AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 11/10/2017, 00:54   #1
Guy_M

הודו לך על 7 הודעות 7 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה הייטק
ברירת מחדל אורכי גלי אור

היי חברים,
בשבועות/חודשים האחרונים אני מתכנן מעבר להייטק.
הצעד הראשון היה רכישת מערכת פד"ח, רכשתי לי בלון 5 קילו, ווסת, ריאקטור ועוד כל מיני אביזרים נלווים.
כחלק מהמעבר אני נאלץ לשדרג את התאורה.
החלטתי ללכת "נגד העדר" ולבנות תאורה על טהרת הלד.
אני יודע שהדעות עדיין חלוקות בנושא אבל אני מאמין שאני אצליח לפצח את העניין בעזרתכם ולבנות מערכת תאורה שתיתן פייט לנורות הT5 (אני מקווה לפחות)

ראשית החלטתי למקם את כל הלדים על צלעות קירור באורך 120*14סמ שייתלו מעל האקווריום לאורכו.
על צלעות הקירור יהיו שני מעגלים חשמליים שונים אחד של לדים לבנים (שהם בעצם התאורה העיקרית) והשני של לדים אדומים וכחולים(נקרא לזה תאורה משנית) כל מעגל יופעל על ספק כוח נפרד
לתאורה העיקרית, כלומר הלדים הלבנים החלטתי להשתמש בלדים של cree דגם XM-L2 ולהפעיל אותם על ספק כוח של meanwell שמוציא זרם של 2100ma ומתח של 96-48V. עם הספק הנ"ל אני יכול לחבר בין 15-30 לדים וכך אוכל לעבור ללאוטק במידת הצורך.
(בלי קשר לכמות הלדים יש בספק הזה פוטנציומטר מובנה)

בקשר לתאורה האדומה כחולה אני עדיין לא כל כך יודע מה לעשות וזו הסיבה שפתחתי את העץ הזה.
אז ברשותכם אשאל מספר שאלות:
1.מהם אורכי הגל האידאלים לאקווריום צמחייה הייטק?
2.על מנת להוציא מצמחים אדומים את המיטב האם יש אורכי גל מסוימים שיעודדו צמיחה אדומה?
3.מה היחס הנכון בין התאורה האדומה לתאורה הלבנה? (אני רק מציין שהתאורה הלבנה מורכבת משילוב בין לבן חם ולבן קר)
4. מה דעתכם על המוצר הבא: http://www.ebay.com/itm/220V-20-30-5...eivZg6ZHRQg65Q
האם יהיה נכון להשתמש בו? או שעדיף לשלב בין לדים מפיקים אורך גל מסויים ולא פול ספקטרום (כמו royal blue ו-far red)

עוד שאלה קטנה שלא ממש קשורה, אם יש לי ספק כוח של 12V ושני צרכנים במעגל שאחד צורך 8V והשני 4V האם המעגל יפעל? (בחיבור טורי אם זה משנה)
בעיקרון אני רוצה לדעת אם המתח יכול להתחלק באופן לא שווה בין הצרכנים
Guy_M לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 11/10/2017, 01:14   #2
Barakco

הודו לך על 6 הודעות 6 פעמים
סוג אקווריום: היי-טק
וותק בתחום: 7 שנים
ברירת מחדל תגובה להודעה: אורכי גלי אור

תסתכל פה לפני שאתה ממהר...אני מתחיל להפנים את זה לאט לאט אני כבר שלמתי 300 ש"ח על לדים ויכול להיות להייטק כמו שכולנו רוצים, זה לא ילך "בזול" כל כך. אתה יכול לנסות אבל. אני אחד שהיה עם נורות T5 בעבר בינתיים זה לא ממש הולך עם הלד
https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=364049
עדיין לא נקרא Wednesday 11/10/2017, 02:02   #3
Guy_M

היי ברק,
עברתי על העץ שלך ויש לי כמה הערות-
קודם כל אתה משתמש בגוף תאורה של צ'יהירוס ועד כמה שאני יודע בגוף הזה יש רק לדים של 8000K שזה קר מידי לצמחייה ובמיוחד להייטק.
הלאוטק שלי רץ כבר חצי שנה על פסי לדים הכי פשוטים שיש מאיביי בצבע 6500K בשילוב עם פסים אדום כחול שנקראים full spectrum וכל הצמחייה גדלה בקצב מהיר מאוד ואפילו כשהצמחים מגיעים לפני המים והם קרובים לתאורה העלים מתחילים לקבל צבע אדום
באחריות אני אומר לך שאם תוסיף קצת לבן חם, קצת אדום וממש קצת כחול אתה תראה שינוי עצום בצבעי הצמחים!
נסה לגוון קצת את התאורה שלך ואני מבטיח לך שאתה תהיה מרוצה

בעץ שלך שמת קישור למוצר מאיביי, לפי דעתי אל תתקרב אליו בכלל הוא סתם זולל חשמל.
תבדוק את המוצר הזה באיביי:
http://www.ebay.com/itm/220V-20-30-5...eivZg6ZHRQg65Q
בהצלחה לך
עדיין לא נקרא Wednesday 11/10/2017, 10:22   #4
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

1. לקבוצות כלורופילים וחלבונים שונות, דרושה קרינה שונה.
ועדיין, שתי הקבוצות העיקריות שמייחדות את עיקר הצומח הירוק, אלו כלורופילי a & b, אשר דורשים טווחים של:
420-450~ נ"מ - בתחום הכחול.
650-680~ נ"מ בתחום האדום.

לראייה:

2. שילוב של ספקטרום מלא עם דגש על התחומים הנמוכים (450-550 נ"מ) יעשה את העבודה.
צמחים אדומים כמובן זה לא רק עניין של אור, אלא גם דישון ותנאי מים מתאימים.

3. תלוי מה הספקטרום של התאורה ה"לבנה", תלוי במפרטי PAR.
בדר"כ מרכיבים גופים כאשר מחצית מהלדים הם דיילייט ומחצית מחולקים בין האדום/כחול. גם בשביל לתת איזון לבן לצפייה במיכל.

4. לפח.

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 11/10/2017, 10:40   #5
Barakco

הודו לך על 6 הודעות 6 פעמים
סוג אקווריום: היי-טק
וותק בתחום: 7 שנים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Guy_M צפה בהודעה
היי ברק,
עברתי על העץ שלך ויש לי כמה הערות-
קודם כל אתה משתמש בגוף תאורה של צ'יהירוס ועד כמה שאני יודע בגוף הזה יש רק לדים של 8000K שזה קר מידי לצמחייה ובמיוחד להייטק.
הלאוטק שלי רץ כבר חצי שנה על פסי לדים הכי פשוטים שיש מאיביי בצבע 6500K בשילוב עם פסים אדום כחול שנקראים full spectrum וכל הצמחייה גדלה בקצב מהיר מאוד ואפילו כשהצמחים מגיעים לפני המים והם קרובים לתאורה העלים מתחילים לקבל צבע אדום
באחריות אני אומר לך שאם תוסיף קצת לבן חם, קצת אדום וממש קצת כחול אתה תראה שינוי עצום בצבעי הצמחים!
נסה לגוון קצת את התאורה שלך ואני מבטיח לך שאתה תהיה מרוצה

בעץ שלך שמת קישור למוצר מאיביי, לפי דעתי אל תתקרב אליו בכלל הוא סתם זולל חשמל.
תבדוק את המוצר הזה באיביי:
http://www.ebay.com/itm/220V-20-30-5...eivZg6ZHRQg65Q
בהצלחה לך
היי,
אני ממש מבין אותך שאתה רוצה לעשות לבד וגם אני הייתי בדע כזאת, אבל אם אתה כמוני בקטע של הייטק, אז "התיאבון" לצמחים מיוחדים יותר דורש תאורה מתאימה. וכמו שענו לי בעץ שלי, גם לתאורת ללד יש איכויות מסתבר וכנראה שכל האקווריומים המרשימים, יש להם תאורה לא זולה אם זה לד פלואורסצנטי. יש כנראה דברים שקשה לבנות לבד ולא תמיד יש לנו את החומרים באיכות הגבוהה ובמחיר טוב. תחשוב על זה שתאורה טובה פעם אחת יכולה לחסוך לך בסוף גם כסף וגם זמן. אני באמת שוקל לחזור ל-T5 לשלב נורות לבנות צהובות וורודות במקום או בנוסף ללד כי פשוט אני לא מצליח להשיג את מה שאני רוצה. אקווריום הייטק פשוט עולה כסף..

אם כבר לבנות תאורה לבד, אז הייתי הולך על T5, ההצלחה של גוף כזה בבניה עצמית תהייה הרבה יותר טובה! אני בזמנו בניתי לבד כזה שהלך ממש לא רע.

את הנורות T5 ניתן לקנות גם בהום סנטר באורכי גל שאנחנו צרכים לצמחייה וזה כבר לא עולה הרבה כמו הנורות בחניות דגים ועושה את אותה העבודה (זה מה שהיה לי אז) תשקול אולי לעשות גוף T5 ולא לד כי הייטק זה לא כמו לאוטק שהלך לך עם הלד שעשית לבד
עדיין לא נקרא Wednesday 11/10/2017, 12:28   #6
Guy_M

ברק,
באמת תודה על העצות שלך אבל אני דיי נעול בראש שלי על לדים ומבחינתי T5 לא בא בחשבון
תחשוב על זה בפשטות, זה לא שהצמחים חייבים נורות t5 כדי לגדול אלא, הם חייבים תאורה שתדמה לאור השמש זה לא משנה לצמח אם הוא מקבל אור מנורת פלורוסנט או מנורת ליבון כל עוד אורכי הגל וצבע האור יתאימו לצרכיו.
ראיתי מספיק אקווריומים ברשת של אנשים בחו"ל שהצליחו לגדל אקווריום הייטק למופת רק על לדים של cree כך שגם אם התאורה שאני אבנה לא תספק את הצמחים אני מאמין שאני אצליח לפתור את הבעיה.

מעיין,
כמו שאמרת, כלורופיל a ו b הם האחראיחם על עיקר הצבע הירוק בצמח.
אותי מעניינים בעיקר הצמחים האדומים (זו הסיבה שעברתי להייטק)
עדיין לא נקרא Wednesday 11/10/2017, 13:08   #7
אלי רז

הודו לך על 297 הודעות 374 פעמים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Barakco צפה בהודעה
אם כבר לבנות תאורה לבד, אז הייתי הולך על T5, ההצלחה של גוף כזה בבניה עצמית תהייה הרבה יותר טובה! אני בזמנו בניתי לבד כזה שהלך ממש לא רע.
אני כל כך לא מסכים איתך...

אם הגעת למסקנה שאתה יכול לבנות לבד גוף תאורה, ויש לך סבלנות וידיים להלחמות, אז לדים יספקו פתרון מצוין.

בדיוק כמו שגיא ציין במעלה העץ - שימוש בלדים cree יאפשרו קביעת הספקים שונים, מבחר טמפ' צבע ואורכי גל ובעצם בניית גוף תאורה מותאם היטב לצמחייה.

צריך הבין את הבסיס שציין מעיין למעלה לגבי הכלורופילים, לבחון את המפרטים של היצרנים הנחשבים ובעצם לחקות אותם.

אלי
אלי רז לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 11/10/2017, 13:16   #8
אלי רז

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Guy_M צפה בהודעה
ברק,
באמת תודה על העצות שלך אבל אני דיי נעול בראש שלי על לדים ומבחינתי T5 לא בא בחשבון
תחשוב על זה בפשטות, זה לא שהצמחים חייבים נורות t5 כדי לגדול אלא, הם חייבים תאורה שתדמה לאור השמש זה לא משנה לצמח אם הוא מקבל אור מנורת פלורוסנט או מנורת ליבון כל עוד אורכי הגל וצבע האור יתאימו לצרכיו.
ראיתי מספיק אקווריומים ברשת של אנשים בחו"ל שהצליחו לגדל אקווריום הייטק למופת רק על לדים של cree כך שגם אם התאורה שאני אבנה לא תספק את הצמחים אני מאמין שאני אצליח לפתור את הבעיה.

מעיין,
כמו שאמרת, כלורופיל a ו b הם האחראיחם על עיקר הצבע הירוק בצמח.
אותי מעניינים בעיקר הצמחים האדומים (זו הסיבה שעברתי להייטק)
ישנו הסבר שנתקלתי בו מזמן ויצא לי לקרוא אותו מספר פעמים.
הוא יכול לעשות שכל בעניין הצמחים האדומים...

ואז תחזור לתרשים הספקטרום שצירף מעיין ותמצא את אורכי הגל שאתה מחפש...

בהצלחה,
אלי
עדיין לא נקרא Thursday 12/10/2017, 01:28   #9
Guy_M

עוד קצת מידע על כל התאורה שאני מתכנן:
התאורה של הלדים הלבנים:
ספק הכוח שבחרתי מאוד גמיש מבחינת כמויות הלדים ובאמצעותו אני אוכל לחבר 15-30 לדים ולאחר מספר חישובים שלי יצא לי ש-
אם אני אחבר 15 לדים אני אקבל 10800 לומן כלומר 40 לומן לליטר (בסביבות 0.6 וואט לליטר בהשוואה לT5)
ואם אני אחבר 30 לדים אני אקבל 21600 לומן כלומר 80 לומן לליטר (בסביבות 1.1 וואט לליטר בהשוואה לT5)

כאן אפשר למצוא את כל הפרטים על הלדים:
http://www.cree.com/led-components/m.../XLampXML2.pdf

חשבתי לשלב את שלושת סוגי הלדים שמוצגים בגרף ביחס של 1:1:1 (לא סגור על זה ואשמח אם תעזרו גם בזה)

ספק הכוח שאשתמש בו מוציא זרם של 2100MA שזה אומר שכל לד פועל על בערך 60% מהעוצמה המירבית שלו שזה בערך 720 לומן ללד.

אין לי מושג מה הם נתוני הPAR של הלדים האלו, לפי מה שאני יודע כדי למדוד את ערך הPAR יש צורך בציוד מיוחד תקנו אותי אם אני טועה.

התאורה האדומה כחולה:
בתכלס הסיבה שפתחתי את העץ הזה היא כי אני לא כל כך יודע מה לעשות בקשר לזה.
בינתיים מצאתי לדים (גם הם של cree) מדגם XP-E, בסדרה של הלדים האלו יש 8 סוגים שונים של לדים שלכל אחד מהם טווח אורכי גל מסויים
קישור למפרט המלא של הלדים האלו:
http://www.cree.com/led-components/m...s/XLampXPE.pdf
הגרף הבא מציג את שמות הלדים ואת אורך הגל שכל אחד מפיק:

מה דעתכם לגבי שימוש בלדים האלו? נחשבים אמינים?
איזה מבין הסוגים כדאי לשלב?
חשבתי לשלב את כל הסוגים שמוצגים שם חוץ מהירוק (אולי גם הצהוב אבל אני לא בטוח בכלום עדיין) וכך אני בעצם אכסה את כל הגלים הדרושים לפוטוסינתזה (לפי הגרף שמעיין שלח)

סך כל התאורה יהיה שווה ערך ל1.3 וואט לליטר אני יודע שזה נחשב חזק מידי אבל מאחר והתאורה תיתלה מהתקרה הגובה בין הלדים למצע יהיה 65-70סמ בערך (כמובן שאני ארכיב על הלדים עדשות מתאימות)

אלי,
קודם כל אני רוצה לשאול אותך מהם סיכויי ההצלחה (לפי הערכה גסה) בשימוש בגוף שאני מתאר?
בעץ של ברק דובר רבות על לדים איכותיים ולדים פשוטים איפה גוף כמו שלי נמצא?
רק אציין שיצא לי לעבוד עם חשמל והלחמות ואני די מבין את העניין.
מלבד זה, סבא שלי הוא חשמלאי עם וותק של יותר מ40 שנה אז אפשר להגיד שיש לי ליווי צמוד בכל העניין.
לגבי המאמר ששלחת קישר אליו, היה מאוד מעניין לקרוא אותו אבל אני מחפש נתונים מספריים

סליחה שאני קצת חופר אבל אני לא רוצה לטעות בזה
תודה לכולכם על העזרה
גיא
עדיין לא נקרא Thursday 12/10/2017, 11:07   #10
אלי רז

עוד לפני שצוללים לכל החיבורים, המתחים וההלחמות...

תראה את הסרטון(ים) אליהם קישרתי בעץ של ברק.

אני הייתי בוחר בלדים המוגדרים full spectrum בעיקר מכיוון שאין לי את היכולת לזהות ולאפיין את אורך הגל והעוצמה בכל לד אחר, כך שאקבל ספקטרום מלא ונכון.

אפשרות נוספת היא לחפור את אתרי היצרנים וללמוד מה הם בחרו (בשאיפה שהכל מפורט שם...).
תסתכל למשל על הפירוט של גיזמן לגבי תאורת לד מסויימת שלהם, הנקראת PULZAR LED HO.
חפש בתחתית העמוד את הטבלה המציינת אילו לדים משמשים בגוף התאורה הזה (שים לה שיש שם 2 טבלאות - דור קודם וחדש).

בהצלחה,
אלי
עדיין לא נקרא Thursday 12/10/2017, 11:19   #11
אבי.ש.

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: שרימפסייה
וותק בתחום: חצי שנה

אתה יכול להיעזר באתר הבא
http://spectra.1023world.net/

בהצלחה.