AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 13/10/2014, 14:42   #1
עירן

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל הזמנה לדיון: מיתוס המלח (הזמנה לדיון).

חג שמח לכולם,

בשנים האחרונות, רבים מהמגדלים המנוסים בתחביב בחו"ל מנסים להילחם ב"מיתוס המלח" בגידול משריצים, ובאופן פרטי בדג המולי. רבים המגדלים כאן בפורום מגדלים את הדג עם מלח, רבות החנויות שממליצות למגדלים לעשות כן, ואפילו כאן באקווה דקס בערכים של רבים מהמשריצים מומלץ לגדל את הדגים עם מלח.

אבל האם הדבר הכרחי? האם נכון? האם נכון הדבר שמולי באמת הגיע מאזורים מלוחים?

הנה מאמר בשני חלקים שעוסק באחד הדגים היפים והוותיקים בתחביב, רבים מאיתנו גידלו אותו עם מלח או נמנעו לגדלו במיכלים ללא מלח (אצלי בעיקר בגלל גידול של קורידורוסים או חתולים אחרים להם המלח מפריע).

לפי המאמר המלח כלל וכלל איננו נחוץ. הוא פתרון של תרופת סבתא לדגים בצרה, המולים מסתגלים אליו כמו שהם מסתגלים לתנאים מגוונים, והוא מסייע כאשר מלכתחילה יש בעיה. המאמר גם מתאר בקצרה את המשפחה רבתי של המולים ומסביר כי למרות שחלק מהמולים בטבע הגיעו מאזורים מלוחים, יש רבים מהענפים במשפחה שמשמשים בבניית הזנים הנמכרים, שחיים בטבע במים מתוקים לגמריי.

חלק ראשון:
http://www.tfhmagazine.com/details/a...-unlimited.htm

חלק שני:
http://www.tfhmagazine.com/details/a...-unlimited.htm

אשמח מאוד עם יתעורר כאן דיון של מגדלים מנוסים, התרשמויות פרטיות והתרשמויות מהשינויים במולים לאורך השנים התחביב.
עירן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 13/10/2014, 14:45   #2
אסף חנונה

הודו לך על 73 הודעות 91 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: הזמנה לדיון: מיתוס המלח (הזמנה לדיון).

מלח גם לא חשוב לריבוי או לגידול דגי מים מליחים כמו מונו או סקטאפגוס
אבל ויש אבל גדולללללללללללל... המלח חשוב במקומות אחרים
עדיין לא נקרא Monday 13/10/2014, 15:24   #3
אלון ב

הודו לך על 221 הודעות 252 פעמים
סוג אקווריום: אקווריום צמחיה לואוטק
וותק בתחום: מעל 30 שנים

אני גידלתי מולים במשך שנים לא מעטות ללא הוספת מלח בכלל והם התרבו השריצו וגם אלו שנולדו אצלי בגרו והתרבו ללא כל בעיה וללא כל תוספת של מלח למים,
המים היו מי ברז מטופלים באנטי ככלור בלבד.
אלון ב לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 13/10/2014, 20:17   #4
עירן

אולי יש מקום לעדכן את האקווה דקס, לפחות לציין שהוספת מלח היא רק אחת הגישות הקיימות ויש דעות מוצקות ומנומקות היטב לכך שהוספת המלח היא מיתוס (כמובן שהמאמר הזה איננו היחד)?

אגב הוספת מלח היא נוהג וותיק מאוד בתחביב, עוד זכור לי לפני 30 שנה את מר פליקס שמרלינג המנוח ז"ל שנהג להמליץ על הוספת מלח. עד היום לא ראיתי איכות דגים ומבחר כמו שראיתי אצלו לפני 30 שנה.

מה לגבי הטענה כי חלק מהמולים הנמכרים במחוזותינו הוא מאיכות נמוכה בגלל רבייה חוזרת באוכלוסיה סגורה? יש שם טענות שחוות איכותיות דואגות אחת לכמה דורות להוסיף מקורות טבע חדשים לאיזון ההליך. אני זוכר שהיה פעם מגדל של גופים כאן בפורום שראה תופעה דומה בגרעין רבייה פרטי.

ומה לגבי הטענה במאמר כי סייפנים ופלטים לא רגישים לרבייה חוזרת באותה האוכלוסייה?
עדיין לא נקרא Monday 13/10/2014, 20:42   #5
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

את המאמרים אקרא בהמשך,
אמנם אני יודע על מה מדובר ויכול רק לחזק.

כן חשוב לי להבהיר נקודה שטרם עלתה בדיון,
הכינוי "מולי" ניתן למספר רב של מינים (תחת הסוג Poecilia), כאשר חלקם במקור אכן חיים בשפכי נהרות, מה שקרוי "מים שבורים" (מליחים).
ולכן התייחסות לדג "מולי" תהיה כוללת למדי.
כיוצא בזאת נתונים אלו המתארים את הנישה האקולוגית של הדג יתוארו גם הם באקוודקס.

אני מסכים כי יש אמרה כללית לגבי המשריצי חיים והיא אינה נכונה והפרופילים יעברו תיקון במידת הצורך.

לגבי תוספת מלח באופן כללי,
זוהי אינה "תרופת סבתא" והמלח עוזר לנו בתחביב במקרים רבים, לרבות חיטוי, הגברת השכבה הרירית, דיפים ועוד...
כמובן שיש לזכור גם כי מקור המלח שונה וכך גם יעודו.

עוד על כך: https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=44

בנוגע לטענת הריבוי תוך מיני, שלא הבנתי האמת איך מתקשרת לדיון..
כל עוד אין חידוש ב"מלאי" הגנטי ובמקביל יש רבייה סלקטיבית - סופו של דבר שיהיה דילול.
האם זה רע ופוגע? זו כבר השקפה של מי שתשאל אותו. בעולם השרימפס לדוגמא, זה בא רק לטובה.

מעיין לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 14/10/2014, 10:16   #6
עירן

ציטוט:
פורסם במקור על ידי מעיין צפה בהודעה
את המאמרים אקרא בהמשך,
אמנם אני יודע על מה מדובר ויכול רק לחזק.

כן חשוב לי להבהיר נקודה שטרם עלתה בדיון,
הכינוי "מולי" ניתן למספר רב של מינים (תחת הסוג Poecilia), כאשר חלקם במקור אכן חיים בשפכי נהרות, מה שקרוי "מים שבורים" (מליחים).
ולכן התייחסות לדג "מולי" תהיה כוללת למדי.
כיוצא בזאת נתונים אלו המתארים את הנישה האקולוגית של הדג יתוארו גם הם באקוודקס.

המאמר מתייחס באופן נרחב לנושא זה ומונה כ- 20 זנים עיקריים תחת ה- Poecillia מהם פותחו כמה מהמולים הנפוצים בתחביב. אחת הטענות במאמר היא שרק חלק מהזנים הללו מקורו במים מליחים וחלק לא. מכאן מסביר המחבר כי הטענה כאילו מקורם של המולים בתחביב מים מליחים ולכן יעדיף מלח שגויה. רק חלק מזנים מקורם במים מליחים וחלק אחר כלל וכלל לא. מדוע אם כך יעדיף מולי מים מלוחים? מחבר המאמר בדעה, אליה שותפים בשנים האחרונות כמה מהמגדלים החשובים בתחביב וכמה מהבכירים ב- ALA (האגודה האמריקאית למשריצי חיים http://www.livebearers.org/) שהמולים לא זקוקים למלח, לא מעדיפים מלח, אלא מסתדרים במלח. ואם מלח עזר למישהו זה רק בגלל שלדג במצב לא טוב מלח במינון מסויים יכול לסייע.

אני מסכים כי יש אמרה כללית לגבי המשריצי חיים והיא אינה נכונה והפרופילים יעברו תיקון במידת הצורך.

לגבי תוספת מלח באופן כללי,
זוהי אינה "תרופת סבתא" והמלח עוזר לנו בתחביב במקרים רבים, לרבות חיטוי, הגברת השכבה הרירית, דיפים ועוד...
כמובן שיש לזכור גם כי מקור המלח שונה וכך גם יעודו.

עוד על כך: https://www.aqua.org.il/magazine/item.php?id=44

בנוגע למלח, כלל לא טענתי שהוא לא מסייע בעת הצורך. השאלה היא האם במיכל תקין, ללא אמוניה, עם דגים בריאים, הנוהג שחלק מהחובבים משמר לאורך שנים של להוסיף מלח עדיף או לאו. כמובן שמי שמחזיק חתולים מנוע מלהוסיף מלח.

בנוגע לטענת הריבוי תוך מיני, שלא הבנתי האמת איך מתקשרת לדיון..

הטענה מתקשרת כיוון שהמחבר טוען שאחת הסיבות לכשלים בגידול המולים היא שחלק מהמולים הנפוצים בתחביבים נמצאים במצב רע מלכתחילה בגלל רביייה חוזרת נשנת באותו גרעין רבייה. הוא מוסיף ומסביר שהדרך להימנע מאותן בעיות היא שחוות רציניות נוהגות לערבב לגרעין "דם חדש". כהערת אגב המחבר מוסיף שהדבר נכון לגופים (ואני הוספתי שזוכר לי פעם דיון בנושא בפורום בנוגע לגופים). עוד הערת אגב של המחבר הייתה בנוגע לסייפנים ופלטים שאצלם הדבר לא נחוץ. קרי, אין הידרדרות ובעיות כתוצאה מרבייה באותו הגרעיון לאורך דורות.

כל עוד אין חידוש ב"מלאי" הגנטי ובמקביל יש רבייה סלקטיבית - סופו של דבר שיהיה דילול.
האם זה רע ופוגע? זו כבר השקפה של מי שתשאל אותו. בעולם השרימפס לדוגמא, זה בא רק לטובה.
לא התכוונתי לעורר דיון פילוסופי, כמובן שהדרך לקבל זנים מיוחדים הינה רבייה סלקטיבית. חלק מהזנים יפים. אישית אני מתגעגע לראות מחדש סייפנים ירוקים יפים כמו שהיו לפני שנים ופחות מחבב סייפנים "לא טבעיים" בעיניי שנפוצים בעת האחרונה במקומותינו. אבל זה באמת עניין של אופנה.

נערך לאחרונה על ידי עירן, Tuesday 14/10/2014 בשעה 10:20.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא