AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 07/10/2001, 02:17   #1
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

בארה"ב מוגשת עכשיו תביעה על סך 15 מיליון דולר !!!! נגד רשימת הדיוור APD, אני חושב שזה AQUATIC PLANTS DIGEST.

התביעה מוגשת ע"י PETSWAREHOUSE (לא אותה חברה כמו PETWAREHOUSE), הם טוענים שבדיונים שנערכו בפורום, חברי הפורום השמיצו את החברה והזיקו לשם שלה.
כמובן שפשוט מדובר בדיונים בהם החברים התלוננו על שירות החברה, ויש כאן את עיקרון חופש הדיבור וחופש המידע.
ליותר פרטים באתר הבא http://216.168.47.67/psw/

fish in heaven לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 07/10/2001, 04:52   #2
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 14 הודעות 30 פעמים

אז לא ללכלך על חנות הדגים של אפללו?
יש לי רק מילים רעות לאמר עליו...
ELMINISTER
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 07/10/2001, 17:37   #3
אביחי באי

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

יעוץ משפטי:

1. לא להגיד "חנות הדגים של יוספן" מכרה לי דג שמת בתוך שתי דקות.

אלא

למרות שקניתי דג ב"חנות הדגים של יוספן" הוא מת בתוך שתי דקות.

2. במקום להגיד "חנות הדגים של יוספן" מכרה לי ספוג ניקוי ב - 500 ש"ח.

להגיד

הספוג הנפלא שקניתי תמורת 500 ש"ח בחנות הדגים של יוספן, נמכרת ב - 5 ש"ח על ידי זייפני ספוגים בתחנה מרכזית הישנה אני אפנה ל - AFA.

3. במקום להגיד אין להם שמץ של מושג במכירת דגים,

אמרו:

החנות הנפלאה מכרה לנו דגים שהרגו אחד את השני למרות שהמוכר ביקש מהם בפירוש להמנע מכך,

ואולי החנות של יוספן תעניק לכם מתנה כריש חול לאמבטיית תינוק, או עכבר גזעי לאישה.
אביחי באי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 17:39   #4
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

אני לא יודע לגבי תביעות
מה שבטוח הוא שבאינטרנט יש חופש דיבור לאמר הכל ללא צנזורה.... עד לגבול הפגיעה בפרט (או לשיקולי מנהלי הפורום).
בכל מקרה:
אני מתכוון לאמר את כל הביקורות הכי נוקבות שלי (טובות ורעות) על כל דבר
FREEDOM SPEECH!!!!!!!!
ELMINISTER
עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 18:19   #5
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אבל למשל תיקח את מה שהיה בפורום דיסקוס, מישהו ביקר בחנות דגים מסויימת, ואמר שאיך שהיא נראית היא על סף פשיטת רגל.
ודבר זה הוא אכן הוצאת דיבה, אבל אל חשש הבאתי את הקטע לערך הומוריסטי בלבד תגידו כל מה שבא לכם, עד שהגרזן שלי יפול על ראשכם
עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 21:04   #6
עמירם ש.

ל-elminister - שתי הערות:

1. באינטרנט לכשעצמו אין שום חופש ושום בטיח. אפילו אם אתה יוצר אתר משלך אתה כפוף לחוקי המדינה בה אתה נמצא ועלול להיתבע גם במשפט בינלאומי. אם האתר אינו פועל ממחשב פרטי שלך אתה כפוף למדיניות השרת המאחסן. וכשאתה מתארח באתר של אחרים אתה כפוף גם למדיניות האתר.

2. בכל מקרה יש הבדל משמעותי בין חופש דיבור לבין הוצאת דיבה. הוצאת דיבה באינטרנט כמוה כהוצאת דיבה בכל פורמט אחר, ופירסום באינטרנט אינו מגן בשום פנים ואופן לא מתביעה פלילית ולא מתביעה אזרחית.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 21:12   #7
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אבל האינטרנט כן מאפשר לאדם להיות אנונימי, הרי אין בעיה לכתוב כאן הודעות, להיות בעל חשבון אימייל ולהיות חבר לכל דבר, בלי שלאף אחד יהיה מושג מי אתה (אם אתה עושה את זה ממחשב ציבורי)..
בכל מקרה, בתביעה האמורה, היה מדובר על תלונות על שירות גרוע, ופחות מאשר זריקת משפטים באוויר שהחנות על סף פשיטת רגל - כלומר הייתה ביקורות לגיטמית, מהמעט שאני קראתי.

ודרך אגב אני די בטוח שבתנאי השירות שלי אסור להוציא דיבה על אנשים אחרים אז שלא יעיפו אותנו מהשרת עדיף שלא לספר שלרוחמה יש בעיות נזילות קשות בחנות :razz:.

עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 21:34   #8
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אם כך, אנחנו למעשה כאריה נטול שיניים.

שמעו חבר'ה - מבחינה משפטית, בנוגע ללשון הרע (וכך עלינו להתייחס גם לביקורת שלילית על חנות), אין אמנם חקיקה ברורה אשר מסייעת לנו, אבל יש לחוק נטייה מובהקת לטובת התרת חופש הביטוי על פני דריסתו. (במילים אחרות, כל עוד לשון הרע שלנו לא פגעה בצורה חמורה באחד מן האינטרסים האחרים, כמו בטחון המדינה, הסדר הציבורי, חוק הגנת הפרטיות וחופש הפרנסה) הרי שהיא מותרת. בעיקר - לשון הרע "מתכסחת" עם הזכות לשם טוב.

בנוגע לביקורת עומדות לנו מספר הגנות:
1. יש בהן רלוונטיות ועניין ציבורי. חשוב שביקורות תהיינה בעלות עניין ציבורי. אין עניין ציבורי בדיווח כמו "לחבר שלי שלומו הם סידרו מחירים יותר טובים". אבל יש עניין ציבורי בדיווח כמו "טווחי המחירים שלהם משתנים מאדם לאדם".

2. יש בהן משום דיווח על עבירה החוק. מי שעדיין לא יודע - אם חנות מציגה מוצר למכירה ואיננה מפרסמת את מחיריו, מדובר בעבירה על החוק. זכותנו למתוח על כך ביקורת. זכותנו למתוח ביקורת על חנות שמוכרת ארואנות שחורות, פירנאות, תוכי ארא נכחדים וכו'.

3. יש בדיווח משום אמת. זה קצת יותר מעורפל, מכיוון שחוק לשון הרע משנת 65 מדגיש שזו הגנה טובה, ולא הגנה מוחלטת. בכל מקרה, רצוי לעמוד מאחורי הדברים שלכם, ולסייג את הביקורת שלכם ליום זה וזה, בשעה זו וזו. אם הייתם שם כמה פעמים - ספרו שהייתם בחנות כמה פעמים (וספרו כמה פעמים בדיוק הייתם שם). יהיה זה הוגן גם לציין ש"המוכרים היו לחוצים ועצבניים" בגלל שהחנות הייתה מפוצצת בלקוחות ואתם שאלתם למה לפלקוסטומוס ההוא יש כתם על הצוואר ולגורמי אין.

4. הגנת תום לב. כשביקורת נועדה באמת להרוס את החנות הנידונה, היא איננה ביקורת שיכולה להנות מהגנת תום לב. זה ההבדל הגדול, המכריע, שבין ביקורת בונה לביקורת קנטרנית. כל חנות יכולה להשתפר. זכותנו לנצל את כוח הקנייה שלנו בכדי לעודד את החנויות הללו להשתפר.

בקיצור - לדעתי רק בעל חנות ממש ממש קטנוני יגיש תביעה משפטית כנגד חברי פורום לדגים ובעלי חיים בשל ביקורת שהם מתחו כנגד החנות שלו, אבל על כולנו לדעת שזה אכן יכול לקרות, ולנקוט באמצעי הגנה ראויים ליתר ביטחון.

שימו לב שלמעשה כל הסייגים בחוק לשון הרע, הם סייגים לוגיים: כל עוד נשמור את הביקורת לגבולות הביקורת העניינית, ההוגנת, הנאמנה לפרטים, לא נעבור על שום חוק. ברגע שהביקורת תהפוך להשתלחות פרועה ולסגירת חשבונות, נעמיד את עצמנו במצב מסוכן.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: דג זאב 1 בתאריך 2001-10-10 16:22 ]</font>
קובי לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 23:16   #9
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

מכיוון שאני פתחתי את העץ והוא הלך לכיוונים שלא התכוונתי אני גם אגיב

לא התכוונתי להשתיק אף אחד- זכותו של צרכן להתלונן על שירות גרוע שקיבל (למשל שוני שקנה אקווריום דולף בחנות X, יש לו כל זכות בעולם להגיד לנו מה שם החנות)
הרי אם לא נתלונן אותה חנות תמשיך במעשיה הנלוזים.
אבל צריך לזכור את ההבדל בין תלונה לגיטמית - דגים מתים צפים בחנות, אין אחריות על דגים, המוכר חסר ידע.
לבין תלונות בסיגנון - החנות על סף פשיטת רגל, שלום מחנות XYZ הוא נוכל וכן הלאה.

בארה"ב התביעה היא די באוויר, למען האמת מי שקרא שם, היא יותר נועדה להשתיק אנשים מסויימים מאשר כל דבר אחר.

יש רק מקרים מאוד מועטים שבהם חנות יכולה להגיש תביעה על הוצאת דיבה.
ולהגיד שהדגים שקנית בחנות XYZ מתו או שלא הסבירו לך איך לטפל בהם מהווים ביקורת לגיטמית.

עדיין לא נקרא Wednesday 10/10/2001, 23:57   #10
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

יפה אמרו עמיתי המלומדים!
הכח האדיר של הפורום הוא איגוד היכולות והנסיון של כל אחד ואחד כאן!
כל אחד יגיד את מה שהוא חושב בגבולות הסביר (ואם לא יחליטו המנהלים "מה זה גבול סביר" ויקצצו לו את הכנפיים או הסנפירים)
בכל מקרה אני כן רוצה לכתוב ביקורות טובות ורעות על חנות מסויימת כולל הפקעת מחירים,שרות גרוע וכמובן ביקורות טובות
זה גם כח אדיר מול החנויות
וlet's face it ישנה הפקעת מחירים וישנו חוסר מקצועיות בשוק וניתן לטייב את המצב עי"י ביקורות בגבולות הסביר.
ELMINISTER
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 00:52   #11
עמירם ש.

להשלמת דבריו של קובי - את הדברים הבאים כתבתי בפורום דיסקוס אך הם נמחקו (מסיבה מוצדקת), וחשוב שמי שפיספס יקרא אותם:

1. פירסום לשון הרע הוא גם עבירה פלילית (שדינה, נדמה לי, שנת מאסר) וגם עילה לתביעה אזרחית. זו אחת העבירות בה אזרח יכול להגיש קובלנה פלילית בעצמו, ללא צורך במעורבות של הפרקליטות.

2. לפחות בקטע הפלילי אין צורך בהוכחת נזק, די בעצם הפירסום.

3. ניתן לתבוע לא רק את מי שיצר את הידיעה, אלא גם את מי שפירסם או הפיץ אותה - למשל בעל הפורום או בעל האתר.

4. כל ידיעה העלולה לפגוע במשלח ידו או במקצועו של אדם היא בבחינת לשון הרע (כולל ידיעה תמימה מסוג "אצל X המחירים גבוהים"). אלא מה, כמו שקובי אמר, יש מספר הגנות היכולות לסייע לנתבע. הגנה אפשרית אחת היא שהפירסום הוא אמת ויש בו עניין ציבורי (בניגוד למה שניתן אולי להבין מדבריו של קובי, עניין ציבורי בפני עצמו אינו מספיק - יש להוכיח גם שהמדובר בדבר אמת, ונטל ההוכחה הוא על המפרסם, לא על הנפגע). הגנת תום הלב אותה הזכיר קובי קיימת גם היא, אבל היא כוללת שורה של סייגים (למשל ביקורת על יצירה ספרותית או על עובד ציבור) ואינני בטוח שהיא תופסת במקרה של ביקורת על חנות.

5. ההסתמכות על האנונימיות שהאינטרנט מספק היא מסוכנת, משום שכיוון שהמדובר בעבירה פלילית אני מניח שניתן לחשוף את כל הפרטים ובסופו של דבר (ברוב המקרים) להגיע אל הכותב.

6. גם ההסתמכות על כך שבעלי חנויות לא יתבעו היא מסוכנת - אם לבעל חנות יש די זמן ודי כסף הוא עלול לתבוע, וזה יכול להיות בהחלט לא נעים.

הנקודה החשובה ביותר מכל האמור לעיל: אם אתם מפרסמים ביקורת, וודאו במאה אחוז שהיא מתבססת על עובדות הניתנות להוכחה (למשל, בתלונה על הפקעת מחיר שימרו את הקבלה) ולא על השערות או "המצאות אישיות".
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 11/10/2001, 08:38   #12
אביחי באי

רציתי להבהיר נקודה משפטית:

כשאתה הולך ברחוב עם חבר ומספר לו סיפור רכילותי או השמצות על חנות , לא יכול הנפגע להגיש נגדך תביעה, שיחה ברחוב דומה מבחינה משפטית לשיחה בצ'ט או שליחת דואר אלקטרוני (לקבוצת אנשים קטנה ולא מכתב שרשרת שעליו ישנם דיונים משפטיים שלמים).

לגבי פורומים המצב המשפטי שונה , פורום נחשב כהרצאה מעל בימה , או הופעה בפני קבוצת אנשים (אקראית) , שאז משפטית ניתן להגיש תביעת דיבה.

וכבר היו דברים מעולם... ולכן אנשי הפורום חייבים לטפל בתופעה זו מיידית מפני שהם האנשים שכנגדם תופנה תביעה (סביר להניח שהכותב איננו מזוהה).

מצד שני תמיד ניתן להגיד מהן החנויות הטובות ואז ברור שחנות שלא מוזכרת או מוזכרת בצורה מתחכמת לדוגמה:

מבין החנויות א' ב' ג' ד' ה' ו' , בדקנו ומצאנו ש א' וב' הינן חנויות מומלצות לקנייה , ובחנות ג' הייתי ממליץ לקנות מטהרי מים של 1000 ש"ח , לכל בר דעת ברור שהכותב המליץ שלא לקנות בחנות ג דגים או ציוד , אבל מצד שני הכותב בעצם ממליץ לקנות בחנות ג' ציוד מסויים , ולכן קשה מאוד לבסס תביעת דיבה על זה.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: דג זאב 1 בתאריך 2001-10-11 02:30 ]</font>
אביחי באי לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > כללי > קהילת אקווה
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא