AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 02/07/2015, 12:52   #1
asaflevy

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: 350 מתוקים
ברירת מחדל אקווריום בקיר גבס

שלום לכולם,

התחלתי פרויקט של הקמת אקווריום בתוך קיר גבס שנמצא בפינה בבית,
אני משתדל לשמור על עלויות מינימליות ולכן את רוב המערכת אני אקנה כנראה יד 2...
בינתיים רכשתי אקווריום שיושב על ארונית עץ וסאמפ (380ל'+סאמפ 150ל).

https://www.aqua.org.il/forums/album....ictureid=22658

במקום לבנות קיר גבס חשבתי בחלק התחתון למעשה להדביק 2 לוחות גבס- 1 לכל פאה, ולחלק העליון שמעל האקווריום לבנות מעיין ירידה של התקרה עד לגובה הזכוכית. ככה מתקבל מראה נקי רק של הזכוכית

זה מביא אותי למצב שלמעשה כרגע אין לי גישה לא לסאמפ ולא לכל החלק העליון של האקווריום.
ע"מ לפתור את זה בדרך כלל משתמשים בדלת שירות אלא שלפי בירור שלי כל דלת שירות כזאת עולה כמה מאות שקלים ודלת בגודל סביר יכולה גם להגיע ל 1000 שקל...ופה צריך שני דלתות.
(את כל הפרוייקט כולל אקווריום, דגים, ציוד וגבס אני מקווה לסיים בפחות מ 3,500)

מה שחשבתי לעשות זה למעשה לחתוך "חור" מרובע בגודל דלת השירות הרצויה בגבס עצמו ולהשתמש באותה חתיכה כדלת ללא ציר.
כדיי שהחתיכה לא תיפול אחורה חשבתי לחתוך אותה בשיפוע קטן כלפיי פנים בכל הפאות מלבד התחתונה , ואז למעשה החתיכה לא יכולה ליפול לאחור.
במבט מלמעלה על החתיכה זה יראה משהו כזה

- -פנים הקיר- -

גבס החלק שנחתך גבס
----\------------/----

-----סלון------

בצורה הזאת לעשות גם למעלה וגם למטה ולחסוך כמה מאות שקלים, וגם לדעתי זה יראה יפה כי ה"דלת" תיהיה כמעט מוסתרת לחלוטין עם רווח מינימלי מהקיר שבו היא יושבת. אם יהיה מצב שהיא תיטה ליפול החוצה אפשר על כל שיפוע צידי לשים ממש מעט דבק פלסטלינה כזה שיחזיק את החתיכה במקום

בגלל שזה בתוך קיר ולמעשה ברגע שאני אעשה את זה לא תיהיה לי אפשרות חזרה כי האקוורים "תקוע" בפנים, רציתי לדעת האם זה נראה לכם ישים?
האם ניתן להדביק גבס לארון למטה בצורה שלאחר ההדבקה זה יחזיק כמו שצריך?
יש איזה בעיות/ דברים שצריך שלדעתכם לשים אליהם לב?
asaflevy לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 02/07/2015, 13:06   #2
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אקווריום בקיר גבס

לא כ"כ הצלחתי להבין את התיאור, אולי שרטוט יוכל לעזור.
אבל בכל זאת, פורייקט שמאד מזכיר את המטרה: https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=117

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 02/07/2015, 13:28   #3
SnirBH

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: הייטק 230 ל', שרימפסיה 45 ל'

כמה בעיות שאני חושב עליהם:
גבס זה לוח עדין שמתפורר במקומות חשופים, לכן כל פתיחה וסגירה של החלון הזה שאתה מתכנן תפורר את החתיכה עוד קצת ועוד קצת.
עם הזמן זה יהיה מכוער ועוד לא דיברתי כל החתיכות שיכולות ליפול לאקוואריום.
גם התפעול של האקוואריום יהיה מאוד קשה. גם גבס ירוק שהוא מתאים לתנאי רטיבות לא יחזיק מעמד אם הוא ירטב כל שבוע בהחלפות מים ובהתעסקות שלך עם האקוואריום.
תמונה של האזור תוכל לעזור כמו גם תמונה של האקוואריום.
אכן אפשר לחסוך בכל דבר שתרצה לעשות במיוחד אם אתה עושה אותו בעצמך, אבל תכנון לא נכון וחשיבה על כל פרט קטן תבאס אותך על העבודה שעשית וגם יכול לגרום לעבודה כפולה בעתיד.
לכן תכנון ארוך וטוב בסופו של דבר מביא פרויקט טוב.
שוב, תעלה תמונות וככה יהיה יותר קל לכולם לעזור לך, אם יש לך בעיה בהעלאת תמונות תשלח לי הודעה ואני אעזור לך בכיף!
SnirBH לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 02/07/2015, 14:05   #4
asaflevy

דבר ראשון תודה לעוזרים.

ניסיתי להיות כמה שיותר מובן ( כנראה שלא הצלחתי), הנה עוד 2 שרטוטים שאני מקווה יעזרו לכם להבין בצורה יותר טובה. אגב בקישור בהודעה הראשונה שלי יש תמונה של האקווריום כבר מונח בפינה שבה הוא אמור להיות על הסטנד...

https://www.aqua.org.il/forums/album....ictureid=22659

https://www.aqua.org.il/forums/album....ictureid=22660

(אני לא יודע איך להעלות תמונה פתוחה כבר)

שניר, מסכים איתך לגביי התכנון... לכן יש לי שרטוט ולכן אני פה לשאול....
לגביי מה שאמרת על הדפנות של הגבס אני חושב שאתה צודק... מה שחשבתי לעשות זה למרוח על הדפנות הללו סוג של דבק/סיליקון ע"מ למנוע מהם להתפורר לאט לאט. ככה למעשה אני "אוטם" את הגבס... נראה לי שזה יחזיק לא?

אני אשמח אם תעלו עוד בעיות שיכולות להיות
עדיין לא נקרא Thursday 02/07/2015, 14:38   #5
SnirBH

אסף, משום מה אני לא מצליח לפתוח את הקישורים. זה מראה כאילו אין גישה לתמונות.
כנראה אתה מנסה לקשר לאלבום תמונות שקיים אצלך בחשבון ואחרים לא יכולים לראות אותו.

יש אתרים להעלאת תמונות למשל:
http://www.*****************/
תיכנס לאתר ותעלה את קובץ התמונה מהמחשב שלך.
לאחר מכן האתר מפנה אותך לדף חדש עם התמונה שלך, בשורה שכתוב "קוד לפורומים" תעתיק את הכתובת ותדביק אותה להודעה שלך.
עדיין לא נקרא Thursday 02/07/2015, 14:50   #6
asaflevy

[IMG]http://www.*****************/upload/6561039.jpg[/IMG]

[IMG]http://www.*****************/upload/2410258.png[/IMG]

[IMG]http://www.*****************/upload/4023626.png[/IMG]
עדיין לא נקרא Thursday 02/07/2015, 15:30   #7
SnirBH

אחלה!
טוב אני מבין מאוד את הרעיון שלך לבנות משהו מגבס, באמת יכול לצאת יפה מאוד.
אני הייתי שוקל שילוב של גבס עם דלתות מעץ אבל בבנייה עצמית- לקחת לוחות עץ מצופים בפורמייקה בצבע של הקיר.
בונה קונסטרקוציה חזקה וטובה, לוחות עץ דקים כי אין צורך במשהו מסיבי, ולוחות העץ יהיו עם אפשרות פתיחה מאזור הזכוכית של האקוואריום ולצדדים.
ככה אין צורך בידיות וישאר לך מראה נקי.
אל תשכח שאתה חייב לעשות חורי אוורור לאקוואריום, גם כדי שיהיה לך אפשרות לקרר אותו וגם בגלל שיהיה צורך באוורור לנידוף הלחות שתצטבר שם. אחרת יהיה רטיבות בכל הקיר ובעץ.
עדיין לא נקרא Thursday 02/07/2015, 16:06   #8
asaflevy

סוף סוף הובנתי!

דלתות עץ היתה המחשב הראשונה שלי....
אבל אין לי מושג כמה יעלה דלתות כאלה (בוא נגיד כל דלת בערך 70X40???)
בנוסף עלות הקונסטרוקציה שתחזקי את דלת
יש לך או מישהו אחר מושג מה העלות של זה צריכה להיות?

על חורי האיורור למניעת לחות לא חשבתי.....
זה צריך להיות חור גדול? או שחור בקוטר כוס יספיק? יש למישהו רעיון איך להעלים אותו

לגביי האיוורור- הרי הגבס חלול... חשבתי לתלות מאוורר קטן מעל האקווריום שיורד מהתקרה, כאילו מאחורי הגבס (מקווה שהפעם הובנתי ולא אצטרך שרטוט כי את זה אין לי מושג איך לצייר).
באותה צורה לתלות גם את התאורה.
נשמע טוב?
עדיין לא נקרא Thursday 02/07/2015, 17:24   #9
SnirBH

מאוורר שנמצא בחלל סגור ורק ממחזר את האוויר רק יעלה את אחוזי הלחות בתוך החלל הזה ולא באמת יקרר יותר מידי, בדרך כלל שעושים חורי איוורור משתמשים בפתחי יציאה של מזגנים מיני מרכזיים או רשתות של רמקולים ששקועים בגבס.
לדעתי דלתות לא יעלו לך הרבה- זה יכול להיות מסיבית מצופה בפורמייקה, כל נגר עושה את זה, לדעתי 500 שקל לכל הדלתות.
קונסטרוקציה של גבס זולה מאוד כמו הלוחות. אתה תצטרך ניצבים בשני גדלים בעיקרון. מחיר של כל הגבס כולל הקונסטרוקציה לגודל כזה לדעתי יעלה בסביבות ה-300 שקל כולל שפכטל.
אז הגבס+הדלתות הייתי מתקצב בכ-1000 שקל עם צירים וכו...
באינטרנט יש כל מיני סרטונים שמראים עבודות גבס, זה לא מסובך כל כך, אם יש לך ידיים טובות אתה אמור להתמודד עם הכל בלי בעיה. תחשב מידות של חומרים ותבדוק שוב את הדברים שאמרתי...
עדיין לא נקרא Thursday 30/07/2015, 19:34   #10
asaflevy

טוב אז הגיע הזמן לעידכון...
בדיעבד אני יכול להגיד שלפרויקט הזה לא כל כך מתאים הטייטל של DIY כי בפועל חוץ מלקרוא ולשבת לתכנן לא עשיתי כלום, אבל שיהיה.

את עבודת הגבס החלטתי בסוף לתת לבעל מקצוע לעשות. אחרי הכל האקווריום יושב בסלון ואם זה לא ייצא בדיוק כמו שצריך אז בנוסף לעוגמת הנפש אני גם אקבל מבטים זועמים מהאישה.

בבירור בין אנשי מקצוע טווח המחירים נע בין 1000 - 3500(!!!) שקל , כאשר רוב בעלי המקצוע היו יותר קרובים לגביל העליון פה. אם לא הייתי מוצא את אותו שיפוצניק הייתי שומר תכסף בכיס, סופר את המבטים מהאישה ובונה לבד.

עכשיו לתאכלס...
את פתח השירות העליון החלטתי לעשות לפי הרעיון שלי של לחתוך ריבוע מתוך הגבס הקיים ואז בו להשתמש חזרה כמכסה, ביקשתי מהשיפוצניק שיעשה לי מסגרת נוספת עם הניצבים מאחורי הפתח שנחתך, זה נותן עוד יציבות לאותו איזור, ממזער כניסה של פירורים של גבס שאולי יהיו בהתחלה ונותן לי בסיס שעליו אני יכול להציב את הסטופרים שיימנעו מהמכסה ליפול לאקווריום.

[IMG]http://www.*****************/upload/8243360.png[/IMG]

בשביל הסטופרים השתמשתי במגנטים חזקים שאותם הדבקתי למסגרת האלומיניום ועל המכסה לפתח הדבקתי את הברזל שנצמד למגנט.

[IMG]http://www.*****************/upload/8773023.png[/IMG]

בשביל החלק התחתון השתמשתי בדלתות של הארון (איך לא חשבתי על זה בהתחלה )

שעליהם הדבקתי 2 חתיכות גבס.
מה שנשאר עכשיו זה 2 שכבות צבע וצירים חדשים לדלתות.

[IMG]http://www.*****************/upload/9083080.png[/IMG]

שהתחלתי את הפרוייקט ודיברתי עם חברות ובוני אקווריומים דיברו איתי על סדריי גודל של 10-12 אלף שקל לכל הפרוייקט כולל הגבס, דבר שכמעט גרם לי לזנוח את התחביב הישן...
בסופו של דבר עבודת הגבס, אקןוריום 370ל + סאמפ120ל , משאבת העלאה 5000 ל של אטמן , רקע, תאורה, דקורציה תרמוסטט.... למעשה כל דבר שצריך חוץ מהאוכלוסיה סיימתי בעלות של מתחת ל 3000 שקל. רבע.

מוכרח לציין לטובה את השיפוצניק שעשה את העבודת גבס... אדם בן 50 להערכתי שעלה לא מזמן מארהב אחרי שעבד שם במקצוע 30 שנה, הוא עובד עם הבן שלו ואני חייב להגיד שממש רואים הבדל עצום, עובדים נקי ומסודר, מילה זה מילה ואין הפתעות, וכל תיקון שמבקשים הוא עושה בחיוך... באמת תודעת שירות אחרת. אם מישהו מעוניין בעבודות שיפוץ הוא יותר ממוזמן לשלוח לי הודעה פרטית ואני אתן לו את הפרטים.

עידכונים אחרונים יגיעולאחר עבודות צבע ופינישים... סופש נעים לכולם!
עדיין לא נקרא Thursday 30/07/2015, 19:45   #11
SnirBH

כל הכבוד אסף,
אני רק מקווה שאתה זוכר לשים פתחי איוורור כמו שדיברנו. זה מאוד מומלץ ויחסוך בעיות בעתיד.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול