AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 19/11/2001, 03:37   #1
bigdarman

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

באיזה בשר ממולץ להאכיל ציקלידים?

תודה מראש
bigdarman לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 19/11/2001, 05:17   #2
ראש נחש

יש לי ציקלידים בדרך כלל אני מאכיל אותם בתולעי דם יבשות אבל לפעמים אני מגוון למשל אני קושר חתיכת חזה עוף נא על חוט תפירה ושולח אותו לצלילה באקווריום והם פשוט מישתגעים על זה,מידי פעם שניכנס אליי זבוב לחדר אני תופס אותו ומגיש חי ,או סתם קרפיון שאמא שלי נוהגת להכין ביום שבת(קרפיון=הדג הגדול הזה שמוכרים חיים בסופר)אני חותך חתיכה וזורק להם אותו,ומידי פעם אני קונה כמה דגיי זהב ומגיש חיים נראה לי זה המאכל האהוב אליהם...
יש הרבה אנשים שיגידו שזה מזיק לאקווריום ושזה משחרר כול מיני חומרים מזיקים אבל לי נראה שזה רק תורם,הציקליד זהוא זן אגרסיבי וטורף ומזון חי וטיבעי חיוני להתפתחותו הבריאה,הדגים משחררים את העצבים שלהם על דג הזהב ולא אחד על השני
זה תורם המון לשקט בתוך האקווריום,וגם מעודד רבייה,לציקלידים זה לא נימעס בחיים
ראש נחש לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 19/11/2001, 05:45   #3
עמירם ש.

יש לי שאלה. לפעמים "נימעס" לי בחיים, לפעמים יש לי עצבים על מישהו, והכי-הכי חשוב - אני נורא רוצה לעודד רבייה. אז נכון שאתם מרשים לי לקנות בכמה שקלים איזה כושים / ערבים / תאילנדים / נשים (מחק את המיותר) ולקרוע להם את הצורה עד שימותו? אני מבטיח שהם לא ישחררו שום חומרים מזיקים.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 19/11/2001, 06:30   #4
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אני מסכים עם עמירם. אני לא מסוגל לחשוב על גזירת מוות לדגים אומללים, פשוט כי...

עכשיו - קצת ידע כללי על ציקלידים. בטבע הם לא טורפים (וד"א כפיר - זה בדיוק מה שניסיתי לאמר לך!). מרבית הציקלידים הם אוכלי כל שמשלימים לעצמם תוספות צמחיות, פגרים וכו'. הם אכן יאכלו דג קטן ולא זהיר שיעבור בסביבתם, אבל זה לא בדיוק התפריט הקבוע שלהם, והם עושים את זה לעיתים רחוקות בלבד.

לא מדובר כאן בפירנאות או כרישים ש"חייבים" לאכול מזון חי (ד"א - גם פירנאות מעדיפות לחפש את הדגים החלשים, הגוססים, החולים והמתים, על פני לבזבז זמן, אנרגיה ומאמץ על דג חזק חי ובועט).

אם תזרוק להם דג כזה, שיהיה קטן מהם מבחינה משמעותית ויראה להם חלש מספיק, הציקלידים שלך יאכלו אותו. אבל אני חושב שחוץ מההיבט הזה של תזונה לא נחוצה שסוגי מזון שונים רבים יכולים להחליף אותה, יש את ההיבט המוסרי - וכאן אנחנו חוזרים למה שעמירם אמר: מה בדיוק הסיבה להרג חסר טעם של יצור מסכן, "כדי שהציקלידים שלי יוציאו את האגרסיות שלהם" ? אני חושב שברקודה אמר איפשהו שמי שישלח לו אי מייל יקבל הסבר מפורט איך מרגיעים ציקלידים בצורה הטובה ביותר. יש לי הרגשה שאני יודע פחות או יותר למה הוא מתכוון. ובכל מקרה - להוציא אגרסיות על דג זהב אומלל שלא עשה שום דבר לאף אחד - זה באמת גובל בהתעללות.
עדיין לא נקרא Monday 19/11/2001, 07:32   #5
ברקודה

סלח לי ידידי ראש נחש אבל אתה נשמע לי קצת גוזמן (בלשון המעטה ושגיא נאור גם יחד)
צורת ההאכלה שלך יכולה לעודד רבייה אבל בכיוון
השלילי בשר קרפיון לא מבושל עשוי להכיל חיידקים
שישתוללו באקווריום ובאשר לדגי זהב התוצאה תהייה דומה לגבי חזה העוף קשה לי מאוד להאמין
מאחר שזוהי ריקמה די קשה ואלסטית וציקלידים פשוט לא מצליחים לינגוס ממנה אלה אם כן נטחנה
דק דק
עדיין לא נקרא Monday 19/11/2001, 22:31   #6
rms

לא התערבתי בוויכוח הזה כשהוא עלה בעבר, ואני מחזיק בדעה כללית דומה לזו של עמירם, אבל ההתחסדות הזאת כבר עברה כל גבול.
בוא נתחיל עם זה שההשוואה בכלל לא במקום, מה הקשר לגזענות ולנושא(כושים,נשים וכו'). הוא לא לקח דג זהב מכיוון שיש לו תורת גזע נגד דג זהב ולא נגד מולי למשל.

בוא נעזוב לרגע את ההשוואה האומללה, ונוכיח כמה אתם יפי נפש. אני בטוח שאנשים עם ידע כמו שלכם נתקלו בעבר במה שמכונה דג סטרטר ואני גם די בטוח שאתם משתמשים בשיטה הזו. אז תגידו לי רגע, זה בסדר? לקחת שני דגים אומללים, לגרום להם לסבל גדול, רק משום שהם לכאורה דגים "עמידים". הרי אין לכם מושג כמה סבל אתם מעבירים את הדגים האלה(וזה לא שאתם נותנים להם בחירה בין חיים בסבל לבין מוות).

ולטיעון אחר שהשתמשתם בו בעבר (אני יודע שאני קצת מקצין וזה לא ציטוט מדויק אבל אני שומר על רוח הדברים) :
"דגים שמתים באקווריום זה חלק מהתחביב,זה נובע מחוסר ידע,ואותו נרכוש ככל שנהרוג יותר דגים".
אז להרוג דגים כתוצאה מחוסר ידע זה בסדר? הרי אין מה לעשות, זה התחביב שלי והדגים גם ככה בחנות. אז מה זה משנה כבר אם הם ימותו אצלי או אצל מישהו אחר.

השאלה היא איפה שמים את בגבול, והעובדה שמישהו שם אותו כמה מילימטר אחריכם לא נותנת לכם הצדקה לבוא אליו בטענות ולרדת עליו.
לכם אין את הזכות הזו. את הזכות הזו יש לאנשים שלא מחזיקים אקווריום בגלל שהם יודעים מה הסבל שהם גורמים לדגים שחיים בתנאים כאלו, ושלא אוכלים בשר בגלל שהם יודעים מה הסבל שנגרם לחיות עד שהן מגיעות לצלחת.אנשים קצת יותר אידיאליסטים שלא משתמשים בתירוץ:"גם ככה אני לא אגרום להפסקת מכירה של דגים אם אני לא אקנה אותם".

ועוד הערה קטנה,עמירם, אל תנסה ליצור קשר בין שגיאות כתיב למי שמחזיק בדיעה שמותר להשתמש בדגים חיים למאכל, זה לא אומר שהוא טיפש ממך.

אני לא אכניס דגים חיים כאוכל לדגים אחרים אבל גם לא אתקוף מישהו שעושה את זה.
אז תפסיקו להתחסד...
rms לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 19/11/2001, 22:39   #7
rms

ראיתי שלא הבהרתי את עצמי מספיק טוב, אז תענה לי בבקשה על השאלה הבאה:
לקחת דג קטן ומסכן כדי שישמש כדג סטרטר זה בסדר, אבל כדי שישמש כאוכל לדג אחר זה אסור?
ושוב פעם אני חוזר לזה שהכל זה עניין של מתיחת גבול.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: rms בתאריך 2001-11-19 14:40 ]</font>
עדיין לא נקרא Tuesday 20/11/2001, 00:33   #8
עמירם ש.

1. אני מתכוון לתקן כל שגיאת כתיב שאתקל בה, בלי שום קשר לשום נושא אחר. מי שיצר את הקשר בין הנושא הנדון לבין שגיאות הכתיב זה לא אני.

2. אין שום סיבה בעולם להשתמש בדגי סטרטר. זה לא יותר מוצדק מאשר להאכיל דגים בדגים אחרים. השיטה הנכונה להתחיל את מחזור החנקן היא ללא דגים, על-ידי הוספת מינון מתאים של אמוניה לאקווריום. את הדגים מוסיפים רק אחרי ירידת הניטריטים. כל מי שפועל אחרת ראוי לכל גינוי, בדומה למי שמשתמש בדגים למאכל. כהערת אגב, דגי סטרטר לא בהכרח חייבים להיפגע: תרכובות החנקן קטלניות רק ברמות גבוהות של pH, ונוסף על כך יש דגים המסוגלים לחיות היטב גם ברמות אמוניה/ניטריט שדגים אחרים נפגעים מהן.

3. אקווריום הוא אכן תחביב אכזרי. אמרתי זאת כמה וכמה פעמים. זה לא אומר שצריך לעשות אותו יותר אכזרי. יש הבדל בין דיסקוס שמת מהקסמיטה בלי שהמגדל התכוון לכך לבין דג בריא שהושלך כמזון לדגים אחרים.

4. לדעתי ההשוואה אינה אומללה. היא מוגזמת בכוונה, ונועדה בדיוק להדגיש את הנקודה שהעלית בעצמך - היכן שמים את הגבול. מעבר לשימוש בחיות לניסויים (שזה סיפור שנדון במפורט בפורום אחר), הגבול עבורי הוא ברור - דגים שמתים בניגוד לרצונו של בעל האקווריום (ועל אף מאמציו להשאיר אותם בחיים) מול דגים שמתים דווקא בגלל רצונו.

5. להערכתי, זכותי להתנגד בפומבי למי שמשתמש בדגים למאכל אינה נופלת מזכותך להעיר לי על כך. במילים אחרות: אין לך שום זכות להשתיק אותי.

6. מה לעזאזל עושה כאן החתול שוקולד?
עדיין לא נקרא Tuesday 20/11/2001, 02:08   #9
ראש נחש

אני חושב שההבדל בין בעל-חיים לבן-אדם ממש עבד לחלק מחבריי הפורום,איני משתמש בדגיי זהב למען בידור עצמי,הם חלק מהאוכל שקבע הטבע לדגיי הציקליד,אוכל זה חיוני להתפתכותו הבריאה,בטבע יש שני סוגים של חיות אלא שאוכלים צמחים ואלא שאוכלים חיות אחרות,הציקליד מישתייך לקבוצה השניה וכול מי שבחר לגדל את הדג הזה חייב לקחת את כול מה שבא איתו בחשבון וזה כולל מזונות חיים,אני לא מוציא את העצבים שלי על הדג וזורק אותו כשמשעמם לי,ולעמירם-הייתי רוצה לשאול אותך שאלה יותר פרטית,אתה צימחוני?
עדיין לא נקרא Tuesday 20/11/2001, 02:48   #10
bigdarman

מה הקשר בין בשאלה הפשוטה שלי לכל הויכוח הזועם הזה?????

בבקשה לענות לי על השאלה.

תודה
bigdarman לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 20/11/2001, 05:24   #11
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אענה בסיכום גם לאופיר וגם לראש נחש:

מרבית הציקלידים מוצאם מאפריקה ומדרום ומרכז אמריקה. דגי הזהב הם קרפיוניים ומוצאם מאסיה. דגי הזהב אינם המזון הטבעי לציקלידים (שכאמור, כלל אינם טורפים): הם פשוט לא חיים באותם איזורים.

לגבי אופיר:
התערובת האופטימלית של בשר ומזון מוכן לדגים צריכה לכלול:

1. כבד בקר שטוף היטב. יש כאלה שאומרים שכדאי לבשל אותו קצת.
2. לב בקר (אם תוכל למצוא) שטוף היטב.
3. קצת חסה וקצת מלפפון.
4. פפריקה (כמחזק צבע מעולה).

את כל העסק הזה אתה טוחן בבלנדר, מותח על שקית ניילון, מותח מעל זה עוד שקית ניילון, ומגלגל את כל העסק לכדי נקניקיה שמנה שאתה שומר בפריזר. בכל פעם אתה מקצץ מזה חתיכה וזורק לדגים. המים באקווריום יפשירו את זה. רק שים לב לא לזרוק חתיכות ניילון פנימה.
עדיין לא נקרא Tuesday 20/11/2001, 23:27   #12
rms

וזו בדיוק ההתחסדות :
"1. כבד בקר שטוף היטב. יש כאלה שאומרים שכדאי לבשל אותו קצת.
2. לב בקר (אם תוכל למצוא) שטוף היטב. "

מישהו מכם חשב על הפרה שנשחטה וכל מה שעבר עליה בשביל שיהיה לציקליד שלך אוכל? לא נראה לי.אז פרה מותר להרוג(בייחוד שזה לא אתה ההורג, כך שאין לך אחריות ישירה) ודגי זהב לא.

לגבי הגבול שמתחת עמירם, לפי איך שאני מסתכל על זה כל הדגים שיש לך מתים בגלל רצונך לרכוש אותם. אם לא היה לך(ולאחרים) רצון לרכוש אותם הם לא היו עוברים כלל את הסבל הזה שנקרא אקווריום.

לסיכום, אולי טעיתי שאמרתי שאין לך זכות לצאת נגד מישהו שמאכיל את דגיו בדגים חיים,כי הזכות ישנה, אבל אני מקווה שלפחות אתה(ואחרים) מסכים איתי על הצביעות וההתחסדות שבעניין.

עדיין לא נקרא Wednesday 21/11/2001, 04:27   #13
עמירם ש.

אם נחזור רגע לעניין האוכל - אני בטוח שנושא הפידרים יחזור שוב ושוב - אני חייב לציין שלא ברור לי מדוע מאכילים ציקלידים (כולל דיסקוסים) בבשר. אני מכיר מעט מאוד פרות שהלב הטחון שלהן מסתובב חופשי באמזונס או באגם טנגניקה. מה שהדגים אוכלים בטבע הוא מזון שמקורו במים. בכל מקרה אני מעדיף להאכיל אותם במזון מסחרי (עשוי בין השאר מדגים!) שהחברה המייצרת בדקה אותו היטב (על דגים!) וייצרה אותו בתנאים נאותים, ולא להסתכן בייצור ביתי בלתי מבוקר. אני חייב לציין שמוכר זריז שכנע אותי פעם לקנות מזון קפוא עשוי מלב בקר ותרד לדיסקוסים, ואחרי הקובייה השלישית שזרקתי למים ואף אחד לא נגע בה - השלכתי את כל החבילה (לפח, לא למים).
עדיין לא נקרא Wednesday 21/11/2001, 05:26   #14
ראש נחש

ואוו RMS לא יכולתי להסביר את זה טוב יותר
אני חושב שכמה מחבריי הפורום צריכים שיעור או שתיים על שרשרת המזון
וחוץ מזה נכון, דג הזהב הוא אינו האוכל הטיבעי של הציקליד, וגם לא לב בקר טחון,אבל גם באגמיי אפריקה יש דג כולשהוא שכן נמצא בתחתית שרשרת המזון והוא מזונו העיקרי של הציקליד,לצערי אין לי מושג מה הוא אותו דג, וגם אם ידעתי לא נראה לי שיש אותו בחנויות,לשימחתי הציקליד רואה בדג הזהב או בגופים כמזון טיבעי לכול דבר ואוכל אותו בשימחה,
ד.א
חזה עוף לא מבושל או קרפיון יכול להכיל בידיוק את אותם חיידקים כמו בלב בקר
ולא הם אינם מתקשים לנגוס ממנו, השריר האלסתי רק מלהיב אותם יותר,חשוב לדעת לגוון במזונם של הציקלידים וגם אוכל שלא נגיש להם בטבע יתקבל בשימחה,בעייני אנשים רבים הטבע נראה אכזרי ושהכול בו מבוסס על אכילה והרג אך קיימת שיטה שבא כול זן ובעל חיים לוקח ממנו(מהטבע) רק מה שהוא צריך, וכך כול המינים חיים ומשגשגים,אגב "בעל החיים" היחיד בעולם ששובר את הדפוס הזה הוא האדם
עדיין לא נקרא Wednesday 21/11/2001, 06:43   #15
ברקודה

בסופו של דבר אלה הם הדגים שלך אתה יכול להאכיל אותם גם בירקות מוקפצים חריף מתוק בנוסח תאילנדי או בפלמבה שזיפים אבל אם תרצה להביט על העניין בעין טיפה יותר מיקצועית כדאי
שתימנע מהאכלה בדגים חיים ובעיקר ממשפחת הקרפיונים הגדלים בבריכות פתוחות ועלולים להביא טפילים לאקווריום- אם אתה חפץ במזון חי
גדל זחלי יתושים תולעים וכדומה הם המזון הטוב והטיבעי ביותר לדגים
עדיין לא נקרא Saturday 24/11/2001, 15:49   #16
reuvevri

תנסו פעם לקחת כבד לטגן אותו לאחר מכן לישטוף אותו היטב במים לחתוך לחלקים קטנים ליזרוק לאקוריום עוד בטרם יגיע לקרקעית לא יישאר מימנו דבר
ותפסיקו להתוכח על שטויות כל אחד יעשה כרצונו וכמיטב הבנתו בנושא האכלת דגים כמו שייש אנשים שאוכלים נחשים קופים יש כאלו שאוכלים נמלים ויש שאוכלים פסטרמה של זוגלובק שזה גם דבר לא כל כך בריא כידוע היום.
אז בתאבון לכולם
reuvevri לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 26/11/2001, 05:37   #17
קיפודג

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: אקוורים 500 ליטר ציקלידים מלאווי (עם סאמפ - שאריות מהמלוחים)
וותק בתחום: החל משנת 2000 מלוחים משנת 2010 מתוקים = ציקלידים

בלי קשר לוויכוח הקודם ,

לא הייתי ממליץ לתפוש זבובים או כל חרק אחר בדירה שכן סביר שהוא כבר קיבל מנה גדושה של K600 או חומרי הדברה אחרים שעלולים לזהם את האקווריום ואף להרוג את הדגים שיאכלו אותו.

לגבי האכלה בדגים , ניתן לקנות דגים קפואים המיועדים להאכלה (אף שבאקווריום הטורפים שלי לא היתה להם הצלחה) , ניתן גם להשתמש בבקלה או כל דג קפוא אחר (עדיפים אלה שיוצרים ריח חזק במים שמושך את שאר הדגים).

לדעתי , בכל זאת הפורום יפה יותר ללא פוליטיקה וויכוחי סרק , אבל זוהי רק דעתי.
קיפודג לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 26/11/2001, 18:58   #18
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

נהפוך הוא. דווקא בגלל העובדה שאנשים מתווכחים ומביעים את דעתם (תוך שמירה על רמה מסויימת של תרבות דיון, חבר'ה!) - הם הופכים את הפורום למקום הרבה יותר מעניין. אני תומך נלהב בוויכוחים ובדיונים - כולל על המוסריות שבהחזקת דגים - ועד המוסריות שבעידודם להתרבות - כמובן דרך השאלה האם מותר או אסור להאכיל אותם בדגים חיים.

אבל כמו שאומרים אצלנו - "בואו נשמור על רמה קצת יותר גבוהה מפופוליטיקה". אמשיך הודעה זו בעץ חדש בפורום "קשקשת ברשת" מכיוון שהנושא הופך להיות רלוונטי פחות לפורום שלי.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא