צפה בגרסא המלאה : PH גבוה כתוצאה משימוש בחלוקים

M2
Saturday 10/07/2004, 00:18
שלום.
בימים האחרונים מתו מספר דגים בבריכה (דגי זהב וגופים). נכון לעכשו, רק סוג אחד שרד (5 רוזי בארב).
בצעתי בדיקות למים והתוצאות הנן: אמוניה 0, ניטריט 0, ניטראט כמות נמוכה, PH גבוה 8.4.

קרקעית הבריכה מכוסה בחלוקים (יבוא). שלפתי מספר חלוקים ושמתי אותם בכוס מים. לאחר מספר שעות ביצעתי בדיקת ה-PH למים של הכוס עם החלוקים. התוצאה הנה 8.4.

הוצאתי מיד את כל החלוקים והחלפתי 20% מים. נכון לעכשו, 18 שעות לאחר לאחר הוצאת החלוקים והחלפה חלקית של המים, ה-PH נותר כפי שהיה.

אני מעונין שמי הבריכה יהיו עם PH של מי ברז (7.6). לפי הבנתי, הדרך הטובה והבטוחה ביותר הנה החלפה של 80-90% של המים (או פחות אם אקבל המלצה כזו).
האם בדרך זו עלול להגרם נזק לבקטריות ? האם יש דרך מומלצת אחרת ?

תודה מראש
משה.

M2
Saturday 10/07/2004, 18:20
שלום.
היום יצאתי למצוא תחליף לחלוקים שהוצאתי מקרקעית הבריכה.
מצאתי שלושה סוגי אבנים: חלוקי שארם, גראנוליט ו-גראניט.

כל סוג נשטף הייטב והושם בכוס זכוכית נפרדת לבדיקת השפעתו על ה-PH של המים.
התוצאה לאחר 4 שעות: כולם העלו את ה-PH ל-8.2.

האם ישנה המלצה על בסיס נסיון על סוג/י אבן שמתאימים לדקורציה לקרקעית בריכה ושאינם גורמים לעלית ה-PH ? הם צריכים להיות חלקים על מנת שלא יסכנו את שלמות היריעה.

להזכירכם, מי הבריכה עכשו הם עם PH 8.4.
אני מעונין שמי הבריכה יהיו עם PH של מי ברז (7.6). לפי הבנתי, הדרך הטובה והבטוחה ביותר הנה החלפה של 80-90% של המים (או פחות אם אקבל המלצה כזו).
האם בדרך זו עלול להגרם נזק לבקטריות המצויות בפילטר? האם יש דרך מומלצת אחרת ?

תודה מראש
משה

ערן 5
Saturday 10/07/2004, 21:09
מה זה משנה לך מה ה-PH?

necrosis
Saturday 10/07/2004, 21:21
שלום.
היום יצאתי למצוא תחליף לחלוקים שהוצאתי מקרקעית הבריכה.
מצאתי שלושה סוגי אבנים: חלוקי שארם, גראנוליט ו-גראניט.

כל סוג נשטף הייטב והושם בכוס זכוכית נפרדת לבדיקת השפעתו על ה-PH של המים.
התוצאה לאחר 4 שעות: כולם העלו את ה-PH ל-8.2.

האם ישנה המלצה על בסיס נסיון על סוג/י אבן שמתאימים לדקורציה לקרקעית בריכה ושאינם גורמים לעלית ה-PH ? הם צריכים להיות חלקים על מנת שלא יסכנו את שלמות היריעה.

להזכירכם, מי הבריכה עכשו הם עם PH 8.4.
האם בדרך זו עלול להגרם נזק לבקטריות המצויות בפילטר? האם יש דרך מומלצת אחרת ?

תודה מראש
משה

קודם כל, טרחת לבדוק את הPH של המים לפני הוספת החצץ???
לדגי זהב לא רק שאין בעיה עם PH גבוה, אלא שדבר זה מועדף עליהם.
אני מבטיח לך שהם לא מתו מהחצץ (או לפחות מה PH).

M2
Saturday 10/07/2004, 21:38
שלום.

הבדיקה שלי כללה בידוד של האבנים בכוס עם מי ברז (ובדקתי את ה-PH מי הברז שוב).

בבדיקות של רעלים במים נמצא שהמצב תקין ואילו בבדיקת ה-PH נמצאה רמה יחסית גבוהה.

העובדה היא שדגים מתו וחייבת להיות סיבה לכך.

להלן נתונים נוספים על הבריכה: נפח 350 ליטר, שטח 0.85 מ"ר, עומק 46 ס"מ, 2 נמפאות, 3 יקינטונים, חסות מים צעירות ו-2 צמחי גדה (טליה ועוד קרוב משפחה שלו ששתול בכד חרס).

בברכה, משה.

עופר
Saturday 10/07/2004, 21:44
אולי הם מתו מחום?
מה הטמפ'?
אם הבריכה בחוץ ואני מניח שהיא בחוץ.. אז הטמפ' עלתה לשמים..

אלא אם כן היא במקום מוצל.

M2
Saturday 10/07/2004, 22:09
שלום.

הבריכה נמצאת במקום מוצל עם כשעתיים שמש בשעות הבוקר (9-11).
לא מדדתי את הטמפרטורה אבל בוודאי שהיא אינה עולה על טמפרטורת הסביבה.

בברכה, משה.

עופר
Saturday 10/07/2004, 22:13
מה עוד נמצא בסביבת הבריכה כולל אדמה צמחים אבנים..
בעלי חיים

מה יש עוד בתוך הבריכה פרט לדגים ולחלוקי נחל

M2
Saturday 10/07/2004, 22:49
הבריכה ממוקמת במרפסת של דירת גג (כאמור באיזור מוצל רוב שעות היום).
בעלי חיים פוטנצאלים יכולים להיות רק ציפורים. נצפו יונים שמגיעים לשתות ממי הבריכה.

בסביבת הבריכה ישנם עציצים. מידי פעם נופלים לבריכה פרחים שקמלו (אם כי בכמות קטנטנה ולהערכתי לא משמעותית).
בבריכה ישנם דגים, 2 עציצים עם נמפאות, כד חרס עם צמח גדה, דלי פלסטיק עם צמח גדה, 3 יקינטונים ומספר חסות מים קטנות. קרקעית הבריכה ללא אדמה (עד אתמול היו חלוקים)

M2
Sunday 11/07/2004, 11:29
נתונים נוספים על הבריכה:
מבנה הבריכה בנוי מעצים (דמוי אדנית גדולה) עם ציפוי פנימי של יריעה.
פילטריזציה: משאבה 900 ליטר שעה (תכולת הבריכה 350 ליטר) מעבירה את המים לכד חרס. בכד החרס יש מדיה ראשונה של פרלון ואחריה טוף. להערכתי הנפח האפקטיבי של הטוף הנו כ-6 ליטר (הכד שוכב ולכן המים עוברים דרך החלק התחתון בלבד).

הבריכה פעילה כחודשיים. מיד לאחר ההפעלה הוכנסו כ-12 דגים. ב-5 השבועות הראשונים לא היתה תמותת דגים (וזאת בטרם קיום מחזור החנקן) בשבוע השישי החלה תמותה. כאשר החלה התמותה בדקתי את מצב האמוניה + ניטריט + ניטראט ונמצא תקין.

להבנתי, ככלל PH גבוה אינו מתאים להרבה סוגים של דגים ומעבר לכך, הוא רחוק מלהיות טוב לרוב סוגי הצמחים. מצב זה אינו רצוי בשוטף (יפגע בצמחיה הקיימת ובדגים שאינם עמידים) ויקשה על קליטת דגים חדשים (שינוי דראסטי בPH מול המקובל). זה לא מסתדר לי עם תשובות שקבלתי האומרות לי להתעלם מהשפעות של PH 8.4.

בברכה, משה

necrosis
Sunday 11/07/2004, 23:50
אני אשאל שוב.
בדקת את ה PH של המים בברז??
איך אתה מסיק שהחצץ העלה את ה PH ?

M2
Monday 12/07/2004, 12:09
שלום.

בדקתי את מי הברז. PH7.6.

על מנת לבדוק אם החצץ העלה את ה-PH לקחתי מספר חלוקים שטפתי אותם היטב במי ברז ושמתי אותם בכוס עם מי ברז.
לאחר מספר שעות בדקתי את המים בכוס עם החלוקים והתוצאה היתה PH 8.4.

מי הבריכה ממולאים ממי ברז העוברים פילטריזציה של סנן אבנית וסנן פחם (להורדת האבנית והכלור). ה-PH של מים אלה זהה למי הברז שלפני המסננים (בדוק 7.6).

בברכה, משה

Ofeking
Friday 16/07/2004, 21:48
יכול להיות שזה כד החרס?

M2
Sunday 18/07/2004, 11:57
אמנם באיחור, אך גם בי עלה חשד שכד החרס פולט חומרים לא רצויים (מעבר לעובדה הבדוקה שהוא מעלה את ה-PH). כד החרס הוסף לבריכה כ-4 שבועות לאחר תחילת ההרצה. כשבוע וחצי לאחר הוספתו החלה תמותת הדגים.

כד החרס הוצא מהבריכה לפני 4 ימים.
לאחר רענון מים מסיבי יוספו דגים חדשים.
מקווה שהבעיה נפתרה.

בנוגע למוצרי חרס, אין אנו יודעים איזה רעלים הם (חומרי בנין, דבקים רעילים וכו') ואין לנו אמצעים לגלות זאת מראש (מגדלי גדים מצויידים באמצעים למדידת PH, אמוניה וכו'. מה עם רעלים אחרים ?). בקיצור, מומלץ לגדל את צמחי הבריכה בכלי פלסטיק.

תודה לכל העוזרים.
משה.

Ofeking
Sunday 18/07/2004, 14:47
בהצלחה...

Cobalt
Monday 19/07/2004, 09:13
שלום משה
מצטער שלא יכלתי להשתתף קודם בדיון היה לי את הכנס לארגן.
לעניננו.
אני הייתי חושד בתנאי אחר שלא PH. אני מגדל ומרבה דגי זהב בPH שכזה ולא מתים דגים של בריכות מזה.
ידועה לך כמה חמצן יש במים? את תשכח כי בלילה הצמחים והאצות נושמות O2 בדיוק כמונו ותוכל להגיע לאנוקסיה .
לגבי הכד. טרה קוטה ללא צבע (החומר של רעפים ) הוא כמעט תמיד טוב לאחר שטיפה הגונה. כדים עם צבע חשודים בעיני שכן את הצבע מפיקים ממתכות כבדות המתמוססות באיטיות אל המים ומרעילות בהדרגה את הדגים.
דגי זהב רגישים יותר למתכות מאשר רוזי ברב לכן אני חושד להרעלה. הואיל ואני מניח שאין לךל הכלים והרצון לנתח דגים מתים ולתת סימפטומים כאן הדבר ישאר לא ודאי...

לגבי טמפרטורת הבריכה בשעות השמש בבוקר. השומש חודרת לעומק הבריכה (היא הרי לא ים עמוק) וייתכן מצב שחם למדי בקרקעית ולמגע יד איננה חמה. גם חום נמדד ביד היא דבר יחסי. ויתרה על כך דגי זהב אוהבים מים קרים. אם טמפרטורת הסביבה היא נאמר 32 מה שבהחלט סביר הדגים המצוקה ק'שה שכן דג זהב לא אוהב מעל 26/7 לכל היותר. אילו הברבים אין להם בעיה גם אם 30...

אני ממליץ בחום להשקיע 5 שקלים ולרכוש מדחום אקוריום ושים אותו בכד כין שיהיה נראה אך דיסקרטי.

יחיאל

M2
Monday 19/07/2004, 13:57
שלום יחיאל,
אתה מחזק את המסקנה שמדובר בהרעלה.
בבריכה היה כד חרס עם צמח גדה. כד חרס זה הוצא בבוקר יום חמישי שעבר (הצמח חזר לבריכה והפעם בכלי פלסטיק). אני חושד שכד זה גרם להרעלה (מדובר בכד "ערבי". צבע החרס בהיר אך לא אחיד בגוונים).
הפילטר של הבריכה עשוי אף הוא מחרס (מקורו בדרום אמריקה. צבעו אדמדם עם גיוונים בהירים). חלקו הפנימי של כד שאמור להיות במגע עם המים כוסה בסיליקון (נטרלי של זגגים). כד הפילטר עדיין פעיל.
אם יתברר שהבעיה עדיין קיימת (ימותו דגים חדשים שיוספו לאחר החלפה מסיבית של מים)כד הפילטר יהפוך לחשוד (הכד ה"ערבי" הוכנס כ-4 שבועות מאוחר יותר. תמותת הדגים החלה מספר ימים לאחר כניסת הכד ה"ערבי").

טמפרטורת המים אינה יכולה להיות גבוהה מטמפרטורת הסביבה (עומק המים כ-47 ס"מ, שמש ישירה כשעתיים בבוקר, כ-35% מפני המיים מכוסים צמחיה).
לגבי כמות החמצן - לא בדקתי. המים מהפילטר "נופלים" לבריכה מגובה של כ-10 ס"מ. תהליך זה מחמצן את המים (900 ליטר לשעה).

לנטרול רעלים ו/או מתכות כבדות, האם מעבר להחלפת מים מסיבית יש משהו נוסף שנדרש לעשות ?

בברכה, משה

Cobalt
Monday 19/07/2004, 14:15
900 ליטר לשעה לבריכה של 300 זה בסדר ואפילו קצת חלש. רצוי בדרך כלל 5-7 פעמים נפח בריכה בשעה שכן זה פוחת עם הזמן.
לגבי מסיר מתכות רעילות.
יש למים מלוחים כרית סופחת מתכות כבדות. היא יקרה מאד (מאות שקלים) ולדעתי החלפות מים חזקות הינן פתרון נהדר (כמובן עם אנטיכלור כי מקורות שמים היום בעיקר כלורמין שלא התנדף).

שים לב שאתה מאכלס לא לעשות את זה מהר מדי. לדעתי דג או 2 כל פעם יהיה בסדר.

M2
Monday 19/07/2004, 15:52
אני אבצע החלפות מים מסיביות ואשתמש במוצר של SERA שלדברי היצרן הוא אטניכלור ומנטרל מתכות כבדות.

תודה. משה.

ATLANTIS
Tuesday 20/07/2004, 22:28
דגים רבים כולל דגי זהב חיים במים עם PH גבוה ללא בעיות.
הבעייה אינה עם PH, אלא עם שינויים חדים ברמת ה-PH
וזה בטוח לא קרה.
אני מהמר על זיהום ממקור חיצוני (ילדים ? :wink: ) או מטמפרטורה גבוהה המובילה לחוסר חמצן ומוות.

אני ממליץ בחום על הצללה ברשת צל או באמצעות צמחי מים וגדה, בנוסף, החלפות מתונות של מים מדי יום (עד 10%) עד שהעסק מפסיק להיות מלכודת מוות לדגים.

M2
Saturday 24/07/2004, 21:17
ביצעתי החלפת מים מסיבית אחת ועברתי להחלפות מים מתונות.
כל המידע שצברתי באירוע זה (מהמלצות והכוונה מקצועית של הוותיקים והמנוסים) מצביע שאירעה הרעלה.

תודה לכולם.

DAV
Sunday 22/08/2004, 07:26
היי משה

בלי קשר אים נחוץ או לא להוריד PH לדגי זהב...

ניתן להוריד PH בצורה מתונה עיי שימוש בכבול בתוך רשת עדינה שנימצא בפילטר ,

כמובן יש להשתמש בכבול נקי ללא תוספים ודשנים .

לגבי ההרעלה : שימוש בפחם פעיל , אפילו פחם פעיל סיני זול יעזור מאוד.

לגבי הסיליקון : יש סיליקונים שמכילים חומרים נגד פיטריות ! רעיל לדגים !

avic8
Monday 06/09/2004, 22:30
אמרת שבכלי מקבל שמש כשעתים זו ברכה בתוך עציץ יתכן שבשעתים של השמש ב\הכלי פשוט הופך לסיר בישול
לדעתי בקרוב תוכל להכיןמרק דגים בואיבז...