צפה בגרסא המלאה : עם צמחיה או בלי ?

shaking
Tuesday 08/07/2003, 16:21
O.K , אני כבר ממש מבולבל :flame:

עד היום רציתי אקווריום דיסקוסים עם צמחיה אבל אחרי המאמר היום קצת ירדה לי ההתלהבות ......
חברי המלומדים ,
מה אתם ממליצים , מה טוב יותר אקווריום דיסקוסים עם צמחיה חיה או פלסטיק ?
בכל מקרה על הדיסקוסים אני לא מוותר .

תודה מראש
:hair:

Tuesday 08/07/2003, 16:28
צמחיה חיה!!!

Wild Blue
Tuesday 08/07/2003, 16:31
תראה כמו שצין המאמר זה בעיתי אבל אפשר ללכת על מצב בינים אקווריום שיעודו הראשי הוא דיסקוסים והתאמת התנאים בצורה מירבית בשבילם על כל המשתמע מכך ולהתאים לאקווריום זה מספר צמחי מוקד ורקע עמידים ושהתנאים טובים להם ויש די הרבה כאלו ככה שזה לא ממש קשה.

elminister
Tuesday 08/07/2003, 16:36
מקבל את הדעה של אלעד , לא צריכים "להשתולל" על אק' צמחיה מפואר כמו בתמונות של המאמר , ניתן להתחיל עם צמחים חזקים שישרדו באק' כזה

Udi
Tuesday 08/07/2003, 17:12
אם אתה מתחיל בדיסקוסים, אל תקים אקווריום צימחייה, תתחיל לגדל תראה מה הדרישות ואיך מסתדר לך, מאוחר יותר תוכל להסב לאקווריום צימחייה ודיסקוסים.

Tuesday 08/07/2003, 17:29
למה שלא יתחיל בצמחייה אודי?

Udi
Tuesday 08/07/2003, 18:45
למה שלא יתחיל בצימחייה ?
שאלה טובה, בעצם הוא יכול להתחיל בצמחייה (וזה אפילו עדיף כי נותנים לאקווריום זמן להתאזן ואחרי זמן מוסיפים דיסקוסים) אני הבנתי שהבחור רוצה לגדל דיסקוסים ומתלבט אם להקים אקווריום דיסקוסים עם צמחייה או בלי צמחייה והמלצתי היא שבנסיבות הקיימות (מחסור במזומנים ובידע).

מה אתם ממליצים , מה טוב יותר אקווריום דיסקוסים עם צמחיה חיה או פלסטיק ?
בכל מקרה על הדיסקוסים אני לא מוותר .

כמה סיבות למה לא שניהם בהתחלה:

א) יש המון מה ללמוד בכל נושא הדיסקוסים והמון מה ללמוד בכל נושא הצמחייה , אם אין ניסיון לא בזה ולא בזה עדיף להתמקד בנושא אחד ללמוד ורק כשמרגישים טוב עמו לעבור לנושא הבא (זה נכון להרבה דברים בחיים).

ב) אקווריום צמחייה דורש המון טיפולים והמון שינויי פרמטרים (CO2 גורם לירידת PH, עלים נבולים גורמים לעלייה ברמת האמוניה, הוספת דשנים עלולה לשנות את ריכוז הפוספטים במים וכו') מה שמקשה את החיים לדיסקוסים כשמדובר במגדל דיסקוסים שאינו מנוסה (וגם למגלחים מנוסים זה לא תמיד פשוט).

ג) כסף כסף כסף כסף - קצת יקר להקים אקווריום דיסקוסים וצמחייה בבת אחת, עדיף לעשות זאת בשלבים.

Tuesday 08/07/2003, 21:30
אק' צמחיה לא חייב לעלות הרבה כסף.
הוא יכול להשתמש בצמחים מהירי גדילה כמו היגרופוליה,לגזום ולשתול,לגזום ולשתול...והוא יצטרך רק דשן נוזלילא C02 ודשן תת קרקעי...).

אני בכל אופן לא ממליץ להתחיל עם דיסקוסים למגדל לא מנוסה, אתה יכול להקים אק' צמחיה עם דגים למתחילים(משריצים, אלמנות,זברה דניו...) ובעתיד לשדרג לדיסקוסים.

sophiea.
Wednesday 09/07/2003, 00:47
אני חושבת בדיוק כמו אודי....

כשלומדים שני נושאים חדשים שלא ההינו יודעים קודם....רוב הסיכויים לטעויות משמעותיות רב יותר....

לכן עדיף להתחיל או עם צמחיה או עם דיסקוסים...

שני התחומים בפני עצמם די קשים...לכן מכיוון שציינת שאתה מעדיף דיסקוסים....תתחיל עם זה ...יותר מאוחר אפשר להוסיף את הצמחיה...

Wednesday 09/07/2003, 00:49
דיסקוסים יותר קשה ויותר יקר, אז לדעתי עדיף אק' צמחייה עם דגים למתחילים.

Wild Blue
Wednesday 09/07/2003, 00:52
אלעד זה ענין של תפיסה ומה יותר מושך אם הבן אדם רוצה דיסקוסים אבל לא סגור על צמחיה אז למה שיתחיל מזה?

Wednesday 09/07/2003, 00:58
אבל דיסקוסים זה דג למתחיל...

Wild Blue
Wednesday 09/07/2003, 01:11
לא זה לא דג למתחילים
אבל אתה יודע מה רמתו של shaking :?: אני לא אבל אני לא יוצא משום נקודת הנחה שהיא

Wednesday 09/07/2003, 01:12
אז שיספר לנו...
לא יודע למה, חשבתי שזה האק' הראשון שהוא רוצה להקים.

boobar
Wednesday 09/07/2003, 01:39
שלום לכולם
עד לפני כמה חודשים גם אני נמנתי על אלה המחפשים את עמק השווה של גידול דיסקוסים
בסביבה ירוקה ואפילו די הצלחתי בכך הייתי אומר. חוץ מכמה צמחים שלא החזיקו מעמד בגלל
חום המים, הייתה הצמחיה מתפתחת יפה.
באיזה שהוא שלב גיליתי שהחיים לא קלים לצמחים לדיסקוסים וכן גם לי. לצמחים לא טוב בגלל
חום המים, עודף הפוספטים במים עקב האכלה מרובה, וכן לא דישנתי אף פעם מחשש לדיסקוסים.
לדיסקוסים לא היה טוב עקב התאורה החזקה, ובטח הפריע להם גם הזרקת ה Co2. לי כמובן
התחילה להפריע ההשקעה המרובה בצמחים שכלל לא היו מטרתי הראשונית והיו אמורים להוות רק כלי עזר בהגשמת המטרה שהיא בעצם גידול דיסקוסים.
ודבר אחרון ואולי הכי קריטי שלושתנו (הצמחים, הדיסקוסים ואני) התחלנו ממש לסבול משאיבות הרפש התקופות.
אני מצאתי את עמק השווה שלי.... פשוט ויתרתי על צמחים וחצץ באק'. והיום אני מגדל דיסקוסים במיכלים רייקים כמעט, ונהנה מיופי הדגים נטו.
אגב ראיתי גם כמה חובבים שניסו דרכים מאוד קריאטיביות לשילוב בין השנים למשל גידול צמחים
בתוך עציצים באק', או כאלו שהניחו באק' גזע עץ עליו הצליחו לגדל קצת ג'אווה מוס או כאלה שפשוט מגדלים צמחים צפים כאלו שאינם צריכים שתילה בקרקעית.
חשוב לי להדגיש כי כשם שאני יודע שיום אחד יהיה לי גם אק' מלוחים כך אני יודע שיום אחד אחד יהיה לי גם אק' צמחיה לתפארת ! (רק לא בטוח שעם דיסקוסים....).

אורן.

shaking
Wednesday 09/07/2003, 08:36
חברים , תודה על הדיון שעוזר לי מאוד בהחלטה ....

בכל מקרה זה לא אקווריום ראשון שלי , יש לי אקווריום קטן ( 40 ס"מ ) בעבודה עם סילבר דולר ודולפינים . חוץ מזה היה לי עד אתמול אקווריום 80 ס"מ עם צבי מים אבל לאור ההחלטה לעבור לדיסקוסים אני מסרתי אותם .
כמובן שצבים זהו גידול קל מאוד והם בעצם דורשים רק אוכל וסינון .

נראה לי שאני אתחיל בלי צמחיה ואולי בעתיד אעבור גם לצמחיה , בכל מקרה אני לא חושב לוותר על הדיסקוסים היות וזה באמת אחד הדגים היותר יפים למים מתוקים .

דרך אגב , איך לאזן את ה-PH בלי CO2 ? האם להשתמש במשאבת חמצן ?

ושוב תודה לכולכם

Udi
Wednesday 09/07/2003, 10:25
ראשית התייחסות ל Boober: אין ספק שהצורה בה אתה מגדל את הדיסקוסים (ללא חצץ וללא צמחייה) היא הטובה ביותר לגידול דיסקוסים, הבעיה היא שבפלטפורמה כזו העסק מתחיל לשעמם די מהר (לפחות את רוב האנשים).

אני הגעתי לפשרה, אקווריום אחד לגידול דיסקוסים ללא חצץ וללא צמחיה ואקווריום אחר עם צמחייה סבוכה, להקות וכ 4 דיסקוסים גדולים.

לכל מי שטוען שצמחייה זה עסק לא כל כך יקר: ציחייה זה עסק יקר נקודה.

מערכת CO2 סבירה מחיר עלות התחלתי שלה נע בסביבות ה 1000+ שקל.
דשנים לחצץ, דשנים נוזליים, תאורה, וכו' וכו' הכל עולה כסף.

כמובן שניתן להוזיל עלויות כמו למשל להשתמש ב CO2 על בסיס שמרים, אבל לדעתי זה מסוג המקרים שזול יוצא יקר (תשאלו את כל אותם המגדלים שמצאו את הדגים שלהם במצב מאוזן אחרי שהשמרים זלגו לאקווריום).

כיצד ניתן לאזן PH:
הדרך הכי טובה לאזן PH היא להשתמש תמיד באותם מים ולא להוסיף גורמים שיכולים להשפיע על ה PH.
כמו כן מים קשים הינם בעלי תכונה (חציצה) שלא מאפשרת תנודות קיצוניות ב PH.

אם אתה רוצה להוריד PH (להעלות רמת חומציות) ניתן לעשות זאת כך:
שימוש בכבול.
שימוש בגזעים.
CO2.
אוסמוזה הפוכה.

צחי
Wednesday 09/07/2003, 10:49
קראתי את תגובותחכם ואני חייב לספר כאן משהו.

בהקמת האקווריום רכשתי צמחים תמיד לפי המלצות בכתובים (כדי להתאים לדיסקוסים), אני לא בקיא בשמות ולא הציף אתכם בפרטים, אבל כל הצמחים תפסו חזק והתחילה השתוללות גדילה. אחד שמוקם במרכז האקווריום תפס גובה ורוחב.
פשוט עץ.

בהתחלה התלהבתי, גזמתי והוא התרחב, אחר כך עזבתי אותו לתקופה והוא גדל דרך המנורות כלפי מעלה דחף את מכסה האקווריום)

כמו שנאמר בעץ אחר בפורום לא מזמן הצמחיה קרסה וכאשר עקרתי אותו, יצאו שורשים באורך 30 סמ, לבנים וחצי מצע התרומם באויר. הדסקוסים שרדו את ענן האבק.

זה מביא לתגובה לאיזה צמחים לשתול. אני חושב שעדיף צמחים קטנים שעומדים בטמפ' על הגבול של 28 מעלות (אצלי 31 קבוע) אז אפשר לשלוט בצמיחה עי גיזום וקל לעקור ולשנות.

לידיעתך, אקווריום צמחיה זה פי כמה עבודה. בכל החלפת מים אתה גנן לשעתיים ואם פינצטה. זה עבודת פרך.

באקווריום לדוגמא 200 ליטר תוכל לשלב עם צמחייה מקסימום 6 דיסקוסים בוגרים.

שיהיה בהצלחה.
צחי

boobar
Wednesday 09/07/2003, 12:00
אחד הדברים המעניינים לראות הוא איך אנחנו כקהילה או כחברה משפיעים האחד על השני.
אני מתכתב עם הרבה חבר'ה (חובבי דיסקוסים) מכל העולם בעיקר ארה"ב ושם הרוב הגדול
מגדל בשיטה אחת - אק' ריקים ללא חצץ וצמחיה. שם התחביב שלהם הוא נטו דגים וריבוי דגים.
אפשר לראות ממש הבדלים מנטליים בין התחביב שלהם לשלנו בארץ. רובם לא מתעסקים
בצמחיה אלא בריבוי וגידול דגיגים, דבר שאני בספק אם הרבה התנסו בו בארץ. ומי שכן התנסה
יכול לספר כי זהו אחד הדברים המקסימים והמרתקים שחווה. בקיצור שימת הדגש אצלם היא
שונה מאצלנו, אנו עדיין נלחמים למצוא את עמק השווה בין אק' צמחיה לאק' דיסקוסים והם
מתעסקים יותר: באיסוף זנים מיוחדים, איכות הדגים, גידולם לממדים אדירים, וכמובן רבייה וגידול
הדגיגים. (אגב, אודי זה לא נשמע משעמם עכשיו, נכון ? :green: ).

עוד הבדל חשוב לא פחות: ההשקעה הכספית שלהם היא מינימאלית לעומתינו. תעשו חישוב כמה
עולה לכם להחזיק צמחיה באק' ציוד וכו'. יקר נכון ? שימו לב רוב המגדלים שאני מכיר אינם
מחזיקים ציוד יקר כלל, רובם אינו מחזיק אפילו פילטר חיצוני ומשתמשים רק בפילטרי ספוג. כמובן
שאין להם את ההשקעה בציוד כמו פילטר תת קרקעי, חצץ, חימום תת-קרקעי, מעליות אויר,
דשן, צמחים, מערכת תאורה, מערכת Co2 ועוד... ואני יכול להבטיח לכם הדגים מסתדרים
מצויין גם בלי.
אלו הם הדברים שאני התעסקתי איתם רוב הזמן כשהייתה לי צמחיה, ולא ממש בדגים. הרגשתי
שההשקעה שלי באק' היא עצומה ותמיד תמיד משהו עדיין היה חסר שם. היום אני מבסוט ואני
בטוח שגם הדגים.

אורן.

shaking
Wednesday 09/07/2003, 14:58
השאלה העיקרית שלי היא כזאת ...

אני כן רוצה שיהיה אקווריום עם חצץ וצמחים כי לשבת וקצת להנות ממנו , המטרה שלי היא לא להיות מגדל ומרבה דגים אלא באמת לבוא ולהנות מהם בסוף יום .

בהרבה מקרים נאמר לי כי דיסקוסים פשוט לא יחיו באקווריום עם צמחיה מפלסטיק והם ימותו מהר מאוד כמו גם הנאונים שאני מכנן להכניס לאקווריום .

מה דעתכם ?
צמחיה מפלסטיק תהרוג :( את הדגים או לא :D ?

boobar
Wednesday 09/07/2003, 15:25
צמחיה מפלסטיק לא תהרוג את הדיסקוסים ! היא רק סתם מכוערת... (לטעמי).

בוא נהרוג מיתוס אחד, דיסקוס הוא לא כזה דג עדין כמו שעושים ממנו. הוא אולי רגיש
יותר מדגים אחרים אבל הוא לא ימות בכזו קלות בטח לא מצמחיה מפלסטיק. ואני יודע, כי גם לי
היו פשלות בתחילת דרכי. למעשה כשאני חושב על זה היום היו מקרים בהם ממש התעללתי
בדגים שלי ותודה לאל לא איבדתי אפילו אחד (טפו...טפו...טפו....).

אגב, shakink אינני יודע מה גודל הדגים שלך אבל תאמין לי שבבוא הזמן כשהם יתפסו נפח
ויקבלו את מלוא הדרם וצבעיהם אין מחזה יותר יפה מזה בבוקר עם הקפה, עם או בלי צמחיה !

אורן.

boobar
Wednesday 09/07/2003, 15:26
:wave:

urilivne
Wednesday 09/07/2003, 15:26
צמחיה מפלסטיק תהרוג לך רק את התחביב (לדעתי זה מגעיל).

אקווריום צמחיה זה אקווריום הדורש השקעה כספית גדולה בתחילת דרכו וזמן נוסף לטיפול שיגרתי.
גם דיסקוסים זה עסק יקר הדורש הרבה טיפול.
אם תשלב בינהם יהיה לך אקווריום יקר להקמה ועם המון טיפול, רק לתשומת ליבך (אם אין לך בעייה עם שני הסעיפים האילו אז יהיה לך אקווריום לתיפארת).

צחי
Wednesday 09/07/2003, 16:32
אורן, קצת משעמם לשבת מול אקווריום זכוכית ריק?!

נכון לא צריך להגזים אבל קצת צמחים זה נחמד.

צחי

שוני ז"ל
Wednesday 09/07/2003, 20:30
חברים קראתי בשקיקה את הדיון המענין ורק הוסיף כמה דברים
אקוריום בלי צמחיה וחצץ מתאים למגדלים מקצוענים כלומר מי שרוצה פרופר דיסקוס כמה שיותר גדול בכמה שפחות זמן ולא להסתבך עם שאיבות ארוכות אמוניה .ושאר ירקות .האקוריום הזה לדעתי שייך למחסן או לחדר צדדי בבית .אבל עם רוצים אקוריום יפה בסלוןצריך לדעתי גם חצץ וגם צמחים כמובן לא אקוריום צמחיה אבל קצת צמחים רק ליופי .לכן יש גם להקפיד איזה צמחים מכניסים .בעיקר מהירי גדילה .אני בביתי שילבתי את 2 השיטות בזמנו קניתי דגים קטנים ושמתי אותם באקוריום ללא צמחיה או חצץ ושם ממש ההבסתי אותם עד שגדלו ואז העברתי אותם לסלון לאקוריום הגדול עם צמחיה ועם חצץ .
לדעתי זו השיטה הטובה ביותר גם לעין גם לכיס וגם לדיסקוסים
שוני

צחי
Wednesday 09/07/2003, 21:18
שוני שלום,

מדוע במיכל דיסקוסים גדלים מהר יותר?

האם התנאים שונים?

נניח שאני לוקח דיסקוס אינץ וחציבאקוריום צמחיה לוקח לו שלש שנים להגיע לשלשה אינץ. כמה זמן יקח במיכל נטול חצץ וכו'.

צחי

sophiea.
Wednesday 09/07/2003, 21:32
צחי אני יודעת שפנית לשוני....אבל זו דעתי....

באקו' ללא צמחיה וחצץ...אתה יכל להאביס את הדגיגים ללא חשש...שאיבות הרפש קלות יותר ובכלל תחזוקה שוט' וריענון מים קלים יותר.....אין לך את המזהמים של הצמחים...(כמו עלים נרקבים וכו...)...

מה זה להאביס?....אין לך בעיה להאכיל את הדיסקוסים 5-7 פעמים ביום....ולשאוב את הצואה שלהם...באקו' צמחיה...שאיבת הרפש היא בעייתית יותר....

ולעיניין זמן הגדילה של הדיסקוסים.....קשור ישירות בכמות האכלה...תדירות....טמפ' המים...ריענונים ותחזוקה כללית....כך שיתכן ותנסה לעשות בדיוק כמו משהו שאצלו הדיסקוסים גודלים ב"ספפפפיייידדד" אבל תפקשש במשהו...וקצב הגדילה ישתנה....