AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 05/11/2016, 14:59   #1
zilbermm

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: ריף 430 ליטר
וותק בתחום: מספטמבר 2016
ברירת מחדל מספר שאלות לגבי ערכים בריף מתחיל

נפח המיכל 430 ליטר והמערכת רצה כ-6 שבועות. כרגע יש 2 פרקולות (הוכנסו לפני חודש), סלעים ומצע חול. תאורה דולקת בין 3-6 שעות ביום, פורק חלבונים עובד, ריאקטור BB BP130 עובד עם מדיה של TLF, חימום וקירור מופעלים.
הסייקל בוצע בעזרת צמד הפרקולות והכנסת פרלון משומש שהביא המתקין.
אתמול ביצעתי מדידת ערכים, קחו בחשבון שחלקן בוצעו פעם ראשונה אז אני לא סגור על רמת הדיוק. הבדיקות נעשו בעזרת ערכות של סליפרט, מלבד האמוניה של JBL ומליחות נמדדה ע"י רפרקטומטר.

ערכים -
מליחות 1.022-1.023
ניטראט 50-100 (קצת קשה להחליט בעזרת דף הצבעים המסופק)
ניטריט - לא נמדד כלל עד היום, אקנה בדיקה שבוע הבא
פוספאט - 0.1
מגנזיום - 1460
קלציום - 487
אלקליניטי - 6.6
טמפרטורה - 27

מאחר וזה אקווריום המלוחים הראשון שלי ונראה שאני לקראת סיום הסייקל, הצטברו לי מספר שאלות לפני שאתחיל באכלוס, אשמח לעזרתכם -

1. האם בדיקת הניטראט של סליפרט אמינה? 50-100 נראה לי גבוה וגם מי האוסמוזה הראו כ-50
2. אתם ממליצים לרכוש בודק דיגיטלי לניטראט?
3. המדיה בריאקטור ביופלטס נמצאת מאז תחילת הסייקל ולא הוספתי עדיין. כל כמה זמן נהוג\צריך להוסיף וכמה?
4. כשרמת הקלציום ואלקליניטי יורדות, אתם ממליצים להעלות עם קאלקווסר או ריאקטור?
5. נראה לי שהמליחות קצת נמוכה. כמה מלח עליי להוסיף בהתחשב בנפח המיכל + סאמפ?
6. האם בשלב זה צריך להתעסק בכלל עם הערכים מלבד הניטראט או להתחיל לאכלס ולבדוק לאחר תחילת הצריכה.
7. אילו ערכים עליי לאזן (אם בכלל כרגע) לפני הכנסת צוות נקיון? אני שוקל להכניס השבוע מספר חלזונות טורבו, שרימפ פייר ואולי נזיר.
8. כפי שציינתי, יש BP130 שרץ עם מדיה TLF. איזו מדיה מומלצת ל-TLF550 שכרגע לא מופעל?
9. האם בשלב זה יש להתחיל במשטר החלפות מים? כפי שציינתי, בדיקת הניטראט של סליפרט הראתה כ-50 גם במי האוסמוזה
10. עד כמה קריטי לבצע את בדיקת המליחות ב-25 מעלות?

מתנצל מראש על ההפגזה, תודה

נערך לאחרונה על ידי zilbermm, Saturday 05/11/2016 בשעה 16:29.
zilbermm לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 05/11/2016, 21:29   #2
משה
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלמשה

הודו לך על 186 הודעות 212 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: מספר שאלות לגבי ערכים בריף מתחיל

לדעתי הדרך הטובה ביותר להתחיל סייקל זה עם חתיכה של דג נע או שרימס.
סייקל לוקח כחודש וחצי 2
ובמהלכו לא מחליפים מים כלל
מודדים אמוניה ניטריט ניטראט השאר לא מעניין בשלב זה
רק שתהיה קרוב לאיכלוס תבדוק פוספט
כשתהיה בשלב של אלמוגים אז תבדוק קלציום מגנזיום אלקליניטי ph

תאורה 7-8 שעות ביום
מליחות מודדים ברפלקטומטר איכותי ולפי זה מוסיפים מלח (על פי החסר) לכן חשוב לעשות את כל הענינים כאשר אין בעלי חיים
את המלח תמוסס בדלי ואת המים תוסיף לסאמפ

אל תאכלס תמתין ליצוב המערכת

שוב חשוב למדוד צפיפות מים עם רפלקטומטר ולא מד מליחות שאם לא חשוב לעבוד עם אחד מדייק (אין הרבה כאלו)
ולעבוד לפי הטמפ שבטבלה וכן זה מאוד חשוב
אק' 86 ליטר >((((;> אק' 30 ליטר שרימסיה פילטרפריים 20.
משה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 05/11/2016, 22:41   #3
zilbermm

תודה משה. בהנחה שבדיקת הניטריט תהיה תקינה, אני מאמין שיגיע שלב האכלוס בקרוב. כפי שציינתי הסייקל התחיל לפני מעל חודש אבל למיטב הבנתי הניטראט לא יורד לבד, והבדיקה מראה ערכים גבוהים גם במי האוסמוזה. רשמתי ערכים בשאלה, אשמח להתייחסות פר שאלה מכיוון שלמרות שקראתי לא מעט, יש מספר דברים שלא ברורים לי ולא ארצה ללמדם תוך כדי טעויות. אגב, גם ציון 80 עובר, לא חייבים 100 (;

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
עדיין לא נקרא Sunday 06/11/2016, 00:45   #4
משה
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלמשה

מאוד פשוט אם מערכת האוסמוזה תקינה הערכה מזיפת ועם הערכה תקינה האוסמוזה צריכה החלפת סננים ו/או מברנה.

לדעתי סייקל שנעשה ע?י 2 פרקולות ביחוד לנפח של 400+ ליטרים כדי שהאכלוס יעשה בעדינות ולאורך זמן פעם בכמה שבועות (בטח לא להכניס שרימסים שידועים כרגישים.
מה ערכי אמוניה ניטריט ניטראט
כך נדע אם הסייקל הסתיים, (האם בדקת במהלך הסייקל ערכים אמוניה ניטריט כדי לבדוק שהסייקל התחיל?)

אני עונה מהפלאפון לכן מעט קשה לי בשלב זה לעבור על כול הסעיפים אך תגיד לי על איזה מספר סעיף לא עניתי ונשתדל להשלים.
עדיין לא נקרא Sunday 06/11/2016, 13:53   #5
zilbermm

נראה לי שאצטרך לבדוק ניטראט עם בדיקה אחרת, משהו פה לא מסתדר במיוחד שמי אוסמוזה מראים 50 ומערכת האוסמוזה סה"כ בת חודש וחצי, כמו כן אבדוק השבוע ניטריט ואעדכן בהמשך.
בדיקות במהלך הסייקל עשיתי לפני כ-3 שבועות בלבד וגם אז רק לאמוניה וניטראט וקיבלתי את אותן תוצאות. זה ייתכן שהסייקל לא התחיל אחרי חודש וחצי עם שתי פרקולות, פרלון משומש וכאשר האקווריום כבר היה עמוס אצת סייקל שכמעט נעלמה? כרגע יש בעיקר אצות ירוקות והחומות לאט לאט חוזרות שוב.

דברים שעדיין נותרו לא ברורים -
האם ניטראט יורד לבד עם הזמן או שצריך התערבות (החלפת מים, תכשיר)?
כיצד מחשבים כמה מלח להוסיף למיכל קיים? אני מתכוון כדי לעשות השלמה כמו למשל במקרה שלי להגיע מ-1.023 ל-1.025, ולא בשביל החלפות מים.
האם לפני הכנסת דגים נוספים וח"ח אני צריך אמוניה, ניטריט, וניטראט מאופסים ופוספאט בטווח הנורמה?
3. המדיה בריאקטור ביופלטס נמצאת מאז תחילת הסייקל ולא הוספתי עדיין. כל כמה זמן נהוג\צריך להוסיף וכמה?
4. שאלה לשלב האלמוגים - כשרמת הקלציום ואלקליניטי יורדות, אתם ממליצים להעלות עם קאלקווסר או ריאקטור?
8. כפי שציינתי, יש BP130 שרץ עם מדיה TLF. איזו מדיה מומלצת ל-TLF550 שכרגע לא מופעל?

שוב, תודה רבה
עדיין לא נקרא Sunday 06/11/2016, 23:29   #6
משה
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלמשה

השאלה אם מערכת האוסמוזה חוברה נכון?
כמה TDS יש במי ברז וכמה לאחר אוסמוזה (את הבדיקה תעשה לאחר שהמים בברזים זרמו כ30 שניות)?
שאלה נוספת העם אתה מקפיד על דיוק הבדיקה על רמת הטיפה וממתין על השנייה.
וכמובן אם הערכה לא פגה תוקף.

תאוריית יורד ברמות יחסית נמוכות (נצרך)
מעשית מורידים כל אחד והשיטות שהוא נוהג לעבוד איתם כגון סופלור בריאקטור או וודקה (תחפש טבלה וודקה באתר).

מה זה אותן תוצאות אם האמוניה לא עלתה וירדה ולאחר מכן הניטריט לא עלה וירד ואז הניטראט עלה ושאר הערכים (אמוניה ניטריט) לא ירדו ל0.00ppm הסייקל לא הסתיים לכן חשוב לנו להבין האם הערכים עלו ואם יש לך ניטראט או לא.
נקודה נוספת יתכן שהיה סייקל שהכן הסתיים אך אוכלוסיית הבקטריות לא מספיק יציבה 2 פרקולות על 430 ליטר בכל זאת לוקח לבקטריות זמן... וצריך משהו שיזין אותם לכן המלצתי לך לוודא ערכים ואז לאכלס בעדינות נניח עוד שבועיים בדג נוסף ואחריו הפסקה לשלושה שבועות .כמובן לקנות רק דגים שראית שאוכלים יבש אתה לא יכול להרשות לעצמך לעלות ערכים על נסיונות האכלה..., ושהם נמצאים בחנות לפחות מספר ימים חבל שימותו אצלך בנוסף קרנטינה
נראה מסובך נשמע קשה אבל לא פשוט ביותר וממש חשוב בריף בסוף כל מי שלא משתמש בקרנטינה נופל (בעיקר בריף).

כמות המלח צריכה להיות כתובה לך על הדלי מעלה בכמה ליטר
כעיקרון תחשב כמה גרם הכנסת לכמה ליטר מים (ליטר מים ולא נפח מים) ולפי זה תעלה לכיוון ה1.026
(להזהר עם זה זה לא מדוייק 100% אך יעזור לך להבין)
המליץ לך שוב תשתמש רק ברפלקטומטר מד מליחות מקומו אחד בפח...
ערבוב מלח לעולם יעשה בדלי נפרד עם ראש כוח ונשפך לסאמפ לעולם לא במיכל הראשי.

כל כמה שצריך השאלה למה אתה משתמש בה ואם אתה מגיע לתוצאות שאתה מחפש? (לגבי המדיה)

כשאלקליניטי קלציום מגנזיום ירדו המליץ לך בהתחלה להחליף מים ולהתחיל לנטר ערכים ולחשב את הצריכה היומית שלך
(כשתגיע לזה נפרט יותר)
וכפועל יוצא תדע כמה אתה צריך לתסף במידה והחלפות מים לא יספיקו.

אני באופן אישי משתמש בתוספים ניתן להכין לבד או לקנות מוכנים
כמובן אפשר להשתמש בשיטות אחרות. הכל עניין של תקציב ונוחות

לא יודע מה זה bp130 ואם כוונתך לאיזה סופח פוספט להכניס לקולונה
יש לrowa גרמני ולבריטוול ארצות הברית סופחים טובים ממליץ על בסיס ברזל.
עדיין לא נקרא Monday 07/11/2016, 17:07   #7
zilbermm

מתקין מנוסה חיבר את מערכת האוסמוזה, אני מעריך שחוברה נכון. אני ממתין למד TDS כפול וכשיגיע אוכל לבדוק.
הערכות בתוקף של לפחות שנה כולן, והייתי די דייקן בבדיקות, גם ברמת הטיפה והשנייה.
אקפוץ בסופ"ש לחנות לעשות בדיקת ערכים לניטריט וניטראט ומקווה שאז אוכל להיות יותר חכם ולדעת איפה אני עומד.
אני מודע לחשיבות של קרנטינה אבל קודם אתאפס על המערכת הראשית ואצטרך לקחת סיכון עם הדגים הראשונים, גם ככה אין לי מושג איך לקבל אישור מהאישה לאקווריום נוסף...
מליחות אני בודק עם רפרקטומטר שהוזמן מפיש סטריט, אבל מי האקווריום על 27 מעלות.
ה-BP130 זה קולונה טורנדה של באבל מגוס, אני משתמש בה עם ביופלטס של TLF להורדת פוספאט וניטראט, זו אחת הסיבות שלא נראה לי שהערכים בבדיקה אמינים. מצד שני החומר בקולונה מרחף כבר חודש וחצי ולא נראה שמתקלה יותר מדי.
לגבי המשולש הקדוש אני מבין שאני לא שם עדיין, פשוט תהיתי אם במידה והערכים (שנראים קצת גבוהים מהמומלץ) לא ירדו, יהיה אפשר לאכלס באלמוגים ולתת להם לעשות את שלהם.

תודה משה, טוב לדעת שיש כתובת לחובב המתחיל
עדיין לא נקרא Tuesday 08/11/2016, 18:47   #8
משה
אחראי תחום מלוחים

הסמל האישי שלמשה

שם לב שבחנות עושים לך בדירה בערכה כימית ערכה שהיא סטייק אינה אמינה ולא מדוייקת כלל.

אל תראה את זה בתור אק נוסף תראה את זה בתור מיכל זמני לטיפול בדגים טרם כניסתם למערכת.
ברפלקטומטר צריך להיות פיצוי טמפ אוטומטי כך שהטמפ לא משנה לעניין זה

בכל מקרה לצורך ריף הטמפ שלך גבוהה.
לוקח זמן לחומר לעבוד לכן יכול להיות שהערכה נכונה מאוד שים לך שצריך לדעת לשלוט ל הניטראט והפוספט אתה לא רוצה 0.00ppm בריף

בכיף גם למתחיל וגם למתקדם תמיד מוזמנים לשאול ולשתף את הכלל.
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מלוחים > מלוחים כללי, בעלי חיים אלמוגים וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא