צפה בגרסא המלאה : שאלה למי שיודע - סבון ואקווריום

אלנה
Wednesday 06/03/2002, 09:11
במהלך שוטטות באינטרנט ניתקלתי בהודעה (לצערי, אני לא זוכרת איפה) שסבון רעיל לאקווריום ביחס של 1:15000. מה שנאמר כאן בעצם, שהריכוז הרעיל יושג, כאשר יכנס 1 מ"ל של סבון ל-15 ליטר מים, או במילים אחרות כפית (!) ל-30 ליטר. נשמע לי מאוד לא הגיוני.
האם מישהו יודע אם טענה זאת נכונה, ואם לא - איזה ריכוז יהיה קטלני?
(אני לא מתכוונת לשפוך סבון לאקווריום, זה פשוט מסקרן אותי)

shoonra
Wednesday 06/03/2002, 09:43
גם כמות מזערית ביותר של סבון באקווריום תגרום להרעלה ולנזק לדגים, זה לא אומר שתתחיל תמותה מיידית (זה תלוי בכמות הסבון)אבל הסבון שוקע בגופם של הדגים וגורם נזק, ואז יום בהיר אחד את קמה בבוקר ומגלה דג מת, ולמחרת עוד אחד ולמחרת עוד אחד..... :roll:
מה שחשוב לדעת זה שהדגים לא רק חיים במים הם גם נושמים אותם , לא רק זה אלא גם שהמים מהוים ממש חלק מהם - ישנה במידה מסוימת תופעה של מעבר של מים תמידי בין גוף הדג למים שמסביבו וההיפך , ואלו הסיבות שדגים רגישים מאוד לסבון , רעלים וכל מיני רעות שבמים

אלנה
Wednesday 06/03/2002, 09:59
השאלה היא מה נחשב לכמות מזערית. למשל, כאשר אני מביאה דגים חדשים, כדי להוסיף מים לשקית, אני משתמשת בכוס שקניתי במיוחד למטרה זו ואף פעם לא שטפתי אותה עם סבון. אבל אם הייתי לוקחת כוס מהמטבח (שכבר יצא לה לעבור שטיפה רגילה עם סבון כלים), האם זה היה מספיק כדי לגרום נזק בלתי הפיך?

fish in heaven
Wednesday 06/03/2002, 11:15
אני מניח שזה תלוי בדג, סוג הסבון (ריכוז החומר הפעיל שבו) ואולי עוד דבר או שניים.
קצת קשה לי לתת לך תשובה מספרית לגבי מה הריכוז המותר, אבל ברמת העיקרון אם שוטפים את הכלי היטב בעזרת מים לא אמורה להיות בעיה עם סבון.
כמובן שהאפשרות הטובה ביותר הוא להשתמש בכלי אחד שמיוחד לאקווריום.

shoonra
Wednesday 06/03/2002, 11:17
בלי קשר לסבון , תמיד עדיף שכל הכלים המשמשים לאקווריום יהיו מיוחדים רק למטרה הזו
ובקשר לסבון , אני מכיר מישהו שהיה שוטף את האקווריום והחצץ שלו פעם בחודש עם סבון כלים מחליף את כל המים ואת כל המדיה של הפילטר ולמרות זאת לא הייתה לו תמותה של דגים :x
מדובר אומנם בדגי זהב קשוחים אבל בכל זאת......

ככלל שום סבון לא אמור להכנס לאקווריום .
אבל באופן מעשי זה קורה כל הזמן, על הידיים שלנו תמיד יש שאריות של סבון ואנחנו נוגעים בציוד ובאוכל ולעיתים גם מכניסים ידיים לאקווריום (כשיש צמחיה אין ברירה).
לכן צריך להשתדל בדברים שאנחנו יכולים ולהמנע ככל האפשר מהכנסת רעלים במודע לאקווריום , גם בכמויות הקטנות ביותר.

ברקודה
Wednesday 06/03/2002, 12:09
אין חשש להשתמש בכלים שנשתפו בסבון כלים ואחרכך היטב במים- כפית סבון
ב 30 ליטר מים זה זיהום די מאסיבי רוב הסבונים מכילים לפחות 15 אחוז חומר פעיל ועוד כל מיני תוספות ואני מבטיח לך ששתייה של תמיסה כזו יכולה לגרום
להרעלה רצינית או לפחות לשילשולים היסטריים

שוני ז"ל
Wednesday 06/03/2002, 14:47
יש תמיסה שנמכרת בכל בית מרקחת קוראים לה אלקלי צבע סגול חזק אני כל כלי שבא במגע עם מי האקוריום קודם עובר שטיפה באלקלי ש- :fire: בכל המזיקים
שוני