AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 01:33   #1
עמירם ש.

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

עכשיו בחורף כשהשחקים יורדים, הובלת הדגים מהחנות הביתה עלולה להיות בעייתית. הטמפרטורה בשקית עלולה לרדת יותר מדי ולעלות מחדש יותר מדי, והדיירים החדשים יכולים מאוד לא לאהוב את זה (קרי נקודות לבנות ושאר מרעין בישין).

שלושה פתרונות:

1. בקשו בחנות שישימו בשקית כמה שיותר מים. זה הכסף שלכם, מותר. ככל שנפח המים גדול יותר, שינויי הטמפרטורה איטיים יותר.

2. אם אתם עם רכב, היכנסו לרכב כמה שיותר מהר והפעילו את החימום על "ממש חם".

3. הכי טוב - לכו לחנות עם צידנית והכניסו את שקית הדגים לתוכה, ובא לציון גואל.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 03:34   #2

ברצוני להוסיף קצת להקצנה העצבנית.

לדוגמא , קניתי זוג דגים בתל אביב והכביש חסום עקב סופת השלגים היומית. מה לעשות ?
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 04:09   #3
עמירם ש.

לא מבין. למה אתה חושב שזו הקצנה עצבנית? אתה *באמת* רוצה שהדגים שלך יעברו שינוי של חמש או עשר מעלות בטמפרטורה פעמיים תוך שעה? אתה יודע מה זה יכול לעשות להם?

או קיי, בוא נהפוך את זה לעניין אישי. שמתי לב שאתה מתנגד בפרינציפ לכל דבר שאני אומר. אני מציע לך לטפל באצות באמצעות כלור, ואתה שואל אותי אם גם לצבוע את הארון. אני מסביר לך שאסור לנתק את אספקת ה-CO2 לאקווריום לתקופה ארוכה בגלל חשש להלם pH, ואתה אומר "בולשיט אחד גדול" ו"אין לי מושג בכימיה אבל הכל שטויות". אני מציין שמסטופ סיפקה לישראלים כתובת בארה"ב, ואתה אומר שניתן היה להזמין דרכם מאתרים ספציפיים בלבד. אני מזכיר שכדאי להימנע מהלם טמפרטורה בעת העברת דגים בחורף, ואתה קורא לזה "הקצנה עצבנית".

אז יש לי הצעה לסדר. בוא נעשה לכמה זמן הפרדת כוחות. אני אשתדל (אחרי ההודעה הזו) לא להרגיז אותך בנושאים שאתה מעלה, ואתה תשתדל לא להתנגד יותר מדי למה שאני אומר לאחרים, אלא אם יש לזה סיבה מבוססת. מה דעתך?
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 05:10   #4
מונומן

הסמל האישי שלמונומן

ויש לי הצעה בטוחה לאורך זמן:
מכירים את אקווריומי הפלסטיק - של 10 ליטר בערך?
מכירים את הקלקרים שבהם מגיעים הדגים לחניות?
שימו אחד כזה בקלקלר כזה ויש לכם דגים בטוחים לאורך זמן

מונומן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 05:24   #5

כמובן מן הסתם שאין לי שום דבר נגדך (וסחתיין בזכרון) אבל לפעמים מועלים פה נושאים ממש לא רלוונטים או תשובות ממש לא רלוונטיות.

אז ככה, לא הגיוני שאני הוציא את כל הצמחים מהאקווריום, הרי מדובר בכמות דיי רצינית ושינוי כזה סתם פוגע בכל השלווה והיופי הטבעי שנוצר באקווריום וטיפול כזה הוא ממש לא חיוני ואינו מומלץ ע"י אנשים רבים מאחר והדגים עלולים לקבל הרעלת כלור.
מנסיון למדתי שהפסקת CO2 למשך הרבה זמן לא פוגעת בשום דג או צמח בצורה אפילו מועטה , נכון שהשימוש בו מוריד PH אבל הדיסקוסים בארץ מסתגלים טוב מאוד למצב המים.
חברת MBE קיימת ללא קשר לחברת MUSTOP וניתן להזמין תיבת דואר בארה"ב ללא כל קשר בינהם.(חשבתי שניתן היה להזמין רק מאתרים ספציפיים אך כנראה טעיתי, מצטער). לא מדובר פה בטמפרטורה של מינוס 50 מעלות אלה שינויים דיי מינוריים , הרי אף אחד לא הולך לקנות דגים בשעה שתיים עשרה בלילה כשממש קריר, והרי מסכת הטילטולים שהדגים עוברים משפיעה עליהם הרבה יותר מאשר שינוי טמפרטורה כאשר הדגים אולי נמצאים למשך מספר דקות בודדות במעבר מן החנות לרכב ומהרכב לבית.

אם כבר עדיף לבקש מהמוכר שישים STRESS COAT ע"מ שהדגים יוכלו להתגונן מפני השינוי בצורה טובה יותר.

ממש לא רלוונטי הנושא שפתחת לסוג הפורום מאחר והוא לא פונה בשאלה או בבקשה לעצה אלא רק מדווח על מידע שבמקרה סביר להניח ידוע וגם ינתן ע"י המוכר במידה וממש קר.לפי דעתי.
זה דיי מעצבן ומיותר להשקיע זמן וכסף בכניסה לפורום ולגלות שמישהו מספר לך שאיזה כלב לעס חתול בגינה שלו או שכשאני חופף את השיער אני בעד ניסויים בבע"ח.

תאמין לי עמירם שבאמת אין לי שום דבר נגדך.
מצטער אם זו היתה ההרגשה שלך, אני חוזר בי.
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 06:18   #6
עמירם ש.

אם נחזור לעניין:

1. בהחלט ייתכן שבמקרה שלך עדיף להשאיר את האצות ולא להוציא את הצמחים. אבל מהשאלה שלך הבנתי שאתה רוצה להיפטר מהאצות, וניסיתי לעזור לך בשיטה היחידה שאני מכיר. אם אנחנו מדברים על אותן אצות, אז לפי מה שאני יודע אין שום טיפול סביר אחר המסוגל לסלק אותן. הייתי מבין את "פוגע בכל השלווה והיופי הטבעי" יותר מאשר את "אולי גם אצבע את הארון". אגב, הדגים לא נפגעים מהרעלת כלור אם מטפלים בצמחים בצורה נכונה.

2. הפסקת CO2 לתקופה ממושכת עלולה להיות קטלנית *אם* ריכוז ה-CO2 במים הוא גבוה. אמרת שאתה משתמש בערכה חד-פעמית של טטרה (שגם אני השתמשתי בה בהתחלה). בערכה כזו ריכוז ה-CO2 במים אכן לא יכול להגיע לעולם למצב בו ההפסקה תגרום לשינוי משמעותי ב-pH, ולכן לא נתקלת בעבר בשום בעייה. מאידך, מי שעובר למערכת CO2 מקצועית ומגיע לריכוזים גבוהים יותר יכול לגרום לשוק רציני בזמן החלפת הבלון. חשוב להתריע על כך על-מנת להזהיר את מי שמתייחס רק להשפעת ה-CO2 על הצמחים (להם זה באמת לא משנה) ולא על הדגים. המרחק מכאן ועד "בולשיט" הוא די גדול.

3. בנושא מסטופ ו-MBE, לצערי אני חושש שאני אחד ה"מומחים" בתחום. כתבתי בעץ המתאים שאשמח לדעת אם MBE אכן חזרה לתת את השירות שלא באמצעות מסטופ, למרות שאני לא מאמין שזה המצב. עם הפסקת פעילותה של מסטופ בדקתי עם MBE (אותם בעלים, אגב) והם אמרו שאין אפשרות כזו. אני אתפלא מאוד אם חזרו לתת את השירות, משום שבימים אלה מופנים כנגדם לחצים ציבוריים ומשפטיים די חזקים, כולל תביעות אישיות, ואני לא מניח שהם יעזו מצד אחד להשאיר המון אנשים ללא החבילות שלהם (המספר שידוע לי הוא 2000 חבילות) ובמקביל לספק אותו שירות באמצעות החברה השנייה שבבעלותם. אבל, כמו שציינתי, יש חברה אחרת המספקת אותו שירות.

4. אני לגמרי לא מסכים איתך בנושא הטמפרטורה. זה שהדגים עוברים טילטולים אחרים אין פירושו של דבר שצריך להעמיס עליהם גם הפרשי טמפרטורה - נהפוך הוא. הנה דוגמה מהיום. קניתי כמה דגים בחנות רחוקה מביתי. הטמפרטורה בחוץ היתה בסביבות 15 מעלות (יש לי מדחום חוץ-פנים קבוע), שזה 13 מעלות פחות מטמפרטורת המים. המוכר לא הציע לי לשים הרבה מים בשקית, למרות שהסכים בהחלט כשביקשתי. הנסיעה הביתה ארכה כמעט שעה (ומה אם הייתי קופץ בדרך לעוד חנות או משהו?) ואילולא הפעלתי את החימום במכונית המים היו מתקררים לפחות ב-5 מעלות. במקרים רבים רוכשים את הדגים במקום מרוחק, ושיטת הצידנית ממש עוזרת - השתמשתי בה בחורפים קודמים לאחר המלצת אחד המוכרים, שאפילו סיפק לי קל-קר לאותה קנייה. אני לא יודע אם ראית לפני כמה חודשים, בקיץ, הודעה בפורום אחר על דגים ש"הצטננו" לאחר שהיו חשופים יותר מדי זמן למזגן במכונית. בקיצור, לדעתי הודעה כזו היא לגיטימית ונופלת בתחום של "כל המציל נפש" וכדומה.

5. בעל הפורום החליט שהוא מאפשר הודעות לא רק על דגים אלא גם על בעלי חיים אחרים, ואפילו סתם "קשקשת ברשת" (הוא עצמו סיפר פעם שהצליח להגיע לתוצאה "גבוהה" (?) בפריסל). אם הנושאים האלה אינם מעניינים אותך, פשוט אל תיכנס לפורומים הנ"ל. המודרטורים עושים עבודה מצויינת בהעברת הודעות לא רלוונטיות למקום המתאים להן.
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 07:35   #7
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

גיל - אני חושב שאני מצדד במרבית המקרים שהועלו כאן בדעותיו של עמירם.

ראשית כל - עלינו כמגדלים לספק לדגים שלנו את הסביבה הטובה ביותר בשבילם, כה רחוק מהטבע. במרבית המקרים זה אומר יציבות, יציבות ועוד פעם יציבות.

שים לב שאתה כל הזמן אומר "לא נורא אם החום יעלה וירד, לא נורא אם הפי אייג' יעלה וירד, לא נורא אם ולא נורא אם". זה אכן נורא. דגים יכולים לעמוד בשינויי פי אייג', אבל זה מחליש אותם. הם גם יכולים לעמוד בעלייה וירידה בחום, אבל זה מזיק להם. הם יכולים אפילו לשהות מספר דקות מחוץ למים - אבל זה יפגע בהם.

מדוע להעביר את הדגים סבל כזה ? יצורים בעלי דם קר רגישים מאד לשינויים בטמפרטורה מכיוון שאלו משפיעים ישירות על המערכות הבסיסיות שלהם. בנוסף - הדגים לא רק חיים בתוך המים. הם חיים את המים. בניגוד לבני האדם שעורם "אטום" פחות או יותר להשפעות חיצוניות, מי האקווריום נמצאים בתהליכים כימיים מתמידים עם הדג (דיפוזיה וכו') ושינויים כמו רמת הפי אייג' בהם יכולה להזיק מאד לדג.

בנוגע לנושא השיחה שמופיע כאן - לדעתי (ואוליי למרבה ההפתעה - דעתי היא זו שקובעת בפורום הזה, לא ?) אני אכן מקבל כלגיטימי כל פריט מידע שמגדל רוצה להעביר והוא רלוונטי לנושאי הפורום. למעשה אני אחד מן המתנגדים הגדולים ביותר למבנה פורום "סטנדרטי" של "שאלות תשובות שאלות תשובות". לדעתי פורומים כאלה הופכים להיות משמימים למדיי בערך יומיים אחרי שהם קמו. דווקא מערכת הפורומים שלנו מוצלחת בזכות העובדה שאנשים כותבים, מתבטאים, מעלים רעיונות לאוויר העולם ולאוו דווקא שואלים שאלות.

לפיכך - אני לא מקבל את דעתך: "והוא לא פונה בשאלה או בבקשה לעצה אלא רק מדווח על מידע".

טוב מאד שהוא מדווח על מידע. זה מה שאני מצפה מכל חבר בפורום הזה לעשות ! בשביל זה הפורום הזה קיים !
עדיין לא נקרא Tuesday 04/12/2001, 19:37   #8
קיפודג

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים
סוג אקווריום: אקוורים 500 ליטר ציקלידים מלאווי (עם סאמפ - שאריות מהמלוחים)
וותק בתחום: החל משנת 2000 מלוחים משנת 2010 מתוקים = ציקלידים

בעיה של התקררות המים בהובלה הינה בעייה חמורה ולכן אני מצדד בהעלתה לפורום.

דג זאב , לא רצית פורום משמים וקבלת דו קרב , שזה דבר למעניין לעיתים יותר מרמת PH או נקודות לבנות :-)

לגבי פתרון הבעייה :

1. הכינו בקבוק חם (לא רותח) ואותו צרפו לשקית הדגים.
2. שקית בתוך שקית תמיד תגרום לשינוי פחות קיצוני בטמפרטורה.
3. ניתן לכסות את השקית בסוודר !
4. פעם אחרונה שקניתי דגים המוכר שם את שקיות בתוך קופסת קרטון.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: קיפודג בתאריך 2001-12-04 11:41 ]</font>
קיפודג לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 05/12/2001, 02:43   #9
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

לא לא לא
לי יש בבית קופסת קלקר של יבואני דגים - ביקשתי יפה והם פשוט נתנו לי. קונים את הדגים - מכניסים לתוך הקופסה עם הניילון, סוגרים ומכסים (החושך מצמצם להם גם את הסטרס מהטיול הביתה) ויש לך קופסת שימורים מצויינת לדגים - הקלקרים האלה שומרים על חום המים שיגעון - לזה הם מיועדים.

למשקיענים - אפשר לחפש ולמצוא את הצידניות הקטנות האלה שמעבירים בהן איברים (ראו ER או משהו כזה) - הן טובות מאד ומכילות מקום לשקית או שניים של דגים.
עדיין לא נקרא Wednesday 05/12/2001, 04:23   #10
סנייק סקין

השאלה הנשאלת היאכמה דגים אתם קונים ביום.חברה לוקחים סודר ישן ועוטפים את השקית וזהו נסיעה טובה ובטוחה הביתה
נ.ב
צריך להזהר משלוליות עמוקות
סנייק סקין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 05/12/2001, 06:47   #11
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

למה ? מקסימום אם האוטו יתקע בשלולית עמוקה אתה יכול (סוף סוף, פעם ראשונה בהיסטוריה) להוציא את הדגים שלך לטייל בחוץ !! :grin:
עדיין לא נקרא Thursday 06/12/2001, 05:51   #12
עמירם ש.

רק אם אתה מלביש אותם קודם בסוודר.
עדיין לא נקרא Thursday 06/12/2001, 06:00   #13
סנייק סקין

סודר ישן זה חשוב יש לו נסיון בחימום
סנייק סקין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 06/12/2001, 14:40   #14
יאיר

היי חבר'ה,

מה אני אגיד לכם - הפורום שלנו ממש ברמה
(ואני לא ציני פה!!):

- גם עזרה למתחילים
- גם מידע איכותי למגדלים מנוסים
- גם פעיל ומתחדש
- וגם - סטנדאפ "אקוואריומיסטי"" ממש טוב

בקיצור - המפלט מהחוץ המעט קודר שלנו בימים אלו.

המשיכו כך....

ד.א.
יש לי סיפור ממש טוב על "איסוף" דגי נוי שאני והבן שלי עשינו לא מזמן, אבל עוד לא החלטתי אם לספר אותו בפורום (וזה לא בגלל שעשיתי משהוא לא חוקי או משהוא כזה).
היחידי ששמע את זה הוא סנייק-סקין
יאיר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 06/12/2001, 20:31   #15
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

יש לי שיטה נהדרת לזכות לפחות בפרס השני בלוטו כל שבוע, אבל אני לא בטוח אם אני אספר אותה פה :-) . אם כבר אמרת שיש לך משהו לספר - אז זה אומר שאתה רוצה לספר אותו
אז ספר אותו ודיי :-)
עדיין לא נקרא Friday 07/12/2001, 07:15   #16
יאיר

טוב, אז כיוון שזכיתי לעידוד שכל כך חיכיתי לו,
וכיוון שאתם כבר בטח מתים מסקרנות (מה שרציתי שיקרה ), אז הנה הסיפור:

חבר שלי, שעובד במשרד לאיכות הסביבה, סיפר לי על חווה לגידול דגי נוי (לא זו שבה היה המפגש),
שבה הם מזרימים החוצה את מי הגידול המלוכלכים
(מעשה מאד לא חוקי );
במקום נוצרות שלוליות, שלתוכן נפלטים דגי נוי
(איך? אין לי מושג).

בקיצור, הלכתי לשם עם הבן שלי, ומה אני אגיד לכם - היה מה זה כייף - יצאנו עם גופי אחד ושלושה מולי צהוב יפייפיים (שתי נקבות וזכר).
יכולנו להוציא עוד, אבל התמלאנו בבוץ.

איך הם החזיקו מעמד בקור הזה? אין לי מושג
(בטח בברירה טבעית - החזקים ביותר נשארו);
הוצאתי גם הרבה דגיגים - אבל הם לא שרדו.

לכל אלו שרוצים לדעת איפה זה - אל תנסו אפילו לשאול אותי

אני גם מעריך שעם התגברות הקור והגשמים יהיו פחות ופחות דגים שישרדו בחוץ.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: יאירי בתאריך 2001-12-06 23:17 ]</font>
יאיר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 07/12/2001, 15:02   #17

איפה זה ?

נסיתי.
עדיין לא נקרא Friday 07/12/2001, 21:16   #18
אורח

סוודר טוב או שמיכה נחמדה לעטוף את השקית עם הדגים ולשים בתוך קלקר כמו שדג זאב אמר. ופשוט ניתן לבקש מהמוכר בחנות הדגים שיעטוף את הדגים עם עוד שקית מעל גם זה יותר בטוח.
ובמקרה שנכנסת לאוטו והאוטו מוצף במים על תיכנס לפניקה תן לקלקר לצוף על המים... זה יתרון!
כך הדגים יהנו ואתה תוציא את המים!
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא