AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 03/03/2002, 09:37   #1
אלנה

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

שלום לכולם.
ב-11/2 התגלו על הפלטי באקווריום שלנו נקודות לבנות (כנראה, הביאו אותם אקצינטרוסים קטנים, שמתו מהר מאוד אחרי שהכנסנו אותם). אקווריום 180 ליטר של ג'אוול, יש בו כרגע דגים הבאים:
2 סקלארים בגודל בינוני
3 פלטי
5 קורידורוסים
4 בוטיה ליצן קטנים
1 WHIP-TAIL
טיפלנו בתרופה בשם COSTAPUR של SERA באופן הבא (לפי המלצנ שראיתי באתר של דג-2000): כל שלושה ימים חצי מהמנה המומלצת (חצי בגלל הבוטיה) תוך כדי החלפת כ-30% מים כל פעם לפני הכנסת התרופה.
בנוסף העלנו טמפרטורה ל-28 מעלות והוצאנו פילטר פחם.
מאז עברו 3 שבועות ומחלה לא עוברת. קודם נקודות על פלטי נעלמו והופיעו 3-4 נקודות על אחד מהבוטיה. נעלמו על הבוטיה, הופיעו 2 נקודות על הסקלאר. אתמול חזרנו הביתה אחרי יומיים שלא היינו, שוב יש נקודה חאת על בוטיה.
מה עוד ניתן לעשות כדי להעביר לגמרי את המחלה? (חוץ מהוספת מלח - לא כל כך רצוי בגלל הדגים הרגישים.)
נתונים נוספים על האקווריום:
פילטר פנימי של ג'אוול שמגיע עם האקווריום (RIO180)
אמוניה, ניטריט - 0
ניטראט - 5 PPM
PH - 7.6
אלנה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 03/03/2002, 10:11   #2
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

לדעתי רע מאד עשית שנועצת באתר דג 2000 לגבי טיפול במחלות במקום להתייעץ עם חברי הפורום.

בוטייה ליצן הוא אכן דג רגיש, אבל לא לתרופות, אלא לנקודות הלבנות עצמן. במקרים רבים תהיה זו שגיאה לטפל במחלות או אפילו בטפילים בטיפול תרופתי מופחת כמות, מהסיבה הפשוטה שפשוט מעודדים את הטפילים/גורמי מחלה לפתח חסינות כנגד התרופה.

הקורידוראסים אכן יכולים להיות רגישים לתוספת המלח באקווריום ולכן הטיפול הזה איננו מומלץ להם.

אתן לך שלוש עצות:
1. להפסיק לשוטט באתר "דג 2000", לבריאותך ולבריאות הדגים שלך.
2. לקנות תרופה אחרת (כנראה שהטפילים המחוללים את הנקודות הלבנות כבר הסתגלו לתרופה הנוכחית) לנקודות לבנות, לבצע החלפת מים גדולה של בערך 30 - 40 אחוז ממי האקווריום, להוציא פחם פעיל, לבצע טיפול תרופתי מלא, בדיוק כמו שנדרש, ואם הנקודות הלבנות לא נעלמות, לעשות החלפת מים ולבצע את הטיפול פעם נוספת.
3. להפטר מהגורמים לטפיל. יש לך ריכוז גבוה למדיי של ניטראטים שנובע כנראה מהחלפות מים בכמות קטנה מדיי, ומאיכות מים ירודה.בנוסף, הפילטרים הפנימיים האומללים של ג'אוול לא מספיקים אף פעם לשום דבר - ההמלצה שלי היא לתמוך בו עם פילטר חיצוני חזק ורציני.
גורם נוסף לנקודות לבנות הוא טמפרטורה נמוכה מדיי. בכל מקרה, כל גורם שעלול להחליש את הדגים (דוגמת רעש רב, מיקום באיזור שנושבת בו רוח שמצננת בצורה קיצונית דופן של האקווריום, מקום שבו עוברים אנשים רבים וכו') יכול להיות סיבה מצויינת לנקודות לבנות.
עדיין לא נקרא Sunday 03/03/2002, 10:15   #3
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

דג-זאב אני חושב שאתה מתבלבל בין דג2000 לדג2001
דג2000 הוא אכן אתר כשר
עוד אופציה היא שלא מדובר על נקודות לבנות, תבדקו את זה היטב... (לא סביר, אבל מי יודע)
ורק דגש בקשר להחלפת תרופה - לוודא שהחומרים הפעילים שונים בתרופה החדשה.

fish in heaven לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 03/03/2002, 10:21   #4
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אוי אוי אוי !!!!
תודה שתיקנת אותי דניאל. אני מתנצל מכל הלב. אכן טעיתי ובלבלתי בין שני האתרים!

לגבי שאר העצות - הן נכונות
עדיין לא נקרא Sunday 03/03/2002, 14:22   #5
אלנה

כמה שאלות נוספות:
החומר הפעיל בתרופה שאני משתמשת זה מלכיט גרין. מה האלטרנטיבה? האם יש תרופה מסויימת שאתם יכולים להמליץ עליה?
לגבי החלפת מים - במצב רגיל אני מחליפה מים פעמים בשבוע, 8% מהמים כל פעם. האם זה מעט מדי?
לכמה הייתם ממליצים להעלות טמפרטורה, כך שזה לא יזיק לדגים (ממה שקראתי, התרשמתי שקורידורסים לא אוהבים מים חמים מדי)?
עדיין לא נקרא Sunday 03/03/2002, 14:49   #6
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הקורידורס גם לא אוהבים נקודות לבנות, עניין של שיקולי עלות מול תועלת.

העלאת טמפרטורה ל - 28 מעלות היתה רעיון טוב, אבל מאחר והאקווריום נמצא כבר בטמפרטורה הזו והטיפול התרופתי המצומצם לא צלח, הרי שיהיה עלייך להעלות את החימום בעוד מעלה או שתיים.

טיפול במלכיט גרין (למשל, פרומיסאול) הוא אכן אחד הטיפולים המוצלחים יותר לאקווריום. אבל הוא לא היחיד. נסי למצוא טיפול תרופתי שמבוסס על קפסולות תוססות במים. יש להן שמות מאד "מקוריים" כמו "מסיר נקודות לבנות" או "אנטי איץ'". תבדקי כמו שהציע דניאל, שהרכיב הפעיל בהן איננו מלכיט גרין, מכיוון שהוא לא יעזור יותר. תוסיפי גם מעט מלח למים.
עדיין לא נקרא Sunday 03/03/2002, 20:32   #7
מונומן

הסמל האישי שלמונומן

מלכיט גרין הוא פשוט מאוד - רעל , גם לדגים גם לפרזיטים ואחרים וגם לאדם.
שימוש בתרופה המשלבת מלכיט גרין ופורמלין (שגם הוא מאוד רעיל ..) הוא הטיפול הטוב ביותר נגד נקודות לבנות וגם מחלות אחרות כמובן , אינני בטוח ש"אפשר להתרגל" לתרופה הזו משום שאינה אנטיביוטיקה!
צריך סבלנות עם התרופה הזו
וצריך אק' מאוורר היטב אם לא הולך עושים סיבוב שני , עם התרופה הזו צריך *מאוד* להזהר עם שפמנוניים וחריתיים הם הרבה יותר רגישים למינונים של התרופה הזו
עוד פתרון הוא פשוט לעשות אמבטיה לדג החולה...

מונומן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 03/03/2002, 23:56   #8
wolf1

באותו עניין - גם לי התגלו על כמה דגים נק' לבנות.
האם טיפול בתכשיר של TETRA,בשם CENTRASPOT יעיל לטיפול במחלה זאת?
wolf1 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 04/03/2002, 00:12   #9
עמירם ש.

נראה לי שכדאי לבדוק הן את הסיבה למחלה והן את שיטת הטיפול.

נקודות לבנות נגרמות מטפילים. הטפילים מתפתחים על עור הדג במשך יומיים-שלושה, ואז נופלים מהדג, שוחים בחופשיות כמה שעות ויורדים לקרקעית האקווריום. שם הם מתכסים במעטה מיוחד, מתרבים (1000 צאצאים לכל טפיל!), ואחרי כמה שעות או ימים (תלוי בטמפרטורה) יוצאים מהמעטה ושבים ותוקפים את הדגים.

לא ניתן להשמיד את הטפילים כשהם בוגרים או מתרבים. השלב (הקצר) היחיד בו ניתן להרוג אותם הוא כאשר הם עוזבים את המעטה בו התרבו ומחפשים דג חדש לתקוף אותו.

המסקנה היא שבאקווריום חייבת להימצא תרופה פעילה בכמות מספקת ברגע בו הטפילים יצאו מן המעטה לאחר שהתרבו.

השיטה המומלצת לטיפול ב-Constapur היא מינון מלא ביום הראשון וחצי מינון ביום השני, בלי החלפות מים. בצורה כזו מובטח שהחומר נמצא במים בריכוז מספיק במשך 3-4 ימים. העלאת הטמפרטורה, אגב, גורמת פשוט לזירוז מחזור החיים של הטפילים ולהפחתת הזמן בו יש צורך להשתמש בתרופה.

אינני יודע מה הרעיון סביב השיטה של טיפול כל שלושה ימים עם החלפות מים באמצע, בוודאי לא בחצי כמות. הדגים היחידים הדורשים חצי כמות הם ניאונים וטטרות קטנות, ואין לך כאלה. כמו שקובי אמר, הבוטיה רגישה למחלה, לא לתרופה.

מה שמביא אותי לשאלה מדוע המחלה מתפתחת ומדוע אינה נפסקת. הטפילים נמצאים בכמות קטנה בכל דג בכל עת. הסיבה להתפרצות היא סטרס הפוגע ביכולת ההתנגדות של הדגים. בדרך-כלל המדובר בסטרס כימי (אמוניה, ניטריט, מתכות כבדות, כלור וכדומה) או בקפיצות טמפרטורה. דג חולה אכן יכול להדביק דגים אחרים גם אם אינם בסטרס, כפי שכנראה קרה אצלך - אבל כדאי לבדוק היטב את שאר הפרמטרים.

בקיצור: טיפול לפי ההוראות בתרופה (לא באתר), בכמות מלאה, וסביר שהמחלה תיעלם.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 04/03/2002, 08:51   #10
אלנה

טוב.
אתמול העלתי את הטמפרטורה במעלה אחת (עד 29)והיום עוד במעלה, כך שאני מצפה לראות 30 מעלות כשאני אחזור הביתה. היום אני אעשה החלפה של 30-40% מים ואחרי זה אוסיף תרופה לפי הוראות היצרן. מקווה שזה יעזור.
לגבי סיבה להתפרצות, קשה לי לקבוע. מה שכן, שלושה ימים לאחר תחילת הטיפול השארתי את האקווריום ליומיים בטיפול של ההורים, ואמה שלי הפילה טמפרטורה מ-29 ל-24 ביום אחד. כשחזרתי, העלתי את זה בהדרגה בחזרה, אבל הרבה בריאות זה בטח לא הוסיף לדגים.
בכל מקרה, תודה על העזרה.
עדיין לא נקרא Tuesday 05/03/2002, 00:34   #11
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הרבה בריאות זה לא הוסיף לדגים שלך, במיוחד אם את זוכרת שטפילי הנקודות הלבנות נמצאים כמעט על כל הדגים (באדיבות החנויות) ושהם נוטים להתפרץ בעיקר כשיש ירידה דראסטית בטמפרטורה - אשר מחלישה את הדג.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא