אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי

אקווה - האתר הישראלי לדגי נוי (https://www.aqua.org.il/forums/index.php)
-   אקווריום צמחייה (https://www.aqua.org.il/forums/forumdisplay.php?f=14)
-   -   הקמת אקווריום לאו טק (https://www.aqua.org.il/forums/showthread.php?t=359061)

Somech Thursday 09/03/2017 21:45

הקמת אקווריום לאו טק

אהלן
מידות האקווריום הן אורך 150 רוחב 50 גובה 80
ארצה לדעת במה זה כרוך, ואיך אני מתחיל.
קראתי כמה עצים ארוכים על הקמות אקווריומים כאלה ופרט לתמונות לא הבנתי יותר מדי...
אז לפני שאני מתחיל לעשות משהו אני צריך עזרה באיך עושים מה עושים ואיך זה עובד.
משיטוט ברשת וצפיה באקווריומים מוכנים ראיתי שיש רק קוורץ, וממה שקראתי פה צריך לשים וורמוקוליט כאבול ועוד 2 חומרים שאני לא זוכר את שמם :)
כרגע יש לי כמה אבני דרקון וכמה גזעים קטנים... איך ממשיכים איך מתחילים?
תודה
איתמר

אסף דביר Saturday 11/03/2017 10:30

תגובה להודעה: הקמת אקווריום לאו טק

יש מצעים מוכנים לצימחייה. מה שעושים הרבה פעמים זה שמים מצע מדושן לצימחייה ועליו חצץ קוורץ או מה שבא לך טוב בעין. אז תתחיל ממצע בהנחה שיש לך תאורה מתאימה( לא פירטת ) . ואז עיצוב לפי טעמך ושתילה מאסיבית שלא תתן לאצות להיתפתח.
אבל ההתחלה האמיתי והנכונה היא להיכנס לכתבות ועצי הקמה וללמוד ... זאת הדרך , יש מלא חומר באתר וברשת. בהצלחה

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

דייב ניומן Saturday 11/03/2017 12:12

יש ברשת ובאתר הרבה עצי הקמה וכל עץ יש סוג אחר של צמחיה ועיצוב שונה שמהם היה לך קל יותר לקבל ראיונות ובהמשך שתדע ותחליט איזה סוג אקווריום תרצה והיה לך גם שאלות יותר ספצפיות נוכל לעזור לך יותר.
רק מה שאני כן יכול להגיד לך שאקווריום גבוה כמו שלך 80 ס"מ זה התחלה בעיתית בגלל שזה מצריך תאורה חזקה יותר!

Somech Saturday 11/03/2017 21:37

תודה לשניכם על התשובות.
אני חורש על הקמות של אחרים כמו שהצעתם.
ויש לי כבר כמה רעיונות מדהימים...
רציתי לשאול אם עם צמחיה אין צורך בפילטר מאסיבי כמו אקווריום ללא צמחיה?

ולגבי הגובה, אני לא מתכוון למלא עד הסוף. אני מתכוון לבנות סאמפ פנימי שהחלק העליון שלו יהיה יבשה לפרוקי רגליים קודם אבדוק כמה הם ישתלבו עם צמחיה ואיזה צמחיה..

סטלה מאריס Sunday 12/03/2017 10:24

מה זה פרוקי רגליים??

אסף דביר Sunday 12/03/2017 10:26

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4...99%D7%99%D7%9D

Somech Sunday 12/03/2017 15:09

חחחחח נכון. הכוונה שלי יותר לסרטנים...

אסף דביר Sunday 12/03/2017 15:11

לא בא לך על איזה נדל? :wink:

Somech Sunday 12/03/2017 15:14

אם היה מתנהל מתחת למים אז למה לא? חח

Ofeking Sunday 12/03/2017 18:17

למצעים יש מגוון פתרונות - החל מקוורץ בלבד, המשך בהכנה של מצעים מורכבים ועד קניה של מצעים יקרים.
מה הכי טוב? זה מאוד תלוי - בתקציב ובזמן שתהיה מוכן להשקיע.

כמה מילים מניסיוני האישי והסובייקטיבי:

מצעים מוכנים:
- יתרונות: בחירה נוחה.
- חסרונות: יקר, וודאי שלאקווריומים גדולים.
- דגשים: אם בכל זאת תחליט לבחור בהם, חפש המלצות. אמנם חלקם מהווים פתרון נוח מאוד, אבל אחרים מסוגלים להיות "סתם" מצע יקר ולא יעיל, להתפורר לאורך זמן ובעיות נוספות.

מצע DIY:
- יתרונות: (אמור להיות) זול יותר ואתה יודע בדיוק מה יש שם.
- חסרונות: דורש השקעת זמן במחקר, איתור חומרי הגלם והכנה. ציפת מרכיבי מצע.
- דגשים: הרבה מרכיבים למצע נוטים לצוף - שזה סיוט בכל פעם שמטפלים באקווריום. פתרון אפשרי הוא הכנת "כריות" מרשת, שיחזיקו את מרכיבי המצע וימנעו בריחה, זה פתרון עדיף (לדעתי), אך מוביל לבעיה של היאחזות שורשים על גבי הרשת - דבר המקשה על עקירתם. בנוסף, כבול (מרכיב נפוץ) נוטה לצבוע את המים.

מצעים פשוטים:
- יתרונות: זול, פשוט נוח.
- חסרונות: לא תורם כלום לאקווריום (בהתחלה).
- דגשים: מומלץ ללכת על מצע קוורץ פשוט, גרגירים בגודל 2-3 מ"מ, עובי מצע של 5-7 ס"מ. המצע מתחיל אינרטי לחלוטין ולא מסייע לאקווריום, אך לאורך זמן צובר בוצה, בקטריות וגורמים נוספים שגורמים לו "לעשות את העבודה".

אישית, אני פיזרתי מעט מצע בסיס של JBL (בכמות פחותה מהמומלץ), מעט פחם ומעליהם מצע פשוט ובסיסי. את הכסף שמרתי לדברים שנראו לי חשובים יותר.
ה JBL אמור לשמש להתחלה והפחם אמור לספוח דשן ולהחזיק אותו בקרבת השורשים.
לאחר מספר חודשים המצע צבר בוצה ועבורי הוא עושה את העבודה.

שים לב שאתה מתכנן אקווריום Low-tech, אז לא חייבים להשתגע.

לגבי תאורה, כתבתי בעבר פוסט שמשווה בין האפשרויות השונות, בפורמט דומה להודעה הנ"ל - יכול לסייע לך.
העדכון היחיד מאז, הוא ששמעתי על חברה בשם Chihiros, שמייצרת גופי לדים טובים בזול יחסית - שווה לבדוק.

אופק.

Somech Sunday 12/03/2017 20:40

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Ofeking (הודעה 3258185)
למצעים יש מגוון פתרונות - החל מקוורץ בלבד, המשך בהכנה של מצעים מורכבים ועד קניה של מצעים יקרים.
מה הכי טוב? זה מאוד תלוי - בתקציב ובזמן שתהיה מוכן להשקיע.

כמה מילים מניסיוני האישי והסובייקטיבי:

מצעים מוכנים:
- יתרונות: בחירה נוחה.
- חסרונות: יקר, וודאי שלאקווריומים גדולים.
- דגשים: אם בכל זאת תחליט לבחור בהם, חפש המלצות. אמנם חלקם מהווים פתרון נוח מאוד, אבל אחרים מסוגלים להיות "סתם" מצע יקר ולא יעיל, להתפורר לאורך זמן ובעיות נוספות.

מצע DIY:
- יתרונות: (אמור להיות) זול יותר ואתה יודע בדיוק מה יש שם.
- חסרונות: דורש השקעת זמן במחקר, איתור חומרי הגלם והכנה. ציפת מרכיבי מצע.
- דגשים: הרבה מרכיבים למצע נוטים לצוף - שזה סיוט בכל פעם שמטפלים באקווריום. פתרון אפשרי הוא הכנת "כריות" מרשת, שיחזיקו את מרכיבי המצע וימנעו בריחה, זה פתרון עדיף (לדעתי), אך מוביל לבעיה של היאחזות שורשים על גבי הרשת - דבר המקשה על עקירתם. בנוסף, כבול (מרכיב נפוץ) נוטה לצבוע את המים.

מצעים פשוטים:
- יתרונות: זול, פשוט נוח.
- חסרונות: לא תורם כלום לאקווריום (בהתחלה).
- דגשים: מומלץ ללכת על מצע קוורץ פשוט, גרגירים בגודל 2-3 מ"מ, עובי מצע של 5-7 ס"מ. המצע מתחיל אינרטי לחלוטין ולא מסייע לאקווריום, אך לאורך זמן צובר בוצה, בקטריות וגורמים נוספים שגורמים לו "לעשות את העבודה".

אישית, אני פיזרתי מעט מצע בסיס של JBL (בכמות פחותה מהמומלץ), מעט פחם ומעליהם מצע פשוט ובסיסי. את הכסף שמרתי לדברים שנראו לי חשובים יותר.
ה JBL אמור לשמש להתחלה והפחם אמור לספוח דשן ולהחזיק אותו בקרבת השורשים.
לאחר מספר חודשים המצע צבר בוצה ועבורי הוא עושה את העבודה.

שים לב שאתה מתכנן אקווריום Low-tech, אז לא חייבים להשתגע.

לגבי תאורה, כתבתי בעבר פוסט שמשווה בין האפשרויות השונות, בפורמט דומה להודעה הנ"ל - יכול לסייע לך.
העדכון היחיד מאז, הוא ששמעתי על חברה בשם Chihiros, שמייצרת גופי לדים טובים בזול יחסית - שווה לבדוק.

אופק.

המון תודה! עזרת לי מאוד!!
ושאלתי למעלה ולא ענו לי. האם אני יכול לסמוך על הצמחיה שתנקה את המים ולשים פילטר קטן יותר? מה הפילטר שאני יכול להסתפק בו? אני רוצה לעשות סאמפ פנימי יש צורך?

אלי רז Sunday 12/03/2017 22:08

למיכל של 600 ליטר לא הייתי עובד עם פילטר אחד.
בחירה בשניים בעלי ספיקה בינונית תבטיח יתירות, תקל על התחזוקה ותבטיח זרימות לא חזקות מידי.

הייתי מחפש 2 פילטרים כדוגמאת האטמן ef4.
אפילו ביד שניה.

אלי

Ofeking Sunday 12/03/2017 22:50

בתיאוריה - צמחים אכן מסייעים.
אבל, זה מאוד תלוי בכמות ותנאי הצמחייה, עומס ביולוגי ("כמה דגים") וגורמים נוספים.

בפרקטיקה - ממליץ לדאוג לפילטר(/ים) מתאים במידת האפשר.

אני משתמש בפילטר שעל-הנייר מספיק בקושי.
תוסיף לזה שמדובר בענתיקה סינית בת (אני משער) 8 שנים, ותבין שהוא כנראה לא עומד ברף המומלץ.
מצד אחד, לדעתי, זה מצב שעושה לי קצת בעיות.
מצד שני, קיבלתי אותו בחינם. כל עוד הוא סוחב (וכל עוד אני סטודנט), אני מסתדר איתו.

שורה תחתונה, גם כאן זה שיקול של $$$.
אם אין לך עדיין פילטר - ממליץ לך להשיג אחד(/שניים) טוב(/ים).
אם יש לך משהו גבולי (תגדיר גבולי?) ואתה מחפש לחסוך - אתה יכול לנסות להתחיל איתו, לא להעמיס דגים ולראות איך זה מתקדם.

Somech Sunday 12/03/2017 23:44

תודה רבה לך על התשובה העניינית קודם כל.
אני חשבתי על סאמפ פנימי שנפחו הוא בין 90-60 ליטר עם 2 ראשי כח אלטמן 2000 לשעה זה אמור להספיק נכון?

Ilan sh Sunday 12/03/2017 23:56

ציטוט:

פורסם במקור על ידי אלי רז (הודעה 3258233)
למיכל של 600 ליטר לא הייתי עובד עם פילטר אחד.
בחירה בשניים בעלי ספיקה בינונית תבטיח יתירות, תקל על התחזוקה ותבטיח זרימות לא חזקות מידי.

הייתי מחפש 2 פילטרים כדוגמאת האטמן ef4.
אפילו ביד שניה.

אלי

הי
קודם כל בהצלחה.
תיקח את מה שאלי כתב ברצינות.
מינימום 2 EF4. מינימום.
אולי אפילו 3 EF4.
יש משהו שלא ניסיתי להתעמק בו יותר מידי, אבל פילטריזציה טובה מונעת אצות.
גם באקווריום צמחיה יש המון לכלוך ובייחוד נוצרים מצבים של תוצרים עקב המצע שלא עובר כמעט ניקוי או ערבול.

כמו כן לדעתי אתה שוגה עם הגובה של ה 80 ס'מ.
לא תוכל לתחזק אותו.
אלא אם תעשה הגבהות ומסלעות בהתאם (ניתן למצוא על זה סרטונים ברשת.)

אקווריום לואו טק משמעו בדרך כלל מצבי צמחי גבעול עם החלשות החלק התחתון של הצמח.
רק מצבי תאורה קיצנויים או תאורה שחודרת עמוק יימנעו החלשות החלק התחתון.
מה שיוביל להמלצה לבחור בולסנריות ענק, אונגטונים ועדאכינודורוסים מסויימים, לצידי קריפטוקורינות ואנוביות בסיסיות.

אני יכול בדיעבד לעשות איתך עסק.
לתת לך אקווריוום פעיל 150 על 50 על 65 במתנה, ולרכוש את שלך לטובת תחום טנגניקה עם דגים גדולים.
אם תרצה את מה שהצעתי לך - תוכל ליצור קשר.

שוב בהצלחה ודי מסתייג ממה שאתה מתכנן.

Somech Tuesday 14/03/2017 00:31

היי האם פלודריום הוא נכלל בהיטק או לו טק??

Somech Tuesday 14/03/2017 20:03

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Somech (הודעה 3258248)
תודה רבה לך על התשובה העניינית קודם כל.
אני חשבתי על סאמפ פנימי שנפחו הוא בין 90-60 ליטר עם 2 ראשי כח אטמן 2000 לשעה זה אמור להספיק נכון?

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Somech (הודעה 3258463)
היי האם פלודריום הוא נכלל בהיטק או לו טק??

??

Ofeking Wednesday 15/03/2017 13:05

לגבי הפילטרציה,
בהקשר הטכני, אני פחות בקיא בדרישות פילטרציה - אז אני מעדיף להימנע ממתן המלצות לא מבוססות מספיק.
במידה ובכל זאת תתעקש - אז כן, לדעתי האישית זה נשמע מספיק.

מעבר לעניין הטכני, מעניין אותי מדוע בחרת באופציה הזאת.
במידה והאקווריום מגיע גם סאמפ פנימי מובנה, אני מבין.
במידה ולא (ואתה מתכנן לבנות), מדובר בהתעסקות והפרעה אסטטית פוטנציאלית (תלוי איך יבנה וכיצד האקווריום ימוקם). אישית, אני חושב שכדאי לשאוף להוריד למינימום את ההפרעות במיכל (ציוד, סאמפ וכדומה).

לגבי הפלודריום, אין פה תשובה אחת. תגדיר פלודריום.
זה יכול להיות מייכל הייטק לכל דבר, הפתור לאוויר עם מעט שטח על אבנים בולטות, וזה יכול להיות מיכל בסיסי ביותר עם כמה מוסים ושרכים. הכל תלוי במה שתחליט לעשות.

Somech Wednesday 15/03/2017 23:59

ציטוט:

פורסם במקור על ידי Ofeking (הודעה 3258730)
לגבי הפילטרציה,
בהקשר הטכני, אני פחות בקיא בדרישות פילטרציה - אז אני מעדיף להימנע ממתן המלצות לא מבוססות מספיק.
במידה ובכל זאת תתעקש - אז כן, לדעתי האישית זה נשמע מספיק.

מעבר לעניין הטכני, מעניין אותי מדוע בחרת באופציה הזאת.
במידה והאקווריום מגיע גם סאמפ פנימי מובנה, אני מבין.
במידה ולא (ואתה מתכנן לבנות), מדובר בהתעסקות והפרעה אסטטית פוטנציאלית (תלוי איך יבנה וכיצד האקווריום ימוקם). אישית, אני חושב שכדאי לשאוף להוריד למינימום את ההפרעות במיכל (ציוד, סאמפ וכדומה).

לגבי הפלודריום, אין פה תשובה אחת. תגדיר פלודריום.
זה יכול להיות מייכל הייטק לכל דבר, הפתור לאוויר עם מעט שטח על אבנים בולטות, וזה יכול להיות מיכל בסיסי ביותר עם כמה מוסים ושרכים. הכל תלוי במה שתחליט לעשות.

פה בפורום שכנעו אותי לבנות סאמפ פנימי...
אין לי בעיה עם חיצוני כנראה שזה הרבה התעסקות או כסף...
אותי מעניין רק כמה ליטר מדיות וכמה ליטר פרלון אני צריך שיהיה כי אני מביא 2 ראשי כח של 2000 ליטר לשעה ופה אמרו לי ש16 ליטר כולל לא יספיק ל600 ליטר אקווריום... אז המליצו לי על פנימי.

אסף דביר Thursday 16/03/2017 07:36

שני פילטרים חיצוניים ... אל תכנס להרפתקאות של בניית סאמפ פנימי אם אתה לא מנוסה בזה, מה גם שיקטין לך מהמיכל .
המידות קצת בעיתיות, גובה 80 זה לא פשוט לתחזוקה. יש לי מיכל 50 ואני צריך להכניס את כל היד בשביל להגיע לקרקעית, אפשר להיתאמץ בהתחלה אבל בהמשך כשהכל יהיה מלא צימחיה סלעים ודגים זה סרט ...
לגבי כמות מדיה, סרה סיפרוקס לפי היצרן 1ליטר מדיה ל 200 ליטר מים

כל הזמנים הם GMT +3. השעה כרגע היא 00:24.

מאגר הפורומים כולל מאמרים, פרסומים ומידע (שיקראו יחד להלן: "מידע") הינם קניינה של AQUA, (שתקרא להלן: "AQUA")שנכתב ונערך לאחר עבודת מחקר מדעית. מאגר זה, נועד לצורכי לימוד עצמי בלבד והמידע כולו מוגן עפ"י זכויות יוצרים ובהתאם לכך אין לעשות במידע כל שימוש מסחרי ו/או שימוש שלא עפ"י היתר זה. הדפסת המידע ו/או כל שימוש בו מותר אך ורק במסגרת שימוש הוגן ביצירה – לשם לימוד עצמי ולשם מחקר וביקורת אך ורק במידה הדרושה והראויה לצורך המטרות האמורות. בהתאם לאמור לעיל, ומבלי לפגוע מכלליות האמור לעיל, AQUA שומרת לעצמה את מלוא הזכויות על פי כל דין לפעול כנגד מי שינהג במידע שלא עפ"י הוראת אזהרה זו.

מופעל על: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.