צפה בגרסא המלאה : הוספת סטיגנרי למטרות רביה- אשמח לשמוע דעתכם.

matan27
Saturday 26/01/2013, 17:26
אהלן, אחרי כשלון הארואנות האדומות התחלתי לרעות בשדות זרים לחשוב על שותפים אחרים
לדגים שלי (טייגר פיש, גורמי ענק' ועוד כמה). ברמת העקרון אני לא אוהב להרבות דגים,
אבל חשבתי הפעם לצרף דגים שמטרת הרכישה שלהם והגידול תהיה למטרת רביה.

הדגים שאני מעוניין בהם הם כמובן סטינגריס, חשבתי לרכוש זוג מזן מיוחד כלשהו (שאינו מוטורו)
כרגע עדיין לא ברור אם שבי/טבע וכו'. להכניס אותם אק' כמעט יעודי (מלבד הדגים שציינתי
שיהוו להם דקורציה) ולעשות את המירב על מנת להביא צאצאים מאותם סטינגריס.

האק' המדובר בנפח 600 ל'. שלבי הרכבה אחרונים. רוחב 65 אורך 155. פילטרציה
טובה ומי הרים ירושלים (שכמו שראינו אצל אבנר עושים את העבודה).

אז לפני הכל האם המיכל יתאים לדרישות?
בהנחה שכן אשמח לשמוע מחברה בתחום המלצה לגביי רכישה של הדגים, מה עדיף ומהיכן?
בהנחה שאני רוכש שבי קטנים, מה פחות או יותר הזמן עד שהדגים יתחילו לעבוד?
האם צריך יחס של יותר מזוג על מנת להגדיל סיכויים, או שהם לא בררנים? (לדוגמא 2נקבות על זכר אחד)
האם יש סוג מסויים שנחשב לבעייתי לרביה/גידול?
אם יש חוקיות בנוגע להיברידים, כלומר אם סוג X לא יכול להיות עם Y וכו'..(אגב, גם אם
יש לכם דעה על היברדים אשמח לשמוע).
מזון- ה"אני מאמין" שלי בגידול דגים טוען שדג שלא אוכל יבש ולא מבסס את מזונו על יבש (או
במילים אחרות, דג שלא יוכל לחיות על מאכיל אוטומטי) לא יכנס אליי לאק'- האם זה דימיוני
עם סטינגריס או שזה הגיוני?
זהו..

כמו כן, אם יש לכם המלצה על סוג מסויים שגם יפה/קל לרביה וגידול בצורה יחסית/ יסתדר טוב בתנאים
שאני מספק אשמח לשמוע.

avner
Saturday 26/01/2013, 21:08
מתן אם מה שאתה רוצה זה רק רבייה אז תחשוב טוב טוב
בכדי לקבל זוג פעיל אתה צריך להמתין לפחות עד גיל שנה וחצי שנתים
דבר שני גם אז לא בטוח שם יהיו פעילים
היתה לי נקבה בגיל 8 שלא היתה בהריון אף פעם
ויש לי זכרים מעל 4 שנים שאף פעם לא ראיתי גורים מהם
לכן אתה חייב לפחות שתי זוגות ולהתפלל שיצא מהם זוג עובד
היברידים זה סוג X שהיה עם סוג Y ויול לצאת מהם דברים יפים מאוד
בהצלחה

Yuri8383
Sunday 27/01/2013, 00:23
הי, מתן.
נתחיל ממגבלות המיכל שלך, אשר מידותיו כפי שציינת: 155 על 65.
מידות אלו מלחתחילה מנפות מספר בלתי מבוטל של סטינגרייס מיוחדים (בעיקר), שאתה יכול לגדל, גם לא לצורך רבייה.
אסביר את עצמי תוך מתן דוגמאות של סטינגרייס והגדלים אליהם הם מגיעים בשלב הסופי להתפתחותם
נתחיל מאלו שכן מתאימים לגודל המיכל שלך:

1. מוטורו: קוטר הדיסק 45-50 ס"מ זכר, נקבות בדרך כלל יעברו את 60 ס"מ. מין די נפוץ בארץ ובעולם.
2. רטיקולטה: קוטר דיסק 25-30 ס"מ זכר, נקבות בדרך כלל לא יעברו את 35 ס"מ, למרות שיצאה לי לראות אחת שנשקה ל-40 ס"מ. מין נפוץ בארץ ובעולם. אחד מבין 3 מיני סטינגריי הקטנים ביותר (הזול ביותר).
למין זה קיים מורף הקרואי בשמו הנפוץ "רד רטיק" או קקאוטה/קקטאי. מורף זה אף קטן יותר מרטיקולטה הרגיל, ולא עובר את ה-30 ס"מ, גם בנקבות.
3. היסטריקס(האמיתי): קוטר דיסק 25-30 ס"מ זכר, נקבות בדרך כלל לא יעברו את 35 ס"מ. מין שמגיעה לארץ לעיתים נדירות (בגלל איסור היצוא שלו מברזיל, היות ומין זה נתון בסכנת הכחדה). אחד מבין 3 מיני סטינגריי הקטנים ביותר .
4. סקובינה : קוטר דיסק 25-30 ס"מ זכר, נקבות עד 35 ס"מ. אחד מבין 3 מיני סטינגריי הקטנים ביותר .
די נדיר בארץ למרות שמין זן די נפוץ בשאר העולם.
5. מנטילה: קוטר דיסק 45-50 ס"מ זכר, נקבה לרוב תעבור את 60 ס"מ. מין נדיר (לי אישית לא יצא לראות אחד כזה אמיתי ולא היבריד שלו בארץ).
6. אורביגני : קוטר דיסק 35-40 ס"מ זכר, נקבה עד 55 ס"מ. (מין די נדיר בארץ).
7. פנינה: קוטר דיסק 35-40 ס"מ זכר, נקבה עד 60 ס"מ. (מין יפיפה ונדיר בארץ).
8. מגדלנה: קוטר דיסק 30-35 ס"מ זכר, נקבה הכי גדולה שניצפתה 42 ס"מ. (מין נדיר).
9. הומרוסה: קוטר דיסק 30 ס"מ זכר כ 37 נקבה. (נדיר מאוד).
10. יפאסי: קוטר דיסק 30-35 ס"מ זכר, 45-50 נקבה. (נפוץ בעולם, יש פריטים גם בארץ).
11. איטאיטובה רוקאן: קוטר דיסק 30-35 ס"מ זכר 45-50 נקבה. (נדיר מאוד)
12. סיגנטה: קוטר דיסק 30-35 ס"מ נקבות בדרך כלל לא יעברו את 50 ס"מ. (נדיר)

כעת נעבור על סוגים שלא מתאימים לגודל המיכל שלך.

1.לאופולדי: קוטר דיסק -75 ס"מ זכר, נקבה יכולה להגיעה גם ל100 ס"מ. מין נפוץ בעולם, וגם בארץ יש כמה פריטים.(אחד המינים היקרים ביותר בתחביב).
2.טייגר: קוטר דיסק 65-80 ס"מ זכר, נקבה בדרך כלל עוברת את 90 ס"מ. מין די נדיר במיוחד בארץ.
3. פלאוור: קוטר דיסק 60-75 ס"מ זכר, נקבה עד 90 ס"מ. מין נדיר ויפיפה, בארץ אין הרבה למיטב ידיעתי.
4. הנלי: קוטר דיסק 55-60 ס"מ זכר, נקבה 70-75 ס"מ. מין נפוץ יחסית בעולם וכמובן די נדיר אצלנו(בעיקר בגלל המחיר).
5.קסטקסי: קוטר דיסק 70 ס"מ זכר, 100 ס"מ נקבה. מין נדיר מאוד.

כאן סקרתי רק את משפחת הפוטומוטריגון. יש כמובן עוד מינים במשפחה זו שאני אישית או שלא מכיר או ששכחתי.
ישנה גם משפחת הפלסיאוטריגון המאופיינים בזנב ארוך במיוחד מה שהופך אותם לבלתי ניתנים להחזקה ראוייה באקווריום הביתי.
כפי שהתרשמת מהרשימה ישנם לא מעט מינים שמתאימים לגודל המיכל שלך, אך חשוב להבין שעל מנת להתחיל לגדל סטינגריי חייבים ניסיון שכן מדובר בחייה לא מהפשוטות לגידול הדורשת ללא ספק השקעה הן מבחינת הזמן והן מבחינת משאבים כלכליים, הדרך הטובה והבטוחה יחסית להתחיל לצבור ניסיון עם החייה המרתקת זו, היא להביא דווקה מוטורו. שכן מדובר במין חזק, בעל כושר הסתגלות גבוה משאר המינים, אשר יסבול לא מעט טעויות של מתחילים (לא מדובר כמובן במישהו האקווריום הראשון שלו בחיים, אלה במי שיש לו ניסיון, אך לא בטריגוניים). מה גם שזה מין שמתאקלם באקווריום הביתי בזמן יחסית הקצר ביותר.
אם למרות האמור לעיל תחליט לבחור במין אחר, ותצטרך פרטים הודות מין ספציפי ודרישותיו למערכת ולמיכל, אשמח לעזור ולהתחלק בידעה שצברתי לאורך השנים.
לגבי שבי או טבע. נתחיל מזה שישנם יתרונות וחיסרונות גם בשבי וגם בטבעה. כמו כן צריך להבדיל בין שבי שהוא חוות גידול ורבייה בחו"ל (יש גם חשיבות איפה בדיוק בחו"ל) לבין שבי בארץ שזה למעשה חובב כמוך שקנה זכר ונקבה והם החלו להתרבות אצלו.
אסביר פחות או יותר מה הם היתרונות והחיסרונות בכל אחת מדרכי הרכישה האלו:
שבי בארץ
בדרך כלל מדובר בחובבנים ולא אנשי מקצוא. שלהם אופיינית בדרך כלל אותה הטעות (לא לכולם כמובן).
באותה הרכישה קונים זוג כאשר הם גורים אשר ב90% מהמקרים מדובר באח ואחות. אלו גדלים וכאשר מתבגרים מינית מזדווגים. דבר שבפירוש לא מומלץ כיוון שהטריגוניים בעלי מבנה די.אן איי מורכב מאוד שכתוצאה מהיזדווגות זו נוצרים בו הפרעות, הגורמות למוטציות גנטיות. מה שהרבה פעמים לא יאפשר לגור כזה לשרוד לאורך זמן. (בדרך כלל לא עוברים את גיל שנתיים, כי המערכות הפנימיות לא מתפתחות כראוי הרבה פעמים התכול קורס). כמובן שיש גם לא מעט מקרים בהם נולדים גורים בריאים.
מצד שני, אם מדובר במגדל אינטלגנתי יותר ומבין דבר או שניים, אז הרכישה ממנו תהיה הצעד הנכון ביותר מכמה סיבות:
1 גורים אלו יהיו רגילים למים האופיניים לארץ (קשים, חומציים,וכו'). מה שיקל על איקלומם לאקווריום חדש.
2 גורים אלו לא יבואו עם פרזיטים איתם הם חיו בטבע. דבר שיחסוך טיפול תרופתי יקר ולא תמיד עוזר בזמן האיקלום.
3 קל יותר יהיה להרגיל גורים אלו למזון יבש.
שבי בחו"ל
לא אכנס להבדלים בין מדינה למדינה בהם מרבים אותם בחוות (על הבדלים אלו אפשר לכתוב רומן שלם), אומר שעדיף לקנות מחוות באירופה שם הריבוי מבוקר ומקצואי יותר. לאומתם האסייתים אוהבים לעשות משחקים בהיברידים ואף זיווגי קרובים. מה שגורם לכך שלא תמיד גור שתיקנו ממין מסויים באמת יגדל להיות כזה. (באופן כללי סטינגרייס נוטים לשנות מעט את הטקסטורה שלהם).
טבע
באופן כללי, אם תקנו סטינגריי מיבואן שעובד עם ספק אמין תקבלו חייה "גזעית", כלומר לא היבריד. ובמחיר נמוך יותר מאשר בחווה.
אך הסיכונים בקניה כזו הם רבים. למשל:
1 פרזיטים שאיתם מגיעה הסטינגריי, שלא תמיד נצליח לטפל בהם ביעילות מה שגורם למוות החייה.
2 האיקלום למי ברז בישראל (מה שלא יודעים בדרך כלל, הוא שהאיקלום צריך לעשות ישר למי ברז ולא אוסטמוזה או אוסטמוזה הפוכה). לא תמיד יצליח במיוחד כאשר מדברים על מינים עדינים, כמו היסטריקס, טייגר, פלאוור וכו'...
3 מעבר מאוכל חי ליבש או קפוא, מסימה לא פשוטה אשר יכולה לקחת חושדים של עבודה סיזיפית.
4 עידוד צייד לא חוקי, שכבר הכניס לא מין אחד לרשימה של בעלי חיים בסכנת הכחדה.
5 מקומיים שצדים אותם תוחנים צמחים טרופיים או מוסיפים טטרציקלין לשקיות עם הדגים, שנועדו להרגיעה את החייה בזמן המשלוח ולמנוע מחלות בקטראליות בפועל תוספות אלו מהוות רעל עבור הטריגוניים לכן הרבה פעמים סטינגריי שהיה חשוף במשך זמן לתוספים אלו ישרוד באקווריום בין 1.5 ל 3 חודשים. הרבה פעמים הם לא יתחילו לאכול וימותו מתת תזונה. בניתוח שלאחר המוות של סטינגריי כזה ניתן לראות שהכבד שלו צהבהב או לבן.
לגבי רביית סטינגריי בשבי
קודם כל אפתח את דבריי בבשורה משמחת, הדבר אפשרי בהחלט בכל המינים. בתנאי שמספקים להם את התנאים הדרושים לכך.
כמובן שתנאים אלו משתנים ממין למין. לא אתחיל לפרט מהם התנאים עבור מין כזה או אחר לצורך רביה, אך אומר שה"קלים" יותר לרביית שבי הם: מוטורו, לאופולדי, היסטריקס, אורביגני ורטיקולטה.
ה"קשים" יותר הם פלאוור, טייגר, איטיטובה ועוד...
הגעתם של סטינגרייס לבגרות מינית משתנה ממין למין. באופן גס ניתן להגיד שככל שהמין בעל מימדים קטנים יותר כך הוא מגיעה לבשלות מינית מהר יותר. כאשר הזכרים מגיעים לבגרות מינית מהר יותר מאשר נקבות. למשל, זכר מוטורו מגיעה לבגרות מינית בגיל של כשנה וחצי לעומתו הנקבה מגיעה לבגרות מינית כמעט בגיל שנתיים.
כך שאם רכשת זוג גורים בני כחודש הזמן שיקח לך לראות צאצאיהם הוא מינימום שנתיים. וכמובן שיש יוצאים מין הכלל.
לגבי יחס זכרים ונקבות יש דעות לכאן ולכאן.
אם תרצה מידע עבור מין ספטיפי תגיד לי.
טיפ שאוכל לתת לך שיגביר את הסיכוי של הסטינגרייס שלך להזדווג, הוא לקנות אותם קטנים, כמובן מהורים שונים. בערך באותו גודל ובעלי טקסטורה דומה ככל האפשר ושיגדלו יחד. (באופן כללי לא כדאי לקנות סטינגרייס ממש קטנים בני יומם, שכן ככל שהם קטנים יותר כך הם פגיעים יותר. כדאי לקחת כאלו שיש להם כמה חודשים. הדבר קריטי במיוחד במינים העדינים יותר).
לגבי שאלתך בנוגע לאוכל יבש. ניתן להרגיל סטינגריי לאוכל יבש. אבל יש מינים אשר מעבר ליבש אצלם יחסית מהיר ויש כאלו שאצלם זה לוקח חודשים. הדבר תלוי בגיל החייה, טבע או שבי ועוד. אתן דוגמה מהניסיון שלי הלא רחוק קניתי נקבת סטינגריי אורביגני (שאגב לא ניתקלים במין זה בחנויות לעיתים קרובות, מה גם שהמוכר לא ידעה מה יש לו בכלל וכל שיכל להגיד לי היה, שזה סטינגריי מים מתוקים.) בגודל 15 ס"מ( לא כי באמת רציתי להתחדש בסטינגריי נוסף אלה כי ראיתי באילו תנאים היתה מוחזקת בחנות, קיצר ריחמתי אליה) הנקבה לפי מה שנאמר לי הגיעה מהטבע. לקח לי כחודש וחצי להרגיל אותה לקפוא ועוד חודשיים ליבש.
לבסוף כמה דברים שחשוב לי להבהיר לך.
ראשית, אליך להבין שבמדינה הפיצפונת שלנו אין באמת הרבה חובבי סטינגריי, ובמיוחד כאלו שיוכלו להרשות לאצמם לקנות משהו יקר ונדיר באמת כך שאם בכוונתך לעשות מזה כסף צר לי לאכזב אותך ידידי זה נתון לכישלון. מה גם שאתה מסוגל למצוא את עצמך נתקע עם הגורים שנולדו לך וכל שנותר לך הוא לחלק אותם בחינם או במחיר שלא יכסה אפילו את ההוצאות שלך. כי מה לעשות שהטבע הישראלי שלנו תמיד ידחוף אותנו לחפש משהו זול יותר, אל אף שהוא הרבה פחות בטוח. כך שאנשים יעדיפו להביאה מחו"ל או מחנות מאשר ממישהו פרטי.
שנית, עצתי הידידותית לך היא לא לחפש לרבות אותם אלה לקחת מוטורו להינות מהם, שכן מדובר בחייה בעלת אינטלגנציה יוצאת דופן ואני מבטיח לך שתוך זמן קצר תגלה שנידבקת במחלה המדבקת ביותר בתחביב הזה והיא גידול סטינגרייס.
בכל מקרה ההחלטה היא שלך, ושיהיה המון בהצלחה .
מקווה שעזרתי .

