צפה בגרסא המלאה : טיפול בתא הביו-בולס

בוני
Friday 25/04/2003, 23:34
היום בקרתי אצל אורן ודנו על "אה ועל דה" בעינייני ריף (האופציה השנייה היתה לשוחח על פוליטיקה :down: ).
אני לא רוצה לומר שדבריו של אורן הם תורה מסיני , אבל אני נוטה להקשיב קשב רב למנוסים ממני !
אורן פסל את השימוש בביו-בולס וזאת מישום שהם צוברים טינופת ולאורך זמן פוגעים באיכות המים , ולראיה , בסאמפ שלו אין כדורים אלו ולמען האמת אין אצלו סינון ביולוגי מלאכותי במערכת (פרלון , ביו-בולס וכל מדייה אחרת).
כאשר חזרתי הביתה החלטתי לבדוק הכצעקתה ... רבותי , מה שהלך אצלי בתא הביו-בולס זה מחדל !!! בין הכדורים הסתתרה טינופת שיכולתי לדשן איתה את כל האדניות במרפסת ...
נסיתי לבצע שטיפה של הכדורים עם מיי אקווריום , אך זה פשוט בלתי אפשרי ! הלכלוך דבוק באופן כזה שאין אפשרות להוציא אותו מתוך החריצים העמוקים.
ניעור של הכדורים בתוך הדלי גרם למיים להפוך לעכורים ומגעילים ולחשוב שזה מה שהם סיפקו לאקווריום במשך חודשים...
רבותי , אני בטוח שהרבה לא יסכימו איתי , אבל זרקתי את כדורי הביו-בולס לאלף עזאזל וכרגע מערכת הסינון מבוססת על :
פורק חזק - ברלין טורבו
תא אצות
סלעים חיים

dror
Saturday 26/04/2003, 01:12
נקודה מאד מעניינת ולדעתי נכונה אבל עולה השאלה:
האם הסרת כל הביו-בולס במכה אחת עלולה להרוס את האיזון הביולוגי באקווריום ?
או במילם אחרות, מהי הדרך הנכונה ביותר להוציא את הביו-בולס ?

אודי רוסו
Saturday 26/04/2003, 10:51
הכל טוב ויפה ונשמע מאוד הגיוני.
אבל על שלב סינון אחד אני לא הייתי מוותר. - סינון מכני - פרלון.

elminister
Saturday 26/04/2003, 10:58
דרור - הסרה והחלפה של כל הביו בולס יחד יכולהל ליהות קריטית, והיא צריכה להעשות לפחות בשלוש שלבים של הוצאת מדיה אחד, הכנסת מדיה אחרת, לחכות שבוע , וחוזר חלילה
שלא ויווצר מצב של חוסר בבקטריה מצד אחד והפרשת חנקות על ידי המערכת מצד שני...

לגבי הביובולס, אני יודע שבמים מתוקים יש מגוון שלם של מדיות אחרות אשר יחס שטח הפנים שלהם לנפח טוב יותר מאשר ביו בולס, ישנן מדיות אינרטיות (אשר לא מגיבות עם הסביבה תחת מותגים שונים) ויש אפילו מדיות כמו טוף אשר אני לא ממליץ עליה לאק' מים מלוחים היות והיא משחררת יוני מגנסיום + ברזל ותעלה את הGH (למה זה יגרום בעצם? יש משהו שרגיש למיקרוסימנס גבוה?!)

על כל פנים הפרלון שאומר להיות בתא הראשון צריך לסן מהמים את החלקיקים המכאנים שלהם, והם אומרים להגיע נקיים (יחסית) לאזור הסינון הבלוגי (ביובולס)

אורן
Saturday 26/04/2003, 11:43
אני מסכים עם elminister ודרור לגבי הסרת כל הביו בולס במכה אחת .

צריך להוציא אותם בשלבים (לדוגמא כל שבוע 10%) כדי לתת למערכת להתרגל לשינוי בהדרגה - אבל ללא הוספת ביו בולס חדשים.

לגבי הפרלון הוא טוב במידה ויש הרבה רפש ותרחיפים באק' - אם שמים את הפרלון -יש להחליפו אחת לשבוע !!!

בוני
Saturday 26/04/2003, 11:43
באו נזכר שנייה למה יש סינון ביולוגי מלאכותי ?
בראש ובראשונה , ע"מ להפוך את האמוניה לתצורות לא מזיקות , נכון ?
הגישה של אורן אומרת (ואני הולך עליה...) : "עם פורק חלבונים איכותי לא תגיע לשלב האמוניה משום שהחלבונים יוצאו קודם לכן מהמים ... ".
לאחרונה סבלתי רבות מעודף אצות עקב רמת פוספטים גבוהה. למרות הפורק החזק שהכנסתי למערכת (ברלין טורבו) הבעיה לא נפתרה ... הייתי על סף יאוש !
מאז , אני מנסה כל מיני שיטות ע"מ להתגבר על הבעיה.
תחילה הסרתי את הפרלון הג'יפה שהיה בסאמפ ...
לאחר מיכן בניתי Overflow , כך ששכבת המים העליונה היא זו שמגיעה לסאמפ ...
השיפור הייה מיידי !!! לפניי חודשיים לא היה סנטימטר אחד בסלעים שלא היה מכוסה באצות.
היום נותר מספר מצומצם של מושבות וזה רק הולך ומשתפר ...
עם הסרת הביו-בולס , שבוודאות ידוע לי היום שהם רק הזיקו לי , אני מקווה שהמערכת תתייצב.

אברמסון
Saturday 26/04/2003, 13:14
הודעתי פה לפני הרבה מאד זמן שביו בולז לא טובים לריף אלא לאקווריום דגים בלבד.

הוצאתם של כל הביו בולז במכה היא טובה רק בתנאי שהאקווריום סופר מאוזן ויש BACK UP מספיק טוב של הסלעים החיים וכן אין הרבה דגים והאכלה מסיבית שיעמיסו על הניטריפיינג בקטריה שנבנים.

לדעתי זה הימור, לכן עדיף להוציא בשניים שלושה שלבים.

אבל הכי טוב לא להכניס ביו בולז!

מדובר בטעות מיסודה והרבה חנויות בארת בונות אקווריום ריף עם סאמפ המכיל מאות כדורי ביו בולז- טעות!

Cobalt
Saturday 26/04/2003, 21:04
שלום
תרשו לי לשחוט פרה קדושה ולמנוע מכם להאשים את הש.ג. אלא את מקור הבעיה.
אני מתנצל על הניסוח המעניין אבל נהגת נחמדה שיפצה לנו ת' בגז' של הרכב והרפאו חושש שיש לי זעזוע מוח, נו שויין.

מציק לכם הלכלוך? בעברית בוצה DETRITUS , למה בעצם?
רגע, מפריע לכם הלכלוך לא הביו בולס? למה להאשים ביו בולס אם הגיע כזה כמות של תינופת לביו בולס כנראה שיש בעיה במערך הסינון שבעצם מגיע בוצה לאן שלא צריך להגיע. סינון צריך להיות מדורג, קודם חומר גס, ושם יהיה פרוק חלבונים, אחרי זה קצת יותר עדין ואחרי זה מדיה שלא סובלת לכלוך (כי היא צוברת לכלוך )כמו ביו בולס או סלעים חיים או ציוד חשמלי.
ייתכן שאם יש כזה כמות לכלוך היה מקום לשים מתקן השקעה בכניסה, ואחריו כמו שאודי אמר צמר פרלון כמסנן עדין יותר ואותו לזרוק כל שבוע ,(שלא יצתבר שם לכלוך.)
אמנם ביו בולס אינם משמשים כמדיום ביולוגי טוב כמו טוף למיניו אבל שושר הרע אינו בביו בולס אלא בבוצה שמתחתיו.
בעצם גם בוצה איננה רע אלא משמת חומר מזון לחיידקים מפרקי אמוניה, ויתרה מכך שטח הפנים הפנימי של בוצה הוא אדיר, פילטר נקי לעולם לא יוכל להיות עוצמתי כמו פילטר מלוכלך וותיק.

אין רע אין טוב יש לכל דבר יתרון וחסרון וחלק מבעניין שלנו זה לרתום את היתרונות לטובתנו ולמזער את נזק החסרונות.

חומר למחשבה
יחיאל

elminister
Sunday 27/04/2003, 22:45
קראתי את העץ הזה לפחות 5 פעמים, לא היה לי אק' ריפ בחיי (עדיין..), אבל יש לי כמה ...

אני מקבל את הדעה של COBALT, למה הביובולס מלכתחילה צברו לכלוך? כנראה שמדית הסינון המכאני ,או תא השקיעה (אליו אמורים לשקוע החלקיקים המכאנים) לא תפקדו כהלכה והבוצה הגיעה לביובולס

אם יש למשהו משהו נגד ביובולס, ניתן להשתמש בתחליפים אחרים, אבל להוריד את כל הסינון הביולוגי, אני יודע שאורן ובוני לא "מתחילים" אבל לא ברור לי מאין המדיה הביולוגית מגיעה, אלה עם נקבל את דבריו של אברמסון :

ויש BACK UP מספיק טוב של הסלעים החיים וכן אין הרבה דגים והאכלה מסיבית שיעמיסו על הניטריפיינג בקטריה שנבנים.

אבל בונים סינון ביולוגי רק על הסלעים החיים?!

עוד השגה שיש לי (שאולי נובעת מחוסר ידע)
עם פורק חלבונים איכותי לא תגיע לשלב האמוניה משום שהחלבונים יוצאו קודם לכן מהמים

הדגים פולטים אמוניה, אין מה לעשות נגד זה... מפרק החלבונים מוציא חלבונים מהמיים (וזה לא אמוניה), אמוניה דורשת טיפול ביולוגי דו שלבי (אנחנו מכירים את המסלול), פורק תותח יכול כמובן להוציא חלבונים שנגרמים, משאריות מזון, תמותה של מיקרואורגניסמים או דגים, וכ"ו

באמת קראתי את העץ כמה פעמים, ואני לא מנסה לעורר ויכוח, אבל תבהירו לי היכן אני טועה לוגית, ומדוע הגישה של הוצאת הביובולס או מדיה ביולוגית אחרת (ולא משנה כעת בכמה שלבים), נכונה?!

ELMINISTER :?

אורן
Sunday 27/04/2003, 23:32
elminister

להבדיל מאיש מדע כמוך אני כותב אך ורק ע"י נסיון שלי ושל עוד "כמה" חובבים
אני שמח ונהנה לשמוע ממך ויחיאל את הצד המדעי של הנושאים עליהם אנו כותבים .

שאלה : למה לא לבנון סינון ביולוגי ע"י הסלעים בלבד ?? זה לא מספיק ???
אל תשכח בריף כמות הסלעים גדולה מאוד ביחס לאק' אחרים.

שאלה אחרת : למה כן צריך ביו בולס ושאר "זמיקים" באק' ריף ??
במידה והאק' עובד נהדר ללא הביו בולס

בסופו של דבר משום מה הרוב מוציאים את הביו בולס במשך הזמן , לכל אלה שהוציאו לא קרה כלום , האקווריום ממשיך לתפקד , יש הרבה יותר מקום בסאמפ לדברים אחרים.

אודי רוסו
Sunday 27/04/2003, 23:37
אורן
אם אני לא טועה. לך אין גם סינון מכני.
האם אתה לא חושב שזה נחוץ?

אורן
Sunday 27/04/2003, 23:42
אודי זה בדיוק מה ששאלתי
למה אני צריך את זה ????????????

אני לא משתמש בשום סינון (פרלון , פחם , ביו בולס) באק'
כבר 3 שנים אני מחזיק אק' ריף יציב לחלוטין , מלא באלמוגים ומפוצץ בדגים ללא נפילות .

ועכשיו אחזור אחורה בזמן (לפני 5 שנים)
אק' עם פרלון , ו-500 כדורי ביו בולס . האק' חטף נפילות , תמותת בעלי חיים , ואצות למכביר .

אודי רוסו
Sunday 27/04/2003, 23:54
תראה. לדעתי. ניתן באקוריום ריף לוותר על הביובולס מכיוון שהסלעים נותנים מצע מספיק רחב לבקטריות.

אני מתיחס רק לפרלון - סינון מכני. לדעתי יש חלקיקי לכלכוך במים ושמוש בפרלון רק מועיל.
מה שכן.
יש חובה להחליף את הפרלון בתדירות מסוימת. אחת לשבוע, שבועיים, חודש.
דעתי האישית היא. שסינון מכני דיי הכרחי באקוריום.

מצד שני.
יש את הנסיון שלך עם התוצאות שיש לך.

אני חושב שאין רק דרך אחת נכונה. לא אחת הנושא עולה בשיחות. וכל חובב בוחר בדרך המתאימה לו.

elminister
Monday 28/04/2003, 00:47
עם כל הכבוד למדע, עם ניסיון לא מתווכחים!

אקוורימולוגיה זה לא מדע מדויק,

ואני האחרון שישתמש בטיעונים מדעים להסביר למה דבר מסוים עובד, כמו שאומרים אנשי המחשבים:

אם זה עובד ! אל תיגע....

בכל מקרה מה יש בסאמפ שלך בכלל? אם אין ביובולס, פרלון או חומר סינון אחר?
אל תשכח בריף כמות הסלעים גדולה מאוד ביחס לאק' אחרים- זו כניראה התשובה, שרמת המערכת שלך היא כזו שהסלעים החים מבצעים פעילות ארובית על שטח הפנים שלהם ופעילות אנארובית בתוכם.....

ELMINISTER

אמיר
Monday 28/04/2003, 02:15
ברצוני לציין שראיתי את האקווריום של פותח הענף הנ"ל (בוני גרוסמן) וראיתי גם את האק' של אורן.
בלי לזלזל באף אחד(מפני שיש לי מה ללמוד מכל אחד שנמצא פה) האק' של אורן עמוס בסלעים חיים ולמרות זאת, אורן? "בית הקברות" בסאמפ שלך, למה משמש אם לא מצע בקטריאלי בדיוק כמו הביו-בולס???
לבוני, המלצתי היא שינסה להניח פרלון מתחת ליציאת המים של פורק החלבונים שלו ויספר לנו מה קורה לפרלון.
ברצוני לציין שמי שהכניס אותי לאק' מים מלוחים זה בוני(ולא מזמן),אך למרות זאת אני חולק על דעתו בנושא זה.
בקיצור לדעתי לא ניתן לוותר על סינון "מכאני" באקווריום, אך כמובן שצריך לדאוג לנקיון ולהחלפת המדיות(רציתם תחביב , צריך לעבוד בשביל זה)

Cobalt
Monday 28/04/2003, 23:10
כמו תמיד כן ,אבל...
אפשר להחזיק אקוריום, כל אקוריום על רק סלעים גם ללא פרוק חלבון וללא כלום, אבל בתנאים מאד מסוימים,
אסביר
מטרתם של הסלעים היא אחת, לתת מקום שעליו יוכלו להתישב החיידקים בצורה פשוטה. על פני הסלע יהיה הרבה חמצן (יחסית) ושם ישבו חיידקים מפרקי אמוניה לניטריט וחיידקים שמפרקים ניטריט לניטראט. בתוך הסלע יהיה אזור עני בחמצן (לא נטול חמצן) שם יהיו חיידקים שיהפכו ניטראט לחמצן (שאותו ינשמו החיידקים הנ"ל) ולחנקן גזי שיוצא לאטמוספרה ולקצת קצת אמוניה מיוננת בצורה לא שגרתיתי (זניח) וזהו! :stop:
סלעים הם לא מסננים מכנים ולא נגד עין הרע (טפו טפו). הם לא ינקו את המים ולא יעכירו את המים (אא"כ הם יתפוררו).
ביו בולס מקביל לחלק החיצוני של הסלע כי שם אמור להיות משטחים עשירי חמצן (הכל יחסי).
לכן סלעים יודעים לפרק תוצרי לואי של דגים וח"ח . יכולת הסינון של האבנים היא רק ואך ורק לפי כמות שטח הפנים שיש לסלע. אם חרירית זה הרבה ואם זה אבן ירושלמי אז הרבה פחות! שטח הפנים בסלע טוב הוא די גדול אבל הוא לא גדול כמו שטח הפנים האדיר של צמר (שיש לו בעיה שהוא נסתם אבל זה סיפור אחר) או שטח פנים אדיר של טוף לבן או אפילו של ביו בולס, לכן 150 ביו בולס קטנים יכולים להיות תחליף להרבה מאד מאד קילוגרמים (קשה לכמת כמה) של סלעים מבחינת פרוק אמוניה וניטריט.
תסכימו שמי שמחזיק שושנון קטן באקוריום 800 ליטר עם 250 קילו סלעים לא צריך בכלל פרוק אלא רק ראשי כח לחמצן את המים וליצור זרימה טובה על האבנים. הרי ככה עובד הטבע אין שם מצע מרחף.... :roll: או פריזם :green:
ומי שמחזיק לוקוס של 80 קילו באקוריום של 100 ליטר ,גם עם צבא של פורקי חלבונים והמון ביו בולס דחוסים יהיה לו בעיה. לא רק בגלל שלדג לא יהיה מקום לעשות פרסה, אלא כי יהיה לו יותר מדי ניטראט שלא מתפרק בביו בולס.

זה הכל משחק עם כללים גמישים.

ביו בולס הם מקום לחיידקים להתישב ותו לא. כתופעת לואי הם תופסים לכלוך שעליו גם יושבים חיידקים מפרקים. אפשר בלעדיהם, רק אז יהיה יותר עומס על הסלעים ולא בטוח שבטווח הארוך זה יחזיק.
הואיל והמערכות של פילטרציה הם דינמיות כמו כל מערכת ביולוגית אולי משהו על פניו נראה טוב ואחרי שבוע זה מתדרדר מהר :x או שהיום האמוניה עולה ואתה נבהל ומחר היא תרד חזרה לבד?

קשה לדעת כי תמיד יש הרבה משתנים...
חומר נוסף למחשבה
ומסתבר שגם עם 80% מהמוח עובד על דגים אני עדיין מבין :yeah: .

יחיאל

elminister
Tuesday 29/04/2003, 09:45
אורן כמה זמן המערכת שלך עובדת רק על סלעים ללא סינון?

אולי אפשר ללמוד משהו...
אם נדע מה הנפח הכולל של המיים (סאמפ + אק') , כמות הסלעים החיים, והסמה של היצורים החיים..

אין לי ספק הריפ של אורן, הוא אחד המוצלחים בארץ (כולם לדפוק על העץ שלוש פעמים :up: ),
ונראה לי שניתן ללמוד מהעץ הזה רבות

ELMINISTER

אורן
Thursday 01/05/2003, 20:19
האק' שלי פועל כבר 3 שנים ללא ביו בולס ופרלון
יש לי כ-100 ק"ג סלעים -היום כולם חיים
סניטרים - נחשונים שחורים , טורבו סניילס , כובעים סינים , סרטני נזיר
יש לי גם 10 צדפות שעוזרות לסינון המים.
נפח מים -700 ליטר בערך כולל הסאמפ.
האק' מפוצץ באלמוגים ודגים.

אמיר
Thursday 01/05/2003, 20:23
אורן,

תרשה לי לחזור בבקשה על השאלה :

מהוא בית הקברות באקווריום שלך, האין הוא תא ביובולס מאלמוגים מתים?

אורן
Thursday 01/05/2003, 22:46
שאלה טובה
בית הקברות של האלמוגים שלי הוא אכן בסאמפ
אל תשכח שכל שלד של אלמוג מת ,משמש כסלע חי

דבר אשר תורם רבות ליציבות המערכת

אמיר
Thursday 01/05/2003, 22:59
אורן שלום,

בתגובה לדבריך מההודעה הקודמת, "כל אלמוג מת משמש כסלע חי".
ניתן לומר את אותו הדבר על כל כדור ביו בולס, שהרי האלמוג המת למיטב הבנתי משמש למצע בעל שטח פנים גדול לבקטריות וזוהי מטרתי בהכנסת הביובולס לסאמפ.
אתה כלכך נגד ביו בולס, אז בוא ותשתף את כולנו בפורום ותאמר מה ההבדל בין הביובולס שאני משתמש בהם לבין האלמוגים המתים שלך בסאמפ.

שאלה נוספת לי לכולם פה.
האם הסלע החי אינו בסך הכל "אבן" שעליה התפתחו בקטריות?

בכבוד רב,

אורן
Thursday 01/05/2003, 23:10
אני אשמח לשתף אתכם

ההבדל בין ביו בולס לסלע הוא עצום :

קודם כל היכן אתה ממקם את הביו בולס ??? (בדר"כ בתא רטוב יבש לעומת הסלע שנמצא כולו בתוך המים)

הביו בולס מאוד משונן ומחורר (שטח פנים גדול מאוד) ברגע שנתקע בו משהו הוא לעולם לא ייצא

הסלעים אצלי נמצאים תחת זרימה מאוד חזקה של מפלים ותחלופת מים עצומה (דבר השומר על נקיונם הקבוע)

הסלעים בסאמפ הם גם סלעי עבודה - הם משמשים אותי כל הזמן להדבקה של אלמוגים חיים עליהם (פראגים) או כסלע אשר אני מניח אותו ליד אלמוג מסויים על מנת שהאלמוג יתפשט עליו (אלמוגים כגון סטאר פוליפס ,פטריות , קסניות וכו'..)

אמיר
Friday 02/05/2003, 00:02
אורן,

לפני שהמים מגיעים אצלי לבולס הם עוברים סינון ראשוני בפרלון,
כך שזוהמה לא מגיעה לביובולס.
לגבי הזרימה : עוברים אצלי בסאמפ כ-2000 ליטרים בשעה, אני חושב שזה די מכובד לאקווריום 240 ליטר

Cobalt
Friday 02/05/2003, 14:44
שלום
ההבדל הבין סלע חי/אלמוג מת איכותי לביו בולס הוא פשוט.
ביובולס=רמות חמצן גבוהות=ארובי=אין פרוק ניטראט.
סלע חי= אלמוג מת= יש אזורים עניים בחמצן בפנים=יש פרוק ניטראט.

יחיאל

Trigger
Sunday 04/05/2003, 08:21
לפי הדיון עד עכשיו אני מבין שסלעים חיים או מתים בסאמפ עדיפים בהרבה מביו בולז...

גיל.ד
Sunday 04/05/2003, 14:29
כל עוד יש זרימה טובה באקווריום אפשר לוותר על ביו-בולס רק חבל שלא כל האלמוגים והדגים אוהבים זרמים.

Cobalt
Sunday 04/05/2003, 19:09
סליחה שאני תקליט שבור,
לכל דבר זמן מתחת השמים....
ביו בולס טובים מאד בזה שהם קטנים וזולים. אז הם נכנסים טוב בחללים צרים בסאמפים, ובפילטרים מחיצות שבתוך האקוריום. נסה להכניס סלעים חיים לתוך פילטר אטמאן, אבל ביו בולס נכנסים היטב והרבה למקום צר. אמנם הם לא מפרקים ניטראט אבל הם טובים לכל השאר.
אין מותר אסור יש כדאי לי ולא מתאים לי.
זה הקטע המקצועי שלנו, לפתוח את הראש (ע"ע קאלאבאסה) ולחשוב צעד אחד קדימה, שתוכלו לעשות את זה תמנעו מעצמכם הרבה עוגמת נפש ולא מעט דגים מתים.... לדעתי בכלל המגבלה החזקה של ביו בולס זה לא צבירת לכלוך אלא העובדה שהם "תופסים" בקטריות יותר לאט מאשר טוף וסלעים טבעיים (אין לי נתונים מדוייקים רק נסיון.)
יחיאל

gilad
Friday 09/05/2003, 14:54
שלום לכולם,
אני חדש כאן בפורום ועדיין לא מכיר את הנפשות הפועלות אז נא להתייחס בהתאם:
אני מרגיש שלא הושם דגש על פרט חשוב, אומנם החבר'ה המדעיים ציינו את זה אבל לדעתי כדאי לציין שביו בולס (ללא קשר לכמות הלכלוך שמצטברת) מבצעים פירוק אך אינם משלימים את התהליך (ביו בולס מבצעים פירוק עד שלב הניטראט). כלומר אם יש לך הרבה ביו בולס באק' אבל כמות הסלעים החיים אינה מספקת, ריכוז הניטראט עלול להגיע לרמות מסוכנות. כך שכאשר מישהו מעלה טענה האומרת: כשהיה לי ביו בולס סבלתי ממוות של דגים וקריסת מערכות...
לא ברור מהן הסיבות. לעיתים חוסר זרימת מים עפ"נ הסלעים החיים גם כן גורמת לספיקה נמוכה ביעילות...
אדם לא מנוסה עלול להבין שכדאי להוציא את הביו בולס או לחלוטין לא להשתמש בהן!!!
מה לגבי חמצון המים תוך כדי התהליך? ואיך מערכת חדשה תגיע ליציבות מספקת? כמות הסלעים החיים היא קריטית ולא קל לוותר על ביו בולס.
בקרב אחינו בגולה רווחת הדיעה שלאחר שהמערכת מתיצבת ויש לך לפחות שני שלישים, מנפח האק', סלעים חיים אז טוב תעשה אם תוציא את הביו בולס.
וכן, החוקים גמישים ואנו עדיין מגששים באפלה כדי ללמוד את התחביב הלא פשוט הזה.
שיהיה רק טוב. :yeah: