צפה בגרסא המלאה : עודף פוספטים

בוני
Saturday 21/12/2002, 20:40
היי לכולם !
אני רוצה לשתף אותכם בבעיה שנתקלתי בה ובדרכיי הפעולה שנקטתי. אשמח לשמוע את חוות דעתכם והצעות לשיפור.
בזמן האחרון יש לי בעיה קשה של אצות חומות. להלן תמונה בה ניתן לראות את האצות :

http://grm.m.walla.co.il/briefcase/0004/b/g/e/s/t/y/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/@/r/200208242142295745/200212211927396472/PICT0006.JPG

משום שהבנתי שמדובר בבעיה של עודף פוספטים , הרי שבצעתי את הפעולות הבאות :
א. רכשתי ערכת לבדיקת פוספטים של Kent שאכן הוכיחה שיש לי עודף חמור של פוספטים !
על מנת לבדוק את האמינות של הערכה בדקתי מי אוסמוזה , ואכן , הם היו נקיים לחלוטין.
בנוסף , בדקתי מי אוסמוזה עם מלח של קריסטל סי וגם הם היו נקיים. מסקנה - ניתן למכור
את מי האקווריום שלי למפעלי כימיקלים לישראל.
ב. עקב כך , רכשתי מסיר פוספטים של Kent. מדובר בגרגירים שעוטפים בתוך גרב ניילון
ומניחים במקום בו יש זרימה של מים. אני הנחתי את הגרב בתוך מסנן חיצוני. אין לי מושג עד
כמה המוצר הנ"ל אמין. אם יש למשהו ניסיון קודם , אשמח לשמוע זאת !
ג. בנוסף , התחלתי בסידרה של ריענוניי מים. החלפתי כבר 20 אחוזים. השאלה היא האם יש
להמשיך עם ההחלפות ? אני מתכוון לבצע החלפות שבועיות עד אשר רמות הפוספט ירדו לרמה
הרצוייה.

האם אני בכיוון הנכון ?

גיל.ד
Saturday 21/12/2002, 21:53
בהחלט :up:

אורן
Saturday 21/12/2002, 22:38
בוני שלום רב,
אל תמשיך יותר עם החלפות המים .
שים את הסופח ותן לפוספט לרדת לאט
החלפת כמות מים גדולה יכולה להזיק הרבה יותר מלהועיל.

Cobalt
Sunday 22/12/2002, 00:21
שלום
לדעתי נהגת בחוכמה.
אבל אני מוכרח לציין שתזהר מלהוריד רמות פוספט מהר מדי כי כמו שעודף גם חוסר יכול לגרום להלבנה של אלמוגים.
הרי בים השינויים איטיים ומתי שלא (כגון ב 92 במפרץ אילת בעקבות פינטובו) שוניות שלמות מתות...
יחיאל

בוני
Sunday 22/12/2002, 11:35
אורן שלום !
תוך כמה זמן אמורה לרדת רמת הפוספטים באמצעות הסופח ?
האם אני אמור לראות שינויים (ללא החלפות וריענונים) תוך שבוע , שבועיים , חודש ?
מהי התקופה , שלאחריה , אני יכול לדעת שהסופח אינו מבצע את המוטל עליו ?

תודה מראש , בוני.

אורן
Sunday 22/12/2002, 21:37
בוני ערב טוב,

אני לא משתמש בסופחים למינהם אז אני לא יכול לעזור לך בזה.
רצוי לעשות החלפות אך לא יותר מ-15 אחוז בחודש.

אבל מילת המפתח פה היא סבלנות . הפוספט ירד בסוף.

השאלה האמיתי היא איך הגעת לרמה של פוספט גבוה
ואיך להמנע מכך בעתיד.

בוני
Sunday 22/12/2002, 22:27
שאלה טובה !!!
לדעתי , מפרק חלבונים חלש יחסית לעומס על המערכת ...
מדובר באקווריום 240 ליטר + 40 ליטר בסאמפ , עם מספר דגים מסיביים יחסית (נצרנים וכו') וכנראה שהפריזם של רד סי חלש מידי.
אני שוקל לשדרג בעתיד הקרוב ...

אורן
Sunday 22/12/2002, 22:46
תתחדש בוני
ללא ספק הפריזם חלש מידי למערכת כמו שלך
אם הגעת למצב של פוספאט גבוה אתה חייב להחליפו מייד

ע
Tuesday 24/12/2002, 18:37
בוני שלום

יתכן מאוד שהאצות התפתחו גם מרמה גבוהה של סיליקטים.
ממליץ בחום לבדוק עם ערכה גם את מיי האקווריום וגם מיי אוסמוזה

אוהד.ד
Tuesday 24/12/2002, 19:14
בוני שלום ,

הבעיה המרכזית שלך היא הפורק ,נסה לכוונו מחדש או להחליפו.

dolphitec
Tuesday 24/12/2002, 23:09
אתה צריך להתמקד בגידול אצות הצורכות פוספטים כגון קאולרפה.

בוני
Wednesday 25/12/2002, 08:23
שלום Dolphitech !
אני לא מכיר את האצה שציינת ... אשמח אם יש לך לינק לתמונה ...
בנוסף , היכן ניתן להשיג אותה ?

אוהד.ד
Wednesday 25/12/2002, 09:58
http://vanilla.ice.mpg.de/~pohnert/caulerpa.jpg

http://www.portofsandiego.org/sandiego_environment/images/caulerpa.jpg

אוהד.ד
Wednesday 25/12/2002, 09:59
כמובן שיש עוד המון סוגים

אודי רוסו
Wednesday 25/12/2002, 10:37
בוני.
תבוא ותקח חתיכת קאולרפה ( ללא תשלום ). הן גדלות במהירות.

בוני
Wednesday 25/12/2002, 10:41
תודה רבה , אודי !!!! :green:
אודי , דבר אחד אינו ברור : אצלכם בחנות ראיתי אקווריום אצות , אבל הצורה שלהם שונה מהתמונה שהוצגה למעלה ...
אצלכם יש אצה שהעלים שלה הם מעין כדורים קטנים.
האם מדובר בזן אחר של אותה המשפחה ?

flame
Wednesday 25/12/2002, 11:18
לי כרגע יש את אותה בעייה של בוני וניסיתי מסיר פוספטים של קנט ללא הצלחה ובאק' שלי כמות אדירה של קאולפרה ועדיין כמות האצה הסגולה לא נעלמת

עצות?

דרך אגב בוני אצלך זה יכול להיות בגלל הוספת אור לאק' שגרם להתפרצות זמנית של האצה

אודי רוסו
Wednesday 25/12/2002, 11:33
בוני.
יש המון סוגים של קאולרפה. בגדול כולם עושים את העבודה.
היו לנו באקוריום כמה סוגים. אבל עם הזמן סוג אחד השתלט על הכל.

flame
יש סיבות רבות להימצאות פוספטים במים. כדאי שתבדוק את המערכת שלך, מכשיר באוסמוזה בו אתה משתמש, ( אולי יש צורך בהחלפת הממברנות ). סוג המלח שאצה משתמש, סוג הפורק, האם הוא מתאים לגודל, אוכלוסית האקוריום.
בסופו של דבר. אני חושב שאתה אמור למצוא בעיה כל שהיא שגורמת לפוספטים במים. וכך תוכל למצוא גם את הפיתרון.
הגיוני?

ע
Wednesday 25/12/2002, 12:02
flame שלום

אתה בטוח שיש לך אותה בעיה כמו בוני?
ציינת אצה סגולה ולבוני יש חומה
אצה סגולה היא אצה סידנית והיא מאוד חיובית באקווריום.

אודי,אתה לא חושב כך?

ערן

קובי
Wednesday 25/12/2002, 12:12
ע. שלום ! אני לא אודי אוליי, אבל גם אני חושב לכיוון שלך. אצה חומה בדרך כלל מעידה על ריכוז פוספטים גבוה מהרגיל. אגב הפעולה שלה חיובית מכיוון שהיא עוזרת לסלק את ריכוזי הפוספטים הללו ולכן אין לטפל בה בשום דרך בלתי קונבנציונלית כמו ניקוי הזכוכית וכו' ! רמות הפוספטים יעלו בצורה מטורפת מייד לאחר מכן והתוצאות תהיינה שליליות !

הדרך היחידה להפטר מאצות כאלה ולהיות בטוחים שהן לא תחזורנה - ע"י הרבה סבלנות וטיפול נכון באקווריום. לאט לאט האצה החומה תשתנה לאצה ירוקה שמעידה על אקווריום בריא ומאוזן ולאחר מכן הטורבו סניילז שלך כבר ידאגו שלא תשאר גם אצה ירוקה :green:

לגבי האצה הסגולה - יש שני גוונים שלה: האחד הוא אצה סגולה גירנית שלפעמים השוליים שלה לבנים. היא אצה מצויינת ומהווה את בסיס הפילטרציה של האקווריום שלנו. ישנם מגדלים שר דוגלים בהחזקת אקווריום "נטו" רק על האצה הזו - שתבינו כמה היא יעילה !

אצה דומה לה, בצבע סגול עמוק יותר ונוטה לאדמדם לא מופיעה על פני כל הסלעים אלא על נקודות ספציפיות ומעידה גם היא על בעייה באקווריום - הנזק העיקרי שלה שהיא יכולה להתיישב על איזה אלמוג ולחסום אותו לגמרי.

shaykatzir
Wednesday 25/12/2002, 21:00
רמות פוספטים גבוהות אצלי באקווריום גרמו לצמיחת אצה חומה שטופלה בינתיים ע"י מעבר למי אוסמוזה, חלזונות וסרטנים. אלא שבאזורים בהם הזרימה חזקה מדי לא יכול צוות הניקוי לעבוד כך שנשארו אזורים עם אצה חומה ארוכה ומסיבית.

מזה קאולרפה והאם היא יכולה לתפוס באזורים כאלו?

דני
Wednesday 25/12/2002, 22:56
אודי

אתה זוכר שלאלי היתה אותה בעייה ולא עזר דבר עד שהוא פירק את CO-2 שלו :love:

Cobalt
Wednesday 25/12/2002, 23:02
שחר
שווה לנסות גם אצה בשם ULVA חסת הים.
וכן אצה חמודה בשם סרגוסה או ענבי הים.
שניהם יפים וסופחי פוספט ונאכלים לרוב.

יחיאל

flame
Thursday 26/12/2002, 11:38
בזמן האחרו בגלל חוסר זמן הזנחתי את האק' כתוצאה מכך האק' מלא באצה ורודה בדקת' את המים ןמצאתי שפוספט ברמה מאוד נמוכה אך הניטראט מאוד גבוהה חורג מיכולת האבחון של הערכה .כיצד ניתן להפטר ממנו והאם זהו גורם שמעודד את האצה הורודה

קיפודג
Thursday 26/12/2002, 12:12
האצות משתמשות בניטריט וכך מורידות אותה , אבל גם יתכן שהטסטר שלך פגום ( אולי בשל תאריך תפוגה ).

flame
Thursday 26/12/2002, 13:04
קפודג אני דיברתי על הניטראט ולא על ניטריט ונכון שאצות משתשמות בפופספט ובניטראט על מנת להתפתח וגידול אצות טובות כגון קאולפרה בהכרח שומרת על כמות נמוכה של חומרים אלו אבל לדעתי שאם הם(ניטראט ופוספת) מצוים בכמויות גדולות הם דווקא מעודדים צמחיה של האצות הלא רצויות כי במצב כזה לאצות יש מקור אוכל בשבע והרבה ממה להתפתח.

קיפודג
Thursday 26/12/2002, 13:15
זאת היתה כוונתי. אם יש התפתחות אצות בצורה קיצונית ברור שיש להם מקורות מזון טובים.

flame
Thursday 26/12/2002, 15:44
אם כך מה הדרך הכי טובה להורדת הניטראט אצלי באק'.קאולפרה גדלה אצלי בטירוף אז נפסלת אופציה,מה שאר האמצעים שאוכל לנקוט

קיפודג
Thursday 26/12/2002, 17:37
גרד חלק מהאצות והחדשות שיגדלו כל פעם ישתמשו מחדש ניטראט , בצע החלפות מים , השתמש במפרק חלבונים טוב , דאג שלא ישאר אוכל באקווריום לאחר ההאכלה , שאב פסולת , דאג לתנועת מים באקווריום בעזרת ראשי כח , נקה פילטרים ( מחליפים רק חלק מחומר הסינון בכל ניקוי ) , בנה פילטר חצי יבש ( יבש / רטוב ).

רק אם אתה לחוץ הוסף חומר להגברת ריבוי הבקטריות.

אורן
Thursday 26/12/2002, 22:36
התשובה ברורה וחד משמעית !!!!!!!1
רק שהיא כואבת קצת בכיס

תחליף מפרק חלבונים !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

למה לחפש ולמצוא פתרונות זמניים ????
מה טוב בקאולפרה ?? (לדעתי די מכוער ומפריע לגדילת האלמוגים).
אם אתה רוצה אקווריום צמחייה תעבור לגידול דיסקוסים.

להאכיל פחות ?? - רחמנות על הדגים .
קיפודג כתב: "דאג שלא ישאר אוכל באקווריום לאחר ההאכלה " - למה לדאוג ???

שאיבת רפש רצוי לעשות פעם בחודש ולא יותר.

אין קיצורי דרך - באקווריום ריף הלב של המערכת הוא המפרק החזק.

עוד משהו נוסף וחשוב לא פחות הזרימה.
חובה זרימה טובה וחזקה באקווריום

בוני
Friday 27/12/2002, 06:13
שמע אורן , אתה צודק במאה אחוזים לגבי הזרימה !!!
עשיתי היום משהו שלא עשיתי אף פעם ... (לא לצחוק !)
לקחתי כף סלט גדולה מפלסטיק (אחרי שניקיתי אותה טוב טוב בלי סבון) ופשוט ניפנפתי אותה על המסלעה ... מה שיצא מישם :stop: ג'יפה שלא ראיתי בחיים שלי !!!
עכשיו ברור לי מה זרימה טובה עושה באקווריום ... בכל מקרה , אין לי כוונה בזמן הקרוב להשקיע ב Waves Control אלא להשתמש בטכניקת הכף המתנפנפת מידי פעם על-מנת לנקות את המסלעה. אני בטוח שהדבר גורם לאי נוחות מבחינת הדגים , אבל זה בטח גורם לפחות נזק מאשר הרפש שמונח לו בתוך המסלעה !!!

אוהד.ד
Friday 27/12/2002, 10:28
ואגב זו סיבה נוספת להיווצרות האצה האדומה ,חוסר זרימה במקום כלשהו יגרום לגדילתה.

flame
Friday 27/12/2002, 10:36
טונזנה 4 ,ראשי כח של 2000 ליטר בתוך האק' זה הציוד שיש לי .הבעיה היא לא בציוד כנראה נובע בגלל שהזנחתי לאחרונה בהחלפות המים.האם החלפה של מים יורידו את הניטראט.

אודי רוסו
Friday 27/12/2002, 10:49
החלחפות מים יעזרו מאוד. אבל. לא לבצע החלפה גדולה בפעם אחת. עדיף מספר החלפות אחת ליומיים שלושה.

dolphitec
Saturday 28/12/2002, 03:32
בוני שים לב!

הפעולה הזו מקצרת משמעותית את חיי הדגים שלך!

בוני
Saturday 28/12/2002, 07:49
מדוע דולפיטק ???
הבהלת אותי ...

dolphitec
Saturday 28/12/2002, 13:35
כי אתה מפחיד ומבהיל את הדגים שלך.
מה שזה אומר זה סטרס ולחץ, כתוצאה מכך עלולות להתרחש מס' תופעות, בין היתר נקודות לבנות, הפרשת יתר של שכבת הריר ובכלל אתה יכול לגרום להם איזה התקף לב.
כל פעולת ניעור כזו מלחיצה אותם לאללה והם נכנסים למגננה כמו בטבע, זה כולל חיתוכים מהירים מצד לצד באק', נשימה מהירה ופרועה ואף נסיונות קפיצה אובדניות מהאק'.

רצוי בהחלט לסדר זרימה טובה על הסלעים כדי לפתור את הבעיה כמו שצריך.

זה כמו שלמחלה רצינית אתה לא תיקח אקמול אלא את התרופה החזקה והמתאימה.

טיפ קטן לסיום:
הכלל הראשון שלמדתי מאבי בעינייני אקקווריומים זה "המחלה הגדולה והמסוכנת ביותר לאק' היא הכנסת הידיים". הבנתי והפנמתי רק לאחר שאכלתי מרורים רבים!

אודי רוסו
Saturday 28/12/2002, 16:34
אני חושב שהמשפט שדולפי כתב בסוף דבריו הוא בין הגברים החשובים ביותר.
להשתדל לא להכניס ידיים למים. כמה שפחות יותר טוב.
ישנם חובבים שכל הזמן משנים את סידור הסלעים, מעבירים אלמוגים וכו'. רוב הצרות קורות לחובבים אלו.

משהb
Sunday 05/01/2003, 04:30
חבר'ה

מספיק עם כל הניסויים של אור , גירודים , סופחים והחלפות
בסך הכל אנו רוצים להנות ולא להשתעבד
אז אם תמשיכו עם כל מה שכתבתי למעלה רק תדחו את הבעיה ולא תפתרו אותה
מה שצריך זה פורק חזק כדוגמת ה-etss וכמובן טיפול ראשוני
אז יאללה לעבודה ולא לחאפריות

benrokh
Sunday 05/01/2003, 10:50
חייב לאמר כי גם לי בחודשים האחרונים היתה בעיית אצות
נאמר לי כי האוכל אנין נון מכיל פוספאט
לא יודע עד כמה זה נכון אבל אחרי שהפסקתי להאכיל את הדגים באוכל הנ"ל כמות האצות ירדה בצורה משמעותית ביותר
אשמח אם מישהו יוכל לבדוק זאת

עוד דבר מעניין שקרה זה היכחדות של סוגים אחדים של אצה חומה והופעתם של אחרים
בהתחלה אצה בצבע אדום-בורדו היתה אצלי כמעט על כל הסלעים
עכשיו היא שרדה רק על כמה סלעים

אצה ירוקה שרדה רק על כמה נקודות בחול ועל הזכוכית

אצה חומה גדלה על מספר סלעים אבל עכשיו כמעט ולא נשאר לה זכר

רוב האצות ששרדו נמצאות באיזור של השושנות על המסלעה
בחול ועל הזכוכית

בקרוב אני מקווה לבנות רפיוג'יום חדש ולאכלס בו קאולרפות מסוגים שונים
אני מקווה שזה יעזור לי במלחמה נגד האצה (רוב הסוגים הם בעצם ציאנובקטריות אבל זה לא אומר שקל יותר להילחם בהן אלא ההפך)

(למי ששואל למה המפרק חלבונים שלי לא טיפל בבעיה-הוא כרגע לא בתפקוד אבל בקרוב יעבוד עם שיפור בשיטת הסקימינג לCOUNTER CURRENT)

shaykatzir
Sunday 05/01/2003, 11:00
דג זאב,

יש לך מושג, על איזו בעייה, עודף או חוסר מעידה האצה הסגולה?

אוהד.ד
Sunday 05/01/2003, 20:20
אם אתה מתכוון לקרוליין (האצה הסידנית) זה ויש לך חוסר בה זה אומר שחסר קלציום,האצה מתה על קלציום תשים הרבה יגדל הרבה,לא תשים לא יגדל.
גם יציבות הקלציום חשובה פה חשוב שלא יהיו ירידות בקלציום או עליות פתאומיות בקלציום,יש לשמור על רמת קלציום קבועה נניח 450 PPM

קובי
Sunday 05/01/2003, 20:31
ישנן כמה אצות סגולות וקשה להתמקד באחת ספציפית:
1. אצה קורלינית, מבוססת קלציום. האצה הזו היא למעשה אבן היסוד של הפילטרציה באקווריום מים מלוחים וריף. אין אצה ? אין אקווריום. היא היא אותה אצה שגורמת לסלע להפוך לסלע חי ובגללה לוקח לנו שבועות וחודשים ליצור אקווריום בוגר ומאוזן. כל שאר הפילטרציות שיש באקווריום הן שחקנים משניים לאצה הסגולה היקרה מפז הזו ויותר מזה - יש מהדרין שמפעילים אקווריומים שלמים עם אצה והחלפות מים בלבד !
2. אצה סגולה - אדמדמה. אצה שצומחת כאשר יש לנו באקווריום עודף פוספטים (מחומרי מזון שלא עוכלו, מסקימינג שאיננו מספק, ממים ישנים שלא הוחלפו זמן רב מאד ומשימוש במי הים התיכון אשר עשירים בפוספטים). אצה זו היא חתיכת בעייה. יש לה נטייה לצמוח על אלמוגים ולחנוק אותם והיא תמיד מעידה על בעייה בריכוזי פוספטים גבוהים (אשר פוגעים גם באלמוגים הסימביוטיים שלנו - שחוטפים בליצ'ינג בגלל נטייתה של אצת הזואוקסנטלה הסימביוטית שלהם לעזוב את הפוליפ למים העשירים יותר בפוספטים).
3. אצת "נוי" שמגדלים הן כסיוע לפילטרציה והן כאובייקט יפה. אני לא זוכר את השם שלה אבל מדובר בעצה שמזכירה קצת צמח ומגדלים אותה באקווריומי לגונה עם אלמוגים רכים. היא שואבת אליה פוספטים בכמויות עצומות (כמו האולווה) ונראית יפה מאד. אני מחזיק שתיים כאלה בסאמפ.

shaykatzir
Sunday 05/01/2003, 20:32
לא רלוונטי

shoonra
Sunday 05/01/2003, 20:52
קובי, נראה לי שהתכוונת לאצת הקולרפה , שמאוד דומה לצמח

משהb
Monday 06/01/2003, 23:57
דג זאב

שום פילטריזציה לא בנויה על האצה הסידנית
אבן היסוד בפילטריזציה היא השטח האירובי והאנאירובי על פני הסלעים החול ובעצם עלפני כל דבר בעל שטח באקוורים ואפילו הזכוכית

benrokh
Tuesday 07/01/2003, 17:17
הכוונה היתה לאצה המפותחת (macroalgae) לדוגמא קאולרפה שכאשר היא גדלה היא סופחת ניטראטים ופוספאטים ועוד הרבה חומרים אחרים

אגב מה שאתה מתאר זה תהליך פירוק האמוניה-רק חלק מתהליך הפילטרציה
יש גם פילטרציה שמפרקת גורמים כימיים אחרים ויש פילטרציה שלוכדת חלקיקים צפים במים
וברוב המקרים משתמשים בלפחות 2 מהשיטות פילטרציה כך שהאבן יסוד שתיארת היא רק אבן יסוד של פילטרציה ביולוגית כאשר שאר השיטות לא קשורות אליה