צפה בגרסא המלאה : חול חי

אודי רוסו
Saturday 04/10/2003, 21:30
בעיקבות מספר שיחות שהיו לי עם חובבים.

הייתי רוצה לפתוח את הנושא כאן בפורום.

מה תפקידו של החול החי באקוריום ?.
מהו תפקידם של בע"ח החיים בחול החי?
האם כוכבי ים החיים בתוך החול החי מועילים או מזיקים לחול?

elminister
Sunday 05/10/2003, 20:54
אני רואה כאן תיבת פנדורה של ויכוח מקצועי...

החול החי לדעתי...

החול נותן ערב מוסף מבחינה אסטטית , במקום קרקע זכוכית חשופה הוא ניראה טוב מאוד,
לגבי הערך המוסף בפילטרציה,
יש לו בשכבות הראשונות פילטרציה ארובית, כאן אין שום פריצת דרך מבריקה, היצורים הופכים את החול (ושומרים עליו לבן ונקי) ובקטריות מחמצנות לפי המסלול הידוע
אמוניה-->ניטריט-->ניטרט , את זה עשה לנו הספמפ , מצע מרחף ושבה הראשונה של הסלעים החיים

אבל:
מתחת לשכבה של היצורים החים יש תנאים סמי אנארובים תנאים אלה גורמים למסלול הדב ניטריפיקציה בתנאים של חוסר חמצן (אולם לא חוסר מוחלט = היפקסיה)
בתהליך זה הניטרט-->חנקן אטמוספרי ויוצא מהמערכת , ואז נוצר הרושם (המוטעה) שצריך להחליף הרבה פחות מים.....

מה אני אישית חושב?!
ואללה קשה לי לקבוע דעה, יש עדויות של מערכות חול חי שתרסקות אחרי כמה שנים, לפעמים אחרי חצי שנה, לא לשכוח שבתוך ביב השופכין הזה שאנו קוראים לו "היפוקסיה" יש שישו ושימחו של חיידקים שאנו ממש לא רוצים כמו מפרישי מתאן או גז H2S ....
לי לא היה ריף מעולם , אבל אני יודע שאם היה לי אחד כזה לא הייתי משחק איתו במשחק החול החי (שכבה גבוהה של לפחות 8 ס"מ).

יש הגורסים כי ככה בנויה מערכת הים עצמה כי היצורים לחול החי מתרבים, משמשים כמזון ותורמים נידבך חשוב למערכת האקולוגית (ואנו יודעים כי ככל שיש לנו מגוון יצרים יציבות המערכת האקולוגית גדלה) => לא קונה את זה במערכות סגורות

אם הייתי מתכנן היום ריפ הייתי בוחר את אחת משתי השיטות:
1)חול חי ללא שכבה אנארובית--> כלומר שכבה דקה של 3-4- ס"מ חול עם יצורים שהופכים אותו ושומרים עליו נקי

2)מודל החול החי הקלאסי, עם ברז ניקוז בחלק התחתון של האק' (בקרקעית) על כל המשתמע מכך (ברור לכם שכל הלחץ שלמ האק' יושב על החור הזה והוא צריך להעשות בידי מומחה ויש כאן סיכון)
למה הברז?! בשניה שאני מריח H2S (ביצה סרוחה) או יש לי חשד, אני פותח את הברז ומחמצן את כל העסק במים טריים ונותן למודל הזה לרוץ מחדש..

זו דעתי...
קדימה תשפדו...

רז קולפ
Sunday 05/10/2003, 23:31
כפיר אני מסכים אתך בכל מלה ומלה לכן אני הלכתי על שכבה דקה משני סיבות :
1)יופי !!
2)ריבויי יצורים שישמשו כמזון . !!

dror
Monday 06/10/2003, 00:25
שאלה - האם כיסים אנארוביים לחלוטין לא יכולים להווצר במעמקי הסלעים (איזורים סמי-ארוביים הפכים לאנארוביים לאחר שנסתמים מלכלוך וכד') ?

רז קולפ
Monday 06/10/2003, 00:29
לדעתי כן ! לכן כדאי "לנקות" את הסלעים מדי פעם עם ראש כח קטן עלידי כך
שמזרימים מים לחורים שבסלע ובכך מונעים הבצרות לכלוך . אני עד עכשיו עושה את זה
לא ממש בתדירות קבועה אבל מדיי פעם כשבא לי . כל פעם סלע אחר לא את כולם בבת אחת .
אני לא מוצא בזה משהוא פסול ואתם .??