צפה בגרסא המלאה : ריף חדש של מלוח טרי.

בןרייס
Monday 12/12/2011, 08:12
שלום חברים,
שמי בן
גיל - 29
מתגורר בנתניה.
בתחום המתוקים כבר מספר שנים. בשנתיים האחרונות מתחזק מינימלית אקוורים ביתי של צמחיה לואו טק עם ציוד הייטק :).
בגדול בתחילת התחביב נכנסתי לענייני השרימפסים שהם אחת האהבות הגדולות שלי באקווריום.
גידלתי, הרבתי וגם מכרתי לפעמים לא מעט סוגים. בימים הטובים היו לי 7 אקווריומים פעילים.
עקב מעבר דירה (עדיין גר בדירה שכורה) + כל מיני שינויים בחיי, דיי הזנחתי את תחום האקווריומים בעוד שהאהבה תמיד נשארה.
כבר בימים ההם עניי פזלו לכיוון המלוחים, אך העדפתי שלא להיכנס לזה כל עוד אני לא גר בדירה משלי + ההתעסקות הייתה נראית לי מוגזמת.
בחודש האחרון, התחום קורץ לי שוב ומושך אותי להקים את מה שלא היה לי מעולם - אקווריום ריף.
לצערי , אני עדיין גר בדירה שכורה, כאשר הרצון שלי בעוד שנה וחצי - שנתיים, לקנות דירה ולהתקבע.
לכן, את אקווריום הריף שלי, אני נאלץ להתחיל אצלי בעסק.

כמו שאמרתי אני חדש לגמרי בתחום ופחות או יותר מתחיל מאפס. בימים האחרונים אני פשוט קורא וקורא כאן בפורום של המלוחים את כל העצים, מדגים לחסרי חוליות ועד אלמוגים וגם כאן, עשה זאת בעצמך.
הרצון שלי הוא להגיע לגידול של אלמוגי SPS ברמה מהגבוהות בשוק אם כי עקב הקושי והדורשנות של אלמוגים אלה כנראה יצריכו ממני זמן לימוד ארוך של גידול אלמוגים אחרים וקצת יותר נוחים , שמירה על יציבות פרמטרים והתמודדות עם בעיות.

בגדול אני מעוניין להחזיק אקוורים למשך התקופה של עד המעבר לדירה החדשה (כאשר תגיע) ולהתמקצע עליו. לאחר מכן, אותו האקווריום ימוקם בדירה החדשה ויכיל אלמוגי SPS (הכל בתקווה כמובן ). המשמעות היא, שכל ציוד שאני קונה עכשיו צריך להתאים לי גם לעתיד כאשר אגיע ל SPS.

התקציב - במחשבה ראשונה החלטתי להשקיע 25,000 שקל. לאחר קצת התייעצויות, אני מבין שזה יותר לכיוון ה35,000. אני לא מוכן להתפשר באיכות הציוד ולכן אני אשקיע את מה שצריך.
מה שכן, אני מעוניין לעשות את זה בצורה מושכלת.

האקווריום - כאן אני צריך את עזרתכם. חשבתי על המידות הבאות :
אורך 145 ס"מ
רוחב 90 ס"מ
גובה 65 ס"מ
הסיבה למידות האלו היא שאני מעוניין לעשות את כל הצנרת בחלק האחורי של הרוחב 90. זה בכדאי ליצור לי בעתיד אופציה ל שלושה כיווני הסתכלות על הריף.
נפח המיכל הוא 848 ליטר ברוטו ואם אני מבין נכון אז גובה המים צריך להגיע לעד 5 ס"מ מהקצה מה שמשאיר אותי עם נפח נטו של 783 ליטר. בנוסף לזה כמובן שיהיה גם הסאמפ שעליו עדיין לא חשבתי.
מה דעתכם על המידות הנ"ל?

לאקווריום כמובן יבנה מעמד תואם + ארון יעודי שיכסה את המעמד.

עדיין חסר לי המון ידע בתחום ולמרות שלפני שקראתי רציתי הכל מהכל, היום אני מבין שזה לא כזה אפשרי.
קראתי קצת על עניין האלמוגים שתוקפים אלמוגים, על האנגלים שבכלל לא מתאימם לריף, על חסרי החוליות שרגישים לקופר ומונעים טיפולים במידה ויש התפרצות באקווריום, קצת על טפילים השונים ועל צוות הניקיון. בגדול קיבלתי מושג ואני מבין שכנראה, לא יהיה אפשרי לגדל SPS בצורה אידיאלים עם LPS ועם חסרי חוליות. (אשמח לדעת שאני ממש טועה ושזה כן אפשרי).

עקב מחסור הידע שלי, אשמח אם יהיו אנשים כאן, שיש להם ריפים מצליחים ויסכימו לארח אותי ולתת לי קצת מהידע שלהם על המערכת ואחזקתה + אם הם בנו לבד אז איך לעשות, מאיפה לקנות ואיזה ציוד מומלץ לדעתם. כל מידע שיש יתקבל בברכה.

אז מה אתם אומרים? איפה מתחילים?
אני חייב לציין שעקב החוסר ידע, הנושא עדיין בשלב של מחשבה ואיסוף נתונים. במידה ואראה שזה אפשרי, הוציא את התוכנית לפועל.

תודה על שיתוף הפעולה,
בן

מיכה גינטר
Monday 12/12/2011, 09:23
ראשית בן, אני מוכן לארח אותך ולתרום לך מניסיוני.
ההחלטה קודם להתייעץ ורק לאחר מכן לפעול, היא הדרך הנכונה להצלחה מהירה יותר.
לעצם השאלות:
אקווריום במידות שרשמת, מתאימות בעיקר לריף(מובן גם למרינה).
לא הייתי בונה סאמפ אחורי, קשה מאד לטפל בו ומגביל אותך בהכנסת ציוד.
אם אתה אדם עם כשורים טכניים טובים, מה שנקרא "ידיים טובות", ניתן המון לעשות בשיטת DIY
מאחל לך הצלחה וברוך בואך לתחום המלוחים:clap5:

עוזי.פ.
Monday 12/12/2011, 10:29
אם מדובר על מיכל זמני (עד למעבר)
ומיכל ראשון.
אולי כדאי ללכת לכיוון של נפח קטן יותר ?

קבל ח"ח על הכנת הקרקע לפני ההקמה. יחסוך לך הרבה (כסף ועוגמת נפש)

בהצלחה :up:

גור
Monday 12/12/2011, 10:44
כל הכבוד על הרצינות !
כאחד שעשה את אותו מעבר לפני 4 חודשים אני יכול לומר לך שככל שתעמיק יותר, תלמד יותר, תשאל יותר ותבין יותר המעבר יהיה הרבה יותר קל, נעים וחלק והחוויה תהיה שמיימית.

ברוך הבא ובהצלחה !!!

ראובן
Monday 12/12/2011, 11:39
המידות שלך טובות.

אני מבין שאתה רוצה לנצל את החלק האחורי של המיכל בשביל צנרת ירידת מים (סוג של אובר פלו).

בגובה, הייתי מוותר על עוד 5 ס"מ.

אתה צריך לחשוב על תאורה (מטאל / T5 / לדים) ועל אופי הגוף (תעשייתי, DIY, דקורטיבי).

כמו כן צריך לתכנון מערכת קירור (עדיף מחליף חום עם מנוע של מזגן) ופורק.

Oz
Monday 12/12/2011, 12:02
בן,
כל הכבוד על הבעת הרצינות והיסודיות בהכנות המקדימות. אין ספק שההכנה המקדימה היא תנאי מקדים להצלחה בהמשך.
אם תהיה מעוניין להתרשם ממערכת במידות דומות יחסית לשלך אך מעט קטנה יותר (120א * 80ר * 50ג) - SPSים בלבד, אתה מוזמן ליצור קשר בפרטי.
ברמה האישית, יש שדוגלים בגישה של "עשה לך רב" ותיצמד לגורם אחד לאורך כל הפרוייקט.
אני מסתייג מעט מהאמירה הזו מאחר שיש "רבנים", ויש "רבנים". ואם התחלנו בקו הדתי משהו, הפתרון האמיתי הוא ללמוד את התורה בעצמך :wink:
תתייעץ הרבה בפורום, תעלה כל התלבטות אפשרית לכתב, תעשה סלקציה לתגובות ולהמלצות ותחפש את ההסברים והנימוקים לכל המלצה שניתנת לך.
אם תמשיך בקו ההתחלתי שלך, אני צופה לך ולמערכת העתידית שלך עתיד מזהיר.
בהצלחה,

Oz

אורן מרקוס
Monday 12/12/2011, 14:11
שלום וברוך הבא.
אני אוהב את המידות ואפשר לעשות מסלעה מדהימה ברוחב הזה .
השלב הבא הוא בדיקה והחלטה בעניין פורק ,תאורה ,וקירור
מידות הסאמפ וגודלו יחושבו אחרי בחירת הפורק .

בןרייס
Monday 12/12/2011, 17:37
ראשית בן, אני מוכן לארח אותך ולתרום לך מניסיוני.
ההחלטה קודם להתייעץ ורק לאחר מכן לפעול, היא הדרך הנכונה להצלחה מהירה יותר.
לעצם השאלות:
אקווריום במידות שרשמת, מתאימות בעיקר לריף(מובן גם למרינה).
לא הייתי בונה סאמפ אחורי, קשה מאד לטפל בו ומגביל אותך בהכנסת ציוד.
אם אתה אדם עם כשורים טכניים טובים, מה שנקרא "ידיים טובות", ניתן המון לעשות בשיטת DIY
מאחל לך הצלחה וברוך בואך לתחום המלוחים

קודם כל תודה רבה. צפה לפנייה ממני בפרטי בימים הקרובים :)
אין לי שום כוונה לבנות את הסאמפ אחורי אל רק את הצנרות למיניהן, לא ממש יודע מה צריך.
בנוגע לידיים, עד היום הן אף פעם לא איכזבו אותי ופחד מהתעסקות אין לי.

אם מדובר על מיכל זמני (עד למעבר)
ומיכל ראשון.
אולי כדאי ללכת לכיוון של נפח קטן יותר ?

קבל ח"ח על הכנת הקרקע לפני ההקמה. יחסוך לך הרבה (כסף ועוגמת נפש)
בהצלחה

תודה רבה.
אתה בגדול צודק, אבל האופי שלי אוהב את הבגדול יותר. מה גם שלא בא לי להשקיע בציוד פעמיים. אני מעדיף לעשות פעם אחת אבל לפי הספר.

כל הכבוד על הרצינות !
כאחד שעשה את אותו מעבר לפני 4 חודשים אני יכול לומר לך שככל שתעמיק יותר, תלמד יותר, תשאל יותר ותבין יותר המעבר יהיה הרבה יותר קל, נעים וחלק והחוויה תהיה שמיימית.

ברוך הבא ובהצלחה !!!

תודה רבה, גם לך אם כך בהצלחה ואשתדל להתחיל מהתאוריה כמה שאשרוד אותה :)

המידות שלך טובות.
אני מבין שאתה רוצה לנצל את החלק האחורי של המיכל בשביל צנרת ירידת מים (סוג של אובר פלו).
בגובה, הייתי מוותר על עוד 5 ס"מ.
אתה צריך לחשוב על תאורה (מטאל / T5 / לדים) ועל אופי הגוף (תעשייתי, DIY, דקורטיבי).
כמו כן צריך לתכנון מערכת קירור (עדיף מחליף חום עם מנוע של מזגן) ופורק.

אחד העצים הראשונים כאן שקראתי הוא עץ ההקמה שלך. מה שעשית שם יצא פשוט מדהים!
נחרדתי להגיע לדף 21 ולראות את הנזק העצום של נפילת החשמל אצלך. אני באמת ומכל הלב משתתף בצערך ובטוח שאתה תעשה את זה בפעם השניה אפילו טוב יותר מבפעם הראשונה.

מייד אאגיע להמשך התכנון.... אבל את רוב המחשבות שלי על מה צריך , שאבתי מהעץ שלך. אם מה שאתה עשית זה אובר פלואו אז כן, זו הייתה המחשבה שלי. אני לא כלכך יודע מה האופציות ולכן אצטרך את הפוסט הבא לקצת יותר הסברים.
גם בגובה המים זה מה שזכרתי שכתבת באחד הפוסטים שם. גם כאן אין לי מושג מה המשמעות.
בכל מקרה, תודה על שיתוף הפעולה.

בן,
כל הכבוד על הבעת הרצינות והיסודיות בהכנות המקדימות. אין ספק שההכנה המקדימה היא תנאי מקדים להצלחה בהמשך.
אם תהיה מעוניין להתרשם ממערכת במידות דומות יחסית לשלך אך מעט קטנה יותר (120א * 80ר * 50ג) - SPSים בלבד, אתה מוזמן ליצור קשר בפרטי.
ברמה האישית, יש שדוגלים בגישה של "עשה לך רב" ותיצמד לגורם אחד לאורך כל הפרוייקט.
אני מסתייג מעט מהאמירה הזו מאחר שיש "רבנים", ויש "רבנים". ואם התחלנו בקו הדתי משהו, הפתרון האמיתי הוא ללמוד את התורה בעצמך
תתייעץ הרבה בפורום, תעלה כל התלבטות אפשרית לכתב, תעשה סלקציה לתגובות ולהמלצות ותחפש את ההסברים והנימוקים לכל המלצה שניתנת לך.
אם תמשיך בקו ההתחלתי שלך, אני צופה לך ולמערכת העתידית שלך עתיד מזהיר.
בהצלחה,
Oz

תודה גם לך. צפה לפניה בפרטי בקרוב, אני אנצל את ההזמנה שלך :up:
אני מסכים עם הגישה שלך והיא עוד יותר רלוונטית שלי כרגע דיי קשה להבדיל.
את מה שאצליח אלמד לבד ותוך כדי עשייה. בדברים הרציניים יותר אתייעץ. וכן אני אשתדל לפרוס כאן את כל ההתלבטויות שלי + תמונות כשיהיו. מאמין שאם אתמיד,אכן טוב יצא מזה.

שלום וברוך הבא.
אני אוהב את המידות ואפשר לעשות מסלעה מדהימה ברוחב הזה .
השלב הבא הוא בדיקה והחלטה בעניין פורק ,תאורה ,וקירור
מידות הסאמפ וגודלו יחושבו אחרי בחירת הפורק .

תודה רבה.
המידות אכן תוכננו בכדי שיהיה מקום למסלעה מדהימה , ריף זו בעצם המטרה.

בןרייס
Monday 12/12/2011, 18:48
האקווריום -
אז כמו שאמרתי, המידות הרצויות הן - 145 אורך , 90 רוחב ו 65 גובה.
זכוכית, -
מה העובי הסטנדרטי? מה העובי הרצוי? למה משתמשים בעובי שונה ולא סטנדרטי?
האם בוני האקווריומים למיניהם לא יודעים מה הכי מומלץ?

מה הם בכלל השיטות להוצאת והכנסת מים ומה כל אחת דורשת מהאקווריום?
על מה אתם ממליצים ללכת ולמה?

קריסטל קליר?? מה זה אומר ולמה לא לעשות את כל האקווריום מחומר אחד? (אני מבין שכנראה החלון נקי יותר וכמו כן עולה גם יותר).

איפה הכי מומלץ לעשות אקווריום כזה? ואיך מובילים אותו ליעד?

תאורה -
נאקווריום מיועד להיות במרכז העניינים מבחינתי, אם זה בהתחלה בעבודה ולאחר מכן בבית. אי לכך, בית התאורה חייב להראות טוב. מה שפוסל את העשייה העצמית או התעשיתי.

מבחינת סוג התאורה, כאן אני פתוח להמלצות. הבנתי שלד זו טכנולוגיה קצת בחיתולים בעוד T5 יכולה להיות קצת חלשה. מטאל, לא מכיר ולא יודע מה החסרונות. אישית אני לא אוהב להיות שפן נסיונות, אם זה עובד עם קבלות אז עדיף מבחינתי. אז מה הכיוון לדעתכם? אני מבין שכאן הולך רוב התקציב...

מקרר-
הומלץ לי לקנות מקרר של חצי . לי בבית יש שתי מקררים אחד של הילאה 250A שזה רבע אם אני זוכר נכון ועוד אחד קטן יותר. שנהם לא מתאימים אם כי את הרבע אני כנראה אחבר למערכת כגיבוי.
מה האופציות שיש כאן? האם מקררים כמו של הילאה זה הכיוון? מה זה הדבר הזה - מחליף חום עם מנוע של מזגן- שראובן כתב ולמה הוא עדיף?
מאיפה אפשר לקנות את כל ההמלצות (אם יש מוכן שפועל טוב נכון לעכשיו עדיף לרכוש אותו מאשר להתחיל לבנות משהו לבד).

פורק חלבונים - אין לי שום כיוון למה כדאי ומה לא ובכלל על מה זה משפיע.

אני מעדיף ציוד שיהיה כמה שיותר אוטומטי וכמה שיותר קל לניקוי, כמובן שכל אלו לא יבואו על חשבון האיכות.

עוד משהו חשוב, מה התשתיות שאני צריך להכין בחדר שהאקווריום ימוקם בו? יש לי שני תקעים של חשמל + תקע טלוויזיה :) . האם צריך ברז מים או אולי הגברת החשמל לחדר זה או לא יודע מה... ?

רועי1982
Monday 12/12/2011, 18:59
שיהיה בהצלחה
אם אתה בר"ג, מוזמן לקפה :up:

ראובן
Monday 12/12/2011, 19:50
אז כמו שאמרתי, המידות הרצויות הן - 145 אורך , 90 רוחב ו 65 גובה.
זכוכית, -
מה העובי הסטנדרטי? מה העובי הרצוי? למה משתמשים בעובי שונה ולא סטנדרטי?
האם בוני האקווריומים למיניהם לא יודעים מה הכי מומלץ?

העובי הסטנדרטי לגובה 65 הוא 12 מ"מ. אבל זה תלוי בכמות החיזוקים שתעשה (גשרים וסרגלים). אם תבחר לעשות מיכל רימלס (ללא גשרים), כדאי שתעבור לעובי 15 מ"מ. ההפרש במחיר הוא משמעותי מאוד. אתה צריך לשקול גם איזה לטוש אתה רוצה, ליטוש יהלום או CNC.

רוב בוני האקווריומים יודעים מה ואיך לעשות אבל כדאי שתגיע מוכן עם דרישות משלך.

לא הבנתי, כדאי שתבהיר את השאלה.

קריסטל קליר?? מה זה אומר ולמה לא לעשות את כל האקווריום מחומר אחד? (אני מבין שכנראה החלון נקי יותר וכמו כן עולה גם יותר).

איפה הכי מומלץ לעשות אקווריום כזה? ואיך מובילים אותו ליעד?

קריסטל קליר היא זכוכית נטולת עופרת. היא יקרה יותר ושקופה יותר. מעובי זכוכית מסוים (10 ממ ומעלה) נוצר עיוות בהתבוננות דרך זכוכית רגילה. לכן את החזיתות עושים מזכוכית קריסטל. לשיקולך.

אפשר להמליץ על שני בונים וותיקים: קלמי ומקס. שניהם מפרסמים פה באתר, שניהם גם יובילו לך אותו ליעד (בתשלום כמובן) ואם צריך גם יביאו מנוף.

תאורה -
נאקווריום מיועד להיות במרכז העניינים מבחינתי, אם זה בהתחלה בעבודה ולאחר מכן בבית. אי לכך, בית התאורה חייב להראות טוב. מה שפוסל את העשייה העצמית או התעשיתי.

מבחינת סוג התאורה, כאן אני פתוח להמלצות. הבנתי שלד זו טכנולוגיה קצת בחיתולים בעוד T5 יכולה להיות קצת חלשה. מטאל, לא מכיר ולא יודע מה החסרונות. אישית אני לא אוהב להיות שפן נסיונות, אם זה עובד עם קבלות אז עדיף מבחינתי. אז מה הכיוון לדעתכם? אני מבין שכאן הולך רוב התקציב...

בגובה 65 אתה יכול לעבוד גם עם T5. יש הרבה דוגמאות מוצלחות.

ישנם גופי תאורה דקורטיביים גרמניים של ATI וגיזמן. איטלקיים של ספילגוי, וסינים של סולרמקס. גוף תאורה איכותי (בעומק שלך תזדקק לגוף של 12 נורות) יכול להגיע בקלות לעשרייה.

מקרר-
הומלץ לי לקנות מקרר של חצי . לי בבית יש שתי מקררים אחד של הילאה 250A שזה רבע אם אני זוכר נכון ועוד אחד קטן יותר. שנהם לא מתאימים אם כי את הרבע אני כנראה אחבר למערכת כגיבוי.
מה האופציות שיש כאן? האם מקררים כמו של הילאה זה הכיוון? מה זה הדבר הזה - מחליף חום עם מנוע של מזגן- שראובן כתב ולמה הוא עדיף?
מאיפה אפשר לקנות את כל ההמלצות (אם יש מוכן שפועל טוב נכון לעכשיו עדיף לרכוש אותו מאשר להתחיל לבנות משהו לבד).

הפיתרון הזול, האמין, האיכותי, האסטטי והשקט הוא של מחליף חום + מנוע מזגן. אפשר לעשות את זה לבד (יש כמה עצים בפורום על זה) או לבקש מאחד הסוחרים התקנה (לדוגמא נטיף).

פורק חלבונים - אין לי שום כיוון למה כדאי ומה לא ובכלל על מה זה משפיע.

הפורק הוא לב ליבה של המערכת. ממליץ לך בחום על פורק Bubble king הגרמני.

אני מעדיף ציוד שיהיה כמה שיותר אוטומטי וכמה שיותר קל לניקוי, כמובן שכל אלו לא יבואו על חשבון האיכות.

עוד משהו חשוב, מה התשתיות שאני צריך להכין בחדר שהאקווריום ימוקם בו? יש לי שני תקעים של חשמל + תקע טלוויזיה :) . האם צריך ברז מים או אולי הגברת החשמל לחדר זה או לא יודע מה... ?

כדאי שיהיה שקע כח לכל המערכת, יש לא מעט צרכנים.
כמו כן כדאי שתהיה נקודת מים למערכת אוסמוזה ונקודת ביוב.

בןרייס
Monday 12/12/2011, 21:24
העובי הסטנדרטי לגובה 65 הוא 12 מ"מ. אבל זה תלוי בכמות החיזוקים שתעשה (גשרים וסרגלים). אם תבחר לעשות מיכל רימלס (ללא גשרים), כדאי שתעבור לעובי 15 מ"מ. ההפרש במחיר הוא משמעותי מאוד. אתה צריך לשקול גם איזה לטוש אתה רוצה, ליטוש יהלום או CNC.

רוב בוני האקווריומים יודעים מה ואיך לעשות אבל כדאי שתגיע מוכן עם דרישות משלך.

נראה לי שאני אלך על ללא גשרים עקב זה שזה יותר נוח ואסטטי. זכוכית 15 מ"מ.

א. מה ההבדל בין ליטוש יהלום לCNC?
ב. אצלך עשית תחתית בעובי של 19מ"מ , מדוע זה? הבנתי שזה לתת שטח הדבקה טוב יותר אבל גם 15 מספיק לא? אחרת לא היית מציע את זה... אז שוב, למה בכל זאת?
ג. איך מחשבים כמה עובי הדופן והאם צריך או לא חיזוקים? זה קשור במידות של המלבן לא?
ד. נניח אני עושה זכוכית 15 עם ליטושי יהלום ללא חיזוקים ושלושה זכוכיות פרונט קריסטל קליר, לאיזה רעיון מחיר אני צפוי להגיע?

הכוונה כאן היא שראיתי שאפשר לקדוח את באקווריום עצמו חורים ולדחוף צנרות לכל חור או לחלופין לעשות את מה שאתה עשית ולעשות מין תיבה קטנה יותר עם חריץ גדול באקווריום שאליה מגיעים עודפי המים ומשם הם נשאבים לסאמפ.
האם יש עוד דרכים?
מה ההיתרונות והחסרונות בכל שיטה?

בגובה 65 אתה יכול לעבוד גם עם T5. יש הרבה דוגמאות מוצלחות.

ישנם גופי תאורה דקורטיביים גרמניים של ATI וגיזמן. איטלקיים של ספילגוי, וסינים של סולרמקס. גוף תאורה איכותי (בעומק שלך תזדקק לגוף של 12 נורות) יכול להגיע בקלות לעשרייה.

האם כל גופי התאורה מצויים בארץ? את שלך של ה 12 נורות הבנתי שהזמת מחו"ל.
איך אני מתאים את מידות הגוף לאקווריום?
בנוסף הכיסוי של האור צריך להיות אחיד לא?
אורך / רוחב גוף מוכן לא בהכרח יתאים לאקווריום שלי או יש מספיק דגמים שיתאימו?
איך עובדת הנוסחא של אור פר מה שלא מודדים מרובע?
איך אפשר לדעת מה החלוקה הנכונה של סוגי ה T5 השונים?

הפיתרון הזול, האמין, האיכותי, האסטטי והשקט הוא של מחליף חום + מנוע מזגן. אפשר לעשות את זה לבד (יש כמה עצים בפורום על זה) או לבקש מאחד הסוחרים התקנה (לדוגמא נטיף).

אבדוק בקרוב מה זה אומר...
אם מקרר, אז הילאה חצי יעשה את העבודה?

הפורק הוא לב ליבה של המערכת. ממליץ לך בחום על פורק Bubble king הגרמני.

לאחר קריאה כאן אני מבין שאין ויכוח על BK והוא ההכי מומלץ. וכמו כן ל800 ליטר ללא סאמפ ה 250 יתאים, נכון?
דלוקס או סופרמארין?

מה המשמעות של חיצוני או פנימי?
אם פנימי, האם הכוונה לארון שמתחת לאקווריום או לסאמפ?

כדאי שיהיה שקע כח לכל המערכת, יש לא מעט צרכנים.
כמו כן כדאי שתהיה נקודת מים למערכת אוסמוזה ונקודת ביוב.

שקע כוח הכוונה לכחול (חד פאזי) שאליו מתחבר מין מפצל גדול?
האם נקודת המים צריכה להיות מחוברת ישירות למערכת או שהיא רק לשם מילוי אוסמוזה לתוך מיכלי איחסון גדולים ?
האם נקודת הביוב היא לצורך ניקוז שבועי ואפשר למתוח צינור כלשהו בזמן הניקוז או שזקוקים לניקוז בשותף?

עוד מחשבה,
האם אקווריום של 800 ליטר + מעמד + סאמפ תואם עם כמות המים בתוכו יכולים להיות ממוקמים בדירה שהיא לא קרקע? איך בודקים בעצם את העומס המכסימלי המותר למטר מרובע בדירת קומות?

האם המערכת דורשת CO2 ואם כן איזה בלון מומלץ והיכן מאחסנים אותו? מה מידותיו?
מה צריך לבוא מתחת לאקווריום ואיך אני בודק שיש לי מספיק מקום שם?

ראובן
Tuesday 13/12/2011, 00:32
נראה לי שאני אלך על ללא גשרים עקב זה שזה יותר נוח ואסטטי. זכוכית 15 מ"מ.

א. מה ההבדל בין ליטוש יהלום לCNC?
ב. אצלך עשית תחתית בעובי של 19מ"מ , מדוע זה? הבנתי שזה לתת שטח הדבקה טוב יותר אבל גם 15 מספיק לא? אחרת לא היית מציע את זה... אז שוב, למה בכל זאת?
ג. איך מחשבים כמה עובי הדופן והאם צריך או לא חיזוקים? זה קשור במידות של המלבן לא?
ד. נניח אני עושה זכוכית 15 עם ליטושי יהלום ללא חיזוקים ושלושה זכוכיות פרונט קריסטל קליר, לאיזה רעיון מחיר אני צפוי להגיע?

א. כמובן המחיר... CNC הרבה יותר יקר. אבל הליטוש הוא הרבה יותר מדויק וחלק. במיכל שעבר ליטוש CNC לא צריך לעשות כל מיני קומבינות כדי לחפות על הבדלים קטנים בגודל הזכוכית.

ב. כמו שכתבת להוסיף חוזק למיכל. שטח ההדבקה של הדפנות הוא גדול יותר וזה משמעותי. התכנון הראשוני שלי היה להשתמש בשתי פלטות של 15 ממ, שהעליונה תהיה יותר קטנה מהתחתונה בהיקף לפי עובי הזכוכיות העומדות (חברת אלוס בונה ככה את המיכלים שלה עם עמידות לרעידות אדמה).

ג. העובי הוא פונקציה בעיקר של הגובה. ככל שהמיכל גבוה יותר לחץ המים חזק יותר. אני ממליץ לעשות סרגלים בהיקף העליון של הזכוכית. זה גם מוסיף חוזק למיכל וגם מונע השפרצת מים של דגים (ובזמן הניקוי עם המגנט).

ד. אני חושב שאתה תגיע בין 4000-5000 ש"ח.

הכוונה כאן היא שראיתי שאפשר לקדוח את באקווריום עצמו חורים ולדחוף צנרות לכל חור או לחלופין לעשות את מה שאתה עשית ולעשות מין תיבה קטנה יותר עם חריץ גדול באקווריום שאליה מגיעים עודפי המים ומשם הם נשאבים לסאמפ.
האם יש עוד דרכים?
מה ההיתרונות והחסרונות בכל שיטה?

נראה לי שעירבבת בטעות 2 דברים שונים.

תיבת אובר פלו אמורה לקלוט את המים שיורדים לסאמפ. היתרון שלה שבזמן הפסקת חשמל רק המים שמעל המסרק מתרוקנים לסאמפ.

יש כל מיני תיבות אוברפלו. יש תיבה פנימית, יש תיבה חיצונית (כמו אצלי) יש תיבה עם קדחים תחתיים (תיבה לכל גובה המיכל) ויש תיבה עם קדחים בדופן.

אם אני מבין נכון ראית את הפרוייקט של אלי הרפז (המיכל של אמיר) שביצע קדחים בכל האקווריום עבור זרימות מים. הרעיון שאלי מימש נקרא CloseLoop והוא חלופה לשימוש במשאבות גלים באקווריום. ישנו חור יניקה שממנו יוצאים המים למשאבה שדוחפת אותם למספר חורים במיכל. ככה נוצרים זרמים.

האם כל גופי התאורה מצויים בארץ? את שלך של ה 12 נורות הבנתי שהזמת מחו"ל.
איך אני מתאים את מידות הגוף לאקווריום?
בנוסף הכיסוי של האור צריך להיות אחיד לא?
אורך / רוחב גוף מוכן לא בהכרח יתאים לאקווריום שלי או יש מספיק דגמים שיתאימו?
איך עובדת הנוסחא של אור פר מה שלא מודדים מרובע?
איך אפשר לדעת מה החלוקה הנכונה של סוגי ה T5 השונים?

יש יבוא סדיר של סולרמקס הסיני ושל ספילוגוי האיטלקי. לצערי ATI וגיזמן לא מיובאים לארץ. גופים דקורטיביים מגיעים בגדלים די קבועים (1.2 , 1.5, 1.8 מטר וכד') ויותר סביר להתאים את המיכל לגוף התאורה מאשר ההיפך.
במיכל של 1.4 אפשר לשים גוף תאורה של 12 נורות 54W באורך 120 ולקחת בחשבון שהצדדים יהיו טיפה חשוכים יותר.
אחד היתרונות ב- T5 הוא החלוקה השווה של האור לאורך המיכל בניגוד למטאל. וכמובן היכולת לגוון את סוגי הנורות.

אבדוק בקרוב מה זה אומר...
אם מקרר, אז הילאה חצי יעשה את העבודה?

בתוספת סאמפ אתה מגיע לקרוב ל-1000 ליטר. לענ"ד הילאה 1 כ"ס לפחות.

לאחר קריאה כאן אני מבין שאין ויכוח על BK והוא ההכי מומלץ. וכמו כן ל800 ליטר ללא סאמפ ה 250 יתאים, נכון?
דלוקס או סופרמארין?

מה המשמעות של חיצוני או פנימי?
אם פנימי, האם הכוונה לארון שמתחת לאקווריום או לסאמפ?

חיצוני - מחוץ לסאמפ - עבודה יעילה יותר. תופס מקום. עלול לעשות צרות וליכלוך. לרוב גם יקר יותר.
פנימי - בתוך הסאמפ - רגיש מאוד לגובה מים אבל נמצא בתוך סביבת עבודה.

לדעתי סופמארין ייעשה עבודה מעולה. הדלקס יקר יותר ועם פלסטיקה איכותית יותר.

שקע כוח הכוונה לכחול (חד פאזי) שאליו מתחבר מין מפצל גדול?
האם נקודת המים צריכה להיות מחוברת ישירות למערכת או שהיא רק לשם מילוי אוסמוזה לתוך מיכלי איחסון גדולים ?
האם נקודת הביוב היא לצורך ניקוז שבועי ואפשר למתוח צינור כלשהו בזמן הניקוז או שזקוקים לניקוז בשותף?

שקע כח הכוונה לשקע שמחובר לממט ישיר בלוח החשמל עם 16A. יהיו לך הרבה מאוד צרכנים (תאורה, פורק, משאבות גלים, משאבות העלאה ועוד) וכדאי שיהיה שקע ייעודי. המחמירים גם בונים לוח משנה לחשמל עבור האקווריום על שעוני השבת והשקעים.

נקודת המים היא לצורך האוסמוזה בלבד למילוי מיכל הפיצוי והחלפות מים. נקודת הביוב לצורך החלפות מים. הכל ענין של נוחות.

עוד מחשבה,
האם אקווריום של 800 ליטר + מעמד + סאמפ תואם עם כמות המים בתוכו יכולים להיות ממוקמים בדירה שהיא לא קרקע? איך בודקים בעצם את העומס המכסימלי המותר למטר מרובע בדירת קומות?

תלוי כמה שנים הבנין שלך קיים. התקן של העומסים המותרים השתנה עם השנים. אני ממליץ להתייעץ עם מהנדס בעניין.

האם המערכת דורשת CO2 ואם כן איזה בלון מומלץ והיכן מאחסנים אותו? מה מידותיו?
מה צריך לבוא מתחת לאקווריום ואיך אני בודק שיש לי מספיק מקום שם?

גידול אלמוגי אבן (SPS) דורש הזרקה תמידית של קלציום למערכת. אחת הדרכים (הנפוצות, הזולות והטובות) להכנסת קלציום היא על ידי קלציום ראקטור. לצורך מיסוס הקלציום מזריקים לראקטור CO2 שמוריד את הPH לרמות שבהם המדיה מתמוססת. גודל מיכל הפד"ח הוא פונקציה של מקום ונוחות.

ראובן
Tuesday 13/12/2011, 17:28
שים לב למכירות הבאות:

http://www.reef-center.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61928

http://www.reef-center.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61319

http://www.reef-center.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61715

בןרייס
Tuesday 13/12/2011, 17:30
אוקי,
אז נכון לעכשיו כיוון המחשבה הוא כזה

מיכל -
אורך 145
רוחב 90
גובה 65
שלושה צלעות חזית שעשויות מזכוכית קריסטל קליר בעובי 15 מ"מ
התחתית עשוייה מזכוכית רגילה 19 מ"מ
וכל השאר מ רגילה 15 מ"מ
הליטוש נכון לעכשיו יהיה יהלום עד שאני אבין בדיוק מה זה אומר ומה המשמעות הכספית.
בנוסף נבחן נושא של חיסום האקווריום. (חיסום? כבר לא זוכר אם זו המילה הנכונה).

צנרת-
לא ברור עוד מה יהיה והאם אפעל בשיטת האובר פלואו או הזרמים או לא יודע מה. עדיין לא ראיתי מערכות כדי להבין על מה אני מדבר :hair:.

תאורה-
גם כאן עדיין נבחנות האופציות, בגדול במתוקים עבדתי עם T5 ככה שזה מוכר לי.
מטאל ולאדים הם משהו חדש לי ולכן הוא דורש קצת יותר העמקה בתחום.

פורק-
הBK כרגע נשמע בסדר גמור. וכמו כן אני מבין שגם הסופרמרין וגם הדלקס שניהם ממש מצויינים אם כי לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו. נראה לי שזו בדיוק נקודה שאולי כדאי לחסוך בה וללכת על הזול יותר.
לגבי פנימי או חיצוני, הנטייה אומרת חיצוני אבל זו פונקציה של מחיר ומיקום. כרגע עוד לא הגעתי להחלטה.

מקרר-
עדיין לא ברור לי בכלל, צריך לבדוק מה זה המניע חום, איך נראה , וכמה פשוט או מסובך + האם באמת יעיל יותר מ מקרר רגיל כמובן גם ביחס למחיר.

אז מה לדעתכם השלב הבא בתכנון ומה אתם חושבים על המסקנות עד עכשיו?
האם נראה כאילו תקציב של 35,000 הוא ריאלי או אולי מוגזם?
האם יש משהו מאלה שהייתם משנים או ממליצים?
כלום ממה שהעלתי כאן עוד לא סגור והיד עוד נטוייה לכאן או לכאן. גם מידות האקווריום לא סופיות ויש סיכוי שהם ישתנו במעט.
עם הנתונים יתחילו להתקבל ההחלטות.

בןרייס
Tuesday 13/12/2011, 17:38
שים לב למכירות הבאות:

http://www.reef-center.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61928

http://www.reef-center.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61319

http://www.reef-center.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=61715

האחרון נמכר כבר.
הראשון דווקא יכול לעניין אותי, הבעייה שאני עוד לא יודע מחירים.....
והשני, יכול להיות מעניין אם כי עדיין לא החלטתי על התאורה המתאימה והעדיפה, צריך עדיין להתייעץ בנושא.
בלי קשר ראובן, באמת תודה על העזרה ועל הזמן שאתה מגדיש לתגובות לשאלות שלי.
עוזר לי מאוד.

ראובן
Tuesday 13/12/2011, 17:43
בתקציב שלך ריאלי בעיקר אם תרכוש ציוד ביד שנייה.

פורק חדש עולה בחו"ל 1100 יורו. שילוח עולה 100 יורו.

אביעד
Tuesday 13/12/2011, 18:07
אני חייב להגיד MAX-500S או MAX-650S.
אז הינה אמרתי.:lol:
עכשיו, קיבלת עצות חבל"ז מהתותחים.
נצל את כל ההזדמנויות לביקורים ולו רק לשם ביקור.
יש כמה אק' יפייפים.
אם אתה רוצה אשמח לבוא לעזור, רק צריך סבסוד לדלק של המטוס :yeah:
המון הצלחה, אני עוקב.:up:

Oz
Tuesday 13/12/2011, 19:04
הי בן,
אם תקבל החלטה בסופו של דבר ללכת על אק' מבוסס T5, אני ממליץ לשקול ללכת על גובה אק' 50 - 55 ס"מ.
כך תוכל להנות מגידול SPSים מכל הסוגים בכל רחבי האק'.

לגבי סוגיית התקציב, אני בהחלט חושב שהסכום שלך יאפשר לך להקים מערכת ברמה גבוהה ביותר.
בהצלחה,

Oz

בןרייס
Tuesday 13/12/2011, 19:12
אני חייב להגיד MAX-500S או MAX-650S.
אז הינה אמרתי.:lol:
עכשיו, קיבלת עצות חבל"ז מהתותחים.
נצל את כל ההזדמנויות לביקורים ולו רק לשם ביקור.
יש כמה אק' יפייפים.
אם אתה רוצה אשמח לבוא לעזור, רק צריך סבסוד לדלק של המטוס :yeah:
המון הצלחה, אני עוקב.:up:

לא יודע.... אף פעם לא הייתי חסיד של מערכות שלמות ומוגמרות. בדרך כלל הם נבנות לצרכים ממוצאים פלוס וכשרוצים לשנות אז גם ככה צריך להשקיע הרבה. מעדיף להשיקע הרבה בהתחלה אבל לדעת שזה כמו שצריך.

לגבי הדלק מטוסים, אל תדאג, פעם אחרונה שעליתי למטוס לא חייבו אותי על התדלוק עצמו, רק על הכרטיס ככה שעכשיו שאתה יודע, אתה מוזמן לתפוס מקום במטוס הראשון שיוצא לכיוון. הדלק כאן בכל מקרה, עלי :wink:.

עוזי.פ.
Tuesday 13/12/2011, 19:41
כמו שראובן ייעץ:
למה אורך 145 ולא 150 ?
(שיתאים לתאורת T5 במידה ותחליט ללכת על סוג תאורה זה)

דבר נוסף:
זכוכית קליר : פחות חזקה.
לגבי החיסום: למיטב ידיעתי לא מחזק את הזכוכית אלא גורם לה להישבר (במידה ותישבר) לרסיסים קטנים.

אביעד
Tuesday 13/12/2011, 19:52
אני לא משתגע על הפסי חיזוק במרכז.
לדעתי ואני עם חיים בעיניין אק' נמוך יותר 50-60 יהיה נוח לתחזוק ויאפשר מחיה נוחה ל-SPS לכל גובה האק'.:up:
עוזי- החיסום מחזק את הזכוכית אך מעלה את הרגישות לשבר ואז יש המון רסיסים קטנים....:fire:

בןרייס
Tuesday 13/12/2011, 20:01
כמו שראובן ייעץ:
למה אורך 145 ולא 150 ?
(שיתאים לתאורת T5 במידה ותחליט ללכת על סוג תאורה זה)

דבר נוסף:
זכוכית קליר : פחות חזקה.
לגבי החיסום: למיטב ידיעתי לא מחזק את הזכוכית אלא גורם לה להישבר (במידה ותישבר) לרסיסים קטנים.

145, כי זה האורך שבו יכול להיכנס האקווריום. אני צאיך גם לחשוב על מידות כוללות עם הארונית .
יש מצב שאני אזיז אותו לנקודה אחרת בחדר ששם יהיה יותר מקום ואז באמת יהיה אפשר להגיע ל 150.
בכל מקרה הסיבה היא אילוץ בלבד.
נראה לי שגם אפשרי לקנות גוף תאורה של מטר וחצי, הוא בסה"כ מונח באויר, למה לי בעצם לא לקנות תאורת מטר וחצי?

פחות חזקה?
האם לא יספיקו 15 מ"מ עובי + סרגלים + תחתית 19 מ"מ בהדבקה אירופאית? (סתם זורק מושגים חדשים שלמדתי :hair:).

ראובן
Tuesday 13/12/2011, 20:08
למרות שזכוכית נטולת עופרת היא פחות חזקה, לא הייתי ממליץ להשתמש בזכוכית רגילה בעובי של 12 ממ ומעלה.

הדבקה אירופאית היא כזו שהחזיתות לא יושבות על התחתית אלא יורדות לצידיה של התחתית. בנוסף בזמן ההדבקה שמים ספייסרים בין הזכוכיות כדי שעובי הסיליקון יהיה מספר מילימטרים.

roiy
Tuesday 13/12/2011, 22:40
בתקציב שלך ריאלי בעיקר אם תרכוש ציוד ביד שנייה.

פורק חדש עולה בחו"ל 1100 יורו. שילוח עולה 100 יורו.

ראובן מה עם המיסים ? :wink:

ראובן
Tuesday 13/12/2011, 23:26
ראובן מה עם המיסים ? :wink:

צודק. יש בארץ מעמ. אין מכס מאירופה.

Oz
Wednesday 14/12/2011, 00:32
נראה לי שגם אפשרי לקנות גוף תאורה של מטר וחצי, הוא בסה"כ מונח באויר, למה לי בעצם לא לקנות תאורת מטר וחצי?

כי הכל מתחיל ונגמר באסטטיקה, וגוף תאורה רצוי שיהיה תואם במידותיו לאק', אחרת, הבדלי הגודל (במיוחד כשגוף התאורה גדול מהמיכל) בולט, מציק בעין ונראה כמו פשרה / אלתור.
אתה לא מלקט ציוד מהמחסן אלא מתכנן את הכל מחדש. רצוי שתהיה התאמה בין כל מרכיבי המערכת. זה הרבה יותר קל ויותר נכון. זו דעתי האישית.

לסוגיה שלפנינו, אני חושב שיש לך כמה אפשרויות:
1. תקטין את המיכל ל - 1.20 מטר ואז יש לך מגוון גופי תאורה במידות הנ"ל.
2. תישאר עם המידות שלך ותרכוש גוף תאורה באורך 1.20 מטר. זה הרבה יותר אסטטי מאשר גוף תאורה ארוך יותר מהמיכל.
3. תמצא / תייצר גוף תאורה במידות המיכל שלך, משמע 1.45 מטר.

Oz

Oz
Wednesday 14/12/2011, 00:34
אגב, אם אתה יכול לשים את הידיים שלך על Bubble King 250... נקודת הפתיחה שלך מעולה!

Oz

בןרייס
Wednesday 14/12/2011, 08:00
טוב OZ,

קיבלת וקיבלת :wink:
אחרי בדיקת המידות האפשריות, יש אפשרות להכניס אקווריום של 150.
האורך שיש לי כאן הוא 170, אולי אפילו יכול לגרד עוד שתיים שלוש מילימטר.
בתוך זה אני צריך להכניס אקווריום 150, תא אובר פלאו שאני מעוניין כרגע שיהיה 15 ס"מ (עוד לא יודע למה המידה הזו, יכול להיות שאפשר להקטין, עוד לא הגענו אליו) ואחרון חביב זה החיפוי של המעמד (ארונית עץ) נראה לי ש 2.5 ס"מ מספיק לזה מכל צד. כל זה אומר שאפשרי לעשות גם באורך של 150 ס"מ את האקווריום.
מה המידות הסופיות של גוף תאורה למנורות 150? הוא עדיין לא יהיה במידות האקווריום לא?

לגבי הפורק BK משומש. לאחר שנה עבודה, נראה לכם ש 4500 זה מחיר סביר לפורק שעבד שנה? החיסכון כאן הוא של 3000 שקל אם לא יותר ממה שהבנתי מהאינטרנט. בכל מקרה, אני בודק את הנושא.

גיל שרון
Wednesday 14/12/2011, 08:24
בלי לרפות את ידיך, היתי מציע לך הצעה שונה- היות ונושא המלוחים חדש עבורך, כדאי לך לשקול לקנות במחיר סביר מערכת קומפלט יד שניה מחובב שמוכר אחת כזו. אפשר אפילו מע' קטנה יחסית, של 200-300 ליטר.לדעתי עדיף להתפשר בשלב ראשון על התאמה מיטבית של הציוד לצרכיך ופשוט לקנות מערכת ו"לקפוץ למים הקרים". אחרי שתתנסה מס' חודשים תוכל להקים מע' מפוארת שתשקף את ההתנסות שלך. את המע' המשומשת תמכור, בהפסד כספי מסוים. לדעתי- אין תחליף להתנסות וחבל להשקיע 30,000 ש"ח (לדעתי- יותר) ואח"כ להצטער על דברים שקנית או שלא קנית. עדיף להשקיע כמה אלפי שקלים, שחלקם יחזור אליך במכירה עתידית של המע' הראשונה.
מקווה שעזרתי לך.

ראובן
Wednesday 14/12/2011, 08:48
טוב OZ,

קיבלת וקיבלת :wink:
אחרי בדיקת המידות האפשריות, יש אפשרות להכניס אקווריום של 150.
האורך שיש לי כאן הוא 170, אולי אפילו יכול לגרד עוד שתיים שלוש מילימטר.
בתוך זה אני צריך להכניס אקווריום 150, תא אובר פלאו שאני מעוניין כרגע שיהיה 15 ס"מ (עוד לא יודע למה המידה הזו, יכול להיות שאפשר להקטין, עוד לא הגענו אליו) ואחרון חביב זה החיפוי של המעמד (ארונית עץ) נראה לי ש 2.5 ס"מ מספיק לזה מכל צד. כל זה אומר שאפשרי לעשות גם באורך של 150 ס"מ את האקווריום.
מה המידות הסופיות של גוף תאורה למנורות 150? הוא עדיין לא יהיה במידות האקווריום לא?

לגבי הפורק BK משומש. לאחר שנה עבודה, נראה לכם ש 4500 זה מחיר סביר לפורק שעבד שנה? החיסכון כאן הוא של 3000 שקל אם לא יותר ממה שהבנתי מהאינטרנט. בכל מקרה, אני בודק את הנושא.

http://www.sewatec.de/lng/en/royal-exclusiv-supermarines-250-internal-modell-2011.html

המחיר הרשמי הוא 1250 יורו.

אחרי הורדת המיסים של גרמניה (19%) המחיר הוא 1050 יורו.

השילוח עולה 80 יורו.

המחיר בארץ לפני מס הוא 5650 ש"ח. בארץ תאלץ לשלם מעמ ותגיע למחיר סופי של 6500 ש"ח בערך.

מצד שני, לפורק BBK אחרי שנה המחיר המוצע הוא סביר. אתה יכול להתמקח על 500 ש"ח וקבל עסקה טובה מאוד ונטולת סיכונים (אתה יכול לראות את הפורק לפני הקנייה).

rezervi1
Wednesday 14/12/2011, 13:03
כבר לפני שיש תמונות ובדרך כללל אני אוהב :wink:
נראה לי שהולך להיות כאן ריף מדהים :sSc_jawdrop:

Oz
Wednesday 14/12/2011, 14:29

מידות גוף תאורה יהיו 1.50 מטר בדיוק כמו אורך האק', והרוחב תלוי במספר הנורות שתבחר.
על עומק של 90 אני משער שתלך על גוף אחד של גיזמן - 12 נורות.
או שני גופים של ATI (ממליץ על סדרת SunPower. זולה יותר מסדרת PowerModule וזהה לה ברכיבים הפנימיים. אם תרצה לעמוד על ההבדלים, אשמח לפרט). אם שני גופים, אתה יכול להשתולל עם 6+6, או 8+8 או 8+6.
מבלי להיכנס לשיקול כלכלי ועלויות (שיקול שלך נטו), מבחינת דגמים של היצרנים המוכרים, אני הייתי בוחר באחד מהשניים (אוהב יותר את ATI) ולא מתבלט בינם לבין יצרנים אחרים.

לגבי פורק, לעניות דעתי 4500 זה מחיר סביר בהחלט לפורק BBK 250 בן שנה (אתה בעצמך רואה את הפער אל מול מחיר של חדש).
יחד עם זאת, לך ותבחן את הפורק בעצמך. תראה אותו בעבודה, תראה מה מצבו, האם מתוחזק כמו שצריך, תוודא שאין סדקים ו/או שברים, ואם הכל תקין... לך על זה ותהנה ממנו.

Oz

ראובן
Wednesday 14/12/2011, 18:13
חיים, העומק האמיתי של המיכל יהיה פחות מ-90 ס"מ. לא נראה לי שהוא צריך להאיר את תיבת האובפלו.

בןרייס
Wednesday 14/12/2011, 20:17
חיים, העומק האמיתי של המיכל יהיה פחות מ-90 ס"מ. לא נראה לי שהוא צריך להאיר את תיבת האובפלו.

תיבת האובר פלאו בכלל תהיה על הדופן של ה90 ככה שבכל מקרה היא לא תהיה המוארת.

בנוגע לעמוק, הוא כן יהיה 90 מינוס עובי הזכוכית כפול 2.

מה מידותיו של הגיזמן 12?

Oz
Wednesday 14/12/2011, 20:31
קודם כל, כנראה שפספסתי את זה איפשהוא... :up:

מעבר לכך, גם הגיזמן 12 נורות שיש לך מכסה רק 62 ס"מ רוחב.
כמובן שיש פיזור לצדדים ואתה מקבל כיסוי נוסף, אבל מבחינת ניצול המרחב, הוא בהחלט יכול להוסיף עוד נורות אם יבחר בכך.
מידות הגיזמן שלך לצורך הדיון:
150 ס"מ אורך, 62 רוחב, 6.5 גובה, 12 נורות 80W.

הגוף שלי מחזיק 12 נורות ומכסה 76 ס"מ מתוך ה - 80 רוחב שיש לי.
הכיסוי הוא מוחלט. מכל קצה לכל קצה.

Oz

ראובן
Wednesday 14/12/2011, 20:32
תיבת האובר פלאו בכלל תהיה על הדופן של ה90 ככה שבכל מקרה היא לא תהיה המוארת.

בנוגע לעמוק, הוא כן יהיה 90 מינוס עובי הזכוכית כפול 2.

מה מידותיו של הגיזמן 12?

http://www.giesemann.de/217,2,,.html

ראובן
Wednesday 14/12/2011, 20:33
חיים OZ, מייצר גם הוא גופי תאורה דקורטיביים. יש עץ על זה בפורום.

בןרייס
Thursday 15/12/2011, 07:18
כבר לפני שיש תמונות ובדרך כללל אני אוהב
נראה לי שהולך להיות כאן ריף מדהים

או שכן או שלא, כרגע יש רק אוויר :lol:

חיים OZ, מייצר גם הוא גופי תאורה דקורטיביים. יש עץ על זה בפורום.

שמעתי שמועות כאלה... מעניין אם הן נכונות :roll:

האמת שגוף תאורה זו עדיין התלבטות רצינית, הם לא זולים ואני עדיין לא יודע מה ההבדלים.

מה המשמעות של כל אחד מסוגי התאורה השונים?
T5, לדים ומטאל?
מה ההיתרונות והחסרונות בכל אחד מהם?

אורן מרקוס
Thursday 15/12/2011, 08:48
היי
בהמשך לשיחה הקודמת גם אני משמתמש ב bk 250 וממליץ עליו מאוד
ואם חיים מוכן לבנות לך גוף כמו שלו אני הייתי קופץ על זה
כיום אני משתמש ב 12 נורת t 5 ואני בכלל חסיד של t5
אני גם הייתי מוריד את הגובה ל 60 55

לא זוכר אם דיברנו על משאבה
לגביי המשאבה אני ממליץ לך ללכת על לגונה 11000 .

Sent from my iPhone using Tapatalk

בןרייס
Thursday 15/12/2011, 20:46
היי
בהמשך לשיחה הקודמת גם אני משמתמש ב bk 250 וממליץ עליו מאוד
ואם חיים מוכן לבנות לך גוף כמו שלו אני הייתי קופץ על זה
כיום אני משתמש ב 12 נורת t 5 ואני בכלל חסיד של t5
אני גם הייתי מוריד את הגובה ל 60 55

לא זוכר אם דיברנו על משאבה
לגביי המשאבה אני ממליץ לך ללכת על לגונה 11000 .

Sent from my iPhone using Tapatalk

אורן,
האם אתה יכול לציין את ההיתרונות והחסרונות של ה T5 על פני המטאל והלדים?
את ה BK אני מקווה לרכוש מחר .

בכלל , מי יוע או יכול להפנות אותי כתבות על ההיתרונות והחסרונות של כל אחד מסוגי התאורה השונים?

ראובן
Thursday 15/12/2011, 20:58
אורן,
האם אתה יכול לציין את ההיתרונות והחסרונות של ה T5 על פני המטאל והלדים?
את ה BK אני מקווה לרכוש מחר .

בכלל , מי יוע או יכול להפנות אותי כתבות על ההיתרונות והחסרונות של כל אחד מסוגי התאורה השונים?

נושא התאורה הוא די פשוט:

תאורת הלדים - די חדשה בעולם האקווריומים. גם די יקרה במעמד הרכישה. חסכונית יותר בצריכת חשמל ובאורך החיים של הנורות. אין איתה הרבה ניסיון בעולם בהתאמה לספקטרום שהאלמוגים צריכים. לדעתי, כדאי להמתין עם זה.

תאורת מטאל - בעלת חדירה טובה מאוד (לגובה 70 מומלץ מטאל 400W), מחממת מאוד את המים באופן יחסי. יש להחליף נורות (כ- 600 ש"ח לנורה) כל שנה. רוב הגופים משלבים נורות T5 לצד נורות המטאל בכדי לגוון את התאורה. פיזור האור במיכל אינו אחיד.

תאורת T5 - בעלת חדירה בינונית. יכולת טובה בגיוון הנורות (לבן, כחול, סגול, אקטיני). אורך החיים של הנורות הוא כשנה. נורה תעלה סביב ה- 150 ש"ח. חימום המים יהיה פחות לעומת גוף מטאל. פיזור האור במיכל הוא המיטבי. לדעתי מבחינת הניראות של האלמוגים - מקבלים את התוצאה היפה ביותר.

בןרייס
Thursday 15/12/2011, 21:29
נושא התאורה הוא די פשוט:

תאורת הלדים - די חדשה בעולם האקווריומים. גם די יקרה במעמד הרכישה. חסכונית יותר בצריכת חשמל ובאורך החיים של הנורות. אין איתה הרבה ניסיון בעולם בהתאמה לספקטרום שהאלמוגים צריכים. לדעתי, כדאי להמתין עם זה.

תאורת מטאל - בעלת חדירה טובה מאוד (לגובה 70 מומלץ מטאל 400W), מחממת מאוד את המים באופן יחסי. יש להחליף נורות (כ- 600 ש"ח לנורה) כל שנה. רוב הגופים משלבים נורות T5 לצד נורות המטאל בכדי לגוון את התאורה. פיזור האור במיכל אינו אחיד.

תאורת T5 - בעלת חדירה בינונית. יכולת טובה בגיוון הנורות (לבן, כחול, סגול, אקטיני). אורך החיים של הנורות הוא כשנה. נורה תעלה סביב ה- 150 ש"ח. חימום המים יהיה פחות לעומת גוף מטאל. פיזור האור במיכל הוא המיטבי. לדעתי מבחינת הניראות של האלמוגים - מקבלים את התוצאה היפה ביותר.

יש לך מושג כמה עולה גוף לד שהוא יקר ברכישה? ובכלל איך עובדת החלוקה בתאורת לד מבחינת קיבולת האור? מה הספקטרום הכי רלוונטי לאלמוגים?
אם אני מסתכל על הרכישה שלך של גוף התאורה, הוא עלה בסביבות ה 10,000 לא? זה גם לא הכי זול... השאלה מה ההבדלים.

מה המשמעות של הגיוון בנורות ב T5, מהיא צריכת האלמוגים? מה זאת אומרת הנראות של האלמוגים מקבלים את התוצאה הטובה ביותר? האם היה לך נסיון עם מטאל או לד מלבד הT5?

ראובן
Thursday 15/12/2011, 22:15
יש לך מושג כמה עולה גוף לד שהוא יקר ברכישה? ובכלל איך עובדת החלוקה בתאורת לד מבחינת קיבולת האור? מה הספקטרום הכי רלוונטי לאלמוגים?
אם אני מסתכל על הרכישה שלך של גוף התאורה, הוא עלה בסביבות ה 10,000 לא? זה גם לא הכי זול... השאלה מה ההבדלים.

מה המשמעות של הגיוון בנורות ב T5, מהיא צריכת האלמוגים? מה זאת אומרת הנראות של האלמוגים מקבלים את התוצאה הטובה ביותר? האם היה לך נסיון עם מטאל או לד מלבד הT5?

היה לי ניסיון עם מטאל. לדעתי הכיסוי לא היה אחיד וצריכת החשמל בשמים.

כל השאלה בגופי לד היא כמה גופים אתה שם. אם אתה רוצה גוף אחד גדול שייכסה את כל המיכל אתה יכול להגיע ל-20000 ש"ח.

אבל, כל הייעוץ המסחרי הוא מלכודת לא קטנה... תסתכל על הגופים של אורפק ועל אלה של אקוטק (בפורום של מגלד).

קח בחשבון שכיסוי מלא שייראה בעיניך טוב, יכול לצרוך יותר גופים מההמלצות הרישמיות של היצרנים השונים.

בןרייס
Sunday 18/12/2011, 07:51
לאחר סוף שבוע מוצלח שבו ביקרתי אצל כמה חובבים ותיקים וראיתי מספר מערכות פועלות, קיבלתי קצת מושג של מה מי ואיך. עדיין חסר המון ידע אבל לאט לאט אני מקבל את התמונה.

תודה לכל מי שאירח אותי הסופ"ש ותודה למי שכתב לי שהוא מוכן לארח אותי (שלא תחשבו שאני מוותר על הארוח, הכל עניין של אזור בו אני נמצא :) . באמת שזה הוסיף לי לא מעט.
אם יש עוד אנשים טובים שמוכנים לתת לי קצת מזמנם ולהראות לי איך הם עובדים, אני הודה לכם מאוד.

בנוסף, אשמח אם תפנו אותי לכתבות ממוקדות על כל נושא שנראה רלוונטי, כמו על איך לבנות מערכת איכותית, על משמעות התאורה + כל מה שקשרו בזה ברמת התאוריה, על שיטות העבודה השונות, על המכשירים השונים, בקיצור כל כתבה שנראת לכם רלוונטית מבחינת ידע תאורתי תעזור (אם אתם לא בטוחים אם זה רלוונטי או לא, פשוט תשלחו, אני כבר החליט).

בעניין התאורה, עדיין יש התלבטות בין T5 ל לד. עוד לא הגעתי למסקנות חד משמעיות בעניין.

פורק - נעשתה עסקה ובקרוב אקבל את ה BK250.

כל שאר הדברים עדיין פתוחים לדיון.

ניסו.פ
Sunday 18/12/2011, 08:38
בן ,
ברוך הבא חזרה :up:

בהצלחה בפרוייקט החדש!
ותהנה מהדרך...

תלמד , תדמיין , תבצע

ראובן
Sunday 18/12/2011, 08:46
אתה יכול לקרוא כאן על שיטת קורלין זוכט: http://zeovit.com/forums/showthread.php?t=10354

בןרייס
Sunday 18/12/2011, 10:23
בן ,
ברוך הבא חזרה :up:
בהצלחה בפרוייקט החדש!
ותהנה מהדרך...
תלמד , תדמיין , תבצע

תודה ניסו! עברתי גם קצת על תמונות שלך, מאז ומתמיד אהבתי את היצירות שלך, אני רואה שבכל הזמן שעבר הם עדיין מדהימות.:sHa_thumb2:

אני עדיין מחכה להזמנה ממך......:?

ראובן - מה הסיבה לכך שעשית תיבת אובר פלואו חיצונית ולא פנימית?
במידה ואני עושה אותה פנימית היא מאפשרת לי להגדיל את מידות האקווריום או לחלופין חוסכת ממני כאב ראש אם למקם את התיבה בצד זה או אחר. בנוסף היא צורכת קידוח בתחתית שאני לא כל כך אוהב את הרעיון. יש גם את בעיית הניקיון והשמירה על התיבה הזו שכאשר היא חיצונית זה כנראה יותר נוח ולא דורש הירטבות מלאה.
מה היו השיקולים שלך לתיבה חיצונית?
בכלל כל אחד שיכול לתת לי את השיקולים של בעד או נגד, זה יעזור.

אלי הרפז
Sunday 18/12/2011, 11:15
עם תיבת אובר פלו חיצונית האק' נראה יותר טוב מבחינה אסטטית
ולא תופסת מקום,
לגבי תיבה חיצונית וקידוח בתחתית אתה יכול להסיר דאגה מלבך.
לגבי ניקיון התיבה,מעולם לא ניקיתי את התיבה (לא הפנימית שהיתה לי ולא החיצונית)

בהצלחה:up:

מיכה גינטר
Sunday 18/12/2011, 14:02
עם תיבת אובר פלו חיצונית האק' נראה יותר טוב מבחינה אסטטית
ולא תופסת מקום,
לגבי תיבה חיצונית וקידוח בתחתית אתה יכול להסיר דאגה מלבך.
לגבי ניקיון התיבה,מעולם לא ניקיתי את התיבה (לא הפנימית שהיתה לי ולא החיצונית)

בהצלחה:up:
:up:
בעיקר חשוב למקם במקום נח לגישה.

mga345
Sunday 18/12/2011, 17:02
תיבת אוברפלו חיצונית עדיפה לדעתי מכל בחינה.

- אין שום בעיה בקידוח בתחתית התיבה.
- תיבת אוברפלו בתוך האקווריום זה דבר מכוער, לא טבעי, צובר אצות ולכלוך ודגים יכולים לקפוץ אליה.
- תיבת אוברפלו חיצונית אינה מקבלת תאורה וחוץ ממים לא עובר בה כלום. ניתן אפילו לכסות אותה בלוח פלסטי.

בעקרון, אין שום צורך בתחזוקה לתיבת אוברפלו חיצונית וגם אין שום צורך לשים בה דברים.

אם יש לך בעיה שהתיבה החיצונית תגזול מאורך או רוחב האקווריום אז תיבת אוברפלו פנימית תגזול את אותו הנפח אבל בתוספת הצורך העיצובי (בד"כ) להסתיר אותה ע"י סלעים וכד'.

בסיכומו של דבר, הכי טוב זה תיבה חיצונית.

* באקווריום הקודם היתה לי תיבת אוברפלו פנימית ובנוכחי יש לי חיצונית. ההבדל עצום.

ראובן
Sunday 18/12/2011, 19:53
תודה ניסו! עברתי גם קצת על תמונות שלך, מאז ומתמיד אהבתי את היצירות שלך, אני רואה שבכל הזמן שעבר הם עדיין מדהימות.:sHa_thumb2:

אני עדיין מחכה להזמנה ממך......:?

ראובן - מה הסיבה לכך שעשית תיבת אובר פלואו חיצונית ולא פנימית?
במידה ואני עושה אותה פנימית היא מאפשרת לי להגדיל את מידות האקווריום או לחלופין חוסכת ממני כאב ראש אם למקם את התיבה בצד זה או אחר. בנוסף היא צורכת קידוח בתחתית שאני לא כל כך אוהב את הרעיון. יש גם את בעיית הניקיון והשמירה על התיבה הזו שכאשר היא חיצונית זה כנראה יותר נוח ולא דורש הירטבות מלאה.
מה היו השיקולים שלך לתיבה חיצונית?
בכלל כל אחד שיכול לתת לי את השיקולים של בעד או נגד, זה יעזור.

הסיבה שלי היתה אסטטית בלבד.

היו לי מיכלים עם תיבה פנימית (בפינה העליונה) ועם תיבה גדולה בצד עם קדח תחתי. הכל עובד בלי שום בעיה.

תיבה פנימית שוברת את המראה המלבני של המיכל. ולכן העדפתי תיבה חיצונית. התיבה כמובן לא בנויה לכל האורך של המיכל וגם לא לכל העומק שלו.

בתיבה פנימית אתה יכול להרוויח עוד מרחב בתוך המיכל.

בןרייס
Sunday 18/12/2011, 20:19
אוקי, תודה לכל העונים.
מה המידות המומלצות לתיבת אוברפלאו לאקווריום המיועד שלי?
אני אזכיר, 150 אורך , 90 רוחב , 65 גובה.

רועי1982
Monday 19/12/2011, 07:11
בן, אתה תמיד יכול לבנות גוף לד לבד. יש אפילו פה באקווה מספר עצים בנושא.

נכתב מהסלולרי שלי

amfri
Monday 19/12/2011, 07:51
במיכל הגובה 65 ס"מ תאורת הt5 תהיה חלשה בחלק התחתון של המיכל .
אם אתה מתכנן גוף תלוי ולא מונח על הזכוכית התאורה תהיה חלשה אפילו יותר.
תבדוק אפשרות של שילוב T5 ולדים או מטאל וT5 .

מיכה גינטר
Monday 19/12/2011, 08:03
תיבת האוורפלו אני ממליץ אורך 40 ס"מ רוחב 15 ס"מ גובה 30 ס"מ קדח 50 מ"מ ומובן חיצוני.
לגבי התאורה, גם T5 יעשו את העבודה בגובה 65 ס"מ מאחר וגובה המים יהיו 60 ס"מ בלבד.
מידות המכל הן אידיאליות לדעתי.
רצוי שהמכל יהיה ללא חיזוק אמצע.

בןרייס
Monday 19/12/2011, 09:22
בן, אתה תמיד יכול לבנות גוף לד לבד. יש אפילו פה באקווה מספר עצים בנושא.

רועי , כמובן, אבל יש לי מספיק ידע ללמוד ולהשלים לגבי מלוחים שאין לי רצון להיכנס כרגע לעוד התעסקות של בניית גוף.

במיכל הגובה 65 ס"מ תאורת הt5 תהיה חלשה בחלק התחתון של המיכל .
אם אתה מתכנן גוף תלוי ולא מונח על הזכוכית התאורה תהיה חלשה אפילו יותר.
תבדוק אפשרות של שילוב T5 ולדים או מטאל וT5 .

למיטב הבנתי, 60 עומק עדיין נותן חדירה כמעט אידיאלית של האור. אם נוריד מזה 5 מ"מ שבהם נמצא גובה המים + גובה החצץ אלמוגים + גובה של מינימום סלע עליו מונח האלמוג נגיע לזה ששוב, למיטב הבנתי גם גובה 70 יהיה טוב. מה גם שאני לא מתכוון להניח SPSים בגובה 0, כמעת בכל מצב אפשרי הם יהיו מונחים בגובה של מינימום 5 מ"מ מהקרקעית, מכסימום אם הגדילה לא תהיה טובה, נעלה אותם כמה מילימטרים למעלה.

תיבת האוורפלו אני ממליץ אורך 40 ס"מ רוחב 15 ס"מ גובה 30 ס"מ קדח 50 מ"מ ומובן חיצוני.
לגבי התאורה, גם T5 יעשו את העבודה בגובה 65 ס"מ מאחר וגובה המים יהיו 60 ס"מ בלבד.
מידות המכל הן אידיאליות לדעתי.
רצוי שהמכל יהיה ללא חיזוק אמצע.

מיכה, מה השיקול של מידות תיבת האובר פלואו? למה לא ארוך יותר, בסגנון ה 75 נניח במקום ה 40? האם לא שווה לעשות עוד קדחים כמו קדח חזרת מים (בסגנון של מה שראובן עשה).

איפה אפשר לקנות מסרק מתאים? ומה השיקולים ביצירת מסרק כזה?

מה דעתך על גובה 70 , כאשר אני מסתמך על הנתונים שאותם נתתי ל - amfri כאן בהודעה.

מה גובה המיכל שלך?

עוזי.פ.
Monday 19/12/2011, 09:33
מצטרף לדעת החברים לגבי התאורה:
(T5)
עומק 60 יפה ויזואלית והתאורה אפקטיבית+ !

אורן מרקוס
Monday 19/12/2011, 18:43
אני גם מצטרף להמלצה של 60 ס"מ עם T5 :up:

לגבי המסרק בונה האקוריום יכין לך :up:

ראובן מוסקוביץ
Monday 19/12/2011, 19:36
בן,שלום.
גם אני ראובן,אבל אחר,מעט שפוי יותר מהקודם...נעים מאוד!

ראשית תיבת אובר פלואו חיצונית ללא שום ספק, וחלילה לא אחרת!

לגבי מידות התיבה,או במדויק יותר אורך המסרק,הבחירה של המידה תהיה תלות של החלטות שתצטרך לקבל

אני אסביר...(אני שם כרגע את הברז על צינור הירידה בצד ואת קוטר הצינור)

תראה,ראשית תתצטרך להחליט איזה משאבה תחזיר לך את המים למיכל,ואז תהיה חייב שאורך המסרק והמרחק בין השיניים יוכל להעביר את נפח המים העולים פי שלוש בערך,אבל זה יהיה תלוי בגורמים נוספים שאפרט למטה.

אחרי שעברת את השלב הזה,מגיע השלב שתצטרך להחליט אם אתה רוצה הפרש גובה מים בין המיכל לבין התיבה
(לדעתי,ככל שההפרש גבוה יותר תקבל מפל אפקטיבי יותר במשיכה של ליכלוך מפני המים וגם כמה ס"מ מתחת)

עכשיו,ככל שהמסרק יהיה קצר וצפוף יותר והמשאבה חזקה יותר,תקבל את המפל הגבוה יותר,למה,מהסיבה שבאורך לא תוכל להעביר את כמות המים אבל בגובה\לאורך החתך כן.
וכך המים יטפסו עד שהמסרק יוכל לפנות את נפח הפיצוי של המשאבה...רק קח בחשבון שזה קצת מרעיש(אבל יש לי גם לזה פיתרון)

כמובן שאם תבחר במסרק באורך של מטר,ומשאבה חלשה תקבל מפל נמוך,או אפילו גובה מים זהה בין המיכל לתיבה

מה שלדעי פוגם בפינוי הרחף במיכל.

במקרה ובחרת באפשרות הראשונה(עם ההפרש הגבוה) פה גם יכול להכנס הברז בצינור שיכול לתת גובה מים שווה
אבל חשוב שהתיבה תהיה גדולה מספיק...

אני מקווה שהצלחת להבין אותי,יכולת הריכוז שלי שאופת כרגע לאפס,יום ארוך מאוד...

ראובן מוסקוביץ
Monday 19/12/2011, 19:48
דבר נוסף, את תיבת האובר פלוא תעשה בגובה של מחצית מגבוה המיכל שלך,
ותעשה צינור ירידת מים דורסאו אחד בגובה 10 ס"מ מריצפת התיבה(כן שיהיה טבול ב20 ס"מ מים),ואת צינור הגיבוי תעשה שיהיה בגובה שתי ס"מ נמוך ממגובה המיכל\המים...תקבל מערכת שקטה שלא חלמת..

אני כנראה הולך להחליף את התיבה שלי לכזו...

וכמובן,כל מה שכתבתי נכתב מתוך מחשבה והבנה שלי...לא חובה לאמץ!

ראובן
Monday 19/12/2011, 19:58
חוץ מהקטע שראובן אמר שהוא שפוי, אני מסכים עם כל מילה.

בןרייס
Monday 19/12/2011, 21:21
עוזי , אורן,
הרבה מאוד אנשים אכן אומרים כאן את אותו הדבר, אך אף תשובה אינה מנומקת.
לפי גובה מים אידיאלי, אם אני לא טועה זה בין 50-60 , גם גובה אקווריום של 70 יענה על הדרישות.
אשמח לפרוט למה בדיוק אתם ממליצים לי להוריד את הגובה (מלבד כמובן נוחות עבודה שאת זה אני מבין).

בן,שלום.
גם אני ראובן,אבל אחר,מעט שפוי יותר מהקודם...נעים מאוד!

לאחר שעשינו הכרות + ראובן מש"ש נתן את הערתו, תרשה לי להדביק לך את השם ראובן חש"י. (חושב ששפוי יותר)

חוץ מהקטע שראובן אמר שהוא שפוי, אני מסכים עם כל מילה.
גם כאן ראובן, לאחר שהודת במפורש, הרשלי להדביק לך את השם ראובן מש"ש (מודה שאינו שפוי)

:lol::clap5:
הכל בצחוק כמובן......

רחש"י , רמש"ש , לעניינו.
לפי מה ששניכם טוענים, לפני שאני מחליט מה תהיה תיבת האובר פלואו שלי, עלי להחליט באיזו משאבת העלאה אשתמש. אם כן, מה אתם ממליצים? מה השיקולים לכאן או לכאן ועל איזה מחירים מדובר?
קיבלתי המלצה על משהו ... 11,000. לא זוכר את הדגם, אבל אני בטוח שחיים יוכל להרענן את זכרוני בקרוב.
אז מה אתם ממליצים ומדוע?

Oz
Monday 19/12/2011, 21:51
בן,
כפי שאמרתי לך כשנפגשנו, בכל הנוגע לסוגיית גובה המיכל, מעבר לנוחות (וחוסר נוחות בתפעול כשמתגלה בהמשך, יכולה להוציא את כל המיץ מהסיפור) הגובה שיקבע הוא נגזרת ישירה של סוג התאורה בה תבחר.
במידה ותבחר ב - T5, אני ממליץ בחום לא לעבור את גובה ה - 65 ס"מ (ולדעתי האישית, לא לעבור את ה - 60).
אם תחליט ללכת על גבהים גבוהים מזה, אני חושב שמטאל תהיה התאורה הנכונה.
אני לא מאמין באמירה בסגנון "אני אגדל SPSים רק באמצע המיכל ומעלה... ו - LPSים במרכז ומטה, כך ש - T5 יכול להספיק ל - 70 גובה".
לא אתה ולא אני יודעים מה תחליט לעשות אחרי שהמיכל ירוץ, והדבר האחרון שתרצה להבין, זה שלא תוכל לשים אלמוגים מסויימים באזורים מסויימים בגלל מגבלות התאורה.
תשאיר את כל האופציות פתוחות ואל תגביל את עצמך בשלבי התכנון.
אם זה אומר "שתתפשר" על גובה המכיל, תתפשר.
דעתי האישית, שזו בכלל לא התפשרות. ריף אלמוגים זה לא אקווריום מתוקים והגובה הוא לא פקטור להצלחה או ליופי. אתה לא מגדל חומת ברלין של סלעים ולכן המרחב של אורך רוחב הוא הדבר הרלוונטי והמשמעותי בסיפור. לא הגובה (כמובן שהכל זה עניין של טעם). המלצה שלי, שוב, גובה 55 גג! מעבר לכך, החלטה ושיקול שלך נטו.

לגבי משאבת העלאה,
גם כאן, קודם כל תחליט מה הציוד שהמשאבה תזין ובאיזו שיטה תעבוד...
האם יהיה מקרר / מחליף חום צמוד למיכל או אחד מהם שימוקמו מחוץ לאזור האקווריום?
האם יהיו ריאקטורים במערכת (זיאוליט / פחם / ביו פלטס / פוספט ריאקטור וכו')?
האם אתה רוצה משאבה אחת שתריץ את כל המערכת או מספר משאבות?

המשאבה שהמלצתי לך עליה היא לגונה 11,000 ל/ש. לא יודע אם יש לגונות בהספק גבוה... תבדוק.
כמובן שיש משאבות רד דרגון (יקר כמעה), דלטקים למינהן ואף פאן.
תבדוק ספסיפיקציות של כל אחת, הספקים וצריכת חשמל ותבחר בזו שתענה על כל הצרכים שציינתי קודם לכן.
בהצלחה,

Oz

עוזי.פ.
Monday 19/12/2011, 22:15
בהמשך למה שציין חיים:
משאבת העלאה:
לגונה וריף אוקטופוס: טובות אמינות מחיר שפוי.
דלטק: מעולות חרישיות ויקרות.

לגבי צריכת החשמל המלצתי הכללית ונכונה גם לגבי משאבת העלאה:
תצרוכת חשמל צריכה להיות פקטור מרכזי בבחירת ציוד !

לגבי ספיקה של המשאבה והאם להעדיף אחת או שתיים:
שוב: חשב את צריכת החשמל בשתי האופציות
(יש יתרון מסויים לשימוש ב2 משאבות והוא גיבוי במקרה תקלה)
(כמובן שאפשר ורצוי להחזיק משאבה נוספת בבית לגיבוי)

עוזי.פ.
Monday 19/12/2011, 22:19
נ.ב.
קבל ח"ח על אופן שאלת השאלות,
הגוררות תשובות עיניניות
והמפרות גם את החובבים הותיקים.

(מסתבר שגם לשאול צריך לדעת איך ומה ...)

:up:

ראובן מוסקוביץ
Tuesday 20/12/2011, 07:02
בן,לעניין גובה המיכל והתאורה,אני עם חיים
אין לךמה לחפש במיכל גבוה יותר מ60 ס"מ,מה שלטעמי גם 50 יפה יותר...

לעניין המשאבה,אם אתה חושב לעבוד עם ריאקטורים ומכשירים נוספים שדורשים הזנה,אז תבחר במשאבה גדולה וחיצונית

תחבר אותה למניפוד,ולפחות על שתיים שלוש יציאות תחבר מד ספיקה כזה וברז סכין

http://www.scope.co.il/catalogue/group/1004/nameblock/Flow-Meter

כך תמנע לעצמך בעיות של שקילה וחישוב נפח מים,כמו בשיטה שלא רצו לקבל אותי לעבוד איתה....

סורי,זה הלינק עם הספיקות והמידות...

http://www.scope.co.il/catalogue/group/1004/nameblock/Flow-Meter/view/2

amfri
Tuesday 20/12/2011, 08:01
בתאורת T5 אני לא ממליץ לך לעבור את ה-60 ס"מ ובטח ובטח לא ללכת לכיוון ה-70
כמובן שנלקח בחשבון גובה המצע וגובה מפלס המים.
בתאורת T5 יש לקחת בחשבון גם את איכות הנורות ,איכות גוף התאורה צ'וקים רפלקטורים
האם יש קירור אקטיבי לגוף (בעזרת מאווררים) וצפיפות הנורות.
לגוף ברוחב 90 תצטרך לפחות 12 נורות בהנחה של 6 ס"מ רוחב רפלקטור תקבל כיסוי של 72 ס"מ.
אם אתה רוצה לעלות בגובה לכיוון ה-70 ס"מ לדעתי תעבוד 2 מטאל 400 וואט ועוד 4-6 נורות
t5 שיתנו חדירה טובה וגם פיזור אפקטיבי יותר למיכל הרחב.

מאחר ואתה הולך על מערכת גדולה הייתי מציע לך לא למהר תקרא גם פוסטים של הקמות
מאתרים מחו"ל .

מיכה גינטר
Tuesday 20/12/2011, 20:02
רוב חברות שמייצרות משאבות נותנות נתוני ספיקה של גובה מול ל\ש.
בדרך כלל רצוי שסיבוב המים סאמפ<> אקווריום יהיה 4-6 פעמים בשעה.
מכאן שתכפיל את כמות המים במספר המחזורים(כולל מה שעובר במקרר) ותקבל את גודל המשאבה שתצטרך.
הזרימות בתוך האקווריום מושגות ע"י משאבות גלים שעושות זרימות רנדומליות.(מאד חשוב לאלמוגים)
הפורקים ברובם מופעלים עם משאבות שבאות מובנות בהם.

בןרייס
Thursday 05/01/2012, 08:58
שלום לכולם!

לאחר שלא עדכנתי כאן מספר ימים (טוב נו... שבועות :roll:)

אני אתן עדכון קצר על המצב.

לאחר שהייתי אצל מספר חובבים וכבר גיבשתי דעות פלוס מינוס נתקלתי רק בבעיה אחת גדולה.
בכדי לעשות אקווריום כמו שצריך , צריך לעשות קצת תשתיות כגון חשמל ניקוז וצנרת למחליף חום.
את כל זה תכננתי לעשות במשרד ולהחזיק שם את המערכת למשך שנה וחצי. לאחר מכן המערכת הייתה אמורה לעבור לדירה חדשה שתכננתי לקנות. הבעיה כאן היא שבעצם אני סתם עושה עבודה ומחורר קירות + יוצר חיבורי חשמל שלאחר התקופת מעבר הזו , ישארו לי מול העניים כל יום ללא שימוש ויכערו לי את המשרד. בנוסף לזה אני גם מוגבל מבחינת מידות וגודל עקב זה שיש לי את המיקום הספציפי כבר שאם אעשה במשרד אז בו האקווריום ישב.

לאחר התלבטויות לא קטנות החלטתי את הדבר הבא....
לנסות לקנות בית כבר עכשיו. בזמן הזה שלא היגבתי כאן, זו הייתה עיקר ההתעסקות שלי.
ברמת העיקרון כבר יש כיוון למה שחיפשתי ומדובר על חצי דונם עם בית קטן שדורש שיפוץ.
במידה והעסקה תצא לפועל, תשתיות האקווריום יותאמו כבר בשלב השיפוץ והאופציות יגדלו.

מצטער על ההעלמות הפתאומית באמצע הדיון, חזרתי לכאן להגיד שלא נעלמתי. עם המחשבות על האקווריום המוח התחיל לעבוד שעות נוספות ולאחר הרעיון הזה, עד שהוא יתממש או לא יתממש, אני מתעקב עם הפרוייקט עצמו. מקווה שתקבלו בהבנה.

עכשיו שאלה - האם זה שאני רוצה לבנות ריף ובגללו אני מחליט שאני אקנה כבר וילה בכדי שיהיה לי יותר נוח למקם ולהתאים אותו, זה אומר שאני צריך טיפול :hair: ??

שבת שלום,
בן

גיל שרון
Thursday 05/01/2012, 09:19
בלי לרפות את ידיך, היתי מציע לך הצעה שונה- היות ונושא המלוחים חדש עבורך, כדאי לך לשקול לקנות במחיר סביר מערכת קומפלט יד שניה מחובב שמוכר אחת כזו. אפשר אפילו מע' קטנה יחסית, של 200-300 ליטר.לדעתי עדיף להתפשר בשלב ראשון על התאמה מיטבית של הציוד לצרכיך ופשוט לקנות מערכת ו"לקפוץ למים הקרים". אחרי שתתנסה מס' חודשים תוכל להקים מע' מפוארת שתשקף את ההתנסות שלך. את המע' המשומשת תמכור, בהפסד כספי מסוים. לדעתי- אין תחליף להתנסות וחבל להשקיע 30,000 ש"ח (לדעתי- יותר) ואח"כ להצטער על דברים שקנית או שלא קנית. עדיף להשקיע כמה אלפי שקלים, שחלקם יחזור אליך במכירה עתידית של המע' הראשונה.
מקווה שעזרתי לך.

חוזר על עצתי. לפני שאתה קונה בית במאות אלפי עד מיליוני שקלים.... תעשה ריף קטן שיעלה לך מאות עד אלפים. בסוף התחביב לא ימצא חן בעיניך ותהיה סתם תקוע עם וילה מיותרת:hair:

ראובן
Thursday 05/01/2012, 10:10
אחלה. שיהיה לך בהצלחה.

ניסו.פ
Thursday 05/01/2012, 14:25
בן תיבנה לי ננו ריף....עם בית כמובן
:hair:

בהצלחה !!

Oz
Thursday 05/01/2012, 14:35
קונה בית בשביל שיהיה איפה למקם את האק'...
אתה לא צריך טיפול... הוא פשוט לא יעזור לך... :wink:

Oz

עוזי.פ.
Thursday 05/01/2012, 15:01
בהצלחה !

וזה אומר שאתה נשאר עם המידות שחשבת עליהן בתחילה ?

בןרייס
Thursday 05/01/2012, 19:51
גיל, ניסו, חיים ,
קרעתם אותי מצחוק פשוט.... ישבתי במשרד ואשכרה צחקתי כשקראתי את מה שרשמתם :rotflfx2:

תודה רבה לכולם על האיחולים, מקווה שבאמת יצא לפועל, זה מורכב ביותר הדבר הזה :banghead2:

עוזי, כנראה שזה יהיה הכיוון של המידות שלי אם כי אני תמיד נוטה להגדיל את הנפח ואני לא יודע אם אני יעמוד בפיתוי.
בכל מקרה , פורק מתאים כבר רכשתי והוא יתאים לי גם לנפח של 1500 ליטר אם ארצה.

roiy
Thursday 05/01/2012, 23:49
בכל מקרה , פורק מתאים כבר רכשתי והוא יתאים לי גם לנפח של 1500 ליטר אם ארצה.

אל תתן לפורק לעצור אותך :wink:

הוא יתאים גם ל 2000 - 2500 ליטר (הצהרת יצרן עד 800 גלון) :up:

אביעד
Friday 06/01/2012, 01:20
אני רק מחכה לראות.
שלא תרד ההתלהבות ושתמיד ישאר לך כוח בסוף היום לעדכן:up:

or171
Sunday 19/02/2012, 17:08
תתנחם..כשהלכתי לראות בתים אחותי ניסתה לשכנע אותי לקנות אחד בבניין שלה, בהתחלה לא רציתי לשמוע על זה כי חשבתי שאצא מפ"ת, אבל אחרי שראיתי את החדר הפנוי שיש לי צמוד לגב הסלון שגם קרוב יחסית לאמבטיה כבר ראיתי איך אני נכנס לדירה ורואה ישר את הקיר עם האקווריום ופשוט צלצלתי לעורכת דין שלי עוד לפני שאמרתי להם שלום:yeah:

שיהיה בהצלחה בהמשך, אני מתעדכן-אני לומד מפה הרבה מכיוון שאני הולך לפתוח עץ דומה האמת גם מבחינת הגדלים(קצת קטן יותר) והן מבחינת התקציב..רמת הידע והניסיון שיש לי מההתרשמות שלי די דומה לשלך גם אני מגיע מתחום המתוקים ללא כל זיקה למלוחים וגם אני הלכתי לאיבוד בין האובר פלואו השימוש בלולאות שעשה אלי וכד' .

ישר כח
אור.

בןרייס
Sunday 21/07/2013, 08:00
שנה וחצי חלפה לה מאז והתחלתי קצת להזיז את העניינים ולחקור את נושא המלוחים.
לצערי, לאחר שהבנתי כמה נקודות בעיתיות על אקווריום מלוחים גדול, נאלצתי לבנתיים לדחות את הפרוייקט :cry3:. עדיין יש לי פורק חלבונים של בבל קינג שמתאים למה שאבנה בעתיד, התשוקה והתכנון לא ירדו. ברגע הראשון שהתנאים המתאימים יאפשרו את זה הפרוייקט יחזור לחיים.

עם זאת, היום אני חוזר אליכם עם חיזוק נוסף של חברתי היחסית טרייה, שכמוני מאוהבת במלוחים. ביחד, החלטנו להחזיר את הפרוייקט לחיים. אך לפני שנקפוץ לאקווריום הגדול ומכיוון שהתנאים אליו טרם הבשילו, החלטנו ללכת על אקווריום קטן יותר + לקבל יעוץ צמוד יותר שיתן לנו את הבסיס.
קנינו אקוורים קומפלט של 375 ליטר. עם כל הציוד הבסיסי הדרוש להתחלה עם המלוחים. את האקווריום נרכיב השבוע ונתחיל הרצה שלו במשך כחודש .
האקווריום הזה יהיה לצורך השתפשפות ולמידה ובעזרתו יהיה קל יותר, לעשות לאחר מכן פחות טעויות כשהמפלצת תגיע :)
בהמשך אעלה תמונות ואשתף כאשר יהיה מה לשתף. תרגישו חופשי לטפפ כשבא לכם אני תמיד שמח לשמוע טיפים מחובבים מנוסים.

יאללה, לעבודה! :clap5:

מטי
Sunday 21/07/2013, 14:28
יופי של גודל להתחיל איתו ולהשתפשף עליו.
להיות "עדינים" עם איכלוס הדגים,
העיקר עכשיו זה לשמור על יציבות המערכת ולהתחיל לקבל תחושות מה אתם אוהבים ולמה נמשכים יותר ולמה פחות (דגים/אלמוגים רכים/אלמוגים קשים/חסרי חוליות)

בןרייס
Sunday 21/07/2013, 15:06
האמת שהכיוון כבר ידוע. ללא ספק ה SPSים הם היעד. ואישית אני חולה על חסרי החוליות. הדגים הם כרגע לא העיקר למרות שללא ספק הם מוסיפים לאווירה.
כמובן שבכדי להגיע לשם, נעבור גם את האלמוגים הרכים וגם קצת טיפול בדגים. נראה לי שזה שלב שכל חובב צריך לעבור להכיר ולהתנסות בו.

מה שעומד לפני שאני רואה ריף אלו שני הלינקים הבאים -

http://www.youtube.com/watch?v=uKCLuIYBx30
http://www.youtube.com/watch?v=tAvUVcJpaD0

ללא ספק זו השאיפה...

מטי
Sunday 21/07/2013, 16:32
האמת שהכיוון נשמע נכון - ריף SPSים בשילוב עם חסרי חוליות ומעט דגים זה בהחלט כיוון שיכול לשמור על איזון.
כמובן שההשקעה תצטרך להיות בהתאם ותצטרך להחליט באיזה שיטה תעבדו (קלציום ריאקטור/באלינג/תיסופים ידניים/אוטומטיים/קורלין זוכט.... רשימת האפשרויות עוד ארוכה)

בןרייס
Monday 22/07/2013, 11:09
על השיטה עדיין לא נתתי את הדעת, נכון לעכשיו אני רוצה קצת להכיר ברטוב יותר את הבסיס.
כרגע הידע וההבנה שלי הם מאוד בסיסיים ולכן קשה לחשוב כרגע האיזו שיטה ארצה לעבוד.

אני יכול להגיד שיש לי את הרצון להשקיע בציוד הטוב היעיל והאוטומטי יותר בכדי להשיג את המטרה. נכון לעכשיו אני לא יודע איזו מהשיטות עונה בצורה הקרובה ביותר לרצון שלי.
כנראה שלאט לאט נצטרך לשאול את עצמנו את השאלות האלה ולענות גם עליהן.

אביעד
Monday 22/07/2013, 12:14
הייתי יכול להמליץ לך על חמישה סרטונים מצויינים, אבל אני משוחד:hair:

בןרייס
Monday 22/07/2013, 12:59
תמליץ... תמליץ... אני אשתדל לראות אותם בצורה אוביקטיבית :)

גיל שרון
Monday 22/07/2013, 16:06
אחרי שקיבלת את המלצתי הקודמת :lol: אני מרשה לעצמי המלצה נוספת-

שכח כרגע מ SPS. הדרישות שלהם - רמות נוטריינטים נמוכות ביותר, תאורה וזרימות חזקות מאוד, תובעניות מדי לחובב טרי.
לך על רכים ו LPS.
היתי מוותר גם על חלק ניכר מחסרי החוליות כמו כוכבי ים, למשל, שלא שורדים ברובם. אין בעיה עם נחשונים ושרימפים.

וכמובן- קודם כל סייקל כמו שצריך.

בןרייס
Monday 22/07/2013, 22:33
תודה גיל, זו בהחלט התוכנית. להשתפשף על קטן ולהמשיך בגדול.
מה גם שכרגע כל המיוחדים כמו כוכבים, קיפודים וכל אלה עוד לא מעניינים אותי כל כך.
אני עדיין בהתחלה ומתלהב מהזאונטידים :)
עם הניסיון, אתקדם גם באיכות וקושי האלמוגים.

אביעד
Monday 22/07/2013, 22:48
בהצלחה.

בןרייס
Friday 13/09/2013, 17:45
קצת עדכונים...
האקוורים סיים את ההרצה שלו.
היום נעשו כמה בדיקות.

אמוניה- היה מאופס
לניטרט היו שני תוצאות...:confused:
שניהם נעשו בערכת JBL
הראשונה ישנה מאוד - לפחות מלפני 4 שנים לדעתי אפילו יותר. הניטראט שם עמד על 20 (ככל הנראה - עקב הקושי בקריאת הצבעים)
השניה שנקנתה לפני כמה ימים הראתה תוצאות בין 5-10 עם נטייה רצינית ל 5.
כמובן שאני מתייחס לערכה השנייה שהיא החדשה יותר.

עם זאת, הייתי שמח לשמוע איזה קריאה סבירה יותר מבין השתיים.

בדקתי גם PH - הוא עומד על משהו בסגנון של 8.5

נכון לעכשיו כך נראה האקוורים -

הצד הקידמי -
http://www.aqua.org.il/forums/picture.php?albumid=2358&pictureid=21038

הצד הימני -
http://www.aqua.org.il/forums/picture.php?albumid=2358&pictureid=21037

והצד שפחות מסתכלים בו - השמאלי -
http://www.aqua.org.il/forums/picture.php?albumid=2358&pictureid=21036

הסאמפ -
http://www.aqua.org.il/forums/picture.php?albumid=2358&pictureid=21035

התוכנית המקורית היא כזו -
להביא שני קלארקים + שושנה.

עם זאת, מכיוון שאני מחפש דברים שידהימו וכרגע לא מצאתי שושנה כזו אז עד שאמצא אני מביא
כמה זאונטידים לאחר יום כיפור.
בנוסף, לצערי אני חם על פטריית ריקרדיה מהסוג עם העיגולי הזרחניים -
http://de.wikipedia.org/wiki/Datei:Ricordea-Florida_1.jpg

אני משתמש במלח של רד סי - קורל פרו - למיטב הבנתי יש בו את כל החומרים שהאלמוגים צריכים (לפחות בהתחלה עד שהם צורכים אותם)
יש מקרר של 1/2 של הילאה שפועל ומשאיר לי את המערכת על בין 24 ל 26 מעלות

מה דעתכם?
האם ישרדו עם הערכים הקיימים ? האם יש עוד דברים שאתם ממליצים לי לבדוק?
מה השלב הבא לדעתכם? על מה אני צריך להסתכל בתקופה הקרובה?

תודה מראש על התשובות וצום קל לצמים :)