צפה בגרסא המלאה : אצה סידנית ורודה

shaykatzir
Monday 18/11/2002, 16:26
מזה חודשיים לא מתפתחת אצה סידנית על ה 80 קילו סלעים מיובאים באקווריום שלי. כל הפרמטרים שואפים לאפס, מלבד פוספטים ורמות סידן גבוהות שאני מעלה עם תוסף.

הבוקר גיליתי מצבור של סלעים ורודים בחוף חיפאי. אספתי כשני קילו סלעים קטנים ורודים קטנים מאד וסמתי אותן בכלי פלסטיק עם מים מהאקווריום. רציתי לדעת: האם אני יכול להכניס אותן בבטחה לאקווריום? לאן עדיף להכניסן- למקום של כדורי הפלאסטיק בסאמפ או לאקווריום עצמו? האם צריך לנקות אותן איכשהוא? כמה זמן הן יכולות 'להשאר בחיים' בכלי הפלסטיק?

כמו-כן, אשמח לקבל המלצות נוספות על איך לעודד צמיחת אצה סידנית.

קובי
Monday 18/11/2002, 18:05
אוקיי - השאלה שלך מאד מורכבת !

ראשית כל, אני מבין שהסלעים המיובאים שרכשת הם סלעים "יבשים". כלומר - סלע נטו וללא שום בעל חיים עליו. אחרת הסלעים היו מגיעים עם האצה הסידנית והיא היתה מתפתחת בחופשיות על פני כל המסלעה שלך.

אתה לא יכול לקבל סלעים חיים מסלעים מתים, אם אתה לא "מדביק אותם" בסלע חי כלשהו.

עקרונית כאשר אתה בונה מסלעה אתה לוקח סלעים מתים ומשבץ בתוכם כמו בפאזל כמה סלעים קטנים חיים. אם אתה הולך על טהרת הקנוי אתה יכול לקנות סלעים חיים מיובאים, עם מגוון נרחב מאד של יצורים (לא רק אצות, גם חסרי חוליות קטנים, תולעים וכו') שלאט לאט ידביקו לך את כל שאר המסלעה באקווריום. ככל שתקנה יותר, ההדבקה תהיה מהירה יותר.

אתה בחרת ללכת על השיטה ה"אלטרנטיבית" של לקיחת סלעים חיים מן הים ואין עם זה במישור העקרוני שום בעייה. למה במישור העקרוני ? מכיוון שבסלעים החיים יש אצות סידניות בכמות מצויינת, יש בהם קופפודים וחסרי חוליות זעירים אחרים שישמשו מאכל לדגים שלך (לדוגמה לפרפרונים ולמנדרין הסיני) ואפילו מיקרו שברים של אלמוגים שאוליי יתפתחו.

אבל יש באלייה הזו קוץ בה. עם הסלעים החיים מגיעים גם בעלי חיים שאתה לא כל כך רוצה, כמו נקשנים, תולעי זכוכית, סרטני סלע ושאר ירקות שאח"כ דיי סיפור להפטר מהם (אני מספר לך ? אצלי כל המסלעה בנוייה מסלעים שבים התיכון ולקח לי כחמישה חודשים להפטר מכל מה שנדרש פיטורין, ועדיין יש לי תולעת זכוכית אחת שמנה שמסתתרת כל הזמן בתוך אחד הסלעים. אני יודע שהיא שם ואני אתפוס אותה בסוף).

דווקא לך שקנית בכל כך הרבה כסף סלעים מיובאים, אני ממליץ שלא לקחת סיכונים מיותרים (חבל !!! השקעת !!) ולקפוץ לרכוש מספר קילוגרמים בודדים של סלעים חיים שמודבקים בצורה מלאכותית (ובכך למעשה מבטיחים לך שאתה מקבל רק את הדברים שאתה *רוצה*) ואפילו כמה סלעים חיים מאינדונזיה. אתה יכול גם לעשות החלפות עם אחד החברים - סלע תמורת סלע חי.

כעקרון תנסה להשיג מגוון כמה שיותר רחב של מקורות לסלעים החיים שלך (כולל כמה חנויות, בכל חנות קצת) ותנסה להגיע לבערך 10% סלעים חיים.

אח"כ כל מה שנשאר זה לחכות ולראות באיזו מהירות מדהימה הסלעים היבשים נדבקים והופכים לחיים בעצמם.

אגב בנוסף לתוספי פוספטים וסידן - לא דיי בהם. נדרשת גם תאורה. אצות זה אצות.

shaykatzir
Monday 18/11/2002, 18:48
ראשית, תודה על התשובה המפורטת.

הסלעים שלקחתי מהחוף אינם מכילים יצורים ניראים לעיין. אלו סלעים קטנים מאד- 2-5ס"מ. האם יש גם יצורים בלתי ניראים העשויים לתקוף?

כמו-כן, לפני כחודש וחצי עשיתי כאשר היצעת ורכשתי מספר סלעים חיים משלוש חנויות, ואגב הם לא היו ממש נקיים- באו עמם נקשן או שניים ותולעת.

במקום שהסלעים הללו ידביקו את אחיהם היבשים, הדביקו היבשים את החיים :) והסגול-ורוד הלכו ונמוגו בחלק מהחיים.

לכל אורך התקופה בדקתי סידן והוספתי לרמות מקסימום, ובכל-זאת...

למה התכוונת בתוספי פוספט? יש לי כל הזמן רמות פוספט הכי גבוהות שאפשר, אלו גרמו לאצות חומות, עד שקניתי אוסמוזר ושלושה חלזונות טורבו, ועכשיו החומות פחות או יותר בקונטרול.

כמו-כן, הגברתי היום הגברתי את התאורה מ2 מנורות ל4. האם יכול להיות ששתי המנורות לא הספיקו ולכן לא התפתחה האצה הסידנית?

מי שיש לו סלעים חיים סגולים-ורודים- קטנטנים או בינוניים, אשמח להחליף עמו תמורת סלעים ויאטנמיים יבשים, קורליים לגמרי- מלאי פיתולים- ניראים כמו אלמוגים מתים- יפיפיים, או לקנות ממנו.

כמה זמן אני יכול לשמור בכופסאת הפלסטיק את הסלעים הורדרדים שהבאתי מהים בלי שהאצה הסידנית שעליהם תמות?

קובי
Monday 18/11/2002, 18:57
מה נפח האקווריום שלך ?

flame
Monday 18/11/2002, 21:59
בלי הוספת קלציום וסטרונטיום לא יתפתחו לך אצות ורודות ,הקלציום הכרחי לבניה והסטרונטיום הכרחי לאצה לקשור אליה את הסידן.אצה חומה נורמלי לגמרי באק' חדש שבתקופת שבועותיו הראשונות.

shaykatzir
Tuesday 19/11/2002, 00:27
נפח האקווריום 400 ליטר (זה Juwel RIO400).

מה זה סטרונטיום? היכן משיגים אותו?

קובי
Tuesday 19/11/2002, 04:37
אני גידלתי אצה סידנית ורודה בלי תוספי סטרונטיום (ואפילו לא קלציום!!) קרוב ל - 8 חודשים. מה שאני רוצה לאמר כאן הוא לא ש"אתה לא צריך לקנות תוספי סטרונטיום וקאלציום" אלא שזו לא הסיבה לכך שאין לך אצה סידנית, לפחות לא בשלב זה !!

לדעתי - החסך נעוץ בתאורה. על מנת להחזיק אקווריום (ועוד אקווריום גדול !!!) כמו שלך, אתה צריך יותר תאורה. רק עכשיו הוספת עוד שני פלורסנטים לאקווריום שלך. בוא נראה מה יקרה עכשיו כשתנסה להכניס סלע חי למים.

האם אתה משתמש בנורות אקטיניות ?

אגב צור איתי קשר בפרטי אם אתה רוצה להחליף סלע קטן / בינוני באחד מאלו שיש לי. אני תמיד שמח לעזור למגדלים אחרים.

shaykatzir
Tuesday 19/11/2002, 13:08
בחודש הראשון היו ארבע נורות. אח"כ שתיים. עכשיו החזרתי ארבע. אחת תמיד הייתה כחולה.

על-אף ההזהרות הכנסתי את הסלעים הורודים (2-4ס"מ) שהבאתי מהים (כ-15). לא היה עליהם שום בע"ח ניראה לעין. רק קצת אצות כהות מהן גרדתי חלק.

קובי
Tuesday 19/11/2002, 14:07
תשמע - הבעייה בסלעים הללו איננה מה שנראה לעין אלא מה שלא נראה לעין, וקטן, ויכול לגדול לך באקווריום. ביצים של חלזונות ארגמון למשל. סרטנים (יש חורים בסלעים הללו ?), נקשנים וכו'.

תשמע - הכנסת הכנסת. מקסימום תצטרך להוציא כמה בעליי חיים החוצה, זה לא כל כך סוף העולם 8).

מה אתה מתכנן להחזיק באקווריום הזה ?

shaykatzir
Tuesday 19/11/2002, 19:21
אין בסלעים שום חורים. האקווריום כבר עבר סייקלינג ויש בו אודונוס ניגר, זברסומה צהובה, שלוש אלמוגיות, שלושה חלזונות טורבו, ובוקסר המסתתר רוב הזמן מתחת לסלעים. יש מעט אמוניה- 0.25 (ירוק) בבדיקה של רד-סי. ניטריט לא מובחן. יש קצת ניטראט. הרבה פוספטים- רק בשבוע שעבר התקנתי אוסמוזר. ו 400+ סידן.

קובי
Wednesday 20/11/2002, 02:09
תשמע - עכשיו עם התאורה המתאימה אני כמעט בטוח שתהיה לך גדילה יפה של אצה.

בהצלחה !!

shaykatzir
Friday 22/11/2002, 18:54
מממ... בעיקר אצות חומות until now. הייתי אגב בחנות בהרצליה פיתוח הממוקמת קרוב לדני-דג. ראיתי שם את האצות הסידניות היפות ביותר שראיתי בחיים שלי. גם בתמונות באינטרנט לא ראיתי יופי כזה.

אברמסון
Saturday 30/11/2002, 21:33
שלום שי
אל תכניס סלעי ים תיכון---מתכון בטוח לבעיות.
לא תוכל לראות תולעים המתחבאים בסלע.

לצערי הרבה חנויות בארץ גם מפופולאיות שבהן מוכרות סלעי ים תיכון.
לפעמים אף ראיתי חנויות ששמות את הסלעים הטרופיים בברכה קטנה יחד על סלעי ים תיכון ומוכרות את כל ה "סלט" תחת סלעים טרופיים.

חבל מאוד.

shaykatzir
Saturday 30/11/2002, 21:53
שלום אברמסון

קניתי מספר סלעי ים תיכון כדי לפזר בין 80 קילו הסלעים הויאטנמיים היבשים שלי. והם הגיעו עם שלושה סרטנים נקשנים שיצאו כבר מהמערכת בדרך זו או אחרת. את האבנים הקטנות הסגולות הכנסתי כבר, כך שהצעתך באה באיחור.

בינתיים החלה באקווריום מגיפת אמוניה שמקורה אינו ברור. האמוניה עלתה מ 0.25 ל0.5 בבדיקה של Red-Sea. שלוש האלמוגיות, הזברזומה הצהובה והאודונוס ניגר מחזיקים מעמד בינתיים. אני מחליף מים בלי הפסק ודי חסר עונים כי זה לא ממש עוזר.

יתכן שיעזור להוציא את האבנים הקטנות שהבאתי מהים התיכון?

תודה
שי

אברמסון
Saturday 30/11/2002, 22:20
יש סיכוי יותר מסביר שהאמוניה עלתה בגלל יצורים שמתו בסלעים הים תיכוניים שהכנסת.
סלעים ים תיכוניים לא מתאימים לריף.
יש בהם מזיקים.
הם לא בנויים כמו סלעים טרופיים וכך לא יכולים לשמש כפילטר ביולוגי (שסלע טרופי באיכות טובה כן יכול לשמש)
הייתי מציע לך לרענן מים +הכנסת PRIME של SEA CHEM שעוזר מאוד בהורדתהאמוניה והניטריט.

shaykatzir
Saturday 30/11/2002, 22:29
הבעייה שכמעט תמיד הייתה 0.25 ולא 0. גם לפני הבאת הסלעים הקטנים. אלא שעתה באמת עלתה ל0.5.
אני לא חושב לקבל את הצעתך כי אני רוצה לפתור את הבעייה מהשורש ולא לחפות עליה בתכשירים קוסמטיים.
אתה חושב שיש טעם להוציא את החלוקים או שהם כבר לא מפיצים רעל (שבועיים-שלושה באקווריום)

אברמסון
Saturday 30/11/2002, 22:31
איזה סלעים חים הכנסת קודם?
לפני האבנים הקטנות שמצאת בחוף?

shaykatzir
Saturday 30/11/2002, 22:34
שלב א. 80 קילו סלעים ויאטנמיים יבשים שכלל לא רחצתי בעצת הסוחר שאמר שזה טוב לסייקל.
שלב ב. לאחר חודש וחצי הכנסתי 3 קילו סלעים ים תיכוניים וטרופיים שקניתי אצל אפללו ובדני דג.
שלב ג. לאחר חודש וחצי נוספים הכנסתי כ20 סלעים בגודל של חלוקים בצבע ורדרד שהבאתי מהמים שליד המכון לחקר ימי בחיפה.

אברמסון
Saturday 30/11/2002, 22:38
לא היה נכון להכניס דגים לפני שהסייקל הושלם.
עכשיו מה שנותר לעשות זה להעיף את סלעי הים התיכון אם אפשר ישירות אל החנות שקנית אותם כדי לא להפסיד כסף.
שים סלע אחד גדול וחיב להיות חי וטרופי
החלפות מים חובה!

shaykatzir
Saturday 30/11/2002, 22:48
תודה

dolphitec
Sunday 01/12/2002, 01:31
אצה סידנית סגלגלה (קורלינה) לא בהכרח זקוקה לתאורה ע"מ להתפתח.

ההוכחה הטובה ביותר לכך היא שהופכים אבן או סלע קטן בחוף הים מגלים שהצד ההפוך שהיה בתוך החול כולו סגלגל בעוד צידו העליון ירקרק.

ההתפתחות בהחלט קשורה ליציבות האק' ולתוספים ההכרחיים להתפתחות.

shaykatzir
Sunday 01/12/2002, 01:56
אתה בכל מקום בומי, הא...:)

ד"ר רון מ Reef-Central אמר לי שצריך המון אור בשביל קורלינה אופטימלית, מליחות 1.027 וטמפ 27 צלזיוס. מישהו העיר לו הערה דומה לשלך, הוא אמר שהוא סם לב שאצלו דווקא גדלה הקורלינה בלמטה של האקווריום. אם הייתה קורא את התגובה של הד"ר על מלחמות הקייום של האצות- זה היה פשוט מאלף. איזה עומק. יושבים שם פשוט חבורה של ביולוגים שמתמחים בדגי מים מלוחים.

dolphitec
Sunday 01/12/2002, 02:02
היי שי!

לא פסלתי את האפשרות כלל אולם ציינתי שהיא לא בהכרח זקוקה לאור וזו עובדה.

ריפסנטרל באמת ברמה גבוהה!

בכל מקרה 1.027 זה גבוהה לחלק מהיצורים, צריך למצוא את נקודת האיזון.

shaykatzir
Sunday 01/12/2002, 02:40
אחרי קטסטרופת הקאלקואסר, חזרתי מהר מהר, כמו כלבלב מחונך, ל 1.024, 25 מעלות צלזיוס וPH 8.4. מה שטוב לד"ר רון, שישאר טוב לד"ר רון :)
רק האמוניה קפצה פתאום ל .5, אני מתחיל לחשוש גם לסקרפסון ולקישועונת.

dolphitec
Sunday 01/12/2002, 02:51
אין מנוס אם אתה רוצה להציל אותם אתה חייב להעביר אותם, לתת לאק' להתפתח ורק אז לשוב אט אט לשגרה.

shaykatzir
Sunday 01/12/2002, 03:17
זה כבר יותר משלושה חודשים!!! חוץ מזה הם ניראים ממש מבסוטים בינתיים. יש איזו בעייה אצלי במערכת אני חושש- אמוניה יש, ניטראט יש, ניטריט תמיד 0.

shaykatzir
Sunday 01/12/2002, 03:19
בכלל אני מתחיל לקבל את הרושם שהפרקולות הגיעו חולות (כבר בסקית שהבאתי אותן היתה צואה חוטית לבנה) ואם זה כך, אז זה לא האקווריום שלי שהרג אותן. מה אתה אומר על זה, בומי?
זה הרצפה עקומה!

dolphitec
Sunday 01/12/2002, 03:23
שלושה חדשים זה לא מספיק זמן הרצה לטעמי!

ניטריט 0 זה אומר שהבדיקה לא נכונה כלומר דפוקה או משהו כזה.

תבדוק עם ערכה שלמישהו אחר.

shaykatzir
Sunday 01/12/2002, 03:32
בדקתי!- אמוניה 25 ועלתה ל5 לאחרונה. ניטריט 0. ניטראט 50-100. בדיקות של רד-סי.

אתה גם מפתח אתרים?

אברמסון
Sunday 01/12/2002, 13:47
שי
עשה החלפות מים ושים PRIME של SEA CHEM שמוריד ניטריט ואמוניה במהירות.