AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Saturday 16/04/2005, 19:47   #1
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
ברירת מחדל מזון דגים כשר לפסח- מאמר מאת C

מזון דגים כשר לפסח
מאמר מאת Cobalt

שלום
קצת רקע, חמץ, שאור, פסח.
התורה אמרה לגבי חמץ בפסח שני דברים, "כל שאור וכל חמץ לא ימצא לכם" ודבר שני "תשביתו שאור מבתיכם". יש חמץ שהוא מוגדר כאחד מחמשת מיני דגן במגע של מעל 18 דקות עם אחד מ 7 המשקים .(יין, דבש, שמן, חלב, טל, דם ,מים- כאשר דם לא כשר.). ויש שאור שהוא מה שהיה בזמנם שמרים. מדובר בקרטריון הלכתי נטו ולא קרטריון מדעי. כל מה שלא חמשת מיני דגן או לא אחד מ7 המשקים קיימת לגביו מחלוקת עם מחמיץ בכלל או שמחמיץ בפחות מ 18 דקות, דוגמא לכך היא מצה שנילושה בביצה או מי פירות במקום מים שהיא איננה מוגדרת כמצה לעניין חיוב מצה בפסח (אך רוב הפוסקים האשכנזים דנים שהיא איננה חמץ). בחמץ משהוא נוצר שומר על מעמד של חומר אסור בקיום בפסח כל עוד הוא במצב צבירה של "ראו לאכילת כלב" זאת אומרת לא שרוף או נזרק לים או מומס בחומצה...

רוב מזונות הדגים שלנו מבוססים על חלבון מן החי משולב עם חלבון מן הצומח שמודבקים בעמילנים שמקורם מ5 מיני דגן וכמובן נילושים במים, לכן כל משפחת מזונות הכופתית או פלקס אינם כשרים בכלל. לחקלאים מייצרים מזון כשר לפסח על בסיס חלבון סויה אך הוא איננו מתאים לשימוש באקוריום ביתי כי הוא מלכלך מאד.

אז מה כן?
אני שנה שעברה האכלתי בלב בקר נטו (לא קציצה) נתתי קצת כדי לא ללכלך, לפני שנתיים נתתי מזון של קוביות טוביפקס פריז דריי FREEZE DRIED (נראה כמו קרוטונים) שלפי דעתי מכילים 100 טוביפקס ואינם למאכל אדם ואין מקום להחמיר לגביהם, שהייתי ילד הייתי נותן לדגים שלי קמח מצה וגם לבן של ביצה קשה ולא ממש הזיק להם. רק לא להגזים אלו מזונות מלכלכים מאד. לדעתי ניתן גם לתת מזון קפוא (יש כמובן את הבעיה של איכות במזון הקפוא שחייב להיות ממקור אמין ולא הדגים מסתכנים בהרעלת מזון כל השנה.)
ניתן כמובן גם להאכיל במזון חי אבל קצת קשה לרובנו להתארגן להאכיל מזון חי למשך שבוע שלם.

לגבי CO2 - שמרים הינם חמץ גמור בכל קנה מידה. למרות שתא שמר בודד אינו חמץ (זה לא אורגניזם אסור ) רק בכל תהליכי ההכנה יש תסיסה ויצירת חמץ גמור, אני מנתק את ה CO2 שמרים לשבוע ןנותן קצת יותר אור ודשן כפיצוי , וטרם היתה לי בעיה עם זה. זה הרי רק לשבוע. את הבקבוק של השמרים אני סוגר עם שאר כלי החמץ אחרי שטיפה הגונה.

לגבי מלח של מי ים סינטטים- למרות שהמלח מכיל חומר נגד התגבשות שעשוי להיות ממקור עמילני הוא במצב שאינו ראוי לאכילת כלב ולכן בטל.

לגבי דשן של אקוריומים-בדשנים מסוימים יש מיצוי של אנזימים שמקורם עשוי להיות מחיטה . אבל הדשן עצמו הוא רעל ולכן שוב אינו ראוי לאכילת כלב ולא קיימת בעיה להחזיק ולהשתמש בדשן בפסח.

לגבי שאריות מזון חמץ בתחתית האקוריום. לעיתים אנחנו נותנים יותר מדי מזון שהוא חמץ ואולי ישאר באקוריום, הגמרא במסכת פסחים פרק ראשון דנה במציאות שכיחה בזמנם של "ראו עכבר מהלך ובפיו כיכר לחם " ומה הדין ? האם יש צורך לאתר את הלחם ולבערו? הגמרא מגיעה למסכנה שחזקה שבשלב זה או אחר העכבר יאכל את הלחם ולכן לא קיים חשש של חמץ בפסח. לדעתי יש להשליך את הדין הזה על דגים שלנו! דאין הוא שאם יש חמץ באקוריום הדגים יבערו אותו עבורנו. חמץ שנשאב לפילטר ירקב ולא יהיה במצב קיום המזוהה כחמץ.

כך שניתן לשמור על הפסח כהלכתו ללא כל פגיעה בדגים, הם הרי לא צריכים להיות קורבן פסח שלנו. אני דתי ולא מתפשר על קלה וחמורה ובכל זאת מצליח למצוא דרך להיות בסדר עם ה', האנשים שסביבי, ואפילו עם הדגים שלי!
התשובה שניתנה בכיפה היתה של הבן של הרב מרדכי אליהו (הרב הראשי לשעבר) והוא עצמו תלמיד חכם לא קטן. אני מסכים רק אני מסייג שיש לעזור לצמחי האקוריום לשרוד ללא CO2.

השורה התחתונה-
המזון חמץ, השמרים חמץ,שאר התכשירים לא. יש למצוא מזון חלופי ולא חסר מה לתת לדגים.

חג שמח וכשר
יחיאל
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 16/04/2005, 20:12   #2
Ofeking

הסמל האישי שלOfeking

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

כל הכבוד על ההשקעה ועל הפירוט!
עדיין לא נקרא Saturday 16/04/2005, 21:37   #3
בנימין

הסמל האישי שלבנימין

הודו פעם אחת בהודעה אחת

יחיאל, אם השמרים אינם חמץ, גם התסיסה אינה חמץ (שהרי אין בה ה' מיני דגן).

אוסיף למאמר: כל התולעים המיובשים (לא בקוביות) וכל החסילונים המיובשים מותרים בפסח (המילה "כשרים" לפסח לא מוצלחת, שהרי אינם כשרים כלל. יותר נכון "מותרים" בפסח).
עדיין לא נקרא Saturday 16/04/2005, 22:15   #4
marshal

כל הכבוד !
marshal לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/04/2005, 07:18   #5
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים

יחיאל / בנימין, תוכלו לפרט את המזונות "הבעייתיים" מבחינת כשרות?
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 17/04/2005, 08:39   #6
בנימין

הסמל האישי שלבנימין

הודו פעם אחת בהודעה אחת

המזונות "הבעייתיים" מבחינת כשרות

טוב, לא כ"כ מדויק לומר מבחינת "כשרות" (בד"כ מזון דגים אינו כשר לאדם) אלא מבחינת ההיתר להחזיקם בפסח. כפי שיחיאל הסביר, איסור חמץ בפסח הוא לא רק באכילתו אלא גם בהחזקתו. זה איסור חריג בהלכה. ביום כיפור, למשל, אין איסור על החזקת מזון, רק אכילתו אסורה. ולא עושים "בדיקת מזון" בערב יו"כ.

ולשאלת לגולס, כל מזון שמכיל במרכיביו קמח חיטה הוא בעייתי ואסור בפסח. זה כולל את כל המזונות הטחונים היבשים, בין בצורת פתיתים ובין בצורת דפדפים. טטרה פרימה, טטרה ביטס, טטרה רובין, טטרה מין, וכל הדומים להם של סרה, אושן נוטרישן והחברות האחרות מכל מין סוג גזע וצבע.

אין בעיות במזונות חיים (קציצת לב בקר, אם אין בה קמח, או תולעים לבנות) ולא בקפואים (למי שמוכן לקחת סיכון) ולא ביבשים שלמים (תולעים יבשות שאינן מודבקות לקוביה, חסילון קריל יבש). בקיצור, אם אין קמח חיטה, אין בעיה.
עדיין לא נקרא Sunday 17/04/2005, 14:58   #7
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

בנוסף בחלק גדול מהמזונות מוסיפים שמרים. זה נקרא בלשון ההלכתית "שאור" או חמץ נוקשה. חמץ זה אסור מהתורה בפרוש. (לא איזה חומרא של חומצת לימון או משהו כזה).

את רוב סוגי המזון מדביקים כיום על חומר המבוסס על גלוטן שהינו תוצר משני של חיטה ממש.
עדיין לא נקרא Sunday 17/04/2005, 15:04   #8
בנימין

הסמל האישי שלבנימין

הודו פעם אחת בהודעה אחת

יחיאל, אני חושב שדווקא חומצת לימון היא חמץ (על בסיס עמילן חיטה) ואילו שמרים (שהם על בסיס סוכר) הם היתר גמור ואינם בכלל שאור (שאין שאור אלא אחד מה' מיני דגן).
עדיין לא נקרא Sunday 17/04/2005, 15:20   #9
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

ממה ששאלתי בזמן כתיבת המאמר (ייתכן והשתנו דברים מאז)

חומצה ציטרית היא אסורה רק בגדר חומרא שגלל דין חוזר וניעור. (זה עם א או ע?)
היא מופקת מחיטה ממש שעברה פירוק בחומצה שעברה ניטרול. בזמן ההכנה הוא אינו ראוי למאכל כלב ואז הוא כן נהיה ראוי למאכל אדם. יש נוהגים לאסור ויש הרבה מתירים. (מחלוקת בדעת המגן אברהם כמדומני.)

לגבי שמרים
המדיה (מצע) של הקובית שמרים ושל שמרית בזק הוא ללא ספק חמצ גמור. אני יודע שתרביות הגדלות באגר נקי אינן חמצ. אמנם סוכר אינו חמץ (למרות שכתוב בגמרא שזה גזרה מפורשת שאסור סוכר, היום לא נהגו בגזרה בגלל שתהליכי היצור השתנו מאז) אך השמרים שמהם תייצר תרבית הם חמצ גמור.

לדעתי שבוע בלי פד"ח זה לא נעים לצמחיה אך אינו קריטי (שבוע בלבד), אמנם יש לתת פחות דשן (בחצי או יותר) כדי שלא יתפתחו אצות בזמן אי מתן דשן.

כאמור
השמר עצמו אינו חמצ, אבל לדעתי כמעט ובלתי אפשרי לבודד אותו בצורה מותרת. בנוסף מראית עין של שמרים היא גם בעיה.
עדיין לא נקרא Sunday 17/04/2005, 18:33   #10
בנימין

הסמל האישי שלבנימין

הודו פעם אחת בהודעה אחת

חוזר וניעור בעי"ן (מלשון להתעורר).

איפה כתוב בגמרא שאסור סוכר???
עדיין לא נקרא Sunday 17/04/2005, 23:44   #11
qwerty

גיליתי בעיה נוספת במזון דגים, והיא בשר בחלב. בתורה כתוב שלוש פעמים "לא תבשל גדי בחלב אמו". ומזה לומדים שלושה איסורים: איסור בישול, איסור אכילה ואיסור הנאה. כלומר, מלבד איסור אכילה שאנחנו רגילים אליו קיים גם איסור לבשל בשר בחלב אף אם אני לא רוצה לאכול את זה, וחוץ מזה אסור להנות מתבשיל כזה, זאת אומרת למכור אותו או להאכיל לבהמה.
לפני כמה ימים קניתי קופסה גדולה של מזון לציקלידים מחברת TROPICAL תוצרת פולין. גיליתי שיש בין מרכיביו שמני חיות ואבקת גבינה. שאלתי את רב הישוב מעלה לבונה הר' יאיר שחור והוא אמר שהוא צריך לבדוק, אז בנתיים אין תשובה. ומה מקום להתיר? - יכול להיות שמדובר בשומני עופות, והתורה לא אסרה עוף בחלב. רק מאוחר יותר חכמים אסרו עוף בחלב באכילה, אבל לא בהנאה ובישול, לכן אין בעיה להאכיל בתבשיל עוף בחלב את הדגים. ואם זה לא עוף, עדיין יכול להיות שמדובר בשומן בהמה לא כשרה, כמו חזיר או סוס, וגם את זה התורה לא אסרה בבישול והנאה. ואפילו אם מדובר בשומן חיה טהורה, יכול להיות שזה לא עבר תהליך בישול אלא יבוש.
נמצא שיש כאן ספק של ספק של ספק, ואם כן נראה שאפשר להקל. בכל מקרה אני ממתין לתשובה סופית של הרב ובנתיים יש לי במה להאכיל את הדגים.
אולי מישהו כאן כבר בדק את הנושא?
qwerty לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/04/2005, 00:58   #12
בנימין

הסמל האישי שלבנימין

הודו פעם אחת בהודעה אחת

שלום qwerty,

הנקודה שאתה מעלה היא חזקה מאוד, בדאורייתא. לא חשבתי עליה.

הספקות שאתה מעלה אינם מועילים, שהרי כלל הוא, שהיכא דאפשר לברורי (לשאול את היצרן במסל"ת) מבררינן. הוא הדין לספק האחרון, שמא אין זה בישול אלא ייבוש. ואם לא שייך לברר (כגון שהיצרן עצמו אינו יודע באיזה בע"ח השתמש) הרי שאין להחזיק איסור במקום שלא ידוע עליו. ואם היצרן יאמר (כפי שסביר שיאמר) שהוא משתמש מכל הבא לידו, הטהור והטמא יחדיו יבשלנו, הרי שיש כאן בשר בחלב בוודאי (שהרי הטמא כמי שאינו, ונשאר הטהור והחלב), וממילא אין כאן ספיק ספיקא להתיר אלא איסור גמור. כללו של דבר, אין כאן ספק שאפשר לסמוך עליו. אגב, מה שאתה מסתפק בעוף, ושוב בבהמה טמאה, ושוב בבהמה טהורה, זה אינו ספק ספיקא המתהפך כמובן.
עדיין לא נקרא Monday 18/04/2005, 10:55   #13
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

סוכר אסור בפסח כי סוכר של פעם היה מוכן בדוד גדול שמרתיחים קני סוכר. היה שכיח שמי שמבשל את הסוכר שלו היה טובל את הפת שלו בסוכר בזמן ההכנה.
והואיל וזה היה שכיח בקנה מידה כזה שראו לאסור על סוכר משום הכי.

את המקור אני עדיין מחפש...
עדיין לא נקרא Monday 18/04/2005, 14:19   #14
בנימין

הסמל האישי שלבנימין

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אוקיי יחיאל, עכשיו ירדתי לסוף דעתך.

איסור סוכר אינו מוזכר בגמרא, אלא הוא מנהג מהדורות האחרונים. ולא מהטעם שהזכרת (שהרי זה לח בלח, ולפני הפסח בטל בשישים) אלא משום חשש קמח מעורב בסוכר (שק משומש למשל) וזה יבש ביבש ובפסח חוזר וניעור ואפילו באלף לא בטל.

ומה בא מנהג חב"ד לבשל את הסוכר לתמיסה לפני פסח, שאם יש בו חמץ הרי יהיה לח בלח וייבטל בס' לפני זמן איסורו.

נדמה לי שצריך לפתוח פורום שו"ת רבינו יחיאל
עדיין לא נקרא Monday 18/04/2005, 14:54   #15
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אני עדיין מחפש
...
עדיין לא נקרא Monday 18/04/2005, 16:58   #16
בנימין

הסמל האישי שלבנימין

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אין מה לחפש. אין גמרא כזו.
עדיין לא נקרא Wednesday 20/04/2005, 10:37   #17
qwerty

אני כבר שאלתי בפורום ציקלידים ולא קיבלתי תשובה ברורה: מה תכל'ס אפשר לתת לדגיגים קטנים של טרופאוסים?
qwerty לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 20/04/2005, 12:16   #18
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

קמח מצות
בשר טחון
לבן של ביצה קשה.
מלפפון מרוסק.
עדיין לא נקרא Wednesday 20/04/2005, 12:21   #19
אלוני

הסמל האישי שלאלוני

הודו על ההודעה שלך 2 פעמים

ציטוט:
פורסם במקור על ידי Cobalt
קמח מצות
בשר טחון
לבן של ביצה קשה.
מלפפון מרוסק.
חס וחלילה בשר טחון לטרופאוסים***********

אפשרי ירקות ירוקים למיניהם,
דפי אצת נורי.
עדיין לא נקרא Wednesday 20/04/2005, 12:43   #20
yanir-x

מאמר מעניין ומושקע,
תודה
yanir-x לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 21/04/2005, 00:35   #21
Furcifer

מאמר בדיוק בזמן.
Furcifer לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 26/03/2009, 21:42   #22
ראובן

הסמל האישי שלראובן

הודו לך על 40 הודעות 51 פעמים
סוג אקווריום: ריף SPS
וותק בתחום: מ-2004
ברירת מחדל תגובה להודעה: מזון דגים כשר לפסח- מאמר מאת Cobalt

הקפצה לכבוד החג הקרב ובא.
ראובן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 27/03/2009, 05:38   #23
איתי73

הסמל האישי שלאיתי73

סוג אקווריום: אקווריום מלוחים מרינה כ-800 ליטר

מה אני ייתן לדגים שלי לאכול

חשוב שתדעו, שחוות דעתי על גידול דגים אינה עובדה. אלא רק דעתי האישית מהניסיון האישי שלי .
איתי73 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 27/03/2009, 09:07   #24
Cobalt
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלCobalt

הודו פעם אחת בהודעה אחת

איתי, כל הדגים שלך (אא"כ הראש אריה הוא דג זהב) יאכלו בכיף בשר טחון טרי מפורר (מעט כי זה מלכלך).
מלפפון פרוס, נורי, לבן של ביצה קשה,
ותולעי דם...
עדיין לא נקרא Friday 27/03/2009, 12:48   #25
RCkiller

הסמל האישי שלRCkiller

סוג אקווריום: גופים רגיל לבנתיים...

כל הכבוד על ההקפצה להרבה יעזור

יש כבר דור שלישי כנסו לפה שינוי בעיצוב האקווריום

RCkiller לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 27/03/2009, 13:15   #26
Tomim

ציטוט:
פורסם במקור על ידי בנימין צפה בהודעה
) וכל החסילונים המיובשים מותרים בפסח (המילה "כשרים" לפסח לא מוצלחת, שהרי אינם כשרים כלל. יותר נכון "מותרים" בפסח).
רציתי לוודא שהמזון הזה כשר לפסח ולא מיובש עם חמץ
תמונות:

Tomim לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 27/03/2009, 14:19   #27
נווה

הסמל האישי שלנווה

הודו לך על 17 הודעות 19 פעמים

אני קניתי תולעים יבשות יותר מיזה אין האבה מה לעשות אני ייתן להם יחד עם זה מלפפון קישוא וחסה ושלום על ישראל
נווה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 28/03/2009, 14:53   #28
החובב-הותיק

הסמל האישי שלהחובב-הותיק

סוג אקווריום: 350 ליטר לאו טק
וותק בתחום: משנת 96'

האם ניתן וטוב לתת לדגים במהלך חג הפסח
מזון קפוא של אושן על בסיס קבוע?
אני מתכוון לתולעי דם וארטמיה?

איציק