צפה בגרסא המלאה : שאלה לגבי שימוש בנירוסטה 316

nisimic
Saturday 27/08/2011, 19:46
שלום ושבוע טוב,

האם מותר להשתמש בנירוסטה מסוג 316 בשימוש ממושך וקבוע באקווריום מים מלוחים.

נאמר לי וכן ממה שקראתי שהנירוסטה הזו (שלא כמו הנירוסטה מסדרת 200 שהינה נפוצה יותר) הינה עמידה ביותר, לדוגמא: ל- 316 יש תקן FDA לכלים לחדרי ניתוח וכן למערכות חימום וקירור למזון.

ובעצם שאלתי, במבחן התוצאה לאורך זמן, אם הנירוסטה לא מחלידה כלל אז זה בסדר? או שמעבר לכך היא עלולה לשחרר חומרים רעילים למים?

תודה, נסים.

ניסו.פ
Saturday 27/08/2011, 19:58
אין שיחרור רעלים :up:
אין שום נירוסטה שמחזיקה במי ים לא 316 לא SMO ולא סופר דופלקס
שמחזיקים יותר מ-316 (אמיתי ולא זיוף....)
הכי טוב זה PVDF

nisimic
Sunday 28/08/2011, 00:43
הכי טוב זה PVDF

היי ניסו, שבוע טוב!

אודה להסבר נוסף לתשובתך - "אין שום נירוסטה שמחזיקה במי ים לא 316 לא SMO ולא סופר דופלקס שמחזיקים יותר מ-316 "

1. אני מבין שנירוסטה 316 אמיתית היא אכן מאוד עמידה - לא יהיה שחרור חומרים/ רעלים למי ים.
2. עדיין, גם אם מדובר בנירוסטה 316 אמיתית, היא עדיין תיאכל (חורים?) לאורך הזמן? (כמה זמן? מדובר בהרבה מאוד שנים?)
3. אודה לך אם תוכל להרחיב עוד קצת בעניין - אני מבין מתשובתך שיש סוגים שונים / רמות שונות גם בתוך ה- 316? מה הדירוג שלהן ומה אפשר להשיג בארץ?

בתודה, כול טוב והרבה שקט באזורכם ובכלל, נסים.

ניסו.פ
Sunday 28/08/2011, 13:27
316 איכותי מחברה איכותית כגון אמלט ולא סיני תחזיק בשימוש מסיבי
לדעתי עד שנה ,במידה ואוויר מעורב אפילו פחות....הקורוזיה מוגברת.

במיתקני ההתפלה שעובדים אם נירוסטה כבר לא משתמשים עם 316
אלה עם סגסוגות אחרות יקרות מאוד שגם הם עם בעיות קורוזיה ויש צורך לתחזק
ולבדוק חורים שניגרמים עקב קורוזייה.

אם אתה לא מתכנן לעבוד עם לחץ גבוה לך על PVC

אלי הרפז
Sunday 28/08/2011, 13:56
לאיזה שימוש אתה צריך את זה?

nisimic
Monday 29/08/2011, 21:17
לאיזה שימוש אתה צריך את זה?

היי,

אני בודק אפשרות לבצע מקרר DIY, מבוסס מזגן אויר וסליל טבול (מחליף חום).

יש לי יחידה חיצונית טובה של מזגן 0.7 כ"ס ואני יכול לקבל (כמעט ללא עלות) סליל חדש מנירוסטה 316 במידות שאני רוצה (באיכות גבוהה מאוד - תוצרת פינלנד) המיועד לקרור טבול במים (מתוקים), בכדי לטבול אותו בתא ירידת המים של הסאמפ.

אם שאלת העמידות במים מלוחים הינה פתירה אזי יהיה אור ירוק לביצוע הפרוייקט.
ממה שאני מבין מניסו, התשובה לגבי העמידות שלילית.

מה לגבי ציפוי הסליל ב"שרינק" מפלסטיק? הבנתי שיש מקררים שבנויים מסליל נחושת עם ציפוי פלסטיק. נירוסטה 316 עם ציפוי כזה תהייה לבטח עדיפה.

מישהו מכיר שרינק כזה?

תודה, נסים.

ניסו.פ
Tuesday 30/08/2011, 09:38
תנסה לפרק סליל טיטניום ממקרר ישן,ישנם חברות משצפות ב-PVDF
אבל זה יקר ניראה לי...

רועי1982
Tuesday 30/08/2011, 14:52
שמעתי בעבר על אנשים שעטפו את הקצה של ה ICEPROB ב"בידוד לייטקס" (קונ...)
האם זה יכול לעזור פה?

משה
Tuesday 30/08/2011, 17:19
אם אתה רוצה לעשות את זה בצורה רצינית לדעתי רק מטיטניום

אלון.ו
Tuesday 30/08/2011, 17:46
הכי טוב זה PVDF

הרגת אותי עכשיו :)

יש מחסור עולמי בPVDF
אם בכלל מצליחים למצוא, המחיר שלו מטורף.
יש לי הזמנות של החומר הזה ל3-4 טון חומר גלם
הספק הקציב לי 200 ק"ג והוא מוכן לתת לי את זה בדצמבר

2013...

יש אבל חומרים אחרים שיכולים לקחת את הדרייק של המלוחים, חומרים פלסטיים...
PVC שהוא הכי זול
POM-C (דלרין) - שהוא חומר מעולה
PEEK - שהוא יקר ברמות גבוהות
PEI 1000 (אולטם) - שהוא איפה שהוא באמצע בין PVDF לדלרין...

הבעיה היא ליצור סליל מהחומרים הנ"ל.

מה עם סיליקון או צינורות טפלון?

avi.lavi
Tuesday 30/08/2011, 20:44
אני לא מצליח להבין מה יעזרו לו פלסטיקים למיניהם. מוליכות החום של PVDF היא סביב 0.1 לעומת SS שזה סביב 20 (W mk^-1). הפתרון צריך להיות אחר...

nisimic
Tuesday 30/08/2011, 23:51
תודה לכל התגובות והעצות, זה מאוד עוזר.

אני מנסה לבחון האם יש ציפוי (פלסטי, אפוקסי, צבע או אחר) שהינו עמיד לאורך זמן במי מלח, ואשר ניתן לישמו כשרינק, טבילה או צביעה על סליל הנירוסטה, לפני או אחרי הכיפוף שלו לסליל.

החומר האופטימלי צריך להיות כמובן גם בעל מוליכות חום קרובה ככול האפשר לזו של המתכת (נירוסטה).

בעקרון נכון שמוליכות החום של פלסטיקים למיניהם גרועה לעומת מתכות, אולם למיטב זכרוני משיעורי הכימיה בתיכון ובאוניברסיטה (מזמן...) יש להביא בחשבון גם את מסת החומר ועוביו.

מכאן שאם מדובר בציפוי דק ובעל מסה כוללת קטנה (יחסית למסת סליל הנירוסטה), ההשפעה הרעה שלו על נצילות הקירור תהיה גם היא קטנה יחסית.

הבנתי שמקררים יעודיים מסויימים מיוצרים עם סליל נחושת עם שרינק פלסטי והם עדיין עובדים היטב (יכלו כמובן לעבוד באופן יעיל יותר ללא הציפוי, אבל יש הפרש משמעותי בעלויות הייצור?)

אשמח לעצות, תגובות והערות נוספות בעניין וכמובן נסיון שהיה לכם.

תודה, נסים.

אלון.ו
Wednesday 31/08/2011, 00:11
אתה יכול לעשות ציפוי אלקטרוסטטי של המתכת, ניתן לצפות בטפלון או בקרמיקה.

nisimic
Wednesday 31/08/2011, 21:21
אתה יכול לעשות ציפוי אלקטרוסטטי של המתכת, ניתן לצפות בטפלון או בקרמיקה.

היי,

יש לך מושג לגבי:

עמידות במים מלוחים לאורך זמן (טפלון / קרמיקה)?
היכן אפשר לבצע?
עלויות?
תודה נסים.

אלון.ו
Wednesday 31/08/2011, 21:37
היי,

יש לך מושג לגבי:

עמידות במים מלוחים לאורך זמן (טפלון / קרמיקה)?
היכן אפשר לבצע?
עלויות?

תודה נסים.

אני אבדוק יום ראשון שאני אחזור לעבודה.

avi.lavi
Friday 02/09/2011, 18:49
הייתי הולך על קירור באמצעות צינור כפול, טיטניום עבור מי הים, פלדת אל חלד לטובת המיים המתוקים המקוררים...
טיטניום לא כל כך יקר והפתרון הזה יספק ויספיק.

nisimic
Friday 02/09/2011, 21:35
הייתי הולך על קירור באמצעות צינור כפול, טיטניום עבור מי הים, פלדת אל חלד לטובת המיים המתוקים המקוררים...
טיטניום לא כל כך יקר והפתרון הזה יספק ויספיק.

היי,
הכוונה אינה לקרר מים מתוקים אלא לטבול סליל של צינור מתכתי (עמיד למי מלח) בתא הנפילה של הסאמפ (שבו מים מלוחים). הסליל מחובר למנוע מזגן חיצוני ומוזרם בתוכו נוזל קירור (גז) של מזגנים.
במערכת הקירור הזו הסליל בעצם מחליף את יחידת המזגן הפנימית הסטנדרטית שנמצאת אצלנו בבית לצורך קירור אויר.

1. האם ידוע לך (או למישהו) סדר גודל של עלויות צינור טיטניום שיכול לשמש להזרמת גז מזגן(קוטר 10~ מ"מ)?
2. האם צינור טיטניום ניצן לכיפוף וביצוע סליל קירור, בדומה למתכות אחרות (נחושת, נירוסטה וכו').

תודה, נסים.

avi.lavi
Friday 02/09/2011, 22:21
אני מצטער, קראתי שלוש פעמים את ההסבר אבל אני לא מבין את המשפט 'הסליל מחובר למנוע מזגן חיצוני ומוזרם בתוכו נוזל קירור (גז) של מזגנים).

לדעתי התכנון שלך בעייתי. מעבר חום אופטימלי הוא בנוזל-נוזל.
לכן, מה שאני מציע לך זה לבנות מערכת מחליף חום כפולה, אתה תקרר עם המזגן או מה שזה לא יהיה, מים מתוקים והם יקלטו את החום של המיים המלוחים דרך אותו מחליף שהצעתי לך לבנות מקודם. צינורות טיטניום בעלי דופן דקה יחסית ניתנים לכיפוף.
אם אתה לא רוצה ללכת בשיטת הניסוי והשגיאה - אתה צריך לחשב את ההספקים (טמפ' המיים המלוחים, טמפ' המיים הקרים (או הגז או מה שזה לא יהיה), זמן השהייה הנדרש (ממנו נגזרות המידות של הצינור) ) וכו'...

עלויות צינור טיטניום כמטר צינור בקוטר 2.5 ס"מ יעלה 50 דולר. לא יודע מחירים בארצנו המעוותת והיקרה כי לא בדקתי.

אלון.ו
Saturday 03/09/2011, 04:08
אני רוצה להבין משהו קטן.

אלומניום אני מניח שלא בא בחשבון בגלל נטייתו להתחמצן (תחמוצת אלומניום בטח לא טובה למי האקווריום)

אני יודע אבל שמשתמשים בנרוסטה 316 בסירות במערכת קירור מים.
מה הבעיה לעשות מערכת החלפה עם דופן נרוסטה?

והכוונה היא לא ל316 הסיני שנהיה מאוד נפוץ בשוק היום בגלל מכירו, סוחרים רציניים עדיין מביאים מתכות גרמניות ושווצריות, רק צריך לחפש טוב.

avi.lavi
Saturday 03/09/2011, 11:38
הבעיה עם אלומיניום היא בכך שמי הים מאכלים לאט אבל בטוח את האלומיניום...

אני לא מומחה מספיק גדול לקורוזיה אבל דעתי כדעתך. משיקולי עלות-תועלת אפשר לעשות שימוש ב-316

gil.
Saturday 03/09/2011, 14:03
אתה צריך לחשוב לא רק מה עושים המים לנירוסטה, אלא גם להיפך.

אני מנחש שהפתרון הזול והפשוט ביותר יהיה לצבוע באפוקסי פוליאסטר בתנור.
אתה יכול גם לחפש מישהו שיבצע ציפוי טפלון או סיליקון בטבילה.

eyali
Saturday 03/09/2011, 15:09
השימוש בטיטניום בתור מחליף חום למים מלוחים, נובע מהאינרטיות שלו במגע עם מי ים ולכן אין תחמוצות כאלה או אחרות החודרות למים שלא לדבר על הרס הצינור.

כל ציפוי על צינור הקרור מוריד בצורה משמעותית את הולכת החום שלו, מכאן פגיעה ביעילות הקרור.
קנה מחליף חום יעודי מטיטניום, ישנם סוחרים בארץ שמוכרים אותם במחירים לא כל כך יקרים בהשוואה לחו"ל.

בהצלחה

אלון.ו
Friday 09/09/2011, 10:02
השימוש בטיטניום בתור מחליף חום למים מלוחים, נובע מהאינרטיות שלו במגע עם מי ים ולכן אין תחמוצות כאלה או אחרות החודרות למים שלא לדבר על הרס הצינור.

כל ציפוי על צינור הקרור מוריד בצורה משמעותית את הולכת החום שלו, מכאן פגיעה ביעילות הקרור.
קנה מחליף חום יעודי מטיטניום, ישנם סוחרים בארץ שמוכרים אותם במחירים לא כל כך יקרים בהשוואה לחו"ל.

בהצלחה

לאחר בדיקה שערכתי על הציפויים - מצאתי את 2 האופציות הבאות -

ציפוי טפלון בהתזה מתקבל ציפוי של כ30 מקרון, ציפוי זה לא יעיל במיוחד ווהמגע בין המין לנרוסטה לא נמנע ב100%.

קיימת עוד צורה של ציפוי טפלון שנקראת http://en.wikipedia.org/wiki/ECTFE
באופן עבודה זה ניתן לבצע ציפוי של כ700 מיקרון למוצר, מבחינת מגע של מים בנרוסטה - אין
אך כמו שצויין הפרדה זו יוצרת בידוד מסויים בין העברת החום למים, מה שכן בידוד זה לא יחזק לאורך זמן ובסופו הטפלון עצמו ירד לטמפ' הרצויה, פשוט הקירור יקח קצת יותר זמן וזמן התגובה של המקרר יארך. היתרון הוא שניתן לשים מתחת לציפוי כל צינור, אפילו נחושת ללא דאגה של מגע בין המתכת למים (בערבון מוגבל!!!)

nisimic
Sunday 11/09/2011, 00:14
היי ניסו,

שאלה: כאשר ציינת את העובדה שנירוסטה 316 לא מחזיקה אצלכם במתקני ההתפלה יותר משנה - האם זה במליחות רגילה בכניסה למתקן ההתפלה או ביציאה ממנו, ששם המליחות גבוהה יותר?

אני שואל שוב, מאחר ולדוגמא במנועי סירות החלק שבו עוברים המים לשם קירור המנוע עשוי מנירוסטה 316 ומחזיק הרבה מאוד שנים, למרות שמעורבים בתהליך הקירור גם חום גבוה יותר באופן משמעותי מזה שיש לנו באקווריומים.

שוב תודה ושבוע טוב,
נסים.

316 איכותי מחברה איכותית כגון אמלט ולא סיני תחזיק בשימוש מסיבי
לדעתי עד שנה ,במידה ואוויר מעורב אפילו פחות....הקורוזיה מוגברת.

במיתקני ההתפלה שעובדים אם נירוסטה כבר לא משתמשים עם 316
אלה עם סגסוגות אחרות יקרות מאוד שגם הם עם בעיות קורוזיה ויש צורך לתחזק
ולבדוק חורים שניגרמים עקב קורוזייה.

אם אתה לא מתכנן לעבוד עם לחץ גבוה לך על PVC

eyali
Sunday 11/09/2011, 23:56
אתה מחפש לבנות לבד מחליף חום מחומר בעיתי במי ים, נירוסטה 316 במנוע מקבלת גם הגנה קתודית דרך חיבור המינוס למערכת החשמל.

אל תחפש קיצורי דרך ציפויים והגנות, מחליף טיטניום הוא היעיל והעמיד ביותר שיש למי ים.

בהצלחה

caupolican
Saturday 22/10/2011, 15:55
קובץ ישן אך שימושי
מכווה שעוזר
סליחה שזה באנגלית
אני חדש בפורום אך מכווה לעזור
במקצועי אני מומחה לטיפול במים ושפכים
שבוע טוב

caupolican
Saturday 22/10/2011, 15:56
http://www.stainless-steel-world.net/pdf/10011.pdf