aviad
Sunday 27/01/2013, 00:51
יורי אהבתי את המאמרון:up:

חובב וותיק
Sunday 27/01/2013, 01:11
יורי , אהבתי את ההסברים והאינפורמציה :up:

Yuri8383
Sunday 27/01/2013, 01:17
תודה.
ניסיתי לקצר, לא ממש הצלחתי. :) מסוגל לדבר אליהם שעות.*

אלטום
Sunday 27/01/2013, 02:27
:clap5:השכלתי

matan27
Sunday 27/01/2013, 07:58
תודה על המאמר.
אני אתחיל ויאמר שאין בכוונתי לעשות מזה רווח. ברור לי שההוצאות גדולות מ"רווח" וזה תחביב
(אם הייתי רוצה רווח הייתי משאיר כל מיני זוגות ולהקות שהיו לי בעבר, אבל בדיוק בשלב שהם התרבו
מכרתי אותם). קודם כל אני נהנה מהגידול והצפיה בהם באק', הרביה זה אקסטרא.

שנית ברור לי גם שזה לא תהליך של יום או יומיים, אני מבין שזה יכול לקחת חודשים ואפילו שנים.

לגביי הסוג- אהבתי את הפנינה. מה גם שהיא אכשהו בהישג יד התקופה האחרונה. בהנחה שלא אצליח
להשיג אז גם מנטילה, ומארבל מוטורו (אמיתי) נלקחים בחשבון. אפילו חשבתי לעשות מיקס לטובת
היברידים. הפן הגנטי חשוב לי מאוד אם אני מסתכל קדימה, ככה שככל הנראה אני אשתדל לקנות דגים
ממקורות שונים (למרות שבארץ הקטנה שלנו לא מעט דגים מגיעים מאותו מקור ונמכרים במקומות שונים).

אם היו גורים של משהו מלבד מוטורו בארץ הייתי קופץ על המציאה, אבל לצערי מרבית ההשרצות הם
של מוטורו, ובשבלב זה אני מעדיף משהו אחר מלבד מוטרו.

matan27
Sunday 27/01/2013, 08:00
תודה על המאמר.
אני אתחיל ויאמר שאין בכוונתי לעשות מזה רווח. ברור לי שההוצאות גדולות מ"רווח" וזה תחביב
(אם הייתי רוצה רווח הייתי משאיר כל מיני זוגות ולהקות שהיו לי בעבר, אבל בדיוק בשלב שהם התרבו
מכרתי אותם). קודם כל אני נהנה מהגידול והצפיה בהם באק', הרביה זה אקסטרא.

שנית ברור לי גם שזה לא תהליך של יום או יומיים, אני מבין שזה יכול לקחת חודשים ואפילו שנים.

לגביי הסוג- אהבתי את הפנינה. מה גם שהיא אכשהו בהישג יד התקופה האחרונה. בהנחה שלא אצליח
להשיג אז גם מנטילה, ומארבל מוטורו (אמיתי) נלקחים בחשבון. אפילו חשבתי לעשות מיקס לטובת
היברידים. הפן הגנטי חשוב לי מאוד אם אני מסתכל קדימה, ככה שככל הנראה אני אשתדל לקנות דגים
ממקורות שונים (למרות שבארץ הקטנה שלנו לא מעט דגים מגיעים מאותו מקור ונמכרים במקומות שונים).

אם היו גורים של משהו מלבד מוטורו בארץ הייתי קופץ על המציאה, אבל לצערי מרבית ההשרצות הם
של מוטורו, ובשבלב זה אני מעדיף משהו אחר מלבד מוטרו.

Yuri8383
Sunday 27/01/2013, 16:58
שלום מתן.
בחירה מצויינת. אחד הסוגים היפים ונדירים שיש. רק חשוב לקחת בחשבון שסטינגריי פנינה מקורו בברזיל ושם יש איסור על צייד ויצוא של מין זה , כמו כל המינים המגיעים מברזיל מה גם שבשנת 2007 פנינה נכנסו לרשימה "סיטס". זאת אחת הסיבות לכך שסטינגרייס שמקורם בברזיל(לאופולדי, היסטריקס אמיתי ועוד...) מחירם גבוה. כמובן גם הביקוש למינים אלו העלה את מחירם.
כך לדוגמה סטינגריי היסטריקס שהיה המין הנפוץ ביותר(אפילו יותר ממוטורו) והזול ביותר, בשנות ה90 ותחילת ה-2000, משנת 2006 נהיה די נדיר ומחירו עלה משמעותית.
אך, זאת לא אומרת שלא ניתן להשיג אותם כלל . צריך סבלנות וכסף בעיקר. הבשורה המשמחת היא שיש חוות בפולין, רוסיה, גרמניה ובולגריה, אגב ההולנדים עשו זאת ראשונים, באירופה וכמה חוות במזרח שהצליחו להרבות אותם בשבי. מה גם שתמיד היה ויהיה ציד לא חוקי.

צריך לזכור שאת הפנינה כל מאוד לזהות בין שאר בני משפחתם , בזכות ההדפס, המורפים נבדלים ביניהם אך ורק בצבע ההדפס (ההדפס לא בהכרך יהיה זהה, אך צורתו הכללית יחודית למין זה) אנסה לתאר באופן מילולי את ההדפס. עיגולים קטנים הנמצאים בתוך עיגולים גדולים יותר בעלי צבע שונה ואלו נמצאים בעיגולים עוד יותר גדולים בעלי הצבע של העיגול הקטן הראשון העיגולים הגדולים נוטים להתחבר בינהם. קיימים גם היברידים טבעים, התופעת ההיברידים נובעת מכך שסטינגרייס מגיעים לעיטים למפגש היובלים ושם פוגשים מינים אחרים, מזדווגים, וכך נוצרים להם היברידים טיבעיים שלעיטים עולים ביופיים על הוריהם, אבל מחירם נמוך בהרבה.
ציינתי את כל זה על מנת שלו תיפלו למלכודת של יבואנים לא אמינים, שיכולים למכור לכם מין אחר או היבריד במחיר של פנינה. אנסה גם לצרף תמונות של פנינה כדי להמחיש את ההדפס.
ההמלצה שלי היא לקנות אותם לבגיל לא פחות מגיל ארבעה חודשים. והסיבה לכך היא שרק בגיל זה הקונטרסט בצבעים וההדפס יאפשרו לזהות אותם ולשייך למשפחת הפנינה. שוב הדבר חשוב שכן מדובר בסוג מבין הנדירים והיקרים ביותר במשפחה. דבר נוסף אנשים חסרי ניסיון מבלבלים בין הפנינה לבין המרבל, אכן מוטורו הוא הקרוב משפחה הכי קרוב שיש לפנינה, אך מבחינת ההדפס הם שונים מאוד.

תנאי החזקה אופטימליים:
1. טמפ' 25-27 מעלות צלסיוס (יכול לשרוד בטמפ' גבוה מאוד עד 34 מעלות, בטבעה הם מגיעים לעיטים קרובות ליובלים רדודים מאוד על מנת לצוד בקיץ, ביובלים אלו המים מתחממים מאוד ומגיעים עד 34 מעלות בערך. חשוב מאוד לחמצן באופן מוגבר את המים כאשר מי המיכל חמים יותר מהטמפ' המומלצת, כי חמצן מתערבב עם המים פחות טוב כאשר המים חמים. בנוסף כאשר סטינגריי נמצא במיח חמים תהליכים מטבוליים מועצים והגוף צורך לצורך כך יותר חמצם מומס במים.) חשוב להקפיד שהמים לא ירדו מתחת ל24 מעלות, שכן הסטינגריי עלול להפסיק לאכול. משיוביל לתת תזונה, היחלשות המערכת החיסונית והתפרצות מחלות.

2.קשיות המים בה מין זה חי בטבע היא 5dGH. ניתן להעביר אותם למים קשים יותר באיקלום איטי ונכון.

3. חומציות המים כלומר הPH יכול לנועה בין 5-8.

4. כמובן מצע לא אמור להיות חד כדי לא לפצועה את עורם העדין אם יסתדרו גם במיכל ללא מצע.

5. טרמוסטת (גוף חימום) חייב להיות מוגן, שכן יש להם נטייה לקבל כוויות ממנו. הדבר קורה כי אין לטריגוניים טרמורספטורים.

6.שטח קרקעית לאורך חייב גדול ככל האפשר. ההמלצה היא" לאורך 3 פעמים קוטר דיסק, לרוחב פעמיים קוטר דיסק. (אפשר גם פחות מזה, אך לא מומלץ).

רבייה:
יחס זכרים ונקבות מומלץ הוא זכר אחד על שתי נקבות.
טמפ' מומלצת 26 מעלות.
מים חומציים מעט 6.5.
קשיות מים לא עולה על 15dGH. מומלץ שקשיות המים לא תעלה על ערך זה לאורך כל השנים שלפני הרבייה, אחרת יש חשש שאיברי הרבייה שלהם ינזקו, והם יפכו לעקרים.
(כל אלו כמובן לא מבטיחים שבהכרך יהיה זיווג פורה באקוורים שלכם)
יש כל מיני דקויות שמעוררות בטריגוניים את הרצון להזדווג כמו מעברי עונות.
כבר התבקשתי ע"י אביעד כליף, לכתוב על נושא הרבייה בלאופולדים. ועל כך אכתוב בפעם אחרת.

כל הכתוב לעיל הוא בגדר המלצה, הדברים ניכתבו מתוך הניסיון ואו הידע שצברתי לאורך השנים.

יורי

matan27
Sunday 27/01/2013, 22:53
תודה, מצאתי זכר פנינה- צריך נקבה...
במידה והרכישה תצא לפעול אני אעדכן.

avner
Sunday 27/01/2013, 23:42
תודה, מצאתי זכר פנינה- צריך נקבה...
במידה והרכישה תצא לפעול אני אעדכן.

זכר יש חסר נקבות :banghead2::banghead2:

aviad
Sunday 27/01/2013, 23:52
:hair:זכר יש חסר נקבות :banghead2::banghead2:

Yuri8383
Monday 28/01/2013, 02:19
כמו שהבטחתי אני מעלה מס' תמונות של סטינגריי פנינה, שנילקחו מהרשת,(כי לי אישית לצערי לא היה אחד כזה מעולם). כדי להמחיש את מה שניסיתי להסביר מילולית.

זה הסוג הנדיר ביותר וגם היקר ביותר
http://img15.imageshack.us/img15/7586/41167218.jpg

מורף של פנינה
http://img203.imageshack.us/img203/6310/54876160.jpg

עוד מורף
http://img255.imageshack.us/img255/1743/71083697.jpg

elad 7
Tuesday 29/01/2013, 13:31
יורי, כל הכבוד! אנפורמציה מועילה ומתומצתת.

elad 7
Tuesday 29/01/2013, 13:35
אגב,הרבה אנשים גם מסרטונים שראיתי בחו"ל קוראים פנינה דווקא לסטינגריי בעל טקסורה כפי שמופיע בתמונה של אביעד כליף.

אביב לוטטי
Tuesday 29/01/2013, 14:56
כמו שהבטחתי אני מעלה מס' תמונות של סטינגריי פנינה, שנילקחו מהרשת,(כי לי אישית לצערי לא היה אחד כזה מעולם). כדי להמחיש את מה שניסיתי להסביר מילולית.

http://img15.imageshack.us/img15/7586/41167218.jpg

מורף של פנינה
http://img203.imageshack.us/img203/6310/54876160.jpg

עוד מורף
http://img255.imageshack.us/img255/1743/71083697.jpg

אקדים ואומר כל הכבוד על המאמרון :youRthe1:
ברשותך אני יעלה את התמונות לנוחיות הגולשים
http://up364.siz.co.il/up1/onwizdzmtygg.jpg (http://www.siz.co.il/)

מורף של פנינה
http://up364.siz.co.il/up3/iytltzjlyq3y.jpg (http://www.siz.co.il/)

עוד מורף
http://up364.siz.co.il/up2/jgzfjhxozigd.jpg (http://www.siz.co.il/)

אני מקווה שלא טעיתי בסדר העלאת התמונות...

Yuri8383
Tuesday 29/01/2013, 19:04
אקדים ואומר כל הכבוד על המאמרון :youRthe1:
ברשותך אני יעלה את התמונות לנוחיות הגולשים

אני מקווה שלא טעיתי בסדר העלאת התמונות...

לא טעיתה תודה.
כמובן לא מדור בכל המורפים, אבל זהו קו מנחה בהחלט.

לגבי תמונת פרופיל של אביעד כליף, בתמונה זו ואני מקווה שאני לא טועה בגלל הגודל שלה, אביעד יתקן אותי, מדובר בסטינגריי "בלאק דיימונד", שזה מורף של סטינגריי לאופולדי, ובשום פנים לא פנינה. מי שקורה לא כך טועה.

סתם לידעה כללי, סטינגריי פנינה יקר יותר מסטינגריי לאופולדי, אפלי מהבלאק דיימונד. שכן,מדובר בסטינגריי נדיר יותר גם בטבעה וגם בחוות רבייה. דוגמא מעניינת לדעתי. בשנת 2008, שנה לאחר שממשלת ברזיל אסרה אל צייד ויצוא של סטינגריי, נרשמה עסקה, שבה בחור יפני רכש סטינגריי פנינה בעל מופעה צבעים וטקסטורה נדירים ב53,000 דולר! כמובן המחירים היום הרבה, הרבה יותר שפויים, בגלל שמרבים אותם בהצלחה בחוות, אבל עדיין בגלל הביקוש הגבוה מחירם של סטינגרייס נדירים יותר לא זול בכלל.

shlomo012
Tuesday 29/01/2013, 19:49
אם אני לא טועה הבלק דיימון לא הגיע לארץ אף פעם.
שמעתי על מישהוא אחד שטען שהוא מעוניין להביא והמחיר שדרשו ממנו היה מאה אלף ליחידה לפני שנה וחצי.
אני לא מאמין שהוא הביא כי הוא פירסם גם L46 ב130 שקל:lol:

aviad
Tuesday 29/01/2013, 19:59
אם אני לא טועה הבלק דיימון לא הגיע לארץ אף פעם.
שמעתי על מישהוא אחד שטען שהוא מעוניין להביא והמחיר שדרשו ממנו היה מאה אלף ליחידה לפני שנה וחצי.
אני לא מאמין שהוא הביא כי הוא פירסם גם L46 ב130 שקל:lol:

:up:
לא מדוייק ,בארץ יש בלאק דיימונד אחד לפי מה שאני יודע לפחות
בעזרת השם אני מקווה ומאמין שהדג המדהים הזה הסטינגריי
מתחיל לאט לאט לקבל מודעות בארץ והשנים יעשו את שלהם ועוד בארץ יהיו הרבה סוגים של סטינגריים

יורי כן אחי זה בלאק דיימונד בתמונת פרופיל שלי .
אביעד

אליאור דגים ונוי
Tuesday 29/01/2013, 20:05
יורי אהבתי את המאמרון:up:
:up::up:

מתי
Tuesday 29/01/2013, 22:22
השבוע הגיעו לארץ 6 בלאקים....
תסתכלו בפירסומי סוחרים.

avner
Tuesday 29/01/2013, 22:23
זה לא זה

מתי
Tuesday 29/01/2013, 23:24
מהי כוונתך אבנר?

avner
Wednesday 30/01/2013, 00:01
מה שראיתי בחנויות
זה לא בלק דיימונד אמיתי

מתי
Wednesday 30/01/2013, 00:09
התכוונתי לחנות אחת
ולפי הדיגלון הזנב אלו הם בלאקים ולא לאופולדים...

avner
Wednesday 30/01/2013, 00:09
OK

aviad
Wednesday 30/01/2013, 00:48
OK

:up: