AQUA Logo

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות

צור אשכול חדש  נושא נעול
הגדרות אשכול אפשרויות הצגת נושא
עדיין לא נקרא Thursday 07/05/2015, 00:25   #1
roibenami

הודו לך על 0 הודעות 0 פעמים
סוג אקווריום: בריכת נוי בחצר
Question צריך עצה בנושא היתר לבריכת דגים גדולה

שלום לכולם ותודה מראש,

אני ואשתי קנינו בית ברחובות ואנחנו עוברים לשם בספטמבר. אני מתכנן לבנות שם בריכת קוי יעודית יחסית גדולה.

הבריכה תהיה מעגלית, אורך 7 מטר, רוחב 4 מטר (מקסימלי) ועומק 2 מטר, היא תהיה בערך 30 קוב מים. הבריכה תהיה עם קירות אנכיים ישרים, 2 מטר עד למטה. הבריכה תהיה עם 2 ניקוזים תחתיים ו4 ג'טים (החזרי מים בקירות הבריכה). הפילטר (מכני, ביולוגי ו-UV) אני אבנה בעצמי.

את הבריכה הזאת אני מתכנן לבנות מבטון - אני יודע בדיוק איך אני רוצה לבנות הכל וכבר התחלתי לקנות חלקים ספצפיים (שלא מצאתי בארץ) דרך האינטרנט... (כמו הניקוז התחתון והג'טים)

הבעיה שאחרי חיפוש באינטרנט גיליתי שבניית בריכת דגים מבטון דורשת היתר בניה, השאלות שלי הם אלו :

האם למישהו יש נסיון עם פקחים שהציקו להם בנושא ויכול לתרום ?

אם אני בונה את הבריכה בלי היתר ותופסים אותי פקחים, מה הם עושים לי? כאילו האם הם ידרשו שאני אוציא היתר ויאפשרו לי להתחיל הליכים, האם הם פשוט יתנו קנס ויכניסו לי את השטח לארנונה? או שהכי גרוע ידרשו שאני אפרק את הבריכה ?

אני מתכנן את הפרוייקט הזה כבר הרבה מאוד זמן ואני הולך להשקיע כמות גדולה מאוד של זמן, אנרגיה וכסף בזה - אפשר להבין למה אני מפחד שהכל יהרס בסוף...

אשמח מאוד לתגובות בנושא, תודה רבה מראש!

[עריכה]

שאלה נוספת ששכחתי : אם במקום לאטום את הבטון - אני פשוט עושה את הקירות של הבריכה מבלוקים ואז שם יריעה, האם זה יהיה בסדר ולא ידרוש היתר ? (במקור תיכננתי לעשות את הקירות מבלוקים ויציקת בטון בקרקעית ואז לאטום הכל עם תערובת טורוסיל ואקריל60)

נערך לאחרונה על ידי roibenami, Thursday 07/05/2015 בשעה 00:32. סיבה: שאלה נוספת
roibenami לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 07/05/2015, 07:13   #2
ניסו.פ

הסמל האישי שלניסו.פ

הודו לך על 4 הודעות 4 פעמים
סוג אקווריום: בעיקר ננוים
ברירת מחדל תגובה להודעה: צריך עצה בנושא היתר לבריכת דגים גדולה

יש ספקים אם ידע וניסיון בארץ בנושא,
ממליץ להתייעץ איתם ,להם יש גם ציוד למכירה
תראה אצל הסוחרים מי עוסק בנושא ותבקר אותם.

אקווריום כמו אופנוע כלכך הרבה עשן מאחור כלכך הרבה אור לפנים nissop
תמיד נשמר,את מה שנאהב:תמיד נאהב,את מה שנבין:תמיד נבין,אם נלמד
סירטונים שלי
ניסו.פ לא מחובר  
עדיין לא נקרא Saturday 09/05/2015, 11:50   #3
shmulik212

הסמל האישי שלshmulik212

יש את בוגי מאטלנטיס אתה ללכת לשם הם אלופים
shmulik212 לא מחובר  
עדיין לא נקרא Saturday 09/05/2015, 19:20   #4
amosb

בהצלחה בפרויקט.

למה עומק 2 מטר? מה זה נותן לך ?
אני חושב שמעבר לעומק מטר זה חסר משמעות, לא רואים כלום.
amosb לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 10/05/2015, 00:16   #5
בן דוד עמיר

סוג אקווריום: מלוחים(ריף)

ציטוט:
פורסם במקור על ידי amosb צפה בהודעה
בהצלחה בפרויקט.

למה עומק 2 מטר? מה זה נותן לך ?
אני חושב שמעבר לעומק מטר זה חסר משמעות, לא רואים כלום.
רק אם אתה רוצה לצלול/לשחות בבריכה שלך אתה צריך 2 מטר גם הפרטים והתכנון של הבריכה הוא של בריכת שחיה ואם אתה רוצה רק בריכת דגים למה צריך 2 מטר עומק ועוד בלי דירוג ?

מה גם שאתה חייב לקבל אישור מהעיריה אישור מהנדס יש פה עומסים וכוחות מטורפים בגדלים ובעומקים האלה כך שגם diy בכלל לא מומלץ בפרוייקטים בגודל הזה(זה כבר מעבר לבריכה חמודה ורדודה מיריעות )

הניקוז התחתון והג'טים
אפשר למצוא בארץ אצל אנשים שבונים ברכות שחיה
בקיצור נראה לי התבלבלת ואתה רוצה בריכת שחיה

נערך לאחרונה על ידי בן דוד עמיר, Sunday 10/05/2015 בשעה 00:23.
בן דוד עמיר לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 10/05/2015, 06:24   #6
איציק וקנין

הסמל האישי שלאיציק וקנין

הודו לך על 3 הודעות 6 פעמים
סוג אקווריום: דיסקוסים

בריכה מסוג זה מחייבת את אישור העירייה
(רשות המקומית )
אין תשלום נוסף של ארנונה על בריכה
צריך להגיש תוכניות מסודרות הכולל שטח עומק
גידור הבריכה וכ'ו
אם תפסו אותך בזמן בניית הבריכה יבקשו לעצור את העבודה
ולהתחיל תהליך מסודר של אישורים
אם נתפסת אחרי שהכל מוכן במקרה כזה הלשנה מאחד השכנים
כמו במקרה שלי עליך להוציא אישורים ובמקרים נדירים קנס כספי
היום כמעט ואף אחד בארץ אינו מוציא היתר על בריכת נוי .
בגדלים שציינת עליך להתייעץ עם מומחה
30 קוב לא בא ברגל .
צריך לבדוק את סוג האדמה חולית או סלעית
צריך יסודות טובים ותכנון קפדני .
ממליץ בחום לצמצם את עומק הבריכה ל 80 ס"מ
2 מטר עומק זה מיותר מאוד

נערך לאחרונה על ידי איציק וקנין, Sunday 10/05/2015 בשעה 06:30.
איציק וקנין לא מחובר  
עדיין לא נקרא Sunday 10/05/2015, 23:54   #7
roibenami

קודם כל תודה רבה לכל המגיבים, במיוחד איציק וקנין בנושא ההיתר...

בקשר לעומק ולמאפיינים שמזכירים בריכת שחיה,
אני בהחלט מבין למה אתם מכוונים יש כאן הרבה מאפיינים של בריכת שחיה, אבל למען האמת הדברים האלו הם כולם על מנת לייצר זרימה ותחלופת מים יעילה יותר.

הניקוז התחתון מנקה לי את התחתית של הבריכה (איפה שרוב הפסולת נאספת) בצורה אוטומטית כל הזמן והג'טים בצדדים עוזרים ליצור זרם בבריכה, מה שעוזר גם ללכלוך להגיע לניקוזים וגם יוצר זרם במים מה שהופך את הדגים (קוי במקרה הזה) להרבה יותר אקטיביים ויפים.

בקשר לעומק, מצד אחד כן אני רוצה לשחות גם בבריכה מדי פעם, והסיבה העיקרית היא שככה אני מקבל יותר ווליום של מים על אותו מקום - ככל שיש יותר מים בבריכה, יותר קל לה להגיע לאיזון, היא פחות רספטיבית לשינויים חיצוניים כגון טמפרטורה וחומציות ואני יכול להוסיף יותר דגים על אותו מקום כי יש יותר מים (אני כנראה לא אוסיף הרבה דגים כי אני גם רוצה לשחות שם)

חשוב לי להבהיר שהניקוזים התחתוניים חשובים מאוד. בלעדיהם הבריכה הייתה אוספת את המים לפילטר אך ורק דרך סקימר (שאוסף אך ורק את הלכלוך שצף ולא את הלכלוך הכבד יותר ששוקע ואת הקקי של הדגים) או דרך משאבה שקועה (שלא אוספת את הלכלוך שצף ומוגבלת מאוד בקשר לגודל של הפסולת שהיא יכולה לאסוף אל הפילטר). מה שיוצר קרקעית מלאה פסולת שצריך לנקות על בסיס קבוע וזה הרבה מאוד עבודה לרוקן את הבריכה ולנקות את כל הקרקעית (מנסיון) - ואני לא מדבר בכלל על הסכנות שהלכלוך והפסולת בקרקעית יוצרת למים ולדגים.

בקשר ללחצים - אני מבין לגמרי שיש פה עניין של זרימת מים וקירות תומכים חזקים מספיק וגודל צינורות נכון והרבה אלמנטים חשובים בגודל הזה, עם זה אני באמת מאמין שאני יכול לעשות את הפרוייקט הזה, ראיתי הרבה אנשים עושים בריכות כאלו בצורה עצמאית בהצלחה. אבל יכול מאוד להיות שאני אשקול לקחת מהנדס לייעוץ, זה בהחלט נשמע שווה את זה כדי להיות בטוח.
roibenami לא מחובר  
עדיין לא נקרא Monday 11/05/2015, 00:42   #8
ליאור

הסמל האישי שלליאור

הודו לך על 2 הודעות 2 פעמים

מזכיר לי את מבריח הקפה שטען שמדובר באוכל לציפורים..

כנס לקישור לקבלת עוד אינפורמציה שימושית : קישור

ובאתר עיריית רחובות : מידע ארנונה.
עדיין לא נקרא Monday 11/05/2015, 01:24   #9
roibenami

ציטוט:
פורסם במקור על ידי ליאור צפה בהודעה
מזכיר לי את מבריח הקפה שטען שמדובר באוכל לציפורים..

כנס לקישור לקבלת עוד אינפורמציה שימושית : קישור

ובאתר עיריית רחובות : מידע ארנונה.
תודה רבה ליאור,

בקשר לכתבה באתר "סיספיד" - אלוהים ישמור, חטפתי מיגרנה רק מלהתחיל לקרוא את זה - אין סיכוי שאני עובר את הגיהנום הזה רק בשביל בריכת דגים... חוץ מזה שבאמת לא צריך את כל הסרטים האלו, זה סתם אלף אנשים שכולם מנסים לעשות עליך כסף. ברור שמדובר פה בלחצי מים ומעברים ובטיחות והרבה דברים אחרים, שאני יכול להבין בבריכות שחיה.

אבל גם אם הייתי בונה בריכת שחיה אני משוכנע שהייתי יכול לבנות אותה בעצמי עם קצת מידע מהאינטרנט.

מודד, יועץ קרקע, אדריכל, מהנדס מבנים, קבלן מערכות סינון, קבלן שלד ואיטום, טייח, רצף, חשמלאי, מתקין כיסוי, מתקין מערכות חימום...

בחייאט, לא קצת הגזימו ?

יש עוד זמן עד שאני אתחיל לבנות את הבריכה, אבל אני אשתדל לצלם את התהליך ולשתף אותו כאן אח"כ - אשמח לאכול את הכובע אחר כך אם אני טועה.

ובקשר להיתר, כנראה שמה שאני אצטרך לעשות זה באמת למכור קפה ולקרוא לזה אוכל של ציפורים... מה אפשר לעשות

למרות שאני סומך על זה שאם מעל הקירות התומכים יש יריעה אז אף פקח לא יבקש ממנו לפרק את הבריכה והריצוף מסביב בשביל לראות שאין מתחת בטון. נקווה.
roibenami לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 13/05/2015, 16:34   #10
aqualogic
בית עסק

וותק בתחום: מעל 40 שנה

מר בן עמי מכובדי.
יש בשאלות שלך הרבה מרכיבים מדסיפלינות שונות.
אתה בונה בריכת קוי ומצד שני אתה רוצה לשחות בה וזה כבר בריכת שחיה אקולוגית.
זה רמות מים שונות לחלוטין ושיטות הפעלה שונות.
2 מטר זה נהדר, באירופה בריכות קוי בונים בעומק של 3 מטר.
אבל בתנאי האקלים בישראל, בשיטה שאתה מתאר ועוד בלי להבין את מערכת הסינון המתוכננת המים לא יהיו צלולים ולא תראה את הדגים בקרקעית.
לפי התאור שלך, ניקוז בתחתית והתזה מהדופן, המערכת חייבת להיות מערכת סינון בלחץ ולבריכה בגודל שלך אתה צריך להיות עשיר כדי לעבוד עם מסנן לחץ, כי צריכת האנרגיה שלו מטורפת.
באירופה בבריכות מעל 15 קוב, כבר מזמן לא משתמשים במסנני לחץ, עובדים בשיטות הפעלה ומערכות סינון שאינן צורכות כמעט אנרגיה.
לגבי תקנות:
בניה בבטון עם יסודות מחייבת התר, והוא שונה מראשות לראשות, לכן כדאי לבדוק בעיריית רחובות.
בניה ביריעות ללא יסודות אינה דורשת היתר.
לגבי תקנות בטיחות הן חלות על כולם למרות שלא אוכפים אותן בבתים פרטיים אבל למען בטיחותך ובטיחות המשפחה כדאי להקפיד עליהן, מה שקשור לגבהים ואפשרות נפילה וכן תקנות חשמל ומים.

ודרך אגב כל הציוד שאתה זקוק לו ניתן להשיג בישראל, מתזי דופן, נקזי תחתית או דופן וכו כי הם משמשים לבניית בריכות שחיה מוכלרות.

ארנון טל

נערך לאחרונה על ידי שוני ז"ל, Wednesday 13/05/2015 בשעה 20:35.
aqualogic לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 13/05/2015, 21:18   #11
אלון.ו

הסמל האישי שלאלון.ו

סוג אקווריום: מיכל ריק עם אבק :(
וותק בתחום: שנייה אני אשאל את אשתי

ארנון, לפי מיטב ידיעתי כל מאגר מים צריך אישור של הרשויות, יש להם רשימה כזו עם מליון דרישות

אלון.ו לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 14/05/2015, 10:36   #12
roibenami

ציטוט:
פורסם במקור על ידי aqualogic צפה בהודעה
מר בן עמי מכובדי.
יש בשאלות שלך הרבה מרכיבים מדסיפלינות שונות.
אתה בונה בריכת קוי ומצד שני אתה רוצה לשחות בה וזה כבר בריכת שחיה אקולוגית.
זה רמות מים שונות לחלוטין ושיטות הפעלה שונות.
2 מטר זה נהדר, באירופה בריכות קוי בונים בעומק של 3 מטר.
אבל בתנאי האקלים בישראל, בשיטה שאתה מתאר ועוד בלי להבין את מערכת הסינון המתוכננת המים לא יהיו צלולים ולא תראה את הדגים בקרקעית.
לפי התאור שלך, ניקוז בתחתית והתזה מהדופן, המערכת חייבת להיות מערכת סינון בלחץ ולבריכה בגודל שלך אתה צריך להיות עשיר כדי לעבוד עם מסנן לחץ, כי צריכת האנרגיה שלו מטורפת.
באירופה בבריכות מעל 15 קוב, כבר מזמן לא משתמשים במסנני לחץ, עובדים בשיטות הפעלה ומערכות סינון שאינן צורכות כמעט אנרגיה.
לגבי תקנות:
בניה בבטון עם יסודות מחייבת התר, והוא שונה מראשות לראשות, לכן כדאי לבדוק בעיריית רחובות.
בניה ביריעות ללא יסודות אינה דורשת היתר.
לגבי תקנות בטיחות הן חלות על כולם למרות שלא אוכפים אותן בבתים פרטיים אבל למען בטיחותך ובטיחות המשפחה כדאי להקפיד עליהן, מה שקשור לגבהים ואפשרות נפילה וכן תקנות חשמל ומים.

ודרך אגב כל הציוד שאתה זקוק לו ניתן להשיג בישראל, מתזי דופן, נקזי תחתית או דופן וכו כי הם משמשים לבניית בריכות שחיה מוכלרות.

ארנון טל
היי ארנון, תודה רבה על תגובתך...

לשאלתך מערכת הסינון המתוכננת היא ב-2 מעגלים, הראשון שיוצא מ2 ניקוזים תחתיים והשני שיוצא מהסקימר

הראשון: 2 ניקוזים תחתיים (4 צול) > פילטר סיב (מסננת) ניזון ע"י גרויטציה > משאבה (בערך 20 קוב לשעה) > פילטר חול לחץ של בריכות שחיה (שאני אחליף את המדיה במקום חול למשהו יותר מתאים לפילטור ביולוגי של בריכות דגים) > נורת UV > להחזרי מים בדפנות הבריכה

השני : סקימר > משאבה (בערך 10 קוב לשעה) > פילטר חול לחץ של בריכות שחיה (שוב, שאני אחליף את המדיה) > פילטר בוג (שזה בעצם עוד בריכה קטנה יותר עם חצץ והרבה צמחייה) > בחזרה לבריכה דרך מפל

לפי הדעות בפורומים בחו"ל שאני מתייעץ איתם, זה אמור להיות בסדר (אני מקווה), בנוסף יהיה לי צלייה מעל הבריכה ככה שהיא תהיה חשופה לשמש בצורה יחסית מוגבלת... בגדלים האלו זה לא פשוט לשמור על מים צלולים אבל סה"כ אני מאמין שאני עושה את המקסימום שאני יכול ואני מקווה שיהיה בסדר...

בקשר לצריכת חשמל, החשמל היחיד שאני אשלם הוא על 2 המשאבות (ומשאבת אויר אחת), פילטר הלחץ לא לוקח חשמל בעצמו. אני מעריך ש-2 המשאבות לא יוסיפו לי יותר מכמה מאות שקלים לחשבון חשמל. (אני מתכנן להביא משאבות יעילות, לא משאבות של בריכות שחיה)

בקשר לשחייה בבריכה, זה לא יהיה דבר קבוע, אבל בימים החמים יותר של הקיץ אני כן מתכנן לתת איזה טבילה קטנה מדי פעם. הבריכה עקרונית שומרת את כל העקרונות של בריכת שחיה אקולוגית (בגלל פילטר הבוג) חוץ מהעובדה שיש דגים בבריכה ובגלל זה אני מתכנן שיהיה לי יחסית כמות דגים קטנה לגודל של הבריכה (בערך 10 דגי קוי, אבל גדולים...)

בקשר לציוד של בריכות שחיה, לצערי הוא לא כ"כ מתאים לאפליקציה שלו בבריכת נוי מכיון שהדבר העיקרי שאני צריך פה הוא חיבור אטום ליריעה (מכיון שבשלב הזה אני מבין שאני כנראה אשתמש ביריעה). הג'טים בדפנות והניקוז התחתון שקניתי מאיביי יש להם טבעת אטימה שעוזרת לי לחבר אותם ליריעה, כשאותו ציוד לבריכות שחיה בא בלי זה מכיוון שהוא מיועד להתחבר לבטון וריצוף...

בקשר לכל שאר הדברים, תודה רבה על המידע הוא עזר לי מאוד...
roibenami לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 14/05/2015, 15:39   #13
מעיין
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלמעיין

הודו לך על 489 הודעות 569 פעמים

פרוייקט מסקרן, בהחלט אקפיד לעקוב אחר ההתפתחויות, מקווה גם שתוכל לעדכן כל פעם

ההערה היחידה שלי היא לא לוותר על דירוג, בעיקר לשם שתילה מרובה ככל הניתן.
בבריכות שחייה אקולוגיות, צמחים הם חלק מהאידיליה שכלולה בתכנון הראשוני, גם ללא שטחי ביצה.

מעיין לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 14/05/2015, 20:38   #14
aqualogic
בית עסק

אלון שלום,
מאגרים בארץ בשטחים ציבוריים אכן מחייבים התר.
כאשר מדובר בגבהים/עומקים, גדרות ותקנות חשמל (נושאי בטיחות) הן נגזרות מתקנות הבניה ומחייבות גם מאגרים ובריכות.
הנושא השני הוא איכות המים:
מבחינת הסיכונים והחשיפה של בני אדם למגע במים, דרישות איכות המים נקבעות על ידי משרד הבריאות ומאחר ואין תקן ישראלי כל משרד מקומי מחליט מה שהוא רוצה (זה הזוי אבל זו המציאות).
הנושא השלישי הנדרש לאישור הוא איכות המים היוצאים מהמאגר/בריכה.
במידה והמים יוצאים לביוב אין בעיה כלל ואין דרישות (במערכות אקולוגיות כמובן ללא כלור).
במאגרים ואגמים לנוי המים העודפים יורדים לנגר, במצב כזה יש תקנות של איכות הסביבה לגבי רמות ה BOD,
וה TSS של המים, אלה מודדים את האיכות הביולוגית של המים ואת רמת התרחיפים.
זה אותו תקן שמחייב מת"שים והדרישה היא איכות מים ברמה שלישיונית שהם מים ממוחזרים המשמשים להשקיה חקלאית.
ולקינוח, תקנות על בריכות בחצר הפרטית משתנות מראשות לראשות.
בכל מקרה תקנות בטיחות מחייבות גם בפרטי, אולם לא נתקלתי באכיפה.
מאידך, בניה עם יסודות מחייבת היתר בניה ועל בניה כזו פקחים מתעלקים מהר.
וכמובן בריכות שחיה מוכלרות ללא קשר לשיטת הבניה מחייבות התרים ובניה לפי התקנות המחמירות.
אני מקווה שכיסיתי עבורך את הנושא.
בידדות,
ארנון
עדיין לא נקרא Thursday 14/05/2015, 23:38   #15
aqualogic
בית עסק

ערב טוב,

אני רוצה להתייחס למה שכתבת ויש לי הרבה מה להגיד רק אין לי חשק וכח לכתוב כל כך הרבה, אז על קצה המזלג.
1. מערכת סינון מניפה (sieve) קיימת בשתי מהדורות:
הזנה בכלים שלובים והזנת משאבה (גרביטציה).
מאחר ואתה מעוניין לשלוח את המים מהמניפה למסנן לחץ ואח"כ למתזי דופן הרי שהמשאבה צריכה להיות אחרי המניפה ואתה יכול להשתמש רק במניפה עם הזנה של כלים שלובים.
מניפה בגרביטציה תחייב בניית מיכל איזון אליו יוזרמו המים וממנו המשאבה תסנוק מים למסנני החול והמתזים.

2. מסנן מניפה + מסנן חול + צורב UVC + קווי פיזור משמעו הפסדים של כ 60-70% מהספיקה (בתנאי שקווי הפיזור מתוכננים נכון ומסנן החול נקי). כך שמ 20 מק"ש ישארו לכל היותר 5-6 מק"ש אפקטיביים.
במערכת שמפעילה את הסקימר, מסנן חול, אגן לח ומפל יהיו אותם הפסדים או אולי מעט פחות, ניקח כ 50 אחוז לצורך החישוב.
אזי 2 המערכות גם יחד ישאירו כ 10 מק"ש זרימה אפקטיבית.
זה לא יספיק בשיא הקיץ כשהמים חמים מאוד ובעונות המעבר כשיש עומס סביבתי כבד.
על אחת כמה וכמה לבריכה המאוכלסת בקוי.
זאת אומרת שבתקופות האלה הבריכה תסבול מעקות שיתבטאו בהתפרצויות של אצות ומים ירוקיםוזה בדיוק הזמן שאתה רוצה להשתכשך במים.
בחורף לעומת זאת קרוב לוודאי שזה יספיק כך שבלית ברירה תתרחץ בבריכה בחורף.

2. משאבות אויר הן מערכת מאוד לא יעילה להמסת חמצן למים בודאי אלו שאתה מתכן לרכוש.
מערכות מקצועיות עם מפוחים עוצמתים ודפיוזרים מיקרונים מסוגלים לספוח כ 2% חמצן למים.
כך שמכל קוב אויר שעובר במערכת רק כ 4 גרם חמצן מומסים במים.
במשאבות רגילות עם אבן אויר רגילה לא תגיע ליותר מ 0.2% וזה ממש לא יעיל כאשר משאבה מסוגלת לתת פי 10 יותר חמצן לכל ואט חשמל. (כמובן שזה תלוי בתכנון יעיל של תנועת המים).

3. אגנים לחים "constructed wet land" אינם יעילים בישראל. יש שיטת המרה יעילה וזול בהרבה.
מערכות המרה של מצע מרחף שקל וזול לבנות.
היתרון שלהן הוא העובדה שהן לא תלויות בחמצן מומס במים אל ניזונות מה 21.5% חמצן שבאטמוספרה והן יעילות כל השנה, אינן נסתמות כמו אגנים וניתן לנקות אותן בעוד שניקוי אגנים מחייב פרוק שלהם.
הן יעילות פי 100 מאגנים ו 8 ליטר מהן שוות ערך ל 1 מ"ר אגן תקני בעומק 80 ס"מ.

4. כלל האצבע לאיזון מערכות אקולוגיות הוא יחס של לפחות 1:1 בין ביומסה לחמצן מומס במערכת.
בכל עת שמשקל הביומסה יעלה על משקל החמצן המומס תהיה קריסה של הממירים (מחזור החנקות) ועקות.
לכן ברכות יציבות ונקיות הן אלו שמבטיחות שתמיד, בכל מצב, משקל החמצן יעלה על משקל הביומסה.
האמת היא שמערכת מתוכננת כראוי לא צריכה אגנים מלאכומיים או ממירי מדיה צפה, כי קירות ותחתית הבריכה הן מושבות מדהימות של חידקי ניטריפיקציה, צריך רק להנגיש להם מים עם חמצן ואמוניה כדי שהם יזללו אותה.

יש שתי דרכים לאזן את המערכת.
האחת היא עם הרבה כח והרבה תנועה לנסות לספוח הרבה חמצן, זו השיטה היקרה ולא תמיד מוצלחת.
השיטה השניה היא הוצאה מהירה של הלכלוך האורגני המוצק מהמים (את מה שכבר הפך לאמוניה ולא ניתן להוציא אלא צריך להמיר). במצב כזה צריך מעט חמצן לאיזון וזה קל יותר להשגה.

תכנון תבוני של מערכות מים משתמש בתנועת המים כדי לייצר אופטימיזציה בין ניקוי מכני, חימצון והמרה ביולוגית.
בריכות כאלה הן תמיד צלולות ויציבות והכי זולות להפעלה מבחינה אנרגטית.
הן פשוט מחייבות חשיבה שונה ממה שאתה מכיר בתפיסות הפעלה.
העניין המרכזי כאן הוא שמה שעובד באקלים האירופי כבר הרבה שנים נכשל בארץ.
רוב הבריכות שאני רואה בארץ גדולות כקטנות סובלות מעקות והתפרצויות מעט לעת.

5. זה לא נכון להגיד שהעלות היא רק חשמל של המשאבות.
אמנם מסנני חול לא זקוקים לחשמל להפעלה, אך מנגד הם יוצרים התנגדות גדולה למשאבה.
מסנן נקי לחלוטין חונק את המשאבה כ 25% ועשוי להגיע ל 100% כשהוא נסתם.
אם תנקה את המסננים כל יום תעבוד עם ממוצע של כ 40% (ללא תלות במדיה שבמסנן).
כך שמראש עם נחוץ לך 10 מק"ש אפקטיבי אתה חייב להתקין משאבה של כ 17 מק"ש רק לפצות על מסנן החול.
זאת אומרת שהמסנן עולה חשמל של 7 מק"ש והשימוש בו מגדיל את עלות החשמל ב 40%.

אני מקווה שנתתי לך מספיק חומר למחשבה,

לילה טוב לך ולכל חובבי הבריכות.
ארנון

נערך לאחרונה על ידי שוני ז"ל, Friday 15/05/2015 בשעה 13:57.
aqualogic לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 20/08/2015, 12:52   #16
Itay_b

טוב, אני קטונתי מלהועיל יותר מדי אחרי שלל התגובות שכבר קיבלת אבל הנה מספר עצות קטנות ממה שהייתי עושה היום אם הייתי בונה את הבריכה מחדש - אקוופוניקה.
זה יעזור לך משמעותית בשמירה על הבריכה מאוזנת צלולה ויפה וייתן לך גם יופי מוסף של שלל צמחים שגדלים מסביב לבריכה.
עם גודל בריכה כמו שלך אתה יכול לגדל כמות ענקית של צמחים, מצמחי תבלין כמו נענע ובזיליקום דרך עגבניות ומלפפונים ואפילו מספר פירות (בחווה של livingreen יש עץ פפאיה מרשים בגובה כמה מטרים וגוג'י ברי שגדל בצורה יפה ומוציא פירות הרבה יותר גדולים ממה שאני מגדל בעציץ).

בגדול אתה יכול לבנות מסביב הבריכה מבני עץ פשוטים בגובה 30 ס"מ בערך ולשים בהם יריעה ומעל איזה קלקר עם חורי שתילה, לא אמור להיות מסובך מדי להקים דבר כזה, תקבע מתישהו סיור בחווה של livingreen בבית חירות (כמה דקות צפונית מנתניה) זה מקום די נחמד והחברה שמה אדיבים ויוכלו לייעץ לך בעניין (הם לא בונים מערכות בעצמם עוד אז אפשר לסמוך עליהם שהם לא ינסו להשחיל אותך במערכת מפוצצת ומיותרת כדי לעשות עליך קופה).

התוספת של המים וכל הצמחים מאוד יעזרו לייצב את הבריכה ולשמור אותה מאוזנת ובריאה לדגים ולטובלים.

לגבי פילטר, אני שמח שאתה בונה פילטר גרביטציה משל עצמך, אתה יותר ממוזמן להסתכל בשרשור שפתחתי https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=337816 ולשאול שאלות אם יש.

במקרה שלך תצטרך משהו יותר גדול ממה שאצלי יש עקב נפח המים היותר גדול אבל הקונספט אותו דבר, מה גם שיש לך מעט דגים. אגב אם תלך על הרעיון של האקוופוניקה תוכל אפילו לעשות פילטרציה יותר פשוטה, רק משהו שיסנן פיזית את הרפש לפני שהמים נכנסים למבני הגידול של הצמחים ששם יהיה איזה 2-3 ס"מ טוף בתחתית שיעשה את הפילטרציה הביולוגית.

לדעתי אתה יכול להוסיף הרבה יותר דגים לבריכה וגם לגוון את סוגי הדגים.

זה מה שרשום באתר של אטלנטיס לגבי כללי אצבע של כמות דגים:
ריכה של 100-200 ליטר: 5 דגי זהב+4 אוכלי יתושים
בריכה של 200-500 ליטר: 8 דגי זהב+8 אוכלי יתושים
בריכה של 500-1000 ליטר: 12 דגי זהב + 10 אוכלי יתושים
בריכה של 1000-2000 ליטר: 15 דגי זהב + 10 אוכלי יתושים
בריכה של 2000-3000 ליטר: ניתן לאכלס ב 4-5 דגי קוי או ב 20 דגי זהב + 10 אוכלי יתושים
בריכה של למעלה מ 3000 ליטר: ניתן לאכלס בדגי קוי לפי מפתח של דג אחד לכל 400 ליטר או לחלופין בדגי זהב

גם אם נקח מפתח של קוי לחצי קו"ב אתה יכול 60 דגי קוי

אני לא אומר שזה מה שצריך לעשות, אני אפילו חושב שזה טוב שלא תשים כל כך הרבה (ובטח לא בהתחלה עד הבריכה תתיצב) אבל אני לא רואה סיבה שלא תוסיף לפחות עוד 10 דגי קוי וכמה עשרות דגי זהב ורוזי בארבים (אל תוסיף יותר מ10 רוזי בארבים הם כבר יתרבו בעצמם בצורה מרשימה).

בהתחשב בכך שיש לך עומק של 2 מטר אתה גם בקלות יכול להוסיף איזה 10 פלקואים. הם לא תמיד שורדים בחורף אבל נראה לי בעומק כזה לא יהיה להם בעיה גם בחורף. תקנה אותם קטנים ותוך שנה הם יגיעו לאיזה 30 סנטימטר בקלות

המון בהצלחה בבריכה, מקווה לשמוע ולראות ממנה עוד בהמשך, אתה יותר מוזמן לפנות אלי פה או בפרטי לגבי כל שאלה.

נערך לאחרונה על ידי Itay_b, Thursday 20/08/2015 בשעה 12:55.
Itay_b לא מחובר  
עדיין לא נקרא Thursday 20/08/2015, 12:54   #17
Itay_b

ארנון אתה כתבת את הדבר הבא:
"משאבות אויר הן מערכת מאוד לא יעילה להמסת חמצן למים בודאי אלו שאתה מתכן לרכוש.
מערכות מקצועיות עם מפוחים עוצמתים ודפיוזרים מיקרונים מסוגלים לספוח כ 2% חמצן למים.
כך שמכל קוב אויר שעובר במערכת רק כ 4 גרם חמצן מומסים במים.
במשאבות רגילות עם אבן אויר רגילה לא תגיע ליותר מ 0.2% וזה ממש לא יעיל כאשר משאבה מסוגלת לתת פי 10 יותר חמצן לכל ואט חשמל. (כמובן שזה תלוי בתכנון יעיל של תנועת המים)."

אני אשמח אם תסביר יותר לגבי מה שכתבת לגבי כך שמשאבה מסוגלת לתת פי 10 יותר חמצן לכל ואט ועל תכנון יעיל של תנועת מים.
Itay_b לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 25/03/2020, 13:06   #18
TomR

הודו פעם אחת בהודעה אחת

קראתי כמעט את כל התגובות פה... יותר מדי טקסט וכל אחד פה חושב שצריך ציוד וטכנולוגיה לעשות מה שהטבע עושה בחינם. הנה הוכחה בוידאו תהנו.

כרגיל במדינת היהודים צריך אישור מהנדס לכל בורג, אני מבין את הצורך לכיסוי תחת ובטיחות.
באמריקה כמו באמריקה אנשים מצליחים לקיים עסקים מהממים כמו החברות האלה שבונות בריכות דגים איכותיות ויפות ללא סיבוכים ובדרך טבעית בלי כל השטיקים של ה UV וכל ההמצאות האלה..

ובאנגליה אנשים יכולים גם לבנות כאלה בריכות טבעיות בלי עלות תפעול מיותרת (משאבות יקרות, חשמל וטכנולוגיה מיותרת)

תהנו יש להם ערוץ שלם שמוכיח שאפשר גם אחרת.

הייתי מאד רוצה לעבוד בחברה כזו אבל נראה שפה בארץ הכל מסובך מדי.
TomR לא מחובר  
TomR, הודו לך על ההודעה:
עדיין לא נקרא Wednesday 25/03/2020, 13:08   #19
TomR

הודו פעם אחת בהודעה אחת

אגב הבעלים של אחת החברות הכי גדולות באמריקה פשוט מראה כמה קל ופשוט זה באמריקה, כמעט כל אחד יכול לבנות בריכה לפי גודל או תקציב מותאם אישית ללא סיבוכים של אישורי בניה או תפעול מורכב או מסובך:

https://www.youtube.com/user/ThePondGuyAquascape/videos
TomR לא מחובר  
עדיין לא נקרא Wednesday 25/03/2020, 13:21   #20
Y.R.T
ראש צוות תוכן ומערכת AquaDex

הסמל האישי שלY.R.T

הודו לך על 482 הודעות 659 פעמים
סוג אקווריום: 300 ליטרים

טום היקר,
העץ הזה נפתח ב2015.
ומאז חלפו להן כמעט 5 שנים.

אבקש להימנע מהקפצת אשכולות\עצים ישנים שלא לצורך

תודה
Y.R.T לא מחובר  
הגולשים 2 הודו לך Y.R.T על הודעתך:
צור אשכול חדש  נושא נעול

חזור   אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי > מים מתוקים > דגים כללי, בריכות נוי וחסרי חוליות
הגדרות אשכול
אפשרויות הצגת נושא