AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 10/01/2002, 02:49   #1
Wild Blue

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

חציצה היא גורם מאוד חשוב, היא משפיעה על pH ועל הקשיות של המים (אם הבנתי נכון).
עכשיו הענין והשאלה היא כזאת מה הסימן הלועזי לערכת בדיכה זו KH/DH/GDH ? והאם יש חברה שהערכה שלה נוחה ומומלצת במיוחד?
ומה הערך המומלץ ברגע שאקנה ערכה?
איך אני מוריד את החציצה בכדי לקבע pH על ערך נמוך יותר, יוצא לי מהברז 7 באקוורים יש לי בין 6.5 ל7.5 בסיוע מערכת CO2 שבנויה על גז דחוס. אני משער שהחציצה של המים שלי על הפנים אם אני לא מצליח לקבע pH מה אני צריך לעשות?

נתוני האקווריום:
160 אורך * 60 גובה * 50 רוחב.
טמפ' 31-32.
צמחיה חיה מרובה.
2 פילטרים חיצונים.
מערכת CO2 של מיכל CO2 דחוס ו2 דיפיוזרים קצב שחרור הגז 1-2 בועות בשניה.

מיועד להיות אקווריום לדיסקוסים כך שרצוי לי PHחומצי ויציב בכדי שיהיה להם טוב

</a>

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: Wild Blue בתאריך 2002-01-09 19:13 ]</font>
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 10/01/2002, 06:47   #2
עמירם ש.

חציצה מסומנת KH ("קיצור" של Carbonate Hardness) ומבטאת את ריכוז יוני הפחמות במים - קרבונטים (--CO3) וביקרבונטים (-HCO3), למשל כתוצאה מהמסת סודה לשתייה. כהגדרה, אין קשר בינה לבין הקשיות הכללית (GH), המבטאת את ריכוז יוני הסידן והמגנזיום במים.

האפקט העיקרי של החציצה היא מניעת שינוי מהיר או קיצוני מדי ב-pH. כאשר ממיסים חומצה במים שיש בהם חוצץ, יוני החומצה (+H) מתרכבים עם החוצץ ומתפרקים באיטיות ל-CO2 ולמים, במקום להישאר במים ולהשפיע ישירות על ה-pH.

קיים קשר כימי מדוייק בין ריכוז החוצץ, כמות ה-CO2 במים וה-pH. תוכל למצוא פרטים מדוייקים כאן. מן הטבלה תוכל לראות כי עבור KH=5 (ערך מקובל במים בישראל) יש צורך בריכוז CO2 של 15ppm כדי להגיע ל-pH=7.

בדרך-כלל קיים הבדל בריכוז ה-CO2 בין היום ללילה, וכתוצאה מכך נגרם הבדל של בערך 0.3 ב-pH. סקלת ה-pH היא לוגריתמית כך שהבדל כזה מבטא שינוי של בערך פי 2 בריכוז יוני המימן, שאיננו מזיק. השינוי אצלך הוא פי 10, והוא יכול להיות קטלני אם הוא מתרחש במהירות.

אם תוריד את החציצה, תגרום אמנם לירידת ה-pH בריכוז CO2 נתון, אבל המים יהיו הרבה יותר רגישים לשינוי pH כתוצאה משינוי CO2. לדוגמה, בחציצה של 1 מספיק שינוי ב-CO2 של 10 חלקים למיליון כדי לגרום לשינוי של 1 ב-pH, בעוד שבחציצה של 10 נדרש שינוי של למעלה מ-100 חלקים למיליון כדי להגיע לתוצאה דומה. לפיכך, אם אתה רוצה להוריד את ה-pH ולשמור עליו יציב, אתה חייב דווקא להגדיל את החציצה, למשל ע"י הוספת סודה לשתייה למים, ואז להגדיל גם את ריכוז ה-CO2. אתה חייב אבל להיזהר שה-CO2 לא יגיע לריכוז שיהיה קטלני לדגים (לא לעבור את ה-40). זה משחק די עדין אבל לא מסובך.

יש לשים לב שהחוצץ מתכלה עם הזמן, משום שככל שנוספת חומצה למים, החוצץ מתרכב איתה ונעלם. יש לזכור גם שניטראט מומס הוא חומצה, כך שהחוצץ נעלם עם הזמן גם אם לא מוסיפים שום חומצה באופן ישיר (זו אחת התופעות של "אפקט האקווריום הוותיק"). החלפות מים קבועות הן דרך טובה לשמור על החציצה, כמו גם הוספה מלאכותית של חוצץ.

התופעה שהסברת לא ברורה לי. אם קצב שיחרור ה-CO2 הוא קבוע, אם הדיפיוזרים הם מקצועיים ואם אתה מבצע החלפות מים קבועות, אתה לא אמור לראות שינוי של יותר מ-0.3 ב-pH. נסה לחשוב מה מהדברים שאמרתי הוא הגורם לבעייה אצלך.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 10/01/2002, 08:11   #3
ברקודה

עמירם אתה לא מדייק אומנם חומצה משחררת פרוטון
אך זה אינו מתרכב עם החוצץ ויוצר בהכרח פחמן דו חמצני תוצר של התרכבות חומצה ובסיס הוא
מים ומלח(מלח המורכב מהיונים של החומצה והבסיס)
חציצה במים של ארצנו היא בסיסית מטיבעה אך חציצה יכולה להעשות גם ע"י חומצות כל עוד במים
יש חומר אורגני או מלחים מסיסים תתקיים בהם תופעת החציצה כלומר כל גורם שיוכנס למים בין
אם הוא חומצה או בסיס " יבלם" ע"י התמיסה
והשינוי לא יהיה דראסטי בניגוד להכנסת כמות מזערית של חומצה או בסיס למים מזוקקים דבר המשנה את הפי אג באופן דראסטי- אני לא אכנס כאן
להגדרות הפי אג והפעולה הכימית של החציצה
אבל די להבין שאם רוצים להשפיע על פי אג יש לקחת בחשבון שחלק מהחומצה (או בסיס במקרה של מים חומציים)שנכניס יסטר ע"י החוצץ לכן נהיה
צריכים להכניס כמות גדולה יותר של אותו גורם
כאשר המים הם בעלי חציצה גבוהה( קרי יש בהם כמות מומסים גבוהה)
ברקודה לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 11/01/2002, 06:29   #4
עמירם ש.

צירוף של --CO3 עם שני יוני +H נותן H2CO3 שמתפרק ל-H2O ו-CO2. אין כאן שום מלח.

נכון ש"החצי השני" של החוצץ (למשל Na בסודה לשתייה) יכול ליצור מלחים, אבל זו תופעת לוואי ולא החציצה עצמה.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 11/01/2002, 20:39   #5
Wild Blue

מאחר שאין טשובה החלתית של מה כדאי לעשות.
ושזה נשמע לי לא טוב להוסיף סודה לשתיה למים שיהיו בהם דיסקוסים אחר"כ אני חושב שאוותר על המלחמה בחציצה ואשאיר אותה איך שהיא אבל אנסה לבדוק מה קורה עם הpH אצלי
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 11/01/2002, 23:10   #6
ברקודה

חציצה אינה תלוייה בסוג היונים שבמים אלא ביכולתם להתנהג כחומצת או בסיסים חציצה היא מה שנקרא בלעז בופר
מים יכולים להיות בסיסים עם חציצה גבוהה או חומציים עם חציצה גבוהה
בקשר למלח קרא מה שכתבתי בסוגריים
ברקודה לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא