AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Friday 04/08/2006, 02:23   #1
UV

הסמל האישי שלUV

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל "הקוביה" מרחב השאיבה

במשך כל השנים שאני מחזיק אקווריום, (האחרון שלי הוא ג'אול - כבר 12 שנים יחד), תמיד מקננות בי מחשבות איך אני סוחב פחות דליים, איך אני תופס מרחפים שונים שנעים במים, איך אני גורם למים להיות צלולים יותר, ושולט במשטרי הזרימות ככה של הכולירות, לא יצטברו במצע ויבחרו להן אקווריום של מישהו אחר.

במשך השנים ניסיתי כל מיני שואבי רפש מאולתרים, מסננים שונים, וצנרות תת-קרקעיות ששאבו, דחפו, ועירבלו כל מיני צורות של רפש על כל שלבי ההתפרקות שלו. בכל התנסות גיליתי שעדיף באופן כללי לקנות ורצוי "גרמני" אך עם זאת נשאר לי ניסיון קטן שלימד אותי מה טוב לעשות ומה לא לעשות, למרבית ההתנסויות מכנה משותף אחד: הרבה עבודה קשה בסופו של יום, גב כואב, ואישה עצבנית.

המרחפים בשלהם - מרחפים, לפעמים בזמנים קשים כשאיכות המים ירודה, גם טפילים כגון הקסמיטה ושאר תולעים זעירות משייטות להן במים, ועם הצטרפותי לקהילת חובבי ה"צמחיה" - גם עלים שנרקבו משיטים בגובה קרקעית ומפריעים לזרימות. אני מקנא בחובבים שלא שמים לב לדברים האלה וזה לא מפריע להם הלוואי עלי. אני רואה הכל, אבל ממש הכל ולכן צריך לתת תנאים התחלתיים שיעזרו להתמודד עם התופעה ולעזור לטפל בה לפני כל הציוד המשוכלל שנכניס.

לא ציינתי את העניין כדי לשתף אתכם בבעיות הפסיכוסומאטיות שלי, אלא פשוט כי אני יודע שרבים וטובים ממני רגישים מאוד לעניין המרחפים במים, תופעת ה"אבק" והמים הלא צלולים.

קיימים בשוק פתרונות מגוונים לבעיה אבל אני לא רואה את עצמי קונה באלפי שקלים פילטרים דיאטומים, שעלות האחזקה בהם יקרה, חומרי הסינון מיוחדים, והרעש. . .גם UV (שם יפה ככל שיהיה) הוא לא פתרון מוחץ לדעתי למרות שיכול להפחית מרחפים "חיים" כאצות וטפילים ולגרום לאי-התרבותם אבל מרחפים אחרים, אורגניים למשל ימשיכו להסתובב במים.

במאמרים הרבים הדנים בנושאי פילטרציה בפורומים השונים, ניתן למצוא הרבה חומר אודות שטחי פנים של מדיות ביולוגיות, ומכניות, מותגים כאלה ואחרים, רמות ספיקה, צריכת חשמל ונפחים . . . אבל סוגיה אחת נראה לי שנדונה מעט מאוד אם בכלל: סוגיית איזורי השאיבה ומשטרי הזרימה.

טענתי: אם יש חלקיק במים אל תתן לו להסתובב חופשי שלושה סיבובים באקווריום עד שבמקרה יתפס בפילטר, תפוס אותו כמה שיותר מהר: בחצי הדרך, ברבע הדרך ולשיטתי אפילו לפני שיעבור את שמינית הדרך. לשם כך יש לתכנן מערכת שתדע לתעל את השאיבה של הפילטרים לא מנקודה אחת, אלא מכמה נקודות שונות ומגוונות באקווריום. הדבר נכון עוד יותר כשמדובר במרחקים גדולים - 3 מטר לכל כיוון בתנועה המעגלית של המים, וכן באקווריומים גדולים בהם יחס השאיבה לא יגיע בקלות ל - 1:10 או אפילו 1:5 אלא במרבית המקרים נסתפק ב - 1:2 עד 1:3 ומדובר בנתונים היבשים של הייצרנים, אנחנו כבר יודעים שפילטר אחרי חודשיים שלושה כשהוא מלא בפסולת עלול לאבד די הרבה מספיקתו, ועוד לא הזכרתי את הסיניים.

אז למה לא כל גרמני בעל אקווריום מאובזר לא עושה את זה ומסתפק בפילטר אהיים משובח ? ראשית כי לא בכל נפח וגודל הדבר חיוני, שנית כי תמיד אפשר להוסיף עוד "פרופשיונאל 3" תמורת חופן של כמה דויצ'-מארק, ושלישית. . .לא יזיק לנו ללמד אותם כמה דברים, לא? במיוחד כשללכלוך יש כאלה מרחקים ארוכים לעבור. (אגב יש גרמני שכן עושה זאת: אתם מכירים - אוליבר נוט, הענק).

שכלולים נוספים שיש לקחת בחשבון ויכולים להקל בעתיד על החיים:

- מערכת קדם-סנן, Pre-Filter בלעז, קיים בעיקר בגרמניים ממה שראיתי. שומר על הפילטר מפני כניסה של חלקיקים גדולים שעלולים לסתום אותו מהר יותר. כמו כן ניקוי של הקדם-סנן מהירה וקלה, ויש בפחות תחזוקה לפילטר עצמו.

- מערכת היפוך שאיבה, מוציאה מהפילטר חלק גדול מהלכלוך הגס, וכך מאפשרת אורך פעולה ארוך יותר בין זמני תחזוקה.

- גיבוי "חם" של מדיה ביולוגית, מאפשר לנקות פילטר ללא צורך לדאוג למדיה הביולוגית שבתוכו מתוך ידיעה שיש מספיק מדיה ביולוגית בפילטר מקביל שיעבור ניקוי במועד אחר.

- מערכת בקרת עצמת שאיבה, אביזר המראה עד כמה הפילטר באמת שואב והאם הוא סתום ודורש ניקוי. בגרמניים מופיע כגולה הנעה בניגוד לכוח הכבידה עם הזרם, בפילטרים האיטלקיים יש צינור וואקום חלול על-גבי צינור היניקה שמוריד את מפלס המים בצינור כפונקציה של השאיבה . . .

כל אלו ועוד יעזרו לנו מחד לעמוד בשאיפה למים צלולים כבדולח, ועם זאת למינימום תחזוקה באופן שוטף.

שימו לב שאני לא סוקר כאן שיטות פילטרציה כאלו או אחרות, על כך יש מספיק חומר ותיאוריות והידע לא מועט בנושא. תעשו חיפוש מזורז באקווה. . . יש מלא חומר ישן וחדש הכל טוב !

במחשבה על מערכת השאיבה והפליטה שלי השקעתי הרבה מאוד מחשבה. כלומר ישבתי ופשוט צירתי אין ספור ציורים ושירבוטים עד שהצלחתי לגבש רעיון שנראה לי מספיק ישים, מספיק גמיש לשינויים, ושיאפשר לי לשנות כיוון במידה ומשהו לא יעבוד כמתוכנן.

להמשך הקריאה אנא *** לחצו כאן *** (מצטער אבל העריכה ב- BBcode קשה עליי מעדיף Html פשוט ורגיל) אולי אצליח בכוחות מחודשים מאוחר יותר להמשיך לערוך.

אנא חזרו לעץ כדי להגיב . . .יש לי עוד את האפשרות לשנות ולשפר
UV לא מחובר   הגב עם ציטוט

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה
הגדרות אשכול