AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Monday 23/11/2015, 19:40   #1
אביב.ע

הודו לך על 40 הודעות 45 פעמים
סוג אקווריום: 330 ליטר דיסקוסים
ברירת מחדל המשך איכלוס אקווריום

שלום, החלטתי לאחר זמן מה, שאני רוצה להמשיך עם הדרום אמריקאים שלי.
דיללתי את האוכלוסייה שלי, מחר יצאו גם הדיסקוסים לצערי, ואשאר עם:
5 סקלרים, אחת גדולה 4 בינוניים.
2 טפחוסים, בינוניים.
10 קורידורס, מיקס, גם כן גודל בינוני.
4 אנציטרוסים קטנים כרגע, 3-5 סמ".
וזהו בעיקרון, עכשיו לשאלת המשך האכלוס, ברצוני להוסיף לאקווריום את הדגים הבאים:
גאופגוסים למניהם, מה שיהיה בחנות, אין לי סוג ספציפי.
אוארו.
ועכשיו לשאלת מליון הדולר, אני מעוניין לאכלס ציקלידים דרום אמריקאים אגרסיביים יותר, ורציתי לדעת אם יעבוד.
לדוגמא:
סוורום, לדעתי יעבוד, דג רגוע.
גרין טרור, לא טרוריסט כמו שעשו ממנו, דג רגוע יחסית שכבר יצא לי לגדל, מה אתם אומרים יכול להסתדר?
אוסקר?, עוד פעם שאלה, פה זה עניין קצת מסובך, אני יודע שמדובר בדג שיכול להיות אגרסיבי מאוד, אבל אם יגדל באקווריום לא אגרסיבי, לא יוכל להשתלב?
גק דמפסי, בין הדגים שאני אוהב, לדעתי יוכל להשתלב כאן יפה, לא?
לא אכניס את כל הדגים, רק חלק, אשמח לשמוע את דעתכם לגבי השילובים, כל אחד בנפרד אם אפשר.

סליחה ששחכתי לציין, אקווריום 330 ליטר, 120 על 45 על 60.
אביב.ע לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 23/11/2015, 20:19   #2
מיכאל שלף ז"ל = מייק =
יקיר אקווה

הסמל האישי שלמיכאל שלף ז"ל = מייק =

הודו לך על 192 הודעות 261 פעמים
סוג אקווריום: דרום אמריקה
ברירת מחדל תגובה להודעה: המשך איכלוס אקווריום

לדעתי תתחיל בכך שתוסיף 4 סוורומים שאותם תדלל עם הזמן ( או שלא.. תלוי בך כמובן ).

אוכלוסיה שכוללת 4 סוורומים ( בעתיד יהיה רצוי לצמצם לזוג ), 2 טפחוסים ו5 סקלארים ועוד כמה דגים להקה מסביבי ושוכני קרקעית תספיק בהחלט לאקווריום בנפח הנ''ל ( אישית אני לא אוהב אקווריום עמוס בדגים ).
לא הייתי משלב גרין טרור וגם לא דמפסי, דגים גדולים ומאסיביים, ברגע של להט יכולים לעשות טרור אם כי זה תלוי כמובן באופי הדג ( יש כבשים ויש זאבים ), אבל עדיף למזער סיכונים בכל מקרה, אישית הייתי מוותר.

במידה והאקווריום היה גדול יותר אז אולי הייתי אומר לך לנסות לשלב ולפעול בהתאם למה שקורה באקווריום, אך לא כך המצב לכן לא הייתי הולך על שילוב שכזה.
במידה ואתה גם רוצה לראות רבייה מהדגים האלה אז בכלל הייתי מוותר עליהם, זוג יכול להיות אגרסיבים מאוד בזמן הטלה/שמירה על ביצים/דגיגים והדגים האחרים כנראה ויסבלו.
הייתי מוסיף עוד איזה 2 טפחוסים או דגים דרום אמריקאים אחרים יותר נוחים כמו סטנופרקות למינהם, גאופגוסים אחרים, ציקלידים ננסיים וכו'.

אל תשכח שחלק די מכובד מיופיו של אקווריום דרום אמריקאי יפה הם דגי הלהקה ושאר ה'תוספות' כגון Lים למינהם ומיני טטרות בתור דגי רקע.

אם אתה רוצה 'דג אגרסיבי' אבל שיעבוד עם השילוב הנ''ל, הייתי הולך על משהו בסגנון של קרנציקלות ( פייקים ) בינוניים, דגים יפים מאוד ואני מאמין שיסתדרו עם הדגים כל עוד ייכנסו קטנים לאקווריום ויגדלו יחד עם האוכלוסיה.
כמובן שבמקרה כזה דגי להקה יהיו מזון חי מפתה, לכן לא הייתי ממליץ גם וגם.

אתה כמובן יכול לוותר על הרעיון של דרום אמריקאים שקטים וללכת על אקווריום מרכז אמריקאים גדולים, אם זה מה שעושה לך את זה.

אקווהדקס - האינדקס המקצועי והמוביל בארץ!
"Control yourself. take only what you need from it."
מיכאל שלף ז"ל = מייק = לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Monday 23/11/2015, 20:31   #3
אביב.ע

ציטוט:
פורסם במקור על ידי = מייק = צפה בהודעה
לדעתי תתחיל בכך שתוסיף 4 סוורומים שאותם תדלל עם הזמן ( או שלא.. תלוי בך כמובן ).

אוכלוסיה שכוללת 4 סוורומים ( בעתיד יהיה רצוי לצמצם לזוג ), 2 טפחוסים ו5 סקלארים ועוד כמה דגים להקה מסביבי ושוכני קרקעית תספיק בהחלט לאקווריום בנפח הנ''ל ( אישית אני לא אוהב אקווריום עמוס בדגים ).
לא הייתי משלב גרין טרור וגם לא דמפסי, דגים גדולים ומאסיביים, ברגע של להט יכולים לעשות טרור אם כי זה תלוי כמובן באופי הדג ( יש כבשים ויש זאבים ), אבל עדיף למזער סיכונים בכל מקרה, אישית הייתי מוותר.

במידה והאקווריום היה גדול יותר אז אולי הייתי אומר לך לנסות לשלב ולפעול בהתאם למה שקורה באקווריום, אך לא כך המצב לכן לא הייתי הולך על שילוב שכזה.
במידה ואתה גם רוצה לראות רבייה מהדגים האלה אז בכלל הייתי מוותר עליהם, זוג יכול להיות אגרסיבים מאוד בזמן הטלה/שמירה על ביצים/דגיגים והדגים האחרים כנראה ויסבלו.
הייתי מוסיף עוד איזה 2 טפחוסים או דגים דרום אמריקאים אחרים יותר נוחים כמו סטנופרקות למינהם, גאופגוסים אחרים, ציקלידים ננסיים וכו'.

אל תשכח שחלק די מכובד מיופיו של אקווריום דרום אמריקאי יפה הם דגי הלהקה ושאר ה'תוספות' כגון Lים למינהם ומיני טטרות בתור דגי רקע.

אם אתה רוצה 'דג אגרסיבי' אבל שיעבוד עם השילוב הנ''ל, הייתי הולך על משהו בסגנון של קרנציקלות ( פייקים ) בינוניים, דגים יפים מאוד ואני מאמין שיסתדרו עם הדגים כל עוד ייכנסו קטנים לאקווריום ויגדלו יחד עם האוכלוסיה.
כמובן שבמקרה כזה דגי להקה יהיו מזון חי מפתה, לכן לא הייתי ממליץ גם וגם.

אתה כמובן יכול לוותר על הרעיון של דרום אמריקאים שקטים וללכת על אקווריום מרכז אמריקאים גדולים, אם זה מה שעושה לך את זה.
תודה רבה על המשוב, בהחלט אני אוהב דגים גדולים, אבל אני רוצה למצוא את העמק השווה.
ראיתי שלא הגבת לגבי האוארו, מה אתה אומר, לא צריכה להיות בעיה נכון?
אקשיב לך, ואנסה שלא להתפתה ולקנות גק או גרין טרור, כי בחנות אחרי שרואים אותם זה די קשה
אז בקיצור,
5 סקלרים, אולי אוסיף כמה.
2 סורוומים.
2 טפחוסים
זוג גאופגוסים.
אוארו.
להקה אחת, נראה לי שאלך על אף אדום, יש עם זה בעיה?
אם אמצע חור מנעול, אלטישפינוזה או ציקילדים דרום אמריקאים שבסגנון, אין בעיה להכניס?
עדיין לא נקרא Monday 23/11/2015, 20:59   #4
מיכאל שלף ז"ל = מייק =
יקיר אקווה

תראה, לפני הכל חשוב לזכור שהאקווריום למרות שהוא מעל ל300 ליטר, הוא לא גדול במיוחד ולכן אין לך את האפשרות לאכלס הרבה דגים, אתה יכול, אבל כמובן שלא רצוי.

ברח לי האוארו מהראש, הייתי אומר שכן, אני לא חושב שתהיה בעיה לשלב עם הדגים הנ''ל.
אתה רוצה לשלב אוארו אחד בודד בתור כזה 'ענק עדין' באקווריום או שאתה רוצה לשלב להקה?
בכל מקרה מדובר בדג מקסים, צריך להיות מעניין.

לדעתי 5 סקלארים יספיקו.
2 סוורומים
2 טפחוסים
2 גאופגוסים אחרים ( למשל אלטיפרונסים או ריו נגרו אם תמצא בחנויות )

אף אדום הם דגים אכילים, בוא נקרא לזה ככה, קטנים ובעלי מגנה גוף גלילי, נכנסים בקלות לפה, חבל.
הייתי הולך על דגי להקה כמו טטרה קולומביאנית או קיסרית, פנטומים, טטרות בעלי מבנה גוף מעט גבוה, שלא יהיו קלות לבליעה.

אין בעיה לשלב חורי מנעול, אלטי' או ציקלידים אחרים בסגנון אבל שוב לא להגזים, לזכור תמיד שהנפח מגביל אותך.
לדעתי 4 אלטי' ו2 חורי מנעול ישתלבו מעולה, אבל במידה ותלך על זה הייתי מוותר על הזוג גאופגוסים הנוסף, תאמין שלא יחסר לך כלום.

אל תשכח שיש לך גם 10 קורידורסים ועוד אנציסטרוסים וגם דגי להקה ואולי עוד איזה L אחד.. או 2.. או 3.. או 4 ( ) שתרצה לשלב בעתיד.
בסופו של דבר, את כל דגי הרקע האלה חשוב לזכור בזמן השילוב, הם חלק מהעומס הביולוגי שמופעל על המערכת ואולי כבודדים הם קטנים ו'חסרי משמעות' אבל יחד כבר מדובר בכמות מכובדת של דגים שאי אפשר להתעלם ממנה.

נערך לאחרונה על ידי מיכאל שלף ז"ל = מייק =, Monday 23/11/2015 בשעה 21:03.
עדיין לא נקרא Tuesday 24/11/2015, 21:10   #5
אביב.ע

ציטוט:
תראה, לפני הכל חשוב לזכור שהאקווריום למרות שהוא מעל ל300 ליטר, הוא לא גדול במיוחד ולכן אין לך את האפשרות לאכלס הרבה דגים, אתה יכול, אבל כמובן שלא רצוי.

ברח לי האוארו מהראש, הייתי אומר שכן, אני לא חושב שתהיה בעיה לשלב עם הדגים הנ''ל.
אתה רוצה לשלב אוארו אחד בודד בתור כזה 'ענק עדין' באקווריום או שאתה רוצה לשלב להקה?
בכל מקרה מדובר בדג מקסים, צריך להיות מעניין.

לדעתי 5 סקלארים יספיקו.
2 סוורומים
2 טפחוסים
2 גאופגוסים אחרים ( למשל אלטיפרונסים או ריו נגרו אם תמצא בחנויות )

אף אדום הם דגים אכילים, בוא נקרא לזה ככה, קטנים ובעלי מגנה גוף גלילי, נכנסים בקלות לפה, חבל.
הייתי הולך על דגי להקה כמו טטרה קולומביאנית או קיסרית, פנטומים, טטרות בעלי מבנה גוף מעט גבוה, שלא יהיו קלות לבליעה.

אין בעיה לשלב חורי מנעול, אלטי' או ציקלידים אחרים בסגנון אבל שוב לא להגזים, לזכור תמיד שהנפח מגביל אותך.
לדעתי 4 אלטי' ו2 חורי מנעול ישתלבו מעולה, אבל במידה ותלך על זה הייתי מוותר על הזוג גאופגוסים הנוסף, תאמין שלא יחסר לך כלום.

אל תשכח שיש לך גם 10 קורידורסים ועוד אנציסטרוסים וגם דגי להקה ואולי עוד איזה L אחד.. או 2.. או 3.. או 4 ( ) שתרצה לשלב בעתיד.
בסופו של דבר, את כל דגי הרקע האלה חשוב לזכור בזמן השילוב, הם חלק מהעומס הביולוגי שמופעל על המערכת ואולי כבודדים הם קטנים ו'חסרי משמעות' אבל יחד כבר מדובר בכמות מכובדת של דגים שאי אפשר להתעלם ממנה.
הבנתי, אשמור על אקווריום לא מאוכלס מדי.
לגבי אוארו, לא מעוניין בלהקה, אחד או שניים לא יותר.
כנראה אוותר על הזוג גאופגוסים.
היום עשיתי את הדילול, האוכלוסייה שנשארה:
5 סקלרים.
2 טפחוסים.
2 דיסקוסים, לא יכלתי להוציא אותם, נותן להם עוד צאנס, מקסימום יצאו בהמשך.
6 טטרה פנטום, ראיתי שהמלצת עליהם כלהקה, אבל מאחר ויש לי כבר שישה, שעד עכשיו אני מאוד מאוכזב מהם, אין לי בעיה עם המראה יש לי בעיה עם ההתנהגות, הם כל הזמן בחלק התחתון של האקווריום, לא עושים יותר מדי ולא שוחים ביחד, בקיצור סתם נמצאים שם, יש איזה סוג של דג להקה שאתה ממליץ להכניס שיראה נוחכות וישחה ביחד?, משהו בסגנון אף אדום ופנגווין, רק שלא יטרף.
10 קורידורסים, 4 אנציטרוסים.

האוכלוסייה הסופית שאני רוצה:
5 סקלרים.
2 טפחוסים.
2 אלטישפינוזה.
2 סוורומים.
2 חור מנעול.
1 אוארו.
וה2 דיסקוסים שנמצאים כרגע בסימן שאלה.
להקה אחת שמונה 10-20 דגים.
ושוכני קרקעית למניהם.

איך נשמע?
קצת תמונות:
כללית:

דגים:

שאלה קטנה:
נמכר כטפחוס, גם נראה כך ויש לו גוון אדום בראש, לא כמו החבר שלו אלה אדום יותר חלש, אבל המבנה גוף שלו לא דומה לשל הטפחוס השני, לדעתי מדובר בהיבריד, מה דעתכם?:

נערך לאחרונה על ידי אביב.ע, Tuesday 24/11/2015 בשעה 21:32.
עדיין לא נקרא Tuesday 24/11/2015, 21:35   #6
אביב.ע

סליחה על התמונות הגדולות, זה מה שהצלחתי להעלות.
עדיין לא נקרא Thursday 26/11/2015, 19:02   #7
מיכאל שלף ז"ל = מייק =
יקיר אקווה

בגדול נשמע טוב.
תראה, קודם תתחיל עם האוכלוסייה הזאת ובהמשך הזמן תדלל לפי הצורך.
כאשר אני מדמיין את כל הדגים כבוגרים, לדעתי יהיה קצת צפוף בעתיד, אבל עד אז יש זמן, קודם כל תתחיל ועם הזמן תפעל בהתאם.

האקווריום מאוד ריק, ככה אתה מעדיף אותו או שאתה מתכנן להכניס עוד גזעים/צמחים?
לדעתי יוסיפו מאוד.

במידה ותחליט כן לשלב צמחים, תחשוב פעמיים על הכנסת הסוורומים, הם ידועים בתור חומדי צמחים ולכן יהיה חבל מאוד לשלב גם וגם.

כמו כן רקע גם יכול להוסיף למראה, אני אישית מעדיף שחור, אבל ישנם כמובן עוד לא מעט רקעים נוספים, ממליץ להוסיף, בהחלט יתרום למראה הכללי.

דגים יפים, במיוחד הז' טפחוס, צבעים מרשימים, שאפו.

שיהיה בהצלחה.

עכשיו, בנוגע לטטרות,
ההתנהגות הזאת לגיטימית מאוד הרי הסקלארים והדיסוקסים תופסים את החלק העליון של האקווריום, הקרקעית רובה ריקה מדיקורציה ולכן הטטרות שוחות איפה שהכי נוח להן.
במידה והאקוורים היה עשיר מבחינה דקורטיבית ( גזעים, צמחים, סלעים גדולים יחסית ) ובמידה והיו עוד דגים ששוחים בקרקעית האקווריום ( לדוגמא האלטי' והחורי מנעול ) אני די בטוח שהייתה רואה שינוי בהתנהגות שלהם.
תשלב את הדג שציינת למעלה ובהמשך תראה אם יש שינוי בהתנהגות של הטטרות ובמידה ולא תמיד אפשר להחליף.

ישנם דגים מעניינים ומיוחדים שלא רואים כל הזמן בחנויות כגון פירחולינות ( Pyrrhulina )ושאר טטרות יחסית גדולות, דגים יפים מאוד ולדעתי יוסיפו מאוד לכל אקווריום דרום אמריקאים בעל אוכלוסיה מתאימה.

אני מדבר על הדגים האלה:
הדגים בסרטון הראשון היו שלי, אני מאוד אהבתי אותם, לדעתי דגים יפים מאוד.

והנה עוד פריחולינות ( דקה 2:40 ) שצילמתי אצל חבר, כמו שאתה יכול לראות במידה והאקווריום עשיר באוכלוסיה ודקורציה, הם ישחו למעלה כלהקה והצבעים שלהם מרשימים.

ב2 הסרטונים מדובר בשני זנים שונים, ישנם עוד, אבל במידה ולא תזמין מראש, כנראה שלא יגיעו לארץ ( עניין של ביקוש ).
אם אהבת, תחפש בחנויות, לרוב מגיעים במשלוחי טבע, סתם ככה כמעט ולא תראה בחנויות אם בכלל.

עדיין לא נקרא Friday 27/11/2015, 01:52   #8
אביב.ע

ציטוט:
בגדול נשמע טוב.
תראה, קודם תתחיל עם האוכלוסייה הזאת ובהמשך הזמן תדלל לפי הצורך.
כאשר אני מדמיין את כל הדגים כבוגרים, לדעתי יהיה קצת צפוף בעתיד, אבל עד אז יש זמן, קודם כל תתחיל ועם הזמן תפעל בהתאם.

האקווריום מאוד ריק, ככה אתה מעדיף אותו או שאתה מתכנן להכניס עוד גזעים/צמחים?
לדעתי יוסיפו מאוד.

במידה ותחליט כן לשלב צמחים, תחשוב פעמיים על הכנסת הסוורומים, הם ידועים בתור חומדי צמחים ולכן יהיה חבל מאוד לשלב גם וגם.

כמו כן רקע גם יכול להוסיף למראה, אני אישית מעדיף שחור, אבל ישנם כמובן עוד לא מעט רקעים נוספים, ממליץ להוסיף, בהחלט יתרום למראה הכללי.

דגים יפים, במיוחד הז' טפחוס, צבעים מרשימים, שאפו.

שיהיה בהצלחה.

עכשיו, בנוגע לטטרות,
ההתנהגות הזאת לגיטימית מאוד הרי הסקלארים והדיסוקסים תופסים את החלק העליון של האקווריום, הקרקעית רובה ריקה מדיקורציה ולכן הטטרות שוחות איפה שהכי נוח להן.
במידה והאקוורים היה עשיר מבחינה דקורטיבית ( גזעים, צמחים, סלעים גדולים יחסית ) ובמידה והיו עוד דגים ששוחים בקרקעית האקווריום ( לדוגמא האלטי' והחורי מנעול ) אני די בטוח שהייתה רואה שינוי בהתנהגות שלהם.
תשלב את הדג שציינת למעלה ובהמשך תראה אם יש שינוי בהתנהגות של הטטרות ובמידה ולא תמיד אפשר להחליף.

ישנם דגים מעניינים ומיוחדים שלא רואים כל הזמן בחנויות כגון פירחולינות ( Pyrrhulina )ושאר טטרות יחסית גדולות, דגים יפים מאוד ולדעתי יוסיפו מאוד לכל אקווריום דרום אמריקאים בעל אוכלוסיה מתאימה.

אני מדבר על הדגים האלה:
הדגים בסרטון הראשון היו שלי, אני מאוד אהבתי אותם, לדעתי דגים יפים מאוד.
http://www.youtube.com/watch?v=YE3nYEu2Uno

והנה עוד פריחולינות ( דקה 2:40 ) שצילמתי אצל חבר, כמו שאתה יכול לראות במידה והאקווריום עשיר באוכלוסיה ודקורציה, הם ישחו למעלה כלהקה והצבעים שלהם מרשימים.
http://www.youtube.com/watch?v=S0071sV-RYA

ב2 הסרטונים מדובר בשני זנים שונים, ישנם עוד, אבל במידה ולא תזמין מראש, כנראה שלא יגיעו לארץ ( עניין של ביקוש ).
אם אהבת, תחפש בחנויות, לרוב מגיעים במשלוחי טבע, סתם ככה כמעט ולא תראה בחנויות אם בכלל.
אני עוד לא סגור על האוכלוסייה בכלל, בנתיים אני רוצה להתמקד בציקלידים ננסיים, אני מחפש עכשיו 4 אלטישפינוזה ו2 חור מנעול, משם כבר נראה, אם בכלל, אלך על סוורמים ואוארו.
האקווריום ממש לא גמר, אני רוצה עוד גזע וקצת אבנים ורקע שחור.
ברצוני לגדל גם וולנסריה, אבל התאורה שלי ממש חלשה, 78 w, זה אפשרי?
תודה רבה על העזרה מייק, מעריך את זה.
עדיין לא נקרא Sunday 29/11/2015, 00:20   #9
מיכאל שלף ז"ל = מייק =
יקיר אקווה

בכיף.

בנוגע לתאורה, נראה לי ש 78 וואט ל300+ ליטר זה מעט מאוד, גם עבור לאו טק.
לא מומחה, עדיף שתשאל בפורום למטה.

אל תשכח להעלות כמה תמונות ו/או סרטון בסוף.

עדיין לא נקרא Sunday 29/11/2015, 08:06   #10
טל_פ

הסמל האישי שלטל_פ

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: צמחיה הייטק 200 ל', דיסקוסים 270 ל'
וותק בתחום: הרבה שנים, עם הפסקות

התאורה שיש לך חלשה מאוד.
בתנאים האלו אני ממליץ על אנוביות.
אני לא מכיר את האוכלוסיה המתוכננת, למעט אלטשפינוזה. רוב הציקלידים לא יאפשרו גידול צמחיה. אנוביה נחשבת כמרה ויש סיכוי שתשרוד
טל_פ לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Sunday 29/11/2015, 18:50   #11
אביב.ע

ציטוט:
פורסם במקור על ידי טל_פ צפה בהודעה
התאורה שיש לך חלשה מאוד.
בתנאים האלו אני ממליץ על אנוביות.
אני לא מכיר את האוכלוסיה המתוכננת, למעט אלטשפינוזה. רוב הציקלידים לא יאפשרו גידול צמחיה. אנוביה נחשבת כמרה ויש סיכוי שתשרוד
תודה רבה, אנסה אנוביה.
הבעיה היחידה היא שאנוביה יקרה מאוד ובדר"כ מקבלים אותה גם קטנה, אבל בסדר.
אעדכן שיהיה מה.
עדיין לא נקרא Wednesday 02/12/2015, 10:52   #12
דייב ניומן

הסמל האישי שלדייב ניומן

הודו לך על 9 הודעות 12 פעמים
סוג אקווריום: דרום אמריקאים/מרכז אמריקה.
וותק בתחום: 16 שנה.

אוארו וצמחים גם אנוביה לא ילך הוא מחסל גם אנוביות מניסיון אישי!
דייב ניומן לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > ציקלידים
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא