צפה בגרסא המלאה : מעוניין בעצות והמלצות לפורק

אחיתופל
Tuesday 09/07/2002, 13:53
אקווריום 300 ליטר מרינה

קיפודג
Tuesday 09/07/2002, 14:21
לאיזה פורק התכוון אדוני:

1. פורק - מפרק חלבונים.

2. פורק - פורק זרם (מוציא חשמל סטאטי).

3. פורק - FORK.

אם אדוני מסכים לאחת ההגדרות יציין אדוני ואשיב לאדוני , ואם אדוני לא מסכים יוגש כתב תביעה ויגיש כתב הגנה ויעזוב אדוני את הנושא (-:.

בכל אופן ברוך הבא לפורום.

אחיתופל
Tuesday 09/07/2002, 14:32
I ment :protein skimmer

קיפודג
Wednesday 10/07/2002, 11:42
אני מבין שאתה מתכוון למפרק חלבונים אז בו נתחיל :

מפרק חלבונים מפריד פסולת (חלבונים ושומנים בעיקר אבל גם תרופות ותוספי מזון) מהמים לתוך מיכל נפרד אותו יש לרוקן מדי פעם.

שני צורות אפשריות :

הזולה - בועות אויר ממשאבה דוחפים את הפסולת למעלה עד שהיא מגיע למיכל האיסוף. הזולה עושה עבודה טובה לאקווריום קטן בעיקר אבל היא חלשה ובעיקר איטית להחריד. מחירה הוא כ - 50 - 80 ש"ח , משאבת אוויר עוד 20 - 40 ש"ח.

היקרה - מתקן גדול יחסית אותו מומלץ להתקין באחד הפילטרים בגלל גודלו שיפריע למראה האקווריום. אליו מחברים מנוע וניתן (אבל לא חייבים) לחבר אליו משאבת אויר ואליה מכשירי קלציום למיניהם וכל מיני תרקובות שונות ומשונות. הוא חזק ויקר יותר. מחירו הוא 300 - 800 ש"ח ומנוע 100 - 150 ש"ח.

את המפרק צריך לכבות כאשר :

1. תוספים - מוצקים יש לכבות כשעה - שעתיים , נוזליים - חייבים לכבותו ומומלץ להדליקו רק מספר שעות לאחר נתינת התוסף.

2. תרופות - יש לכבותו עד סיום מתן התרופות.

3. אוכל - מומלץ אבל לא חובה לכבותו עד כ - 30 דקות לאחר מתן האוכל.

4. אוכל נוזלי - חייבים לכבותו ומומלץ להדליקו רק מספר שעות לאחר נתינת האוכל.

כעת שימוש:
רשות לאקווריום דגים בלבד (כתחליף משתמשים בפילטרים טובים ומומלץ גם פחם פעיל).
חובה לאקווריום ח"ח ( אבל ניתן להשתמש בפחם פעיל כתחליף זמני ).

אחיתופל
Wednesday 10/07/2002, 12:59
יש מוצר מסויים מומלץ?
ממה כדאי להתרחק?
התקציב הוא עד 700

benrokh
Wednesday 10/07/2002, 13:48
שמעתי הרבה דברים טובים על פריזם

אחיתופל
Wednesday 10/07/2002, 13:53
אל תתקמצן במילים
שפוך כל מה שאתה יודע

benrokh
Wednesday 10/07/2002, 15:07
http://www.superfishstore.com/PrizmSkimmerbyRedSea.htm
זה כל מה שידוע לי

אלון
Wednesday 10/07/2002, 15:24
שלום לך

בעקרון לאקווריום 300 ליטר מפרק מסוג PRIZEM מספיק טוב אך לדעתי יקר מידי

יש לך סאמפ ??
איפה אתה מתכנן לשים את הפורק בתוך או מחוץ לאקווריום ??

אחיתופל
Wednesday 10/07/2002, 15:57
אני מתכנן להקים סאמפ בערך 75 ליטר ואני פתוח להצעות.
הפורק ימוקם היכן שדעת רוב מומחי הפורום ייעצו למקמו.
מלבדו יש לי גם פילטר חיצוני ATMAN 3338.
האקווריום יכיל דגים בלבד.(מפאת העדר ניסיון וכסף...)

אלון
Wednesday 10/07/2002, 16:40
טוב אז אם אתה מתכנן לקנות סאמפ, אזי ברור שמקומו הטבעי של הפורק יהיה בתוכו
לדעתי חבל להשקיע 500 ש"ח בשביל PRIZEM שניתן לקנות משהו סיני שיעשה את אותה עבודה בחצי מחיר

בכל מקרה לדעתי כדאי להשקיע בפורק חזק יותר,
אני במקומך הייתי הולך לכיוון BERLIN TURBO
של חברת REDSEA

לפרטים נוספים נסה : www.redseafish.com

בכל מקרה לדעתי אם אתה לא לחוץ תנסה להשיג משומש ( חצי מחיר ואין שום בלאי )

בהצלחה :wink:

אחיתופל
Wednesday 10/07/2002, 20:41
אתה ממליץ על הפורק הזה מתןך נסיון?
יש דגם ספציפי?
יש פורקים מסויימים שעלי להתרחק מהם?

קובי
Friday 12/07/2002, 14:58
כבר הרבה זמן אני רוצה לכתוב לכם על מפרקי (ולא פורקי - משום מה כל מי שהיה במגע באיזה שהוא שלב עם יחיאל שמיר, אומר "פורק" - ככה אני מזהה אותם) חלבונים - ובשל תקופת מבחנים עצבנית להחריד (נתראה במועדי ב) לא עמדה שעתי בידי. הבה נבין מעט מפעילותו של מפרק חלבונים ואח"כ נמשיך לסוגים ולסיווגים:
מפרק חלבונים עובד בעקרון ע"י יצירת בועות של אוויר בתוך המים. בין הבועות הללו למים שמקיפים אותן יש ריאקציה חשמלית ש"ממגנטת" אליה זנבות של חלבונים. הרעיון הוא שכאשר בועה כזו עוברת דרך המים, היא פשוט לוכדת איתה חלבון ומעלה אותו אל פני השטח, משם הוא נאסף ע"H כוס איסוף מסוג כלשהו.

מספר עובדות מעניינות:
1. ככל שיש יותר בועות במים (לא כל כך משנה הגודל לדעתי) כך יותר חלבונים נלכדים ומוסרים.
2. ככל שהבועות נמצאות יותר זמן במים, כך הסיכוי שלהן ללכוד חלבון תועה טוב יותר. יש חלבונים מסויימים שבשביל ללכוד אותם צריך שהבועה תהיה במשך כדקה בתוך המים.

שיטת פירוק החלבונים הטובה ביותר היא באמצעות מפרקים "קלאסיים" מסוג counter current. מדובר במפלצות זכוכית או פרספקס - שנראות כמו צינור אחד גדול, עם כמה אבני אוויר מלמטה, וזרם שנכנס בחלק העליון של המפרק ויורד אל החלק התחתון. לפני שכולם צועקים שזה פרימיטיבי, אני רוצה להזכיר לכם שהפרימיטיביות היחידה שיש בו הוא שהוא ג ד ו ל מאד. יחד עם זאת - בועות אוויר במפרק חלבונים מסוג כזה - מעוכבות הן ע"י הגובה והן ע"י הזרם ההפוך ויכולות להשאר טבולות במים למשך פרקי זמן ארוכים יותר מדקה, מה שמשיג את פירוק החלבונים הטוב ביותר.

שיטות פירוק טובות פחות, דוגמת ה DOWN DRAFT (אני בניתי מפרק חלבונים כזה, תמונות לכל דורש), וה co-current (אלה מפרקי החלבונים הנפוצים ביותר, שמשלבים ראש כח ונטורי - ראש כוח ששואב איתו גם אוויר - וזרם בועות שמתרסק על להבים בתוך צינור) יעילים במידה מוגבלת אבל יתרונם הגדול הוא בכך שהם מאד מאד חסכוניים במקום, במיוחד ביחס למפלצות הזכוכית והפרספקס (מי שלא היה עדיין - לכו ל"דני דג" ראשון ותראו את הסקימרים הענקיים שהוא משתמש בהם לאקווריום הח"ח - אלה !).

מקווה שעזרתי !

AYahoo
Friday 12/07/2002, 16:40
אני מסכים עם מה שאמר דג זאב, אבל יש עוד כמה נקודות שאני רוצה להוסיף לעניין.

מפרק החלבונים שפועל על אבן אוויר אכן נחשב היום לטוב ביותר... אבל אם נסתכל על המושג טוב נראה שאומנם הוא מוציא הרבה חלבון אבל יש בו המון חסרונות,
הראשון - אבן האוויר נוטה להסתם המון לכן צריך כל פעם להחליף אותה, מה שגם במפרקי חלבונים גדולים צריך אבן מיוחדת שנדיר להשיג כאן.

משאבות אוויר למפרקי חלבונים כאלו הן מפלצתיות... הן צורכות המון W יותר מפי 2 ממשאבות המים... כאשר הן פועלות 24 שעות ביממה.. זה נקודה חשובה לחשוב עליה.

דבר אחרון שדג זאב הזכיר, הגודל שלהם... הוא ענקי, צריך מפרק חלבונים ממש גבוה....

לגבי השיטות האחרות,
יש את ה Venturi שהיא הנפוצה ביותר היום.. היא דיי זולה שמשתמשת בשיטה של משאבה חזקה שבכניסה למפרק החלבונים יש על הצינור חור.. מכיוון שיש זרימה לתוך המפרק המשאבה שואבת גם אוויר לתוך הגוף...

עוד שיטה היא ה Down Draft (מוכרת כ ETS) שמשתמש ב Bio Balls בשביל הקצפה, פשוט ע"י "ניפוץ" המים על ה Bio Balls נכנס אוויר אל הגוף של המפרק חלבונים..

הבעיה בשיטה זו היא שצריך משאבה מאוד מאוד חזקה בשביל להפעיל את המפרק חלבונים הזה, מדובר על משאבות מגנטיות חיצוניות בשביל להריץ מפרק כזה (שלפעמים עולה פי 2 מהמפרק עצמו).

השיטה האחרונה HSA היא המתקדמת ביותר היום שמשתמשת במקציף ונטורי בשביל להקציף דורשת הרבה פחות כוח מהמשאבה בכדי להקציף, למיטב ידיעתי אני היחיד בארץ שמחזיק במפרק חלבונים כזה נכון להיום.

(אני גם מוכר כאלו מפרקי חלבונים לאקווריומים מ 500 ליטר והלאה במחירים מצחיקים לעומת השוק בארץ ובעולם... ניתן ליצור איתי קשר בשביל לקבל תמונות או לבוא לראות ולהתרשם...).

אלון
Sunday 14/07/2002, 13:13
הי AYahoo

רציתי מספר פרטים על במפרק שלך:

בנית אותו לבד ??
היכן ניתן לראות תמונות שלו ?
מחיר ?

קיפודג
Sunday 14/07/2002, 15:59
דיון והסבר לגבי מפרק החלבונים של AYAHOO ניתן למצוא בקישור הבא (בפורום המקביל):

http://www.dag.co.il/rcforums/viewtopic.php?t=1285

ודיון כללי יותר כאן