AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 28/10/2002, 11:20   #1
wolf1

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל זיהוי מחלת בצמחים+

שוב אני שאול פה שאלה - נראה לי שמתבשלת לי קטסטרופה במיכל,לפי השאלות ששאלתי פה לאחרונה...
בכל מקרה,מתפשטת לי על הולנסריות (בנתיים רק עליהן,ויש לי די הרבה מהצמח הזה) מין "הסתיידות" לבנה כזאת על העלים...זה נראה באמת בצבע לבן,וממש משתלט על העלים,ונראה כאילו שהם נרקבים בגלל זה..
מישהו מכיר את התופעה?..מה עושים נגד זה אם בכלל?
יש לי הרגשה שיש לי בעיה במים במיכל ושאצטרך בקרוב להתחיל את כל המחזור באקווריום בהתחלה...(מיתות דגים בזמן האחרון,אצות מוזרות וכו'..) - די מבאס!
עוד שאלה:האם יש צורך להחליף את הצמר הפרלוני בפילטר אחרי מספר חודשים,או שאפשר פשוט לנקות ולשפשף בתוך המים כשמבצעים החלפה שבועית?
האם יש לנקות גם את הקרמיקות והביו בולס?..
האם כל התופעות האלה באמת מצביעות על בעיה רצינית במים שבמיכל שלי?(ראה שאלות קודמות בזמן האחרון שלי..)
תודה מראש לכל בעלי העצה...
wolf1 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 28/10/2002, 12:20   #2
shoonra

הסמל האישי שלshoonra

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה היי טק
וותק בתחום: משנת 90~,וואו עבר מלא זמן....

אקווריום זה עינין של איזון
אקווריום מאוזן = אקווריום תקין

ציטוט:
יש לי הרגשה שיש לי בעיה במים במיכל ושאצטרך בקרוב להתחיל את כל המחזור באקווריום בהתחלה...(מיתות דגים בזמן האחרון,אצות מוזרות וכו'..) - די מבאס!
ממה שאמרת כאן ניתן להבין שאתה חושב על האקווריום כאילו זה מחשב, שכשהבעיות מתרבות אז פשוט עושים פירמוט כללי ומתחילים הכל מחדש.....

אם יש לך כל כך הרבה בעיות , אז משהו בסיסי לא בסדר, משהו שמונע את מהמערכת הביולוגית שלך להגיע לאיזון

אולי תוכל לתת סקירה יותר מפורטת של המערכת שלך עם כל הבעיות שהופיעו ומה עשית לגביהם
זה יכול לעזור לתת לך תשובה יותר קונקרטית

אגב
את הצמר צריך להחליף כל פעם חצי כך שתמיד ישאר צמר עם בקטריות בפילטר
את הביובולס והקרמיקות לא מנקים ולא משפשפים--מקסימום מזליפים עליהם קצת מים מהאקווריום

בקשר להסתיידות , זה יכול להיות כמה דברים, איך זה נראה בדיוק? (אבקתי, גבישי, נזלתי...)
האם זה מופיע בכל האקווריום .....תן יותר פרטים אם אתה יכול
עדיין לא נקרא Monday 28/10/2002, 12:49   #3
bigpurrs

באמת חסרים נתונים בשביל לתת לך תשובות מועילות

לגבי איכות המים... האם יש לך ערכות בדיקה? איזה דגים אתה מגדל? ומה הערכים במים של אמוניה, ניטריט, פי אייץ' וקשיות. אם תדע את כל זה תוכל לשפוט מעט טוב יותר את איכות המים שלך.

כמה החלפות אתה מבצע וכל כמה זמן? האם אתה משתמש במנטרל כלור/כלורמין. בן כמה האקווריום? זה יעזור לנו להעריך אם הסתיים מחזור החנקן או לא.

כל כמה זמן אתה מנקה את הפילטר? ועם איזה מים? את הקרמיקות והביו בולס אין כל צורך לנקות - להיפך הניקוי מזיק לבקטריות שלהם ולאיזון באקווריום שלך. את צמר הפרלון כדאי לנקות רק במים מההחלפה באקווריום ורק כל כמה זמן (כשהצמר כבר הרוס לגמרי) להחליף ובחלקים.

לגבי הצמחים... נתחיל בתאורה, מה כמות הוואט של התאורה שיש לך, על איזה נפח אקווריום? האם אתה משתמש ב- CO2 או לא? ואם כן באיזה מינון (הפרזה יכולה בקלות להרעיל לך דגים).
האם אתה מדשן בדשן? אם כן באיזה? נוזלי, נקודתי, או תת קרקעי? ובאיזה תכיפות אתה מדשן?

מאד מאד יהיה קשה לענות לך הן לגבי הצמחים והן לגבי הדגים בלי לדעת את כככככל הדברים האלה.

אכן, אקווריום אינו עובד בשיטה של "לפרמט" ולהתחיל מחדש. לאקווריום זה לרוב רק עושה הרבה מאד נזק.

אלון
עדיין לא נקרא Monday 28/10/2002, 13:44   #4
wolf1

ברירת מחדל תשובות

נתתי את הפרטים בשאלות קודמות..אתן שוב:
אקווריום מולא בדצמבר 2002
200 ליטר בערך (מטר)
בעיקר טטרות:קרדינלים,סרפות,קיסרי,גורמי ננסי אחד,מולי (נשארו רק 3 שרצונים גדולים - ההורים מתו לפני יומיים בנסיבות לא ידועות..עוד חשדות..)
פרואלה אחד,מספר קולי - נדמה שאפילו נולדו לי אחד או שניים חדשים,נדיר לא?? ואוטוצינקלוס אחד ותיק ששרד..ומספר ג'פוניקות
אין אמוניה וניטריטים לפי הערכה שלי,ולפי הבדיקה שעשיתי בחנות לפני מספר שבועות.
ה=PH מאד יציב,ולא השתנה מאז ההתחלה,כנראה באיזור ה-8,כי לפי כרטיס הסקאלה,הצבע באיזור ה-7.8 (המקסימלי של הכרטיס,כך שכנראה זה מעל 8)
אני מרמת גן,כך שהמים מאד קשים כנראה.
אני משתמש בדישון פעם בשבוע שבועיים של TRACE ELEMENTS (SEACHEM
הקרקע היא גם סוג של אדמת דישון של RED SEA,כנראה כבר לא ממש אפקטיבית.
3 מנורות 30 וואט GLO LUX
יש הרבה מאד צמחייה.
לגבי ההסתיידות - זה נראה כמו אבקה לבנה שדבוקה לעלים (בנתיים רק לולנסריות,ולא לכולם,אבל להרבה..) - מזכיר קצת כנימות לבנות על צמחי בית.
אני אסביר את חששותי - פשוט הצטברות של מקרים לא פתירים בנתיים,כמו אצות שחורות זקניות שהשתלטו על אחד הגזעים (אם הן לא יעלמו,פשוט אוציא את הגזעים,ואייבש אותם בשמש,גם פתרון לא??)
דגים שמתו בזמן האחרון,כמו 2 המולים השחורים (זכר ונקבה) שהיו במיכל יותר מחצי שנה ואפילו שרדו להם 3 שרצונים שגדלו,אוטוצינקלוסים שמתו יום/יומיים אחרי שהכנסתי אותם.
האם לעובדה שיש לי פילטר רטוב/יבש יש חלק בעניין?
מה יכולות להיות הסיבות?...בגדול לא נראה לי שצריכות להיות בעיות,מה גם שהצמחייה ממש ג'ונגל אצלי,כולל צמחים עם עלים אדומים ויפים,ואפילו גדלו לי פעם פרחים..
שוב תודה,מקווה שנתתי את כל הפרטים שביקשתם...
עדיין לא נקרא Monday 28/10/2002, 16:43   #5
bigpurrs

אוקיי, מצטער על זה שהלאיתי אותך בנושא הפרטים, אבל לא יצא לי לקרוא את הודעותיך הקודמות.

אני מבין שמדבור באקווריום מבוסס יחסית עם הרבה צמחייה משגשגת.

לא נתת מספרים מדוייקים של הדגים שיש לך, אבל רק ממספר המינים אני מקבל תחושה של overstocking. ייתכן בהחלט שצפיפות מוגברת מביאה למוות ולעליית רמות ניטראט במים. (אגב גם ניטראט בכמות גדולה יכול להביא למוות דגים והרעלת צמחים ואותו לרוב לא מודדים).

התאורה אמנם לא הכי גבוהה שאפשר אבל בהחלט סבירה - כך שזו כנראה לא הבעיה, דישון לא חסר אצלך... אולי מדובר בעודף. לא ציינת אם יש או אין CO2 אבל הוא בהחלט עלול להיות חסר אם הצמחייה רבה בתאורה גבוהה שקול להוסיף.

היות שאתה מתאר נקודות לבנות על הולינסריות, וצמחי מים אינם נוטים ללקות במחלות רבות מלבד פשוט חוסרים של דבר זה או אחר הייתי מציע לברר א) על הצרכים הספציפיים של ולינסריות ב) לנסות לברר מספר על פרטים על המחלה הספציפית בספרי צמחייה.

אני אנסה לראות מה אני יכול לדלות מהספרים שלי ומהרשת, אולי אני אעלה על משהו, אבל בגדול יועילו לאקווריום הזה מעט פחות דגים, עוד פילטרציה וCO2.

אלון
עדיין לא נקרא Monday 28/10/2002, 17:02   #6
bigpurrs

ממה שאני מבין וליסנריה על כל סוגיה הוא צמח מאד פשוט לגידול וללא כל צרכים מיוחדים, נסה לראות בלינק הזה אם יש משהו שתואם את בעייתך

http://www.aquabotanic.com/diagnose.htm

אלון
עדיין לא נקרא Monday 28/10/2002, 19:32   #7
wolf1

ברירת מחדל תשובות (לשאלות של BIGPURRS)

היי
אכן לא ציינתי - אין לי CO2.יכול להיות שזה מקור הבעיות?...אבל עובדה שהצמחים אצלי די משגשגים...או שאני טועה וזה לא קשור?..
לגבי אכלוס יתר שציינת:יש לי כ - 20 ניאון קרדניל,5 טטרה קיסר,6 סרפות,5 רזבורות,3 שרצונים די קטנים מולי שחור,6 ג'פוניקות,אוטוצינקלוס אחד,פרואלה אחד,גורמי ננסי אחד.לפי מה שלמדתי מכל המומחים,זה ממש בתוך התחום המותר לי לא?..נראה לי שאפילו מותר לי להוסיף עוד מספר לא קטן של דגים.האם אני צודק/טועה?..
שוב תודה
עדיין לא נקרא Monday 28/10/2002, 21:01   #8
wolf1

ברירת מחדל תוספת חשובה..(פרטים בפנים)

שאלה - האם העובדה שהאקווריום שלי בן כמעט שנה (10 חודשים),והמנורות שלי לא הוחלפו מאז,יכול להיות חלק בהופעת האצות השחורות שעל הגזעים?...
האם עלי להחליף אותן גם אם הן נראית טוב ומאירות כרגיל?..
מישהו יודע?
עדיין לא נקרא Tuesday 29/10/2002, 01:28   #9
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

BULLSEYE !
מנורות ניאון מתחילות להדרדר אחרי כמחצית מאורך החיים שלהם (כלומר אחרי 2000 שעות לערך הן מאבדות יעילות) כתלות בסוג המנורה, וסוג בית המנורה, וסוג השימוש.
באקווריום בד"כ נהוג להחליף אחרי כ 8 חודשים.
זה בהחלט מהווה גורם בעייתי לצמחים, ולא ניתן לראות בעין כי היא לא רגישה מספיק.
fish in heaven לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 29/10/2002, 01:39   #10
מזל דגים

אתה בטוח שמדובר בהיסתידות? אולי זו שכבה של מושבות בקטריה לבנות?
האם הן יושבות על עלים צעירים או רק על העלים הבוגרים? אולי הן מתפתחות
על עלים קמלים ולא להיפך? תבדוק את הנושא ותחזיר פרטים.......
מזל דגים לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 29/10/2002, 11:06   #11
bigpurrs

למרות שרצוי ונהוג להחליף את הניאונים אחרי 8 חודשים, אני מסופק אם מדובר בבעית תאורה בכל מה שנוגע לוליסנריות. הצמח המדובר מסתדר יפה מאד גם בתאורה נמוכה ובינונית.

אבל... באופן עקרוני אכן נאונים חלשים יכולים לגרום בעיות בצמחים יותר תובעניים. כנ"ל לגבי ה- CO2 באקווריום שיש בו יחסית הרבה תאורה וגדילה מרובה של צמחים חוסר ב- CO2 יכול להוות בעיה, מומלץ בחום להוסיף... אבל עדיין אני לא בטוח שזה שורש הבעיה שלך בנוגע לוליסנריות.

אני מסכים עם מזל דגים שכדאי מאד לנסות לאבחן אם מדובר בהסתיידות הצמח, בטפיל, או בבקטריה. שכן אם מדובר בטפיל/בקטריה שצריך להדביר שורש הבעיה אינו בחוסר לצמח.
(למרות שכל ההמלצות שניתנו הן טובות לכשעצמן ויועילו לצמיחה באקווריום שלך)
אלון
עדיין לא נקרא Tuesday 29/10/2002, 18:00   #12
wolf1

ברירת מחדל שאלות ותשובות...

בדקתי לגבי ה"הסתיידות" - השטחים הלבנים האלה מופיעים בעיקר על ולנסריות צעירות/נמוכות יותר.רק על מספר קטן של עלים גבוהים מאד ראיתי עוד כאלה..
מה זה אומר?..איך אדע מה לעשות עם זה?..האם עלי לעקור את הצמחים שנראים נגועים?..או שזה משהו שיעבור...
מישהו אמר קודם שאחרי 2000 שעות ניאונים מאבדים את יעילותם!?!...נשמע מטורף,כי בהנחה שהמנורות פועלות אצלי 10 שעות ביום,אז אחרי חודש הם כבר מאבדות את יעילותם?...
מישהו יודע מהו המספר הנכון?(אם זו טעות...)..והאם עלי באמת להחליף אותם אם עד עכשיו (כ-10 חודשים) לא עשיתי זאת?..האם מנורה "עייפה" כזאת יכולה לעודד צמיחה של אצות כמו שתארתי.(אצות "זקן" שחורות שהתרבו על הגזעים שלי,ובכמה נק' על הסלעים..)
עדיין לא נקרא Tuesday 29/10/2002, 21:17   #13
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

ידידי היקר - המתימטיקה שלך לא משהו -

אם יש נניח 30 יום בחודש, הרי שהניאונים עושים 300 שעות בחודש אחד.
כעקרון על פי החשבון הזה אתה יכול להפעיל את הניאונים שלך 6.6 חודשים לפני שתחליף אותם. אתה יכול להאריך את הפעילות שלהם עד 8 חודשים אבל אז אתה תראה גם תוצאות ברורות של ירידה בכמות התאורה אצל הצמחים.
עדיין לא נקרא Tuesday 29/10/2002, 23:30   #14
wolf1

ברירת מחדל צודק קובי!

זה מה שקורה לאנשים שלומדים מדעים מדויקים בסוף היום כנראה:=))
בקיצור,אני צריך להחליף את המנורות במיידית...
ושוב אני שואל - האם הירידה ביעילות המנורה יכולה להאיץ גדילת אצות מהסוג שתארתי??
עדיין לא נקרא Tuesday 29/10/2002, 23:47   #15
מזל דגים

לא ענית לשאלתי לגבי ההיסתידות ולפי מה שאתה מתאר בשני המקרים
אלה קרוב לודאי בקטריות........ועליהן אור לא משפיע
מזל דגים לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 29/10/2002, 23:51   #16
wolf1

ברירת מחדל תשובה

לגבי ההסתיידות - עניתי קודם..מה לא ברור?:=)
אם אלה בקטריות - שוב,מה עושים?...
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא