AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > אקווריום צמחייה

צור אשכול חדש  תגובה

הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 07:36   #1
Legolas

הודו לך על 3 הודעות 3 פעמים
ברירת מחדל "הקוביה" (מאמר מס' 1

"הקוביה" (מאמר מס' 1: ) אק' צמחייה בנפח גדול תכנון ובניה
מאמר מקורי מאת: UVcubic

"הקוביה" (מאמר מס' 1): תכנון כללי, אפיון צרכים, מה אנו רוצים? מה המטרה? הערכת תקציב גסה. וקבלת אישור מה"בוס".

שלום לכולם,
הכינוי שלי הינו UV, ואני חבר באקווה מזה כשנה. אבל, לצורך פרוייקט הקמת אקווריום החדש שלי אתם יכולים לקרוא לי UVcubic, כיוון שמדובר באקווריום בנפח של קוב ושליש לערך (כלומר 1350 ליטר). מטרותי מכל הפרוייקט (המגלומני משהו - יש לומר) הינן להרים פרוייקט מתוכנן ככל האפשר, תוך שיתוף מידע מקסימאלי עם חברי הפורום, קהילת החובבים, ואפילו בעלי העסקים, תוך רצון להעלות את רמת הבניה, וטיפול בתחביב הכל-כך מרתק הזה שנוגע כמעט בכל התחומים של מדעי החיים כגון: ביולוגיה, כימייה, פיזיקה, ותתי נושאים רבים בהם. מטרת הפרסומים הינה ללמוד, ללמד, ליצור קשרים עם אנשים מהתחום, ולהחליף מידע חשוב ומועיל, שברוב המקרים התגלה גם כחוסך כסף, וגם עוזר שלא ליפול בטעויות שרבים אחרים נפלו בהן כבר בעבר.

שלא יהיה ספק,
גם אם אמרו עליי בעבר שאני "מבין עניין" את כל מה שלמדתי (הכל!), למדתי מתוך קריאה של החומר המפורסם בפורומים בארץ ובחו"ל, ובעיקר בפורום זה! כך שלכל אלו שיש להם שאלות, אנא ממכם השתמשו במערכת החיפוש שבאתר זה, ותמצאו לא רק תשובה אחת אלא מספר תשובות, מכמה זוויות ודעות.

קצת על עצמי,
מהנדס בהשכלתי, מתגורר באזור השרון, נשוי ואב לשלושה, ואם בענייני תחביבים עסקינן הרי שאני בעייתי במיוחד, שכן כמעט כל דבר מעניין אותי אבל בעיקר דברים הכוללים עיסוקים טכניים עד טכניים מאוד כגון טיסנים, כלי רכב, מחשבים, גינון (מסתבר שגם גינון תת-מיימי), וכמובן תחביב הטיפול באקווריום הכולל דגים, צמחיה, ושאר DIY בבית כשיפוץ ובניה.
היני מגדל דגים כבר לפחות 20 שנה, אבל באקווריום הנוכחי שלי אני מטפל כעשר שנים סה"כ. עברתי את מה שאני מכנה "מסלול ההכשרה המסורתי ללימודי אקווריומים" שכלל בין היתר אקווריום עם דגי זהב (שלמרות עמידותם הרבה מתו כל הזמן מחוסר ידע וניסיון), בשלב מאוחר יותר עברתי לגידול ורבייה של דגים משריצי חיים, עליתי מדרגה נוספת לטיפול באוסקרים ושאר "מפלצות" הקלות לטיפול, ולאחר מכן טיפסתי לטיפול במגוון סוגים של ציקלידים אגרסיביים יותר ואגרסיביים פחות (מדובר בעיקר בציקלידים מאגם טנגניקה, ולא נראה לי שהיו לי מלאווים ודרום אמריקה), דאגתי לרבייתם של הציקלידים, גידלתי, טיפלתי והכי חשוב נהנתי. גולת הכותרת הייתה בחמש השנים האחרונות - טיפול במלך מלכי האקווריום: הדיסקוס שלכל הדעות, גם "המקטרגים", בהחלט ירכינו בפניו ראש, ויתנו לו את הכבוד השמור רק לו. אומנם מעולם לא יצא לי לבנות אקווריום רביה לדיסקוסים, אך למרות זאת בכל פעם שזוגות הטילו אצלי זו היתה התרגשות שאין כדוגמתה, וכללה צילומי וידאו וטלפונים לחברים ומשפחה שיבואו לראות.

לפני כשנה,
בדיוק בינואר 2005 לאחר תקופה די ארוכה שלא עקבתי אחרי התפתחות הפורומים בארץ בנושאי דגים ואקווריומים, חבר שעבר לצמחיה הדליק בי מחדש את הניצוץ וזה הפך ללהבה שכילתה כל ספק באשר להמשך פיתוח התחביב אצלי. זהו, החלטתי, מכאן אפשר רק "לעלות" לצמחיה !
במהלך השנה הזו ביצעתי באקווריום שלי כל ניסוי אפשרי וכל זאת כדי לנסות וללמוד מה יקרה כשאתקל בבעיה דומה אבל לא עם 100 ליטר אלא עם 1000 ליטר. וזה לא חוכמה לומר "אופס" לא חשבתי על זה.

הניסויים שביצעתי כללו בין היתר:
1. דישון יתר / דישון חסר.
2. חוסר דישון והזמנה רשמית ל"אם כל הנזלות" – הגברת ציאנובקטריה ! (עשיתי זאת לפחות 3 פעמים וטיפלתי בצורות שונות).
3. משחק עם טמפרטורות, והבנת החשיבות וההשפעה על התהליכים באקווריום.
4. מחקר שלם על תאורה (מקווה שאוכל לכתוב על כך בהמשך).
5. פירוק הדשן למרכיביו השונים והבנת ההשפעות על הצמח (צבע, קצב גידול, רגישויות ועוד).
6. גיבוש דעה אישית לגבי מצע והטיפול בו.
7. הסינון והשפעותיו.
8. מדידות זמנים לטיפול באקווריום והנחת הנחות לגבי ההשלכות באקווריום גדול יותר, קביעת מדיניות טיפול והשקעת זמן.
9. לראשונה גידלתי סרטנים מכל מיני סוגים ולמדתי על התנהגותם (שמעידה רבות על איכות המים).
10. ביצעתי מחקר לגבי אקווריומים גדולים בעולם, מגמת אקווריומי הפרספקס (לא מצא חן בעיני), ומה אנשים גדולים ומנוסים ממני עושים כדי לטפל באלפי ליטרים של מים.
11. למדתי מה המשמעות של המושג "עיצוב אקווריום צמחיה", מול המושג "גידול צמחים" (ובקצרה ממש - ההבדל העיקרי זה גב שבור כל שבוע ביום שישי בצהריים).
12. פיתחתי את הגישה שלי לעיצוב האקווריום, מה שאני מכנה "משחק השח-מט התת מיימי" (ברגע שאצליח למצוא מעיל שחור ומבריק כמו של טקאשי אמאנו) ואני כותב על כך מאמר מסודר.
13. והחשוב מכל: המשכתי לחלום על ה"קוביה" – קוב מים שיהווה את חלקת האלוהים הקטנה שלי.
14. בחנתי (גם אם באופן מאוד סובייקטיבי) את ההשפעה על הילדים. הילדים שלי מרותקים לאקווריום , אולי פחות זמן ממני, ולא ממש שמים לב אם חסרים כמה דיסקוסים, אבל בהחלט נחמד לראות את האמצעית בת השלוש מסננת "אוטצינקלוס" ו"קורידורס סטאר-ביי" מבין שינה. הגדול הינו בן 6, אבל קטן עליו "המיקרנטמום מיקרנטמויידס" או ה"היגרופיליה פוליספורמה סאן-סט מורף".

עד כאן הקדמה ומכאן ניגש לעניין,

מה אנחנו רוצים מהאקווריום שלנו? מהי המטרה?
אצלי ממש ישבתי וחשבתי על דברים שהאקווריום יספק או בוודאות לא יספק.

מה הוא לא יספק?
ראשית, אני לא מתכוון לעבוד אצלו, נקודה!
אם אני הופך לפועל שחור שכל תפקידו הוא לתחזק את המערכת הזו שתשרוד אז אוי ואבוי. היחס בין השקעה בתחזוקה לבין הנאת הצפיה צריך להיות שבר עשרוני מאוד קטן, ובעברית: הקצבתי לעצמי עד שלוש שעות בשבוע (בדרך כלל ביום שישי), לתחזוקה מונעת, גיזום, וטיפול בבעיות לא דחופות אבל שדורשות טיפול. בהתחלת הדרך עם הצמחיה זה לקח יותר אני מודה, ומשפטים כגון "יש לך גם ילדים חוץ מהאקווריום" נזרקו לאוויר מהבוס שלי (שאגב אני נשוי לו). כיום אני משקיע לא יותר מעשרים דקות פעם בשבועיים, בפרנציפ אני לא משקיע יותר כדי ללמוד שאם תתעצל לגזום היום בעוד עשר דקות, תצטרך להשקיע מחר כפל כפליים בריבוע בגלל אותה הזנחה, שכן מה שלא נגזם חסם אור, ואור חיוני שלא הגיע גרם לפגיעה בצמחים אחרים, קצב צריכת המינראלים במים גדל (ורק בשביל לסיים בחרוז) חבל.

בעשרים הדקות שהקצבתי לי, אני מבצע:
א. החלפת מים, פרישת צינורות מהאקווריום ויניקת כל החולירות שבעולם לפה, משיכת צינור מהגינה לאקווריום תוך טיפטוף מתמיד על השטיח והספה
ב. התעסקות בלתי פוסקת עם כל הפתיחה והסגירה של המכסה ומלאכת הזזת הכבלים, מי שיש לו אקווריום של מותג כמו MP, ג'אול, רנה או פנורמה, ושידרג תאורה לצמחיה, אני בטוח שיודע על מה אני מדבר. מה שיפה כאן שלכל אחד יש את המומחיות שלו לפתיחת סבך הכבילה והזזת הנורות המונחות. תן למישהו אחר לגעת ואם הוא לא יתחשמל למוות אז בטח הוא יגרום לאיזה נורה ליפול למים.
ג. וכמובן גיזום, שתילה מחדש, מיון הגזם וטלפון לכמה חברה שיבואו לקחת כי חבל לזרוק לימנופיליה ארומטיקה, קבומבה אדומה, ואיזה שארית קטנה של אוסטרליס שלקח לי שנה ללמוד איך להתייחס אליו שלא יעלב וינשור ביום אחד.

ככה זה נראה: כללי

אל נא תכעסו ואל תשאלו איפה הייתי כל השנה הזו עם תמונות, פשוט קניתי מצלמה ממש לפני כמה שבועות ואני לא יודע עדיין להפעיל אותה. חוץ מזה רק עכשיו הצלחתי ללמוד איך מעלים כמות של תמונות לרשת בלי לבצע עבודה סיזיפית.

ואולי מקרוב יותר:

וצילום מלמעלה (ניסיתם כבר? ממש מגניב):

שנית,
אשתי השביעה אותי שלא להפוך את הסלון שלנו למסעדת דגים, והאמת שלמרות שהבטחתי מכל הלב, מה כבר יכול להיות אם לא יצליח לי, אין הרבה ברירות אם לא ילך צמחיה אז מה שנשאר זה בעיקר ציקלידים. ובלי לפגוע חלילה באף אחד, אבל 3 מטר ציקלידים = מסעדת דגים, כבר אמרנו.

אבל,
בכל מקרה אני לא מתכוון להתיאש כל כך מהר, בשביל זה אתם כאן לא?

ומה האקווריום כן יספק? באילו תנאים עליו לעמוד?
א. כמובן הנאה וסיפוק מתוצאות של הצלחה בגידול צמחים ודגים חדשים וגם קיימים.
ב. לא עוד סחיבת צנרת בכל הבית , לא החוצה ולא פנימה.
ג. מכסה אקווריום הכולל בו את התאורה, שיאפשר לי בזמן הפרסומות שבערוץ 2 להכניס את היד ולהוציא עלה רקוב תוך שתי דקות ובלי הרבה אקרובטיקה (אתם יודעים על מה אני מדבר).
ד. עמידה ביעדי התקציב (אין עודף מזומנים, בטח לא כרגע).
ה. תחזוקה מינימאלית לפילטרים ולתאורה, ושאיבות רפש מינימאליות, אם בכלל.
ו. גישה סופר נוחה לכל מערכות החשמל, בלי להוציא כל מיני תקעים ידנית, אלא תוך שימוש במפסקים מבוקרי נורה.
ז. קבלת תמונת מצב אודות האקווריום ע"י מבט בפנל הנוריות (איזה פילטר כבוי, וכדומה).
ח. הקפדה על בטיחות עד כמה שאפשר, ובזה ממש לא לחסוך.

בתקופה האחרונה,
התייעצתי רבות עם חברים ואנשי מקצוע, חלקם מהתחום וחלקם אף מתמחים בצמחיה, וכל יהודי טוב ששמע את התכניות שלי, נתן דעה משלו ופרשנות משלו, כאלו אנחנו.
עם זאת כולם היו תמימי דעים: "מה שיהרוג אותך זה הגיזום" אמרו לי.

לא נותר לי אלא לפתח את הקונספט הבא,
(אנא הגיבו וספרו לי איפה אני טועה) גודל האקווריום הוא 3 מטר, 60 ס"מ עומק, ו-75 ס"מ גובה. למעשה, אני מחלק את האקווריום לשלושה אקווריומים של מטר, ובמקום לטפל פעם בשבועיים 20 דקות, אני אטפל פעם בשבוע, שעה. במקום לטפל ב-100 ליטר, אני אטפל בכ-400 ליטר, אבל באותו רוחב כמעט. מרבית הטיפול הינו גיזום, שכן שאר הדברים אמורים להיות אוטומאטיים או זניחים. אם היום לוקח לצמחים לגדול מגובה שליש לגובה פני המים כשבועיים (גובה מים נטו 35 ס"מ), הרי שעתה יהיה להם גובה רב יותר בצורה משמעותית. ואם לא לקחתי בחשבון כאן משהו אז אנא ספרו לי !

הערכת תקציב גסה:
זכוכית: 4500 ₪
ארון (סטנד): 3000 ₪
תאורה: 2000 ₪
דקורציה וצנרת: 1000 ₪
ציוד בסיסי: 2000 ₪
סה"כ: 12500 ₪ לערך.

עם הסכום הזה אפשר להתחיל לרוץ, ותוספות אפשריות בעתיד.
מי שרוצה אני אסביר לו למה זהו התחביב הזול ביותר שקיים (אולי אחרי תחביב הסריגה בשיטה עיוורת. . .) יש לי הסבר משכנע ! אותי לפחות שיכנעתי . . .

לסיכום,
במאמר היכרות זה: הגדרתי את מטרות הפרוייקט כפי שאני רואה אותן (ואשמח לקבל את תגובותיכם), את מסגרת התקציב, וכמובן שכחתי לציין שלא הייתי בכלל מעיז לכתוב שורות אלו אם אשתי היקרה לא היתה מאשרת אותן תחילה.
במאמר הבא: אציג בפניכם תכנון מפורט של עיקרי הפרוייקט, ואשמח לשנות מה שעוד ניתן לשנות במידה ואקבל הערות בונות.

שלכם
Legolas לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 08:14   #2
dt2002

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

וואו!!
dt2002 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 09:50   #3
הגרריסט

תשמע אז ככה!!!
שעורי בית עשית וכך צריך ראשית כל הכבוד על האומץ והיוזמה בהקמת המצפה התת ימי
שנית יש משפט שאומר אל תבוזו לקטנות ואל תרתעו מגדולות (כמו במקרה שלך )
ולעניננו !!!
הטיפול זה אותו הטיפול כמובן פילטרים בהתאם וגופי חימום בהתאם
חצץ : אתה בטח מבין שצריך משאית עם הייבר ( סתתתתתתם )
ואחרי שצחקנו נעבור לחלק האומנותי:
עשה מעשה חכם תבקש שיעשו לך קדח בזכוכית בצידו האחורי של האקווריום וחבר לשם ברז עם 2 גומיות והברגה. אחרי כן חבר לברז צינור ישירות לביוב(אם תצליח יצאת גדול )
פעולה זו נועדה לריקון מים ואין לך מושג כמה בלאגן זה חוסך לך
לגבי הוספת מים חבר לברז ניל או כל ברז הקרוב למצפה התת ימי צינור sp עם ברז ותרוץ איתו עד
לאקווריום לקדח עליון וחבר בעזרת הברגה
אם עשית את שני הדברים הללו אתה מסודר ובגדול גם נוחות גם חוסך זמן וגם שלום בית
קדח תחתון תעשה 4 סמ מעל החצץ וכל ריקון ערבב קלות את החצץ לשאיבת הרפש. בהצלחה
הגרריסט לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 12:34   #4
kongo39

הסמל האישי שלkongo39

ברירת מחדל אקואריום החלומות

כל הכבוד! האמא של האקואריומים!
יש נושא שנוטים להתעלם ממנו, למרות שלדעתי יש לו השפעה קרדינלית על השגת המטרות שהצבת לעצמך (בין השאר מינימום גיזום), והוא עומק האקואריום.
לעומק האקואריום השפעה עצומה על כמות האור המגיעה לצמחים. אני אישית לא מכיר (אולי פשוט מחוסר ידע) נוסחא לחישוב עוצמת תאורה נדרשת, כתלות בעומק האקואריום וסוג גופי התאורה. אבל ברור לי שלעומק שאתה מתכנן (75 ס"מ) תצטרך עוצמה אדירה של תאורה (לעניות דעתי פלואורוסנטים עלולים לא להיות אפקטיביים מספיק).
קח בחשבון שאתה מעונין במינימום טיפול, מניסיונך כגנן אתה בואדי יודע שצמחים שנמנע מהם אור מספיק נוטים לגדול במהירות לכיוון האור, ונוצר מירוץ בין הצמחים לכיוון האור, ואילו בצמחים שזוכים לכמות גבוהה של אור, המרחק בין מפרקי הגבעול מתקצר ככל שעוצמת התאורה גבוהה יותר והם נוטים לצמוח בצורה דחוסה יותר. לדעתי ככל שהאקואריום שלך יהיה שטוח יותר (עד גבול הטעם הטוב כמובן), תקטן התחרות בין הצמחים על האור, הצמיחה שלהם תהיה דחוסה יותר, וכתוצאה תזדקק לפחות גיזומים, ואם בעניני עיצוב עסקינן ככל שהצמחים "דחוסים" יותר קל יותר לעצב אותם.
אשמח לקרוא את דעתם של התותחים האמיתיים בתחום התאורה ובכלל....
יישר כח להמשך הפרויקט, השאר אותנו בתמונה תרתי משמע.
בברכה,
זיו
kongo39 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 13:01   #5
noa010

וואו !!
קטונתי מכל בעלי הניסיון שגולשים פה בפורום אבל..יש דבר אחד שחשבתי לומר לך מנסיוני הדל באקווריום גדול :
מידות האקווריום שלי - 1.20 אורך ; 0.50 עומק ו- 0.70 גובה.
אני בחרתי במידות אלה משום שפרופורציונלית - זה נוח ונעים לי בעיניים.
אופרטיבית - קשה להגיע לקרקעית, לשתילה למשל [בהתחשב בעובדה ששותלים ידנית ולא באמצעים כאלו או אחרים]; קשה לעבוד מלמעלה ולהסתכל מהחזית בו זמנית - בכדי לראות מה בעצם עושים ..
גם לבעלי, אגב, שגבוה ממני - זה לא ממש נוח.
noa010 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 14:35   #6
איציק רז ז"ל
יקיר אקווה

ברירת מחדל Re: אקואריום החלומות

ציטוט:
פורסם במקור על ידי kongo39
כל הכבוד! האמא של האקואריומים!
יש נושא שנוטים להתעלם ממנו, למרות שלדעתי יש לו השפעה קרדינלית על השגת המטרות שהצבת לעצמך (בין השאר מינימום גיזום), והוא עומק האקואריום.
לעומק האקואריום השפעה עצומה על כמות האור המגיעה לצמחים. אני אישית לא מכיר (אולי פשוט מחוסר ידע) נוסחא לחישוב עוצמת תאורה נדרשת, כתלות בעומק האקואריום וסוג גופי התאורה. אבל ברור לי שלעומק שאתה מתכנן (75 ס"מ) תצטרך עוצמה אדירה של תאורה (לעניות דעתי פלואורוסנטים עלולים לא להיות אפקטיביים מספיק).
קח בחשבון שאתה מעונין במינימום טיפול, מניסיונך כגנן אתה בואדי יודע שצמחים שנמנע מהם אור מספיק נוטים לגדול במהירות לכיוון האור, ונוצר מירוץ בין הצמחים לכיוון האור, ואילו בצמחים שזוכים לכמות גבוהה של אור, המרחק בין מפרקי הגבעול מתקצר ככל שעוצמת התאורה גבוהה יותר והם נוטים לצמוח בצורה דחוסה יותר. לדעתי ככל שהאקואריום שלך יהיה שטוח יותר (עד גבול הטעם הטוב כמובן), תקטן התחרות בין הצמחים על האור, הצמיחה שלהם תהיה דחוסה יותר, וכתוצאה תזדקק לפחות גיזומים, ואם בעניני עיצוב עסקינן ככל שהצמחים "דחוסים" יותר קל יותר לעצב אותם.
אשמח לקרוא את דעתם של התותחים האמיתיים בתחום התאורה ובכלל....
יישר כח להמשך הפרויקט, השאר אותנו בתמונה תרתי משמע.
בברכה,
זיו
***הכל במאגר מידע:
https://www.aqua.org.il/modules.php?n...rder=0&thold=0

צריך רק לחפש..
ואז רואים שיש
אז שיהיה בהצלחה,
אבל איפה הקוביה?
איציק רז ז"ל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 16:05   #7
RazEyaL

יפה מאוד!!
RazEyaL לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 16:30   #8
VINIK

הסמל האישי שלVINIK

באמת כל הכבוד על המאמר וישר כח כי בטוח שהשקעת הרבה זמן בתיכנון של האקווריום הזה ועוד יותר בהקמה.
האקווריום קיום עומד על תילו?
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 17:30   #9
itzik00

הסמל האישי שלitzik00

כל הכבוד

מצפה לראות את האקווריום עובד צריך להיות משהו פצצה

איציק
itzik00 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 05/03/2006, 18:35   #10
giliha

כל הכבוד, בהחלט מדובר בפרויקט לא פשוט אך מתוך הכירותי איתו אני בטוח שהפרויקט יצליח.
בהצלחה ותמשיך לעדכן אותנו .
giliha לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 06/03/2006, 12:24   #11
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הודו לך על 15 הודעות 33 פעמים

אחלה מאמר ידידי, ממתין לחלקים הבאים שמדברים יותר על ה"תכלס".
תענוג לקרוא
elminister לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 06/03/2006, 19:55   #12
DAV

וותק בתחום: אאאההה?

כל הכבוד !!

מחכה בקוצר רוח להמשך....
עדיין לא נקרא Tuesday 07/03/2006, 00:55   #13
UV

הסמל האישי שלUV

ברירת מחדל הקוביה

שלום חברים, תודה כפיר שהודעת לי על הפרסום כי התחלתי השבוע עבודה חדשה ולא הייתי שם לב לבד.

תשובות לשאלותיכם:

dt2002: תודה!, התמונות הן מ - 100 ליטר, אני אשתדל לצלם משהו דומה גם ב פי עשר נפח.

הגרריסט: לגבי חורים. צפה להפתעות כי אני מתכנן גם משהו נחמד שטרם נראה (לדעתי) בארץ - האמן לי ביום שישי ראיתי את האקווריום - עדיין לא מודבק כולו - עוד יש עליו עבודה אבל לא חסרים שם חורים. למען האמת גם היצרן (התותח- שאסור להגיד את שמו) שואל כל הזמן למה כל החורים האלו. . .

kongo39: ראשית אני יש לי את האורך שלי (אשתי אומרת שגם יש לי את הרוחב שלי אבל זה עניין אחר) שנית, אני כמו ששמתם לב מתכנן הרבה זמן, ויש לי כמה חברים שלא מבינים למה אני מתנדב לדחוף להם ידיים (לאקווריום) הביום שישי ולבצע להם גיזומים - אחת הסיבות היא כמובן "בדיקות עומק" ממש ברגע האחרון הוספתי 5 ס"מ נוספים אחרי ש"סנו-וויט" לחץ אותי בהמלצותיו ההגיוניות, ולאחר שדחפתי ידיים לכל האקווריומים שמצאתי "בשטיח של אקוווריומים" של הייצרן שמייצר עבורי. (ויש שם אקווריומים הרבה יותר גדולים משלי. . . ) 75 ס"מ + 10 לכותרת עליונה - זה לא פשוט נכון אבל זו פשרה בין יופי לנוחות.

noa010: ועל זה נאמר כבר "קשה, קשה" - (מתוך: "אתה רצה קנה שתיים פסטרמה קוניאק, קבלת קבנוס חינם?. . . .קשה, קשה").

איציק רז: תודה, כמה שחיפשתי לא הצלחתי למצוא דוקא את זה וחבל שאין תמונות. . .

VINIK: עומד חלקית יש צורך בשבועיים ייבוש במקום הייצור (לא להזיז) ועוד שבועיים אצלי בבית (לא למלא) . . .יש המון שטחי הדבקה שלא באים במגע עם האוויר, ודורשים ייבוש.

תודה למפרגנים, אבל חשוב לי לומר תודה אישית גם לאלו שעזרו לי בשלבי התכנון:

הראשון תתפלאו דוקא ברוך מור, שכל כך קשה להשיג, ישב והקדיש לי בעיקר בענייני צמחיה - אבל לא משנה מה הוא יאמר לכם הוא לא באמת האמין שאני אבנה כזה דבר. . . עם זאת למדתי ממנו רבות, (בעיקר שאני הולך להיות עבד! - ואם לא - כפי שאני מתכנן - אז זה בישבילו)

למתחרה של ברוך, נועם - המכונה falcon76 - (כמו הטיסן שלי) שבהחלט עזר וסיפק ציוד.

לאיציק "סנו-וויט" שהיה צריך להיזכר בדברים שאני עוד לא למדתי.

וכמובן למאסטרו - כפיר אלפנדרי - שלמרות הקושי פינה עבורי מעט זמן בשעת לילה מאוחרת,

טוב זה ממש הפך לטלנובלה. . . אז נעצור כאן עוד לא בניתי כלום. . . .חכו להמשך ! (יש למה תאמינו לי נשבר לי הגב !)
UV לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 07/03/2006, 13:02   #14
ראובן

הסמל האישי שלראובן

הודו לך על 40 הודעות 51 פעמים
סוג אקווריום: ריף SPS
וותק בתחום: מ-2004

כמי שמחזיק מיכל צמחיה בגובה 70, אני טוען שלא נח בכלל לתחזק אותו. לדעתי הגובה המקסימאלי המומלץ צריך להיות 65. כמובן שתאורה על בסיס מטאל.
ראובן לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 07/03/2006, 13:13   #15
noa010

ברירת מחדל Re: הקוביה

noa010: ועל זה נאמר כבר "קשה, קשה" - (מתוך: "אתה רצה קנה שתיים פסטרמה קוניאק, קבלת קבנוס חינם?. . . .קשה, קשה").

אז בשביל מה שאלת?!

ראה גם תגובתו של reuvenp9
noa010 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 07/03/2006, 16:33   #16
UV

הסמל האישי שלUV

ברירת מחדל /

כן ברור הבנתי ולקחתי בחשבון, אבל לדעתי זה היה ממש, אבל ממש לא יפה ללכת על אקוריום 60 או 65 באורך 3 מטר - כמו שכתבתי בקוים שהנחו אותי בתכנון - ויזואלית זה לא היה יפה (בעיניי כמובן) וממש "נאלצתי" להתפשר.

ראובן, סליחה גם לך מגיע תודה - כי גם אתה ישבת איתי בטלפון יותר משעה (דיי מזמן) וכוונת אותי לכיוון המטאל. . . וניסית להפחיד אותי עם ה"בית חגי" שלך. . .
אז תודה ! על העבר ובעיקר על העתיד (לפחות בענייני דיסקוסים)

UV
עדיין לא נקרא Tuesday 07/03/2006, 19:49   #17
tal2021

הסמל האישי שלtal2021

יופי של מאמר.......

מחכים להמשך
tal2021 לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 08/03/2006, 18:25   #18
UV

הסמל האישי שלUV

ברירת מחדל ok

OK לאחר שהכרנו, בפעם הבאה אנסה להציג בפניכם את התפתחות התכנון שלי בשרטוטים מפורטים, וחשיבה "בקול רם" - אשמח אם תתנו לי ביקורות כדי שאוכל לשקול שינויים. . .
מבטיח להשתמע.
UV
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 01:05   #19
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

לדעתי, לאחר שראיתי את התקציב. שתהיה חריגה (כלפי מעלה).
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 09:08   #20
UV

הסמל האישי שלUV

ברירת מחדל ג

אנא פרט !!!
אני עדיין ישן במיטה שלי, לא בא לי לישון בחוץ. . .
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 09:58   #21
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

מבטיח לפרט ידידי, את ההודעה הבאה שלי בעץ, תעלים מאישתך...
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 13:44   #22
UV

הסמל האישי שלUV

ברירת מחדל ב

בונ'א בעדינות . . .

ואל תתחיל להגיד שיש לי הרבה מקום אז צריך 500 כפול 3 ש"ח לכל קרדינאל וכאלו.

החישוב שהצגתי הוא מסגרת תקציבית כללית ואם יהיה 10% - 15% סטיה לא נמות מזה, לכל הפחות נהנה.
אבל את יש לי סטיה של סכום משמעותי יותר - אז תגיד/דו ומהר. . . לפני שיהיה מאוחר!
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 14:12   #23
עופר
מנהל פיתוח

הסמל האישי שלעופר

הודו לך על 57 הודעות 97 פעמים
סוג אקווריום: X2 צמחייה \נאנו ריף
וותק בתחום: 20 שנה

אני צופה חריגה משמעותית - ואני לא מדבר על אוכלוסיית דגים.
אני מדבר על הדברים הקטנים שתצטרך כמו מחברים וכמו מנגונים החלפות מים צנרות ציוד מתכלה ועוד.

לא חסר כפיר מכיר את הנושא טוב מאוד..
הלווותי לו בזמנו את המלונה של הכלבה שלי מכיוון שהוא היה מחוסר דיור..

בבקשה לא לשלוח אלי שאלות בנוגע למאמרים ולשאלות בנושא צמחייה בפרטי, זמני התגובה שלי בימים אלו ארוכים מאוד ולשם כך קיים הפורום.
עופר לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 14:32   #24
Udi
חבר כבוד, הוגה ומקים AquaDex

הסמל האישי שלUdi

הודו לך על 24 הודעות 46 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים

UV, קודם כל לפני ההערות המקצועיות תרשה לי להגיד לך כל הכבוד על המאמר, כתוב בצורה קולחת ומהנה, נהניתי מכל רגע שקראתי, אם האקווריום יבנה באותה מסירות שהמאמר נכתב (ואני בטוח שאף יותר) הצלחתך מובטחת

כאחד שמקים גם אקווריום צמחייה גדול (קצת יותר מחצי שלך) אני מכיר את רוב השיקולים והדילמות שעמדו בפניך (ובעיקר אלו הנוגעות לתקציב).

למרות שאני מכיר את הבעיתייות באקווריום בגובה 75 ס"מ אני חושב שעשית החלטה נבונה, יותר נמוך מזה היה נראה יותר כמו שרוך ופחות כמו אקווריום.
יחד עם זאת יש לכך מחיר, תצטרך להשתמש בנורות מטאל הלייד 250 וואט לפחות ואולי אפילו 400 וואט (זולל חשמל).
גם הגיזום של האקווריום לא יהיה פשוט אבל אתה תשתפשף עם הזמן בשימוש במלקחי שתילה וגזימה (זה בהחלט בעיה פתירה).

לא תהיה לך ברירה, אתה תהיה חייב לבצע החלפות מים ישירות לאקווריום ולנקודת ניקוז (כיור, ביוב, אמבטיה וכיוצ"ב, אני לא רואה אפשרות לעשות החלפות מים על בסיס קבוע בשימוש עם דליים (ועדיף שיהיה החלפות בטיפטוף 24 שעות ביממה).

לגבי הדישון, כמה טוב שאלמי פרסם איך לרקוח דשנים באופן עצמאי, היית צריך למשכן את האקווריום ם היית פונה לדשנים מסחריים.

בהצלחה ידידי, טוב לדעת שיש לי שותף להקמת אקווריום גדול.

מחכה בקוצר רוח למאמר מס' 2.
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 15:16   #25
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

הערכת תקציב גסה:

אין בעיה, למעשה כבר הבנתי שהזמנת את זה, אתה יכול לכתוב אם אתה עומד במסגרת התקציב

אין בעיה, למעשה כבר הבנתי שהזמנת את זה, אתה יכול לכתוב אם אתה עומד במסגרת התקציב

נראה לי שכאן יש לנו UNDER (קטן). לדעתי מערכת התאורה תעלה יותר כסף.
אם אני זוכר נכון ואולי אני מקדים את המאוחר, בחרת להשתמש בנורות MH, האם חשבון הנורות + הגופים + הרפלקטורים תואם את הסכום הנ"ל?
יתרה מכך ואני מדבר כרגע על הצבע של הנורות (טמ"פ הנורות בקלווין) - יתכן מאוד ותרצה לשלב נורות אדומות בכדי להבליט צבעים אדומים - האם ההערכה שלך מדברת גם על גוף אחד או שניים של T5 צבעוניים?
כך בחשבון שאם תבחר לדלג על זה, האק' יראה "פחות" מבליט צבעים

מה עם שעוני שבת?
אני מניח שתרצה לסמלץ זריחה ושקיעה, כל שעון שבת עולה כ90 ש"ח (ויסבורד).
אתה צריך כ3 שעונים כאלה לכל הפחות - 300 שקלים.
האם הצו'קים שלך נימצאים מחוץ לאק' בקופסה ניפרדת?
מה עם פיתרונות איורור לחום של הMH, זה עוד כ200-250 שקלים (חישבתי כאן מאוורים של שרת + שנאי מתאים)
מה עם תאורת לילה על הכייפק? לא תכין איזה פס חשמל מלא נורות LED כחולות לצפות בשוכני הקרעית? - עוד 150 שקלים (DIY יש תוכניות בפורום).

מה קורה עם מפצלי מתח? כאן לא נשים "שוקולדות של רבי שקעים" , אנו נשתמש באמבטיות שקעים מסודרות עם מכסי פלאסטיק (200 שקלים).
האם אתה בונה ארון חשמל או מפסקים? הסכום יכול לנוע בין 200-2500 שקל נוספים למערכת זו.

אני חושב שהסכום הזה קצת UNDER, אני לא יודע אם תבתחר להשתמש בצרת PVC יקרה (אני מדבר על חלקים כמו מחברים, ברזים כדוריים, אל חזור שכל חלק כזה עולה סביב ה100 ש"ח).
אם אתה מתכנן גזעים דקורטיביים לאק' בנפח כזה, יש לנו גם כמה מאות שקלים טובים.
איני יודע אם אתה הולך על מצע מדושן, אבל גם קוורץ בנפח הזה (אלה אם תלך על הקוורץ של שושני שאינטרטיותו מוטלת בספק) - זה לא מעט כסף.

כאן אני חושב שיש את הפער הגדול ביותר בין ההערכה שלך לדעתי.
אני מבין שאנו מדברים כאן לפחות על:
3 X גופי חימום 300W - מחיר לצרכן סביב ה150 ש"ח
מערכת פד"ח רצינית:
בוא נפרק אותה
בלון 8 קילו 300-350 שקלים
וסת - בין 200-700 שקלים תלוי בטיב
ברז מחט - 80 ש"ח במקרה ובחרת את הוסת הזול
מונה בועות - 40-60
ברז חשמלי - 180-220 ש"ח
צנרת יעודית - חינם לצורך הדיון
ריאקטור - כאן הייתי הולך על 2 יחידות על מנת למוסס ככל האפשר את הפד"ח - במקרה הזה הייתי מוסיף ברז סיכה לפני כל ראקטור (מוציא פיצול T מהבלון הראשי).
ראשי כוח 1800 (!) ליטר\שעה לכל ראקטור - 160 ש"ח.

מערכת הפילטרציה - אני לא יודע במה תרצה לבחור.
בוא נצא מנקודת הנחה כי אתה תלך רק על 3 פילטרי דוד בנפח של 10 ליטר הדלי
אני מעריך 350 כל פילטר שכזה? אז כבר עברנו את ה1000 שקל.
ההמלצה אגב לפחות 10% מהנפח מלא מדיה - אם תיצמד להמלצה זו (במקרה שנזניח את הצמחים כמטהרי מים). אנחנו כבר מדברים על דודים בגודל כפול מאילה (לדוגמה המודלים של איהם), הסכום הזה הופך להיות משולש....

מקרר - אני אתן לך את הבמה לספר, אני רק מרים את המתח של הגולשים כאן

מה עם מדיות לפילטר?! אנו לא רוצים להשתמש בטוף זול אשר אינו אינרטי? אנו צריכים להכין בין 30-90 ליטר מדיה אינרטית לטובת הפילטרים שלנו.
500 שקלים זה מחיר מציאה לכמויות גדולות.

באלה של פרלון - גליל צמר פרלון ענקי שיספיק לשנה וחצי הראשונות - 150 ש"ח אצל ששון הרפד
מערכת UV? אני יודע שיש קולות לכאן או לכאן, אני אישית ממליץ החום.
2 מטולי רקטות של 36W עם 2 ראשי כוח של 1800 ליטר לשעה יעשו את העבודה.
היום ישנן מערכות UV סיניות זולות מאוד, ממש לא כמו שהיה פעם, אבל אנו מדברים על הוצאה של למעלה מ1500 ש"ח רק בנושא זה.

בקר PH? לא חובה בהחלט - מדובר על עוד 1500 שקלים, שיקול שלך

דשנים - גם אם אתה מכין לבד, לנפח כזה אנו ניקנה חומרים ב500 שקלים שיספיקו לנו לשנה וחצי הקרובות.

סט ערכות בדיקה
מד PH דיגיטאלי - אל תלך על ערכה נוזלית, לא ישתלם לך במקרה הזה
ערכת אמוניה, ניטריט, ניטרט, פוספאט, KH, GH
------
500 שקלים נוספים - אל תאמר לי, "איני עובד עם ערכות בדיקה" - לא מרימים אק' כזה בלי ערכות בדיקה בצד., קשה להוציא מאיזון מערכת כזו, אבל כשהיא יוצאת, זה כמו פיל שועט כפלי מטה, ערכות בדיקה הם בגדר חובה.

האם אתה עובד עם מערכת 3 סננים (300 שקלים) או מערכת אוסמוזה הפוכה (550 שקלים)?
האם אתה מוהל מים?
אגב יש להכין אחת לחצי שנה סט סננים להחלפה (עוד 100-200 שקלים)

צמחים - חינם חינם - אל תוציא שקל
דגים - נזניח מהדיון כרגע, למרות שאני מתאר לי שמדובר על הוצאה של 10000 שקלים לכל הפחות (אבל זה לא בתקציב, ואת זה מזניחים כרגע, זו הוצאה שוטפת הכי כיפיית לאורך השנים)

סה"כ: 12500 ₪ לערך. - לא ממש....
אנה תסכום שוב את הפריטים שאתה בוחר מהרשימה (החלקית הזאת) בטוח ששכחתי דברים
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 15:59   #26
Udi
חבר כבוד, הוגה ומקים AquaDex

הסמל האישי שלUdi

הודו לך על 24 הודעות 46 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים

תאורה - לאקווריום הספציפי הזה בנפח 1350 ליטר הייתי הולך על וואט לליטר בקירוב (בנפחים גדולים ניתן להסתפק בפחות אבל בגלל הגובה), בהנחה שהוא משתמש במטאל 250 הוא יכול להסתפק בשילוב הבא:

3 מטאל הלייד 400 וואט (סה"כ 1200 וואט)
2 נורות T5 בצבע אדום באורך 120 ס"מ (עוד 100 וואט)

ניתן להשיג במקומות הנכונים בסביבות 2000-2500 ₪ לכל החבילה.

שעוני שבת – ניתן להסתפק בשעונים שעולים 19-50 ₪ כל אחד, לא צריך לדעתי יותר מ2 שעוני שבת כאלו.

פתרונות אוורור – אני מניח שניתן כאן להתקמבן עם חברים (מי שיחפש טוב אפילו כאן בפורום יוכל למצוא חברים נפלאים שמוכנים לעזור.

תאורת לילה –ממש לא חובה ניתן לוותר.

חשמל – באמת מומלץ לבנות אמבטיית שקעים מסודרת – 200 ₪ לא כולל עבודה.

ארון חשמל – נחמד, ניתן לוותר.

דקורציות – סלעים ואבנים ניתן לקנות במשתלות ומקומות מיועדים לכך (טופית), גזעים – מעריך ב 300-500 ₪ אצל הסוחרים ההוגנים.

חצץ - בזלת גרוסה בשושני עולה כ 100-150 ש"ח לכל האקווריום.

פומיס + כבול + קוקוס + אלמנטים למצע - 100-150 ש"ח

3 גופי חימום – אני מניח שאחד כבר יש לך מהאקווריום הנוכחי – נשארנו עם שניים 300 ש"ח

מערכת פד"ח – מניח שיש לך מהאקווריום הנוכחי, אם לא תוסיף בכיף 800-1500 ₪

מערכת פילטריזציה – הולך עם כפיר, 3 פילטרים של אטמן EF4 ישעו את העבודה (1200-1450 ₪) – אני בטוח שהמוכר יפצה אותך במדיה על חשבונו.

מקרר – הרוב הגדול של מגדלי צמחייה מסתדרים בלי

UV – ממש לא נחוץ בשלב הראשון, אפשר להוסיף בעתיד.

בקר PH – ע"ע UV

סט ערכות בסיסיות – מאמין שיש מהאקווריום הישן, אם לא צריך לקנות (אמוניה, ניטראט, PH, KH) מעריך ב 350 ₪ בהנחה שה PH אלקטרוני.

מערכת אוסמוזה – מאוד מומלץ 550 ₪.

דשנים – ברור שהוא יכין לבד, טריטוריה של כפיר אמר 500 יהיה 500

צמחים – חינם (אם לא מחשיבים את מחיר הדלק לנסיעה לאיסוף הצמחים).

דגים – למה צריך דגים לאקווריום צמחייה.... ניתן להתחיל בדגים זולים ופשוטים יותר בסכום ראשוני של כ 300 ₪.

הכל כולל הכל כ 7000 ש"ח.
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 18:22   #27
UV

הסמל האישי שלUV

ברירת מחדל d

וווווף. . . . נרגעתי.
לרגע חשבתי שמצאתם לי באג בתכנית. . . .כפיר אל נא תעשה פרומואים להודעות שלך, חייתי כמה שעות בחוסר וודאות. . . . עכשיו לעניין אני ארשום ע"ג ההודעה שלך:

[quote="elminister"]הערכת תקציב גסה:

עובדתית עלה לי 2200 ש"ח כולל פרזולים ודלתות + עבודה שלי - אני עובד בזול !

נראה לי שכאן יש לנו UNDER (קטן). לדעתי מערכת התאורה תעלה יותר כסף.
אם אני זוכר נכון ואולי אני מקדים את המאוחר, בחרת להשתמש בנורות MH, האם חשבון הנורות + הגופים + הרפלקטורים תואם את הסכום הנ"ל?
יתרה מכך ואני מדבר כרגע על הצבע של הנורות (טמ"פ הנורות בקלווין) - יתכן מאוד ותרצה לשלב נורות אדומות בכדי להבליט צבעים אדומים - האם ההערכה שלך מדברת גם על גוף אחד או שניים של T5 צבעוניים?
כך בחשבון שאם תבחר לדלג על זה, האק' יראה "פחות" מבליט צבעים

תכננתי ללכת על גופי תאורה סיניים עם מנגנון הדלקה של עין השופט או ניולייט => כ - 340 ש"ח מחיר מדף (כולל נורה סינית) אני בונה על מחיר של קבלני חשמל שהוא: כ- 300-320 כולל נורת אוסרם טובה - בדקתי !!! נורת אוסרם טובה של 6500K או 5200K עולה כ- 70 ש"ח כוללל מע"מ.
אל תשכחו שאני בונה על מכרז הציוד שארגן יצחקי (ראה לינק למטה !) - כמו כן הבטחתי מחקר שלם על תאורה, צבעים, נורות וגופים. . . .יבוא בעתיד - למעשה כבר עשיתי את המחקרים לפני כמה חודשים אני רק צריך להעלות את העניין על הכתב ולסדר את החומר.

מה עם שעוני שבת?
אני מניח שתרצה לסמלץ זריחה ושקיעה, כל שעון שבת עולה כ90 ש"ח (ויסבורד).
אתה צריך כ3 שעונים כאלה לכל הפחות - 300 שקלים.
האם הצו'קים שלך נימצאים מחוץ לאק' בקופסה ניפרדת?
מה עם פיתרונות איורור לחום של הMH, זה עוד כ200-250 שקלים (חישבתי כאן מאוורים של שרת + שנאי מתאים)
מה עם תאורת לילה על הכייפק? לא תכין איזה פס חשמל מלא נורות LED כחולות לצפות בשוכני הקרעית? - עוד 150 שקלים (DIY יש תוכניות בפורום).

מה קורה עם מפצלי מתח? כאן לא נשים "שוקולדות של רבי שקעים" , אנו נשתמש באמבטיות שקעים מסודרות עם מכסי פלאסטיק (200 שקלים).
האם אתה בונה ארון חשמל או מפסקים? הסכום יכול לנוע בין 200-2500 שקל נוספים למערכת זו.

טוב, לגבי חשמל אני מתומחר קצת נמוך, אני הולך על כ- 7-9 שעונים אין מנוס מכך, איוורורים בשפע (10 מאווררים - כשגיל יזיז את הת*ת ויארגן לי מהעבודה שלו), ולוח בקרה מואר מאחורי דלת זכוכית, כפיר אתה בטח יודע איך נראה ארון תקשורת בחדר שרתים. . . . משהו כזה - זאת שריטה אישית שלי. . .יפורט בהמשך. כספית יהיו לי הוצאות על מפסקים ופחות על שקעים אני מניח אבל יללא בואו נוסיף עוד אלפיה וננוח. - בינינו רוב הדברים הם לוקסוס ואפשר להוסיף אותם גם אחרי שנה. . .

גם אני רשמתי - מה אתה מעתיק. גם כאן עשיתי שיחה נוקבת עם הכימאי הראשי של טמבור (הבא שמדבר איתו בנושא דגים הוא רוצח אותו), אבל יש תוצאות, מצאתי בטון אינרטי לחלוטין - הישארו נא במתח עוד כמה שבועות ותראו - נקווה שיצליח. . .ולא יקר בכלל !

אני חושב שהסכום הזה קצת UNDER, אני לא יודע אם תבתחר להשתמש בצרת PVC יקרה (אני מדבר על חלקים כמו מחברים, ברזים כדוריים, אל חזור שכל חלק כזה עולה סביב ה100 ש"ח).
אם אתה מתכנן גזעים דקורטיביים לאק' בנפח כזה, יש לנו גם כמה מאות שקלים טובים.
איני יודע אם אתה הולך על מצע מדושן, אבל גם קוורץ בנפח הזה (אלה אם תלך על הקוורץ של שושני שאינטרטיותו מוטלת בספק) - זה לא מעט כסף.

כאן אני חושב שיש את הפער הגדול ביותר בין ההערכה שלך לדעתי.
אני מבין שאנו מדברים כאן לפחות על:
3 X גופי חימום 300W - מחיר לצרכן סביב ה150 ש"ח
מערכת פד"ח רצינית:
בוא נפרק אותה
בלון 8 קילו 300-350 שקלים
וסת - בין 200-700 שקלים תלוי בטיב
ברז מחט - 80 ש"ח במקרה ובחרת את הוסת הזול
מונה בועות - 40-60
ברז חשמלי - 180-220 ש"ח
צנרת יעודית - חינם לצורך הדיון
ריאקטור - כאן הייתי הולך על 2 יחידות על מנת למוסס ככל האפשר את הפד"ח - במקרה הזה הייתי מוסיף ברז סיכה לפני כל ראקטור (מוציא פיצול T מהבלון הראשי).
ראשי כוח 1800 (!) ליטר\שעה לכל ראקטור - 160 ש"ח.

מערכת הפילטרציה - אני לא יודע במה תרצה לבחור.
בוא נצא מנקודת הנחה כי אתה תלך רק על 3 פילטרי דוד בנפח של 10 ליטר הדלי
אני מעריך 350 כל פילטר שכזה? אז כבר עברנו את ה1000 שקל.
ההמלצה אגב לפחות 10% מהנפח מלא מדיה - אם תיצמד להמלצה זו (במקרה שנזניח את הצמחים כמטהרי מים). אנחנו כבר מדברים על דודים בגודל כפול מאילה (לדוגמה המודלים של איהם), הסכום הזה הופך להיות משולש....

טוב אין הרבה מה לומר: הציוד הבסיסי ביותר יכנס לתקציב (הכוונה לציוד שאפשר להתחיל איתו) - ואל תשכחו שיש את המכרז של יצחקי !!!

בוודואות אני יודע שפילטרים, חצץ, וגופי חימום ככל הנראה ירכשו במחירים שיגרמו לכמה מהחובבים לתלוש משערות ראשם (בעיקר אלו שלא נרשמו בעץ המדובר, ראו למטה קישור - ואני עוד צריך כ- 200 קילו חצץ. . .

לגבי UV, עדיפות שניה - הסתדרתי יפה מאוד ולשביעות רצוני - גם ללא UV אבל אפשר להוסיף בעתיד היותר רחוק.

לגבי מצע מדושן, לא באמת מאמין בזה - אומרים שאין כמו אמנו. . .הסתדרתי יפה מאוד גם בלי (אני מגדל את מרבית הצמחיה עם מצע אינרטי לחלוטין ! אבל שוב אני שולל ביום מן הימים לשדרג - בינתיים בתכנון להוסיף פומיס הומוס וכבול (עולה גרושים השכן שלי גנן והוא כבר קנה עבורי) זה לא ממש עניין כספי כמו עצם העובדה שכל מי שיש לו בוכה שזה מקשה את העבודה בשתילה - בערפילים - ובשאיבת רפש פעם בתקופה.

לגבי CO2: יש ברשותי, אני לא מחשב פעם נוספת, 9 ק"ג בלון מתוך מחשבה על הפרוייקט. . .

לגבי דשן: לא הייתי נכנס לזה כלל אם לא הייתי מרגיש בטוח לחלוטין עם ייצור עצמי - עבדתי על זה שנה שלמה, כולל דישונים בכל צורה ואופן, ציאנו, אצות שונות, ושאר חולירות - הדבר הייחידי שעלה לי זה סרטנים, שמתים תמיד ראשונים אבל בסה"כ אני מרגיש ביטחון.

היו לי ויש לי תמיד גם איזה בקבוק של הדשן של ברוך, ליתר ביטחון וגן מהדשן של אילן (או נועם לא יודע בדיוק) אבל הם רק נותנים לי ביטחון - כרגע לא יותר מזה. המאמר של כפיר (ואחריו גם של ברוך) נתנו לי את האור הירוק הסופי שאני לא משוגע, ושהדבר בר ביצוע ועל כך תודה.

גם חומרי יסוד לדשנים יש לי (בהזדמנות אולי בקייץ אוכל לדשן קצת את הכינרת - יש לי מספיק!)

מקרר - אני אתן לך את הבמה לספר, אני רק מרים את המתח של הגולשים כאן

בעבר חשבתי שאפשר בלי, וכנראה שאפשר אבל לא בסטנדרד שהצבתי לעצמי - עם זאת אני לא רואה את עצמי מוציא כמה אלפים טובים על מקרר חשמלי. . .ולו בגלל העובדה שישבתי אצל חבר בבית ופתאום שמעתי רעש של מדחס שסיים לעבוד באמצע שיחה בסלון. . .וגם לא בא לי לקחת עוד משכנתא - הריבית כבר עלתה.
לא אפרט יותר. יהיה מקרר וכבר השקעתי שתי שבתות בענין - בעבודה פיזית לא מבוטלת אני מקווה שיעבוד. . . כדאי לכם להישאר עד אחרי הפרסומות.

מה עם מדיות לפילטר?! אנו לא רוצים להשתמש בטוף זול אשר אינו אינרטי? אנו צריכים להכין בין 30-90 ליטר מדיה אינרטית לטובת הפילטרים שלנו.
500 שקלים זה מחיר מציאה לכמויות גדולות.

באלה של פרלון - גליל צמר פרלון ענקי שיספיק לשנה וחצי הראשונות - 150 ש"ח אצל ששון הרפד
מערכת UV? אני יודע שיש קולות לכאן או לכאן, אני אישית ממליץ החום.
2 מטולי רקטות של 36W עם 2 ראשי כוח של 1800 ליטר לשעה יעשו את העבודה.
היום ישנן מערכות UV סיניות זולות מאוד, ממש לא כמו שהיה פעם, אבל אנו מדברים על הוצאה של למעלה מ1500 ש"ח רק בנושא זה.

בקר PH? לא חובה בהחלט - מדובר על עוד 1500 שקלים, שיקול שלך

דשנים - גם אם אתה מכין לבד, לנפח כזה אנו ניקנה חומרים ב500 שקלים שיספיקו לנו לשנה וחצי הקרובות.

סט ערכות בדיקה
מד PH דיגיטאלי - אל תלך על ערכה נוזלית, לא ישתלם לך במקרה הזה
ערכת אמוניה, ניטריט, ניטרט, פוספאט, KH, GH
------
500 שקלים נוספים - אל תאמר לי, "איני עובד עם ערכות בדיקה" - לא מרימים אק' כזה בלי ערכות בדיקה בצד., קשה להוציא מאיזון מערכת כזו, אבל כשהיא יוצאת, זה כמו פיל שועט כפלי מטה, ערכות בדיקה הם בגדר חובה.

האם אתה עובד עם מערכת 3 סננים (300 שקלים) או מערכת אוסמוזה הפוכה (550 שקלים)?
האם אתה מוהל מים?
אגב יש להכין אחת לחצי שנה סט סננים להחלפה (עוד 100-200 שקלים)

צמחים - חינם חינם - אל תוציא שקל
דגים - נזניח מהדיון כרגע, למרות שאני מתאר לי שמדובר על הוצאה של 10000 שקלים לכל הפחות (אבל זה לא בתקציב, ואת זה מזניחים כרגע, זו הוצאה שוטפת הכי כיפיית לאורך השנים)

לגבי פרלון אני קניתי מזרון שלם באורך של 3 מטר ב- 40 ש"ח - אמרתי למוכר שאני רוצה לרפד ספה. . . לא יודע איפה קנית אבל בחנות לעבודות יד שנחשבת יקרה בצומת רעננה על לי 40.

לגבי בקר PH - לא הולך בכלל בכיוון, אפשר גם אפשר להגיע לייציבות מדהימה גם ללא ! נראה לי ואני חושב באמת שיותר קל לייצב 1000 ליטר מאשר 100 ליטר - מקווה שאני לא טועה.

אוסמוזה יש לי בעיקר כדי שהילדים שלי לא ישתו מהברז (יש לי 5 סננים + מיכל אגירה) אישית פיתחתי את התיאוריה שלי - לא משתמש יותר יש לי גרסא משלי איך לרכך את המיים עבור הצמחים - אל אני לא רוצה סתם להגיד זה דורש עוד ניסויים שיתבצעו באק' החדש כבר - אבל יש אוסמוזה אם פעם נצטרך. . .

סה"כ: 12500 ₪ לערך. - לא ממש....
אנה תסכום שוב את הפריטים שאתה בוחר מהרשימה (החלקית הזאת) בטוח ששכחתי דברים

וחשוב מאוד: הירשמו בעץ של רכישת ציוד מרוכזת הפורום נותן לנו החובבים הרבה כוח - זה הוכח כבר מעבר לכל ספק !
קניית ציוד מרוכזת
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 21:36   #28
elminister
ממיסדיי אקווה

הסמל האישי שלelminister

טוף, נדון בכל דבר לגופו במאמרים הבאים... יש למה לחכות
עדיין לא נקרא Thursday 09/03/2006, 22:22   #29
עדן_לוי

הסמל האישי שלעדן_לוי