צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Thursday 11/05/2017, 15:43   #1
giladtzemach

הודו לך על 7 הודעות 7 פעמים
סוג אקווריום: אקווריום קהילה 182 ליטר מתוקים
וותק בתחום: 4 שנים
ברירת מחדל חדש בתחום, נפלנו על דיסקוסים, ומלא שאלות...

היי לכולם, שמי גלעד, אני חדש בתחום של הדגים והאקווריומים, מנסיוני בעבר שכבר כן היו לי דגים בתור ילד תמיד הם היו מתים בסוף.. אז היום בגיל 33 (ובגלל שזה התאים יפה כדי לסגור פתח בין המטבח לסלון בבית) החלטנו שיהיה לנו אקווריום, ואמרנו אני ואישתי בוא ננסה ללכת על משהו קצת פחות בנאלי מכמה דגי זהב שלא צריכים שום טיפול..

אז חמי מבין מאוד בדגים ונמצא בכל התחום הזה, הייתה לו גם חנות דגים הרבה שנים והוא גם היה בונה אקווריומים מה שהוביל אותנו לבקש ממנו אקווריום CUSTOM MADE שיהיה בדיוק כגודל הפתח בקיר, המידות של האקווריום 100x20x70 (אקווריום צר יחסית, ארוך וגבוה)

מבחינת פילטר הוא שם לנו משאבת מים חזקה בתחתית אגן צידי שנמצא בתוך האקווריום עם פתח מסורג בחלקו העליון, מעליה כמה ספוגיות ורשתות פלסטיק (ליצירת פילטר ביולוגי לדבריו וכפי שהבנתי אח"כ מקריאה כאן בפורום את חשיבותו) ומעליהם שכבות של סוג כזה של ספוג צמר גפן, ליצירת פילטר מכני.

משאבת אוויר חזקה עם 2 יציאות מחוברת לפס בועות ארוך, וטרמוסטט חזק, מכוון ל-25 מעלות.

מילאנו את האקווריום ונתנו (בעצתו) לאקווריום לרוץ במשך שבועיים, למים להתפלטר ולהתנקות.

בגלל שהייתה מנורה באופן קבוע (הבנתי את זה רק אחר כך מקריאה כאן ברחבי הפורום) התרבו לנו אצות ירוקות על כל דפנות האקווריום, בנוסף, כנראה שיתושים או זבובים מצאו לנכון להטיל ביצים במים וכך ראינו להפתענו פתאום עשרות תולעים קטנות שוחות להם במים, לכן החלטנו להכניס 2 דגים מסכנים שהיו לנו בבית שהילדים קיבלו במתנה ועד היום היו באקווריום פלסטיק קטן ללא משאבה ללא פילטור ללא כלום רק מים בקערת פלסטיק (מסכנים, עד אז אנחנו לא ידענו את התנאים שדרושים לדגים כדי לשרוד)

מדובר בדג זהב אחד (אוקיי זה מסביר איך הוא שרד) וסקלאר(לא מובן איך שרד) ששרדו שנה בקערת פלסטיק הזאתי..

לא רצינו להכניס אותם בהתחלה לאקווריום, בעצת חמי שאמר ש
א. יכול להיות שיש להם מחלות והם יביאו אותם איתם לאקווריום החדש
ב. הם יגבילו אותנו בבחירת האוכלוסיה לאקווריום החדש שכן הם לא מסתדרים עם כל דג שנביא ולהיפך.

בגלל שראינו תולעים ונגעלנו, ובגלל שחמי פתאום שינה את דעתו ואמר לנו בטח תכניסו למים רק התכוונתי שלא תכניסו בשבועיים הראשונים, ובגלל שהבנו שאפשר להוציא אותם גם אח"כ לא חייבים להשאיר אותם... הכנסנו אותם לאקווריום.

מיד הם אכלו את התולעים

הסיבה שסיפרתי את כל הקוריוז הזה, זה כדי להסביר שבעצם יצא (שמבלי לדעת ורק לאחר שקראתי כאן ברחבי הפורום הבנתי שצריך) שמנו סטרטרים באקווריום למשך כמה ימים... כך שיצא הדבר לטובה.

רצינו ללכת עם חמי לקנות דגים אבל לא הסתדר לו בימים שיכלנו ואנחנו כבר כל כך היינו להוטים לאכלס את האקווריום (טעות מספר אחת זה לבוא בלחץ!!) שהלכנו בלעדיו..
חבל גם שלא התקשרנו אליו מהחנות..
קראנו קצת על החנות שהיינו בה וראינו הרבה חוות דעת טובות, אני לא אפרסם את שם החנות כי המטרה שלי היא לא לפזר לשון הרע אבל אמרנו נבוא ונסמוך במאה אחוז על המוכר\ת ועל מה שהוא יגיד לנו וינחה אותנו וכך עשינו.

רצינו דגים גדולים ויפים ולא קטנים, הבנו מהר מאוד שאי אפשר לשכן ציקלידים גדולים עם דגים אחרים (כך ששלושת רבעי מהדגים היפים בחנות הפכו ללא רלוונטים עבורינו)

כך נשארנו עם מבחר דיי מצומצם אז לקחנו סקלאר נוסף (שהמוכרת אמרה שהוא ציקליד אבל בגלל מבנה הפה שלו הוא לא תוקף דגים אחרים גם לא קטנים ממנו ולא תהיה בעיה להשאיר אותו ואף לקנות אחד נוסף) שיתווסף לסקלאר הותיק שלנו ויארח לו חברה, כמה גופים, מולים, דג מנקה (שאני מת לדעת את שמו?) דג רמירז (שוב הוא יפהפה וציקליד אבל קטנצ'יק ושוכן קרקעית יחסית והמוכרת אמרה שיסתדר עם שאר החבר'ה)
וגולת הכותרת ופה למעשה רק עכשיו אני מבין את הטעות, קנינו 6(!) דגי דיסקוס..

שמבחינת מחיר, רוב הכסף עלו הדיסקוסים..

כשהגענו הביתה איכלסנו אותם איכלוס מהיר יחסית (ללא קרנטינה לא ידענו בכלל שצריך דבר כזה עד אז וחמי אמר שלא חייב את זה) שמנו את השקית בתוך האקווריום עם הראש בחוץ, מזגנו פנימה 2-3 כוסות מתוך האקווריום, נתנו להם 10 דקות ככה ואז שפכנו אותם לתוך האקווריום.
(בדיעבד אולי כדאי שהיינו עושים את התהליך טיפה יותר ארוך..)

אז כל החפירה הארוכה הזאתי היא קודם כל כדי שיהיה את כל הפרטים שאפשר על האקווריום, כמבוא לשאלות שאני תיכף רוצה לשאול. כמובן שאני יכול וגם שואל את חמי, אבל הרבה פעמים אני מקבל ממנו המלצות שהם שונות ממה שאני קורא בעצמי, לכן רוצה לשאול חלק מהשאלות גם כאן, יכול להיות שהוא טועה.. (אחרי הכל זה חמי =])
בנוסף זה גם כדי להכיר את חברי הפורום, אני מאמין שאסתובב כאן הרבה בזמן הקרוב, היום לקחתי חופש מהעבודה רק כדי להישאר בבית ולקרוא על דגים כל מה שאפשר לדעת, אני רוצה לקחת את זה ברצינות מאוד, ומכאן גם באות כל השאלות שלי.. שראיתי כמה דברים בתהליך שממש ממש לא הסתדרו לי..

קודם כל הבנתי (גם מקריאה וגם מחמי) שדג דיסקוס זה הדג האחרון שהיינו צריכים לקחת, ראיתי שהוא דורש תנאי מים שונים מרוב הדגים האחרים (מים יותר מזוקקים פחות חומציים טמפ' קצת שונות וכו') וגם האוכל שלו, הוא אוכל מעט ולאורך זמן, צריך 3-4 האכלות ביום וגם של אוכל אחר לא רק אוכל יבש ששאר הדגים הפשוטים יחסית אוכלים...

הבנתי גם מקריאה וגם מחמי שמראש אני צריך להתכונן לכך שהם לא יישרדו יותר מ-4 חודשים, וגם אם כן, הם לא יגדלו יותר מידי אבל שזה באמת יהיה נס אם הם יצליחו לשרוד פה לאורך זמן.

זאת השאלה הראשונה שלי, האם זה נכון, האם באמת טעינו עד כדי כך בבחירת הדג הזה?
פה גם יצאתי קצת בכעס על המוכרת בחנות, שהיא חנות מאוד מפורסמת ומאוד מוערכת, את רואה 2 חבר'ה שפעם ראשונה בחיים שלהם מרימים אקווריום, למה לתת להם לקנות דיסקוס? למה לא להגיד לנו את כל מה שקראתי אחרי שקניתי?? (ונכון שזה טעות שלי שקראתי אחרי שקניתי, אבל פעם אמרתי כבר מקודם טעות שלי לקנות מתוך לחץ..)
האם שאר חברי האוכלוסיה באמת מתאימים עם הדיסקוס ויסתדרו אחד עם השני?
עם הרמירז יסתדרו עם שאר האוכלוסיה ולהיפך?
מה שמו של הדג המנקה הזה?

חמי אמר שלא צריך את נושא דגי הסטרטרים, אפשר לפצות על זה בהחלפות מרובות של מים. האם נכון הדבר?
דג רמירז אחד מתוך ה-4 לא אוכל, נצמד לפינה למעלה למעלה איפה שהרשת מעבר לכיוון הפילטר בקושי זז ומתנשם מהר מאוד, לא צריך להיות מומחה בדגים כדי להבין שהוא לא הולך להאריך ימיו..
מישהו יכול לתת עצה איך אפשר להציל אותו אם בכלל?
אני לא גאון גדול, אבל זה לא נראה כמו מחלה, אין עליו סימנים מסויימים, לא קקי בצבע מסויים והוא לא משנה צבע או דוהה... חיצונית הוא נראה בסדר, רק הסימנים שתיארתי..

צריך לרכוש ערכה למדידת ערכי המים? או לקחת קצת מים מהאקווריום לחנות כלשהי שיבדקו לי שם? איך זה עובד? מה כדאי?

חמי אומר שכשמחליפים מים (וכך אני נוהג) לא צריך להעביר לדלי ולשים אנטי כלור, אפשר להעביר ישירות לאקווריום, לא זוכר את הסיבה למה, וכי מחליפים רק חלק קטן מהמים בכל החלפה. האם זה נכון? האם רק לחלק מהדגים זה נכון? האם זה דבר הכרחי שבלעדיו נראה דגים מתים?

יודע מראש שזאת חפירה ענקית, ויש לי עוד מליון שאלות שעולות לראש, אני אשמח לדבר עם מי שירצה להדריך אותי ולהסביר לי, מבטיח שאני פחות חופר במציאות
לא רוצה שיהיה לי רק את חמי להתייעץ איתו בנושא, כי זו חוות דעת אחת שלפעמים קצת שונה ממה שאני רואה בחוץ..

תודה מראש למי שקרא, תודה עוד יותר למי שענה והגיב, ותודה בריבוע למי ששלח הודעה פרטית ומספר טלפון להתייעצויות

גלעד
giladtzemach לא מחובר   הגב עם ציטוט