צפיה בהודעה בודדת
עדיין לא נקרא Wednesday 18/09/2013, 12:53   #8
IZ.O

הסמל האישי שלIZ.O

הודו לך על 21 הודעות 29 פעמים
ברירת מחדל תגובה להודעה: לדים וחברים - הגיע הזמן שננסה לרכז שאלות

קצת משיחה עם חבר כאן באתר בפרטית שקיבלתי לפני כמה ימים.
קיבלתי את אישורו של החבור לפרסום השיחה:

ש: יצא לי לקרוא דיווח של חובב על השוואה של הוואט/לומן בין T5 ללדים,מה שמעניין שם זה שהוא לקח בחשבון גם את הצריכה של הצ'וק ושל הדרייבר
ומתברר שכשלוקחים בחשבון את הדרייבר הצריכה של הלדים יותר גבוה מT5 עם צ'וק אלקטרוני

עניין אותי אם תוכל לאשר את הממצא הזה

תודה מראש

ת: לגבי צריכה, יש מקרים ומצבים שבהם העוצמות אור הדרושות לנו לא מהווים "חיסכון" משמעותי לכיוון הלדים לעומת T5.

אחת הסיבות לכך היא יכולת פיזור האור האפקטיבית של ה - T5 לעומת לדים.
משמע - יותר שטח פנים להאיר = יותר לדים = יותר חשמל.

כל האמור לעיל' מדבר על השוואת וואט לדים פר וואט T5.
בעיניין הלומן אין מקום לדעתי כיוון שה-T5 מאוד מאוד אפקטיביים בהקשר של לומן לוואט.

לגבי אקווריומי צמחייה, בהם החישוב (המוטעה לדעתי כיום) של וואט פר ליטר תופס חלק ניכר בתחום זה, יש לקחת בחשבון את עוצמות ה - PAR האפקטיביים של לד לעומת T5.

אחד הדברים שהתגלו עם התפתחות תחום הלדים הוא שחדירת אור הלדים את עמודת המים היא יותר אפקטיבית מ- T5.
משמע, עוצמות PAR שנמדדות בעומקים שונים עם מד PAR מכוייל לעומת T5 מגלים שעומקים שונים באקווריום ככל שמעמיקים את המדידות עוצמות ה - PAR בלדים טובה יותר מאשר ב -T5.

הדבר נובע בזכות זה שרוב האור הנפלט מהלד הוא בצורה של אור מרוכז ולא "מפוזר" כמו ה - T5. זהו גם חיסרון מבחינת הלד לעמות ה - T5 כיוון שהוא מהווה את עקב איכלס של הלדים.

ניתן לקבל מדידות PAR יותר טובות ופיזור יותר טוב עם שימוש בעדשות (אופטיקה) שזוויות פיזור שונות על הלדים אך עדיין לא משתווה לפיזור אור על שטח X כמו T5 עם רפלקטור.

בנוסף לכל הדברים שכתבתי / ציינתי, ישנו אשכול ישן בנושא בו הגבתי ואמרתי את הדברים (בהקשר של חסכון חשמל לעומת T5) אאל"ט בזמנו עוד "פיליפ" היה משתמש וחבר בעמותה.

ש: אם הבנתי נכון יוצא שבאקווריומי צמחיה גבוהים (נניח מעל ל60 ס"מ) יש יתרון ללדים
לא כל כך הבנתי מה תפקיד העדשות בלד,פיזור יותר רחב של האור או דווקא להיפך?אם העדשה גורמת ליותר פיזור הPAR אמור לרדת ,לא?

ת: העדשה מרכזת את האור. רוב הלדים הם בעלי מפתח זווית של 140-120 מעלות ולכן האור מתפזר והpar יורד. עם העדשה קורה ההיפך. אצלי יש אקווריום גובה 60 ובהתאם לתקציב נבנה הגוף תאורה שלו לאט לאט אבל אני מתכוון להשתמש בעדשות.

מוזמנים לחוות דעות ולהוסיף מידע / שאלות

חג שמח,

איציק.
IZ.O לא מחובר   הגב עם ציטוט