צפה בגרסא המלאה : נאנו ריף

tuvia
Monday 23/06/2003, 22:07
שלום.
בזמן האחרון אני מאוד מתעניין במים מלוחים ועדיין תקוע בהרבה שאלות קטנות ומציקות כגון:
האם אני יכול פשוט לקנות אקוואריום קטן http://www.nano-reef.com/members
כי ש אחד רק 20 ליטר בערך ואין לא פורק http://www.nano-reef.com/members/bluezone.htm
ופילטר לא חזק במיוחד ראש כוח תאורה ופעם בשבוע החלפת מים של 2 ליטר...
אז מה אתם אומרים האם אני יכול לעשות דבר כזה ללא הרבה ניסיו :question:
ד"א אני יכול קצת יותר גדול 40 ליטר אני נורא אוהב את הצורה הגבוהה

Cobalt
Monday 23/06/2003, 22:45
טוביה
האמת היא שאאתה יכול לעשות ככל העולה על רוחך משוגע ככל שיהיה,
קח בחשבון שככל שתסתה מהנורמות והסטנדרטים הבדוקים היציבות של המערכת תקטן והסיכוי לאסון עולה מאד.
ניתן להחזיק מורנה של 50 ס"מ באקוריום של ס"מ רק זה צער בעלי חיים ורוב הסיכוי שהיא תמות (ותוריד לך ביס בדרך...).
לפעמים כולם עושים דבר מה בגלל חוק בעדר ולפעמים כי יש בזה הגיון פנימי וסיבה טובה.
אני מחזיק בעבודה אפטזיה במבחנה סגורה כבר חודשיים- אבל זה כי אין לי איכפתיות מאפטזיות.. :flame:
יחיאל

Shuky
Tuesday 24/06/2003, 11:25
ככל שנפח המיים קטן יותר, כל שנוי הופך למשמעותי יותר.
אקווריום קטן יהיה מאד לא יציב - סכוי עצום לאסון ואכזבה.

אבל... אתה יכול לגדל אקווריום 40 ס"מ גבוה (35 ליטר) עם סאמפ גדול (100-200 ליטר) מה שיתרום לנפח כולל גדול וישאיר אותך עם תצוגה מדהימה של 40 ס"מ גדושים בכל טוב.

שוקי.

elminister
Tuesday 24/06/2003, 11:39
אני יודע שלירון, צילם את הננו ריפ שלו, והוא יעלה תמונות לאתר בקרוב מאוד, שווה להתרשם מהם ולהתקיף אותו בשאלות, כמו כן הערב מלוח יהיה אצלו ,
וניתן לראות את זה "עובד"
תעקבו אחר הפירסומים !

dror
Tuesday 24/06/2003, 21:45
קשה מאד להחזיק ריף בנפח כלכך קטן, אני לא רוצה להוציא לך את האוויר אבל קיום נאנו ריף דורש עבודה לא מעטה וציוד מתאים, מיקרו מקרר לדוגמא. אם אתה הולך על זה בכל זאת אז אולי מרינה יהיה כיוון יותר טוב, כמה סלעים "מתים", פורק טוב, פילטר חיצוני טוב וכמה אלמוגיות/שושנונים.

liron
Tuesday 24/06/2003, 22:51
היי
הננו ריף בתהליכי בניה,
תיקון למה שכפיר כתב, לי אין "ננו ריף" (עדיין - אמור לקום בעוד שבוע)
לי יש מיקרו ריף (110 ליטר כולל סאמפ').

מניסיון! המון המון המון עבודה!!!
קשה מאוד לשמור על יציבות ביולוגית וכימית, בדיקות כל 3 ימים (כן כן אני מקפיד)
וזה אומר את כ ל הבדיקות!
אמוניה ניטריט ניטראט מליחות PH באפר קלציום מגנזיום ופוספאט.

אקווריומיסט אמור "להרגיש" את האק' שלו, אבל בריף בנפח כלכך קטן,
קשה מאוד עד בלתי אפשרי לעשות כך. שלושה ימים הבאפר צנח דראסטית!
אם אפספס בדיקה מסויימת אפילו בשלושה ימים - התוצאות עלולות להיות הרות אסון.
יום אחד בדקתי באפר, ולאחר שלושה ימים הבאפר צנח דראסטית!.
אם לא הייתי עולה על זה - הפי אייג' היה נופל מהר מאוד ומשפיע לרעה על כל יושבי האק'.

בקיצור קח עצה ממני:
אם אין לך נסיון במלוחים, אל תקים אק' קטן יותר מ250 ליטר!
אחרת אתה תרוץ אחרי הזנב של עצמך,
או עם דליים לכיבוי שרפות. אל תתן לי לבאס אותך, קנה אק' של מטר - גם פנורמי ותקים מרינה יפה. חבל לך על הכאב ראש (כמו שלי יש).

בהצלחה בכל מה שתבחר, ואנחנו פה בשביל לעזור (אל תתביש לבקש עזרה גם בפרטי!)
וכדאי שתבוא לערב מלוח 2 ותשמע מה יש לחברים המלוחים לומר...
ראה זאת כהזמנה אישית!

בהצלחה
לירון

אלי הרפז
Tuesday 24/06/2003, 23:10
אז למה אתה בונה כזה ריף?
אתה משועמם או משהו?

liron
Wednesday 25/06/2003, 07:49
כל אחד והשגעונות שלו.
למה אתה אוהב תמנונים? :green:

tuvia
Wednesday 25/06/2003, 20:00
מוזר לי שאתם אומרים שזה כל כך קשה כי באתר www.nano-reef.com אומרים שזה לא כל כך קשה וצריך בסך הכל 5 דקות ביום השקעה ויש שם אקוואריומים של 5-7 גלון 30 40 ליטר אני בסך הכל הייתי רוצה דג אחד או שניים וסרטנים למיניהם ואם אפשר רכיחות כל דבר שלא דג.

שוני ז"ל
Wednesday 25/06/2003, 20:37
האמת טוביה ?אני במקומך אם הייתי כל כך רוצה .הייתי קונה מה שצריך ובהמשך הדרך משפר ומשדרג
אולי זו הדרך ללמוד :lol:
שוני

tuvia
Thursday 26/06/2003, 10:05
אבל אני מפחד שאני אצתרך כל הזמן לשפר ולקנות דברים חדשים כמו באקוואריום הנוכחי שלי (מים מתוקים) והפעם איו לי כל כך הרבה כסף :(

elminister
Thursday 26/06/2003, 10:08
למה שלא תרשם "לערב מלוח" , תוכל ללמוד מהאנשים בגוף ראשון, מה שנקרא...

dror
Thursday 26/06/2003, 14:50
לזה התכוונתי בלהוציא את האוויר...
ניתן בהחלט לקיים נאנו -ריף מבלי להשתעבד אליו... אבל לצורך כך יש להקים את המערכת כך שתשמור על הייציבות הכימית והביולוגית באופן אוטומטי וכעת ארחיב, מהם הפרמטרים אותם אנו רוצים לשמור ואיך ניתן לעשות כן:
1. טמפרטורה: מיקרו מקרר בקיץ וגוף חימום בחורף יקבעו את הטמפ' ללא בעיה.
2. קלציום: משאבת מינונים, קאלקוואסר מיקסר (בזהירות) או אפילו הוספות ידניות מדי כמה ימים ויחסית לסוג ומספר האלמוגים (יש צורך ללמוד את כמות הצריכה של האלמוגים).
3. מליחות: מכיוון וכמות האידוי בנאנו ריף היא עצומה יחסית לכמות המים הכללית יתכנו שינויים ראדיקלים במליחות ולכן חובה להקים מערכת פיצוי אוטומטית העובדת מדי שעה ומפצה על החסר.
4. אמוניה, ניטריט וניטראט: סאמפ קטן המכיל סלעים חיים/ביו-בולס, פורק טוב (חשוב מאד) ואצות חיוביות להורדת הפוספאט יעשו את העבודה.
5. PH: תאורה בסאמפ הנ"ל בזמנים הפוכים לתאורת הנאנו-ריף ולא יהיו תנודות PH.

אני מקווה שהצלחתי להאיר קצת את סוגיות הנושא ובכל מקרה בהצלחה.

שוני ז"ל
Thursday 26/06/2003, 20:16
מה זה מיקרו מקרר הסבר פרט ונמק
(לא שאני רוצה לקנות אבל :hair: )
שוני

אלי הרפז
Friday 27/06/2003, 00:05
יש מקררים קטנים למכירה תוצרת חוץ מתאימים לאקווריומים קטנים, אני אישית חושב שהם עולים הרבה כסף יחסית לגודל שלהם.ולא משתלם לקנות אותם.

flame
Friday 27/06/2003, 00:39
מקררים של לאק' של בערך 150 ליטר.מחיר לפני שנה היה 1400 ש"ח
ב2000 ש"ח ניתן להשיג 1/4 כח סוס.אז כן יקר ולא משתלם

שוני ז"ל
Friday 27/06/2003, 00:49
תודה

benrokh
Friday 27/06/2003, 09:44
שלום!
היה לי ניסיון קצר עם נאנו ריף.
הבעיה במיכלים קטנים אלו היא לא היציבות מים, או העובדה שהם דורשים טיפול רב.
הבעיה האמיתית היא החיות שאפשר לשים בהם!
אז נכון שאפשר לגדל ניגר ונאסו באק' 100 ליטר, אבל לא להרבה זמן
וב20-40 ליטר.... המבחר מצומצם ביותר.
לגבי אלמוגים... הבעיה איתם זה לא המקום שהם תופסים, אלא הציוד שהם זקוקים לו הוא שתופס מקום!
אז נכון, יש סאמפ אין בעיה עם הציוד. אבל אם אתה שם סאמפ 50 ליטר למיכל 40 ליטר לדוגמא... לא קל יותר פשוט לקחת מיכל 100 ליטר?
אם יש בעיות עם המקום שניתן להקציב לאק' זאת אמנם הצדקה לרכישת אק' קטן והוספה של סאמפ שעומד מתחתיו, אבל השאלה הגדולה היא מה תוכל לגדל שם?

רשימת בע"ח שכדאי לגדל במיכלים קטנים:
סוסוני ים (במיוחד למטרת רבייה)
גובים מסויימים
שושנונים קטנים (במיוחד למטרת רבייה)
אלמוגיות קטנות
דגים אחרים שגודלם פחות מ10 ס"מ כבוגרים
רשימת האלמוגים וח"ח הינה שנויה במחלוקת אך נדמה לי שהרוב יסכימו כי שושנות הן לא בחירה טובה (חוץ מבמקרה שהשושנה היא חסר החוליות הישיב היחיד באק' - זאת אומרת בלי אלמוגים!), פשוט בגלל שאם היא תחליט יום אחד לעשות טיול באק' היא יכולה להרוג בדרך מלא אלמוגים.

כל זאת בתנאי שהאק' שלך הוא לפחות בעל 40 ליטר נפח (פחות מזה - תשכח מדגים, ולגבי אלמוגים... רשימה מצומצמת מאוד בגלל שאין הרבה מקום), וגם אז רוב הסיכויים שתוכל לבחור רק 2-4 דגים ומקסימום כ10 אלמוגים לאוסף
לדעתי - נאנו ריף בארץ הינו בזבוז כסף ברוב המקרים, ואת הכסף הזה ניתן להשקיע במיכל יותר גדול (לדוגמא מיקרו ריף 100-200 ליטר) עם הוצאות דיי דומות, רק שבמיקרו ריף יש לך אפשרות לגדל יותר בע"ח

tuvia
Sunday 29/06/2003, 13:55
אני לא כל כך מועניין בדגים יותר בשבלולים, סרטנים, שרימפסים, קיפודי ים, כוכבי ים,
ורק דג אחד שושנון אם אפשר שושנה.
עכשיו הדבר שמאוד מעניין אותי הוא האם אני יכול להביא דברים מהים התיכון?
פשוט ביום רביעי אני נוסע ליד הים ויהיה שם 3 ימים אז חשבתי להביא משם דברים, האם זה אפשרי?

tuvia
Monday 30/06/2003, 10:56
אני מתחיל להשתגע פה :o
עשיתי קצת מחקר באתרים אחרים (בחו"ל) וראיתי הודעה שדומה לשלי אחד שיש לו רקע במתוקים רוצה לעבור למתוקים נאנו ריף 10 גאלון שזה 37 ליטר ואז חד עונה לו ככה:
Well First,

Welcome to the saltwater world..

Great way to start.. Small and easy to maintain.. cheap.. but you gotta really keep an eye on it..

משהו יכול להסביר לי את זה?

benrokh
Monday 30/06/2003, 11:28
בחו"ל מניסיון: הציוד זול פי 2 עד פי 4, יש מבחר רחב בהרבה (לך תמצא פה PL 36W 10000K ב50-100 ש"ח...), שיטות גידול הדגים והאלמוגים מופשטות יותר.

שאלת אם אפשרי להביא דברים מהים. בתיאוריה אפשר (בלי להתחשב בכל הבעיות) אבל איפה תשים אותם?

חוץ מהשושנה כל החיות שאתה רוצה לגדל זקוקות לציוד בסיסי ולא יותר
אבל ציוד בסיסי עדיין כולל מחמם, תאורה נורמאלית לפחות בשביל להביט בחיות (הייתי ממליץ 2 פלורסנטים - אחד 5500K-6500K, ואחד אקטיני), מפרק חלבונים (כאן לא חובה אבל עדיף אחד חלש), סלעים חיים וראש כח שייתן זרימה במים.
תאמת? עד כאן אם אתה קונה ציוד איכותי, אתה נכנס להוצאה של יותר מ600 ש"ח. ותתחשב בעוד 300 ש"ח הוצאות על בדיקות בסיסיות ומלח, ועוד כ30-80 ש"ח על הידרומטר (תלוי איזה אתה בוחר).

אם להתחשב בעובדה שאתה עדיין צריך לקנות חיות והוצאות אחרות שלא הוזכרו כאן...
זה כבר 1000+ ש"ח

דרך טובה להתחיל? אני בספק שתצבור הרבה ניסיון מכך
קטן וקל לתחזוקה? עם כל הציוד אני בספק
זול? לא נראה לי
לשים עליו עין? בהחלט!

dror
Tuesday 01/07/2003, 22:03
נכון יותר זול לקיים ריף קטן (פחות חשמל, משאבות יותר קטנות, מעט תוספים, פחות תאורה, פחות סלעים וכו') אבל בהחלט לא יותר קל מהסיבות שהוזכרו מעלה.
מה שיקבע בסופו של דבר הם בע"ח אם מדובר באלמוגיות או שושנונים עם סרטנים וחלזונות אז אין בעיה. הבעיה תתחיל שתרצה לצרף שושנות סימביוטיות (לא מים תיכון) אלמוגים וכד'.