צפה בגרסא המלאה : טמפרטורה

עמירם ש.
Monday 26/11/2001, 02:20
כולנו זוכרים איך עד לפני כמה שבועות היינו מיואשים משום שלא הצלחנו להוריד את הטמפרטורה באקווריום מתחת ל-30 מעלות.

כעת כשסוף-סוף אפשר לנשום קצת, אני תוהה מה עדיף - להשאיר את הטמפרטורה הנוכחית, שהיא גבוהה במפורש מכל מה שכתוב בספרים אבל כולם (דגים וצמחים) התרגלו אליה, או לרדת לטמםרטורה המומלצת.

מה אתם אומרים?

קובי
Monday 26/11/2001, 02:48
לדעתי ? רד לטמפרטורה המומלצת. מסתבר שב - 24 מעלות יש ספיגת חמצן אופטימלית במים. בנוסף - הדגים ירגישו הרבה יותר טוב עם חילופי "עונות" - בקיץ קצת יותר חם ובחורף קצת יותר קריר. מה גם - שאוליי זה נשמע קצת טיפשי - אבל ככל שהטמפרטורה תהיה יותר נמוכה, כך ה"שוק" של החלפת מים יהיה יותר חלש.

לשאר החבר'ה (לעמירם בטוח לא צריך להסביר את זה) - רצוי שהורדת הטמפרטורה באקווריום תהיה מאד הדרגתית. תכוונו את הטרמוסטט במעלה אחת פחות בכל יום (או מעלה אחת יותר, אם אתם רוצים לעודד רבייה וצריכים להגביר את החום כדי לדמות את הקיץ) עד להגעה לטמפרטורה הרצויה. אל תסמכו על הטמפרטורה שכיוונתם אליה את הטרמוסטט. תמיד תבדקו במקביל גם עם מדחום שנמצא בצד *השני* של האקווריום.

עמירם ש.
Monday 26/11/2001, 04:46
אתה צודק, רק מה:

1. כמו שאמרו חז"לינו, If it ain't broke, don't fix it. אני יודע שה-Setup הנוכחי עובד.

2. ההבדל בריכוז החמצן אכן קיים אבל לא גדול במיוחד. הסטורציה ב-25 מעלות היא 8.5 מ"ג/ליטר וב-30 מעלות 7.8 מ"ג/ליטר.

3. אני ממילא דואג שהמים בהחלפה יהיו בטמפרטורת האקווריום פחות או יותר.

אגב, אני מדבר כמובן על האקווריומים שאינם כוללים דיסקוסים.

קשים חיי האקווריסט.

קובי
Monday 26/11/2001, 19:13
הנה שאלה שהייתי שמח לקבל עליה תשובה: אתה מחמם את המים בטרם תכניסם לאקווריומך ? כיצד ?

אני מעדיף לעשות כמה החלפות חלקיות ולא החלפה אחת מאסיבית פעם בשבועיים, כך שהבדלי הטמפרטורה לא קיצוניים מדיי (ע"ע wild blue והחלפת המים שהורידה לו את הטמפרטורה ל - 18 מעלות, ואת הסקלארים לרצפה).

דרך אגב, טיפ קטן לקיץ הבא.
גם אני סבלתי נואשות מהטמ"פ בעיקר כשגרתי בבית קרקע וכל החלונות סגורים במשך היום הגעתי ל32-33 מעלות.
כל הדגים היו שוחים למעלה כי לא היה חמצן.
פשוט מאוד לקחתי מפזר חום ישן כזה שמונח בעמידה והנחתי אותו על פתח האכילה עם כיוון האוויר פנימה (כמובן כיוונתי אותו על איורור ולא חימום:-) )
למחרת בבוקר הטמפ' ירדה פלאים ל-25 מעלות
תוך יומיים כל הדגים החלו שוחים באק'
השיטה גם עוזרת להחלפה שוטפת של מים מאחר וכל יום היו מתאדים בערך 20 ליטר מיים ואז חייבים להוסיף.
עד הקיץ שיהיה לכולם חורף חם ויבש.או קפוא.

fish in heaven
Monday 26/11/2001, 20:49
הפיתרון הפשוט ביותר הוא לשים חדר דגים עם מזגן ששומר טמפ' קבועה (מקררים קצת בחורף ומחממים קמצ בקיץ :smile: )
אבל זה לא ריאלי, אני אישית נותן לטמפ' להשתנות לבד, למרות שאצלי גם בקיץ זה לא עולה מעל 27-28 מעלות.

דגים יכולים להסתדר עם רוב השינויים כל עוד השינוי לא נעשה בבת אחת ולכן גם שינוי של 5 מעלות שנעשה במשך חודש לא ממש יזיז להם. לכן מומלץ להוריד את הטמפ' ל24 בערך.

ברקודה
Monday 26/11/2001, 20:50
רוב הדגים הטרופיים פרט לאילו החיים באגן האמזונס כגון הסקלרים הדיסקוסים נאונים וכו
זקוקים לטמפרטורות גבוהות דגים אחרים שמוצאם
מאסיה והמזרח הרחוק ואפילו כאלה מאיזור אמריקה
כגון המשריצים למיניהם ציקלידים אמריקאים ואפריקאים חתולי קורי פלקו ומשפחת האנבסים
קרי דגי קרב וגורמים שונים יכולים לשרוד ולהרגיש טוב מאוד גם בטמפרטורות של 15 מעלות צלסיוס מגדילים לעשות זני הדאניו השונים הרוזיבארבס והטאןאיכטוסים(ענן לבן בלשון העם)
השוררדים בהצלחה במים קרים לא פחות טוב מדגי זהב ומניסיון אישי גורמים כחולים וחתולים ניכנסים לטראנס של רבייה לאחר שהם מוחזקים
בבריכה בגינה במים קרירים של חורף

קיפודג
Monday 26/11/2001, 23:23
אצלי יש מקרר למים , ולמרות הקירור החום שאף ל - 28 מעלות,

נתתי לו להתקרר ל - 25 וראיתי שהדגים לא מתנהגים כרגיל, חלקם מסתתרים וחלקם מתרכזים בקרבת המחממים ( מומלץ לפחות שני מחממים דרך אגב ) , העלתי ל - 26 והכול חזר לקדמותו.

Friday 30/11/2001, 22:46
הטמפרטורה אצלי 26 בחורף. ובקיץ שיגיע אני חושבת שהטמפרטורה צריכה להיות נמוכה.
כמו שאמרתם לגבי שינוי מזג. האוויר ואותו הדבר בחורף נומר כי הבית באמת מחומם היטב אז הדגים ישתגעו והטמפרטורה צריכה להיות מאוזנת.

עומרי ע
Friday 30/11/2001, 23:39
אצלי הטמפרטורה נעה כל השנה בין 26-28 מעלות, אין אצלי הרבה הבדל בין הקיץ לחורף כנראה בגלל שהאקווריום ממוקם בחדר קריר.