AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 18/03/2002, 00:04   #1
מנטה ריי

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
ברירת מחדל סקאלרים ואלטומים

בחנויות נמכרים לצד הסקלארים דגי אלטום שנטען כי הם מגיעים מהאמזונס,
מחירם בערך פי 10 מהמחיר של הסקלרים.

ואותי מסקרן, איך זה שלא נתקלתי בסקלרים באותם צבעים כמו האלטום ?
הרי הסקלר הוא לא פחות ולא יותר אלטום מתורבת ?

האם לא מוכרים פה לאנשים לוקשים ? דגים מתורבתים ששימרו מופעי טבעי נמכרים כדגים שנלקחו מהטבע ?
מנטה ריי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/03/2002, 00:18   #2
עמירם ש.

הסקלאר הוא לא אלטום מתורבת. הסקלר הוא סקלר והאלטום הוא אלטום. שניהם שייכים לאותה משפחה ולשניהם צורת גוף דומה, אבל בזה נגמר הדימיון.

ההבדל העיקרי הוא שאלטומים אינם מתרבים בשבי, רק בטבע, בניגוד לסקלרים המתרבים כמו שפנים (בעצם הרבה יותר). הסקלרים אכן מגיעים במקור מהאמזונס, אבל האלטומים קיימים רק בנהר האורינוקו. האלטומים דורשים מים הרבה יותר חומציים ורכים מהסקלרים. ויש עוד די הרבה הבדלים.

בקיצור: לא, לא מוכרים לאנשים לוקשים. אלה באמת דגים שנלקחו מהטבע, ולכן הם יקרים.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/03/2002, 00:30   #3
מנטה ריי

תודה על ההבהרה.
מנטה ריי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 18/03/2002, 02:01   #4
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

מה שעמירם רצה לאמר זה - שהפעם לא מכרו לך לוקשים...
עדיין לא נקרא Tuesday 19/03/2002, 00:12   #5
עמירם ש.

קובי, אני חייב לומר שלדעתי רוב המוכרים - הרוב המכריע של המוכרים - הם אנשים ישרים שלא ימכרו לך לוקשים בכל מקרה. שני הלוקשים היחידים שניסו למכור לי (לפחות מה שאני מסוגל להיזכר כעת) הם "מלפיקס מרפא מחלות" ו"משאבת האוויר הזו שקטה", וגם אלה נבעו להערכתי מאמונה שלמה של המוכרים - ולפחות במקרה של המשאבה הסכימו להחליף לי בלי להתווכח. אז אני מוחה קלות בשם עולם המוכרים שאנחנו עושים להם לפעמים עוול.
עדיין לא נקרא Tuesday 19/03/2002, 09:48   #6
shoonra

הסמל האישי שלshoonra

הודו לך על 3 הודעות 5 פעמים
סוג אקווריום: צמחייה היי טק
וותק בתחום: משנת 90~,וואו עבר מלא זמן....

עמירם , אני לא יודע מאיפה אתה קונה אבל אם תכנס לחנות דגים שאתה לא מכיר ,ותציג את עצמך כמגדל מתחיל - או אז תראה את פרצופו האמיתי של המוכר

עוד דבר
מוכר שמוסר לך מידע לא נכון בתום לב גם מרמה (בוודאי שמטעה) אותך בצורה כל שהיא , הוא גורם לך להאמין שיש לו מומחיות וידע למרות שהוא חסר בדברים האלו, מה שיכול להיות יותר גרוע ממקרים של מוכר שמבין מה הוא עושה,ומרמה אותך רק במחיר
ולגבי משאבת האויר- אני לא רואה פה תום לב, קצת קשה לי להאמין שהוא מוכר מכשיר כזה בלי לבדוק אותו קודם-משמע הוא ידע על הרעש
עדיין לא נקרא Tuesday 19/03/2002, 19:23   #7
Wild Blue

סקלרים מהטבע זה אחד מהג'וקים שנחנסו לי לאחרונה לראש.
בעיקרון לפני כל הבלאגן עם האקווריומים והרביה המסחרית.
היו ברמה העקרונית בטבע באגן האמזונס שלשה מיני Pterophyllum הסקלר הרגיל- (Pterophyllum scalare (Lichtenstein, 1823 הסקלר המצוי כיום בכל חנות דגים ומהווה חלק גדול ממסחר דגי האקווריום.
הבא אחריו היותר מוכר אבל עדין לא ממש. הוא הסקלר אלטום Pterophyllum altum (Pellegrin, 1903) שלרוב מגיע לחנויות ישר מהאמזונס יש מקרים מועטים שדווחו על רביה בשבי שלא לדבר על רמה מסחרית. לכן הוא יקר יותר מעט יותר נדיר ולכל הדעות יותר מרשים ויפה גודלו הפיזי גדול באמת יותר מכל סקלר רגיל. לכן יש צורך לשם החזקתו בתנאים אופטימלים ונוחים באמת רצוי מיכל שגבוה מ60 ס"מ.
האחרון ההכי פחות נפוץ מוכר ומצוי הוא סקלר לאופולדי- Pterophyllum leopoldi (Gosse, 1963) היחידים שראיתי ושמעתי עליהם בארץ הם אצלי . הם נמצאו "בטעות" למכירה כסקלרי אלטום והם היו שם אפילו בלי שהמוכר ידע (כל המוכרים בחנות "צחקו" עלי שקניתי אותם כי הם היו ה2 שהיו במצב הכי רע הכי מכוערים ופגועים שבקבוצה היתה לי ממש מריבה עם המוכר כי בגלל שהוא מכיר אותי הרבה זמן סירב למכור לי אותם בגלל מצבם הרע לכאורה) אבל עכשיו יש לי 2 לאופולדים שממש יצאו מדהימים. גם סוג זה של סקלרים מגיע רק מהטבע למרות שיש דיווחים מרובים על רביה באקווריום אבל עקב כך שאין הוא מיוחד או יוצא דופן כל כך אין ממש משהוא שמרבה אותם בצורה מסחרית.

עכשין מעבר לזה יש הבדלים גופנים והתנהגותים מרובים וברורים בין השלושה.
הבולטים הם גודל פיזי פוטנציאלי. מספר צבע ותבנית הפסים שעל גופם. צורת אפם ועוד.

לכן בהתאם לסוגם ההבדלים ברביתם בפיזילוגיותם הנגישות והקלות בהסגתם וכו' כך גם מחירם.
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 19/03/2002, 23:34   #8
עמירם ש.

האלטום לא מגיע מהאמזונס. רוב המקורות טוענים שהוא נמצא רק בנהר האורינוקו בונצואלה. בכמה מקומות קראתי שניתן למצוא אותו גם בריו נגרו. על כל פנים, המדובר במים רכים מאוד ודי חומציים. למיטב ידיעתי עדיין לא הצליחו להרבות אותו בשבי.
עדיין לא נקרא Thursday 21/03/2002, 14:34   #9
Wild Blue

כפי שכתבתי:
ציטוט:
פורסם במקור על ידי Wild Blue
היו ברמה העקרונית בטבע באגן האמזונס שלשה מיני Pterophyllum
ככל שידוע לי נהר האורינוקו בונצואלה והריו נגרו נחשבים חלק מאגן האמזונס.

למי אתה מתכוון שלא הצליחו להרבותו בשבי
עדיין לא נקרא Friday 22/03/2002, 02:20   #10
עמירם ש.

אני לא יודע מה זה אגן האמזונס. התייחסתי למשפט שלך "הסקלר אלטום... שלרוב מגיע לחנויות ישר מהאמזונס". האורינוקו הוא לא האמזונס - המדובר בשני נהרות שונים שמפרידות ביניהן כמה מדינות. וכן, התכוונתי לאלטום שלא הצליחו עד כה להרבות אותו בשבי.
עדיין לא נקרא Saturday 23/03/2002, 00:51   #11
Wild Blue

בקשר לגאוגרפיה יכול להיות שאני מעט טועה אני אבדוק

בקשר לרביה תציץ פה:
http://www.aquaworldnet.net/wfangelf...cgi?read=30264
http://www.aquaworldnet.net/wfangelf...cgi?read=26371
http://www.aquaworldnet.net/wfangelf...cgi?read=32366
הכל מפורום אחד בנושא סקלרים.

מאמרים "מקצועים" על רבית אלטומים לא מצאתי אבל על לאופולדי מצאתי אחד:
http://www.e-aquaria.com/ins_leopoldi.html
עדיין לא נקרא Saturday 23/03/2002, 02:33   #12
עמירם ש.

הקישור המצורף תומך במה שאמרתי. בתרגום חופשי: רוב האלטומים נמכרים כ"ציד טבעי", משום שאם כבר יש רבייה מסחרית שלהם אזי היא מתבצעת על-ידי מגדלים שיש להם גישה לנהר עצמו, בו מצויים התנאים הדרושים. גם אם הציטוט נכון, אני לא מתייחס לרביית דגים בבית הגידול הטבעי שלהם כ"רבייה בשבי". (מי שכתב את ההודעה בפורום המצוטט אמר אמנם "אזור האמזונס", אבל אני מרשה לעצמי לחלוק עליו ולהתעקש על האורינוקו והריו נגרו).

שתי הערות:

1. הריו נגרו הוא אמנם אחד המקורות של האמזונס, אבל הוא לא האמזונס עצמו. האורינוקו הוא נהר נפרד. אגב, רוב המקורות מדברים על האורינוקו בלבד, ומקורות מעטים בלבד מזכירים גם את הריו נגרו.

2. ייתכן שיש מגדל פרטי פה ושם שהצליח להרבת אלטומים. ייתכן גם שיש מגדלים שהתפארו בכך בלי סיבה אמיתית, אם אתם מבינים את כוונתי. אבל אלטומים בחנויות שמקורם בגידול מסחרי מחוץ לנהר - עדיין אין.
עדיין לא נקרא Saturday 23/03/2002, 02:42   #13
Wild Blue

אני כתבתי שלרוב הוא מגיע לחנויות מהטבע אני מסקים שהמינוח לא מספיק מדגיש את העינין שהוא ב99% מהטבע. אבל אי אפשר להכחיש שאין רביה בשבי. ואלא עם אתה יודע בדיוק מאיפה הגיע הדג בכל שלב ושלב אתה לא יכול להיות באמת בטוח מאין בא. אבל דגי האלטום בארץ הם ללא ספק ממקורם אשר בטבע.
אם תסים לב יש איזכור לכך שמבוצעת הרביה של הדגים ב"שבי" בתוך מכלאות בנהרות המקור שלהם על מננת לאפשר מכירה גם של פרטים צעירים שהם יותר בעיטים להסגה בתפיסה מהטבע.
מה שכן קימת רביה בשבי יש בחור בגרמניה שאף פרסם על זה ספר.

ושוב בקשר למקור הגאוגרפי לאחר בדיקה אתה צודק אבל עדין הריו ניגרו כמקור לאמזונס נכלל באגן האמזונס.
עדיין לא נקרא Saturday 23/03/2002, 03:38   #14
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הערה קטנה לכם חבר'ה - מסתבר שבמעקב אחרי שושלות גנטיות של סקלארים רבים שנתפסו בטבע, ניתן למצוא גם שרידים של אלטום. פירושו של דבר שהייתה (וגם קיימת בהווה) cross breeding, בין שני המינים ומכאן מתחייב שהם מבקרים זה את זה באיזורי המחיה שלהם. החוקר שפרסם את המאמר (PHD בתחום) לא אמר מי מהם מבקר את מי, כך שאני לא יכול לאמר לכם אם אלטומים נמצאים באיזור האמזונאס, או שמא סקלארים הגיעו לאיזור הריו נגרו,, אבל ציין שאצל חלק מהסקלארים שהוא בדק יש עדויות להיותם דור שני להצלבה שכזו.הסקלארים נתפסו ד"א באיזור האמזונאס עצמו.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול