עץ באורך המכסה, והברגת הרפלקטורים (המחזיקים את הנורות) אליה, זה יוצר מצב שהמסכה והנורות מתרוממות כמו תא מטען של רכב ומאוד מקלים על העבודה (ניתן לראות את זה בתמונה שהתאורה דולקת let there be light)

בתמונה: חיבור הדלת, שימו לב לידית הדקורטיבית שבחרתי (ולא מצאה חן בעיני אשתי)

בתמונה: היות ורכשנו פלטת עץ מלאה, נישארו לנו כמה לוחות עץ על מנת לסדר מדפים קטניים בפנים הדלת, למזון,דשנים, ערכות בדיקה ושאר ירקות

בתמונה: נו שויין, לא נחזור כעת על עקרונות בדיקת המצע, הפורום מלא במידע ואם יש שאלות לגבי הסעיף הזה אתם מוזמנים להעלות שאלות:
כבול, פומיס עם נגיעות של אוסמוקוט ברזל, בשוליים מפוזר קוורץ שחור על מנת לשמור על אסטטיות של שולי המצע.

בתמונה: עיצוב ראשוני של הגזעים, פיזור משטח האלוס מעליהם בעדינות

בתמונה: היידה היידה, חיבור מערכת הפד"ח, חימום, הפילטר הפנימי מתחיל לרוץ, הנה מתז המים מהחליל העליון, באקווריום עצמו כעת במצב בוגר הזרימות קצת השתנו על מנת לעדן אותם הם פונות לדופן האקווריום

בתמונה: האקווריום במלא במיים (אגב הוא מלא ב80% מי אוסמוזה), CO2 מתחיל לרוץ, היידה הביולוגיה מתחילה לעבוד

היום הראשון: הצמחים עוד ניראים פרומים ובשוק, לא נורא יעבור להם...

היום השני: הצמחים מתחילים להתישר מול האור, זוהי פעולה חצי פזיקאלית, לא אומר כלל שהצמחים יצאו מהשוק.

היום החמישי: הוספנו קצת צמחים, נכון חיימקה, לא מריצים אקווריום עם צמחייה כל כך עדינה, אבל היות ויש לנו מערכת UV בד בבד עם שתילת כמות גדולה של צמחים לא הייתה מכת אצות והאקווריום נישמר מבריק

אחרי שבועיים ימים, אני מאמין שתשאלו כבר בפורום איך מגיעים להקפצה כל כך מהירה של הצמחייה, לא נעבור על זה כרגע.
בואו נגיד שכייף שיש אקווריום קטן לנסות עליו כל מיני חומרים, הגיע זמן לגזום - עופר אייכה?
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 09:48   #2
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

במאמר ישנה טעות קטנה, התחלפו המחירים בטבלת מפרט הציוד בין, הצוקי'ם לבין כובעים מוגני המים

ט.ל.ח
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 10:37   #3
Oz

הסמל האישי שלOz

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

פרוייקט מדהים, ביצוע עוד יותר!
אהבתי מאוד את החיפוי ואת הפונקציונליות של הדלת עם המדפים.
המכסה גם כן, מדהים!
אם תוכל לתת תמונה מרחוק של כל המערכת, עם דלת הארון פתוחה, כך שנוכל להציץ לציוד בפנים.

הדבר היחיד שהרתיע אותי הוא העלות. מדובר על 4K ש"ח למערכת היי טק 60 ס"מ.
לפתרון הבעיה הנ"ל, אני רואה שתי אפשרויות:
1. הוזלת עלות.
2. החלפת האשה.

כפיר, בנוגע לבחור הזה שאתה מעסיק ללא תשלום, אתה משכיר את שירותיו לבניית חיפוי לאק' שלי?
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 10:46   #4
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

1. אין לי בעיה לתת תמונה כזאת....
אתה תימצא בחלל הפנימי בסה"כ פילטר חיצוני, מערכת פד"ח,ומערכת UV. אבל אין לי בעיה לצלם לך את זה.

2.העלות גבוה, חבל לכם על הזמן, אי אפשר לכופף את העלות הזו, בעצם זה אחד הדברים שאני מציג במאמר את העבודה שאק' צמחייה HIGH TEC אינו זול, ואם ממש מכמתים כמה הדברים עולים, אלה העלויות שמגיעים אליהם.
אני מזיכר לכם בהרצאה בערב צמחייה ניסינו לתמחר כמה עולה ב400 ליטר של עופר והגענו ל10000 ש"ח ומעלה.
אלה צעצועים יקרים, לכן אגב גם בהמלצה שלי טענתי, שיש בהחלט מקום להתחיל עם הLOW TEC.
מי שבכל זאת רוצה את הHI TEC פירזתי כאן שלל טיפים כיצד לחסוך בעלויות (אבל שלא יהיה ספק אק' שכזה הינו יקר)

3.בנוגע לעובד הזר שלי (בונה חיפויים), עבור עמלה נאה אני מוכן לשלוח אותו אליך....

מי מזהה בחלק הקדמי של האק' את הצמח? (אני לא מדבר על הסטאר-גראס או הגלוסוסו..)
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 12:01   #5
tugen
משתמש חסום

יפה מאוד , מאמר מצוין .

אני חושב שהבעיה "אישה ואקוריום" זה בעיה של הרבה חובבים ,אולי שווה לחפש פתרונות לבעיה הזאת ??

כי באקוריומים אנחנו יודעים לטפל ,אז נתחיל במאמרים חדשים .

tugen לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 13:48   #6
VINIK

הסמל האישי שלVINIK

מאמר מצויין
אבל מהעלות הכוללת מומלץ להוריד 10 אחוז הנחה של חבר עמותה
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 13:48   #7
VINIK

הסמל האישי שלVINIK

מאמר מצויין
אבל מהעלות הכוללת מומלץ להוריד 10 אחוז הנחה של חבר עמותה
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 13:52   #8
yanir-x

מאמר מצויין!
אני יוכל להעזר בו, כי אני רוצה לשדרג את האקוואריום הציקלידים שלי לצימחייה!
yanir-x לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 13:54   #9
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

הודו לך על 57 הודעות 96 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה

הלו הלו.. ה"עובד הזר" המצויין כאן לא לוקח כסף ועושה זאת מאהבה זה אחד
דבר שני ברגע שתראה את כפיר מנסה להבריג ברגים עם מברגה ולא 70 ברגים שהשתמשתי בהם לבניית האק' הנ"ל בסך הכל 4 ברגים ביקשתי ממנו להבריג בזמן שאני יצאתי לקפה וסיגריה, הליצן הזה הספיק לפצוע את עצמו סה"כ 4 ברגים!!
תאמין לי שמהפחד שהוא יהרוס את החיפויים והפורמייקה העדפתי לעשות את הכל בעצמי.

ולא אני לא להשכרה!
ולא כפיר לא לוקח עמלות

אני אגב, מאוד מרוצה מהתוצאות

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 16/04/2006, 14:15   #10
יובלס

הסמל האישי שליובלס

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים
וותק בתחום: לא זוכר

עופר התאילנדי שלנו ,אני אסדר לך אשרת עבודה.
כפיר וכל הצוות אין מילים
יובלס לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 08/05/2006, 20:07   #11
ניסו.פ

הסמל האישי שלניסו.פ

הודו לך על 4 הודעות 4 פעמים
סוג אקווריום: בעיקר ננוים

כל הכבוד פשוט מעולה קבל חיזוק על האומץ מול האישה כניראה בעלת אופי פולני כמו אישתי
לא אוהבת את כל "החוטים" למיניהם שמפוזרים בבית

אני בניתי גם אקווריום כזה דומה בעלות יחסית נמוכה התוצאה יפה מאוד
במידות 75X45X60 ניראה לי ששנינו חטאנו בגובה נשפר באקווריום הבא!!

התחלתי לאסוף כבר באוטו חלקים בינתיים יש שם אקווריום 45X30X30
עובי דופן 8 מ"מ ללא חיזוקים כמו ADA זכוכית מלוטשת ב 150 ש"ח

אקווריום כמו אופנוע כלכך הרבה עשן מאחור כלכך הרבה אור לפנים nissop
תמיד נשמר,את מה שנאהב:תמיד נאהב,את מה שנבין:תמיד נבין,אם נלמד
סירטונים שלי
ניסו.פ לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא