AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Tuesday 16/04/2002, 21:55   #1
מיכאל שובל

הסמל האישי שלמיכאל שובל

הודו על ההודעה שלך 2 פעמים
ברירת מחדל חמצן במים

האים יש דרך לדעת אם יש מספיק חמצן במים או לא? מה קורה אם משאבת החמצן מתקלקלת בזמן שאני לא נמצא בבית הרבה זמן ?
מיכאל שובל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Tuesday 16/04/2002, 22:14   #2
dolphitec

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

הדרך לדעת אם יש מספיק חמצן במים היא פשוט להסתכל על הדגים, במידה והם עולים כלפי מעלה ונושמים מהר ובכבדות, זה אומר שחסר חמצן במים.

לא טוב שהמשאבה מפיקה לעבוד, ביום חם בהחלט יכול להתחיל להתבשל לך מרק דגים, כל שעלייך לעשות יהיה לתבל... ובתיאבון...
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 00:47   #3
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

יחד עם זאת - אני ממליץ מאד למי שיכול - ליצור גלים על פני המים. אני עושה את זה בכל האקווריומים שלי (באקווריום המים המלוחים הגדול אני יוצר גלים עם ראש כוח של 1000 ליטרים בשעה). אפשר לכוון את החליל של הפילטר החיצוני כך שישפריץ את המים כלפי מעלה - לעבר פני המים. מיקמתי באקווריום הצמחייה את החליל לרוחב האקווריום (באחת הדפנות הצדדיות) כשני סנטימטרים מתחת לפני המים, עם החורים מכוונים כלפי מעלה. התוצאה היא שיש לי גלים כל הזמן.

הכניסה לפילטר החיצוני נמצאת בצד השני של האקווריום, בתחתיתו, מה שמבטיח זרימה קבועה מצד אל צד.

אפקט הגלים מעודד חימצון המים ופליטת פחמן דו חמצני מן המים. (ולא נחזור עוד פעם לדיון של משאבת אוויר שלא מחמצנת את המים אלא פשוט מניעה אותם, נדמה לי שכולם יודעים את זה כבר).
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 08:28   #4
יב

האם זה ישים גם לאקוריום צימחיה+CO2 ? ידוע שכדי לשמור על ה-CO2 במים כדאי לשמור על פני השטח במים ללא תנועה ולהמנע ממשאבת אויר. ומה קורה אז לחמצן במים במיוחד בלילה שלצמחים יש רק נשימה ואין תהליך הטמעה (פוטוסינטיזה). לעומת זאת אם משתמשים בלילה במשאבת האויר יש בריחה של CO2 מהמים ועלית ה-PH .
יב לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 10:04   #5
עמירם ש.

זו דוגמה לאחת מן הדילמות הרבות בתחום האקווריום.

בואו נבדוק את כל העובדות:

- הצמחים זקוקים ל-CO2 לשם גידול מהיר.

- הדגים זקוקים לחמצן כדי, איך לומר, פשוט לחיות.

- בעת תאורה הצמחים מפרקים CO2 לפחמן ולחמצן ומעשירים את המים בחמצן.

- דרך נוספת להעשרת המים בחמצן היא לגרום לתנועה איטית אך קיימת של פני המים (קובי ממליץ על גלים מראש כוח, אני ממליץ על תנועה עדינה יותר הנובעת מבועות של משאבת האוויר).

- מאידך, אם המים מועשרים ב-CO2 באופן מלאכותי, אותה תנועה של פני המים גורמת להתנדפות חלקית של ה-CO2 לאוויר.

- ככל שריכוז ה-CO2 במים גבוה יותר כך ה-pH נמוך יותר.

מהעובדות הללו עולות שתי שאלות:

1. האם להשאיר את אספקת ה-CO2 פועלת בשעות הלילה (כשהצמחים אינם משתמשים ב-CO2) או להפסיק אותה?

2. האם להשתמש במשאבת אוויר בקביעות, בשעות הלילה בלבד (כשהצמחים אינם מפיקים חמצן) או בכלל לא?

התשובות לדעתי תלויות בריכוז ה-CO2 אליו מעוניינים להגיע בשעות התאורה, ומתבססות על כלל יסודי אחד - הדגים חשובים יותר מהצמחים.

אם מעוניינים בגידול מהיר של צמחים ודואגים לריכוז CO2 גבוה יחסית, אזי התשובה לשאלה הראשונה היא שחייבים להשאיר את אספקת ה-CO2 פועלת גם בשעות הלילה. בואו ניקח דוגמה. כאשר ה-KH הוא 5, אזי CO2 בריכוז של 15PPM (שרק מתחיל לגרד את ההגדרה של "גבוה") גורם ל-pH=7, בעוד ש-CO2 בריכוז של 1.5PPM גורם ל-pH=8. אם נפסיק את אספקת ה-CO2 בשעות הלילה, הוא יתנדף כולו תוך כמה שעות ויגרום לשינוי חזק מדי ב-pH העלול לפגוע בדגים באופן רציני.

ריכוז גבוה של CO2 עלול כאמור להיפגע על-ידי תנועת מים על פני השטח, ולכן בשעות היום עדיף במקרה זה שמשאבת האוויר לא תעבוד.

מאידך, אם מעוניינים שהצמחים יגדלו קצת יותר לאט ושואפים לריכוז CO2 נמוך יותר (למשל 5PPM), אז קיימת אפשרות להפסיק את אספקת ה-CO2 בשעות הלילה - אך ורק כדי לחסוך בגז ולא משום סיבה אחרת - משום שהשינויים ב-pH לא יהיו היסטריים.

במקרה זה ניתן גם להפעיל את משאבת האוויר בשעות היום, משום שמלכתחילה אנו מעוניינים בריכוז CO2 נמוך ותנועת המים רק עוזרת להשיג ריכוז כזה.

בכל מקרה חייבים להפעיל את משאבת האוויר בשעות הלילה, משום שהצמחים אינם מספקים חמצן והדגים עלולים להגיע למצב של מחסור בחמצן, אלא אם האקווריום מאוכלס בצורה מאוד מאוד דלילה.

השיטה שאני מעדיף היא להגיע לריכוז CO2 נמוך, כדי לעכב קצת את גידול הצמחים, ולכן אני מפעיל את משאבות האוויר באופן רציף, וכאשר הדבר אפשרי (אספקת CO2 מבלון) אני גם מנתק את ה-CO2 בשעות הלילה - בעיקר כדי לצמצם את מספר הנסיעות הדרושות למילוי חוזר של הבלון.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 12:42   #6
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

הרעיון של ניתוק אספקת הפחמן הדו חמצני מן המים כבר נידון בעבר והוא עלול להיות מסוכן. גם עמירם אמר זאת בדבריו:

ציטוט:
אם נפסיק את אספקת ה-CO2 בשעות הלילה, הוא יתנדף כולו תוך כמה שעות ויגרום לשינוי חזק מדי ב-pH העלול לפגוע בדגים באופן רציני.
אמת - כאשר משאבת אוויר ופחמן דו חמצני עובדים במקביל, אין כמות גדולה מדיי של פחמן דו חמצני במים ולכן כיבוי המערכת לא יגרום לשינוי היסטרי "מספרי" מבחינת פי אייג' (נאמר, משתנה מ 6.5 ל - 7). אבל זהו שינוי של פי 5, שלעתי הוא עדיין שינוי קיצוני. אפקט יום יומי של שינוי כזה יכול להזיק לדגים בטווח הארוך. אם לא ישירות, אז לפחות בעידוד מצב של סטרס.

אני משאיר גם את אפקט הגלים שנגרם ע"י החליל של הפילטר, וגם את אספקת הפחמן הדו חמצני ושתיהן עובדות במקביל. אני מקבל אפקט של צמיחה יפה (ולמעשה אפילו היסטרית, שיש צורך לקצץ אחת לשבוע כדי שלא תיקח שבויים).
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 16:21   #7
bigdarman

אפשר לחבר את הפילטר החיצוני לראש כח?
bigdarman לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 17:55   #8
dolphitec

למה לך לחבר ראש כוח לפילטר לא הבנתי בדיוק?

ד.א.
הבן אדם בסה"כ רצה לדעת איך יודעים אם לא חסר חמצן במים ועשיתם לו כאן אוניברסיטה שלמה.

קובי!!!
קח בחשבון שאם משאבת האוויר הפסיקה לעבוד ברוב המקרים מדובר על הפסקת חשמל כך ששום ראש כוח ושום פטנט לא יעזור במקרה כזה אלא אם כן אתה על גנרטור.
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 19:04   #9
Wild Blue

יש גם את הדרך המדעית של שימוש בערכות בדיקה למדידת כמות החמצן במים. אך זה לפי דעתי מיותר המדד היעיל ביותר הוא צפיה בדגים בהתנהגותם ובפתחי הזימים שלהם. דגים שבקושי שוחים וצמודים לפני המים ונושמים בכבדות ותוך מאמץ הם דגים המסמנים לך האקווריומיסט שיש בעיה עם כמות החמצן במים ויש לבדוק אם יש בעיה כל שהיא.

דרכי פיתרון למצב בו התגלה שהדגים באקווריום נמצאים במצב של חוסר חמצן הם:
1. הסרת מכסה האקווריום לחלוטין.
2. אם יש חשמל הכנסת אבן אוויר לשם הגברת תנועת פני המים.
3. אם יש חשמל והפילטר עובד בפילטר פנימי הפעלת צינור הוונטרי בצורה יעילה יותר או הפעלתו אם לא פעל כלל. בפילטר חיצוני כיוון זרימת המים מצינור הפליטה של הפילטר כך שיגרמו לעירבול רב יותר של פני המים.
ו4. שוב אם יש חשמל ויש מאוורר פנוי הפעלתו וכיוונו לפני המים יגרום אף הוא להגברת תנועת פני המים ולסילוק גזים מפני המים והבאת גזים אחרים.
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 19:10   #10
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

בומי - משאבות אוויר מתקלקלות הרבה יותר מאשר ראשי כוח, פילטרים חיצוניים וכו' וכו'. ובאמת למה לחבר ראש כוח לפילטר חיצוני ?

מלבד זאת - (ושוב לבומי) - זה פורום הדגים הכללי, וכמו שאפשר לקרוא מההגדרה שלו ומהודעת הפתיחה שלו - הפורום הזה מכוון לתשובות עמוקות יותר, מקצועיות יותר, ולדיונים הקשורים לנושא. לשות"ים (שאלות ותשובות חד משמעיות וקצרות) יש את פורום המתחילים.

כאן זה באמת האוניברסיטה.
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 20:19   #11
מיכאל שובל

הסמל האישי שלמיכאל שובל

הודו על ההודעה שלך 2 פעמים

אחרי כל מה שקראתי כאן החלתתי לוותר על משאבת האויר .חיברתי לצינור היציאה מראש הכח צינורית אויר ב90 מעלות ואת הצד השני של הצינורית הוצאתי מחוץ לאקוריום וחיברתי וסת, בזמן יציאת המים מראש הכח המים מושכים איתם אויר ודוחפים אותו בכח לתוך המים באקוריום וממש רואים עכשיו בועות חמצן זעירות.כשהיתה לי משאבת אויר לא ראיתי אף פעם אויר בתוך המים.
את ראש הכח כוונתי קצת כלפי מעלה והוא גם יוצר גלים .כך חסכתי לי את הרעש של המשאבה שעיצבנה אותי מהיום הראשון שהפעלתי אותה.
מיכאל שובל לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 20:23   #12
Wild Blue

הרגע יצרת/ הפעלת את הצינור וונטורי
Wild Blue לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 22:05   #13
dolphitec

היי קובי!
עם כל הכבוד שים לב לשאלה שנשאלה ומה ענו לבחור!
הוא לא שאל על CO2, מן הסתם זה לא מעניין אותו כי אין לו מערכת כזו ואתם נכנתם לכתיבת מאמרים ארוכים. נסו להשביע את השואל ברעב שלו ולא בדברים אחרים.
אין ספק שאני מכבד את העץ הזה ומבין כי הוא בנוי לשאלות מקצועיות.
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 22:48   #14
ברקודה

אם תדאג לאכלס את האקווריום שלך נכון- ולגדל צמחייה שאינה דורשת

הוספת סי או שתיים בצורה מלאכותית תוכל לבנות אקווריום שלא "יחנק" עם כל

הפסקת חשמל או קילקול של משאבה
עדיין לא נקרא Wednesday 17/04/2002, 23:57   #15
קובי
מייסדי אקווה

הסמל האישי שלקובי

אני מצטרף לדעתו של ברקודה. גם אני חושב שאקווריום שימות בגלל הפסקת חשמל נשמע קצת דחוס מדיי.

ובכל מקרה - mich- הפיתרון שבחרת לדעתי הוא האידיאלי. ונטורי הוא הדרך הטובה ביותר להמסה ישירה של חמצן במים.

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול