צפה בגרסא המלאה : מאמר: חול חי

גיל.ד
Tuesday 15/04/2003, 16:01
חדש, חדש, חדש
כל מה שרציתם לדעת על החול החי

http://www.ffil.org/forum/viewtopic.php?t=6017

קובי
Tuesday 15/04/2003, 22:12
גיל המאמר יפה מאד ! האם היית מוכן שנפרסם אותו גם אצלנו בפורום בחלק "מאגר הידע" ?

גיל.ד
Wednesday 16/04/2003, 17:15
בשמחה

elminister
Thursday 17/04/2003, 20:09
1)תודה רבה שנתת לנו לפרסם את פרי עטך , ללא ספק מאמר תורם,

ברשותך מספר שאלות (ואל תשכח אין לי אק' ריפ, ולכן אם השאלה מטומטמת, אבקש סליחה מראש)

1)אם אני מבין נכון הרעיון של חול חי הוא לתת מצע לחיידקים אנארוביים, אז למה להכניס סרטנים שונים אשר יהפכו את החול ויהרסו את "הכיסים" האנארובים בחול?
או שכוונתך היתה לנקות את החול מהרפש?

2)מלפפוני ים... אחד הבעלי חיים היותר מסוכנים לריפ על פי הספרות שקראתי , מה דעתך?

3)ושאלה אחרונה - האם ניתן "לבנות" פילטר אנארובי אשר יבצע את אותה פעולה? , אני יודע שיש מותגים כאלה, אני יפנה את COBALT לעץ הנ"ל

שוב תודה!
ELMINISTER

קובי
Thursday 17/04/2003, 20:15
ברמת העקרון חול חי איננו אמור להכיל בקטריות אן אירוביות (למעשה בקטריות אן אירוביות ברמה גבוהה יזיקו לריף יותר מאשר יעזרו). חול חי מכיל בעלי חיים רבים ביניהם מיקרו אצות, סרטנונים, תולעים שונות, חלזונות ועוד כל מיני בעלי חיים מיקרוסוקופים אשר שורצים בחול. חלקם משמשים מזון לדגים, חלקם צורכים חומרים "מיותרים" שונים מהאקווריום ואחרים דואגים לשמור על אוכלוסיות קבועות זה של זה ומטפלים בחול החי (למשל סרטנים מנקים וסוגים של תולעים שהופכים את החול ומונעים הצטברות של כיסים אן אירוביים).

אנג'ל
Thursday 17/04/2003, 20:19
דג זאב אתה טועה.
בחול חי צריכה להיות בקטריה ארובית ובקטריה אנארובית.
למה אתה חושב ממליצים לשים שכבה של 10 ס"מ?
כדי שתתפתח בחלק התחתון בקטריה אנארובית שמפרקת פסול.

קובי
Thursday 17/04/2003, 20:22
שים לב למשהו שכתוב במאמר: יש צורך בבעלי חיים מסויימים שיהפכו את החצץ כדי למנוע מושבות גדולות מדיי של בקטריות אן אירוביות. אכן יש בהן צורך, אבל לא בשבילן יש את החול החי מלכתחילה (לפחות לא לדעתי) ואנחנו בכ"ז מחזיקים בעלי חיים שונים שישמרו על רמות מסויימות שלהן ולא יתנו להן להשתולל.

elminister
Thursday 17/04/2003, 20:23
רגע, האם השכבות העליונות בחול אשר "מתהפכות" כל הזמן על ידי היצורים השונים מיועדים לפרוק ארובי - למעשה זה בדיוק מה שכל פילטר ביולוגי עושה,

והשכבות התחתנות יותר (אשר היצורים לא מגיעים לעומק כזה) מיועדים לפרוק אנ- ארובי?

קובי
Thursday 17/04/2003, 20:27
בדיוק. :up:

אנג'ל
Thursday 17/04/2003, 20:41
בשביל זה בעלי החיים שאנו קונים לניקוי החול מנקים את החלק העליון של החול כי תאמינו לי שאם בעל חיים אחד יהפוך את השכבה התחתונה של החול לא יהיה טוב באקווריום.

elminister
Thursday 17/04/2003, 20:44
אני שמח שהנקודה הובהרה

dror
Friday 18/04/2003, 00:25
אכן כך.
חול-חי הפך להיות "ציוד" חובה בכל ריף (בארצנו עדיין בחיתולים כנראה עקב המחיר הגבוה). החול מהווה פילטר מעולה ותורם המון למראה הריף (לפחות לדעתי).
מעבר למה שהוסיפו חברי המלומדים ברצוני להתעכב על אופן הכנסת חול-חי לריף פעיל -
כאשר מוסיפים חול-חי ישנן שתי בעיות:
1. פיזור חול על האלמוגים.
2. הפרת האיזון הביולוגי בריף.
לכן הוספת החול חייבת להערך על פני זמן ממושך כאשר כל יום מוסיפים כמות קטנה לתחתית האקווריום ובמתינות.