צפה בגרסא המלאה : וטרינרים לצבי מים

גיא
Tuesday 08/01/2002, 23:20
מישהו כאן מכיר וטרינר (מומלץ טוב :smile:) מאזור המרכז (מומלץ השרון :smile:) שיודע לטפל גם בצבי מים ?

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: גיא בתאריך 2002-01-08 15:21 ]</font>

עומרי ע
Wednesday 09/01/2002, 00:37
מה יש לצב?
אולי אנשים פה ידעו להגיד לך מה קרה.
ברקודה יכול לעזור לך.

גיא
Wednesday 09/01/2002, 01:54
כמה דברים, הוא הפסיק לאכול... או בעצם הוא אוכל ממש מעט (למרות שלא ביום האחרון) ניסיתי לתת לו מגוון רחב של מזונות. בבדיקה מצאתי שהשיריון התחתון שלו רך קצת ויש לו מס' כתמים גם בבטן וגם על הגב. בנוסף עין ימין שלו הפסיקה להפתח כמו שצריך הבוקר (אבל זה כבר לא בטוח שקשור כי יש לו טיפה עור שם).
עפ"י הספר יש לו כנראה שתי בעיות:
א. mbd- התרככות העצמות, חוסר בויטמין D3 או/ו מחסור בספקטרום מלא של אור (רכשתי מנורה חדשה SUNGLOW). ויטמינים קשה לתת כי הוא לא אוכל.
ב. זיהום פטרייתי או לא, העלתי את הטמפ' ל-30+ ותיאורתית צריך לשקול לתת אנטיביוטיקה שקשה לתת בלי וטרינר.
יש לי הרגשה ממש רעה לגביו. הצב השני ד"א מרגיש מצוין, אוכל הרבה ושורט את השני על השריון. מה שלא מרגיע אותי בכלל.
ד"א הפרדה ביניהם כרגע קשה כי אין לי ציוד חימום לאקווריום השלישי והשני מלא בדגים שעדיין לא מספיק גדולים כדי לקבל אותו בברכה.
(אני מעדיף שלא להעביר לשני).

עומרי ע
Wednesday 09/01/2002, 02:11
הכי טוב זה לתת לו אור שמש ישיר, ולא להתעסק במנורות.
כנראה יש לו מחסור בויטמין D בגלל חוסר בקרני שמש.
אל תתלהב מזה שהוא לא אוכל- בחורף הצבים נוהגים להיות בתרדמת (אם כי אצלך לא נראה לי בגלל שאתה מחמם את המים), הצב שלי לא אכל כבר למעלה מחודש(!!) והוא כמעט ולא פעיל.
אני לא מחמם לו את המים (הטמפרטורה שלהם 14 מ"צ בלבד).
אתה יכול להפריד את הצבים וכדאי לך לעשות זאת- אל תדאג לא יקרה לצב השני כלום מהמים בלי החימום- באחריות.

גיא
Wednesday 09/01/2002, 04:35
ובכן, הצב פתח את העין וגם אוכל אבל רק שרימפסים קפואים (מפונק !), בכל אופן עדיין אין לי תחושה טובה.
לגבי אור שמש ישיר, (בלי להעליב) מאיזה ארץ אתה ? קר בחוץ, גשם... והשמש הכי חזקה שיש קרה... כמה שקראתי חשוב מאוד להרחיק אותם מבריזות של קור.
בכל אופן אני קצת חושש לבצע שינויים קיצוניים בתנאי הצבים כדי למנוע טראומות נוספות. אני מניח שהעובדה שהוא אוכל מעידה משהו חיובי.
ד"א, גילם הוא כ-8 חודשים, אני לא חושב שבגיל כה צעיר הם יכולים לא לאכול במצבם. לנושא תרדמת החורף שלהם, נכון אכן יש להם כזו בהנחה שנותנים לטמפ' ליפול. (מה שלא נתתי).
בוא נגיד שעיקר הדאגה שלי נובעת מהבדלים ברורים בהתנהגות של הצבים ומעובדה שהשריון רך.
תודה על ההצעה (ברצינות, לא ציניות) אבל כרגע אני לא מתכוון להעביר אותם לטמפ. נמוכה.
ד"א, יש לי שני ספרים והאמת גם בהסתמך על מידע מהרשת, מומלץ להעלות טמפ' עם סימני מחלה מסוימים.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: גיא בתאריך 2002-01-09 07:10 ]</font>

עומרי ע
Wednesday 09/01/2002, 14:22
קודם כל אני יליד הארץ, ואני גר בירושלים שכאן יותר קר באיחוד בימים אלה מאשר במקומות אחרים.
הצב שלי בן 7 חודשים, כמו שאמרתי נמצא בטמפרטורה של 14 מעלות, דע לך שגם בטבע הצבים נמצאים בתרדמת- ההנחה שלצב קטן אסור להיות בתרדמת כי הוא לא יאכל לא נכונה.
אני אומר לך את המידע הזה באחריות- דוד של אמא שלי הוא זאולוג ויש לו נסיון של הרבה שנים בגידול צבים (גם אדומי אוזן שחיו אצלו אפילו בשלג).
דיברתי איתו לפני כמה ימים רבות על האדום אוזן שלי, הוא אמר שהוא יכול לחיות בלי בעיה בטמפרטורה נמוכה של מים, הוא פשוט ימצא בתרדמת.
בזמן התרדמת הגוף שלו לא פעיל ולכן הוא לא זקוק לאוכל.
עוד הוא אמר לי שבטבע הצבים שבוקעים לעיתים לא נכנסים למים עד האביב ונשארים בקן שלהם..
לגבי אור שמש- צבים הם בעלי דם קר- אור השמש הוא זה שמחמם אותם ולכן אפילו בימי חורף שבהם השמש יוצאת מבין העננים חשוב לתת לצבים להיות בשמש. לטובתך.

גיא
Wednesday 09/01/2002, 15:06
למרות שאולי השתמע ממה שאמרתי שצבים קטנים לא נכנסים לתרדמת אבל זאת לא הייתה הכוונה שלי.
כוונתי היא שכאשר חיה חולה לא ממולץ לתת לה להכנס לתרדמת שכן אז הגוף לא נלחם במחלה התוקפת אותו והמחלה כמובן לא נכנסת לתרדמה (אני מניח שגם זה תלוי מה בדיוק יש לו). בכל אופן לא חשבתי שלצבים קטנים יש תנור חימום קטן שהם צריכים להחזיר כשהם גדלים, ברור כי אם צב קטן נמצא באותם תנאים כמו צב בוגר הוא יכנס לתרדמה (לפחות כך כתוב). ובכל אופן לא ממולץ לבצע שינויים קיצוניים אף פעם, גם אצל בני אדם שינויי טמפ' קיצוניים יביאו לבעיות.
ד"א מאז העלאת הטמפ' חל שיפור בהתנהגות שלו :smile: אני מקווה שהוא ימשיך לשתף פעולה עם הטיפול שלו.

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: גיא בתאריך 2002-01-09 07:09 ]</font>

עומרי ע
Wednesday 09/01/2002, 16:51
מה עם הצב השני?
הוא עוד מתנהג רגיל או שאתה מתחיל לראות אצלו סימני מחלה?

ברקודה
Wednesday 09/01/2002, 18:24
הצב שלך נמצא במצב קשה מאוד!! אתה חייב לספק
לו לפחות 6 שעות שמש ביום או מנורה מתאימה
לזוחליםולהפריד אותו מהצב השני-שריטות עללולות
לגרופ להתפשטות של פטריות, אם אין לך אקווריום
נוסף פשוט תבנה מחיצה מזכוכית רשת או משהו דומה
כך תוכל להשתמש באקווריום אחד לשני הצבים
תוריד את גובה המים לכזה שיספיק בדיוק כדי לכסות את שיריון הצבים שים לכל צב אובייקט שיוכל לטפס עליו ולהתחמם- כשיש ימים חמימים תוציא אותם לשמש
נגד פטריות אפשר להמים כפית של מלחל 5 ליטר מים
וכמה טיפות של יוד חום או פולידין נוזלי
ולהחזיק את הצבים בתמיסה הזו כמה שבועות
על העיין הסגורה טפטף קצת אנטיביוטיקה ועסה אותה כמה פעמים ביום בעדינות
דווח על התפתחויות

גיא
Wednesday 09/01/2002, 19:27
היי, ותודה על ההסבר המפורט.
הצב השני מרגיש מצוין פעיל וגונב לשני את האוכל בלי סוף.
להוריד להם את מפלס המים משמעו לבטל את הטמפ' הגבוהה אני כן יכול לנסות לבנות מחיצה ובצד של הצב המסכן (החולה) לבנות הר אבנים שיהיה שקול למים נמוכים. העין של הצב פתוחה ולא נראה שיש לה עוד בעיות ובכלל מאז העלאת הטמפ' נראה שחל שיפור (למרות שהוא ממש מסכן עדיין) מותר להוסיף כ"כ הרבה מלח ?
אני אתחיל בהצעותיך הלילה, ואדווח בהמשך... שוב תודה...
ד"א יש להם היכן לצאת לשבת מחוץ למים, ויש נורה SUNGLOW שאמורה לספק ספקטרום מלא של אור...

גיא
Thursday 10/01/2002, 02:50
עדכון, הגעתי הביתה והצב במצב הרבה יותר טוב, אז כנראה שלעת עתה אני לא אבצע את ההצעות ואתן לו להשתפר לבד. כרגע הוא אוכל הרבה, יוצא החוצה להשתזף הרבה... ובקיצור פעיל ונראה יותר טוב. (אני מניח שהוא עדיין לא בריא אבל נראה שיש לו כוונות טובות :smile:

bmw
Monday 18/02/2002, 05:03
אור שמש ישירה חיונית מאוד להתפתחות תקינה ושמירה על בריאות כללית של כל הצבים , אם אתה לא יכול לספק לצב כמה שעות של שמש ישירה ביום אזי תקנה מנורה מיוחדת לזוחלים ( יש כזאת של חברת האגן - HAGEN ) .
בנוסף חשוב לדאוג לטמפרטורה סבירה של כ- 24 מעלות ללא עליות וירידות לאורך היממה , משמע גוף חימום + תרמוסטט יעשו את העבודה .
לגבי מזון , תנסה לגוון בסוגי המזון שאתה נותן לצב והמינימום הוא 2 סוגי מזון .
אם אתה רוצה להטיב עם צביך יש גם ויטמינים מיוחדים לצבי ים שמחזקים להם את השריון .
וכן גם תרופות למחלות ספציפיות , חנות שכן מתמחה בנושא , לפחות יותר משאר החנויות היא דני- דג בראשל"צ , תדבר עם אלון הוא די מבין בנושא , שם גם תוכל למצוא מנורות מיוחדות לצבי ים וכן מזון וויטמנים .
העיקר הבריאות .

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: bmw בתאריך 2002-02-17 21:04 ]</font>

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: bmw בתאריך 2002-02-17 21:05 ]</font>

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: bmw בתאריך 2002-02-17 21:07 ]</font>

עומרי ע
Monday 18/02/2002, 08:53
עליות וירידות לאורך היממה בטמפרטורה לא יגרמו לצב כל רע.
הצבים האלה חיים בחוץ במקום בו יש הרבה מאוד שינויים חדים בטמפרטורה ולא קורה להם כלום.

גיא
Saturday 23/02/2002, 19:51
המצב הרע היה לפני יותר מחודש וחצי והשתפר פלאים. תודה על העצות, בסוף התייעצתי במספר ספרים שאכן מייעצים חלק מן העצות שניתנו כאן.
בכל אופן השיריון קשה, התפקוד מצויין ובזכות ימי השמש האחרונים הם אפילו זכו לביקור ראשון מחוץ לעולם האקוואריום (לבריכה קטנה שבגינה)

תודה, הסתדרתי :smile: גיא.

עומרי ע
Saturday 23/02/2002, 20:39
אם יש לך בריכה בגינה והצב מספיק גדול כדי לא להיאכל ע"י חתול או עורב בכלל רצוי שהוא יהיה בחוץ, זה הרבה יותר טוב מאשר באקווריום.

גיא
Sunday 24/02/2002, 00:39
האמת, קר עדיין בחוץ (לפחות בלילה), צפוי גשם, והאמת... הבריכה לא מספיק גדולה להגן עליהם מפני חתולים וציפורים גדולות. בכל אופן חשבתי לבנות להם פינה מוגנת (מגודרת היטב)... אבל נראה שאדחה זאת לקיץ.
בעקרון, אתה צודק.

קובי
Sunday 24/02/2002, 01:21
אם אתה מעוניין לגדר את הבריכה, אז תשקול גם לגדר אותה מלמעלה, כדי למנוע מציפורים או חתולים לקפוץ פנימה.

עומרי ע
Sunday 24/02/2002, 08:53
הטמפרטורה לא מפריעה להם, כשקר בחוץ הצבים נכנסים לתרדמת וככה הקור לא מפריע להם, תשאל אפילו את ברקודה- הוא סיפר לי שהוא ראה פעם בטלויזיה שהם יכולים לקפוא ממש.
לדוד של אמא שלי היו צבים אדומי אוזן בגינה (עכשיו הם בגן החיות התנכ"י), הם הסתדרו יופי גם כשירד שלג (ואנחנו ירושלמים יש לנו שלג).

נ.ב
מה הגודל של הצב שלך?

<font size=-1>[ הודעה זו נערכה על-ידי: עומרי עטר בתאריך 2002-02-24 00:54 ]</font>

גיא
Sunday 24/02/2002, 19:24
לגבי הגידור, ברור, לא חשבתי לבנות רק מסביב. לגבי הטמפ. קראתי מספיק והמסקנה : נכון, תיאורטית הם יכולים לשהות בטמפ' נמוכות, כן יש להם מצב תרדמת. לא, שינויי טמפ' חריפים לא בריאים להם. הטבע קצת יותר רחב ממה שאני אוכל אי פעם לספק. בכל אופן הם בגודל של כ-10-12 ס"מ הגדול אפילו טיפה יותר... אבל מזמן לא מדדתי.

גיא.

עומרי ע
Sunday 24/02/2002, 19:30
בגודל כזה אין כל סיכוי שהצב יאכל ע"י חתול או עורב, אתה יכול להוציא אותם בשקט החוצה.
איפה אתה גר? אני לא חושב שאתה גר במקום שהבדלי הטמפרטורה כל כך קיצוניים שבעל חיים לא יוכל לעמוד בהם.
מה עוד שאמרתי לך כבר שאם זאולוג גידל את הצבים האלה בחוץ ועוד בירושלים בה קר מאוד בעיקר בחורף והבדלי הטמפרטורות בין יום ללילה יותר קיצוניים מאשר במישור החוף והשפלה (כי הים ממתן את הטמפרטורות) אז אתה בטח יכול לגדל אותם שם.
בסך הכל אני רוצה שיהיה לצבים שלך יותר טוב אבל תעשה מה שאתה רוצה.

גיא
Monday 25/02/2002, 16:23
אני יודע שאתה רוצה בטובתם... גם אני :smile: אני גר בהרצליה... הבעיה היא כזו, הבריכה שלהם קטנה, ולא ממש "כיפית" מעבר לכמה שעות בילוי, אני רוצה לבנות להם משהו קצת יותר גדול, מגודר ועם גשר קטן לחלקת אדמה. בינתיים מזג האויר משתפר וסביר להניח שאני אתחיל לשחרר אותם בסביבות אפריל. לגבי חתולים, יש לי ואני לא שותף לדעה שהם מספיק גדולים, לאו דווקא בגלל שיתבצע טבח נוראי אלא שהם פשוט משחק מהנה.

עומרי ע
Monday 25/02/2002, 19:52
החתולים אולי יכולים "לשחק" איתם.
אבל הם לא יכולים לאכול אותם, חשבתי שהצבים שלך קטנים (פחות מ-5 ס"מ) ואז חתול או עורב יכולים לאכול אותם- אצלי קורה שאני לא שם לב איפה כל הנקבות של צבי היבשה מטילות ואז כשהצבים בוקעים הם חופשיים ואז חתולים ועורבים חוגגים (העורב תופס את הצבים ברגליים, טס איתם לגובה רב ומשחרר אותם כדי שהשריון יתרסק).
צבים גדולים לא יכולים להיאכל ע"י חתולים כי השריון שלהם חזק מאוד.
הצבים שלך גדולים מספיק לכן לא יקרה להם כלום.
יכול להיות שהחתול ישחק איתם אבל אין סיכוי שהוא יהרוג אותם, מה עוד שהם ידעו איך להסתדר איתו.
ולגבי הטמפרטורה- אמרתי לך כבר את דעתי בנושא, אבל אם אתה רוצה לשחרר אותם החוצה לקראת אפריל זו זכותך.

גיא
Monday 25/02/2002, 20:24
האמת, זה לא עושה לי נעים בבטן :smile: לראות אותם כמשחק.

עומרי ע
Monday 25/02/2002, 21:39
לאף אחד זה לא נעים..
אבל זה גם לא מחייב שהם ישחקו איתם.