צפה בגרסא המלאה : בניה עצמית של סאמפ - כדאי

בוני
Sunday 10/03/2002, 23:26
רבותי , היום הפעלתי את הסאמפ שבניתי ! :lol:
הסאמפ בגודל של 50 סמ וברוחב 30.
תחילה , הלכתי למספר זגגים על מנת לקבל הצעות מחיר לחלקי הזכוכית שתכננתי.
הצעות המחיר נעו בין 300 שקלים ל 400 (גניבה לאור היום).
ראיתי כי רע , וחשבתי על אלטרנטיבה זולה יותר.
נא לא לצחוק , אבל בניתי את הסאמפ מפרספקס שקוף של 4 מילימטר !!!
מדובר במשטח של 100x100 סמ (מטר מרובע) שעלה 120 שח.
משום שמדובר בפלסטיק , לקחתי את המשטח וחתכתי אותו למחיצות בכוחות עצמי , כך שמדובר בחיסכון של עלויות.
מדובר בסאמפ עליון המונח על ויטרינה לצידי האקווריום , כך שראש כוח מעלה מים מהאקווריום לסאמפ , וחור שקדחתי בסאמפ (בכוחות עצמי כמו שאמרתי) מוריד את המים בחוק כלים שלובים חזרה לאקווריום.
הסיבה שבחרתי בסאמפ עליון היא לחסוך את הצורך בקידוח חור ע"י איש מקצוע באקווריום. מדובר בהוצאה של מאות שקלים (הזמנת איש המקצוע הביתה... :cry: ).
לעומת זאת , את קידוח החור בפלסטיק עשיתי עם מקדחה רגילה !!!

להלן סה"כ עלויות :
-----------------
פרספקס : 120 שח
דבק אפוקסי להדבקת פלסטיק * 2: 40 שח
סיליקון שקוף לאיטום : 8 שח (סיליקון לא מתאים במיוחד להדבקת פלסטיק)
מתאם פתח יציאה מהסאמפ : 20 שח
צינורות : 40 שח
כדורי ביו בולס : 30 שח
צמר : 10 שח
זמן עבודה : 5 שעות

סה"כ עלות : 273 שח !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

עכשיו , תבררו עלות קניית סאמפ ותעשו את החשבון לבד :up:

Aquario
Sunday 10/03/2002, 23:34
רעיון יפה, אבל מה עושה מי שאין לו ויטרינה ליד האקווריום? :( ...

בוני
Sunday 10/03/2002, 23:44
איזה מדיות אתם שמים בסאמפ מלבד צמר וביו-בולס ?

Aquario
Monday 11/03/2002, 01:07
אם מתייחסים רק למדיות ולא למחמם, UV, פרוטאין סקימר וכל השאר אז אפשר לשים:

*צמר פרלוני/ ספוג
*ביו בולז
*כדורי זכוכית
*פחם פעיל
*טוף טהור שיכול לשמש גם כתחליף לביו בולז
*אפילו כבול אם רוצים להוריד את ה-pH
*ואפילו גופים שישריצו שרצים שישר ישאבו לאקוורים ויאכילו את שוכניו הרעבים. סתאאאאאם... :lol:

שכחתי משהו?...

מונומן
Monday 11/03/2002, 01:35
4 מ"מ?
בתור איש שעסק בתחום הפרספקס הייתי בונה את זה מחומר של 6מ"מ עובי
4מ"מ ועם כל הסבתוכה בתוכו - די מפחיד אותי כי זה לא חומר מושלם
כמובן , 6 מ"מ יקר יותר...

קובי
Monday 11/03/2002, 19:13
אם הבנתי נכון - הרי שמיקמת את הסאמפ שלך מעל האקווריום ולא מתחתיו. במקרה כזה יש כמה שיטות מעניינות שהיית יכול ליישם אם תרצה:

1. הצינור שעולה מראש הכוח מחורר מעל כל החלק של הביו בולז. כך הוא משפריץ מים ויש לך "יבש רטוב" שעושה עבודה אדירה בתחום הפילטרציה הבקטריאלית.
2. מומלץ למקם את ראש הכוח שמעביר מים מן האקווריום אל הסאמפ, בקרבת גובה פני המים כדי שישאב את הפרוטאינים (אם יש לך פרוטאין סקימר שמחובר לסאמפ, אחרת, תשכח מההצעה הזו), וכדי לדחוף מים מלמטה אל הסאמפ (הרי אנחנו בכל זאת רוצים שהמים המלוכלכים מתחתית האקווריום יעלו למעלה) ממקמים ראש כוח חלש מתחת לחזק יותר.
3. לא כל כך הבנתי למה כדורי הזכוכית טובים - האם הם אמורים להיות מדיות לפילטרציה כבדה ? אם כך - אני מעדיף כבר ביו בולז, "סברס" או כל מדיה שכבר תופסת ליכלוך ולא כבדה מבחינה משקלית כמו זכוכית.
4. לא להשתמש בטוף בשום פנים ואופן במים מלוחים!!! הוא פולט ברזל למים, וזה יזיק לחסרי החוליות.
5. לא לשים כבול. אנחנו לא רוצים להוריד את הפי אייג' ! לעומת זאת, שים כורכר, שמוסיף לך אבנית וקשיות למים. רצוי בחתיכות של כשני סנטימטרים או אפילו בחתיכה אחת גדולה, כל עוד זה לא מעכב את הזרימה.
6. שים את הסקימר לפני המדיה היבשה רטובה אם אתה יכול - מכיוון שיותר קל להפטר מהפרוטאינים שמצטברים בכוס האיסוף מאשר בפרוטאינים שמצטברים על הביו בולז.
7. החלפות מים, טיפול במים וכו' - אך ורק מהסאמפ. אל תטריד את הדגים שלך שלא לצורך.
8. גם את היציאה מהסאמפ כדאי לפזר כדי שלא ליצור זרם חזק מדיי. אתה יכול להשתמש בצינורות של גינון ובתור "נחיריים" אפשר להשתמש ב"ר" של צינורות, כשהקצה המשפריץ צר יותר.

Aquario
Monday 11/03/2002, 19:27
אוי נכון, שכחתי שמדובר במים מלוחים (בקשר לטוף לא ידעתי שהוא משחרר ברזל) :oops: . זה כי אני כבר בתיכנונים של הסאמפ שלי, של מים מתוקים ובגלל זה כל הבילבול. סליחה וטוב שקובי תיקן אותי :D ...

קובי
Monday 11/03/2002, 20:43
אין בעייה - לדעתי סאמפ למים מתוקים הוא רעיון גדול - במיוחד לאקווריום משופע צמחייה מכיוון שהסאמפ הוא "מפעל ניטראטים". רפי - כשתסיים את הסאמפ שלך, אני אשמח לקבל מאמר עם תמונות או רישומים לאתר שלי לחלק "עשה זאת בעצמך".

אני בכל מקרה מחזיק סאמפ קנוי (550 שקל אצל "אפללו") במידות 100X40X45. הסאמפ שלי מחולק לשלושה חלקים: "ירידה" ראשונה, שיש בה את הסקימר, ספוג "ירקות" (כזה שקונים בכל סופרמרקט) ומתחתיו בערך חצי קילו צמר פרלוני. בתחילה ה"עלייה" הראשונה יש שתי שקיות פחם פעיל (כמי פיור למי מלח) והעליה עצמה צרה וריקה.
ה"ירידה" השנייה מכוסה כולה בלוח פרספקס דק ומחורר, שעליו גולשים המים ומחלחלים דרך החורים בטיפטוף עדין על המדיות. החלק הזה, שבו יש ביו בולז, כמה צדפים וקונכיות וסלעי כורכר מוצף רק עד הרבע במים, כך ששלושה רבעים שלו הם פילטר "יבש רטוב" למהדרין.
החלק השלישי של הפילטר בו מצוייה המשאבה, מכיל בשלב הזה אך ורק את ההידרומטר-מדחום. בעתיד יהיו כאן גם גוף חימום, וגם המשאבה של הצ'ילר.

Aquario
Thursday 14/03/2002, 22:23
הוספה של קונכיות לסאמפ במים מתוקים יכולה להיות רעיון נהדר באקווריומים של ציקלידים אפריקאים - מעלים את הקשיות...

Aquario
Thursday 14/03/2002, 22:25
קובי, באזור של המחמם בסאמפ יש מספיק מים מספיק זמן בשביל לקבל באמת חימום אפקטיבי?...

קובי
Friday 15/03/2002, 12:06
לצערי הרב לא. ולכן נאלצתי למקם את גוף החימום מחוץ לסאמפ - באקווריום עצמו. מדובר ביאגר 300 וואט (טוב לאקווריומים של 600 - 1000 ליטר) באורך של חצי מטר בערך. הצרה היא שדבר כזה גדול מדיי בשביל סאמפ. בכלל, העניין הוא שסאמפ קטן, אך מכיל וירטואלית כמות גדולה מאד של מים, לכן יש סכנה שגוף חימום גדול ומאסיבי יחמם את הסאמפ (כולל את הזכוכית) ורק יזיק.

קיפודג
Sunday 17/03/2002, 09:06
אחד גדול בתוך האקווריום ועוד אחד קטן לגיבוי בתוך הסאמפ , מומלץ בכלל להשתמש בשני מחממים קטנים מאשר באחד גדול מפני שקלקול בגדול , שעלול להשאיר אותו כבוי או דולק , עלול להזיק לדגים יותר מאשר קלקול באחד קטן.

oren
Sunday 17/03/2002, 13:37
לדג זאב אני מקווה שאתה מתכוון להוציא את הפחם בסופו של דבר מהסאמפ
אסור להשאירו יותר משבועיים.

קובי
Sunday 17/03/2002, 19:58
אורן, מי סיפר לך את זה ?

oren
Monday 18/03/2002, 16:26
לא צריך לספר שום דבר
הנסיון אומר הכל.
גידול אקוריום ריף שונה לחלוטין מאקוריום דגים
אם אתה הולך לגדל אקוריום ריף אז כדאי שתראה קצת אקוריומים עובדים
(לא אקוריומים בני חצי שנה שנה אלה אקוריומים שעובדים תקופה גדולה יותר)
לפחם יש תפקיד אחד בריף - לשמור על צלילות המים
לאחר כשבועיים המים אמורים להיות צלולים ויש להוציא את הפחם
לאחר תקופה זו הפחם מתחיל להזיק בזה שהוא סופח אליו מינרלים אשר נמצאים במים.
האקוריום שלי עובד ללא פחם וללא פרלון וללא פילטרים שונים
(למעט מפרק חלבונים חזק וטוב).
המים צלולים לחלוטין האלמוגים נראים וגודלים נהדר.

קיפודג
Thursday 21/03/2002, 10:12
וזוהי פעם ראשונה שאני שומע שצריך להוציא פחם פעיל אחרי שבועיים ?!?!?!

לפחם פעיל ישנו תפקיד אחד עיקרי וזה לספוח שאריות והפרשות אליו דבר שאינו נעשה על ידי מפרק חלבונים שמסוגל ללכוד רק חומרי קצף חלבוניים ולא סתם מזהמים.

נכון שפחם פעיל מוציא מהמים גם מינרלים אבל בכל זאת אין לו תחליף ונוהגים להפסיק את פעולתו לזמן מסויים בעת הוספת חומרים למים על מנת לתת להם להקלט באקווריום.

oren
Thursday 21/03/2002, 10:29
קיפודג היקר ,
אם אפשר לשאול כמה זמן יש לך אקווריום ? ואם הוא ריף או דגים ??

קובי
Thursday 21/03/2002, 12:59
למיטב ידיעתי, וזה מבירור שערכתי בנושא, פחם פעיל "טהור" באמת מזיק אחרי למעלה משבועיים. יחד עם זאת - בכמי פיור וביו כם זורב יש חומרים *נוספים* שאינם פחם פעיל, והם מסייעים להאריך את חייו עד ארבעה חודשים.

לאורן - אתה צודק לגבי העניין שצריך לראות אקווריומים וותיקים יותר מחצי שנה. ראיתי לא מעט גם מאלה. יחד עם זאת, לא עמדתי על הקשר שבין השימוש בפחם פעיל לבין גילם של האקווריומים, כך שאשמח לשמוע על כך יותר בהרחבה.

ד"א - אתה עובד עם מתודת ברלין, שמורכבת מסלעים חיים ופורק חלבונים טוב. אני עובד עם מתודה שונה שקשורה גם בסאמפ.

קיפודג
Thursday 21/03/2002, 13:18
אני מחזיק אקווריום דגים בלבד במשך 5 שנים,

אולם אני בקשר (קבוע +-) עם ביאולוג ימי שממנו קבלתי את המידע אודות הפחם.

כמו כן מקריאה בספרים מצאתי התייחסויות שונות לגבי הפחם שהניחו שהפחם חייב להמצא כל הזמן בפילטר ,

אולם אם לך יש מידע עדכני יותר אשמח לדעת על כך.

oren
Thursday 21/03/2002, 15:02
לדג זאב שלום רב,
אין קשר לגיל האקווריום לבין הפחם . פשוט מאוד אני רואה שאתם מנסים לבנות מערכת ריף ומעטים האנשים בארץ אשר באמת מבינים במערכת זו
אני כן עובד עם סאמפ אשר בו יש רק מפרק חלבונים חזק מאוד (TUNZA)
ושום דבר אחר מעבר לכך , פחם מזיק לריף.
ואני לא מבין את רצונכם לשים פחם באופן קבוע למה לכם ????

לקיפודג,

לחבר הביולוג שלך יש ריף ???
לדעתי ביולוג ימי מבין את הים ולא את המערכת המלכותית
לגבי אקווריום דגים אני לא יודע מה תורם הפחם ולא משתמש בפילטרים אני מבין בריף + דגים אשר לו הפחם מזיק.

קובי
Thursday 21/03/2002, 15:15
אורן שלום !

האם פחם פעיל שמיועד לאקווריומים של מים מלוחים (כמי פיור שמצויין עליו מפורשות שהוא מיועד לכך) ושנכתב עליו שהוא מתאים לשימוש של שלושה ארבעה חודשים, כל כך פוגע ? אילו מינרלים הוא סופח לתוכו ?

אני מועד דווקא ליתרונותיו של הפחם הפעיל ושואל את עצמי אם לא עדיף להשאיר אותו ולתת לו לספוח גם מינרלים חיוניים ולהוסיף אותם בצורה מלאכותית.

oren
Thursday 21/03/2002, 15:58
הפחם לא כל כך פוגע (תלוי איזה סוגי אלמוגים , צדפות יש לך)
אני עדיין לא מבין למה אתה צריך את הפחם ועוד ל- 3-4 חודשים.
הפחם תפקידו להצליל את המים ותו לא .
לאחר שבועיים המים אמורים להיות צלולים לחלוטין ואין צורך יותר בפחם.
אם יש לכם סקימר טוב (פורק חלבונים) וסניטרים באקווריום (נחשונים , סרטני נזיר , טורבו סניילס , צדפות , בליינים לא תשמשו בפחם לעולם.

קובי
Thursday 21/03/2002, 16:32
מהיכן אפשר להשיג צדפות ? לא ראיתי עדיין צדפות חיות בחנויות (למרות שכבר ראיתי את כל השאר). קראתי מאמר מקיף על כך שסרטני הנזיר לא כל כך יעלים באקווריום מכיוון שיש להם נטייה לטייל על אלמוגים ולאכול מהם את השכבה הרירית שלהם.

מה דעתך ?

oren
Thursday 21/03/2002, 16:49
אתה מוזמן לראות אצלי יש לי 8 צדפות חלקן ענקיות וחלקן קטנות
הן גודלות בטירוף . ומסננות את המים באקווריום (משמשות כפילטר).
כמעט בלתי אפשרי להשיגן אלה בהזמנה אישית.
מחירן נקבע על פי הצבע (הצבע כחול הוא היקר ביותר) וגודלם.

לגבי סרטני נזיר יש לי 3 הם עושים עבודה מעולה ולא מזיקים לשום אלמוג
יש לי כ- 40 אלמוגים באקווריום.

קיפודג
Sunday 24/03/2002, 13:37
OREN

קיבלתי את הערותיך לגבי הפחם , האם במערכת של דגים בלבד עדיף להמנע מפחם פעיל ולהשתמש במפרק חלבונים בלבד?

oren
Sunday 24/03/2002, 14:47
קיפודג שלום,
כתבתי את דעתי ואני שואל שוב .
למה הרצון העז לשים פחם באופן קבוע באקווריום????
מה הוא נותן לכם ???? ביטחון ? שלום ?

קובי
Sunday 24/03/2002, 17:07
למיטב הבנתי - הפחם הפעיל סופח חומרים בלתי רצויים המצויים במים. אני לא משתמש במי אוסמוזה הפוכה, אז אני מניח שהפחם הפעיל חיוני.

oren
Sunday 24/03/2002, 17:48
אני כן משתמש באוסמוזה

קיפודג
Monday 25/03/2002, 10:04
OREN

כשכתבת שאתה לא משתמש בפחם לא ציינת שאתה כן משתמש בתחליפים כמו אוסמוזה הפוכה.

באילו שיטות נוספות אתה משתמש כדי לשמור על נקיון המים ללא פחם פעיל ?

oren
Monday 25/03/2002, 15:48
הייתי בטוח שכולם פה משתמשים באוסמוזה (למי שמגדל ריף האוסמוזה חובה!).
למעט מיי אוסמוזה ,מפרק חלבונים טוב מאוד (דגש על טוב מאוד) משאבות פולסים וצדפות אינני משתמש בשום פילטר או פרלון.

קובי
Monday 25/03/2002, 23:36
אורן היי !!
יש לי שתי שאלות חשובות אליך:
1. מתיי בנית את אקווריום הריף שלך ?
2. האם עזרו לך בכך ? שמעתי שמגדלים רבים נעזרים במומחים שיתקינו להם את האקווריומים (דוגמת יחיאל שמיר).

oren
Tuesday 26/03/2002, 10:16
לדג זאב בוקר טוב,
להלן התשובות
1. האקווריום כריף עובד כ- 4 שנים.
2. כן עזרו לי בבנייה .
בנייה של אקווריום ריף היא לא פשוטה דורשת המון ידע, נסיון, תכנון ראשוני
ידיעה לאן אתה נכנס (כסף) ולאיזו דרך אתה יוצא (השתעבדות)
לדעתי יש בארץ אולי 2 אנשים אשר יודעים באמת לבנות את מערכת הריף.
למזלי אני מצאתי את המומחה מס' 1

קובי
Tuesday 26/03/2002, 18:53
מי המומחה ? :o

אחיתופל
Tuesday 09/07/2002, 14:26
אכן מומחה גדול בהסוואה והתחמקות מתשובה.
3 וחצי חודשים מחכים לשמו של המומחה.
אתה מתכוון ליוסי?