צפה בגרסא המלאה : הפסקת חשמל פתאומית וארוכה.

amnon
Thursday 10/01/2002, 16:49
אני מרגיש צורך לשתף אותכם בחוויותי אמש עד הבוקר:
ב-10 דקות לחצות היה ברק חזק , רעם ...והפסקת חשמל.
טוב, דבר ראשון חייגתי 103 ,להבין מה קרה, מתברר שנפגע שנאי של ח"ח וחייבים להחליפו,
להזכירכם שנאי כזה שוקל מ"ס טונות ,כדי להחליפו נעזרים במנוף, בקצור סיפור לא פשוט שיכול להמשך עד הבוקר.
האמת מאוד נלחצתי כי אין לי ניסיון במצבים כאלה, אבל אישתי שתחייה ,עזרה לי והציעה :
א.
לכסות את האקווריום ,כיסיתי אותו בשלוש שמיכות עבות.
ב.לנתק את הספקת CO2 כי אין צורך בו בחושך ,והוא עלול להיות רעיל.
ג.חשבתי שכדאי לנתק את הפילטר החיצוני מהחשמל,
כדי שלא יעביר רעלים ברגע שהחשמל יחזור.
ד.גם את האקווריום של הדגיגים לא שכחתי לכסות.
כך עשינו והלכנו לישון, כשברקע שומעים את רעש המנוף.
בשעה 3:40 לפנות בוקר ,נדלקו האורות והעירו אותי.בלי לחשוב הרבה הלכתי לאקווריום ,הוצאתי את הסמיכות ,הטמ"פ ירדה ב-2 מע,הדגים היו מאוד עצבניים עם סנפירים פתוחים ,במיוחד הסקלרים,
אבל לכולם שלום.
חיברתי את הפילטר החיצוני ,רוקנתי לגיגית את תחילת זרימת המיים ממנו,כיוונתי תנור חימום לכיוון האקווריום, תוך 15 דקות הטמפ" חזרה ,
והכל חזר על מקומו בשלום.
ד.א הסנייק סקין סיפר משהו דומה ואמר שהוסיף סייקלר .מה זה? ולמה צריך להוסיף את זה?

elminister
Thursday 10/01/2002, 16:57
תגובה נכונה, !
CYCLER היא תערובת של חיידקים חיוניים אשר חיים במדית הפילטר.
כאשר אין סירקולציה של מיים בתוך הפילטר, % אוכלוסית החיידקים האנ-ארוביים גדלה ויכולה להיות קטלנית (בגלל תוצרי המטאבוליזם שלהם).

לכן לאחר "טראומה" כזו, סנייק-סקין ציין שהוא "חידש" את אוכלוסית הבקטריות "הטובה" אצלו.
המוצר עולה בערך 40 ש"ח (ואם משהו יכתוב שהוא קנה אותו ב-20, שוב אני אתעצבן שדפקו אותי).
ובדרך כלל משמש להקמת אק' חדש,כאשר ממולץ להוסיף ממנו כל שבוע (אני אישית, לא נוהג כך).

לי אישית יש באק' UPS - זה למעשה מצבר קטן אשר במקור מיועד למע אל-פסק של מחשבים, גוף החימום והחמצן שלי מחוברים לזה..המערכת הנ"ל לא זולה כלל (450 ש"ח). אבל בהפסקת חשמל האחרונה היא גיבתה אותי 4 שעות.
ELMINISTER

קובי
Friday 11/01/2002, 07:10
אצלנו הבעייה אחרת ומחרידה עוד יותר. מאחר ואנו גרים בבית פרטי היושב מטרים ספורים מן החוף, אנחנו סובלים ממיטב שבמיטב - סופות רעמים וברקים ימיות אופיינות (שמלוות בדרך כלל בערפל, בגשם זלעפות ובעוד כל מיני תופעות טבע מרנינות שנעלמות בערך כקילומטר מזרחה).

בסערה האחרונה (ליל רביעי, 9.1) ובזו שלפניה (8.1) התעוררת בכדי להרים את מפסק החשמל שקופץ בכל פעם שפוגע לנו ברק בגג הרעפים המשולש הזה (אני חושב שהברקים חושבים שאנחנו עושים להם אצבע משולשת, לא יודע...).

הפטנט שלי היה מאד פשוט - מיקמתי ניאון קטן של תאורת חירום ליד המיטה. כשפוגע ברק והחשמל קופץ (שוב) האור הזה מאיר אותי ואני הולך בדחילו ורחימו, עם מצנפת השינה, הפיג'אמה והנר ביד להרים את המפסק.

צחי
Friday 11/01/2002, 17:44
מה גרף צניחת הטמפ' ביחס לזמן? מי הם הדגים הרגישים יותר ופחות?

elminister
Friday 11/01/2002, 22:24
קשה לתת חישוב על ידי נוסחה היות וזה תלוי באיבוד החום (התלוי בטמפ החיצונית כלומר בחדר) מול הטמ"פ הפנימית באק'.
סך השטח הפנים של האק' הוא השטח המאבד חום לסביבה.
באק' שלי 120*45*50 כאשר טמפ פנימית היתה 30 מעלות ובחוץ 12 תוך 6 שעות הטמ"פ צנחה ב-6 מעלות.
אם הייתי זוכר את המשוואה המדיוקת משיעורי כימיה פיזיקלית (שאותם שכחתי) הייתי שמח לכתוב...
ELMINISTER