צפה בגרסא המלאה : עד כמה אתם דוחסים?

Aquario
Sunday 16/06/2002, 13:19
הצמר הפרלוני - המדיה הנפוצה והזולה ביותר לפילטרים שמשמשת גם כמצע ביולוגי וגם כמצע מכאני, השאלה היא עד כמה אתם דוחסים אותו בפילטר?
הצמר הוא חומר מאוד אוורירי ולכן אפשר לדחוס אותו ואפשר גם למשוך אותו ולהרחיב אותו ולכן אני לא יודע אם אני שם קצת מדי ממנו ומותח אותו יותר מדי או שאולי אני דוחס ממנו יותר מדי...
מה אתם עושים?

ועוד שאלה חשובה, כל כמה זמן אתם מחליפים את הצמר בפילטר, לפי מה?...

benrokh
Sunday 16/06/2002, 13:49
צמר בפילטר לא מחליפים

ולא דוחסים כי אז אין מעבר טוב של מים דרכו

Aquario
Sunday 16/06/2002, 13:59
בבודאי שמחליפים, הוא לא נשאר שם לנצח. אחרי תקופה הוא מתחיל להיבלות ולהיות ממש ג'יפה (ואני לא מדבר על הבקטריות) ואז מחליפים חלק ממנו וכשגודלים עליו מספיק בקטריות מחליפים עוד חלק וכן הלאה. השאלה היא אחרי כמה זמן? חודשים? שנים? יובל? עשור?... אני הייתי מחליף פעם-פעמיים בשנה, תלוי במצב, ורציתי לראות כל כמה זמן אתם מחליפים.

ברור שלא דוחסים עד כדי כך שזה יקשה על מעבר המים אבל בכל זאת יש מידת דחיסות מסוימת לצמר והשאלה אם למתוח אותו קצת, או להשאיר אותו כמו שהוא...

shoonra
Sunday 16/06/2002, 14:05
אני מחליף חלק גדול מהצמר פעם בחודש,
מיכוון שהוא המדיה הכי עדינה בפילטר הוא נוטה להסתם (אם בבקטריות ואם בליכלוך מיכני)
ולגרום להאטת הפעולה שלו

benrokh
Sunday 16/06/2002, 15:09
אקווריו לפי מה שהבנתי מפורום המדע הרי שכשהפרלון נסתם חלקית מופיעה בו בקטריה אנארובית שכידוע לי משתמשת בניטראט בשביל לקבל חמצן ובכך הופחת אותו לגז בלתי מזיק המתנדף מהמים בקלות

אני אישית לא הייתי מחליף יותר מפעם בשנה

הדחיסה צריכה להיות מעטה ביותר כדי לאפשר מאבר מים מקסימלי דרך הפרלון

Aquario
Sunday 16/06/2002, 17:42
בנרוק, אכן ראיתי שברקודה כתב כי במשך הזמן ככל שהפרלון נסתם יותר כך מתפתחות בו יותר בקטריות אנארוביות, אולם לא מצאתי שום קטע שמדבר על תכונותיהן של הבקטריות הללו. יתכן מאוד כי אתה צודק והבקטריות האלו הן בקטריות אנארוביות פקולטטיביות או אובליגטוריות שמפיקות את האנרגיה שלהם מניטראט ובכך מפרקות אותו ו"מעלימות" בעצם את התוצר הסופי של מחזור החנקן. אין לי שום מידע על הבקטריה הזו ולכן אני לא יכול לאשר או לשלול את מה שאמרת, אבל אם זה נכון הרי שישנו סוג של סינון חדש בפילטר - סינון ביולוגי אנארובי שמנטרל את החנקה ובעצם משלים את הסינון הביולוגי הנוכחי וגורם לניטרול טוטאלי של כל הרעלים באקווריום הקשורים במחזור החנקן, זה אומר שלא צריך לדלל כל פעם את ריכוזי הניראט באקווריום בהחלפות מים תקופתיות וזה בהחלט בשורה טובה, אבל שוב, אנחנו צריכים לקבל כאן מידע נוסף מחבר המדענים בשביל לדעת את אמיתות העניין. בכל מקרה יכול להיות שלמרות שאכן קיימות בקטריות אנארוביות מפרקות ניטראט בפילטר לא קיימים מספיק אזורים נטולי חמצן בצמר הפרלוני שמאפשרים התפתחות של מושבה אנארובית הגדולה דיה בכדי לטפל בכל כמות הניטראט שבאקווריום.

אז נחכה לתשובות של המערכת האקדמאית 8) ...

elminister
Sunday 16/06/2002, 18:17
"המערכת האקדמית".... :oops:

לדעתי (האישית ואני נזהר...) הפרלון משמש לסינון מכאני ולא ביולוגי גרדה כלומר אם קרה מצב אשר התקימו "חורים" אנארובים והחידקים שם עוזרים למחזור החנקן אני מבין, אבל זו לא המטרה של צמר הפרלון, בכל מקרה חורים כאלו יכולים להיות קימים בכל סביבה דחוסה (כולל בחצץ של האק').

גם האמירה בכל מקרה קיים סיכוי אשר תוצרי החיידקים האנארובים יהיו מסוכנים יחסית ולכן אני אישית לא דוחס את הפרלון ומקווה היא הפעולה הארובית מספקת (אני בטוח שבמקומות שאני לא שולט עליהם מתקימת פעילות אנארובית).

על תוצרי הנשימה האנארובית אפשר ללמוד שנים, אם אני זוכר נכון רוב התוצרים הם לא מומלצים במקרה הטוב או ריעילים במקרה הרע...

ואם נעזוב את החיידקים בצד אני אישית מנקה (למעשה מחליף) את הפרלון כל חצי שנה.

ELMINISTER

Aquario
Sunday 16/06/2002, 18:24
זה נכון שהפרלון נועד בעיקר לסינון מכאני, אבל הסינון הביולוגי הוא בונוס שאנחנו מקבלים (בשמחה רבה) ובגלל זה גם לא מנקים ומחליפים את הצמר כל הזמן - כי אם מדובר רק בסינון מכאני אז כמה שהמדיה יותר חדשה ונקיה כך יותר טוב אבל לעומת זאת לא כך הדבר בסינון ביולוגי...

benrokh
Sunday 16/06/2002, 18:54
אקווריו לא לקחתי את המידע על צריכת החמצן בניטראט של הבקטריות האנארוביות מפורום המדע אלא מקצת חקירה על הdsb שנועד להיווצרות מספיק בקטריות אנארוביות לחיסול כללי של הניטראט

כמובן שיש יותר מדי זנים של בקטריות (ככל הידוע לי יש בקטריות אנארוביות מפרקות פסולת הפולטות גופרית! דבר לא נעים באק') בשביל שנוכל לדעת איזה מהם השתלתו לנו על המערכת אבל זה כבר דיון המתאים יותר לפורום המדע מאשר לפה (רמז לאלמיניסטר: תוצאות היווצרות בקטריות אנארוביות בפילטר :wink: )

אני אישית לא נגד הבקטריות האנארוביות ונתתי איזור אנארובי בפילטר החיצוני שלי להיווצרותם
בינתיים אין לי תלונות

ואת הפרלון לא כדאי לדחוס לא בגלל שהולכות להיווצר שם בקטריות אנארוביות אלא מכיוון שהוא יפריע לזרימת המים