AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 13/12/2016, 21:42   #1
amiron2003

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: בריכה ,פלנדריום ואק' הייטק קטן
ברירת מחדל מחפש תותח בכימיה בנוגע לgh

דרוש תותח בכימיה לחפירה על הקשיות הכללית
אני כבר מזמן לא מאמין לערכות בדיקה אבל בכל זאת צריך להסתמך על משהו...
יש לי ערכה של קשיות כללית ושל סידן של חברת api והיום קבלתי ערכת בדיקה מחול למגנזיום ואתה חטפתי כאב ראש
עד שקיבלתי את הערכה עבדתי לפי הערכים של הסידן והקשיות הכללית ביחס לטבלת היחסים של השלושה ופיציתי סידן או מגנזיום בהתאם
למרות שאני משתמש באוסמוזה היה נראה שחסר כל פעם הרבה סידן יחסית אבל לא הרבה מגנזיום היום בדקתי ערכים לאחר החלפה של 40 אחוז בשבת וקבלתי
Gh 7
Ca 30-36
Mg 2-4
לפי הטבלה המגנזיום נמוך מידי זה אפשרי שהערכים האלה יתקבלו למרות שאינם תואמים לערכים בטבלה ?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
amiron2003 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 14/12/2016, 00:45   #2
SnirBH

סוג אקווריום: הייטק 230 ל', שרימפסיה 45 ל'
ברירת מחדל תגובה להודעה: מחפש תותח בכימיה בנוגע לgh

דבר ראשון-לא תותח בכימיה

אני מסתמך על המאמר המפורסם של שי פרטיג' שתוכל לקרוא אותו במגזין אקווה בשם "שיטות דישון באקוואריום הייטק".
נתחיל מהבסיס, GH נקבע לפי רמת הסידן והמגנזיום במים, גורמים אחרים לא משפיעים על מדידת ה-GH במים.
כפי שתוכל לראות במאמר ישנה נוסחה הקושרת את רמת ה-GH, סידן ומגנזיום במים. כדי לפשט את הדברים סידרתי קצת את המשוואה עבורך כדי שיהיה לך קל יותר לעבוד איתה:

כאשר כפי שאתה יכול לראות, הסוגריים המרובעים מציינים את יחידות המידה של הערך שאותו אתה מכניס לנוסחה.
למעשה על ידי שימוש בנוסחה זו אתה תוכל להציב את רמות הסידן והמגנזיום במים ותקבל את ה-GH הנוכחי שלך:
upload gif

חשוב לציין שערכות הבדיקה לאקוואריום הן לא ערכות מדוייקות כל כך, אתה כן תקבל תמונה כללית אך קשה לפגוע איתן בול.
יותר קל למעשה לקבוע את ה-GH שלך במים על ידי שימוש במי אוסמוזה וקביעת הערכים מראש של הסידן והמגנזיום על מנת לקבל את ה-GH שאתה רוצה.
כאשר הנסיון שלי לימד אותי שחשוב להקפיד על יחס של 1/4 או 1/3 בין הסידן למגנזיום.

לצורך העניין דוגמת חישוב:
במידה ותמהול בכמות מים מסויימת 5PPM של מגנזיום ו-15PPM של סידן, אתה תציב בנוסחה ותקבל GH=3.2. כך גם שמרת על יחס של 1/3 בין הסידן למגנזיום.

כמו כן, הערכה של API היא של מים מלוחים, יכול להיות שאי התאמתה למים מתוקים תשפיע על קריאת הערכים. עם איזו ערכה של מגנזיום אתה עובד? בנוסף,
הערכה של ה-GH היא ערכה שמציגה את המעלות לפי כמות הטיפות במים, לכן רזולוצית המדידה היא נמוכה ושם מפספים עוד יותר מאשר בערכות הבדיקה הייעודיות.

לכן, אני ממליץ למהול לפי מה שאתה מכוון אליו, ובעזרת השימוש בערכות תוכל ללמוד אם קיימת צריכה מסויימת של סידן/מגנזיום, למרות שהם נצרכים בכמויות מאוד קטנות.

**חשוב לי לציין, הנסיון שלי לימד אותי שבמצבים בהם רמות האשלגן במים עולות על רמות הסידן בPPM אכן נראית תופעה של מחסור בסידן למרות שלא באמת חסר, אני מניח
שעודף באשלגן גורם לאי יכולת ספיחה של הסידן עבור הצמחים ולכן הם מראים חוסר מסויים. עבדתי עם רמות סידן מאוד נמוכות 10 PPM ומטה ועדיין על ידי כמות נכונה של אשלגן במים
הצלחתי להימנע מאותו מחסור שאתה מציין.
**הערה נוספת, בעבר נכוויתי משימוש יתר במיקרו CSM+B, תופעות הלוואי שנראו הזכירו מחסור בסידן ומגנזיום עד שצמחים החלו לנבול, לאחר קריאה מרובה מתברר שאחוז האבץ
בתוסף זה הוא גבוה ולכן צריך להיזהר משימוש מוגזם.

מקווה שהגעת עד כאן ולא חפרתי מספיק

בהצלחה!
שניר
SnirBH לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 14/12/2016, 08:54   #3
amiron2003

סוג אקווריום: בריכה ,פלנדריום ואק' הייטק קטן

קודם כל תודה על התגובה
הערכה של המגנזיום היא למים מתוקים, הסידן שהוא גם הנפוץ לא יעודי למים מתוקים.
הספקתי ללמוד כבר על היחס בין הסידן למגנזיום ועל ההשפעה של עודף אשלגן שזה מה שחשבתי בהתחלה שהוא המקור לבעיה.
אבל יש הרבה טעם בהצעה שלך וזה כנראה מה שאני אעשה.
יש לי מגוון מאוד גדול של צמחים חלקם נחשבים מפונקים וכולם נראים מרוצים. הבעיה שלי היא בעיקר עם הקופאה אנגלודה שצומחת בצורה סבירה אבל העלים החדשים שלה מעט מקופלים יש מצב שזה דוקא בגלל מחסור במגנזיום.
עד עכשיו חשבתי שהבעיה ברמת הסידן כי הבדיקות יצאו נמוכות יחסית למה שהראתה הבדיקה של הgh אז יצא שהוספתי רק סידן במשך תקופה אבל לא הוספתי מגנזיום וכנראה שבגלל זה קיבלתי רמה נמוכה של מגנזיום בבדיקה אתמול.
הדרך היחידה לבטל את זה היא לעבוד על "עיוור" כמו שהצעת ופחות להסתמך על הערכות למרות שיש מצב שהערכה של המגנזיום די קולעת ואם כן אז לפי הטבלה רמות הסידן אצלי גבוהות מאוד.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

נערך לאחרונה על ידי amiron2003, Wednesday 14/12/2016 בשעה 09:00.
amiron2003 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 14/12/2016, 10:30   #4
SnirBH

סוג אקווריום: הייטק 230 ל', שרימפסיה 45 ל'

אני עובד בשיטה כפי שציינתי, קובע את ערכי המים שאני רוצה תוך התחשבות ביחסים.
ומקפיד על החלפות מים גדולות, כ60-70 אחוז בכל פעם. מיכל של 235 ליטר.
כמו הקופאה אני מניח שגם אמניה גריסלריס, רוטלות למיניהם ובמיוחד לודוויגיות מראות את הבעיה במידה ויש לך את הצמחים הנל.
SnirBH לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול