AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Wednesday 08/02/2017, 08:44   #1
roibenami

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: בריכת נוי בחצר
ברירת מחדל הריף הראשון שלי - 330 ליטר

אהלן לכולם,

אני רוצה קודם כל להציג את עצמי. שמי רועי, אני בן 27 מרחובות. המסע שלי בתחביב התחיל בבריכת דגי זהב קטנה בחצר לפני כשנתיים, מה שהתגלגל לאקווריום צמחייה במשרד ועכשיו עבר לתחביב האולטימטיבי - אקווריום ריף.

לפני כחצי שנה החלטתי להרים אקווריום ריף… ראיתי מלא סרטונים בנושא והחלטתי שאני מוכן. קניתי אקווריום יד שנייה ומהר התחלתי לתקתק את האקווריום. לצערי לא הבנתי שבתחביב הזה לא מתקתקים והדג הראשון שהבאתי, זברוסומה צהובה, מת…

אחרי הטראומה הנפשית הזאת החלטתי לפרק את האקווריום ולעשות את זה שוב אבל כמו שצריך.

לצערי כמה שהרצון שלי שם אבל התקציב אינו. בגלל זה הייתי צריך בהרבה מקומות לאלתר, לבנות לבד ו/או לקנות סיני. בכללי בשלב הזה האקווריום שלי Sponsored by China

אז לכל מי שחושב שצריך להוציא הון עתק של כסף על ציוד בתחביב הזה, אני מניח שאנחנו נראה…

בנוסף, אין לי צ'ילר. אני מודע לבעייתיות אבל הדירה שלי קטנה מאוד וממוזגת כל הקיץ (יש לי כלבה שמנה שגם ככה אני משאיר לה את המזגן דלוק כל הקיץ). אם בקיץ אראה עלייה בטמפרטורה אשקול צעדים…

אז הנה לחלק המעניין, האקווריום שלי כיום :
(מתנצל מראש על התמונות אבל את רובם לקחתי בלילה ובלי האורות, כי עם האורות הצילום נשרף לגמרי)

האקווריום הוא 140 רוחב על 70 גובה על 40 עומק (ס"מ). 330 ליטר. כרגע האקווריום בן 3 וחצי חודשים.

האקווריום הוא אותו אקווריום יד שנייה שקניתי, הוא הגיע עם אוברפלו וקדח אחד. הוספתי עוד צינור כדי ליצור סיפון מלא והקדח משומש כאוברפלו חירום. (כן אני צריך למצוץ מים כל פעם שיש הפסקת חשמל… מה לעשות השתפנתי לקדוח עוד חור)

האקווריום ממוקם בסלון, אבל הסאמפ וכל הציוד נמצא במטבח (כפיים לאשתי חבר'ה…)

בשביל זרימה באקווריום יש לי משאבת סירקולציה סינית שעושה 6000 ליטר לשעה ועוד משאבת גלים סינית. Jebao CP-40. התאורה באקווריום היא 2 גופי תאורה סינים, 165W LED עם ערוצי כחול ולבן נפרדים. הכחול כרגע על 70% והלבן על 30%. האור הכחול דלוק 11 שעות ביום והלבן 9 שעות מתוכן.

עכשיו למה שקורה במטבח :

המים יורדים למחיצה הראשונה בסאמפ שממנה המים גולשים על מדף עם פרלון (שאני מחליף בערך פעמיים בשבוע). משם המים ממשיכים למחיצה של הפורק (באבל מגוס קרב 5, הצינור אויר שואב מהחצר והוספתי ברז לעוד קצת שליטה). במחיצה של הפורק יש גם משאבה שמעלה מים לפילטר אצות (אלג'י סקראבר).

שאר המים (מה שלא עלה לפילטר אצות) ממשיך לתא עם סיפורקס (סה"כ יש לי בערך 10 ליטר סיפורקס בסאמפ) שבו המים עוליה לאט וממשיכים לתא הבא עם סיפורקס שאליו גם יורדים המים מהפילטר אצות. משם ממשיך למחיצת המשאבה (שם אני שם שקית של פחם) ובחזרה לאקווריום.

בפילטר אצות בעצם מים עולים מהמחיצה של הפורק ומשפריצים על 2 מסכים שמוארים (כל מסך מואר צד אחד שלו). כל צד מואר ע"י תאורת הצפה לד 20W בצבע אדום. כל שבוע אני מוציא מסך אחד ומנקה ממנו את האצות, מה שאומר שכל פעם אני מנקה בערך שבועיים של גדילה. התכנון פה היה גם שהפודים ושאר היצורים שגדלים בפילטר אצות ירדו ללא הפרעה למחיצה האחרונה בסאמפ עם הסיפורקס, שם הם יוכלו לחיות עד שיעברו לאט לאט לאקווריום הראשי.

(מה שרואים בתמונה זה גדילה של 4 ימים בערך)

ליד הסאמפ יש 2 חביות, מים מתוקים ומים מלוחים. שניהם מחוברים למערכת אוסמוזה הפוכה (+די-יוניזציה) ככה שבשביל למלא אותם אני רק פותח ברז. חבית המים המתוקים (60 ליטר) מחוברת למערכת פיצוי אידוי עם 2 סוויצ'ים (אחד רגיל ואחד חירום). חבית המים המלוחים (120 ליטר) מחוברת למשאבת תיסוף להחלפת מים אוטומטית.

המערכת מחליפה 150 מ"ל, 24 פעמים ביום. פשוט מכניסה מהחבית לסאמפ ומוציאה מהסאמפ לחצר. זה יוצא בערך אחוז אחד ליום. אז יוצא שאני צריך להכין מים בערך פעם בחודש. ועכשיו לרשימת בעלי החיים באקווריום…

דגים :

4 כרומיס קטנים
2 בנגיי קרדינל
ביקולור בלני
זברוסומה צהובה
טווסון מלנרוס

אלמוגים :

סינולריה
סרקופיטון
זואנטידים
גוניופורה (קניתי בטעות נשבע)
2 יופיליות (אוקטוספון)
שושנת צינור (לא אלמוג אבל עדיין נכנס)
סטאר פוליפ צהוב
פקטיניה (מדהימה)

יש לי גם פייר שרימפ אחד ואיזה 10 טורבואים.

אני משתמש במלח רד סי קורל פרו. המדדים :

טמפ: 25.5-26 C
מליחות: 1.025
פי.אייצ': 8.1
קלציום: 440
אלקליניטי: 9.2
מגנזיום: 1340
ניטראט: 0
פוספאט: 0.08

אני מאכיל בערך 2-3 קוביות של אוכל קפוא (ארטמיה מועשרת, מייסיס, ביצי לובסטר…) בנוסף לאוכל פלייק "פרימו ריף פלייק" ופרוסת נורי אחת ביום. אני מחלק את זה ל2 האכלות

בנוסף אני מתסף ריף אנרג'י 8 מ"ל ביום מכל אחד.

סה"כ בגדול אני מאמין שהכל הולך סבבה באקווריום אני בודק את כל הערכים פעם בשבוע ואם חסר אני מתסף קלציום/אלקלינטי/מגנזיום עם התוספים של רד סי. למרות שממש יוצא לי קצת עם ההחלפות מים האוטומטיות. האלמוגים ברובם נראים טוב, פתוחים, צבעים סבבה… הדגים בסדר… טפו טפו טפו בלי עין הרע שלא בטעות ישמע אותי מרפי אלוהים ישמור…

בקיצור אז זה האקווריום שלי, רציתי לשתף כמה שיותר כדי שתוכלו לעזור לי כמה שיותר! אני עדיין מתחיל בתחביב ואני אשמח לקבל קצת עזרה איפה שצריך… אז ריכזתי את השאלות לי כאן :
  1. המים שלי לא הכי צלולים. זה לא נורא אבל שמים לב לזה כשמסתכלים מהצד… אני מניח שזה פריחה בקטריאלית אבל זה מההתחלה ככה וזה כבר 3 חודשים לא נעלם. קניתי UV 36W סיני ב200 שקל שלא עזר בכלל… ניתקתי אותו אחרי שהיה מחובר שבוע ולא עזר…
  2. אין לי אצה קורלינית בכלל (חוץ ממה שהגיע עם האלמוגים), אני יודע שזה לוקח זמן… אבל יש משהו שאני יכול לעשות?
  3. הניטראט שלי על 0. אני יודע שזה לא טוב… ניסיתי לאט לאט להגדיל האכלות ואוכלוסיית דגים, הורדתי את הפילטר אצות מ18 שעות אור ל12 שעות אור… ניטראט תמיד על 0 ואני בודק עם הערכה של רד סי. יש עצות בנושא?
  4. באלמוג פקטיניה שלי יש חור. הוא אצלי כבר 3 שבועות… אני חושב שקצת שרפתי אותו בהתחלה עם יותר מדי אור… הוא נהיה רזה וקצת איבד צבע. אז הוצאתי אותו, עשיתי לו דיפ מבוסס יוד, והחזרתי אותו למקום עם פחות אור… מאז חזר לו הצבע, הוא נראה הרבה יותר שמן/מלא והוא פתוח כל לילה. אבל עדיין יש לו חור באמצע הרקמה ורואים את השלד… וזה לא נראה כאילו החור הזה הולך לאנשהו…
בכל מקרה, אם קראת עד לפה אז קודם כל תודה… אשמח לקבל עזרה ופידבק כללי...

נסיים עם כמה תמונות מהאקווריום ושיהיה אחלה יום!

roibenami לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 10/02/2017, 18:44   #2
משה
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלמשה

הודו לך על 186 הודעות 212 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: הריף הראשון שלי - 330 ליטר

שלום רועי וברוך הבא לעולם המלוחים.

לדעתי ישנם כמה דברים מרכזיים בפרוייקט שלך שדורשים שינוי/תיקון

האק מגיע עם תיבת אוורפולו וקדח אז למה לא להשתמש בו?
האק די גבוה מה שמצריך תאורה חזקה ואיכותי שיכולה לחדור כמו שצריך את המים כמו שצריך מבלי לאבד עוצמה.

חסרים לך המון סלעים לאק כדי לצור מסלעה טובה ויפה הן מבחינת אוכלוסיית הבקטריות שבמים מלוחים שם מרוכזות המושבות העקריות.
בנוסף כדי לי צור מקומות מסתור לדגים, מקומות להנחת אלמוגים וגם לנוי
זה מקום להזכיר שמאוד לא מומלץ להשתמש במדיות במים מלוחים...
הרפיוג שלך לא בנוי כהלכה צריך למקם בו אצות ספציפיות שמו לצפות ולא אצות שעלולות להתפרץ ולהגיע למיכל הראשי...

אתה מאכיל המון מאוד מאוד לא מומלץ תשתדל להאכיל במשורה במזון יבש פעם ביום לא יותר
אתה רוצה קפוא פעם בשבוע ולא לשכוח להפשיר ולסנן את המים טרם הכנסת המזון.
האק שלך מאוד צעיר וזה מאוד בולט במצב הסלעים המצע וכו ממליץ לך לעצור אכלוס ליצב את המערכת תוך הכנסת סלעים חיים איכותיים (באיקלום ממש כמו הכנסת בעל חיים)
אחת לתקופה
אל תדאג האצה הסדינים תגיע גם אם לא תרצה במאמר מוסגר לא מבין למה אנשים רוצים אותה מחסלת את הקלציום יש לא צבע של מסטיק והחשוב ביותר מכסה את המסלעה וסותמת חורים ונקבוביות (מצמצם מקום לבקטריות) בסלעים.

הכנסת מכשיר uv מיותר לחלוטין נסיון לפתור סימפטום ולא לטפל בבעייה
יש לך ניטראט במים ובגלל זה יש לך אצות... אתה לא רואה זאת בבדיקות כי הוא נצרך על ידיהם

מיקום הציוד מדוע אתה לא ממקם את הסאמפ בתחתית בתוך הארון כנ?ל את מרבית הציוד?
חבל על המקום במטבח אך עם זאת גם מאוד בעייתי
הרי המים קרובים לגז ולתנור ואדי הבישול והשמן יגיעו למים...

ריף ללא מקרר גוף חימום ובקר מחוברים יחדיו הינו צעד גדול לכיון הלא נכון וחבל
חשוב מאוד לשמוע על ערכים יציבים בריף ערכים =גם טמפ יציבה במהלך כל היום.

בכל מקרה שיהיה בהצלחה ותמשיך לשאול ולעדכן
אק' 86 ליטר >((((;> אק' 30 ליטר שרימסיה פילטרפריים 20.
משה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 10/02/2017, 20:24   #3
Guy Minai

סוג אקווריום: מרכז ודרום אמריקאים
וותק בתחום: 5 שנים

אקווריום יפה מאוד
אם אפשר לשאול כמה כסף השקעת במיכל הזה?
Guy Minai לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 11/02/2017, 00:08   #4
roibenami

סוג אקווריום: בריכת נוי בחצר

טוב אז קודם כל תודה רבה לכל מי שהגיב, אני תמיד שמח לפידבק...

למשה :

1. אני כן משתמש בקדח של האקווריום... אני פשוט משתמש בו בתור אוברפלו חירום (רטוב.... כן זורמים בו מים אבל ממש ממש זרזיף)

2. התאורה מספיק חזקה. בהתחלה שרפתי את האלמוגים ומאז שהורדתי את העוצמה הכל נראה הרבה יותר טוב... ובנוסף כל האלמוגים כרגע בתחתית האקווריום והגופי תאורה בערך 25 ס"מ מעל גובה המים.

3. הוכיחו כבר אלף פעם שלא חייב מסלעה ענקית אפשר לגמרי לעשות עיצוב מינימליסטי ולפצות עם מדיה בסאמפ. המדיה הזאת איכותית מאוד ועובדת פי כמה וכמה יותר טוב מהסלעים החיים באקווריום במונחים של פילטור ביולוגי. מסכים איתך שחסר לי מקומות מסתור לדגים אבל אני מקווה שעם הזמן ועם גדילת האלמוגים האקווריום יתמלא (אני מעדיף אקווריום שמלא באלמוגים ולא סלעים)...

4. הרפיוג' שלי הוא לא רפיוג'. מאוד ממליץ לך לחפש Algae Scrubber בגוגל/יוטיוב ולהחכים בנושא. זה גרסה חדשה יותר והרבה יותר יעילה של רפיוג' שעובדת על מיקרו אצות ולא מקרו אצות.

5. הניטראט שלי 0 ואתה אומר לי להאכיל פחות? אין מה לדאוג אני בודק מדדים כל שבוע ולא עושה שום שינוי דראסטי... אם אראה שיש לי בעיית נוטריינטים יש לי כמה וכמה דברים לעשות לפני שאני מתחיל להוריד כמות אוכל (כמו למשל להעלות את השעות של האלג'י סקראבר או לכוון את הפורק שיוציא רטוב יותר) בינתיים נראה כאילו החיות באקווריום שלי נהנות מהאוכל וכל מה שנשאר על החול (אוכל שלא נאכל ו/או קקי של הדגים) נעלם תוך כמה שעות...

6. האקווריום שלי מאוד צעיר אני יודע. מבחינת דגים אני חושב שאני ארצה להוסיף אולי עוד 1-2 קטנים וזהו... ומבחינת אלמוגים עוד איזה 1 בשבוע במקרה הטוב אם אשתי תרשה לי...

7. הנורת UV יטפל בסימפטום ולא בבעיה? איזו בעיה בדיוק? הניטראט שלי במים פחות מ 0.25... אין לי אצות באקווריום (חוץ מקצת אצה חומה שלא מפריעה לאף אחד) אלא רק בפילטר אצות שם הן אמורות להיות. אם אתה מתכוון לפריחה הבקטריאלית כאצות... אז לא, המים בגוון לבן ולא ירוק, מה שאומר שאלו בקטריות הטרו-טרופיות שאינן פוטוסינטיות ולא צורכות ניטראט ופוספט .

8. לי זה יותר נוח שכל הציוד במטבח, הופך את כל עבודת תחזוק האקווריום להרבה יותר קלה ומאפשר לי הרבה גמישות אם אני רוצה להוסיף/לשנות דברים במערכת... מה גם שאם הסאמפ היה מתחת לאקווריום הייתי צריך להזיז את כל הסלון כל פעם שאני רוצה לגשת לסאמפ. ובקשר לדברים מהבישול שיגיעו לאקווריום... אני לא רואה שום דבר "רע" שיכול להגיד לאקווריום ככה...

9. אין לי מקרר אבל כן יש לי גוף חימום ובקר. אם בקיץ ארגיש כאילו אני צריך מקרר אאלתר משהו...

10. נשמע כאילו אני מתווכח איתך אבל זה רק ממקום של אהבה לתחביב. אני מאוד מעריך את העובדה שלקחת מהזמן שלך לעזור לי... אז באמת תודה.

וגיא לשאלתך: האקווריום והסטאנד קניתי ב1000 שקל יד שנייה (הדבר שאני הכי מתחרט עליו). אם אתה שואל כמה עלה כל המערכת כולל כל הציוד והצנרת והחול והמדיה והאבנים (קיצר כל מה שיש לי מחובר לאקווריום אבל לא חי) אז עלה לי סה"כ 9 אלף. אבל תהיה בטוח שהוצאתי אולי פי 2 מזה שנזרק, רק כדי ללמוד...

רציתי בנוסף לעדכן שהחור שהיה לי באלמוג פקטיניה נעלם, אחד הענפים התנתק ואיפה שהיה וזז לכסות את החור... עוד יום למחרת והחור היה סגור לגמרי, אני מצרף תמונות (ה3 הנקודות הלבנות זה גרגירי חול שעפו עליו) אפשר לראות את התזוזה של הענף אם מסתכלים בתמונות בפוסט המקורי.

roibenami לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 11/02/2017, 00:53   #5
משה
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלמשה

הודו לך על 186 הודעות 212 פעמים

התחלתי לענות לך לפי הסעיפים ובשלב מסויים מחקתי הכל
והחלטתי שהטוב ביותר זה לאחל לך בהצלחה

בהצלחה.
אק' 86 ליטר >((((;> אק' 30 ליטר שרימסיה פילטרפריים 20.
משה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 11/02/2017, 20:00   #6
נעם נהוראי

סוג אקווריום: מרינה 600 ליטר
וותק בתחום: 20 שנים במתוקים

שבוע טוב...
נראה ממש יפה שיהיה המון בהצלחה.

אני רק חייב לציין שהביקורת של משה היקר היא לא תמיד מה שרוצים לשמוע אבל שווה הרבה כסף ועוגמת נפש
חחח זה הניסיון שצברתי בפורום על בשרי ואני מאמין שיש פה עוד הרבה שיסכימו איתי.
נעם נהוראי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 12/02/2017, 20:35   #7
yossix

הסמל האישי שלyossix

הודו פעם אחת בהודעה אחת
סוג אקווריום: ריף ונאנו שרימפסיה

yossix לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא