צפה בגרסא המלאה : פילטר תת-קרקעי באקווריום צמחיה

הכסוף
Thursday 28/03/2002, 09:14
בעד או נגד?
יתרונות מול חסרונות
מעלית בועות אוויר או ראש כוח??

עמירם ש.
Thursday 28/03/2002, 10:46
נגד מוחלט. הסיבה העיקרית היא שזרימת המים בפילטר תת-קרקעי חזקה מדי ואינה מאפשרת לשורשי הצמחים לספוג את המזון הדרוש. פילטר תת-קרקעי פירושו "שורשים חזקים ועלים חלשים", כמו שנהוג לומר. יש עוד סיבות, למשל שהפילטר אינו משאיר די עומק במצע עבור שתילת הצמחים (אלא אם המצע גבוה מאוד) ושריכוז הפסולת בקרקע מפריע לצמחים. מי שיספר שהצליח לגדל צמחים עם פילטר תת-קרקעי יאמר את האמת - הצמחים לרוב לא ימותו - אבל הוא פשוט לא ראה את ההבדל בין עם ובלי.

בכל מקרה, לא מעלית בועות אוויר אלא רק ראש כוח, ולא ראש כוח רגיל אלא רק ראש כוח המאפשר זרימה הפוכה (דחיפת מים לתוך ה"מעלית" במקום הוצאת מים דרך ה"מעלית"). זאת כדי למנוע הפיכת המצע לפח אשפה שאינו ניתן לניקוי. כיוון שהזרימה היא הפוכה, חייבים להוסיף לראש הכוח עוד קדם-פילטר מכני - סיפור לא פשוט. כמובן שיש להתאים את הסינון לגודל האקווריום, ובאקווריום קטן מאוד ראש כוח עלול להיות חזק מדי.

פילטר תת-קרקעי מספק סינון ביולוגי טוב, משום שכל המצע משמש כמשטח לגידול חיידקים. אבל כל שיטת סינון אחרת עדיפה עליו, ובוודאי שאסו ר להשתמש בו כשיטת סינון יחידה - הוא אינו מאפשר סינון כימי ומכני.

Wild Blue
Thursday 28/03/2002, 20:28
עוד בעיה עם פילטר תת קרקעי (UGF) בשילוב עם צמחים היא שהשורשים מסתבכים בפילטר עצמו ואז יש בעיה גדולה להזיזם אם צריך ככה שזה מאוד לא נחמד :(

Cobalt
Friday 29/03/2002, 02:05
באקוריום קטן יחסית אם עומס קטן יחסית אפשר.
נגד כל הסיכויים לי זה עובד טוב. בעיקר אם טוף שהוא טוב לצמחים.
הצמחים מגיעים עד לבוצה מתחת לפילטר ואז הם משגשגים חבל על הזמן!
יחיאל

עמירם ש.
Friday 29/03/2002, 09:21
היה לי כמה שנים אקווריום קטן יחסית (25 ליטר) עם עומס קטן יחסית (משהו כמו 3 דגים קבועים - הוא שימש כאקווריום הסגר). היו בו צמחים והם לא מתו, אבל קשה לומר שהם שיגשגו - הם הפכו קטנים יותר מהגודל בו קניתי אותם, ונשארו בגודל (בקוטן?) הזה לאורך זמן. ברגע בו עברתי לאקווריום קצת גדול יותר והוצאתי את ה-UGF, נוצר הבדל של יום ולילה, למרות שהתאורה יחסית הפכה אפילו חלשה יותר.

Cobalt
Friday 29/03/2002, 09:42
תראו ברור שיותר טוב בלי.
ויותר מיזה הצמחים יותר ישישגו ללא פילטר תת קרקעי.
אבל צמחים מהירי גדילה או צמחים ללא שורשים (או שהשורשים לא ממש חשובים) כן יכולים לחיות ולגדול (נכון יותר לאט) בתת קרקעי.
הואיל ואני לא ממש משתלה אין לא כל בעיה אם גדילה איטית של צמחים.
זה במפורש התפשרות של ללכת על האופטימום לא המקסימום.

אני אישית מאד אוהב פילטר תת קרקעי אם אבנים חריריות כי שזה עובד עם פלורה זה פשוט חזק.

יש אצלי במעבדה אקוריום 200 ליטר עם פילטר תת קרקעי גדול (כ 15 קילו טוף!)
שעובד כ שנתיים ללא הפסקה עם לא פחות מ 26 מושטים אדומים לבנים בגודל של 200-400 גרם (35 ס"מ) וכמעט ללא אחזקה והחלפת מים פעם בחצי שנה. (ללא צמחים כי המושטים יעשו מהם בר סלטים :x )

תראה הכל אפשר צריך רק את הידע.
ומצד שני זה שאלה של טעם אישי אני לא אוהב לראות הרבה קשקושים וצנרת באקוריום נוי התת קרקעי מסתיר את רוב הפילטר.

וחוץ מיזה אצלנו בבר אילן פותח הפילטר הזה (אמנם לא הומצא אבל פותח) בתחילת שנות ה 80' והם עדיין מצתערים שלא הוציאו פטנט :down:

חג שמח
יחיאל

Cobalt
Friday 29/03/2002, 09:43
סליחה
זה צריך להיות "עם אבנים חריריות"

הכסוף
Friday 29/03/2002, 20:39
תמיד חשבתי שהמצא הטוב ביותר למצחים זה חצץ קווארץ מאחר ואלו אבנים קטנות בהן קל לשורשים להקלט ולהתפס.
מה דעת הפורום והאם ב UGF כדאי אבניי טופ או קווארץ או בכלל ללא פילטר תת קרקעי.

הכסוף
Friday 29/03/2002, 20:40
.סליחה, כמובן מצע אבל בגל פסח התבלבלתי עם מצא חה חה חה

shoonra
Saturday 30/03/2002, 10:11
עוד לפני שאתה חושב על טוף
אתה צריך לדעת שהוא משפיע על כימיית המים,טוף מפריש ברזל למים שזה מעולה לאקווריום עם צמחיה אבל לא הכי מומלץ לאקווריום ללא צמחיה

אבני הטוף נראות לי גדולות מידי מכדי שהצמחים יוכלו להשריש בהם (אלא אם כן אתה משתמש בטוף גרוס מיוחד לאקווריום , אבל הוא עולה יותר ממצע קוורץ ומיועד במקור כמדיה לפילטרים)

בעיקרון אבני טוף הם מצע ביולוגי מעולה לאקווריום צמחיה, אפשר לשים שיכבה דקה על הרשת עצמה ומעל לשים שכבה נכבדת של חצץ קוורץ שבו יוכלו הצמחים להשריש

אני מאוד ממליץ על הפילטר הזה , למרות שבאקווריומים שלי אני לא משתמש בפילטר ביולוגי - יש לי המון צמחיה ודגים לא מזהמים כך שאיכות המים מעולה גם בלי כל הבלגן מתחת למצע

עמירם ש.
Saturday 30/03/2002, 10:36
כל פילטר הוא ביולוגי, כך שאי אפשר לומר "אני לא משתמש בפילטר ביולוגי".