AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 27/08/2012, 19:38   #1
eran111

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה לו-טק 120
ברירת מחדל DIY - בניית חימום תת קרקעי מכבל של טלפוניה ושנאי של תאורת הלוגן

האם מישהו בנה חימום תת קרקעי מהחוט הנ"ל?

מדובר על כבל של טלפוניה/אינטרקום/תקשורת הבנוי מ 8 חוטים חד גידים (קשיח) בקוטר של חצי מ"מ שמשמש לדוגמה לטלפוניה/אינטרקום וכדומה)?

יש כבלים לדוגמה של 8 חוטים כאלו בתוך שרוול פלסטיק.

אפשר לעבוד עם הכבל הזה ב 12 וולט גם כשהוא טבול במיים ללא כל בעיה.

4 מטר של כבל שכזה של 8 חוטים מאפשר ליצור כבל חימום שאפשר לשנות את ההספק שלו בהתאם לחיבור של החוטים.

לדוגמה:
אם מחברים את 8 החוטים בטור אחד לשני נותן בערך 20 וואט (12 וולט) של גוף חימות תת קרקעי.

שימוש ב שישה חוטים יתן גוף חימום של כ 30 וואט ושימוש ב 4 חוטים בטור יתן גוף של 40 וואט.

שימוש בכל 8 הגידים כאשר הם מחוברים שני סטים של 4 חוטים ואת שני הסטים אחד במקביל לשני יתן כ 80 וואט.

מדובר על כבל שדומה לכבל שבקישור הזה
http://6042.kz.all.biz/he/goods_kabl...akaouta_105897

חיבור של של הכבל הנ"ל עם שנאי של תאורת הלוגן של 100 וואט מהג'נקיה ויש מערכת חימום תת קרקעית ללא עלות....

מחר אשתדל לבצע מדידות מדויקות יותר ולאחר מכן תמונות....
eran111 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/08/2012, 19:44   #2
Hilel

סוג אקווריום: מרינה 700 ליטר
ברירת מחדל תגובה להודעה: DIY - בניית חימום תת קרקעי מכבל של טלפוניה ושנאי של תאורת הלוגן

אם עוד לא קראת, עלול להועיל
https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=1917
בכל מקרה שיהיה בהצלחה,
ותוודא שאתה נוקט בכל אמצעי הבטיחות, אחרי הכל חשמל ומים זה שילוב מסוכן.
Hilel לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 27/08/2012, 20:24   #3
eran111

ברירת מחדל תגובה להודעה: DIY - בניית חימום תת קרקעי מכבל של טלפוניה ושנאי של תאורת הלוגן

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Hilel צפה בהודעה
אם עוד לא קראת, עלול להועיל
https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=1917
בכל מקרה שיהיה בהצלחה,
ותוודא שאתה נוקט בכל אמצעי הבטיחות, אחרי הכל חשמל ומים זה שילוב מסוכן.
תודה,
בהחלט קראתי, משם הגיע ההשראה, הישום שלי היה עם מה שיש בבית והוסיף את האופציה לשנות את עוצמת גוף החימום לאחר שהוא מותקן ע"י שינוי החיווט.
עדיין לא נקרא Monday 27/08/2012, 21:28   #4
masterp

אם חישובי ההספק שלך נובעים מידיעה של התנגדות החוט לפי מטר אז דרך צלחה .
תוודא רק שהחוטים אכן יעמדו בזרמים שאתה מייעד להם .
masterp לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 28/08/2012, 00:46   #5
eran111

ציטוט:
פורסם במקור על ידי masterp צפה בהודעה
אם חישובי ההספק שלך נובעים מידיעה של התנגדות החוט לפי מטר אז דרך צלחה .
תוודא רק שהחוטים אכן יעמדו בזרמים שאתה מייעד להם .
חישובי ההספק נובעים ממדידת ההתנגדות שהיא לא ממש מדויקת ובהמשך מדידת הזרם בחיבור למצבר של רכב...

החוטים יעמדו גם בזרם של 10 אמפר...
לפי הטבלה בזאת http://www.interfacebus.com/Copper_Wire_AWG_SIze.html
החוט הזה יכול לשמש כפיוז ל 29 אמפ'.....
עדיין לא נקרא Sunday 02/09/2012, 20:12   #6
eran111

עדכון-

הכבל נמדד מחדש - אורך כבל החימום 5 מטר.
בחיבור טורי של 8 החוטים הפנימים - (סה"כ 40 מטר של חוט של 0.5 מ"מ) במתח של 12 וולט זורם בכבל זרם של 2.8 אמפר מה שנותן גוף חימום של 33 וואט.

כאמור מחובר לשנאי בצורת ביגלה של12V 50VA של תאורת הלוגן - עובד מצוין.

את קצה החוט שרחוק מהשנאי בודדתי עם בידוד מתכווץ ולאחר מכן מילאתי צינור (כמו צינורית אויר רק בקוטר גדול יותר שמשמש לדוגמה לניקוז של מזגן) שקוף באורך של 60 מ"מ ובקוטר של 12 מ"מ בסיליקון והכנסתי לתוכו את קצה הכבל - ככה יצרתי חיבור עמיד במיים.

הקטע המשעשע שחשבתי עליו זה שגם אם יכנסו מיים לתוך הצינורית תיווצר אלקטרוליזה במיים והצינורית תתמלא ב מימן וחמצן שהם גם מבודדים - במקרה של ניצוץ יהיה פיצוץ תת מימי קטן....
כאמור - מחשבות ברמת השעשוע - הסיכוי שיכנסו מיים לצינורית אפסיים נראה לי שהיה מקבל תקן IP67... אולי אפילו 68.

מה שחשבתי בדיעבד והצתערתי שלא ישמתי זה לחבר לד בתוך הצינורית שידלק כאשר גוף החימום עובד ולמקם את הצינורית כך שהקצה שלה עם הלד מציץ מתוך המצע.

כאמור במשחק עם החיבורים ללא הוצעת הכבל מהמיים אפשר להפוך את גוף החימום לגוף של כ 60 וואט (צריך שנאי חזק יותר) ובהחלפת השנאי לשנאי של 24 וולט לגוף חימום של 120 וואט.

תמונות בהמשך....

עלות בניה - אפס - נבנה עם חלקים מהמחסן הבייתי - למי שאין גישה למחסן הביתי עלות הכבל הספציפי שקלים בודדים....
עלות השנאי עשרות שקלים בודדים.

למי שירצה לישם את רעיון הלד שישלח לי הודעה ואני אעזור לו (צריך טיפה לחשוב על זה ולתת הסבר מדויק).

ממליץ להוסיף קישור של ההודעה הזאת למאמר על בנית הכבל - אן לחילופין שהכין נספח למאמר המדובר.

בהצלחה
ערן

נערך לאחרונה על ידי eran111, Saturday 08/09/2012 בשעה 19:56.
עדיין לא נקרא Saturday 08/09/2012, 19:57   #7
eran111

הכבל והחיבורים בקצה.

לאחר הצילום - הקצוות הולחמו - בודדו בעזרת בידוד מתכווץ.

והקצה שבתוך המיים נאתם בתוך צינורים מלאה סיליקון.

נערך לאחרונה על ידי eran111, Saturday 08/09/2012 בשעה 20:00.
עדיין לא נקרא Sunday 27/01/2013, 13:05   #8
eran111

בעקבות הודעה פרטית שקיבלתי עם שאלה לגבי חיבור הלד.
ובהמשך למשפט שכתבתי כאן בשרשור:
"למי שירצה לישם את רעיון הלד שישלח לי הודעה ואני אעזור לו (צריך טיפה לחשוב על זה ולתת הסבר מדויק)."

את הלד אי אפשר לחבר בטור לכבל מסיבות שונות.
את הלד יש לחבר במקביל לכבל.
מכיוון שאצלי הכבל הוא עם 8 חוטים פנימים מבודדים שחיברתי את כולם בתור אז בקצה שבתוך הצינורית אני יכול לחבר את הלד במקביל "לחלק" מהכבל.

אם בקצה שמתחבר לשנאי אני השארתי את הכתום ואת החום כקצוות שמתחברים לשנאי.
אני אחבר בקצה השני (בצד של הצינורים עם החיבורים שטבולה בתווך המיים) את הלד עם נגד שיגביל את הזרם דרך הלד גם לחוטים הכתום והחום.

בתוך הצינורית - את הנגד אני מלחים בטור ללד.
ומבודד בעזרת שרוול מתכווץ את הנגד ואת רגלי הלד.
את הרגל של הנגד שלא מחוברת ללד אני מחבר לחוט הכתום
את הרגל של הלד שלא מחוברת לנגד אני מחבר לחוט החום.

המתח שיפול על הנגד והלד יהיה 75 אחוז מהמתח של השנאי (המתח של השנאי מתחלק על 8 חוטים ולכן על שישה חוטים נופל 75 אחוז מהמתח שזה 9 וולט).

אפשר להשתמש בלד רגיל/פשוט בצבע אדום או כחול או כל צבע אחר שתבחרו -
בלד יש להגביל את הזרם לכ 10-15 מילי אמפר - שזה אומר להשתמש בנגד של 460 עד 700 אוהם חצי וואט - גם אם הנגד יהיה בערכים של בין 400 אוהם ל 1K אוהם זה יעבוד בסדר.

דוגמה ללד שמתאים:
http://www.superbrightleds.com/morei...-3500-mcd/280/

בגדול כל לד כמו שיש במכשירים אלקטרוניים/שלטים וכדומה שמספרים לנו שהמכשיר עובד מתאימים.

בהצלחה
אם יש עוד שאלות
מוזמנים לשאול

נערך לאחרונה על ידי eran111, Sunday 27/01/2013 בשעה 13:09.
עדיין לא נקרא Monday 11/08/2014, 16:08   #9
eran111

שאלה שקיבלתי בהודעה פרטית:
ציטוט:
פורסם במקור על ידי ____
ערן שלום,

ראיתי את הפוסט שלך לשידרוג רעיון הכבל חימום DIY/
רציתי לדעת רשמיך אחרי שימוש של כמה שנים - האם עובד טוב, מה הייתה משנה וכו'.
אשמח גם אם תוכל לסייע לי לבנות אחד כזה לאקווריום שלי (אני לא מצליח למצוא כזה בנוי כבר בחנוית.
אני צריך כבל חימום של 50W באורך של כ-7-8 מטר.
התוכל לסייע לי?

תודה,
_____
הכבל אצלי מופעל בחורף בצורה קבוע (ללא טרמוסטט) ועובד טוב/תקין מאז הבניה.

קשה לי להעיד על ההשפעה שלו על הצמחים - אין לי למה להשוות וגם האקווריום די סטטי - הצמחים ששרדו שרדו, מי שלא לא, לא הכנסתי צמח/דג חדש כבר כשנתיים.
התחזוקה של האקווריום מסתכמת בהוספת מים אחת למספר חודשים (בקיץ כל 3-4-5 חודשים, בחורף כל חודשיים-שלושה) וניקוי הפילטר כל כחצי שנה והאכלת הדגים.

לבקשתך - לטובת חוט חימום של 7 מטר - 50 וואט
הכי פשוט - להשתמש בכבל דומה לזה שאני השתמשתי רק בעל 4 גידים (שני זוגות) יש כבל טלפוניה של שני זוגות שזורים חד גיגי - משמש להעברת נקודות טלפון בתוך הבית - בדיוק מתאים, יש אותו בכל חנות "טמבור" / חשמל / עשה זאת בעצמך / חומרי בניין וכדומה.

כבל כזה באורך 7 מטר שתחבר בו את 4 החוטים בתור יתן לך התנגדות של 3 אום והספק חימום של
48 וואט ב 12 וולט.

אם אתה רוצה לחבר לד - אתה יכול לחבר אותו בקצה שרחוק מהשנאי /ספק בין שני זוגות החוטים שמחוברים ביניהם.
יש לחבר לד עם נדג בתור בין שני זוגות החוטים.
המתח שיפול על הנגד והלד יהיה שש וולט - מה שאומר שצריך נגד של 300-370 אום.

מקווה שזה עונה על כל השאלות/עוזר

בהצלחה

נ.ב. - תיבת ההודעות שלך (של השואל) מלאה - אי אפשר לחזור אליך
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מתוקים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא