צפה בגרסא המלאה : מים ירוקים

רובנוב
Saturday 09/02/2002, 20:54
בעקבות דשן נוזלי שהוספתי, המים הפכו לירוקים. אבל מ-מ-ש ירוקים. הראות היא בערך 10 ס"מ.
האם מדובר באצה? בפטרייה? האם החלפות מים יעזרו?

shoonra
Saturday 09/02/2002, 21:26
איזה דשן הוספת??
כמה דשן הוספת??
וכמה זמן עבר מאז שהוספת אותו?

קובי
Saturday 09/02/2002, 21:44
יש לך בכלל פחם פעיל ? כנראה שהוספת יותר מדיי דשן ועזרת לאצה לפרוח במים. הוספת דשן עם פוספטים ?

רובנוב
Saturday 09/02/2002, 22:25
אוקיי. זהו הסדר שבו בוצעו הדברים:
1. הוצאתי את הפחם הפעיל למס' ימים על-מנת לראות את ההשפעה. המים נהיו חומים מעט בגלל עץ-הסחף.
2. הכנסתי חזרה את שקית הפחם (ביו-כם זורב) לאחר ששטפתי אותה. עם זאת, במהלך ההכנסה התפזרו חלקיקים שונים במים שמקורם כנראה בשקית הפחם.
3. כבר אז שמתי לב לירקת שהחלה להתפתח במים.
4. כעבור יממה רקחתי דשן "תוצרת בית", שהכיל את המרכיבים הבאים: K2SO4, KNO3, MgSO4. ריכוזי החומרים חושבו לפי המתכון שמופיע כאן:
http://www.cam.org/~tomlins/algae.html

5. מס' שעות אח"כ המים הפכו ירוקים באופן סמיך ביותר.
6. כעבור יממה החלטתי לבצע החלפת מים של 30%.

shoonra
Saturday 09/02/2002, 22:38
הדף שנתת לא עולה אבל אני מעריך שהסיבה לעכירות היא הדשן תוצרת בית שלך
למה להסתבך אם אתה לא יודע בדיוק מה אתה עושה?
מה רע בדשנים השונים הנמכרים בחנויות (חוץ מזה שצריך לשלם עליהם)
אם אני הייתי במקומך הייתי מחליף את כל המים,כי לא בטוח שאלו אצות,עוד לא ראיתי אצות שמעכירות את המים בצורה כזו בכמה שעות (חוץ מאשר בתנאי מעבדה או בתנאים קיצוניים מאוד)
לך תדע איזה צרות הכנסת לשם

קובי
Saturday 09/02/2002, 23:34
בראבו רובנוב. אתה מועמד לתואר יקיר הפורום :-)
תעשה החלפת מים של 100%. אני מקווה שלא היו באקווריום הזה דגים.

fish in heaven
Sunday 10/02/2002, 01:15
דג זאב אתה טועה
הדשן שרובנוב השתמש בו - PMDD - הוא דשן ידוע היטב, ואלפי אנשים בעולם משתמשים בו בהצלחה מאמצע שנות ה-90, והוא לא יעשה שום נזק לדגים - להיפך הדשן הזה עבר יותר מחקרים מדעיים מאשר רוב הדשנים המסחריים ו יותר אמין מרובם. לא כל דבר מסחרי הוא טוב, כמו שלא כל דבר ביתי הוא גרוע. כמו שרובנו מכינים אוכל לדגים בבית שלא מרעיל אותם.

אותו דבר לגבי הירוקת במים זה בהחלט תוצר של אצות.

הטעות שלך (רובנוב) הייתה בשימוש בדשן, PMDD מיועד לאקווריום עם צמחייה מרובה, תאורה גבוהה (3W לגלון ומעלה) ו CO2.
הוא מוסיף ניטראט למים - דבר רצוי וחיובי באקווריום שבו הצמחים השתמשו בכל הניטראט - דבר שקורה בתנאים שלמעלה. אבל בספק מאוד שזה המצב באקווריום שלך, אז מה שעשית זה פשוט לדשן את האקווריום עם ניטראט ועוד חומרים, מכיוון שלא היו צמחים שהשתמשו בזה אז האצות השתלטו על זה - וקיבלת ALGAE BLOOM. כלומר מים ירוקים.

אין מה להבהל, פשוט ה PMDD לא מתאים לך, קנה דשן עם TRACE ELEMENTS ותשתמש בו.

קובי
Sunday 10/02/2002, 02:27
דניאל ? בטח התכוונת לענות לשונרא :smile:

shoonra
Sunday 10/02/2002, 09:29
קובי אני חושב שדניאל דיבר לשנינו :smile:
אתמול הקישור שרובנוב נתן לא עלה אז זה באמת נראה לי מוזר משהו
ודבר שני למרות הכל אני לא חושב שהכנה ביתית של דשן היא דבר שרצוי לעשות אלא אם כן אתה באמת באמת יודע מה אתה עושה , אל תשכחו שהחומרים שמהם מורכב הדשן בכמויות ובתרכובות מסוימות עלולים להיות רעילים מאוד.

fish in heaven
Sunday 10/02/2002, 12:46
מסכים שהכנת דשן או כל דבר אחר מהרשת הוא דבר שלא מתאים למתחילים, אבל במקרה שלנו PMDD נותן את היעילות של הדשנים המסחריים בחלקיק מהמחיר שלהם.
וכמו שאמרתי הוא מתאים רק לאקווריומי צמחייה שבהם הצמחים צורכים את רוב הניטראט -
אבל מלהגיע לזה שהוא לא מתאים (כנראה) לאקווריום של רובנוב, עד לכך שלפסול לחלוטין את הדשן יש מרחק גדול.

בכל מקרה מתנצל אם הגזמתי קצת בהודעה הקודמת שלי, אבל PMDD הוא דשן מוכר, וכמו כל דשן אחר - ביתי או מסחרי מינון יותר יכול לגרום לנזק לדגים או להתפרצות אצות, אבל הוא בהחלט דשן טוב.

רובנוב
Sunday 10/02/2002, 12:49
fish in heaven:
ה-case study הראשון מאד דומה למצב אצלי באקוואריום, ומכאן הנחת העבודה שלי עם הדשן: אותו יחס תאורה, ואפילו בלי CO2...

האם כדאי לבצע החלפות מים נוספות ולהפסיק כרגע עם הדשן?

fish in heaven
Sunday 10/02/2002, 12:55
תשמע האינדקטור הכי טוב לבדוק אם באמת צריך להשתמש בדשן עם ניטראט - כמו PMDD, הוא פשוט לקחת ערכת בדיקה ולבדוק את כמות הניטראט באקווריום שלך ואם זה 5PPM ודרומה זה הזמן.

התנאי הזה ייוצר בד"כ במצב שציינתי מבחינת תאורה וכו'. ד"א לא הבנתי, האם אתה משתמש ב CO2 או לא :???: כי אם יש לך 3W/GALLON , זה דבר חיוני להתמודדות עם אצות, בניגוד לרמות נמוכות יותר שבהן ה CO2 הוא רק עזר.

בכל מקרה פשוט תקנה ערכת בדיקה - דבר שצריך בכל מקרה ותבדוק,
וד"א למי שלא יודע PMDD הוא דשן על בסיס יומי - ולכן זה כ"כ יותר זול להכין בבית מאשר לקנות כמה ליטרים בשנה של דשן מסחרי...

הייתי מפסיק כרגע עם הPMDD, ואכן מחליף מים, ומוסיף CO2 אם אין לך. בקשר להחלפות מים, יש טעם, אם כי ה ALGAE BLOOM אמור לעבור...

רובנוב
Sunday 10/02/2002, 17:09
יש לי 80 וואט תאורה על 130-140 ליטר. מערכת CO2 משמרים (2 בקבוקים במקביל). pH=6.8 טמפ' 24 מעלות. 13 דגים (גופי וגורמי). אני עוקב אחרי רמת הניטרטים מזה שבועיים. לאחר הוספת מעט דשן מסחרי שמכיל Trace Elements, Fe, Mg, K ראיתי שרמת הניטראטים ירדה ל-0! לכן החלטתי להשתמש ב-PMDD.
עדיין לא השתכנעתי שהירקת נובעת ישירות מהשימוש בדשן. נכון לאתמול (ירקת מסיבית) רמת הניטראט היתה 0. דרך אגב, במי-הברז שלי הערכה הראתה קרוב ל-40ppm ניטראט !

אני הולך לנסות לבצע עוד החלפת מים, כ-50% ולהמשיך עם ה-PMDD לעת עתה. לא נראה לי שהדגים סובלים מזה בדרך כלשהי. למעשה זה אפילו לא הפריע לנקבת הגופי להשריץ (!!)
אחרי החלפת המים אוכל לראות אם הירקת מתפתחת שוב למימדים זדוניים.
אשמח לשמוע אם מישהו נתקל בתופעה כזו בעקבות שימוש ב-PMDD...

תודה.

fish in heaven
Sunday 10/02/2002, 17:16
רגע ואיך הצמחייה ? פורחת ?
ויותר חשוב, האם יש לך צמחים מהירי גדילה ? זה גם פקטור.
הירקת לא נובעת ישירות מהדשן, היא נובעת מהעובדה שאין לך מספיק צמחים לצרוך את כל מה שאתה נותן, ואז האצות צורכות את זה, ולכן הניטראט שלך מתאפס- גם אצות צורכות ניטראט. ד"א עם המים שלך נשמע לי דישון מספיק להחליף מים בשביל לקבל ניטראט, ואז להוסיף TRACE ELEMENTS :smile:
בקשר ל PMDD, זה אכן לא יכול לעשות נזק, כל עוד אתה מוכן להתמודד עם מכת אצות אפשרית - שתעבוד בשלב זה או אחר :razz:
הערת אגב, אחת הסיבות לכך שהניטראטים שלך ב 0, היא בגלל מיעוט הדגים יחסית שלא מזהמים "מספיק". (כמו שבאקווריום צפוף הניטראט בשמים, כאן להיפך) לכו הוספת דגים תעזור :smile:

רובנוב
Sunday 10/02/2002, 17:46
אתה חושב שכדאי לנסות PMDD ללא ניטראט ?

fish in heaven
Monday 11/02/2002, 16:57
תחכה איתו, אם כרגע הוא גרם לאצות סימן שהאקווריום שלך לא מוכן, אין לך לאן למהר.
בכל מקרה הייתי מחכה שהצמחייה שלך תתחיל לשגשג גם בלי שימוש ב PMDD ואז מוסיף אותו.

רובנוב
Sunday 17/02/2002, 15:32
להלן המשך תלאותי נגד המים הירוקים:
כיסיתי את האקוואריום בשמיכה למשך 3 לילות ו-4 ימים, בעקבות מידע שהגיע לידי שזה אמור "להרוג" את המים הירוקים (האצה). טרם ראיתי שיפור בצבע המים. אם יש כזה שיפור, הוא זניח.
מישהו המליץ לי להשתמש ב"מטהר" מים (flocculant) לצורך ניקוי האצה החד-תאית מהמים. מישהו מכיר "מטהר" מסחרי כזה? הבנתי שהחומר אמור ללכד את חלקיקי האצה יחד ליצירת גושים גדולים. אלה "נתקעים" בתוך הפילטר וכך המים מתנקים.
תודה מראש על כל עצה למיגור האצה !

קובי
Sunday 17/02/2002, 16:11
מישהו המליץ לך על החלפת כל המים באקווריום - דבר שכנראה לא שעית לו.

fish in heaven
Sunday 17/02/2002, 19:50
ראה את הקישור הבא
http://www.thekrib.com/Plants/Algae/green-water.html

בקשר להחלפת מים מלאה - יכולה לעזור, אבל הבעיה שהאצה תמשיך להיות על החצץ, צמחים וכיו"ב (אני משער), וברגע שיחזרו מים, הם יחזרו לשגשג אם לא יחול שינוי בתנאים.

קובי
Sunday 17/02/2002, 22:08
ובכל זאת - החלפת המים תהיה בסביבות ה - 60% מפיתרון הבעייה, מכיוון שהם יסלקו את הגורם לפריחה המוגברת של האצות (שאני מוכן להמר שהוא הדשן הזה).

כשיש בעייה כלשהי - ועוד ברמה כזו שהפכה את האקווריום שלך לביצה ירוקה, אתה קודם כל מחליף מים, מתחיל מהאנטי כלור ומוסיף בהדרגה את הדברים האחרים כדי לראות מה גורם לאצות להגיע, לא משאיר את המים וממשיך לתת להם דשן !

רובנוב
Monday 18/02/2002, 09:46
קובי,
אמנם לא העלתי זאת מעל גלי הפורום, אך אכן ביצעתי החלפת מים. למעשה שתיים כאלו מאז הפך האקוואריום שלי לביצה ירוקה: החלפת מים ראשונה היתה של 30% ומשזו לא עזרה: 70%.
התוצאה: נ-א-ד-ה.
יום לאחר החלפת המים, הם חזרו להיות ירוק-עד.
הסיבה לדעתי נעוצה בעובדה הפשוטה שסיפקתי לאצה החד-תאית מים "טריים" עשירים במזינים, בעיקר ניטראטים (כ-30ppm במי הברז שלי). אני מסופק אם החלפת מים של 100% תועיל יותר. תמיד יישארו שרידי אצה חד-תאית שתתרבה שוב עם אספקת ניטראט ןאור (אלא אם כן אפרק את כל הסט-אפ ואתחיל את הכל מ-ה-ת-ח-ל-ה, תוך "טיהור" כל מרכיבי האקוואריום).
לפיכך זנחתי את פתרון החלפות המים... אבל תודה על העצה.

אתמול ביקרתי ב"דני-דג" בהרצליה ורכשתי flocculant של sera (נקרא Aquaria Clear או משהו כזה) ב-34 ש"ח. הוספתי למים לפי המינון והפעלתי את אבן האוויר לפי המלצת היצרן.

הבוקר התעוררתי ו... י-ר-ו-ק !

איזה יופי!
דרך אגב, מישהו מעוניין לקנות אקוואריום פנורמי 1 מטר ?

קובי
Tuesday 19/02/2002, 02:14
תשמע - אני לא יודע מה לאמר לך חוץ מ - לפרק את הסט אפ ולאתחל את האקווריום. בכל מקרה ביצוע החלפת מים שאיננה 100% לא עזרה לך כמו שאתה רואה, כי השארת אצות במים וסייעת להן להתרבות שוב.

אין שום סיבה להתייאש - הדברים הללו פשוט קורים. ד"א - לא ענית על שאלות ששאלנו אותך (גם אני וגם דניאל) לכל אורך העץ הזה:
האם יש לך צמחייה אחרת באקווריום ? האם יש לך דגים באקווריום ? מאד קשה לי להתמודד עם שאלות כאלה בלי לדעת כמעט כלום על מה שהולך שם.

רובנוב
Tuesday 19/02/2002, 13:38
טוב אז ככה:
רקע על האקוואריום שלי:
1. אקוואריום פנורמי 1 מטר. פילטר פנימי 700 ל/ש. חצץ + שכבת דשן SERA. ביוכם-זורב (נכון לאתמול העפתי אותו).
2. 14 דגים: 7 גופים 2 פלקוסטומוס, 4 גורמי ננסי, 1 "דולפין" ש"נעלם" איכשהו.
3. מים: 24 מע', PH 6.8-7 בערך, תלוי במצב ה-CO2.
4. תאורה: Sylvania GLO-LUX 18W, Sylvania DayLightStar 30W, Sylvania AQUA 30W. סה"כ 78Wתאורה.
5. CO2 - שני בקבוקי שמרים/סוכר, שצינוריותיהם הוכנסו לתוך פתח שאיבת המים בפילטר.

6. צמחייה: 1 חרב אמזונס, 3-4 מיקרוסורום, 3-4 זנב תוכי (Ceratophyllum demersum), סוג של שרך (Bolbitis heudelotii), 2 אנוביות (החלו להוציא עלים לפני יומיים) ועוד. כל הצמחים להוציא את המיקרוסוריום (נראה לי בגלל שהשקעתי את השורש עמוק מדי - הנושא טופל) נקלטו והחלו לצמוח - המהירים הוציאו כבר ענפים שלמים והאיטיים - עלים בודדים.

אתמול החלפתי 100% מהמים (קובי), תוך שאיבת רפש מסיבית מהחצץ בעת הוצאת המים הירוקים. כמו כן ניקיתי את הפילטר (פתח יניקת המים היה סתום באצות) וחלק מהדקורציה. זה לא היה פשוט העסק הזה: להוציא את כל הדגים... הייתי צריך לרדוף אחריהם לא מעט.
בכל מקרה, לאחר ההחלפה המים צ-ל-ו-ל-י-ם. איזה כיף. כבר שכחתי איך זה נראה... מדדתי ניטראט מיד לאחר ההחלפה: 40ppm. איכות מי הברז...
מקווה לטוב.

אני מתכנן להמתין מס' ימים ולראות אם הירוקת במים חוזרת או אצות אחרות מתחילות להתפתח. נראה שיש להן, לפחות מבחינת כמות הניטראטים, תנאים לא רעים...

תגובות - בברכה !

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: בתאריך 2002-02-19 05:40 ]</font>

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: בתאריך 2002-02-19 05:41 ]</font>

fish in heaven
Tuesday 19/02/2002, 16:39
כולי תקווה שזה יפתור את הבעיות שלך,
אקוורים צמחייה הוא דבר נהדר, הבעיה היא שהאצות מגיעות, ואז זה פשוט מייאש לעיתים....

בכל מקרה בהצלחה :cool:

רובנוב
Thursday 21/02/2002, 17:52
נחשו מה?
המים ש-ו-ב ירוקים.

זה לקח בדיוק יומיים וחצי, לאחר החלפת מים של 100% וללא כל תוספת אחרת, ואפשר כבר לראות כיצד המים הצלולים הופכים למי-פיפי: גוון ירקרק החל להעכיר את המים. ניטראטים: 5ppm. לשם השוואה, ניטראטים מיד לאחר החלפת המים היו 40ppm. כלומר מישהו חגג פה על הניטראטים במשך יומיים וחצי וזו לא היתה הצמחייה...
הפעם לא המתנתי עד לקבלת תערובת פיפי סמיכה וירקרקה. מיד ביצעתי החלפת מים של 80%. שוב, ניטראטים לאחר ההחלפה: 40ppm.
הדיאגנוזה שלי, ואשמח לשמוע דעות אחרות, היא:
מי הברז עשירים בניטראט, אך משהו מונע מהצמחים "לצרוך" אותו, כנראה מזין אחר שחסר ומהווה "צוואר-בקבוק". בהיעדר צריכה אחרת, מנוצל הניטראט ע"י אצה חד-תאית והתוצאה - מי פיפי.
בהיעדר ידע מספיק לגבי תכולת המזינים במים, ןמתוך ידיעה ברורה שהתופעה תחזור אם לא אשנה משהו במרכיבי המזינים, הוספתי קצת מכל דבר להחלפת המים הנוכחית:
50ml תמיסת K2SO4 (לקבלת ריכוז של 15ppm באק').
50ml תמיסת MgSO4 (לקבלת ריכוז של 25ppm באק').
טבלית Sera FlorenaA שהמסתי במים (הוספת Fe ו-Trace Elements - ריכוז לא ידוע).

עוד דבר שאינני בטוח לגביו זה המסת ה-CO2 במים. עושה רושם שראש הכוח של הפילטר לא מפרק את בועות ה-CO2 לגודל קטן מספיק כדי שיתמוססו במים... למישהו יש רעיון איך לפתור בעייה כזו ?

תודה על תגובות ותשובות !

קובי
Friday 22/02/2002, 14:01
ראשית כל - אני הייתי פועל אחרת ממך, ומטפל במים לפני הכנסתם לאקווריום
כלומר - מפרק את הניטראטים לפני הכנסתם למים באקווריום. אני חושב שאפשר לסדר בקלות יחסית פילטר פינתי קטן, עם משאבת אוויר, ולהושיב בתוכו פחם פעיל של ביו זורב. אם אני לא טועה, הוא אמור לספוח ניטראטים. אתה יכול לבצע עם הקומבינציה הזו החלפת מים למשך מספר שני. הפחם מחזיק לחצי שנה של עבודה רצופה, אבל אתה תושיב אותו למשך בערך שעה בדלי עם המים כדי לספוח ניטראטים לפני החלפת מים, אז הפחם הזה באמת עומד להשאר איתך זמן רב.

לגבי הפחמן הדו חמצני, אתה חייב למצוא דרך להמס את הפחמן בתוך המים, ואין כמו דיפיוזר טוב ומקצועי לעשות את זה. אם אינך מעוניין לקנות אחד, אתה יכול לנצל שיטה שהצעתי לאלעד (wild blue) בזמנו: לקחת מזרק גדול, לסלק את הבוכנה, לחבר את הקצה הצר של המזרק לצינור הפחמן הדו חמצני, ולהשקיע את המזרק הזה, כשהצד הרחב כלפי *מטה* בתוך המים. התוצאה היא שאתה מקבל דיפיוזר דומה לזה של סרה.

שוני ז"ל
Friday 22/02/2002, 18:22
שלום רובנוב
אני היעץ לך עיצה שאני בצעתי אותה והתפטרתי מהאצות .
הבעיה העיקרית לדעתי אצלך היא שאתה אומנם התפטרת מהאצות אבל לא מהנבגים .אני סבלתי מאותה בעיה כמוך עד שדיברתי עם וטרינר נחמד שמגדל דיסקוסים וזה מה שהוא יעץ לי .
כל בוקר אחרי האכלת הדגים צריך לכסות את האקוריום עם שמיכה שלא יגיע שום אור .בערב להוריד את השמיכה להאכיל את הדגים ואני מדגיש ללא תאורה באקוריום רק תאורת חדר להשאיר כך עד הבוקר ולכסות .
כך למשך עשרה ימים בערך עד שכל הירוקת והנבגים ימותו (ימח שמם).עם תרצה אתה יכול גם אחרי שלושה ימים לשים חומר נגד אצות זה מזרז את התהליך .אני עשיתי את זה ופטרתי את הבעיה

סבלנות זה הפתרון

שוני

fish in heaven
Friday 22/02/2002, 19:53
פחם, עד כמה שידוע לי ממש לא סופג ניטראטים, הוא סופח חומרים אחרים.
בכל מקרה בקישור שנתתי לך יש מספר פתרונות לפיתרון הבעיה, אך לצערי אני רואה שכל הפתרונות הם דרסטיים.
מה ששוני אומר הוא אפשרי - אם יש לך אקווריום נוסף תעביר אליו את הצמחים, לא משנה העיצוב, תעביר אליו את המנורות, שהצמחים ישרדו (כמובן תעביר אותם באקונומיקה) ואז הטיפול של שוני יפעל בלי לפגוע בצמחים...

רובנוב
Monday 25/02/2002, 15:20
ח'ברה,
באופן מסתורי ביותר התבהרו המים הבוקר !

אתמול בלילה עוד היתה עכירות ירוקה די בולטת ומצב הניטראטים היה 40ppm, למרות שביצעתי את השינויים שתארתי לעיל וכן את השינויים הבאים:
(1) הוספת שקית Nitra-Zorb של רנה. קובי - אני מניח שלזה התכוונת. זה "המקבילה" של פחם פעיל לספיחת ניטראטים. שמתי את השקית מתחת לפילטר, ליד שקית הפחם הפעיל. לא ראיתי שינוי בניטראטים גם לאחר 48 שעות...
(2) הוספת 14 ניאון קרדינלים + דולפין צעיר (זה שינוי שלא קשור כנראה לבעיית המים הירוקים אבל מחובתי לציינו).
(3) הוספת דיפיוזר פשוט ל-CO2. כעת בקבוק שמרים אחד מחובר לדיפיוזר ובקבוק שני מזרים לתוך הפילטר.
(4) שינויים קלים בצמחייה: "פיצלתי" מיקרוסורום
שהיה תקוע בחצץ למספר ריזומים. חלק הלכו לתוך עץ הסחף וחלק למסלעה, שתיהן סביבות יותר "טבעיות" לצמח זה.

את כל השינויים הנ"ל ביצעתי לפני יומיים (בסופ"ש) וראה איזה פלא - הבוקר המים צלולים. ולא סתם: הם "הצטללו" בין-לילה !!
לא ממש הספקתי לבדוק ניטראטים הבוקר כי מיהרתי, אבל הם בוודאות לא זניחים (הספקתי להתחיל במדידה ולראות שהצבע הופך לכתום, ז"א לפחות 10ppm).

למישהו יש רעיון מה עשה את זה?
אולי יש איזה גמד אקוואריומים קטן שמבקר אקוואריומיסטים מתוסכלים ומיואשים ומראה להם את האור?
אולי המים התחפשו לצלולים לכבוד פורים (ואז מחר הם יחזרו להיות "פיפי")?

fish in heaven
Monday 25/02/2002, 16:47
לא הייתי שולל את האופציה של הגמד :smile:
השקית אולי מורידה ניטראטים אבל לא אמורה להרוג אצוץ בין-לילה, מצד שני יכול להיות שהיא פלטה חומר כימי שבתור אפקט לוואי הרג את האצות... :???:
בכל מקרה מזל"ט :cool:

רובנוב
Tuesday 26/02/2002, 15:15
נראה לי שזה בסופו של דבר היה חומר נוסף שהוספתי למים ושכחתי לציינו קודם: Sera AquariaClear שאמור להיות Flucculant, כלומר "להדביק" את חלקיקי האצה החד-תאית יחד, כך שהן נתקעות בסופו של דבר בפילטר.
בתחילה הוא לא ממש פעל. נראה לי בגלל שהאצה "חיה". כעבור יומיים-שלושה הצמחים הצליחו "לנצח" במלחמה על המזינים במים כתוצאה מרצף השינויים שביצעתי, והאצה מתה מחוסר מזינים (ניטראט ירד ל-5ppm). רק אז ה-Flocculant התחיל לעבוד. הוא פשוט לא פועל על אצה "חיה"...

fish in heaven
Tuesday 26/02/2002, 15:33
אממ, זה אכן אחד הטיפולים שקראתי עליהם בדף שקישרתי אליו קודם :smile: אם כי גם שם, זכור לי שזה לא פעל מיידית, אלא רק יחד עם עוד טיפול שהרג/החליש את האצות- מצב שיקרה בכל מקרה בכל אקווריום אחרי זמן מה.