AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מלוחים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 10/05/2003, 21:58   #1
אברמסון

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל פורק בריף מול פורק במרינה

בעקבות ההתנגחויות שהיו היום, הייתי מעוניין לחדד נקודה שלדעתי לא נותנים עליה מספיק את הדעת כאן.

מבלי להיכנס לוויכוח שהיה ללירון עם מתי,אמר לירון את הדברים הבאים:

כמובן שמפרק זה לא יתאים ל300 ליטר ריף, אך יתאים ל400 ליטר מרינה דלילה.
לא צריך ללכת על OVER כל הזמן!
מפרק טוב הוא הלב של המערכת, אך לא לכולנו יש 1000 ש"ח להוציא על מפרק!

הדברים הם טעות מהיסוד.

יש להעמיד דברים על דיוקם ולא להטעות חובבים רבים שקוראים בפורום זה.

דגים מפרישים הרבה יותר ליכלוך מאלמוגים, פי כמה וכמה.

משום מה, יש לאנשים איזה רעיון בראש, שבמרינה אפשר לחפף, ובריף כבר נכנסים להשקעות, אז פה הטעות.

במרינה יש צורך בפורק מינימום כמו בריף ועדיף יותר.
אם אנשים יעשו זאת הם יחסכו הרבה יותר כסף , בחוסר בעיות לאחר מכן.

אם גם נגע בנקודה שממנה החלו ההתנגחויות ההדדיות, אז ג'אבו זה באמת פורק מצחיק שלא כדאי להרחיב עליו את הדיבור, כמו שכולם הסכימו פה, פורק זה לב המערכת ובלב משקיעים.
עדיין לא נקרא Saturday 10/05/2003, 22:07   #2
אנג'ל

אברמסון ומתי צודקים.
במרינה יש הרבה יותר לכלוך והפרשות.
עדיין לא נקרא Saturday 10/05/2003, 23:13   #3
dror

אני מסכים כי המפרק הינו לב המערכת וכדאי להשקיע בו אך זה בהחלט לא אבסולוטי, וקיים יחס ישר בין תכולת המרינה/ריף לבין סוג המפרק. כמו שציינתי בעץ הקודם כבר ראיתי ריף, 400 ליטר, עמוס באלמוגים ודגים אשר רץ עם KARE (מפרק מקביל לג'בו) מספר שנים ללא כל בעיה.
למען הסרת כל ספק אני בהחלט ממליץ על מפרק חזק ויעיל.
dror לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 10/05/2003, 23:29   #4
fg

חברה לי היה שנתים מפרק חלבונים הם אבן עץ והקול היה בסדר באקווריום, אחלפתי את
המפרק כי שמעתי לכמה חברים שהמפרק שהיה לי לו טוב והם המליצו על גאבו.
fg לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 11/05/2003, 10:22   #5
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

שלום
מה יהיה? אני לא נכנס לפורום בשבת ומגיע מוצ"ש והכל בלאגאן?
תרשו לי לעשות קצת סדר,
ראשית מה שכולם מסכימים.

1)אלמוגים בכלל ו SPS בפרט צריכים איכות מים יותר טובה מדגים בלבד. (למעט דגים מיוחדים). וזה אומר ערכי מים טובים יותר ופחות חלבונים במים.
2)אלמוגים מייצרים פחות לכלוך ,אמוניה, וכו' מאשר דגים. גם אם הם מוזנים זה הרבה פחות מדגים.
3)דגים יותר סלחניים לגבי רמות לכלוך (לרוב).
4)דגים מייצרים יותר לכלוך מאשר חסרי חוליות ולו כי לדג הממוצע יש יותר ביומסה ומטבוליזם מהירים וגדולים יותר מאשר לחסרי החוליות.
5)לא חשוב מה שיטת הפרוק וגדלו מה שחשוב זה תכלס' כמה חלבון ליחידת נפח הוא מוציא. מן הסתם גדול יותר ויותר חזק מוציא יותר ביחס לגודלו מאשר קטן ועל אבן אויר מעץ.
6)איכות פורק לא נמדד בארץ היצור או עלות שלו או יבואן אלא רק בדבר אחד כמה חלבון הוא מוציא מהמים! . את זה די קל לבדוק לוקחים מים בדלי מחברים פורק שעובד טוב עם הלכלוך שלו וכל זה ומוסיפים מי ים סינטטיים עם ריכוז חלבון ידוע ונותנים לעבוד פרק זמן מסויים ובודקים כמות חלבון במים בסוף . את זה יודע ביולוג שנה' א'. אני אישית מעדיף את שיטת ברדפורד. מי שרוצה פרוטוקול שיכתוב לי ויקבל ברצון !
7)כל שיטת ספיחת חלבונים יש לה קצב הוצאה שונה וכמות הוצאה שונה, זאת אומרת שאולי ונטורי מוציא הכי מהר אבל הרמת חלבון בסוף תהיה גבוהה יותר מאשר FOAM FRACTIONING שמוציאה לאט אבל יותר חלבון (ואם אינני טועה יקרה פחד )

מסקנות
1)את עוצמת ספיחת החלבונים קובעים 2 דברים:
א) מה ומי אתה מגדל?
ב)כמה ממנו אתה מגדל?
2)איזה מפרק צריך ?יש לדון כל מקרה לגופו! לפעמים 2 זולים עדיפים ולפעמים אחד יקר. תלוי ברמת החלבון הרצויה, וכמה מהר חשוב לסלקו, לדוגמא אם אתה מגדל 3 דגי טונית שהם ענקיים ואוכלים כמו מטורפים חשוב לסלק מהר חלבון אבל לא חשוב להוריד לרמה נמוכה. לכן מנסיוני 3-4 פורקי QUEEN זולים יהיו טובים. אבל אם אתה מגדל אקוריום של אקרופורה כחולה FAVITES ומונטיפורה קטנה האקוירום של 120 ליטר פריזם פרו (על כל מגרעותיו) לדעתי יספיק והותר, כי הוא מוציא יותר חלבון מהמים אך עושה זאת אולי קצת יותר לאט (לי אין איתו נסיון אז אני אומר רק מה ששמעתי)
3)מחיר הפורק כן צריך להיות שיקול, אם מתאים לך 2 זולים לא בהכרח יש צורך אמיתי לרכוש אחד ענק או משוכלל.
4)אין מה לקנות מה שלא מתאים! פחות מדי או אפילו יותר מדי גם אם זה במחיר מצחיק אין מה לקנות.
5)הואיל ופרוק חלבונים הוא רכיב מפתח באקוריום מי ים עדיף שהפרוק יהי קצת יותר על הצד החזק ולא חלש. למרות שיש בהחלט OVERSKIMMING זה נדיר והסכנה שבספיחה לא מתאימה גדולה לאין ארוך מהסיכוי להגיע לספיחת יתר.

אני שמח לסכם את הדיון הזה שאני חושב שכולנו למדנו ממנו הרבה ויצא ללבן נושא חשוב בכל מערכת של מים מלוחים.

אם יש למשהו הערות אני אשמח אם בכתבונת הזו לא תסתום את הדיון.
יחיאל
עדיין לא נקרא Sunday 11/05/2003, 21:53   #6
fg

השאלה שלי האם מפרק חלבונים גאבו מתהים לריף שלי שיש לי שני סלעים
הם פטריות, טרדכנה אחת, דני סרקפיטונים, קיפוד ים, ואלמוג מח סגור וגדול ועוד
שני אלמוגים רקים שאני לא יודע את השם שלהם.
fg לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > ציוד לאקווריום ועשה זאת בעצמך (DIY) - מים מלוחים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא