AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  תגובה
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Friday 12/04/2002, 13:30   #1
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת
ברירת מחדל העלאת החציצה (BUFFER) באקווריו

טוב, מה שאני מחפש זה פתרון זמין וזול להעלאת החציצה באקווריום כדי למתן תנודות ב PH.
אני יודע על מלח שולחן,שקצת בעייתי בתחום
והבנתי שגם סודה לשתיה יכולה לעשות את זה? אם כן באיזה ריכוז וכמה להוסיף?
יש עוד חומרים

תודה רבה לכל העונים
fish in heaven לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 12/04/2002, 14:07   #2
Aquario

הסמל האישי שלAquario

הודו לך על 20 הודעות 37 פעמים

רמת החציצה (KH) קשורה ברמת הקשיות (GH) נכון, כלומר למים קשים יש בופר יותר גבוה?...
Aquario לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 12/04/2002, 14:11   #3
עמירם ש.

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים

חציצה מתבצעת על-ידי "מלח" שהקטיון שלו זהה לקטיון של החומצה אותה רוצים לייצב. החומצה חייבת להיות "חומצה חלשה", שאינה נמסה במלואה במים ולכן יוני המימן שלה יכולים להתחלף עם האניונים של החוצץ.

מלח שולחן הוא לא סתם קצת בעייתי כדבריך - הוא פשוט לא חוצץ. מלח שולחן זה NaCl ולכן הוא יכול לכאורה לחצוץ רק חומצת מלח (HCl), שאני מקווה שאין לך באקווריום, ובכל מקרה חומצת מלח היא "חומצה חזקה" (כל היונים נמסים) ולכן לא ניתן לחצוץ אותה.

בדרך-כלל החומצה אותה מעוניינים לייצב באקווריום היא החומצה הנובעת מ-CO2, כלומר חומצה פחמתית (H2CO3), שהיא "חומצה חלשה". סודה לשתייה (NaHCO3) יכולה לשמש כחוצץ לחומצה זו, אבל ההשפעה שלה היא זמנית, וגרוע יותר - היא עלולה לגרום לפירוק חוצצים אחרים ולקריסת pH בהמשך, ולכן השימוש בה מומלץ רק כאמצעי חירום בעת הרעלת CO2.

מקור נוסף לחומצה באקווריום הוא חומצה חנקתית היכולה להיווצר בעת עודף ניטראטים. זו "חומצה חזקה" שקשה לחצוץ אותה, ולכן מומלץ שריכוז הניטראטים במים יהיה נמוך.

ישנה תעשייה שלמה של ייצור תערובות של חוצצים, חומצות ו/או בסיסים לשם שמירה על pH קבוע במים. תערובות אלו הן לעיתים בעייתיות כאשר הכוונה היא להוריד pH מתחת ל-7, משום שבמקרה זה הן מבוססות לרוב על תרכובות זרחן ולכן יכולות לעודד אצות ו/או לפגוע בצמחים. חומרים לשמירת pH קבוע מעל 7 הן פחות בעייתיות.

השורה התחתונה, כפי שאמרתי כבר הרבה מאוד פעמים בהרבה מאוד נושאים: לא להתפתות לשמועות ולפטנטים ביתיים. לרכוש אך ורק מוצרים ייעודיים שתוכננו ויוצרו על-ידי מי שמבין מה הוא עושה.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 12/04/2002, 14:41   #4
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

מה גורם להעלאת ה PH באקווריום ?
כלומר מי הברז הם 7, באקווריום זה 7.6
איך זה עולה ? בגלל CO2 ? או שיש עוד גורמים?
עדיין לא נקרא Friday 12/04/2002, 16:17   #5
ברקודה

פי אג לא עולה בגלל סי או 2 אלא להיפך הוא יורד!!!

אני לא מבין למה אתה צריך בופר באקווריום כמו שלך?
עדיין לא נקרא Friday 12/04/2002, 16:44   #6
fish in heaven
ממיסדיי אקווה

הודו פעם אחת בהודעה אחת

פשוט מאוד - יש לי תנודות בין 7.4 ל 7.8 -8 שאני מעוניין להפסיק.
חוץמזה ידע זה תמיד טוב
ובקשר ל CO2, פילוסופיה קלה - אולי הוא לא גורם לעלייה, אבל חוסר CO2 כן, אבל די עם הניטפיקינג.
עדיין לא נקרא Friday 12/04/2002, 21:40   #7
יב

ברירת מחדל בופר

ציטוט:
פורסם במקור על ידי עמירם ש.
סודה לשתייה (NaHCO3) יכולה לשמש כחוצץ לחומצה זו, אבל ההשפעה שלה היא זמנית, וגרוע יותר - היא עלולה לגרום לפירוק חוצצים אחרים ולקריסת pH בהמשך, ולכן השימוש בה מומלץ רק כאמצעי חירום בעת הרעלת CO2.
קראתי בספרים ומאמרים, כי סודה לשתיה משמש כבופר (להרמת גובה ה-KH ). האם השימוש בחומר זה בטוחה, או כפי שמובא בציטוט המצורף, מסוכן ועלול לגרום לפירוק חוצצים וקריסת PH ?
יב לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Friday 12/04/2002, 23:42   #8
amnon

הסמל האישי שלamnon

סוג אקווריום: אק' 600 ליטר ועוד כמה קטנים לגידול דיסקוסים צעירים
וותק בתחום: משנת 2001

גם לי יש בעיה של kh נמוך כי אני משתמש במי אוסמוזה .
הפיתרון המיקצועי יותר לשמירה על kh והוא גם משלב עליית ph זהו תכשיר של
kent שמגיע בצורת אבקה ונקרא ph stabel.
אני משתמש באבקת סודה לשתיה במינון של חצי כפית ל-100 ליטר כמות זו מגדילה את ה-kh במעלה אחת.
אני לא רואה שום בעיה שנוצרה מהוספת האבקה ,ההיפך הדיסקוסים אצלי חוגגים ולראיה היום היתה לי הטלה. :P
amnon לא מחובר   הגב עם ציטוט
עדיין לא נקרא Saturday 13/04/2002, 00:01   #9
עמירם ש.

סודה לשתייה יכולה לשמש כחוצץ. על פי ההגדרה, חוצץ גורם לשינויים קטנים ברמת ה-pH בעת שינויים גבוהים בריכוז החומצה (בגבולות נתונים). הטבלה המפורסמת של קשר בין KH ל-CO2 ל-pH מעידה שברמה נתונה של KH (סודה לשתייה), שינוי גדול בריכוז ה-CO2 (כלומר שינוי בריכוז החומצה)גורם לשינוי קטן ב-pH.

יש להביא בחשבון כי הקשר KH-CO2-pH איננו מקרי אלא קבוע ומדוייק. יתרה מזאת, ככל שה-KH גבוה יותר כך שינויים בכמות החומצה יגרמו לשינויים קטנים יותר ב-pH: כאשר ה-KH נמוך, שינויים קטנים ב-CO2 יגרמו לשינויים גדולים ב-pH. כאשר ה-KH גבוה, אותם שינויים ב-CO2 יגרמו לשינויים קטנים יותר ב-pH.

נקודה נוספת היא שהתהליך הכימי בו מדובר איננו תהליך סגור של שיווי משקל בין חומצה למלח, אלא מעורב בו גם גז (CO2) היכול להתנדף לאוויר או להיספג מן האוויר, וגם כמובן מן הצמחים והדגים. זו הסיבה שה-KH נחשב לנתון זמני שאינו נשאר קבוע לאורך זמן (הוא נקרא גם Temporary Hardness).

השורה התחתונה - כמו שאמנון אמר - ניתן להשתמש בסודה לשתייה להעלאת רמת ה-KH ולהקטנת השפעת ה-CO2, כל עוד מקפידים על ערכים קבועים ובדיקות מתאימות. אם לא מקפידים, עלולה להתרחש תופעה מסוכנת של ירידת KH וכתוצאה ממנה נפילת pH.
עמירם ש. לא מחובר   הגב עם ציטוט
צור אשכול חדש  תגובה

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא