AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 31/05/2012, 15:46   #1
shiko

הסמל האישי שלshiko

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
סוג אקווריום: כרגע קריסטליה מדהימהההה
וותק בתחום: עשור+
ברירת מחדל המלחמה באצות - הצטרפו למחאה, תנו עצה....

טוב הבריכה קיימת כבר מעל חצי שנה!
באביב היא התמלאה באצות, והתמשתי בחומר חלבי מוזר שנאמר לי שהורג גם את הצמחים...

אז חיכיתי עם הצפת הצמחים והשתמשתי בחומר כשבועיים, החומר ניקה את הבריכה ביסודיות....
אחרי כן הבאתי צמחים מלאתי את הבריכה בלא מעט והיה גם שקט איזה חודש

לאחרונה שוב פעם התחילה מתקפת האצות, אחרי הרבה החלפות מים והסרה ידנית פניתי שוב לחומרים כימיים
הפעם ידידותיים לצמחים, אבל פחות אפקטיביים מהחומר הקודם, השתמשתי בחומר לפי הוראות היצרן אחרי ביצוע החלפת מים מסיבית וניקוי יסודי של המשאבה והפילטר

אחרי כמעט שבוע יש שיפור קל אבל עדיין לא קרוב לתוצאה הרצויה, עדיין יש כמויות של אצות
בעיקר מציקות, כרגע האצה השולטת נראית מעין סוג של קצף ירוק וועישתי שצב בין הצמחי גדה והצמחים הצפים

אני כבר אובד אצות כל כללי האצבע המנחים שהייתי עושה באקווריום לא עוזרים לי כאן, זה כאילו שאני הולך במקום

מה לדעתכם יכול לפתטור לי את הבעיה ולעזור לי לשמור על שפיותי.........

היה צמחיה היי-טק 250ליטר נטו, מצע אמנו ודשן של סרה, 5 - 54 T5 וואט 2PL סה"כ 1.2 W לליטר, היום קריסטליה מהממת
shiko לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 31/05/2012, 16:08   #2
nog_en

הודו על ההודעה שלך 2 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה טבעי 350 ליטר הגיע לאיזון לאחר שנתיים, אקווריום צמחיה טבעי משריצים ודג קרב וכמובן בריכה בחצר
וותק בתחום: מעל שנתיים עם האקווריומים הנוכחים, כל החיים עם בע"ח בכלל ותמיד עם דגים בפרט :)
ברירת מחדל תגובה להודעה: המלחמה באצות - הצטרפו למחאה, תנו עצה....

שלום הפיתרון היחיד להילחם באצות הוא שילוב של כמה דברים:
1. בתחילת האביב לשים קש שעורה, הוא משחרר חומרים שמפריעים ל'אצה החוטית'
2. במידה והבריכה בשמש מלאה אז 90% ומעלה צמחיה ודגים בכמות נמוכה.
3. במידה ועדין יש התפרצות אצות לשים לב ואפילו כמות קטנה ביותר ישר להוציא

אצלי יש בריכה כבר 3 חודשים שיש עליה כ-3 שעות שמש ישירה וקרוב ל-80% צמחיה צפה
ונתקלתי רק פעמים באצה חוטית בכמות ממש קטנה בהפרש של שבועיים ורק באזורים שהיו יחסית
גלוים לשמש שפשוט הוצאתי החוצה והיא נעלמה נכון לעכשיו.

לדעתי לא כדאי להשתמש בתכשירים למינהים וכדאי לנסות להגיע לאיזון תוספת צמחיה ככל שאפשר
ועדיף צמחים שצורכים חנקות מהמים ותחומרי מזון של צמחים כך שהם יתחרו באצות.

כמובן שאנו רוצים תמונות כדי שנוכל גם להתרשם מהבריכה ויותר לעזור בהצלחה:
nog_en לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 31/05/2012, 16:13   #3
אייל אברהמי

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: לאו-טק צמחיה
וותק בתחום: עוד לא מומחה אבל כבר יודע על מה אני מדבר...

תוכל לפרט קצת יותר בנוגע לבריכה? גודל,אחוזי שמש\צל,משאבה,פילטר וכו'...

בגדול,אני נגד כימיקלים לטיפול באצות. אם המשאבה מתאימה לגודל הבריכה והפילטר עובד כמו שצריך אז אין סיבה שתסבול מאצות.

הרבה לפני שזורקים כימיקלים למים מנסים את כל הפטנטים האחרים:
-קש שעורה.
-הצללה.
-דגים אוכלי אצות כמו עגלסת נחלים.
-UV.
-צמחיה רבה וצפופה.
וכו'...

הכימיקלים האלו לא מוסיפים בריאות לבריכה ולאיזון הביולוגי שבה.
חשוב גם לזכור שלאיזון ביולוגי לוקח די הרבה זמן להגיע ולא מכל אצה צריך להתרגש, זה לא ג'קוזי. זה לא יהיה מבריק כמו אקווריום אף פעם.
אייל אברהמי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 31/05/2012, 18:18   #4
shiko

הסמל האישי שלshiko

הבריכה וכל הפרטים עליה נמצאים בעץ ההקמה אבל אני אפרט גם כאן

בריכה בערך 1800 ליטר
בבריכה יש פילטר לחץ 30 ליטר עם נורת UV 11W שעובדת 24/7 (בשבוע האחרון סגרתי אותה על מנת שלא תפגע בחומרים.
משאבה 4200 ל/ש
הבריכה נמצאת בשמש ישירה בערך מ11 עד 15:00 ופה ושם עוד שעה של זריחה ושקיעה שהבריכה מוארת לסירוגין
בבריכה יש 8 קוי בין 10 ל25 ס"מ, יש 9 רוזי בארבים, 13 עגלסת נחלים ועוד כ30 גמבוזיות שהתחילו מ3 זוגות
בבריכה יש 2 נימפאות טרופיות, מלא גומא, הרבה צמח שנראה כמו אלף עלה (שמו נראה לי נוצה משהו) ועוד חרב אירוס או משהו כזה

ועם כל הכבוד לאיזון, גם מליון החלפות מים זה לא דבר ריאלי, ונראה לי שחצי שנה לאזן בריכה זה זמן די סביר

ואם יש לכם עצות!! (לא להשתמש בכימקלים זה לא עצה) אשמח לשמוע

היה צמחיה היי-טק 250ליטר נטו, מצע אמנו ודשן של סרה, 5 - 54 T5 וואט 2PL סה"כ 1.2 W לליטר, היום קריסטליה מהממת

נערך לאחרונה על ידי shiko, Thursday 31/05/2012 בשעה 18:20.
עדיין לא נקרא Thursday 31/05/2012, 19:13   #5
אסימן

הודו לך על 4 הודעות 4 פעמים

השמש היא הבעיה כאן. תנסה ליצור ציליה
עדיין לא נקרא Friday 01/06/2012, 01:34   #6
אייל אברהמי

החלפות מים יוצרות בעיה יותר מאשר פותרות אותה.
עדיין לא נקרא Friday 01/06/2012, 20:02   #7
shiko

הסמל האישי שלshiko

אייל אשמח אם תוכל להרחיב לי בנוגע לעניין החלפות המים?

באק' הייטק הייתי מבצע החלפות מים של 100 אחוז לאורך כל השבוע, וזה רק גרם למערכת שלי להיות צלולה ובריאה יותר

מדוע בבריכות זה בעייתי???
אני שואל אח ורק מפני שאני באמת עדיין לומד את כל המערכת של בריכות המים...

עדיין לא נקרא Friday 01/06/2012, 22:14   #8
אייל אברהמי

ציטוט:
פורסם במקור על ידי shiko צפה בהודעה
אייל אשמח אם תוכל להרחיב לי בנוגע לעניין החלפות המים?

באק' הייטק הייתי מבצע החלפות מים של 100 אחוז לאורך כל השבוע, וזה רק גרם למערכת שלי להיות צלולה ובריאה יותר

מדוע בבריכות זה בעייתי???
אני שואל אח ורק מפני שאני באמת עדיין לומד את כל המערכת של בריכות המים...
אני מומחה קטן מאוד לאקווריומים אף על פי שיש לי לאוטק כבר מעל חצי שנה ואני קורא לא מעט על הנושא אבל, 100% החלפת מים פעם בשבוע נשמע לי הזוי. לא קראתי ולא שמעתי על אף אחד שעושה את זה, אפילו לא קרוב לכך. על פי כל התאוריות אקווריום שמוחלפים בו כל המים פעם בשבוע אמור להיות הכל חוץ מבריא ומאוזן.

מצד שני,קשה להתווכח עם תוצאות. אם אתה אומר שהוא עובד טוב והכל בסדר אז מי אני שאתווכח.
באקווריום שלי אני מחליף 25% פעם בשבועיים בקושי.

בגדול, אחת הסיבות העיקריות להתפרצות אצות היא שינויים דרסטיים בערכי המים. שינויים קיצוניים בערכי הפד"ח,הניטראטים,הפוספאטים,החומציות וכו'... הם ה-טריגר (בה' הידיעה) להתפרצות אצות. שמירה על ערכי מים קבועים (וטובים...) הם כלל מפתח בהמנעות מאצות.
כך אומרות התאוריות לפחות.

אצלי בבריכה אני כמעט לא מחליף מים. פעם בשבועיים 5% בקושי וגם זה בגלל ניקוי הפילטר ולא בגלל צורך בהחלפה. מעבר לזה אני רק משלים התאיידות והבריכה נקייה לגמרי מאצות למעט קצת אצה חוטית+מים ירוקים שהופיעו באביב ונעלמו די מהר בלי שהשתמשתי בשום טריק!, פשוט אפשרתי לזמן לעשות את שלו.

הבריכה היא של כ2500 ל', פילטר בנייה עצמית הכולל ג'ריקן מלא תוף שהמים מאולצים לעבור דרכו ע"י משאבת 3400 ל\ש. הבריכה ב50% צל.

רק חשוב להדגיש!!! כל מה שכתבתי נכון בהתקיים 2 התנאים:
-צמחייה רבה באקווריום\בריכה, בעיקר צמחייה מחמצנת וסופחת רעלים (אלף עלה בבריכה למשל)
-אין שימוש בכימיקלים מכל סוג למעט אנטיכלור.

נערך לאחרונה על ידי אייל אברהמי, Friday 01/06/2012 בשעה 22:19.
עדיין לא נקרא Saturday 02/06/2012, 18:07   #9
oranp1

סוג אקווריום: בריכה

אני יכול לומר רק שהתקנתי אצלי I TRONIC של ולדה לפני שלוש שנים, הבריכה 1500 בשמש ישיר מ7 בבוקר עד 4-5 אחהצ כששליש ממנה מוצל עם גשרון ובשילוב עם UV 11, אני יכול לומר שאין לי שום בעיה כלל עם עצות. פרט לעצות שצומחות על קירות הבריכה.. אפילו שהמכשיר עובד על אחוזים מאוד נמוכים 2-3 אחוז. יש לי דגי קוי שחיים בבריכה כבר 5 או 6 שנים, ועד היום בלי תופעות לוואי
oranp1 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 03/06/2012, 10:48   #10
ohadh

הסמל האישי שלohadh

הודו לך על 34 הודעות 54 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה

שיקו, קטונתי מלהיות מומחה בריכות אבל האצה שאתה מתאר נשמעת כמו ציאנו שחוגגת על פוספאט. יש מצב שיש האכלות יתר? דווקא העומס הביולוגי נשמע סביר לגמרי אבל לא נראה לי שיש מי שלוקח את הפוספסאט העודף ולכן האצה חוגגת. יש לך ערכות בדיקה מהאקווריום? הייתי הולך כאן לבדיקה כמו בהייטק. שים לב, אפ אכן זט ציאנו היא יכולה להפוך רעילה לדגים בפירוק אז לא הייתי מחכה. ראיתי תכנית בזמנו (NG), על אגמים שציאנו "טיהרה" אותם מהאוכלוסיה המקומית של דגים בגלל עליה בריכוז של פוספאטים במיים.
עדיין לא נקרא Tuesday 05/06/2012, 14:24   #11
shiko

הסמל האישי שלshiko

אייל אני לא הראשןו ובטח שלא האחרון שמבצע מעל ל70% החלפות מים בהייטק
במערכת שהיא כל כך מנופחת ומלאה בתוספים ובעלת דרישות כל כך גבוהות לצמחים שלה החלפות כאלו הן רק מועילות ובראיות יותר

ובמידה ואי פעם תשתדרג להייטק לא הייתי ממליץ על פחות מ50% החלפות מים בכולל בשבוע.
אצלי הייתי עושה כל יום החלפה שלקצת פחות מ %15 ובשבת החלפה של 30% ככה ב7 ימים הייתי מבצע החלפה של כ 100% מתוחלת האקווריום, ובכל השנתיים שהוא עבד לא היו לי כמעט מיתות של דגים, האקווריום היה נקי מאצות, ועם צמחים מאוד קשים לגידול שצמחו לתפארת.
תבין שמערכת הייטק שונה לחלוטין ממערכת לואוטק, העומס שהמערכת שרויה בוא היא הרבה יותר גבוהה ולכן הרעיון הוא שצריך כמה שיותר לדמות תנאי סביבה טבעית, תחשוב שבנהרות שאותם דגים וצמחים גודלים בהם יש לך ערכים שמתאימים למאות ואלפי חיים, אז בהייטק הייטקי אתה אמור לדשן בכמה שיותר אבל לא לתת לדשן להשאר יותר מידי במים כי אחרת הוא עלול להפציץ באצות וכו' וכו'

אורן שמעתי על המכשיר הזה, לא כל כך התלהבתי מממנו, וגם ההחזקה שלו לא כל כך יקרה
בנוסף שימוש בו זה אותו עיקרון של שימוש בתכשירים וכו'

אוהד אכן הערת את פני, בהחלט מדובר בעיקר בציאנו ומעט חוטית, מה שכן קשה לי להאמיין שהיא נובעת מהאכלות יתר
יש לי צי של דגים שמחסל את כל הטבליות בכמה שניות כולל אלו שנכנסות בין הענפים של הצמחיה אז לא נראה לי שזה מהאכלות יתר. אני אשתדל השבוע לעשות החלפת מימ ונקווה לטוב

בכל מיקרה אשמח לעוד הצעות ורעיונות חברים

עדיין לא נקרא Tuesday 05/06/2012, 14:41   #12
אייל אברהמי

אז זהו, שגם אם אתה צודק לגבי הייטק (ומאוד יכול להיות שאתה צודק,אין לי מושג) במערכות לאוטק, קל וחומר בבריכות נוי, החלפות גדולות ותכופות מידי לא מוסיפות בריאות למערכת. במערכות כאלו השאיפה היא להגיע לאיזון כמה שיותר מדוייק בכמה שפחות התערבות.

אני מכיר בריכות של חברים שלא הוחלפו בהן מים מעולם! מלבד כמובן פיצוי על אידוי, ואין בהן אפילו התחלה של אצה כבר שנים רבות (אחת מהן קיימת 8 שנים).
מעבר לגיזום בהתאם לצורך והוספת מים לפיצוי על אידוי לא נוגעים בהן.
עדיין לא נקרא Tuesday 05/06/2012, 18:05   #13
ohadh

הסמל האישי שלohadh

ציטוט:

אוהד אכן הערת את פני, בהחלט מדובר בעיקר בציאנו ומעט חוטית, מה שכן קשה לי להאמיין שהיא נובעת מהאכלות יתר
יש לי צי של דגים שמחסל את כל הטבליות בכמה שניות כולל אלו שנכנסות בין הענפים של הצמחיה אז לא נראה לי שזה מהאכלות יתר. אני אשתדל השבוע לעשות החלפת מימ ונקווה לטוב

בכל מיקרה אשמח לעוד הצעות ורעיונות חברים
צי של דגים = לא מעט אוכל = לא מעט אוכל יד שנייה .... זה שאוכלים אותו לא אומר שהוא יוצא מהמערכת ואם אין מספיק ספיחה ע"י צמחים....
שווה לשים משהו שיספח את הפוספאטים הללו - אולי תגבור צמחים בשילוב עם צמצום האכלות. עד שלא תמדוד ערכים לא תדע ויש לי חשש שיש מצב...
עדיין לא נקרא Wednesday 06/06/2012, 11:40   #14
shiko

הסמל האישי שלshiko

אייל אני עדיין לא מבין למה אנחנו תקועים בעניין ההחלפות, סה"כ אמרתי שלפני שהוספתי את החומר ביצעתי החלפת מים
תאמין לי שאני טיפה מבין במערכות, אני לא מבצע החלפות מים תכופות בבריכה וכמובן שלא משהו שמתקרב אפילו ל20 אחוז בחודש/חודשיים
מאז ההודעה הראשונה נתפסת על ההחלפות מים, אז בוא נבהיר שוב לא החלפות המים הן הגורם לבעיה כאן! אני לא מבצע יותר מידי החלפות מים בבריכה ובסה"כ ביצעתי החלפת מים תקופתית של כ15 אחוז אחרי איזה חודש שלא עשיתי וגם ההחלפה הזאת נועדה יותר כדי לנקות את הפילטר.....

אוהד סליחה על ההסבר הלוקה, אני לא מאכיל בכמויות גדולות, בגדול אני נותן בממוצע כ3-6 גרגרים לקוי שמתחלקים בין ה8 קוי ומתנשנש גם על ידי כל הדגים הקטנים ורביעיית השליירים
אני מאמין שזה לא העמסה של אוכל נכון?

עדיין לא נקרא Wednesday 06/06/2012, 13:13   #15
nog_en

הודו על ההודעה שלך 2 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה טבעי 350 ליטר הגיע לאיזון לאחר שנתיים, אקווריום צמחיה טבעי משריצים ודג קרב וכמובן בריכה בחצר
וותק בתחום: מעל שנתיים עם האקווריומים הנוכחים, כל החיים עם בע"ח בכלל ותמיד עם דגים בפרט :)

שי לדעתי הפיתרון היחיד (למעט כימיקלים שאני לא ממליץ עליהם) כמו שאמר אסימן זה רק
הצללה עדיפות לתוספת צמחים אבל בגלל הקווים אז אפשרות של רשת צל או צמח מטפס שיטפס
מעל הבריכה
nog_en לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 06/06/2012, 14:35   #16
ohadh

הסמל האישי שלohadh

ציטוט:
אייל אני עדיין לא מבין למה אנחנו תקועים בעניין ההחלפות, סה"כ אמרתי שלפני שהוספתי את החומר ביצעתי החלפת מים
תאמין לי שאני טיפה מבין במערכות, אני לא מבצע החלפות מים תכופות בבריכה וכמובן שלא משהו שמתקרב אפילו ל20 אחוז בחודש/חודשיים
מאז ההודעה הראשונה נתפסת על ההחלפות מים, אז בוא נבהיר שוב לא החלפות המים הן הגורם לבעיה כאן! אני לא מבצע יותר מידי החלפות מים בבריכה ובסה"כ ביצעתי החלפת מים תקופתית של כ15 אחוז אחרי איזה חודש שלא עשיתי וגם ההחלפה הזאת נועדה יותר כדי לנקות את הפילטר.....

אוהד סליחה על ההסבר הלוקה, אני לא מאכיל בכמויות גדולות, בגדול אני נותן בממוצע כ3-6 גרגרים לקוי שמתחלקים בין ה8 קוי ומתנשנש גם על ידי כל הדגים הקטנים ורביעיית השליירים
אני מאמין שזה לא העמסה של אוכל נכון?
אני חושב שבדיקת פוספאט תעזור לך יותר מכולנו לדעת איפה אתה עומד ולהמשיך משם...
כי אם אין בעייה שם נמשיך לחפש במקום אחר (הצללה אולי) אבל אם יש עודף חייבים לטפל אחרת לא תיהנה מהבריכה לא משנה מה תעשה
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא